גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ישראל היא בין השווקים ששיעור האנשים העשירים בה גדול"

סטפן קמפ, בכיר ביוליוס בר, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע למרות המלחמה בסודיות הבנקאית, הבנקאות הפרטית בשווייץ משגשגת ■ "רכישת לאומי שווייץ - עסקה מוצלחת"

סטפן קמפ/ צילום: שלומי יוסף
סטפן קמפ/ צילום: שלומי יוסף

קרוב לשנתיים לאחר שיוליוס בר השלימו את רכישת לאומי שווייץ מידי בנק לאומי, ובבנק השווייצרי שבעי רצון מהרכישה. "אנחנו מרוצים מאוד מהתוצאות של הרכישה. לאומי עשו עבודה מעולה בניהול התהליך מול הלקוחות שלהם וההוכחה לכך היא שכמעט אף לקוח לא עזב בעקבות העברת הבעלות", אומר בראיון ל"גלובס", סטפן קמפ, סגן נשיא יוליוס בר אירופה והאחראי על פעילות הבנק בדרום אירופה ובישראל.

לאומי שווייץ ניהל בבנקאות פרטית נכסים בהיקף של כ-5 מיליארד פרנ"ש, ותמורת תיק הנכסים שילמה יוליוס בר 10 מיליון פרנ"ש. בתקופת המכירה היה לאומי בשלהי חקירת הרשויות האמריקאיות בסוגיית הסיוע ללקוחותיו להעלים מס - פרשה שבגינה שילם הבנק כ-400 מיליון דולר. מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק-עמינח החליטה באותה תקופה כי הבנק ייצא מפעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית, והעסקה המרכזית לחיסול פעילות זו הייתה מכירת לאומי שווייץ ליוליוס בר.

 - לאומי מיהר להיפטר מהבנק בשווייץ על רקע החקירה. למה קניתם את נכסיו? זה לא להכניס ראש בריא למיטה חולה?

"אני לא יודע מה הניע את לאומי למכור את הפעילות שלהם בשווייץ. זו הייתה כנראה החלטה אסטרטגית שלהם להתמקד בעסקי הליבה, בעת שאנו חיפשנו להתרחב. בכל אופן, לא קנינו על עיוור. יש לנו צוות חזק שעשה בדיקת נאותות".

 - האם מצאתם לקוחות בעייתיים וביקשתם מהם לעזוב?

"אני מעדיף שלא לפרט בנושא. באופן כללי ניתן לומר, שאנחנו יכולים להעזיב מיוזמתנו לקוחות שאינם עומדים בכללי הרגולציה, אבל אם זה קרה - זה היה לפני העברת הבעלות מלאומי ליוליוס בר. את תהליך הבדיקה עושים לפני המעבר. אתה לא מעביר אליך לקוחות ואז מודיע להם שהם לא מתאימים".

 - לאומי אינו היחיד להצטמצם בחו"ל. בנק הפועלים מכר חלק מפעילות הבנקאות הפרטית בחו"ל, וייתכן כי בעתיד ימכור את פועלים שווייץ כולה. תירצו לקנות אותו?

"היו שמועות על כך שאנו רוכשים את הפועלים שווייץ אבל איננו מגיבים לשמועות. פועלים שווייץ הוא אמנם יותר בנק שווייצרי, אבל יש לו מוניטין טוב בדומה ללאומי. באופן כללי, אנחנו בפוזיציה של להסתכל על השוק ולבדוק אפשרויות לרכישה. אני מעריך שנמשיך לגדול באמצעות רכישות, גם מבחינת נזילות יש לנו היכולת לבצע זאת. עם זאת, קצב הרכישות יואט לעומת השנים האחרונות, כדי שנוכל לעכל ולקלוט היטב את מה שכבר רכשנו בעשור האחרון".

