גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

!!!

נחשו מי המעסיק הפוגעני במדינה? ומי הכי מזהם? התשובה בגוף השאלה

מליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת
מליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת

א. ידיעה קטנטונת התחבאה, מבוישת, בעמודים הפנימיים של העיתון: ועדת הכספים הרחיבה ביום שני השבוע החלטה קודמת שלה, ומעכשיו שרים וסגני שרים שעד היום קיבלו החזר כספי על לינה בבתי מלון בירושלים עבור לילה שבין שני ימי עבודה, יקבלו החזר על לילה נוסף אם וכאשר ייאלצו המסכנים ללון במלון גם במוצ"ש, כדי להגיע לישיבות הממשלה שמתקיימות ביום ראשון בבוקר.

כן, אני יודע שזה דבר קטן - אבל כמה שהוא קטן, ככה הוא הצליח להרגיז אותי בגדול וזאת מהטעמים הבאים: ראשית, למה בלילה שבין שני ימי עבודה - שני ימי עבודה רצופים, איזה אסון! - מגיע להם לישון בבית מלון? למה מה קרה? זו מדינה קטנה, שייסעו לישון בבית - ובכל מקרה לרובם יש נהג - או שיתכבדו וישלמו על הלינה שלהם. סגן שר מרוויח כ-35 אלף שקל בבסיס, שר כ-40 אלף שקל.

אני מרוויח הרבה, אבל הרבה, פחות ומשלם על הלינות שלי - ממש כמוכם. או, ואני יודע שזו כבר ממש חוצפה ולכן אני מזמין את כל השרים וסגניהם לתבוע אותי על העלבת עובד ציבור: סעו בתחבורה ציבורית. חפשו במילון מה זה.

שנית, יודעים מתי מתחילה ישיבת הממשלה בימי ראשון בבוקר - זו שהשרים חייבים לישון במלון בבירה כדי לא לפספס? נחשו: שבע בבוקר? לא. שמונה? נסו שוב. ישיבת הממשלה מתחילה בעשר וחצי בבוקר. אין מקום במדינה הזו שאי-אפשר להגיע ממנו לירושלים בעשר וחצי בבוקר. קשה לכם? קומו שעה קודם, יא עצלנים. שלישית, וזה בכלל מעצבן. חלק מהשרים - בעיקר אלה שקוראים להם משה כחלון והם אחראים על הקופה הציבורית - עוד דרשו ברוב חוצפתם שההחזרים יהיו רטרואקטיביים, מתחילת 2016. מה הייתה הסיבה שלהם? הם האשימו את החשבים של המשרדים ש"לא ידעו".

ולקינוח הדבש: כל זה קורה בזמן שהם חוזרים ומאשרים לעצמם תוספות שכר ופינוקים. יום למחרת אישרו חברי ועדת הכספים לשרים, לשופטים ולנשיא המדינה הטבה נהדרת: ההפרשות לפנסיה ייעשו לפי כל שכר הברוטו שלהם. יו"ר הוועדה משה גפני, שכיבדתי אותו הרבה יותר עד יום שני השבוע, הודיע כי ינסה להחיל את ההטבה גם על יתר הח"כים. שאף אחד לא יחוש מקופח, חלילה. הפנסיה שלנו, אם תהיתם, מחושבת בצורה קצת פחות נדיבה.

ב. לגבי השרים והסגנים, איש מהח"כים לא יעז להתנגד, ולו בשל העובדה שרבים סיכוייו להיות אחד כזה. הידעתם: שליש מהשרים הוחלפו מתחילת הקדנציה, עשרה שרים עברו ב-27 משרדים. אז למה לנענע את הסירה כשאפשר לשבת על הסיפון ולהשתזף? אני משתגע מהדברים האלה. ואתם יודעים מה, אם היו עובדים בשבילנו ברצינות, לא היה אכפת לי שישנו כל לילה בארבעה מלונות בו בזמן. אבל זה לא ממש המצב: לפני כעשרה ימים חתמו רוב חברי הכנסת על הצעת חוק חדשה השוללת מחולים סיעודיים, החלשים שבחלשים, את האפשרות לתבוע בהליך מזורז חברות ביטוח שמנסות להתחמק מתשלום. כן, הם העדיפו את טובת חברות הביטוח על פני טובת הוריכם. ככה זה כשהמערכת עובדת לטובת החזקים.

