גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם חוק "חובת המכירה" בשידורי הספורט הולך ומתמסמס?

יו"רית מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן-חי-שגב: "במצב הנוכחי אפשר כבר לוותר על כל החוק"

יו"רית מועצת הכבלים והלוויין יפעת בן חי שגב / צלם: תמר מצפי
יו"רית מועצת הכבלים והלוויין יפעת בן חי שגב / צלם: תמר מצפי

אתמול (ב') נערך יום דיונים נוסף בוועדת הכלכלה של הכנסת בחוק "חובת המכירה" בשידורי הספורט, ולכאורה אפילו נרשמה בו התקדמות, כאשר חברי הכנסת החלו להצביע על סעיפי החוק - אבל בפועל תמונת המצב הנוכחית נראית די עגומה.

הדבר הבולט ביותר הוא שהרובד השני של החוק, שמחייב ערוצים למכור מפעלי ספורט מרכזיים לכל ערוץ מתחרה, לא נכלל כרגע בנוסח שבו דנה הוועדה, אף על-פי שכל הגופים המקצועיים, כמו הממונה על ההגבלים העסקיים ויו"רית מועצת הכבלים והלוויין, ציינו כי רובד זה הוא הכרחי.

יו"רית מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן-חי-שגב, אף אמרה היום (ג') ל"גלובס" כי ללא הרובד השני החוק למעשה מיותר. "במצב הנוכחי אפשר כבר לוותר על כל החוק ולהסתפק בזה שייתנו למועצה לפקח גם על סלקום ופרטנר", אמרה.

לדברי בן-חי-שגב, שהייתה שותפה לניסוח החוק במסגרת דיוני ועדת פילבר, "החוק כמו שהוא עכשיו רק ייצור בעיות חדשות, ואנחנו במועצה נצטרך להתמודד איתן".

גם בשוק הדגישו היום כי הרובד השני הוא הקריטי והחשוב יותר להצלחת הרפורמה.

"בי נשבעתי", אך לא קיימתי

בואו נלך אחורה וננסה להיזכר במה בעצם מדובר. החוק, המוכנה "מאסט סייל" בספורט, נולד במסגרת הוועדה לאסדרת שוק התקשורת בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, ומטרתו הייתה קודם כול להכניס תחרות לדואופול של yes והוט, על-ידי כך שפלטפורמות רב-ערוציות חדשות, כמו סלקום ופרטנר, יוכלו להציע גם הן ללקוחות חדשים את מפעלי הספורט החשובים. זאת, לאחר שבוועדה זיהו כי נושא שידורי הספורט מהווה חסם מעבר משמעותי עבור לקוחות ומקשה על כניסת מתחרות לשוק.

לקראת חוק ההסדרים האחרון אימצו במשרד האוצר את ההמלצה בנושא זה, ולחוק הוכנס נוסח שקבע כי ברובד הראשון תתקיים חובת מכירה של ערוצי ספורט, כך שבעלות ערוצים, כמו RGE (ספורט 5) וצ'רלטון (ספורט 1 וספורט 2), יהיו מחויבות למכור את הערוצים שלהן לכל הפלטפורמות לפי מחיר אחיד פר לקוח.

ברובד השני נקבע כי הערוצים עצמם יהיו מחויבים למכור מפעלים מרכזיים שיש להם זכויות עליהם (ליגת העל הישראלית, ליגת האלופות) לערוצים אחרים, לפי נוסחה של "קוסט פלוס" (עלות הזכויות בתוספת רווח קבוע שיוגדר מראש).

כבר בדיון הראשון בוועדה לקראת אישור החקיקה בחוק ההסדרים התברר עד כמה בעייתי עומד להיות אישורו, כשדווקא שורה של חברי כנסת מהליכוד, שבאופן טבעי אמורים לתמוך בחוק של הקואליציה (ועוד כזה שמבוסס על המלצות משרד התקשורת שבשליטת נתניהו), הביעו התנגדות נחרצת למהלך.

אולם הצרות האמיתיות החלו כשגם במשרד האוצר נכנעו. מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, הגיע לדיוני ועדת הכלכלה והתעמת שם באופן חריג עם אנשי משרדו מאגף התקציבים, שהם אלה שדחפו את העברת החוק. בסופו של דבר גם יו"ר הוועדה, איתן כבל - שאז והיום נלחם למען החוק הממשלתי למרות היותו איש אופוזיציה - יישר קו, והחוק הוחרג מחוק ההסדרים. "בי נשבעתי", הבטיח אז כבל, "במהלך ינואר אני לא אוותר" (ואעביר את החוק).