מעטה הסודיות נסדק

תחום הבנקאות הפרטית בעולם בכלל, ובשווייץ בפרט, עבר שינויים דרמטיים בעשור האחרון. הרגולטורים בארה"ב הבינו שלקוחות רבים העלימו כספים לבנקים שמחוץ למדינתם תחת מטריית הסודיות הבנקאית. הכריזו מלחמה על מעלימי המס. כתוצאה מכך הוקשחה מאוד הרגולציה, ומעטה הסודיות הבנקאית נסדק באופן משמעותי.

כמו כן החלו האמריקאים בחקירות כנגד סדרה של בנקים בשווייץ. בישראל, כאמור, לאומי הגיע להסדר, ואילו מול פועלים ומזרחי טפחות החקירה עדיין בעיצומה. גם יוליוס בר נכלל ברשימת הבנקים שהיו בחקירה, והוא סיים אשתקד את הפרשה עם קנס של 547 מיליון דולר. אלא שעוד בנקים אחרים סגרו את פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית כתוצאה מהשינויים בעולם, יוליוס בר רק גדל ומחפש להתרחב.

 - במה מתבטאת ההתרחבות שלכם?

"אנחנו פעילים רק בבנקאות פרטית ולכן האסטרטגיה שלנו היא לפעול במדינות רבות בעולם בתחום זה. אנחנו מחפשים הזדמנויות לגדול ובעשר השנים האחרונות עשינו זאת בכ-15 רכישות שונות בעיקר בשווייץ, אך גם באירופה, דרום אמריקה ואסיה. הרכישה המרכזית שלנו הייתה פעילות הבנקאות הפרטית של מריל לינץ' שמחוץ לארצות הברית".

 - איזה עתיד יש לבנקאות הפרטית אחרי שאיבדה את הערך המרכזי שלה - הסודיות?

"נכון שסודיות בנקאית מוחלטת כבר אינה יתרון מבדל של שווייץ. שווייץ לקחה חלק בתוכניות החלפת המידע עם מממשלות שונות, ויישרה קו עם העולם. אבל צריך לשים את הנושא בפרופורציה: שווייץ לא ידועה רק בסודיות הבנקאית אלא גם בניסיון שרכשה בתחום ניהול כספים, ויש לכך חשיבות כשעשירי העולם מחפשים היכן לנהל את כספיהם.

"שליש מהנזילות של עשירי העולם מרוכזת בצפון אמריקה. שם באמת מרבית הכסף מוחזק בבנקים מקומיים, אבל בשאר העולם המצב שונה. יש הרבה מאוד לקוחות עשירים במדינות שונות בעולם שרוצים לפזר סיכון ולהחזיק כספים מחוץ למדינת המקור שלהם, במיוחד במקרים שבהם מדינת המקור אינה יציבה מספיק. בהקשר הזה שווייץ נותרה החשובה והמרכזית עבור לקוחות בינלאומיים בשל המסורת, היציבות והניסיון שנצברו בה".

 - כלומר החקירות, הקנסות הכבדים, והירידה בסודיות הבנקאית לא פגעו בבנקאות השווייצרית?

"ממש לא. שווייץ נותרה פלטפורמה בינלאומית לניהול כספים. אם מסתכלים על היקף הנכסים הפרטיים שמנוהלים בבנקים בשווייץ, המספרים רק גדלו והלכו. הבנקאות השווייצרית גדלה משמעותית בעשור האחרון משום שהעושר העולמי המשיך לגדול ונפתחו בפנינו שווקים חדשים.

"מה שהשתנה זה המקור של הלקוחות - מרבית הלקוחות החדשים הגיעו בשנים האחרונות משווקים מתעוררים או צומחים, דוגמת סין, מזרח אירופה, דרום אמריקה, המזרח התיכון ובכלל זה כמובן ישראל. בנוסף לכך, שווייץ כשוק מקומי המשיכה לצמוח, בין היתר כתוצאה מזרים שעברו לגור בה".

 - ובכל זאת אנחנו רואים הרבה בנקים זרים יוצאים מפעילות בשווייץ.

