גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראיון עם מנכ"ל פנגו: "מעורב בשינוי בחיי היומיום של אנשים"

רועי אלבז, שגדל בקריית מלאכי, לא עושה עניין מהמוצא שלו, אבל אומר: "אי-אפשר לפרוץ תקרה אם אין לך דוגמה איך עושים את זה, וזה התפקיד של המדינה"

רועי אלבז / צילום: תמר מצפי
רועי אלבז / צילום: תמר מצפי

לקראת סוף הראיון אנחנו אומרים לרועי אלבז, מנכ"ל פנגו, שסגנון הדיבור שלו הוא קצת כמו של איש צבא. אלבז, סמג"ד במילואים, לא מתנגד. "כן, זה בורח לי לפעמים...", הוא צוחק. "40 ימי מילואים בשנה עושים את שלהם".

הצבא הוא חלק אינטגרלי בחייו של אלבז. אביו היה איש קבע, בילדותו גדל בבסיס חיל האוויר בחצור, ולצבא הקדיש 8 שנים מחייו. לא פלא שהוא מצהיר: "הצבא היה עבורי כור היתוך משמעותי והזדמנות נהדרת להכיר אנשים".

- למה כור היתוך?

"לא גדלתי בהוויה התל-אביבית. גדלתי בפריפריה, ורק בצבא הכרתי את כל גווני הקשת של החברה הישראלית".

- בין הצבא לפנגו עבדת לתקופה קצרה באינטל. לא מתחרט לרגע שעזבת?

"ממש לא. אין בכלל מה להשוות. בפנגו אני מעורב בשינוי בחיי היומיום של אנשים. סביר להניח שלא הייתי הופך למנכ"ל אינטל או מנכ"ל אינטל ישראל, אבל אני מנכ"ל פנגו".

- גדלת במשפחה של יוצאי תוניס. קשת יום?

"לא, אבל גדלתי בבית פשוט וצנוע. מעולם לא התעסקתי במוצא שלי, ולא הרגשתי קיפוח כלשהו. שם המשפחה שלי הוא אלבז, והוא יישאר אלבז".

- אבל כן גדלת עם בני מושבים וקיבוצים, כי מכיתה ד' למדת בבית הספר של המועצה האזורית באר-טוביה.

"נכון. הוריי החליטו לשלוח אותי אליו וזו החלטה שעיצבה את מי שאני היום".

- בתחושתך, חיית בין שני עולמות? בין עיירת הפיתוח למושב?

"כן. קריית מלאכי יקרה לליבי אבל לפי כל פרמטר סוציו-אקונומי - זו לא עיר טובה לגדול בה. הוריי שלחו אותי לבאר-טוביה כי הם הבינו שזו הדרך שאקבל חינוך טוב יותר. ועדיין, לא היו לי רגשי נחיתות, לא בקריית מלאכי ולא בבאר-טוביה. המוצא שלי הוא חלק ממני אבל זה לא Issue עבורי. ברור שיש לי מטענים של כור ההיתוך שבו גדלתי. חלק מהפערים החברתיים בהווה הם תוצאה של יד מכוונת בשנות ה-50 וחלקם של מדיניות רשלנית בשנות ה-80. אם החברים שלי לא היו הולכים לאקדמיה, כנראה שאני לא הייתי הולך לאקדמיה. מה שאתה רואה מסביבך, זה מה שאתה עושה. אי-אפשר לפרוץ תקרה אם אין לך דוגמה איך עושים את זה, וזה התפקיד של המדינה: לתת הזדמנות למישהו שבאופן מובנה הוא נחשף לפחות הזדמנויות. למזלי, הוריי בחרו עבורי".

- אילו ערכים הקנו לך הורייך?

"משפחתיות, צניעות ולתקשר בגובה העיניים. וגם שאיפה להישגיות ולמצוינות, אבל בצורה נעימה. לא 'לך תדרוס את כל מי שבדרכך'".

- מה קרץ לך בפנגו?

"זה היה מיזם, ועודנו כזה, שמשפר את חיי היומיום של כל אחד ואחד מאתנו. וזה מרגש אותי. לפני עשר שנים היית חונה, ואז היית צריכה ללכת לקיוסק הקרוב כדי לקנות כרטיס חניה ועד שהיית חוזרת לרכב כדי לתלות את הכרטיס על החלון שלו, כבר היה דו"ח על שמשת החלון".

- היית מגדיר עצמך כיזם?

"לא. כשהצטרפתי לפנגו, הרעיון כבר היה קיים. יזמות זה משהו שבוער בי, אבל אני הרבה יותר מוציא לפועל של רעיונות. כשהצטרפתי לחברה, הייתי העובד הראשון שלה והיה רק אב טיפוס של הפתרון ואילו עכשיו זה חלק משומר המסך של מרבית האוכלוסייה בישראל".

