גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שר הפנים אריה דרעי פועל לפיטוריו של יו"ר מועצת נאות חובב

הנימוק: נמצא בתפקידו למעלה מ-5 שנים ■ המועמד להחליפו הוא אלי סויסה, לשעבר שר מטעם ש"ס ■ מבקר המדינה בודק חריגות בבניית בניין המועצה ומוזיאון ע"ש אלי הורוביץ בנאות חובב ■ אנדריי אוזן: "היוזמה להחליפי - ממניעים זרים"

אנדריי אוזן / צילום: תמר מצפי
אנדריי אוזן / צילום: תמר מצפי

"ניהול המתחם התעשייתי החשוב ביותר במדינה בתחום הכימיה, עם 18 מפעלים כמו טבע טק, תרכובות ברום ומכתשים ואתר הטיפול בחומרים מסוכנים, הופך לכלי משחק פוליטי", אומר אחד ממנהלי המפעלים הגדולים בנאות חובב. הוא מתייחס לכך, שמשרד הפנים מבקש לסיים את כהונתו של אנדריי אוזן, יו"ר המועצה התעשייתית נאות חובב.

אוזן, לשעבר סגן ראש עיריית באר-שבע ופעיל ליכוד מרכזי בעיר ובדרום, הגיע ב-19 בינואר לשיחת שימוע במשרדו של מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן. בישראל יש בסך-הכול שתי מועצות תעשייתית - נאות חובב ומגדל תפן. שר הפנים הוא שאחראי למנות את יושבי-הראש שלהן.

אוזן מונה לתפקידו ב-2010 על ידי שר הפנים הקודם אלי ישי. בזימון לשימוע שקיבל נאמר כי הוא נמצא בתפקידו כבר יותר מקדנציה של 5 שנים, שהיא המדיניות של משרד הפנים. עו"ד גלעד שר, שייצג את אוזן בשימוע, טען בתגובה שאין מדיניות של קדנציה בת 5 שנים, ושקודמיו של אוזן כיהנו תקופות ארוכות יותר, וכי הכוונה לפטר את אוזן נובעת ממניעים זרים.

לפני שבועות אחדים מינה אוזן בפעם הראשונה רב למתחם התעשייתי נאות חובב, כדי שיהיה מי שיפקח על הרבנים המועסקים במפעלים. זה כנראה לא הרשים את שר הפנים דרעי.

שני שמות בולטים מוזכרים בהקשר ליוזמת דרעי להחליף את אוזן: הראשון הוא אלי סויסה, לשעבר שר מטעם ש"ס, והשני הוא ראש עיריית באר-שבע לשעבר דוד בונפלד, שמינה לרב העיר את יהודה דרעי, אחיו של שר הפנים.

תלונות למבקר המדינה

במקביל, במשרד מבקר המדינה נמצא בשלבי סיום דוח ביקורת על רמת חובב. לפני כשנה ערך מבקר המדינה עם צוותו סיור היכרות בנאות חובב והתקבל ברוב כבוד. לאחר הסיור והטקס היו עובדים במפעלים שהחליטו, שזה הזמן להתלונן על המתרחש בנאות חובב. בפניות למבקר המדינה בלטו בעיקר תלונות על תופעות של בזבוז ורשלנות הקשורות להקמת הבניין החדש בכניסה לאתר.

מדובר בבניין בן 5,000 מ"ר, למשרדים חדשים למועצה, ובצמוד לו מרכז מבקרים על שם אלי הורוביץ, נשיא טבע ז"ל. משפחת הורוביץ מימנה בתרומה את החלק של מרכז המבקרים ומוזיאון לכימיה, וכיאה לזכרו של הורוביץ מונתה האדריכלית הידועה עדה כרמי, כלת פרס ישראל ומתכננת מתחם ומעון ראש הממשלה בירושלים. הפיקוח הופקד בידי חברת וקסמן-גוברין-גבע.

לייעוץ במגעים של אוזן מול מבקר המדינה נשכר עו"ד גדעון פישר. מול הליך הפיטורין אוזן הצטייד במכתבי תמיכה של מנהלים, ועדי עובדים ופעילים בארגונים ירוקים. הוא נהנה גם מגיבוי של צמרת הליכוד, שם זוכרים לו לטובה את אירגון טקס החתימה על מתווה הגז הטבעי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר יובל שטייניץ.