ינואר יסתיים היום, והחוק כידוע לא עבר, אלא שזה לא הכול. כבר בדיון הראשון שקיימה הוועדה בנושא בינואר התברר כי הרובד של חובת המכירה של המפעלים למעשה לא נמצא על הפרק.

הרובד הזה, צריך לציין, אכן מהווה סוגיה מורכבת, וספק אם יש לו דוגמאות רבות בעולם. מטרתו היא להקטין את כוחם של הערוצים מול בעלי הפלטפורמות. כיום, למשל, רק צ'רלטון, שבשליטת אלי עזור ופיני זהבי, מחזיקה בזכויות לליגה האנגלית, ומי שלא יגיע איתה להסדר, יישאר ללא התוכן האטרקטיבי הזה. החוק היה אמור לקבוע כי צ'רלטון תהיה מחויבת למכור את הזכויות הללו לכל ערוץ אחר (קיים או חדש), ופלטפורמה שתרצה בכך תוכל לנסות להגיע להסדר עם הערוץ המתחרה.

מכירה אחרי משא-ומתן

ח"כ כבל חוזר ומסביר גם היום כי לא ויתר גם על הרובד השני, אלא החליט להעביר קודם כול את הרובד הראשון, מכיוון שזהו הליך פשוט יותר.

"לא ויתרתי על כלום, אלא שהנושא של חובת מכירה של מפעלים הוא מאוד מאוד מורכב, ויש לו השלכות גם ברמה הבינלאומית", הוא מסביר היום בשיחה עם "גלובס". "אל תשכח שגם ככה יש גורמים באוצר שלא רוצים את החוק בכלל, יש אצלם ריבים פנימיים, ובכל זאת אני זה שממשיך לקדם אותו. אני מאמין שבדיון הבא, שייערך בקרוב, נוכל לסיים עם אישור החקיקה של חובת המכירה של הערוצים".

אלא שגם הנושא של חובת מכירת הערוצים עבר ריכוך (עוד במהלך הניסיונות להעבירו במסגרת חוק ההסדרים), ובמקום לקבוע חובת מכירה פשוטה של ערוץ לפי מחיר אחיד ללקוח - כעת הוא קובע כי הערוצים והפלטפורמות ייכנסו למשא-ומתן בן 3 חודשים, ורק אם הם לא יגיעו להסכמה על המחיר, ימונה בורר שיכריע.

בינתיים אפשר לציין הצלחה אחת, עקיפה, של ניסיונות החקיקה. על רקע ההליכים הגיעו צ'רלטון, בעלת ערוצי ספורט 1 וספורט 2, וסלקום להסכמה, שמאפשרת כיום גם לאחרונה להציע ללקוחותיה את כל מפעלי הספורט המרכזיים.

אלא שכפי שצוין גם אתמול בדיוני הוועדה, החוזים בין הפלטפורמות לערוצים נפתחים מדי כמה שנים, וללא חקיקה ברורה שמסדירה את הנושא ומתעלת את כל הצדדים לאפיק מוסדר ששומר על שפיות כלכלית, הבעיה לא תיפתר. חברי הכנסת יצטרכו להראות כי הם אכן מסוגלים לעמוד בלחצים ולהביא לידי סיום את הסוגיה הסבוכה.

זכויות השידור העיקריות של הערוצים

עוד כתבות

יונה אברושמי שרצח את המפגין בהפגנות שמול משרד ראש הממשלה ב-1983 / צילום: צילום מסך חדשות 12

חקירה פלילית נגד יונה אברושמי בחשד להסתה לאלימות בראיון לערוץ 12

בראיון שנתן יונה אברושמי לעיתונאי יגאל מוסקו בערוץ 12 אמר כי "אני לא הולך היום לבלפור. יש היום בחורים צעירים שיילכו לבלפור, והם כבר ידעו מה לעשות" ● אברושמי הורשע ברצח גרינצוויג, פעיל שלום עכשיו, במהלך הפגנה שנערכה ב-1983

מגדל שלום, ת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגדל שלום כמשל: מה קרה למחירי שכירות המשרדים בימי הקורונה?

איך משפיעה הקורונה על גורד השחקים הראשון שהוקם בישראל, מתי יגיע המבחן האמיתי של המגדל ומה אומרים המתווכים על מחירי השכירות ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן 

עופר שלח / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת תקיים דיון בסוגיית רכש הגומלין בעקבות חשיפת "גלובס"

"גלובס" חשף טענות כי פקידי האוצר מעכבים מכרזים בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים בשל התנגדותם לסעיף רכש הגומלין, שמחייב לבצע בישראל רכש או השקעות חוזרות ● הדיון בסוגיה יתקיים מחר

מיכאל ביטון, כחול לבן מול מיקי זוהר, הליכוד / צילום: תמר מצפי, לשכת עורכי הדין

אז מה באמת חושבים הכלכלנים על תקציב דו-שנתי מול חד-שנתי?

