גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נכה צה"ל: "הוועדות הרפואיות במשהב"ט מצפצפות על ביהמ"ש"

לטענת טל יואב, שביקש הכרה בהחמרת נכותו, הוועדות הרפואיות באגף השיקום במשרד הביטחון הקימו "פורום רופאים של הוועדות", שהוא "פורום עלום, ערטילאי, חסר בסיס בחוק ובתקנות, המורה להן אילו החלטות לקבל"

נכה כסא גלגלים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
נכה כסא גלגלים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

האם הוועדות הרפואיות של אגף השיקום במשרד הביטחון "מצפצפות" על החלטות של בתי המשפט? ועדות אלה קובעות את גורלם של הנכים ופגועי הנפש שנפגעו בזמן שירות הביטחון, מתוקף סמכותם לפסוק מהי דרגת הנכות של מי שהוכר נכה לפי חוק הנכים.

חברי הוועדות הם רופאים מומחים המתמנים על-ידי משרד הביטחון, ולפי החוק הם עצמאיים ובלתי תלויים. נכה שתביעתו נדחית, יכול לבקש להיבדק שנית על-ידי ועדה רפואית עליונה. על החלטת הוועדה העליונה ניתן לערער לבית המשפט המחוזי, בשאלות משפטיות בלבד.

טל יואב, נכה בן 65 ממכבים-רעות שנפגע בשירותו הצבאי, הגיש לאחרונה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב ערעור נגד החלטת הוועדה העליונה בעניינו. לטענתו, לא רק שהוועדה העליונה "צפצפה" על פסק דינו של המחוזי בעניינו, אלא שהיא הסתמכה בהחלטתה על גוף בלתי מוכר, שכונה על-ידה "פורום הרופאים של הוועדות הרפואיות העליונות של משרד הביטחון".

באמצעות עו"ד ענת גינזבורג, טוען יואב כי אותו גוף הוא "פורום עלום, ערטילאי, חסר בסיס בחוק ובתקנות, אשר לפי פרוטוקול הוועדה העליונה - הוא זה המורה לוועדות הרפואיות כיצד לפעול ואילו החלטות לקבל".

לטענתו, מהחלטה הוועדה עולה כי הוועדות העליונות כלל אינן כפופות להחלטות בית המשפט, אלא לאותו גוף עלום כלשהו, חסר בסיס בחוק ובתקנות.

פורום-על

סיפורו של יואב מתחיל עם פציעתו בברכו הימנית בזמן שירות החובה והכרתו כנכה צה"ל. בשנים האחרונות הוחמר מצבו, ועקב העברת המשקל מהרגל הפגועה לרגל שמאל, נפגעה, לדבריו, גם ברך שמאל.

יואב פנה לוועדות הרפואיות של משרד הביטחון, בבקשה כי תוכר נכותו גם ברגל שמאל, שנגרמה, לדבריו, עקב נכותו המוכרת בברך ימין. אולם הוועדות דחו את תביעתו, ויואב ערער לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

בפברואר 2016 נתנה השופטת חדווה וולצקי פסק דין, שבמסגרתו היא החזירה את הדיון בנכותו של יואב לוועדה הרפואית העליונה. השופטת פסקה כי חברי הוועדה הסתמכו על מאמרים לא מעודכנים בבואם לקבוע את הנכות. בית המשפט הורה לוועדה כיצד לפעול, לאחר שהשופטת ביקרה את ההחלטה והורתה מפורשות כי אין להסתמך על ספרות לא מקצועית.

לאור החלטת המחוזי, באוקטובר האחרון הוועדה העליונה דנה שוב בעניינו של יואב, אך דחתה שוב את בקשתו להכיר בנכותו גם ברגל שמאל. לפי הנטען בערעור שהגיש יואב בימים האחרונים, במעמד הדיון בוועדה העליונה הצהיר אחד מחבריה כי "בית המשפט לא יגיד לי מה לעשות".

לדברי יואב, דרישתו לרישום הצהרה זו בפרוטוקול נענתה בסירוב, אך לדבריו, בהמשך התברר לו כי הוועדה עצמה הודתה בכך. "לפי האמור בפרוטוקול הוועדה, הסתבר כי הוקם על-ידי אגף השיקום של משרד הביטחון 'פורום-על' - 'פורום הרופאים של הוועדות הרפואיות העליונות של משרד הביטחון', שהוא האורים והתומים של הרופאים, חברי הוועדות הרפואיות העליונות, ועל-פיו יישק דבר; ואם לא די בכך, הרי שעניינו של יואב נידון בפני פורום זה, והוועדה העליונה פעלה על-פי מסקנותיו. בגדר לא יאומן כי יסופר", טוען יואב.

