גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שופט העליון דנציגר: אפרוש מכס השיפוט בסוף פברואר 2018

דנציגר בן 64, וגיל הפרישה לשופטים הוא 70 - ולכן הודעתו מפתיעה ■ מסר: "החלטתי לסיים את כהונתי נובעת מסיבות אישיות ואינה נוגעת לסיבות הנובעות מעבודתי השיפוטית"

יורם דנציגר / צילום: ליאור מזרחי
יורם דנציגר / צילום: ליאור מזרחי

פרישה מפתיעה: שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר, הודיע היום (ג') במפתיע על החלטתו לפרוש מכס השיפוט בסוף חודש פברואר 2018. לדברי דנציגר בהודעתו, מדובר ב"החלטה אישית".

דנציגר הוא בן 64, ואילו גיל הפרישה לשופטים הוא 70 - ולכן הודעתו מפתיעה.

דנציגר מצטרף בכך לשופט העליון המכהן צבי זילברטל בן ה-64, שהודיע במארס 2016 על החלטתו להקדים את פרישתו מכס השיפוט ולפרוש כבר השנה, באפריל 2017, "מסיבות אישיות".

בהודעה שהוציאה דוברות בתי המשפט נאמר כי דנציגר מסר על החלטתו לנשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, ולשרת המשפטים, איילת שקד, שהביעו צער על החלטתו ואיחלו לו בהצלחה.

דנציגר עצמו מסר כי "ב-9.5 השנים האחרונות זכיתי לעבוד לצד חברים וחברות יקרים, לטפל באינספור עניינים משפטיים מרתקים ומאתגרים ולהקדיש לעבודתי השיפוטית את מלוא מרצי ויכולותיי. החלטתי לסיים את תפקידי בעוד שנה נובעת מסיבות אישיות ואינה נוגעת לסיבות הנובעות מעבודתי השיפוטית".

הזדמנות לאיילת שקד

פרישתו המוקדמת משיפוט של דנציגר עשויה להיחשב כהזדמנות עבור שרת המשפטים, איילת שקד, להמשיך ולנסות למנות לבית המשפט העליון שופט נוסף בעל תפיסת עולם שמרנית שתואמת לזו שלה.

נזכיר כי לפני כשבועיים, ב-22 בפברואר, הודיעה הוועדה לבחירת שופטים הודיעה על בחירתם של 4 שופטים לבית המשפט העליון. שופטי העליון שנבחרו הם: שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, ד"ר דוד מינץ; שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, יעל וילנר; נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, יוסף אלרון; ושופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ג'ורג' קרא. מינץ ואלרון נחשבים לשופטים שמרנים ששקד רצתה בקידומם.

ארבעת השופטים החדשים ייכנסו לתפקידם במהלך 2017, והם יחליפו את הנשיאה מרים נאור ואת השופטים אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן וכאמור צבי זילברטל, שפורשים לגמלאות. שופט עליון נוסף שיפרוש לגמלאות במהלך 2018 הוא אורי שהם. 

שופט אנושי, עדין ורגיש 

ד"ר יורם דנציגר מונה לשיפוט בבית המשפט העליון בנובמבר 2007. קודם לכן הוא עמד משך שנים בראש משרד עורכי הדין דנציגר, קלגסבלד ושות' יחד עם שותפיו, בהם עו"ד אביגדור קלגסבלד, עמו הקים את המשרד ב-1984.

דנציגר סיים בהצטיינות לימודי תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל-אביב ב-1980. כעבור שנה הוא סיים בהצטיינות יתרה לימודי תואר שני במשפטים באותה אוניברסיטה. הוא זכה בפרס האגודה הישראלית לבעיות הפרלמנטריזם על עבודת מחקר בנושא "חיזוק החלטות הכנסת". עיקרי המחקר פורסמו במאמר בין שני חלקים שפורסם ב"הפרקליט".

ב-1983 קיבל דנציגר תואר דוקטור במשפטים של אוניברסיטת לונדון, ומאותה שנה הוא שימש כמרצה בקורסים שונים בדיני החברות באוניברסיטת תל-אביב.

דנציגר רב-הפעלים היה גם חבר הנהלת האגודה לזכויות האזרח בישראל במשך שנתיים בסוף שנות ה-70, מייסד, חבר בוועדה לבדיקת המבנה ודרכי הפעולה של אגף האפוטרופוס הכללי וכונס הנכסים הרשמי, אותה מינה שר המשפטים לשעבר, דן מרידור, וממייסדי המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין בישראל.