בוויכוח על תקציב דו-שנתי כולם טוענים שהכלכלנים לצדם ● ומה טוענים הכלכלנים עצמם? ● המשרוקית של "גלובס"

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

הפחתת שווי נכסים הפילה את רווחי אמות ב-94% ברבעון השני

ה-NOI (הכנסה נטו מהפעלת נכסים) ירד ברבעון השני ב-6% ל-168 מיליון שקל, עקב הקלות לשוכרי המרכזים המסחריים בסך של כ-30 מיליון שקל ● החברה הפחיתה ב-6% את תחזית ה-NOI השנתי שלה ובכ-7% את תחזית ה-FFO השנתית

שמן מנועים זולג מתוך ספינה ליד חופי מאוריציוס. המדינה הכריזה על מצב חירום סביבתי / צילום: Eric Villars, Associated Press

דליפת הנפט במאוריציוס: הרס סביבתי חסר תקדים – הוכרז על מצב חירום סביבתי

לאחר שהתגלו בספינה היפנית שעגנה בחוף במאוריציוס סדקים, זלגו עד כה לים לפחות אלף טון של נפט ● המדינה ניצבת בפני משבר אקולוגי חמור שבכוחו להשפיע באופן חסר תקדים גם על הכלכלה ועל פרנסתם של רבים במדינה

קני רוזנברג / צילום: מתוך יוטיוב

אל על: מוכנים לפגוש את הקונה ולא את נציגיו; דורשים מענה להליך שהתקיים נגד האב בארה"ב

אחרי שורה של תכתובות מקבלים באי כוחו של הקונה מכתב מבא כוחה של אל על ובו הסכמה לפגישה ● במכתב מבקשת אל על לקבל תשובה להליך שהתקיים בין חברת שירותים רפואיים שבבעלות קני רוזנברג שלפי הטענה "גרמה לצדדים שלישיים להגיש תביעות כוזבות לקבלת כספים מהמדינה"

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

קבינט הקורונה אישר הגבלת נוסעים ברכבים פרטיים

החל מיום ג' תותר נסיעת נהג ושני נוסעים בלבד שאינם מאותו משק בית ברכבים פרטיים ● נמשך האיסור הגורף על הפעלתם של דיסקוטקים, ברים ופאבים, אולמות או גני שמחות וכן פארק מים, פארק שעשועים ולונה פארק

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

הפעולות של טראמפ נגד סין: שלב חדש ביחסים בין המדינות

אנשי עסקים בולטים, אקדמאים ואחרים שמעורבים ביחסים בין סין לארה"ב טוענים שאף שלמהלכי הממשל יש בבירור רכיב אלקטורלי, הם הרבה מעבר לבחירות של 2020

מרכז רמת גן. עוד דירות על חשבון שטחים ציבוריים / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בקומה הראשונה יפעל בית הספר, בשנייה הגן, ומעליהם כולנו נגור

בכדי לעמוד בקצב גידול האוכלוסייה צופה המדינה כי יש צורך ב-2.6 מיליון דירות עד שנת 2040 • עקרונות התכנון שהציג מינהל התכנון מבקשים להפוך את הבניינים העתידיים למרובי שימושים

מתקן רוח של אנרג'יקס, מכשיר מדידה של חברת נובה, רובוט לניקוי בריכה של מיטרוניקס. מיני-מהפכה בהרכב של מדד ת"א 35  / צילום: יח"צ

ת"א הייטק: הכירו את שש מניות הטכנולוגיה שהצטרפו למדד הדגל של הבורסה

התפשטות וירוס הקורונה הביאה לשינוי בטעמי המשקיעים בבורסת תל אביב ● בעקבות זאת, חלה מיני-מהפכה בהרכב של מדד הדגל בבורסה, עם לא פחות משש מצטרפות חדשות, שחמש מהן נכללות בו לראשונה - החל בתחילת שבוע המסחר הנוכחי

יגאל לנדאו / צילום: איל יצהר

רציו השלימה מהלך למימון מחדש של חובותיה: קיבלה הלוואה בהיקף של כ-650 מיליון דולר

רציו תחזיר הלואה קיימת, ריבית ותשלומים להקמת ההלוואה החדשה בהיקף של כ-480 מיליון דולר ● יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו: "השלמת המימון מחדש מהווה אבן דרך חשובה לרציו. מדובר בהבעת אמון נוספת ברציו ובפרויקט לוויתן מאת הבנקים שליוו אותנו"

