גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש עיריית כפר יונה פעל לטובת תחנת דלק של חברו

אשתו של ראש העירייה אפרים דרעי הייתה שותפה עסקית של בעל התחנה, חברו של בעלה ■ דרעי בתגובה: "מרגע שהעניינים לא צלחו, העסק הופסק"

אפרים דרעי / צילום: יח"צ
אפרים דרעי / צילום: יח"צ

על כביש 57 העמוס, בכניסה לכפר יונה, מסתיימת בנייתה של תחנת דלק חדשה. מתחקיר "גלובס" עולה כי הפעילות סביב התחנה מעלה שאלות של חשש לניגוד עניינים של ראש עיריית כפר יונה, אפרים דרעי, מול חברו הוותיק ובעל בריתו הפוליטי, אשר נאמן, בעליה של התחנה.

דרעי מכהן כראש המועצה המקומית משנת 1977 וכראש העירייה מאז הוכרז כפר יונה לעיר ב-2014, והוא חבר בכיר בוועדת התכנון המרחבית שרונים. החברות בין דרעי לנאמן היא בת עשרות שנים. אשר נאמן היה שותף פוליטי, כחבר מועצה בקואליציה של דרעי, ולאחר מכן כיהן כעוזרו של דרעי. נאמן עזב את התפקיד ועסק בין השאר בשיווק נדל"ן בכפר יונה. הוא חזר לתפקיד העוזר של דרעי, אבל המינוי הגיע לידיעת משרד הפנים שלא אישר אותו, והפרשה התגלגלה לאפיקים משפטיים.

הוועדה למניעת ניגוד עניינים של נבחרי ציבור ברשויות המקומיות קיבלה מידע, לפיו נאמן היה גורם מרכזי בחברה בשם "צבי כהן נאמן", בשליטת קבלן הגזם וסילוק האשפה של כפר יונה. על-פי דוח משרד הפנים, ראש המועצה דרעי הציג עמדה שהייתה לטובת החברה בעימות שהיה לה מול המועצה. הוא המליץ על בוררות במקום הליך משפטי, ובמקביל חברי המועצה קיבלו מדרעי מידע כאילו השופטת הציעה בוררות - דבר שלא היה נכון. כשחברת מועצה העירה לדרעי על כך, הוא תיקן את אמירתו הקודמת.

ב-10 ביוני 2008 הודיעה הוועדה לשופט ד"ר קובי ורדי מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, כי נערכה בדיקה בעניין הקשרים בין ראש המועצה אפרים דרעי לבין אשר נאמן, בין השאר בהקשר של חברת "צבי כהן נאמן". המסקנה: "די במסכת העובדתית שנפרשה בפני הוועדה בכל הנוגע ליחסים בין מר דרעי לבין מר נאמן, שהיה, משך תקופה מסוימת, בן בריתו הפוליטי ולאחר מכן עוזרו האישי (משרת אמון), כדי לראות במר דרעי כנתון במצב של ניגוד עניינים אישי בכל הנוגע למר נאמן".

הוועדה מסרה לבית המשפט, כי למרות ששם החברה מעיד על מעורבותו של נאמן, הוועדה התקשתה לקבל פרטים מדויקים על הקשר בין נאמן לבין צבי כהן. דווקא דרעי, באחת הישיבות במועצת כפר יונה, הצביע על קשר בין נאמן לקבלן הגזם, כאשר אמר: "האופוזיציה מתנגדת רק בגלל שמדובר באשר כהן".

"ההחלטה שלכם רודפת אותי"

מאז ההחלטה של הוועדה במשרד הפנים שניתנה ב-2008, חלה על דרעי המגבלה של איסור לפעול במצב של ניגוד עניינים אישי מול חברו ושותפו הפוליטי לשעבר, כלומר עליו להימנע מלעסוק ולקבל החלטות בנושאים שבהם יש לאשר נאמן עניין כלשהו. מתחקיר "גלובס" עולה שיש ספקות לגבי כיבוד המגבלה.