הוא חיבר מאמרים וספרים רבים בהם את הספר "הזכות למידע אודות החברה".

כמה קווים מרכזיים אפיינו את יורם דנציגר בכובעו כשופט מאז מונה לעליון העובדה שבמשך עשרות שנים שימש עורך דין פרטי, ובתפקידו כשופט הוא מכיר מקרוב את בעיותיהם ואת הסוגיות הקרובות לליבם של עורכי הדין; העובדה שבמשך שנים ארוכות עסק במשפט מסחרי ובדיני חברות, דבר המעניק לו מומחיות בתחומים אלה; ואופיו האנושי, העדין והרגיש, הבא לידי ביטוי בפסיקותיו.

דנציגר היה השופט היחידי בהרכב העליון שדן בערעור רומן זדורוב על הרשעתו ברצח הנערה תאיר ראדה, שסבר כי יש לזכות את זדורוב מחמת הספק. בכנס שנערך זמן קצר לאחר מתן פסק הדין בתיק זדורוב, אמר דנציגר כי "במשפט הפלילי לא ניתן להגיע לוודאות מוחלטת. לעניות דעתי, אמון הציבור דווקא יגבר אם תאומץ גישה שמזכה נאשם בגלל דעת מיעוט ולו גם בשל שופט אחד". 

עננה על הקריירה

עננה מסוימת על הקריירה המזהירה של דנציגר נוגעת למערכת יחסיו עם ראש עיריית בת-ים לשעבר, שלומי לחיאני. במהלך כהונתו בעליון, באוגוסט 2011, הושעה דנציגר ונחקר באזהרה, בעקבות חשד לפיו הוא נשכר לייצג את עיריית בת-ים בזמן שייצג במקביל את ראש העיר, שלמה לחיאני, מבלי שיידע את הגורמים הרלוונטיים על ניגוד העניינים האפשרי. בנוסף, עלה חשד כי בין דנציגר ללחיאני היו קשרים עסקיים.

דנציגר לא נחקר כחשוד, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר למשטרה רק לבצע הליך של בדיקה לגבי נסיבות העסקתם של עורכי דין על-ידי עיריית בת-ים, לרבות משרדו של דנציגר.

בתחילת 2012 החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין, לגנוז את התיק נגד דנציגר בעילה של חוסר אשמה. בכך נסללה דרכו של דנציגר לחזור לכהונה בבית המשפט העליון.

וינשטיין קבע כי "לאחר בחינה מקיפה ומדוקדקת של חומר הראיות, הגעתי למסקנה כי יש לסגור את התיק נגד דנציגר בעילה של היעדר אשמה, שכן שוכנעתי כי דנציגר לא העניק כל טובת הנאה ללחיאני בעת כהונתו כראש עיר. מסקנה זו מבוססת על ניתוח הראיות שנצברו במהלך החקירה המקיפה".

עוד כתבות

בחירות 2020, תל אביב. אנשים ממלאים את הרחובות ביום החופש של הבחירות / צילום: שירי דובר, גלובס

המעסיקים לנתניהו: "לא נוכל לשלם על יום שבתון בבחירות נוספות"

ראשי ארגוני המעסיקים פנו לראש הממשלה בדרישה כי יימנע מבחירות נוספות אשר יפגעו אנושות במעסיקים ● "אין בכוונת מעסיקים להשבית את הפעילות העסקית במערכת הבחירות החמישית בשנתיים האחרונות, או לשלם שכר מוגדל בגין עבודה בשל כשלי המערכת הפוליטית"

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל / צילום: Steve Marcus, רויטרס

אינטל הודיעה: נאפשר לכולם לעבוד מהבית עד סוף יוני 2021

בנוסף, החברה תחל תוכנית חדשה, במסגרתה ניתן יהיה להגיש החזר הוצאות חודשי בגין טיפול בילדים או עזרה עבור לימודים מרחוק כמו גם סיוע בטיפול בהורים מבוגרים - זאת בגין ימים שבהם בתי הספר יהיו סגורים נוכח משבר הקורונה

ניר שטרן/ צילום: כדיה לוי

מה חברת הדלק פז מחפשת ברשת המינימרקטים התל אביבית

מחזור המכירות השנתי של הרשת התל אביבית, הפועלת באמצעות 16 סניפים, מוערך ב-250-300 מיליון שקל, ושווייה בעסקה עשוי לעמוד על כ-130 מיליון שקל