חברי יהדות התורה: (מימין לשמאל) מאיר פרוש, משה גפני ויעקב ליצמן / צילום: מארק ניימן לע"מ

יהדות התורה במסר לנתניהו: אם תמשוך לבחירות רביעיות - השותפות שלנו בסכנה

אין בהודעת יהדות התורה הצהרה כי ימליצו על אדם אחר לעמוד בראשות הממשלה, אך הצהרות הנאמנות ומפגשי התמיכה שכונסו בלשכתו של נתניהו בשלוש מערכות הבחירות הקודמות - נגמרו לעת עתה

עו”ד רז נזרי ועו”ד ד”ר גור בליי / צילום: ליאב פלד, עדינה ולמן - דוברות הכנסת

מי המועמדים לתפקיד היועמ"ש של הכנסת, ומה יעשה היו"ר יריב לוין

היועץ החדש ייבחר ע"י יו"ר הכנסת, יריב לוין, מבין כמה מועמדים שיומלצו לו ע"י ועדת איתור ● הרכב הוועדה יקשה על לוין לבחור מועמד שמרן, כפי שהוא רוצה ● לתפקיד צפויים להתמודד מועמדים רבים ● המובילים הם: המשנה ליועמ"ש עו"ד נזרי והיועמ"ש של ועדת חוקה עו"ד בליי

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות קלות בבורסה; רציו קופצת ב-8%, פתאל עולה ב-7%

הזהב פותח את השבוע עם עלייה של כ-0.5% לרמה של 2,040 דולר לאונקיה ● עליות קלות באירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט ● מיטב דש: "ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-נמוכה באפיק המנייתי ולהגביר מעבר לסקטורים מסורתיים יותר"

הצצה לבית החולים איכילוב בימי קורונה / צילום: אסף לוי

ההסתדרות הרפואית הכריזה על סכסוך עבודה

זאת בתקופת הקורונה ועל רקע המחסור החמור בתקנים וידיים עובדות בבתי החולים ובקהילה ● תוך 14 יום יוכלו 28 אלף רופאים ורופאות לפתוח בשביתה ● האוצר: "מחר יקיים כ"ץ ישיבה על מנת לאפשר לציבור הרופאים להמשיך ולמלא במסירות ומחויבות את תפקידם בתקופה מאתגרת זו"

ישרוטל. הביקוש מתמקד באילת / צילום: רוני בלחסן

הישראלים יושבים על הגדר, והמלונאים בהמתנה: איך תשפיע פתיחת השמיים על התפוסות בחגים

החגים המתקרבים מחזירים את הדילמה הישראלית היכן להעביר אותם, כשהפעם מצטרפת להחלטה האפשרות שחלק מהמדינות ישובו וייפתחו בפנינו ● האם הישראלים ינהרו לחו"ל, או שאולי הם יעדיפו להישאר כאן ● וגם: היכן עדיין נרגיש את המשבר

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

הנגיד: בחירות נוספות - בשורה שלילית לכלכלה הישראלית

פרופ' אמיר ירון קורא לממשלה להתעשת בהתייחסות מיוחדת של בנק ישראל להתפתחויות הפוליטיות האחרונות - "ישנה חשיבות רבה ליציבות בהתנהלות הממשלה ולתהליך קבלת החלטות סדור, שיפחיתו את אי הוודאות"

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהפכת הרישוי יוצאת לדרך: משרד התקשורת יעבור לחלק היתרים במקום רישיונות

מספר הרישיונות שהמשרד מעניקי צומצמו דרסטית לטובת היתרים שיינתנו לכל דורש וייאכפו בדיעבד ● המטרה היא להתאים הרגולציה לעידן הנוכחי ולהימנע מסרבול מול ספקי שירותים

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

זוכר את נובמבר: טראמפ לוחץ על כפתורי הסנקציות, מכסי-העונשין והצווים המנהליים

פחות מ-90 יום לפני הבחירות, הנשיא משתמש בכל סמכויותיו, ואולי גם בלא־סמכויותיו, כדי לשנות את סדר היום ● הוא מעניש בנשימה אחת את "המפלגה הקומוניסטית של סין" ואת בעלת הברית ההיסטורית קנדה ● הקנדים המנומסים מחליטים הפעם להיות פחות מנומסים ולהשיב עין-תחת-עין