- אבל לא באת עם רקע טכנולוגי. איך למדת?

"נכון, לא הבנתי דבר בטכנולוגיה אבל גישרתי על הפער. למדתי ועבדתי קשה. הייתה לי מטריה מצוינת בדמות חברת מילגם שעבדה הרבה מול המגזר המוניציפלי, וכך היה לנו קל יותר לעבור רשות-רשות כדי לשכנע אותם לשתף פעולה עם פנגו. למדתי כל דבר תוך כדי תנועה, ועטפתי את עצמי באנשים שאוכל ללמוד מהם".

- לא נלחצת מפערי הידע הטכנולוגי שלך?

"לא, לא היו רגעים שבהם אמרתי לעצמי שזה גדול עליי אבל כן היו רגעים שבהם חשבתי: 'רגע, מילגם משקיעה מיליוני שקלים בשנה במיזם הזה ואתה צריך לדאוג שהוא יהפוך לעסק', והרי לא היה לי רקע עסקי. היו רגעים שהמחשבות האלו הדירו שינה מעיניי, אבל לרגע לא התייאשתי ולא חשבתי לעזוב. להיפך: אני מאלו שמאותגרים כשעסק נתקע וצריך לשחרר אותו. זה לא מעניין כשזה קל. ולגבי טכנולוגיה, אני לא יודע לכתוב שורת קוד אבל אין היום מתכנת שממש יתפוס אותי לא מוכן. אני לא מצפה להיות מנהל השיווק או מנהל התפעול הכי טוב. אני מצפה לדעת לתת הכוונה ולבנות תהליכי עבודה".

- פנגו הגשימה את חזונה הראשוני. רמת העניין שלך בחברה נותרה בעינה?

"ברור! פנגו עברה ועוברת תהליך אבולוציוני, וכעת לחברה יש את הנדל"ן הכי חשוב בשוק שלה: הרכב. זו חברה שהגדירה שהלקוח שלה הוא בראש ובראשונה נהג, וככזה הוא לא רק חונה. יש לו עוד צרכים שעדיין לא ממש מטופלים באופן דיגיטלי, כמו לתדלק, לעשות ביטוח לרכב, להכניס את הרכב למוסך ועוד. אנחנו בעיצומן של תוכניות שיובילו את החברה קדימה, מעבר למתן פתרון חניה בכחול-לבן ובחניונים".

זו הנקודה בה צריך להסביר על אותן תוכניות כי במתן פתרון לחניה בכחול-לבן פנגו למעשה הגיעה לתקרת הזכוכית שלה. החברה עובדת עם כל הרשויות המקומיות בישראל, כשפתרון חניה זה מייצר עבורה הכנסות על ידי גזירת עמלה בשיעור חד ספרתי נמוך מדמי החניה. יתר ההכנסות הן ממתן שירותי ערך מוסף: החניון המהיר (תשלום עבור חניה בחניון ללא מעבר בעמדת התשלום כשבגין כל הפעלת חניה כזו הלקוח משלם שקל אחד. השירות פעיל ב-70 חניונים של אחוזות נוף ברחבי תל-אביב); צייד החניה (מציאת מקום חניה פנוי ומתאים בקרבת יעד נסיעה וניווט ישירות אליו); פנגו חילוץ (בשיתוף שגריר, כולל החלפת גלגל במקרה של פנצ'ר, מונית ליעד במקרה של תאונת דרכים, התנעת הרכב במידה שהמצבר התרוקן. עלות השירות היא 7.9 שקל לרכב לחודש); Pango Simple (שירות הכולל מספר פיצ'רים כמו זיהוי סיום חניה אוטומטי, תזכורת על חניה פעילה כדי לחסוך כסף, החניון המהיר, והכוונה חזרה למקום החניה בכחול-לבן. עלות השירות היא 5.9 שקל לרכב לחודש); תיקון פנצ'ר (עלות של 1 שקל לרכב לחודש); פנגו שטיפומט (שירות שטיפת מכוניות בתעריף מוזל בכ-130 תחנות שטיפומט); השוואת מחירי ביטוח רכב ורכישת חבילת ביטוח מלאה באמצעות Wobi; ולחצן משטרה (יצירת קשר עם המשטרה על ידי מתן אפשרות למשטרה לזהות את מיקומו המדויק של הלקוח במקרה חירום). לשירותי הערך המוסף האלו הצטרף עד כה אחוז קטן ממשתמשי פנגו, שמספרם עומד על 1.6 מיליון.