חדר עסקאות של אחד מבנקי ההשקעות בתל אביב / צילום: Dan Balilty, Associated Press

שוק ההון הישראלי לא נותן לקרנות הנאמנות את משקלן הראוי

מגפת הקורונה חשפה את חולשתה הבסיסית של תעשיית הקרנות, שלא התחילה היום ● שיעור קרנות הנאמנות בישראל מתוך סך הנכסים הפיננסיים נמוך מאוד בהשוואה לעולם ● הכותב הוא מבעלי בית ההשקעות מיטב דש, שמנהל, בין השאר, גם קרנות נאמנות

ראש ממשלת ניו זילנד, ג’סינדה ארדרן / צילום: Mark Baker, Associated Press

ראש נקי לפני הבחירות: ניו זילנד חיסלה את הקורונה

בזמן שנבחרי הציבור בניו זילנד נערכים לבחירות שיתקיימו בספטמבר, הממשלה יכולה לרשום הישג ממנו מתפעל העולם כולו: חיסול מוחלט של הקורונה ● זה מה שיכול ללמוד העולם מניו זילנד, ומה שעליה לעשות כדי למנוע התפרצות חוזרת של המגפה

מפגינים מול משרד החוץ בביירות, שנפרץ ביום שבת. על השלטים: "ביירות בירת המהפכה" / צילום: Bilal Hussein, Associated Press

אין ממשלה, אין כסף: המשבר הפוליטי בלבנון חוסם את השימוש בסיוע הבינלאומי

אלפי מפגינים צרו על בניין הפרלמנט ופרצו אל משרד החוץ בקריאה לנבחרים להתפטר ● בינתיים נענו לדרישה להתפטר כמעט כל חברי הפרלמנט מהסיעות הנוצריות וגם שרת ההסברה ● באין ממשלה מתפקדת, הצלב האדום וארגונים אזרחיים מטפלים בסיוע הזורם למדינה המוכה

קני רוזנברג / צילום: מתוך יוטיוב

אל על: מוכנים לפגוש את הקונה ולא את נציגיו; דורשים מענה להליך שהתקיים נגד האב בארה"ב

אחרי שורה של תכתובות מקבלים באי כוחו של הקונה מכתב מבא כוחה של אל על ובו הסכמה לפגישה ● במכתב מבקשת אל על לקבל תשובה להליך שהתקיים בין חברת שירותים רפואיים שבבעלות קני רוזנברג שלפי הטענה "גרמה לצדדים שלישיים להגיש תביעות כוזבות לקבלת כספים מהמדינה"

מגדל שלום, ת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגדל שלום כמשל: מה קרה למחירי שכירות המשרדים בימי הקורונה?

איך משפיעה הקורונה על גורד השחקים הראשון שהוקם בישראל, מתי יגיע המבחן האמיתי של המגדל ומה אומרים המתווכים על מחירי השכירות ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן 

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון בכנסת, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

לקראת פיזור הכנסת ה-23? צעקות בין כחול לבן לליכוד בקבינט הקורונה

הכעסים היו בין שר הביטחון בני גנץ, שר הכלכלה עמיר פרץ ושר האוצר ישראל כ"ץ - כאשר כ"ץ התנגד לתוכנית כלכלית לפיצוי עסקים שנאלצו להיסגר בשל גילוי קורונה שהציע פרץ ● ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב עקץ את השר גנץ במהלך הישיבה

בונים מחדש  / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

עתיד שוק המשרדים: האם הגיע הזמן לצאת מתל אביב?

הקורונה שולחת ארגונים שלמים לעבודה מרחוק ומאיימת לשנות את כל מה שחשבנו על שוק המשרדים ● מומחים מנתחים: איך ייראו אזורי התעסוקה העתידיים, האם הטבות מס יכולות לסייע לחזרה לעבודה ואיך ייראה הענף ביום שאחרי ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה ראשונה בסדרה

חברת פדקס, שרשמה הטבה של 71 מיליון דולר מפער שיעורי המס, מבקשת עכשיו אישור לשינוי חשבונאי שיניב לה עוד 130 מיליון / צילום: Matt York, Associated Press

חברות אמריקאיות מעדיפות להפסיד הרבה כסף מאשר מעט בעידן הקורונה

חברות יכולות להשתמש בהפסדים שנרשמו לפני ובמהלך המגפה כדי לקזז חמש שנים של רווחי עבר ● זאת משום שהקונגרס מאפשר לחברות לקבל החזרי מס בשיעור של 35% שהיה קיים לפני 2018, ולא בשיעור של 21% כפי שהוא היום

ישראל כ"ץ, בנימין נתניהו, בני גנץ / צילום: עדינה ולמן-דוברות הכנסת, AP, אוליביה פיטוסי-הארץ

תרחיש האימים והסיכוי לפשרה בדקה ה-90: האם ישראל בדרך לבחירות נוספות?

