גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אל תפסיקו ללמוד

כולנו רוצים יציבות תעסוקתית, לדעת שנוכל לעבוד, להתפרנס וגם להישאר משמעותיים כל עוד נרצה בכך. הרצון הזה בלט בכל מקום השבוע - בדיון על עבודה לגילאי 45 פלוס, בכנס חינוך, בסקר שערך ארגון מסוים ובו עובדיו אמרו שהם רוצים טיפול משמעותי יותר בקריירה שלהם. גם מחקרים על הדורות החדשים בשוק העבודה מצביעים על חשיבות היציבות התעסוקתית. אז כולם רוצים אותה, אבל קורה דבר שאי-אפשר להתעלם ממנו: בעידן החדש יציבות תעסוקתית תלויה קודם כול והכי הרבה בנו, ביכולת שלנו להישאר רלוונטיים, בני העסקה, בלי להסיר אחריות גם ממערכות החינוך, הממשל והמעסיקים. מאחר שזה המצב, לכל אחד יש אחריות אישית להמשיך ללמוד לאורך כל חייו.

כפי שכתבנו כאן לא פעם, בעבר הסדר היה ברור: למדת מקצוע, התחלת לעבוד, רצוי ב"חברה טובה" ויציבה, טיפסת בסולם הדרגות ואחרי 20 שנה סביר להניח שיכולת להגיע לתפקיד מספיק בכיר שיאפשר לך לשייט עד הפנסיה, ואז תוכל לעשות מה שתמיד רצית ולא הספקת. עקומת השכר עלתה עד הפנסיה, ובגלל זה קרנות הפנסיה הישנות נתנו הטבה בדמות פנסיה לפי השכר בשנות העבודה האחרונות, כי אלה היו שנות העבודה שבהן השכר היה הגבוה ביותר. היום, כמעט כל ההנחות שבבסיס המסלול הזה אינן תקפות יותר. ראו מה קרה לחברות S&P500 - אחרי 60 שנה רק כ-12% מהחברות עדיין היו בסביבה. ופנסיה? אין אף מודל כלכלי שמאפשר לנו לעבוד 30 שנה ולממן 30 שנות חיי פנאי, ולכן גם אם יהיו תשלומים כלשהם מגיל מסוים, סביר להניח שאלה לא יאפשרו לנו את מה שפעם קראנו לו "לצאת לפנסיה".

דיק בולס, מחבר הספר The Three Boxes of Life, מתאר את השינוי שעברנו בפשטות: היום, בניגוד לעבר, אנחנו לא "לומדים" ואז "עובדים" ואז "פורשים". אנחנו לומדים, עובדים ונהנים מפנאי במהלך כל השנים, ובמשך שנים רבות יותר.

האמת היא שבלאו הכי אנחנו נמצאים בלימוד מתמיד, זה כמה עשורים. לדוגמה, כל הדור שנמצא כיום באמצע החיים התחיל בשוק העבודה ללא מיילים. אילו הייתה מזכירה נצמדת לפני 20 שנה למכונת הכתיבה המוכרת ומסרבת לעבור לעבודה על מעבד תמלילים, מהר מאוד היא הייתה מוצאת את עצמה מחוץ למעגל העבודה. זה נכון גם היום. אם אתם מאלה שמסרבים להבין ולהתנסות בטכנולוגיות החדשות, אתם עשויים לגלות יום אחד שעולם העבודה שלכם זז למקומות חדשים ואתם נשארתם מאחור. לכן חייבים ללמוד, כל הזמן.

מה ללמוד? יכולות טכניות וייעודיות, בהתאם לצורכי התעשייה שבה אתם עובדים, בדגש על יכולות שאין למכונות. המחקר של דוד דמינג, שפורסם ב-HBR, מראה שכבר היום שוק התעסוקה מתגמל את אלה שיש להם יכולות חברתיות כמו יצירתיות, פתרון בעיות ואפילו אמפתיה. אלה יכולות חשובות במגוון רחב של תפקידים, לא רק כאלה הכרוכים בקשרים עם לקוחות. על פי המחקר, הערך המרכזי הוא במערכות היחסים בין עמיתים, בחלוקת עבודה מהירה ויעילה בתוך צוותים. אם העבודה בעתיד תיעשה יותר ויותר על ידי קבוצות של אנשים שאינם עובדים לאורך זמן באותו ארגון, היכולת לשתף פעולה תהיה מכרעת.

גם בחברת Burning Glass Technologies, המנתחת את שוק העבודה והיכולות הנדרשות בו לפי מודעות דרושים של חברות, מזהים את החשיבות של יכולות אנושיות. תעסוקה ושכר, טוענים שם, צומחים דווקא במקומות שדורשים שילוב של יכולות חברתיות עם יכולות קוגניטיביות גבוהות: תקשורת, פתרון בעיות, יכולת טיפול בפרטים ויצירתיות אבל גם יכולות בסיסיות של עבודה עם מחשב. בממוצע, אחת מכל שלוש יכולות הנדרשות במודעות דרושים היא "יכולת בסיסית" מהסוג הזה, ואם לשפוט מאופן הדגשתן, קשה למצוא אותן.