האסטרטגיה לתת כמה שיותר שירותי ערך מוסף ללקוח היא פועל של משבר אליו נקלעה פנגו באביב 2015: בית המשפט קיצר את תקופת המונופול של החברה, ופתח את שוק אפליקציות החניה לתחרות. פנגו נאלצה לבטל את דמי השירות שגבתה, להציע אותו בחינם, ולחתום על הסכמי פעילות עם כל רשות מקומית בנפרד. ההכנסות של החברה נפלו בשיעור מאוד משמעותי. "נאלצנו לזוז מאזור הנוחות. דיברתי על ללמוד תוך תנועה, וזו דוגמה טובה. התמודדתי אז עם מצבים שאת רובם לא הכרתי בעבר".

- לגבי שירותי הערך המוסף: למה שאשלם עבור שירות החילוץ אם אני פשוט יכולה להרים טלפון לשגריר?

"מה מספר הטלפון של שגריר? את זוכרת אותו בעל פה? רוב האנשים לא זוכרים אותו, ולא פעם חברת הביטוח שלנו משנה את ספק שירותי הגרירה, ולכי תמצאי את שובר הביטוח בתוך תא הכפפות כשאת תקועה באמצע הכביש וצריכה גרר ועכשיו. בפנגו את פשוט לוחצת על כפתור ומזמינה שירות. ובאופן כללי בנוגע לכל שירותי הערך המוסף שלנו, לקוח בוחר במותג והמותג הזה צריך לספק לו ערך. תחשבי על זה ככה: ל-Airbnb יש את מספר חדרי המלון הכי גדול בעולם אבל היא לא הבעלים שלהם. ל-Uber יש את מספר המוניות הכי גדול בעולם אבל היא לא הבעלים שלהן. לפנגו יש את צי הרכב הכי גדול בישראל, והיא לא הבעלים שלו".

- איפה כן נכשלתם?

"במתן שירותי תשלום עבור תדלוק. זה לא היה מספיק טוב".

- פנגו רווחית?

"כן, אפילו אחרי המשבר".

- איזה עוד מנועי צמיחה יש לחברה?

"לצאת לחו"ל כלומר לייצר שת"פים במדינות אחרות. אני יותר ממאמין שעד סוף השנה נעבוד בשתי מדינות בחו"ל. נפנה לשווקים בהם אין פנגו מקומי או שיש אבל השוק לא מספיק מפותח".

רועי אלבז

מי אני

רועי אלבז (37) הוא המנכ"ל של פנגו פלוס, מפעילת אפליקציית החניה המובילה בישראל. פנגו נולדה לפני עשור מתוך חברת מילגם במטרה להפוך את שירותי החניה בכחול לבן מאנלוגיים לדיגיטליים, כלומר לעבור ממדחן לסמארטפון. כיום פנגו, שמעסיקה 120 איש, היא השחקנית המובילה בשוק אפליקציות החניה, כששתי מתחרותיה הן סלופארק ואיזיפארק (רק כרטיס חניה נטען). שם החברה נגזר משילוב המילים באנגלית Park&Go.

איפה גדלתי

אלבז גדל בקריית מלאכי, אך הוריו התעקשו שילמד בבית הספר של המועצה האזורית באר-טוביה. תפקידו האחרון בצבא היה מ"פ בחטיבת גבעתי ("גיליתי שיש לי יכולת מנהיגותית"), וכעת הוא סמג"ד במילואים. יש לו תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני במנהל עסקים. אחרי 8 שנות שירות צבאי, עבד למשך תקופה קצרה באינטל ישראל במחלקת שינוע עד שבמהלך מלחמת לבנון השנייה ותוך כדי שירות מילואים, חייל שלו סיפר לו על ניהול הפרויקטים של מילגם, שפנגו היה הבולט שבהם. "אבא שלי חשב אז שאני עושה טעות. אני לא מתחרט לרגע. הבחירה בפנגו הייתה אחת הטובות שקיבלתי בחיי".

המשפחה שלי (1)

הוריו ילידי תוניס, וגדלו במעברות בילדותם. אביו היה איש קבע בחיל האוויר ("דווקא אבא עודד אותי להשתחרר משירות הקבע כדי שאוכל להקדיש יותר זמן למשפחה") ולאמו הייתה חנות כלבו, סטודיו לכלות ומתפרה קטנה בגן יבנה.

המשפחה שלי (2)

נשוי למיכל, מורה שכעת נמצאת בחופשת לידה. לזוג 4 ילדים: הקטן בן 7 חודשים, הגדול בן 9 ובאמצע 2 בנות. את מיכל, בת כפר ורבורג, הכיר בתיכון, והם התחתנו כשהיו בני 26.

איפה אני גר

מתגורר בכפר ורבורג ובעל משק.