אחת הבקשות בעניין תחנת הדלק, שהוגשה לוועדה המרחבית שרונים בשנת 2010, נגעה לעניין שינוי ייעוד הקרקע מקרקע חקלאית לתחנת דלק. הבקשה אושרה. בבקשה פורטו שמותיהם של בעלי הקרקע והיזמים, וביניהם אשר נאמן וצבי כהן, קבלן הגזם של המועצה.

למעשה, כבר משנת 2004 מופיע אשר נאמן כבעל עניין בתחנת הדלק, וזאת במסגרת חברה בשליטתו בשם "נהורא מעליא". להזכיר, את הקשרים בין נאמן לבין כהן התקשתה הוועדה של משרד הפנים לברר עד הסוף בעניין הקודם, שבו היה מעורב גם ראש המועצה דרעי.

דרעי פנה ב-2014 למשרד המשפטים כדי להשתחרר מהמגבלה של ניגוד עניינים מול אשר נאמן. הוא טען, כי בהחלטה המקורית מ-2008 "נפלה טעות קשה בכל הנוגע לתיאור הקשרים ביני לבין מר אשר נאמן... קשה לי ביותר לקבל החלטה כאילו הייתי נתון במצב של ניגוד עניינים אישי בכל הנוגע לנאמן... אחזור ואדגיש, אין ולא היו ביני לבין מר אשר נאמן קשרים אישיים או עסקיים כלשהם, לא אז ולא היום. החלטה זו שלכם חוזרת ורודפת אותי גם כיום, ואודה אפוא אם תיתנו דעתכם בעניין".

במארס 2016 ענה משרד המשפטים לדרעי, והזכיר לו את השאלות הנוספות שעלו בזמנו בהקשר של יחסיו עם אשר נאמן. השורה התחתונה: "אין מקום לבחון מחדש את הקשרים שהתקיימו בעבר ביניכם ואת השאלה האם היית נתון במצב של ניגוד עניינים".

"כדרכי בקודש"

בישיבה של הוועדה המרחבית לתכנון ובנייה שרונים ב-5.9.16, נרשמה טענה של ראש העירייה אפרים דרעי, שניתן להבין אותה כתמיכה בקידום תוכנית תחנת הדלק של נאמן. דרעי: "אני לא מבין למה תחנת הדלק לא בסדר היום ולמה אי אפשר כעת להכניס אותה מחוץ לסדר היום? מדובר בתיקון לתוכנית מפורטת ולאחר שלקח זמן להשלים את כל הפרטים, הוועדה הייתה בחופשה, אני ביקשתי להכניס את הסעיף מחוץ לסדר היום, אמרתם שזה לא ניתן ואני רוצה לקבל הסבר מהיועמ"ש למה זה לא ניתן. למה בקשה רגילה כן אפשר להכניס מחוץ לסדר היום ותוכנית תב"ע לא?"

על שאלת "גלובס" אם לא פעל בניגוד עניינים מגיב דרעי: "אכן, כדרכי בקודש לגבי כל תוכנית המוגשת על-ידי מי מתושבי כפר יונה הנני דוחף, מאיץ ומקדם (בנייה, חלוקה וכל תוכנית), וכך נהגתי במקרה זה. בישיבה זו תחנת הדלק כלל לא נכללה בסדר היום. בישיבה שאחריה הייתי נוכח אך לא השתתפתי בדיון ו/או בהצבעה לאחר שנאמר לי שאני בניגוד עניינים".

בישיבה של עיריית כפר יונה ב-23.11.16 דרשו חברים במועצה, שהעירייה תגיש לוועדה המרחבית שרונים התנגדות לבקשת היזמים להגדיל את תחנת הדלק, מסיווג א' לסיווג ב'. ראש המועצה דרעי לא רק שלא נמנע מלהשתתף בדיון, אלא אף התנגד למגמה לאורך כל הדיון, וגם הצביע נגד ההחלטה להתנגד להגדלת תחנת הדלק.