"זה נכון. אם בעבר היו 300 בנקים בשווייץ, היום יש פחות מ-150. הסיבה לכך היא שהרגולציה על הבנקים בשווייץ התהדקה, מה שהגדיל את העלויות. לכן עליך להיות עם היקף נכסים גדול כדי לעמוד בהוצאות האלה. זו הסיבה שבנקים נסגרים או מתמזגים, ושהיתרון לגודל נהיה מהותי.

"במקביל, ההכנסות נשחקו בעקבות העלייה בתחרות, והיעדר 'פרמיית הסודיות', בגינה שילמו הלקוחות כסף. אנחנו התמודדנו עם זה תוך יצירת מוצרים חדשים והגדלת היקף הנכסים המנוהל שלה בלי להגדיל את הוצאות התפעול בהתאמה".

 - איום נוסף הרלוונטי על כל המערכת הבנקאית הוא מעולם הפינטק, המאיים להציע פתרונות טכנולוגיים למוצרי הבנקים. אתם מרגישים את האיום הזה?

"הפינטק מאיים יותר על מערכות התשלומים ועל פעילות בנקים קמעונאיים, ופחות הבנקאות הפרטית. לטעמי גם ייעוץ ההשקעות האוטומטי - robot advise, פחות רלוונטי לתעשייה שלנו שמבוססת על מומחים אנושיים. אני חושב שבתחום הבנקאות הפרטית, מה שלא פחות חשוב מהתשואה הוא היחס והשירות האנושי. אני לא רואה בפינטק איום, אלא אמצעי משלים וכזה שאנו יכולים ללמוד ממנו. אנחנו כל הזמן מתעדכנים בתעשייה הזו ויש לנו יחידה פנימית שעוסקת בזה".

 "הגידול במספר העשירים בישראל מגיע לא רק מההיי-טק"

יוליוס בר פתח נציגות רשמית בישראל לפני ארבע שנים, והוא נמצא מאז תחת אחריותו של קמפ. קמפ (48) יהודי ממוצא הולנדי, גדל באיטליה והחל את הקריירה הבנקאית בבנק ABN AMRO ההולנדי, ובהמשך עבר לחטיבת הבנקאות הפרטית של HSBC. הוא הצטרף ליוליוס בר ב-2012, והיה אחראי על פעילות אמריקה הלטינית וישראל של הבנק.

בספטמבר אשתקד ביצעו ביוליוס בר שינוי מבני, שכלל העברת ישראל לחטיבה של אירופה, וקמפ המשיך להיות אחראי על פעילות זו ביחד עם דרום אירופה.

"מאז 2008 ישראל היא אחת מעשר הכלכלות הכי צומחות בעולם. אנחנו מתמקדים במדינות שממשיכות לצמוח, ובכלל זה ישראל. לפי דיווחים שונים של פירמות רואי חשבון וחברות ייעוץ בינלאומיות, עולה שישראל היא בין עשרת השווקים שבה שיעור האנשים העשירים - עם נזילות של יותר ממיליון דולר - הוא הגדול ביותר ביחס לגודל האוכלוסייה. כמו כן, רובם גם מרוכזים בערים כמו תל אביב, הרצליה וירושלים, כך שקל יותר לאתר אותם", אומר קמפ.

 - מדובר בעיקר בהיי-טקיסטים שעשו אקזיט?

"הגידול לא בא רק מאנשי היי-טק שעשו אקזיט. ישראלים באופן כללי הם יזמים גם בנדל"ן, תעשייה ותחומים אחרים. זה מדהים כמה אנשי עסקים ישראלים אנחנו פוגשים במדינות שונות. לכן ישראל היא אחד השווקים האסטרטגיים שלנו".

 - ואיך התחרות פה מול גופים אחרים בתחום הבנקאות הפרטית?

"התחרות בשוק הישראלי היא עזה, הן מצד בנקים ישראלים והן מצד בנקים זרים שפעילים כאן הרבה שנים. יש פה הרבה אנשים צעירים שנוטים לעבוד עם בנקים ישראלים שהם מכירים מילדות או כאלו שעזרו להם מבחינה עסקית. עם זאת, הם עשויים לשלב גם עם בנק שווייצרי לניהול של לפחות חלק מהכסף".

