גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הדור החמישי יחולל את המהפכה התעשייתית הרביעית"

הדור החמישי הופך בתערוכת הסלולר בברצלונה מחזון למציאות, והצרכן הסופי צפוי לקבל חוויה משופרת

תערוכת הסלולר בברצלונה / צילום: יח"צ
תערוכת הסלולר בברצלונה / צילום: יח"צ

תערוכת הסלולר השנתית בברצלונה MWC (Mobile World Congress) מבטאת עליית מדרגה בהתפתחות של התעשייה ביחס למציאות שבה האינטרנט הוא בכל מקום. הכל, לרבות התקנים וחפצים, הופך להיות חכם יותר, ומכונות נעשות חכמות יותר מאשר אי פעם. בכלל, נראה שמדי שנה התערוכה - שלרוב היא הפגנת כוח של השחקנים הגדולים בתעשייה - שבכל שנה מציגים רשתות יותר מהירות, הופכת להיות תערוכה של שירותי אינטרנט.

השנה במיוחד התערוכה הופכת להיות מפגן כוח אחד מרשים של הדור החמישי בסלולר. את הטון בתערוכה נותנות כמו תמיד היצרניות הגדולות ובראשן אריקסון, וואווי, נוקיה, סמסונג, קוואלקום, סיסקו, אינטל וכו', שהשנה התחרות ביניהן מזינה ודוחפת את המפעילים לכיוון. מבחינתן אין צורך להמתין ליישום התקינה. האמירה היא ברורה: אנחנו כבר אחרי שלב הניסויים, בואו תתחילו ביישום.

בקצרה ועל רגל אחת, הדור החמישי עבור המשתמש הסופי הוא מהירות ועוד פעם מהירות. חוויית משתמש יוצאת דופן הרבה מעבר לכל מה שאנחנו מכירים ומדמיינים. בקפיצה בין הדור השלישי לדור הרביעי, כפי שאנו חווים אותו היום בישראל, השדרוג לא היה קיצוני, כפי שרבים חשבו. אבולוציה יותר מאשר רבולוציה.

בדור החמישי הכוונה היא למהפכה של ממש. קצבים שנחשבו דמיוניים בסלולר יהפכו להיות ישימים והלקוחות יקבלו קצבים של מאות מגה בשנייה. מצד שני, זה מה שגם אמרו בתעשייה במעבר מהדור השלישי לרביעי.

בתיאוריה הדור החמישי אמור לספק 1 ג'יגה למשתמש, אבל ההתפתחויות הטכנולוגיות הן כל כך מהירות שהקצבים הלכו וגדלו והיום בניסויים טרום דור חמישי או מה שקרוי דור 4.9, אפשר לראות מהירויות אפילו יותר גבוהות מאשר 1 ג'יגה בשנייה.

אלטרנטיבה ריאלית לרשתות הקוויות

המשמעות היא ברורה, הדור החמישי כנראה כבר יהווה אלטרנטיבה ריאלית לרשתות הקוויות וחוויית השימוש במכשיר הסלולרי תהיה משופרת לאין ערוך ממה שאנחנו מכירים היום. אינטל מתארת את הדור החמישי כדור שבו המכונות ידברו עם המכונות. "דור 4 היה לסמארטפונים; דור 5 מבשר על עידן המכונות. זוהי קריאת השכמה. הגיע העת להניח את הסמארטפון בצד; הדור החמישי יחולל את המהפכה התעשייתית הרביעית", אמר מנכ"ל אינטל, בריאן קרזניץ'.

על פי נתוני אינטל, מספר המכשירים שיחוברו לאינטרנט עד שנת 2020 צפוי להגיע ל-50 מיליארד ו-47% מהתקשורת תהיה בין מכונות למכונות ולא בין בני אדם עם מכשירי סמארטפון. באינטל חישבו שבשנת 2020 משתמש אינטרנט ממוצע יפיק 1.5 ג'יגה בייט של מידע ליום; רכב אוטונומי יפיק 4,000 ג'יגה בייט ליום; מטוסים חכמים יפיקו 20 אלף ג'יגהבייט ליום ומפעלים חכמים - 1 מיליון ג'יגה בייט ליום.