ובאותה נשימה ממש יש להם את העוז לעשות את זה: בוועדת הכלכלה נסחב ונדחה כבר יותר מחצי שנה "חוק מוסר תשלומים" שיחייב משרדי ממשלה וגופים ציבוריים לשלם לספקים בתוך 45 יום. אני כבר לא מדבר על הגופים הפרטיים ואין צורך להסביר שהלנת שכר, בדיוק כמו "מוסר תשלומים", היא שם מכובס לגניבה. עם זה הם זורמים בסבבה. מיותר לציין שבחוק מוסר תשלומים אף אחד - כולל כחלון - אפילו לא חלם לדרוש שהחוק יוחל רטרואקטיבית. למה מה קרה?

מדינת ישראל היא המעסיק הכי פוגעני בישראל, עם למעלה מ-400 אלף עובדי קבלן. לא מזמן היא פשוט שכחה לשלם משכורת למורים ואף שר לא הדיר שינה מעיניו על הסדינים המתוחים בקפידה בבית המלון. את שאר העובדים בישראל שהיא לא מעסיקה, היא סתם מזניחה כמו שפורט לעיל. אני כבר לא מדבר על יחסה לעסקים הקטנים והבינוניים, יחס שגובל בהתעללות של ממש. יעיד כל בעל עסק. ב-2016 נסגרו בישראל כ-43 אלף עסקים קטנים ובינוניים, שיא שלילי של כל הזמנים. רובם נאלצו לקחת בדרך הלוואות מהשוק האפור - שוק שהמדינה מעדיפה לא לראות.

מדינת ישראל היא גם המזהם הכי גדול במדינה; 64 מיליארד ליטר שפכים הוזרמו מהמפעלים לנחלים, ואלה רק השפכים שאושרו לשפיכה, מי יודע כמה מיליארדי ליטרים נשפכו ללא היתר ובזכות עצימת עיניים. המפעלים של המדינה תמיד נמצאים בראש טבלת הזיהומים. וכמובן, התחבורה. התחבורה היא הגורם המזהם ביותר את הסביבה, אבל המדינה לא עושה הרבה בנדון מהסיבה הפשוטה שרכבים הם מחלבת הכסף הגדולה ביותר עבורה וככל שכלי הרכב מזהם יותר, כך הוא רווחי לה יותר.

תגידו, אבל אנחנו ממחזרים! זה באמת יפה מאוד שאתם ממחזרים, אבל המדינה (לפי מבקר המדינה, שגם אותו רוצים חלק מהח"כים להחליש, כי לא נעים שיש מישהו שמשטנקר) לוקחת את כל הפחים מכל הצבעים ושופכת אותם לאותו מקום. הזלזול בנו ובאחריות האישית שאנחנו מגלים היא רק דובדבן על ראש עוגת הזיהום. מדובר על משהו כמו חמישה וחצי מיליון טונות פסולת בשנה.

ג. מה עוד תבקשי מאיתנו מכורה? תוציאו פנקסים, אזרחים: המדינה היא המחנך הכי גרוע. קודם כול במובן הכי ישיר: דוח פיז"ה שפורסם לפני פחות מחודש הראה, שוב, את מצבה העגום של מערכת החינוך ואת ההישגים הנמוכים של תלמידיה במתמטיקה, מדעים והבנת הנקרא. השבוע קיבלו הילדים שלי מסרון מהמדריכים שלהם בצופים: מופע מביש של עילגות ודלות לשונית ששיאו היה הודעה על נסיעה לעיר בשם "רכובות". חשוב גם לציין שבכל המסרון הארוך לא היה ולו סימן פיסוק אחד. אחד. למעט, כמובן, סימן קריאה - מאלה היו משהו כמו שמונה. זה כמובן המשל המושלם: אין שאלות, אין נקודות, אין פסיקים ואין נקודתיים. רק צעקה ריקה, מיותרת.