"לא לילד הזה התפללתי"

בידי שר הפנים יש מידע דומה למידע שמצוי בידי מבקר המדינה אודות הפרויקט ועל ההתנהלות סביבו. במשרד הפנים הביעו תמיהה על כך שבמכרז לבניית הפרויקט התמודד רק קבלן אחד, א.ר.יוסף מרהט, שזכה במכרז עם הצעה של כ-23.4 מיליון שקל, מחיר נמוך ממחיר האומדן. במשרד הפנים נטען שלקבלן הזוכה, שהתמחה בבניית בתי ספר, לא היה ניסיון קודם בפרויקטים מורכבים מסוג זה, אבל בתמיכת אוזן הוא קיבל את העבודה.

הבנייה התחילה בפברואר 2014 והסיום היה אמור להיות באוקטובר 2015. המפקחים על הבנייה מטעם חברת וקסמן-גוברין-גבע התלוננו על בנייה שלא עמדה בדרישות האדריכליות ועל בעיות בהתנהלות הדיווחים והתשלומים.

האדריכלית עדה כרמי ביקרה פעמים אחדות בפרויקט עם אנשי צוותה, והביעה, בלשון המעטה, חוסר שביעות רצון מאיכות הבנייה ומקצב הבנייה. "לא לילד הזה התפללתי", אמרה כרמי באחת הישיבות על הפרויקט. בשיחה עם "גלובס" אומרת כרמי, כי יש קושי גדול בבניית פרויקטים בנגב, אבל דיברה בשבחו של אוזן בנוגע לפיתוח הסביבתי בנאות חובב.

שנה אחרי תחילת הפרויקט, במה שמוגדר כהבנה הדדית בעקבות קשיים של הקבלן להתמודד עם המחיר, עם דרישות המפרט ועם הפיקוח על עבודתו - יצא הקבלן מהפרויקט.

ההערכה כרגע היא שהבנייה תסתיים בחריגה של לפחות 10 מיליון שקל מהתקציב, והגמר הצפוי הוא בעוד שנה לפחות, איחור של כשנתיים. צפויה מסכת של הליכים משפטיים מול מתכננים ומבצעים בפרויקט.

אוזן טוען כי הביא לשיפור וחיסכון משמעותי בהוצאות ההנהלה ואומר בתגובה: "מעולם לא הועלו כלפיי ו/או כלפי המועצה שאני עומד בראשה, טענות כלשהן בהקשר לשאלתך. ממכתב הזימון לשימוע לא עולה אפילו שבב טענה כלפי איכות תפקודי או תפקוד המועצה שבראשותי, וממילא שום טענה מסוג זה לא עלתה כלל בשימוע".

תגובות: "מעורב אישית בפרטים"

המועצה התעשייתית נאות חובב מסרה: "ראש המועצה נדהם מן הניסיון למנוע ממנו להמשיך בתפקידו עד סיום הקדנציה על מנת להשלים את תנופת הפיתוח, והתהליכים הסביבתיים המורכבים שנמצאים בשיאם, וכן לסיים את הפרוייקטים שהוא מחויב להם ומעורב בהם אישית עד לפרטי פרטים, ואשר בהסתמך על המשך מעורבותו הפעילה בהם, החליטו הרשויות המוסמכות על ביצועם ועל המשך קידומם והרחבתם. על תרומתו ונחיצותו של מר אוזן ניתן ללמוד מהפניות שנעשו בחודש האחרון לשר הפנים בדרישה לאפשר לראש המועצה להשלים את כהונתו. בין הפונים - ראשי הרשויות באזור בראשותו של ראש עיריית באר-שבע, רוביק דנילוביץ, ראשי ארגונים סביבתיים, ראשי התעשייה, חברי ועדי העובדים בפארק התעשייה, שרי הגנת הסביבה והפנים לשעבר וחברי מליאת מועצה נציגי משרדי הממשלה בעבר ובהווה.

"המועצה מברכת על הביקורת של מבקר המדינה לגבי פרויקט זה, אשר נולדה בעקבות ביקורו של מבקר המדינה במועצה לפני כשנתיים ובמהלכו הוצג הפרויקט ביוזמת ראש המועצה למבקר. הנושא אף נבדק בביקורת השנתית של מבקר הפנים במועצה, והדוח אומץ במלואו במקביל לתיקון ליקויים למופת, בזמן אמת. מטבע הדברים, עד שתושלם פעילות הביקורת, אנו מנועים מלהגיב למעט כמובן מחויבותה של המועצה לשיתוף פעולה מלא עם משרד מבקר המדינה".

משרד הפנים מסר: "אנדריי אוזן זומן לשימוע בפני מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, בנוגע לסיום כהונתו כראש המועצה המקומית תעשייתית נאות חובב. זאת בהתאם למדיניות המשרד לקציבת כהונת בעלי תפקידים ממונים. כהונת ראש מועצה ממונה היא 5 שנים ומר אוזן מכהן בתפקידו 6.5 שנים. במידה ויוחלט על סיום תפקידו, בחירת ראש המועצה התעשייתית נאות חובב תהיה מקצועית ועניינית".