יוליוס בר

שנת הקמה: 1890

מנכ"ל: בוריס קולרדי

פעילות: בנקאות פרטית

היקף נכסים מנוהל: כ-340 מיליארד דולר

רווח נקי ב-2016: 710 מיליון דולר

מוקדי פעילות: יותר מ-25 מדינות. משרדים בין היתר בציריך, לונדון, דובאי, פרנקפורט, הונג קונג, וטוקיו

מספר עובדים: 6,000

סטפן קמפ

תפקיד: סגן נשיא יוליוס בר אירופה, והאחראי על פעילות הבנק בדרום אירופה ובישראל

גיל: 48

מצב משפחתי: נשוי+2

תפקידים קודמים: מנהל פעילות אמריקה הלטינית ביוליוס בר, COO בבנקאות הפרטית של HSBC

עוד משהו: דובר 7 שפות 

עוד כתבות

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס

תוכנית סיוע חדשה: 700 מיליון שקל לתעשייה ולעסקים קטנים ובינוניים

התוכנית של משרדי הכלכלה והתעשייה והאוצר כוללת השתתפות בעלות ביצוע התאמות בעסק העובר למסחר מקוון והטמעת ייצור מתקדם בתעשייה, ייעוץ מסובסד ומיזמים מימוניים משותפים עם המגזר הפרטי, עידוד ביצוע השקעות בתעשייה היצרנית ועידוד היצוא

מימין: מפעל ספאנטק בארה"ב, עובד במפעל של אבגול ומפעל של עלבד / צילום: איל יצהר, עינת לברון ורון שטיינבלט

המניות מזנקות: כך הפיחה הקורונה חיים ביצרניות המגבונים הלחים

אף שהן עוד רחוקות עשרות אחוזים מרמות השיא של 2017, בחודשיים האחרונים נהנו המניות של חברות הבדים הלא-ארוגים מעליות מרשימות, בעיקר בזכות הביקושים הגוברים למגבונים

מני מזוז/ צילום: רפי קוץ

"המציאות בה נאשם בפלילים מקים ממשלה משקפת משבר חברתי וכשל מוסרי של החברה"

11 שופטי בג"ץ פרסמו את נימוקיהם  בעניין הטלת המנדט על בנימין נתניהו  ● השופטים מבקרים את המצב בו נאשם בפלילים מקבל את הרכבת הממשלה, אך טוענים שהתערבות בהחלטה המכוננת את הרשות המבצעת "כמוה כהתנגשות חזיתית עם רצון הבוחר כפי שבא לידי ביטוי בהצבעת נציגיו בכנסת"

איריס שטרק,/ צילום: כדיה לוי

שטרק לכ"ץ: להאריך את מועדי הגשת הבקשות למענקים עד סוף השנה

נשיאת לשכת רואי החשבון, איריס שטרק, פנתה לשר האוצר ישראל כ"ץ בבקשה להאריך לעצמאים ועסקים את מועדי הגשת הבקשות למענקים באמצעות חקיקה מהירה או תקנות חירום נוספות ● לטענתה, אם לא יוארכו מועדי הגשת הבקשות, עצמאים רבים לא יעמדו בתנאי הסף שנקבעו

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

אין חסינות מהקורונה: מכה קשה לגורם המייצב של שוק הרכב

הענף שנחשב במשך עשורים לגורם המייצב של שוק הרכב, ספג מכה קשה עקב המשבר • אבל למרות הנתונים השליליים ברבעון הראשון והצפי למיתון, בליסינג ממשיכים לשדר אופטימיות, והמלווים מגלים סבלנות

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

הפעילות הקווית של פרטנר מפצה במעט על השחיקה בסלולר

הכנסות פרטנר ברבעון הראשון הסתכמו ב-807 מיליון שקל, עלייה של 2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד אך ירידה משמעותית לעומת הרבעון הקודם ● הקורונה השפיעה על ההכנסות משירותי סלולר, שנשחקו ב-4% והסתכמו ב-423 מיליון שקל