ההישגים הנמוכים של התלמידים לא היו יכולים להתאפשר ללא רמה נמוכה למדי של מורות ומורים. ואכן, כישורי המורים בישראל בתחום המילולי והכמותי הם מהנמוכים ביותר בקרב מדינות ה-OECD. אין מה להאשים את המורים - במשכורות האלה, שגם הן לא תמיד מגיעות, למה לטרוח?

אבל המדינה היא מחנך גרוע במובן המהותי ביותר של חינוך: דוגמה אישית (ממליץ לפוליטיקאים שאם הם כבר אוחזים במילון מסעיף א' ומחפשים "תחבורה ציבורית", שיחפשו גם את זה). גם כאן אין בכלל טעם לפרט, הגוגל מתפוצץ כשמחפשים "שחיתות במגזר הציבורי". לא עובר יום שבו אזרח ישראלי לא חש בושה בנבחריו - מימין ומשמאל - שמתעקשים לדאוג לעצמם ולמעמדם, אפילו בעת מלחמה.

ד. אפשר גם לומר, וזה כבר דבר קשה להוציא מתחת האצבעות, שמדינת ישראל אפילו הורגת את אזרחיה או לכל הפחות מזלזלת עד כדי פשיעה בקדושת חייהם. אני לא מדבר (רק) על המצב הביטחוני, גם לא על הזיהום שהוזכר: בחמש השנים האחרונות יש עלייה עקבית במספר ההרוגים בתאונות דרכים. 378 אישה ואיש נהרגו בתאונות דרכים ב-2016 - עלייה של 6% לעומת 2015. אנחנו עוד לא בסוף ינואר, וכבר נהרגו 20 אישה ואיש. ואם לא בכביש, אז בבית החולים: כ-5,000 אנשים מתים כל שנה מזיהומים שקיבלו בבתי החולים. אזרח מרגיש לא טוב, בא אל המדינה להתרפא - ומת. הייתי יכול להמשיך עוד ועוד, אבל קצרה היריעה. והעיקר - שימו לב שאף אחד מהדברים שציינתי לא נופל למלכודת הרגילה של ימין ושמאל, שעושה לכולם את העבודה קלה ונוחה.

אין ספק שאם מדינת ישראל הייתה ישות אנושית, היא הייתה בנאדם מחורבן לגמרי. לא אחד שהייתם רוצים להיות איתו בקשר. אבל העיקר שאני פטריוט, ממש כמוכם, ובטח שיש המון דברים נורא יפים במדינה שלנו: הרימו מבט לשמיים, הם תכולים, ויש המון ציפורים נודדות.

עוד כתבות

עובדת בצוות רפואי מחוץ לבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

הישראלית שמחפשת תרופה לקורונה: "הנגיף לא ייעלם כמו הסארס, ואסור להתייחס אליו כאל שפעת"

פרופ' מיכל ליניאל, מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, חוקרת את נגיפי הקורונה: את הנוכחי, את סארס המקורי ואת מרס שהופיע ב-2012 ● "הפיתוחים שהיו בקנה להתמודדות עם הסארס לא יעזרו לקורונה, כי הנגיפים שונים בהתנהגות שלהם"

מתפרה בקוראטיה ששינתה כיוון והחלה לייצר מסיכות פנים / צילום: ANTONIO BRONIC, Associated Press