עוד כתבות

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ארבע רשתות מצטרפות למרוץ לרכישת סניפי רשת יינות ביתן

לאחרונה התקיימו מגעים עם בעלי הרשתות רמי לוי, יוחננוף, Be ושוק העיר בנוגע למכירת הסניפים ● לפי הערכות, הבעלים ביתן יעדיף למכור לרשת קטנה במקום למתחרה ישיר

המייסדות של WFF, אירית קאהן, סיון שמרי-דהן ומרב וינריב / צילום: אורן טסלר

אחרי שתמכו ב-36 סטארט-אפים, האקסלרטור ליזמיות פותח מחזור חמישי

התכנית כוללת ליווי צמוד של "מנטוריות" בתפקידים בכירים בתעשיית ההייטק, והדרכה באסטרטגיית מוצר, גיוסי הון, יציאה לשוק ובניית צוות ● עד כה השתתפו בתכנית 36 מיזמים ב-4 מחזורים

דירה למכירה דרך תיווך / צילום: גיא ליברמן

נמשכת העלייה במכירת דירות חדשות; היצע הדירות רשם ירידה של 12% בשנה

בכל חודש גדל מספר העסקאות על דירות חדשות ב-2.5%, ואולם התחלות הבנייה קטנות, מה שמביא לירידה במלאי הדירות החדשות הבלתי מכורות

אייל אלי, יו״ר ועד עובדי מגה / צילום: איל יצהר, גלובס

יושב ראש ועד העובדים במגה: "מגה ב' לא יקרה במשמרת שלי"

את הדברים הללו אמר היום ל"גלובס" אייל אלי, שלוש שנים וחצי לאחר שרשת מגה נקלעה להקפאת הליכים תחת בעליה הקודמים ● "אנחנו נמצאים רחוק רחוק ממה שהיה בתקופה המקבילה", הוסיף

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

בורסת לונדון דחתה את הצעת המיזוג עם בורסת הונג קונג

בורסת לונדון LSE דחתה הצעת מיזוג בשווי 36.6 מיליארד דולר של בורסות הונג קונג ● בהונג קונג מאוכזבים מהתגובה, אך הודיעו שימשיכו לשוחח עם בעלי מניות LSE על הצעה בניגוד לרצון הנהלת הבורסה

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

מחוז המרכז הפיל את מדד מחירי הדירות: האם לכחלון יש סיבה טובה לחייך

זה שמחירי הדירות ירדו, לכשלעצמו, אינו דבר יוצא דופן, מה שכן בולט הוא הסיבה לך ● הירידה החדה שנרשמה במחירי הדירות במחוז המרכז, שמהווה את המחוז השני במשקל שלו מכלל המדד הכולל; ירידה של 2%, במונחים של מחירי דירות, היא אירוע חריג, שלא ניתן להסבירו ● פרשנות

בנייה בנתיבות, בשבוע שעבר / צילום: דייגו מיטלמן

מדד המחירים מספק קצת נחת לכחלון: מחירי הדירות יורדים ב-0.3%; האינפלציה מתקרבת ליעד

קצב האינפלציה מתחילת השנה עלה במקצת ל-0.8% לעומת 0.6% ביולי ●  מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% באוגוסט, בהתאם לצפיות השוק ● מחירי הדיור אמנם ירדו לעומת מאי-יוני 2019, אך עלו ב-0.7% ב-12 החודשים האחרונים

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

מפעילים סלולריים חוששים שחוקי נייטרליות הרשת יקשו עליהם בדור החמישי

במשרד התקשורת מרגיעים: כל עוד המפעילים לא פוגעים במתחרים הפועלים על הרשת, אין מצב שהנייטרליות ברשת תפגוש את הדור החמישי בסלולר

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

איילת שקד על קמפיין הליכוד: "מודה שזה כואב לי"

לנוכח הירידה בסקרים והלחץ הגדול מקמפיין משיכת הקולות של נתניהו, איילת שקד כינסה מסיבת עיתונאים שבמסגרתה התריעה מפני התעלמות נתניהו מן הציונות הדתית ישר אחרי הבחירות ● "חבריי ואני כפינו עצמינו עליו תמיד בתמרונים פוליטיים מסובכים, את הכניסה שלנו - של ליבת הימין האידיאולוגי והציונות הדתית לממשלתו"

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

מה יו"ר רע"מ, מנסור עבאס, חושב על השמאל הישראלי

יו"ר רע"מ מנסור עבאס אמר כי על נציגי הציבור הערבים להידבר עם השרים, חברי כנסת והפקידים, כדי לקדם את ענייני האוכלוסייה הערבית ושאינם בכיס של השמאל הישראלי