לטובת הדור החמישי נצטרך הרבה יותר אתרים, נצטרך הרבה יותר תדרים, והאתרים הקטנים יהפכו להכרח. כאשר מדברים על דור חמישי מדברים על ענן ועל שירותים חדשים מבוססי ענן וכולם מתקשרים לאינטרנט של הדברים (IOT). המקרר שמדבר עם הסלולר, שמפעיל את המזגן, שמופעל על ידי הבית החכם, שנשלט על ידי אפליקציה ועוד.

כל המגמות שאנו מצפים לראות אותם מופיעים כבר בחיינו, שכן אם קוראים את עיתוני הכלכלה והטכנולוגיה, נראה שהם כאן מזמן - ובכן התערוכה בברצלונה משופעת בשירותים ובמערכות ניהול לרשתות אלו. מעניין לקרוא את החדשות שמלוות את התערוכה ולעשות פעם אחת השוואה משנה לשנה, כדי לראות איזה שירותים שרדו ואיזה טכנולוגיות הופכות למציאות.

אחד הסקרים המעניינים שערכה דווקא חברת IBM, בקרב בכירים בתעשייה, הצביע על כך שרוב אנשי ההיי-טק סבורים שבתחום ה-IoT, הדיבורים מקדימים את המעשים. יש רעיונות רבים אך עדיין נראה שביומיום שלנו אנחנו לא בדיוק צריכים להפעיל את המזגן מרחוק, ואפשר להפעיל אותו גם כשמגיעים. גם האופציה להדליק את האור בבית, רגע לפני הכניסה, לא ממש מפילה את הצרכנים לרצפה.

אז כן, התערוכה משופעת בשירותים מעניינים ונדמה ששוק התקשורת לעסקים הולך לעבור מהפכה, אבל העולם החדש גם אם יתמהמה בוא יבוא והעולם הולך לקראת יישומים שמעולם לא דמיינו. קחו לדוגמא את הפרויקט בלואיסוויל קנטקי כעיר חכמה. מדובר בשיתוף פעולה בין חולי אסתמה שנתנו להם להשתמש במשאפים שמחוברים לרשת, מה שמאפשר לעקוב בדיוק אחר אזורים שבהם רואים עלייה בזיהום האוויר. התערוכה בברצלונה מלאה חידושים ורעיונות שנוצרים תדיר בזכות השיח בין המפעילים ליצרנים לבין דרישות הציבור. בישראל השיח היחיד בין המפעילים ליצרנים נוגע לגובה ההנחות שיקבלו המפעילים.

יש לישראל מה ללמוד

ועכשיו כדאי לדבר על המשבר של שוק הטלקום בישראל. כדאי היה שפעם אחת יגיע לכאן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, יחד עם מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, ויבואו לשמוע ולראות מה שקורה בתערוכה הזאת. זה יהיה שווה לתקציב המדינה כל גרוש. שפעם אחת יבואו וידברו עם הרגולטורים מכל העולם, ישתתפו בפאנלים החשובים וישמעו את בכירי התעשייה העולמית, כיצד צריך לעודד השקעות וכיצד מייצרים את האיזון הנכון בין שמירה על האינטרס הציבורי והתחרות לבין השקעות.

חייבים להבין אחת ולתמיד את עומק המשבר בישראל: אנחנו מפגרים בהשקעות אחר כל העולם המודרני. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה מצב שבו מצד אחד כל הפיתוחים והחדשנות מיוצאים מישראל החוצה, והתעשייה, קרי המפעילים, נמצאים הרחק מאחור. דור 4.5 בסלולר הושק בעולם במאות מדינות, בעוד שאצלנו יש מפעילים עם פחות מאלף אתרים בדור 4. בכל הקשור לשירותים חדשים אנחנו מפגרים מאוד. המפעילים הסלולריים מתקשים לאמץ שירותים חדשים מכיוון שההשקעות יורדות ובעולם השירותים לציבור רק הולכים ומתרבים מיום ליום.