מתחתונים למסכות: כך מתגייסות שורה של חברות מסחריות למאבק בקורונה

היינס, זארה וסאן לורן תופרות מסכות וחלוקים רפואיים; פורד וג'נרל מוטורס יתנו מייצרים מנשמים; ואילו כריסטיאן דיור מייצרת אלקוג'ל ● הזדמנות לקצור יחסי ציבור טובים? בוודאי - אבל תרומת החברות חיונית למאמץ הגלובלי

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

יותר מ-10 אלף מתים באיטליה; טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ● טראמפ שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

מתמתנות הירידות בבורסה: מדד ת"א 35 מאבד 1.4%, מניית קבוצת דלק מחקה את הירידות

המדדים המובילים מאבדים כ-1.5%, עליות במדדי הבנקים והביטוח ● לאומי שוקי הון: "התנודתיות החריגה בשוק האג"ח הממשלתי כמו גם ביתר השווקים הפיננסים צפויה ככל הנראה להימשך"

יפעת שאשא–ביטון / צילום: איל יצהר, גלובס

שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון בראיון: "מנסה לשמור על רוכשי הדירות"

היא הגיעה למשרד השיכון והבינוי לחודש, ונשארה שנה ● רגע לפני השבעתה הצפויה של הממשלה החדשה ועל רקע משבר הקורונה, השרה ד"ר יפעת שאשא-ביטון בראיון מיוחד ל"גלובס" ● אפשרות לסגירת אתרי בנייה? "הקו שאנו מובילים הוא להשאיר את הענף פעיל עד שיהיה סגר מוחלט"

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

רשות שוק ההון מפרטת את רגולציית הקורונה: מעסיקים יוכלו לדחות ההפרשות לפנסיה בשבועיים ללא ריבית פיגורים

רשות שוק ההון הודיעה על קידום תקנות שיאפשרו לעובדים בחל"ת, או לעובדים שהופסקה העסקתם, להאריך את הכיסויים הביטוחים הנלווים לחיסכון פנסיוני - לאובדן כושר עבודה ולביטוח חיים - מעבר לחמישה חודשים הקבועים כיום בחוק, "ואף עד לשנה"

לוגו הוט 2019

דווקא עכשיו: תקלה בהוט משבשת את שירותי האינטרנט ללקוחות

התקלה הביאה לגל של פניות למוקדי החברה, שממילא עובדים במתכונת מצומצמת בשל הוראת משרד התקשורת ומשרד הבריאות ● הוט: התקלה בבדיקה, פועלים להחזיר את השירות בהקדם האפשרי

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בתום פגישה בת 8 שעות בין נתניהו וגנץ: אלו ההסכמות שהושגו לקראת הקמת ממשלה

נתניהו וגנץ יתחלפו בתפקיד ראש הממשלה 18 חודש מיום הקמתה ● המפלגות המרכיבות את הממשלה הן הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ימינה וחוסן לישראל בת 15 המנדטים

שר האוצר סטיבן מנושין מציג לאשתו לואיס לייטון, דף של שטרות טריים / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

הקורונה והכלכלה: השיעור שלא נלמד מ־1920

האם חבילות הסיוע והתמריצים של הפדרל רזרב והממשל האמריקאי באמת יסייעו לאמריקה לצאת מהשפל הגדול אליו היא דוהרת? ● בסדרת כתבות נסביר מדוע הם רק שלב נוסף בתהליך מקולקל שעתיד להגיע לתחנתו הסופית בעשור הקרוב ● "הקורונה והכלכלה - מה הלאה?", כתבה ראשונה

הבורסה בניו יורק. עמדות סניטציה לידיים פוזרו בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

משבר הקורונה מפחיד - אבל השווקים עוד יתאוששו

לציבור המשקיעים יש נטייה מוכרת לברוח בירידות ולהסתער בתום העליות, והמצב אינו שונה גם כיום ● כדי להימנע מהחלטות נחפזות, כדאי למתן את האמוציות - ורק לאחר מכן לנתח את מערך הסיכונים, ואולי גם ההזדמנויות, שנוצרים בשווקים