הקמפיין של איקאה בכיכובו של עובד מקאן, אלדר יוספוב/ צילום: מתוך קמפיין הנגישות של איקאה מקאן

סוף למלחמת הקרדיטים בקמפיין איקאה: מקאן נותנים קרדיט למיזם TOM

משרד הפרסום מקאן ת"א הודיע כי פנה להנהלת פסטיבל הפרסום בקאן וביקש לכלול את מיזם TOM ברשימת הקרדיטים להפקת קמפיין ThisAbles של איקאה ● מלחמת הקרדיטים על הקמפיין, שזכה להצלחה בפסטיבל קאן, נחשפה ב"גלובס"

השופט דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

ההחלטה שלא תמצא חן בעיני היועצים המשפטיים בעיריות

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות סבור כי היועצים המשפטיים בעיריות צריכים לפקח על הטיפול בתיקי הפרות בנייה ● במסגרת החלטה חדשה המליץ הנציב לבחון נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח ברשויות המקומיות, תוך הטלת האחריות החדשה על היועצים המשפטיים

יניב גרטי (מימין), גלית כהן ודדי פרלמוטר / צילום: דוברות אינטל

אינטל חנכה את "הבניין החכם בעולם", בפתח תקווה

וגם: דב קוטלר עבר בהצלחה את אישור הפיקוח

דרור אריה, יו"ר מפלגת נעם / צילום: מתוך יוטיוב

לא נורמלי: רגע לפני פתיחת הקלפיות, מפלגת "נעם" פורשת

בכל מערכת הבחירות מפלגת "נעם" לא עברה בסקרים את אחוז החסימה, וההנחה הייתה שהקמפיין הפוליטי נועד לתת חשיפה מרבית לאג'נדה נגד הלהט"ב ● ראשי המפלגה בהודעת הפרישה: "חשפנו את המזימה לגנוב את המדינה מהעם, אנחנו כאן כדי להישאר"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-9.6%

מדד ת"א 35 השיל 0.4%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.2% ● היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה ● אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

הפגנה נגד עליית מחירי הדיור בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

"עצרנו את כל השיפוצים המתוכננים": שוק הנדל"ן בברלין מגיב בזעזוע לתוכנית הקפאת שכר הדירה

התוכנית להקפיא את שכר הדירה בברלין כבר משפיעה על המשקיעים הפועלים בשוק שמצמצמים השקעות, ועל קבלני השיפוצים שמפטרים עובדים ● "החוקים החדשים הם בסגנון קומוניסטי", אומר בכיר ישראלי ל"גלובס"

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

הכנסות חברת הקנאביס שיח קפצו במחצית, אך הרווח נותר בגדר תעלומה

תוצאות החברה, שעדיין הייתה פרטית בסוף הרבעון השני, מתפרסמות על רקע השלמת המיזוג לתוך ביונד טיים בסוף החודש ● שיח רשמה במחצית הכנסות של 12.9 מיליון שקל - גידול של 50% לעומת התקופה המקבילה

חיים אביטן/ צילום: שלומי יוסף

המדינה תשקיע 5 מיליון שקל בהתחדשות עירונית בשכונות מצוקה

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תשקיע את הסכום בתכנון של מעל 21 אלף יחידות דיור ● 13,112 מתוכן יהיו יחידות דיור חדשות בשכונות ותיקות בעלות פוטנציאל להתחדשות בישובים פרדס חנה-כרכור, יבנה ורמלה

גולדמן זאקס / שאטרסטוק

התגובה של אפל לאחר שגולדמן זאקס הורידו מחיר יעד למניה

במהלך סוף השבוע פרסם האנליסט רוד הול המלצה להורדת מחיר היעד של מניית אפל ● בצעד נדיר החליטה החברה להגיב: "לא מצפה שלהצגה של אפל TV פלוס, כולל הטיפול החשבונאי בשירות, תהיה השפעה ממשית על התוצאות הכספיות שלנו"

חיים פייגלין - מנכ"ל צמח המרמן / צילום: איל יצהר

כלל ביטוח תשקיע עד 350 מיליון שקל בפרויקט המשרדים של צמח המרמן בגבעתיים

השותפות יפעלו לבצע שינוי ייעוד בקרקע שנרכשה ע"י צמח המרמן ואורוקום בינואר 2018 מחברת מצלאוי תמורת כ-84 מיליון שקל ● על הקרקע מתוכנן לקום פרויקט שיכלול 26 קומות משרדים, 2 קומות מסחר, 5 קומות מגורים וחניון