שווי הון

אלבז שכיר, ואין לו החזקות בהון החברה.

רועי אלבז

עוד כתבות

הפגנת תמיכה בראש הממשלה נתניהו מול ביתו של מנדלבליט  / צילום: שלומי יוסף

הפגנת תמיכה נוספת בראש הממשלה

תחת הכותרת "מצילים את הדמוקרטיה משומרי הסף" התקיימה במוצ"ש הפגנת תמיכה בנתניהו ● בסמוך לביתו של היועמ"ש התקיימה גם הפגנה נגד השחיתות השלטונית ● המשטרה: 3 עצורים בגין הפרות סדר

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

ירידות בארה"ב; בסין מעוניינים בשיחות מו"מ נוספות לפני חתימה על הסכם הסחר

המסחר באירופה מתנהל בירידות ● הליש"ט יורדת ב-0.9% מול דולר לאחר נאום המלכה ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון ● בורסת יפן בחופש

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

הזוכים בפרס נובל לכלכלה 2019: אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר  / צילום:  Karin Wesslen/TT News Agency/via REUTERS

הזוכים בפרס נובל לכלכלה: שלושה חוקרים בתחום העוני העולמי

החוקרים אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר הם שלושת הזוכים בפרס ● דופלו היא האישה השנייה שזכתה בתולדות הפרס, והיא נשואה לזוכה שלצידה, באנרג'י ● הפרס הנחשק בתחום הכלכלה חגג יובל השנה, אחרי שב-1969 הוא הוענק לראשונה

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

נעמה יששכר יחד עם אימא יפה / צילום: באדיבות המשפחה

שורת מעשי הונאה: ההאקר הרוסי שסיבך את נעמה יששכר

אלכסיי בורקוב נעצר בישראל לפני כ-4 שנים בנתב"ג, לאחר שבארה"ב הוגש נגדו כתב אישום בגין הונאה בכרטיסי אשראי ● בית המשפט העליון קבע כי אין מניעה להסגירו לארה"ב חרף בקשה דומה מצד רוסיה, בעוד ששם מפעילים לחץ בדמות גזר דין כבד על נעמה יששכר

טלגרם / צילום: שאטרסטוק

ה-SEC עצר מכירת מטבעות הדיגיטליים של טלגרם בשווי של 1.7 מיליארד דולר

המכירה הייתה אמורה להתקיים החל מסוף החודש הנוכחי ● ברשות אמרו כי פרויקט המטבעות הדיגיטליים של טלגרם המכונה "גרם" ("Grams") נכשל ברישום למכור מטבעות דיגיטליים

נפתלי בנט, איילת שקד / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מהמעטפות לוועדות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

בכמה גדל שיעור ההצבעה במעטפות הכפולות, מי עומד בראש ועדת החוץ והביטחון ומי עוד חבר בסיעה של שקד ובנט?

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

רהט / צילום: גיא נרדי

נסיון לרצח מהנדס העיר רהט על רקע נדל"ני

העיריה הציעה שינוי יעוד שטח מריבה ממגורים לציבורי, וכפי הניראה, זו הסיבה לירי

 

 

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס שבוע שעבר

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק מכינה חבילת מימון להשתלטות על WeWork

על פי דיווחים, הענקית היפנית הכינה חבילת מימון במטרה להשתלט על החברה להשכרת חללים משותפים ● בתחילת החודש ביטלה החברה את ההנפקה הצפויה

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

מדיניות הריבית ממשיכה לתדלק את השווקים

המשקיעים בארץ מצפים כי בנק ישראל יילך בעקבות הפד ויוריד את הריבית, ובהתאם נרשמות עליות נאות באפיק האג"ח ובמדדי המניות בישראל

אמבולנס של מגן דוד אדום / צילום: תמר מצפי

חשד לחיסול באור יהודה: גבר בן 37 נהרג מפיצוץ רכב

התקרית אירעה סמוך לכניסה לעיר בכביש 412 ● צוותי מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו של נהג הרכב, תושב העיר המוכר למשטרה וככל הנראה השתייך לארגון הפשיעה של מיכאל מור

צב ים עם קשית תקועה בפיו/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הגיליון הירוק: פרויקט מיוחד על משבר האקלים

הגיע הזמן להודות בכך: למשבר האקלים יש השלכות כלכליות מובהקות והאחריות מוטלת על כולנו ● למה לא באמת מדובר בסוגייה פוליטית, מה ההשלכות של עוד כמה מעלות ואיך עסקים בעולם כבר נערכים עם פתרונות ● מגזין G של "גלובס" הוקדש השבוע כולו לסיקור משבר האקלים. קבלו הצצה