בישראל קצב הגלישה בבתים נמוך יחסית ובזק והוט מעכבות השקעות כי אין להן תמריץ להשקיע. החברות הסלולריות שאמורות היו לייצר תחרות אפקטיבית בשוק הקווי לא מצליחות לעשות זאת, ובקיצור השוק נמצא בחוסר איזון משווע שמוביל לפגיעה בהשקעות ולפחות חדשנות.

החברות הסלולריות חייבות הקצאות תדרים כי בלי הקצאה משמעותית לא יהיה דור חמישי בישראל. תהליך שיחרור תדרים הוא קשה וארוך ובישראל הוא מסובך עוד יותר בגלל צרכי מערכת הביטחון. כמו שזה נראה עכשיו אנחנו הולכים להיתקע. וחוץ מזה מה זה יעזור אם נשחרר תדרים, אבל החברות הסלולריות לא יוכלו להשתמש בהם כאשר גובה אגרות השימוש בתדרים הוא כל כך גבוה.

*** הכותב הוא אורח LG ישראל בברצלונה

עוד כתבות

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

מנכ"לים קשובים - לציבור או לאינטרסים שלהם?

מאז ההצהרה הדרמטית של מנכ"לי-העל בארה"ב בזכות קפיטליזם קשוב, רבים תוהים האם היא מייצגת שינוי עמדות בסיסי, או שבסך-הכול זהו טריק שיווקי ● מה יש בה, בהצהרה, שעוררה שדים מרבצם ודיון תקשורתי ורשתי כל-כך אינטנסיבי ואמוציונלי, ומדוע המשקיעים המוסדיים בארה"ב, ולא רק הם, יצאו נגדה? ● כתבה שנייה בסדרה

דוריה למפל במשדר הבחירות של חדשות כאן 11 / צילום:

יש מנצח אחד למדגמים של הלילה, ולא קוראים לו קמיל פוקס; ומי מהערוצים ניצח בגזרת הרייטינג?

לפי ספירת למעלה מ-90% מהקולות, התוצאה המדויקת ביותר של מדגמי הטלוויזיה שייכת למדגם של כאן 11 ולעדכון המדגם של חדשות 12 שנערך באזור 2 בלילה ● עדכון המדגם של קמיל פוקס, הסוקר המדויק של הבחירות האחרונות בחדשות 13, היה רחוק במיוחד ממה שמסתמן בתוצאות האמת

בית קפה בתל אביב בבוקר הבחירות / צילום: שני אשכנזי

"זו בועה, אין אווירה של בחירות בתל-אביב"

(עדכון) - חוף הים בת"א הומה אנשים ● בעלי בית קפה בעיר: "היה הרבה יותר הגיוני לסגור היום את העסק; הפדיון היום צפוי להיות נמוך מאשר ביום רגיל, והעובדים מקבלים שכר על 200% משרה" ● מונא חאג', עובדת בבית הקפה, לא בטוחה אם תצביע: "אני מרגישה שאני בקושי בן אדם"

אילוסטרציה: shutterstock

חמש שאלות חשובות על רשת הבלוקצ'יין

האם הביטקוין בשל להחליף את הזהב בשפל הבא, האם פייסבוק תחליף את הביטקוין, ועוד שלוש שאלות בוערות - וגם תשובות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

אחרי שבוע של תעמולה שיכורה, מסתמן שהציבור נתן לבנימין נתניהו גט כריתות

כאילו מדובר בבוקר שאחרי ליל שתייה כבדה, הציבור הישראלי חש כלפי המנהיג שלו את התופעות המוכרות של הנגאובר: כאבי ראש, עייפות וקושי בריכוז ● ב-3 לפנות בוקר, כשקולו סדוק וחרוך, צעק פעיל ליכוד לנתניהו: "תשתה משהו", ונתניהו השיב לו: "אני קיוויתי שנשתה יותר" ● עוד קצת שתייה בקמפיין מועד ב' ולאן היינו מגיעים ● דעה