יואב מוסיף וטוען כי "מפרוטוקול הוועדה הרפואית העליונה עולה כי אגף השיקום הקים אינסטנציה שאינה מעוגנת בחוק, מנוגדת לחוק ולפסיקה בדבר אוטונומית הוועדות הרפואיות"; וכי "מעתה הוועדות הרפואיות יהיו כפופות לאותו 'פורום' מחד, ומאידך היות שה'פורום' חיווה את דעתו לגבי נכויות מוסבות בגפיים תחתונות, לאמור כי אין להכיר בנכות מוסבת בגפיים תחתונות, הרי שמעתה כל נכה אשר יגיש תביעה לנכות מוסבת מסוג זה - תביעתו תדחה".

לפי הנטען בערעור, מדובר בהתנהלות שרירותית ממדרגה ראשונה, המנוגדת לחוק הנכים. "התנהלות פסולה זו מהווה פגיעה מהותית בציבור נכי צה"ל, הסובל מנכויות בגפיים התחתונות, תוך 'הסתמכות' על פורום ערטילאי שקיבל החלטה גורפת לגבי כלל נכי צה"ל - שלא להכיר בנכויות מוסבות בגפיים תחתונות!".

עוד טוען יואב כי "בנוסף לעובדה שהוועדה העליונה פעלה לפי תכתיב 'הפורום', הרי שהיא הגדילה לעשות, זלזלה בכבוד בית המשפט ושמה אותו כבור ועם הארץ, שעה שקבעה: 'לא נראה לנו שיש לבית המשפט כלים לשפוט איזה מאמר רפואי הוא רציני ואיזה לא'".

לדבריו, "הסיבה להתנהלות הפסולה של הוועדה ברורה - אם תיקבע ליואב נכות מוסבת (גם בברך שמאל), ברור כי דרגת נכותו תהיה מעל 30%, מה שיקנה לו הטבה של רכב רפואי וגמלת ניידות".

יואב מבקש מבית המשפט לפסול את הוועדה העליונה ולהורות על החלפתה בהרכב אחר, ובנוסף "כיוון שהתקיים דיון בעניינו של המערער בפני 'הפורום', מתבקש בית המשפט להורות לוועדות הרפואיות העליונות כי הן כפופות להחלטותיו הוא - ולא ל'פורום' כלשהו".

עוד כתבות

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום: המדינה מבקשת לעכב תביעה נגדה בפרשת ניר חפץ

הפרסום הותר לבקשת "גלובס", בנוגע לתביעה הנוגעת לנסיבות חתימת הסכם עד המדינה • נודע כי הפרקליטות הגישה 13 בקשות לעיכוב הליכים בתיקים אזרחיים בשל משפט רה"מ

לירן אבישר בן חורין, מנכ"לית משרד התקשורת / צילום: דוברות משרד התקשורת

על רקע עסקת הוט IBC: חובות פריסת הסיבים של החברות ייבחנו מחדש

במשרד התקשורת מעוניינים שמיזם הסיבים האופטיים IBC ישלים את הפריסה של בזק כדי ליצור כיסוי מלא של הסיבים גם בפריפריה

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

למרות ההנחיות: מסעדות ובתי קפה ממשיכים למכור ב-Take Away

מסעדנים רבין ברחבי הארץ פותחים את העסקים שלהם תוך הקפדה על אי התקהלות, בעוד שעסקים אחרים מפעילים שליחים לטווח קצר

צוותי מד"א מצפים לנוסעי "ספינת הקורונה" / צילום: מד"א

מערכת בקריסה? חדרי המיון מסרבים לקבל חולים בגלל העומס; מד"א: נפנה אותם אליכם בכל זאת

צוותי מד"א מסרבים לעשות סיבובים של שעות בין בתי החולים עד שיתפנו, ודורשים להשאיר את החולים בחדרי המיון של בית החולים הקרוב ביותר, גם אם סירב לקבלם ● בתגובה, חלק מבתי החולים מסרבים לאפשר לאמבולנסים להיכנס מלכתחילה

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

אושר קיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת; כ"ץ: יכלול גם שופטים

ישיבת הממשלה אישרה להפחית את שכר חברי הכנסת והשרים ב-10% לצד ביטול עדכון השכר בתחילת 2021 ● כ"ץ ייבחן הרחבה של קיצוץ השכר גם על נושאי משרה נוספים, בהם הנשיא, מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל ושופטים

עבודות תשתית לסלילת כביש חשמלי בתל אביב / צילום: עיריית תל אביב, יח"צ

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

ירידות בבורסות אסיה בהמשך לירידות בוול סטריט מאתמול

המדדים המובילים באסיה מאבדים עד 0.8% מערכם ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בעד 0.4% בשעה זו