על כך מגיב דרעי: "לא כל החלטה מחייבת אותי כראש עיר. לא כל החלטה שהאופוזיציה מנסה לקדם הינה במנדט שלהם, ודאי לא במועצה לעומתית.. החלטות מליאה אינן מחייבות את נציג המליאה בוועדה המרחבית לתכנון, שמקבלת את החלטותיה אך ורק בפורום חברי הוועדה ולא פניות של מליאות כאלה ואחרות".

דרעי מציג חוות-דעת של היועץ המשפטי של העירייה, לפיה בוועדה המרחבית היה שינוי והתבקש שטח בנייה נוסף ללא שינוי בסוג התחנה. לדברי היועמ"ש, על-מנת שהעירייה תגיש התנגדות "יש להביא נימוקים כבדי-משקל שיצדיקו את ההתנגדות, נימוקים כאלה לא הובאו, מאחר שעיקר הנימוקים נטענו ביחס לשינוי מעמד תחנת הדלק - שינוי שכאמור אינו מתבקש במסגרת התוכנית".

"העסק הופסק"

בחלק מהבקשות והדיונים בבקשות השונות של תחנת הדלק שהופנו לוועדה המרחבית שרונים - החל בהפשרת הקרקע דרך הבקשות לשינוי ייעוד הקרקע, הסיווג של תחנת הדלק וכלה בהיתרי בנייה - נמסר כי אחד היזמים הוא חברה בע"מ בשם "נהורא מעליא". בעל המניות היחיד בחברה הזו הוא אשר נאמן. למעשה, "נהורא מעליא" רכשה את הזכויות של השותפים הקודמים והיא הבעלים היחיד של תחנת הדלק.

בתחילת 2015 הוקמה חברה חדשה בשם "אשת חיל נדל"ן ובה היו שני בעלי מניות, בחלקים שווים: חברת "נהורא מעליא" של אשר נאמן, הבונה את תחנת הדלק, ומירה דרעי, אשתו של ראש העירייה. לקראת סוף 2016 הועברו המניות של מירה דרעי לידיו של אשר נאמן.

על-פי הממצאים המובאים כאן, נראה שראש העיר דרעי לא רק פעל בעניינים הנוגעים לתחנת הדלק של חברו הוותיק ושותפו הפוליטי לשעבר אשר נאמן, לפני וגם אחרי חוות-הדעת המגבילה של משרד הפנים, אלא שלאשתו של דרעי היה קשר עסקי של שותפות עם נאמן בחברת "אשת חיל נדל"ן".

תגובת ראש העירייה דרעי: "למיטב זכרוני גם אם הייתה שותפות, זה כבר מזמן לא קיים. זה היה איזשהו ניסיון לעשות מיזם שלא קשור בכלל לתחנת הדלק. חברת אשת חיל לא קשורה לתחנת הדלק בכלל. למיטב זכרוני השותפות הזו בוטלה מזמן, היא הייתה למשך תקופה קצרה, ומרגע שהעניינים לא צלחו, העסק הופסק".

עוד כתבות

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66% ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

מחרוזת התפילה האלקטרונית Click to Pray / צילום: יח"צ

סלח לי אבי כי הקלקתי: הוותיקן השיק מכשיר תפילה לביש

מדובר במחרוזת תפילה אלקטרונית בשם Click to Pray ("לחץ כדי להתפלל"), שניתן לענוד כצמיד, ומחוברת לאפליקציה למובייל

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

מנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: האם מתוך הטראומה יצמח עידן חדש לתעשיית ההייטק?

כישלון ההנפקה של WeWork והחולשה של מניית אובר הוביל את סופטבנק היפנית לשקול מחדש את מדיניות ההשקעות שלה ולשים דגש על רווח ולא רק על צמיחה מהירה ● האם תעשיית ההייטק עומדת לפני שינוי תפיסתי דרמטי, ומה יהיו ההשלכות של כך? ● פרשנות

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שתיטיב עם החברות ועם הצרכנים