תורים בקלפיות בת"א / צילום: שני אשכנזי, גלובס

"כמעט ולא הצבעתי מרוב ייאוש. בסוף באתי לכאן כי הבת שלי הכריחה אותי"

התחבורה הציבורית לא ערוכה ליום הבוחר, עם תחנות אוטובוס עמוסות בתושבים שמבקשים להגיע ליעדם ● ובעוד שהקניונים מלאים, בתי הקפה דווקא מדווחים על פחות לקוחות מהבחירות באפריל ● אך נראה שהמקום הכי שומם בבחירות האלה הוא בכלל הקלפיות

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משלחת מקפריסין הגיעה לפגישות עם סלקום ומשרד התקשורת

המטרה לפגישה הייתה מציאת פתרון להפרעות שיוצרת סלקום למפעילים בקפריסין ● התובנה מהפגישות - לא יהיה מנוס מהסטת תדרים של סלקום לטובת תדרים מתאימים עפ"י האסדרה הבינלאומית

סניף של וולס פארגו בניו יורק / צילום: רויטרס

"דיגיטל קאש": הבנק הרביעי בגודלו בארה"ב משיק ניסוי במטבע דיגיטלי

וולס פארגו הכריז על פיילוט בהשקת מערכת בלוקצ'יין חדשה, שתאפשר לו לחסוך בעלויות ובזמן בהעברות כספים בינלאומיות בין סניפיו ● זהו הבנק הגדול השני בארה"ב שמשיק מטבע דיגיטלי, אחרי ג'יי.פי מורגן שעשה זאת בפברואר

שי וייס, מנכ"ל וירג'ין אטלנטיק / צילום: Virgin

וירג'ין אטלנטיק, שתנחת בשבוע הבא לראשונה בת"א, מוסיפה 84 יעדים

תחרות לאל על ולבריטיש איירוויז: בשבוע הבא תנחת בנתב"ג טיסה ראשונה של חברת התעופה הבריטית וירג'ין אטלנטיק, ובכך היא תפתח את קו ת"א-לונדון ● בתוך כך, וירג'ין הכריזה על כוונתה להוסיף 84 יעדים למפת יעדיה בעקבות ההחלטה לפתוח מסלול שלישי בשדה התעופה הית'רו

בחירות לכנסת ה-22 בישראל / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מפרקים את המיתוס: בחברה הערבית כבר מזמן לא "נוהרים" וקולות העולים מבריה"מ לא בכיס של אף אחד

האם שיעורי ההצבעה הגבוהים של החברה החרדית משרתים רק את המפלגות החרדיות ● מהי הסיבה האמיתית לירידה בשיעורי ההצבעה של החברה הערבית ● ומדוע זה לא מזיז לבני העלייה הרוסית שנתניהו נפגש עם פוטין ● "גלובס" בעקבות המיתוסים הפוליטיים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה רוצה לייבא במסלול המהיר גם קרנות ריט זרות

מבקשת להחיל מסלול שירחיב את ההקלות שיש לחברות הדואליות גם לקרנות בתחום זה מחו"ל

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

מגמה חיובית בת"א; פז נפט מטפסת ב-4%, עליות בבנקים

מניית פז מגיבה לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים מטפס בכ-1.5% בהובלת דיסקונט ומזרחי טפחות ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

תגובות בתקשורת העולמית: "ישראל בחרה במבוי סתום"

ה"פרנקפורטר אלגמיינה" הגרמני העריך כי "אלה יכולים להיות הימים האחרונים של נתניהו בשלטון", ה"פייננשל טיימס" הבריטי כתב כי "השורד הפוליטי של ישראל נמצא על החבלים", וה"לה מונד" הצרפתי הכריז על "ערב קשה לרה"מ נתניהו"