האפשרות שתקציב המדינה לא יאושר על-ידי הממשלה הנוכחית עלולה לשלוח את ישראל למחוזות בלתי מוכרים של כאוס ניהולי ● "גלובס" בוחן מה צפוי לנו בחודשים הקרובים בגזרת התקציב, הכנסת והממשלה ● האם ישראל בדרך לכאוס בחירות נוסף?

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

נחום ביתן ממשיך לממש: יוחננוף רוכשת 5 חנויות בתמורה לכ-68 מיליון שקל

זאת, חודשים לאחר שהתפוצצה עסקה בין השתיים למכירת שני סניפים אחרים ●  לאחרונה חשפנו ב"גלובס" כי יינות ביתן העמידה למכירה 35 סניפים, אותם הציעה לרכישה בקבוצה או ביחידים למתחרים שונים בענף

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

זוכר את נובמבר: טראמפ לוחץ על כפתורי הסנקציות, מכסי-העונשין והצווים המנהליים

פחות מ-90 יום לפני הבחירות, הנשיא משתמש בכל סמכויותיו, ואולי גם בלא־סמכויותיו, כדי לשנות את סדר היום ● הוא מעניש בנשימה אחת את "המפלגה הקומוניסטית של סין" ואת בעלת הברית ההיסטורית קנדה ● הקנדים המנומסים מחליטים הפעם להיות פחות מנומסים ולהשיב עין-תחת-עין

אורית סופר, בעלי "המנשא הנכון", חברה ואתר להדרכת מנשאים להורים / צילום: שרון הורוביץ, יח"צ

"היה לי מזל שהקדמתי להעביר את הפעילות לאונליין"

אורית סופר, בעלי "המנשא הנכון", חברה ואתר להדרכת מנשאים להורים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הפגנת עולם התרבות / צילום: תיקי אדיסון

הממשלה החליטה: עולם התרבות חוזר לפעילות באופן מיידי

בשלב זה תתאפשר פעילות של מופעי תרבות באוויר הפתוח בלבד, כאשר כל מתחם הופעות יחולק לקפסולות, שיכילו עד 20 איש ● בשבועות הקרובים יגובש מתווה גם למופעים בחללים סגורים

בני גנץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

גנץ: "נאפשר כניסת פועלים מהרצועה אם יוחזרו השבויים והנעדרים"

את הדברים אמר בישיבת ועדת החוץ והביטחון ● עוד התייחס לחוק הגיוס ולאיראן ● יו"ר הוועדה האוזר התריע מסכנה ביטחונית אם נלך לבחירות

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהפכת הרישוי יוצאת לדרך: משרד התקשורת יעבור לחלק היתרים במקום רישיונות

מספר הרישיונות שהמשרד מעניקי צומצמו דרסטית לטובת היתרים שיינתנו לכל דורש וייאכפו בדיעבד ● המטרה היא להתאים הרגולציה לעידן הנוכחי ולהימנע מסרבול מול ספקי שירותים

משפחת הדרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

“לא מאמינה שאלה החיים שלי. זה גיהינום"

איילה הדרי עבדה 40 שנה בנתב"ג, עד שהוצאה לחל"ת, שכבר הוארך עד אמצע 2021. ● הקצבאות שבאמצעותן היא מתקיימת לא מאפשרות לה לטפל בבעלה החולה ולסייע לשני ילדיה, שגם הם בחל"ת: "הולכת נגד זרם חזק שאני לא יכולה להתגבר עליו" ● פרויקט מיוחד

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

"סכנה פוטנציאלית לבריאות הציבור אם פותחים את השמיים ללא כל הצעדים הנחוצים"

כך התריע יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופ' חגי לוין ● תאריך היעד לפתיחת השמיים: 16 באוגוסט ● איך זה יעבוד? רוב סעיפי המתווה עדיין לא ברורים ● ובינתיים, בהסתדרות הרפואית מודאגים: "כל עוד קיימת תחלואה בישראל או בארץ היעד, קיים סיכון להדבקה"