הודו / צילום: AP Altaf Qadri

העוצר בהודו עובד בקושי: מאות אלפי מובטלים צועדים בדרכים לבתיהם

הודו סגרה את קווי הרכבות שלה לפני שבוע ללא הודעה מוקדמת, וניתקה בכך את אמצעי התחבורה העיקרי של מיליוני עובדים שמגיעים לערים מהכפרים או העיירות ● מיליוני אנשים בהודו נותרו ללא מקור מזון

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

32,577 דורשי עבודה חדשים בסופ"ש; שיעור האבטלה הגיע ל-22.15%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון

אייל עופר / צילום: רורי לינדזי

נאבקים בקורונה: אייל עופר תורם 10 מיליון שקל לבתי חולים

התרומה תחולק בין בתי החולים איכילוב, שיבא ורמב"ם, כאשר כל אחד מהם יקבל 3 מיליון שקל, ובנוסף ארגון "לתת" יקבל תרומה בסך מיליון שקל

שי באב"ד / צילום: ליאור מזרחי

ועדת הקורונה התכנסה: "יצא בתקשורת שמשרדי האוצר והבריאות נלחמים – ממש לא"

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר בדיון בוועדת הכנסת בעניין משבר הקורונה: "המשימה של משרד הבריאות היא לעצור את הנגיף, המטרה שלנו היא לדאוג למשק"

צילומים: שלומי יוסף, יונתן בלום, ענבל מרמרי, כדיה לוי

ניהול בזמן אפוקליפסה: איך מתמודדים מנכ"לי חברות גדולות במשק עם תרחיש שאיש לא צפה

כיצד מנהלים בתנאי אי ודאות? איך מקבלים החלטות? כיצד מיישמים אותן? ● פנינו למנכ"לים בולטים במשק ושאלנו אותם כיצד הם מתמודדים עם אחד האתגרים הניהוליים המורכבים בקריירה שלהם

ערן אדן וכפיר עובד / צילום: שלומי יוסף

לקראת הקרב על מכונות ההנשמה: חברת MeMed תוכל לנבא איזה חולה קורונה צפוי להידרדר

החברה מפתחת בדיקה לזיהוי מוקדם של וירוס הקורונה וניבוי החמרה במצבו של החולה, ולטענתה הפיתוח והיישום צפויים להיות מהירים מאוד

וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918  / צילום: עטיפת הספר

ספר על השפעת הספרדית ב-1918 מתגלה כרלוונטי גם לימינו

"וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918" שראה אור מחדש בהוצאת מטר, רלוונטי באופן מצמרר

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת ישחרר תדרים להרחבת התחרות בשוק הנייח

שר התקשורת דודי אמסלם צפוי לחתום בשבוע הקרוב על תיקון חקיקה שיאפשר הקצאת תדרים לתקשורת אלחוטית רחבת פס לעסקים ובתים

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

האוצר יקים קרן נוספת לעסקים גדולים בהיקף 6 מיליארד שקל

מדובר בקרן אשראי לסיוע לעסקים שהיקף פעילותם מעל 400 מיליון שקל ● במסגרת התוכנית צפויה לקום גם קרן שלישית לעסקים ממונפים

בנימין נתניהו נואם במטה הליכוד, לאחר פרסום תוצאות המדגמים, אמש / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ממשלת הימין המסתמנת: כ"ץ שר האוצר, ויכוח על שר המשפטים

מספר שרי הממשלה יעמוד בין 30 ל-34 איש ● חוסן לישראל תקבל את משרדי המשפטים, החוץ והביטחון; והליכוד תקבל את  משרדי ביטחון הפנים והאוצר ● גנץ יגיע הערב לפגישה אישית עם נתניהו בבלפור