הצבעה בבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המערכה שאחרי סגירת הקלפיות: גניבת הבחירות שלא הייתה תעיב על תוצאות האמת

ספירת הקולות מתנהלת הפעם בצל האשמות על "גניבת הבחירות", אבל ניתוח העדויות שהוצגו לביסוס הטענה הזו לא מלמד על זיוף בהיקף נרחב ● אם אחרי ההצבעה תתחולל מלחמת גרסאות על תקלות וזיופים, ההכרעה עלולה להגיע לפתחו של בית המשפט העליון

בורסות אירופה/ צילום: רויטרס

עליות קלות באירופה בציפייה זהירה להודעת הריבית של הפד

האטה בקצב עליית מדד המחירים לצרכן בבריטניה ל-1.7% באוגוסט ● מחירי הנפט נרגעים לאחר הצניחה החדשה אתמול ● מסחר מעורב באסיה: עליות בסין ובקוריאה; ירידות בטוקיו ● צניחה במכירת מכוניות חדשות באירופה ● היצוא ביפן צנח באוגוסט ב-8.2% - פחות מצפי ל-10.9% אבל ירידה חודשית תשיעית ברציפות ● המסחר מתנהל בצל הצניחה במחירי הנפט אתמול ולקראת הודעת הבנק האמריקאי המרכזי, שאמור להכריז הערב על הורדת ריבית נוספת, של 0.25%

מדגם המדגמים - מועד ב'  / צילום: אפרת לוי, גלובס

תוצאות המדגמים: קרב צמוד בין הליכוד וכחול לבן; לנתניהו אין 61 מנדטים, עוצמה יהודית בחוץ

מדגמי הבחירות של תאגיד השידור "כאן", חדשות 12 וחדשות 13 מצביעים על תוצאות קרובות בין הליכוד וכחול לבן  ● המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר עוברים את אחוז החסימה ● במהלך הלילה התבצעה ספירת תוצאות האמת באמצעות מחשבים, אך לא צפויה הודעה רשמית לפני היום בצהריים

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: "יש רק אופציה אחת, ממשלה לאומית ליברלית רחבה המורכבת מישראל ביתנו, ליכוד וכחול לבן"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בנאום סיכום הבחירות: "יש לשתי המפלגות הגדולות יותר מ-60 מנדטים ביחד; גם אם הם יקימו ממשלת אחדות בלעדינו, זה עדיף מאשר דשדוש במשאים-ומתנים"

מנכ״ל אינוביד צביקה נטר / צילום: אינוביד

אינוביד הישראלית רכשה את הרולנס תמורת 30 מיליון דולר

אינוביד הוקמה ב-2007 על ידי צביקה נטר, טל חלוזין וצחי זגדון, ומעסיקה למעלה מ-200 עובדים בעולם ● הרולנס פיתחה פלטפורמה המתמקדת בהעברת תוכן מותאם אישית לפרסומות ומרבית התאגידים הגדולים ביותר בדרום אמריקה הם לקוחותיה, בהם קוקה קולה, רנו ורשת הקניות מרקאדו ליברה

אורן בר און  / צילום: באדיבות המצולם

"עולם הטכנולוגיה נמצא היום איפה שחלמו שנהיה בתקופת הבועה"

אורן בר און, מנהל מחלקת הייטק של EY, מתייחס בראיון ל"גלובס" לרמות השווי בתעשיית ההייטק ● לכך שבישראל קמים פחות סטארט-אפים ● ולאופן שבו סופטבנק שינתה את השוק

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לבחון את הסכם ההפצה של דואר ישראל עם אמזון בראי דיני התחרות"

לשכת המסחר נגד דואר ישראל: פנתה במכתב לרשות התחרות בבקשה לבחון את הסכם ההפצה עליו חתם הדואר עם ענקית המסחר המקוון ● דואר ישראל: "אין תגובה"