דפנה ג'קסון רות ביידר ומוריס קאהן / צילום: קרן גינת

שתי המשאלות שהגשים מוריס קהאן לרות ביידר גינסבורג

וגם: אורן מוסט, נשיא גולן טלקום, הודיע על פרישתו לאחר עשר שנים בתפקיד ● השיחה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התמתנו הירידות בנעילה: הדאו ירד ב-1.8%, הנאסד"ק השיל 0.1%

מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות ● מדד הפחד (VIX) זינק ב-6% ● באירופה הדאקס צלל ב-4.5%, הקאק צנח ב-3.8%, הפוטסי נפל ב-3.4%

סיון קלינגבייל  / צילום: יח"צ

עורכת חדשה לדה מרקר: סיון קלינגבייל תמונה במקום אבי בר-אלי

בר-אלי פורש לאחר שלוש שנים בתפקיד ● רותם שטרקמן ישוב לתפקיד סגן העורכת

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

טוב שנזכרו: הצעה לקצץ (זמנית) את שכר הפוליטיקאים

שר האוצר ישראל כ"ץ מציע הפחתת שכר של 10% משכרם של חברי כנסת ושרים מכהנים עד סוף 2021

מגדל הפיקוח בנתב"ג. חלוקת הכנסות של מאות מיליוני שקלים בשנה   / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנכ"ל משרד הפנים במאמר מיוחד ל"גלובס" על פעילות הוועדות הגיאוגרפיות

בתגובה לכתבה "צדק חלוקתי? בעיקר במרכז הארץ ובעיקר ליהודים", שפורסמה בשבוע שעבר, מנכ"ל משרד הפנים בטור מיוחד ל"גלובס": "מאז 2016 הוועדות הגיאוגרפיות הן לא רק מגיבות, אלא גם יוזמות"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב ובעולם

חשש מהגבלות נוספות במשק בצל הקורונה ● אירופה מתקרבת לסגר ● השווקים רועדים: ירידות בפתיחת השבוע בעולם, הדאקס צלל ב-4.45%, הנפט צנח ב-5%, הדולר קופץ בעולם

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

מותה של רות ביידר גינסבורג דוחף את העליון עמוק אל תוך שדה הקרב הפוליטי

מותה של שופטת העליון שהפכה לאייקון תרבותי עשוי לבסס את הרוב לשמרנים בבית המשפט ולהכריע את הנורמות החברתיות בארה"ב ● טראמפ כבר הצהיר כי ימנה מחליפה בהקדם והדמוקרטים מאיימים להשתמש בכל הכלים שברשותם כדי להעביר את המינוי להכרעתו של הנשיא שייבחר בנובמבר

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בלי תקציב ובלי פירוט על התוספת: 11 מיליארד שקל אושרו אך לא הועברו

מדובר בתקציב ההמשכי שאושר בהיעדר הסכמות פוליטיות על תקציב מדינה • עד כה באוצר סירבו לתת פירוט מלא של ההעברות המתוכננות ● הוועדה תתכנס ברביעי

הערכת מצב בנושא הטיפול בקורונה במערכת הביטחון / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

צה"ל נערך לפתיחת בתי חולים שדה בעקבות העומס במערכת הבריאות

בית החולים צפוי להכיל כ-200 מיטות ● צה"ל יקצה לשם כך את הרופאים, האחיות והפראמדיקים

חממה לגידול קנאביס של אינטליקנה  / צילום: לירון לוי, יח"צ

אנחנו נשארים בארץ? כך מתמודדות חברות הקנאביס מישראל עם היעדר יצוא

הבאזז חלף, המניות תקועות, הסלבס כבר אינם נוהרים וההכנסות עדיין אינן משמעותיות ● חברות הקנאביס המקומיות מוצאות פתרונות יצירתיים להצמיח את עסקיהן בהעדר יצוא: מקימות פעילויות בחו"ל, מייבאות מותגים זרים ומצפות בתקווה ללגליזציה

גלית ואייל שטיגמן, בעלים של "קמיליה", מפעל לייצור רטבים / צילום: תמונה פרטית

"הבנקים הורגים את העסקים, הם לא נתנו סיוע למי שבאמת צריך"

אייל שטיגמן, בעל מפעל רטבים למזון לשוק המוסדי קמיליה ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

שלט "נחנקנו" על חלון עסק שסגר תחת הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

גלי ההדף מגיעים גם לגדולים: בעלי העסקים כבר לא מאמינים במענקים, והוציאו לחל"ת אלפים

עם תחילת הסגר השני, החליטו רשתות האופנה, מסעדות וחדרי כושר לא לחכות למענקי מדינה ולהוציא עובדים לחל"ת ● בענפים מקבלי קהל לא מאמינים שיוכלו להחזיק עובדים - גם אם יקבלו את המענקים ● גלי ההדף של הסגר יגיעו גם לעסקים גדולים, שהצליחו בינתיים לצוף מעל המים