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

דעה: עמוד השדרה של המשק תקין - הבנקים בישראל עמדו במבחן משבר הקורונה

מערכת הבנקאות הישראלית הגיעה מוכנה למשבר הקורונה, אף שהוא מאתגר עבורה יותר מאשר המשבר הכלכלי הגדול של 2008

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות הקורונה: גידול ברווח של אלטשולר שחם גמל ופנסיה

תחלק דיבידנד בהיקף 19 מיליון שקל ● דיווחה על גידול של כ-34% ברווח, לסך של כ-25.4 מיליון שקל ברבעון הראשון

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

מדפים מלאים בסחורה לאחר חידוש המלאי / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 90 איבד 1.6%, בזן צנחה בעוד 6%

שופרסל דיווחה על קפיצה של 87% ברווח הנקי, דיסקונט על ירידה של 31% ברווח ● גזית גלוב פרסמה דוחות והכריזה על רכישה בחזרה של מניותיה בכ-400 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.1%, מזרחי טפחות 2.5%

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

הרשי פרידמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרווח התפעולי של אזורים עלה ב-17% ברבעון הראשון של 2020 ל-48 מיליון שקל

אזורים הפסידה 23 מיליון שקל כתוצאה מהנפקת קרן הריט אזורים ה.פ ליווינג ● אזורים מכרה 153 יחידות דיור ברבעון הראשון בכ-269 מיליון שקל, לעומת 113 יחידות דיור שנמכרו בתקופה המקבילה בהיקף של 222 מיליון שקל

ניר שטרן, רן גוראון, גיל שרון, איציק בנבנישתי / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנו

דוח פניות הציבור של משרד התקשורת לשנת 2019: פלאפון בולטת לטובה

פלאפון סיימה את 2019 עם הכי הרבה פחות תלונות מוצדקות ביחס למספר הלקוחות שלה ● פרטנר אחריה במקום השני, ואחריהן גולן טלקום, סלקום והוט מובייל

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

אלקו רוצה להציף ערך בסופרגז: מקדמת הנפקת החברה בשווי כפול מזה שבו נרכשה

על פי ההערכות בשוק, את ההנפקה, המתוכננת להתבצע בשבועות הקרובים, מעוניינת אלקו לבצע לפי שווי חברה של כ-1 מיליארד שקל לסופרגז "לפני הכסף", ולגייס לה 200-300 מיליון שקל

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התגברו העליות בנעילה בוול סטריט: הדאו זינק ב-2.2%, מדד S&P 500 סגר מעל ל-3,035 נק'

מדד הנאסד"ק קפץ ב-0.8%, ה-S&P 500 זינק ב-1.45% ● באירופה הדאקס קפץ ב-1.3%, הקאק ב-1.7% ● הנפט צנח בכ-5% ● מיקרון זינקה בכ-8% לאחר שהחברה העלתה תחזיות

מה נמכר  בחודש האחרון ב-1.5 מיליון שקל  בדרום הארץ / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו דירות נמכרו לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 5 חדרים בבאר-שבע, אשקלון, קריית גת או אילת ● כל העסקאות דווחו מאז 15 במרץ

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

מדענים סינים דוחים את ההאשמות: אין סיכוי שהקורונה הגיעה ממעבדה או משוק החיות

בצל המתקפה האמריקאית על סין כאחראית להתפרצות הקורונה, אומר מנהל המכון הווירולוגי בווהאן כי הנגיף החדש שונה מכל ווירוס שנחקר במעבדות ● מומחה מגפות בכיר טוען כי השוק הוא "אחד מקורבנות המגפה"

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

שלמה Sixt/ צילום: איל יצהר

קבוצת שלמה Sixt דיווחה על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה

קבוצת שלמה Sixt דיווחה היום על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה ● כפי שנחשף אתמול ב"גלובס", הקבוצה תשלם מס בהיקף 12.7 מיליון שקל וכופר בסך 478 אלף שקל בתמורה לסגירת התיק הפלילי שנפתח נגדה בחשד להעלמות מס במסגרת שירותי הליסינג וההשכרה שהעניקה