אבל הכי מעניינת היא דווקא הדרישה ליכולת למידה בפני עצמה. חברות מבינות היום שכשהטכנולוגיה משתנה באופן לא צפוי, היא דורשת מאיתנו ללמוד יכולות חדשות כל הזמן, וגם לדעת לשחרר את מה שכבר לא רלוונטי. ב-Infosys קוראים לזה "מהירות למידה" (learning velocity), ומזכירים לנו שאנחנו נולדים יצורים לומדים ומאבדים את היכולת הזאת לחקור, להתנסות, לקחת סיכונים במהלך השנים. גם גוגל שינתה את מה שהיא מחפשת בראיונות עבודה ושמה דגש היום על "חיה לומדת" במקום על מומחים, מתוך הבנה שבעולם הדינמי לניסיון יש פחות חשיבות מאשר ליכולת של האדם לחשוב.

אין גיל ללימוד

כדי להמשיך ללמוד כל הזמן, קודם כול צריך לשחרר את התפיסה ש"אי-אפשר ללמד כלב זקן טריקים חדשים". באתר TED יש סרטון באורך 10 דקות ועם יותר מ-5 מיליון צפיות של קארול דואק, פרופ' לפסיכולוגיה מסטנפורד. ההרצאה שלה עוסקת בכוח שנותנת לנו הידיעה שאנחנו יכולים להשתפר. דואק מחלקת אנשים לשני סוגים: אלה שמאמינים ביכולות מולדות ונתונות ולכן מאבדים את המוטיבציה ללמוד, ואלה שמאמינים שאפשר להשתפר ולהשתנות עם הלמידה. היא ממליצה לנו לאמץ תפיסה של צמיחה, שבבסיסה הרעיון שאפשר לשפר את יכולתו של המוח ללמוד ולפתור בעיות - בעיות שעלינו להתייחס אליהן לא כאל משהו שאנחנו לא מספיק חכמים לפתור, אלא כאל משהו שעוד לא מצאנו לו את הפתרון.

הלמידה מתחילה ביכולתנו לזהות את תחומי העניין שמציתים את ברק בעינינו. לרבים יש הדבר האחד הזה שהם יודעים שרצו ללמוד אבל שמו בצד. תחליטו שהגיע זמנו ואל תחששו ללכת רחוק, רחב, מגוון. זמן אף פעם לא יהיה, צריך פשוט ליצור אותו. שלבו במנהג כוס הקפה של אחר הצהריים גם זמן לימוד, קריאה, גלישה ברשת. אתם רצים על הליכון? צפו בסרטוני הרצאות במקום בתוכניות טלוויזיה. אין לכם זמן לקרוא ספר מקצועי? הקשיבו לו במהלך הנסיעה או צפו בהרצאה של הסופר. אין לנו ברירה בעולם העבודה החדש אלא לפתח את היכולת להמציא את עצמנו מחדש. לא לזרוק את מה שהיה אלא לבנות עליו, אבל קצת אחרת. לדעת לשחרר את מי שאנחנו היום ולברוא את עצמנו בהתאם לעולם המשתנה. ואל תשכחו ליהנות מכל רגע.

הכותבת היא דירקטור משאבי אנוש באינטל העולמית ובעלת הבלוג "על עבודה וקריירה באמצע החיים", www.niritcohen.com

עוד כתבות

אפל צפויה להכריז על כניסה לתחום ה-AI / צילום: צילום מסך מאתר אפל

תעדוף התראות ויצירת תמונות מקוריות: אפל חושפת מערכת בינה מלאכותית חדשה

אפל הכריזה על Apple Intelligence - מערך בינה מלאכותית "אישית", שישולב החל מאייפון פרו 15, ובמחשבי מק שיש להם מעבד M1 לפחות ● בין היכולות החדשות שהציגה אפל היו כתיבת טקסטים, יצירת תמונות או אימוג'ים בעזרת טקסט, מענה חכם להודעות ועוד ● למרות הכל, בוול סטריט התאכזבו - ומניית החברה נחלשת

מיינה. תחזור לשטחי הצפארי? / צילום: Shutterstock

קטנה, רועשת ותוקפנית מאוד: כך אפשר להתמודד עם האיום של המיינה

המיינה המצויה, אחד המינים הפולשים המסוכנים בעולם, השתלטה על השטחים הפתוחים והאורבניים בישראל, ומחסלת בדרך את הציפורים המקומיות ● תוכנית שנשענת על עקב האכילס של הציפור הרועשת יכולה למגר את הבעיה

דיפאל S05 של חברת הרכב הסינית שנגאן / צילום: יח''צ

בקרוב: תחרות חדשה לסינית הפופולרית בישראל

שנגאן, קבוצת הרכב השלישית בגודלה בסין, מנהלת מגעים לחתימה על הסכם יבוא למותג "הפרימיום הנגיש" שלה - DEEPAL עם היבואנית מכשירי תנועה ● מטרת החברה: לייצא לעולם יותר מ־750 אלף כלי רכב בשנה החל מ־2024 ● וכמה יעלה הרכב שמנסה להתחרות בדגמים של BYD ו-XPENG

כשהלמ''ס עברה משאלוני נייר למחשב ו''ניפחה'' נתוני השכבות החלשות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

מה קרה כשהלמ"ס עברה משאלוני נייר למחשב ועיוותה את נתוני השכבות החלשות

לפני מספר שנים שינתה הלמ"ס את שיטת המדידה בסקריה, בין השאר בעקבות המעבר לשיטה ממוחשבת וחוסר שיתוף־פעולה מהציבור, שהביא לאמידה מחדש של כל מגזר ● כעת גם שם מבינים שאולי נוצרו על הדרך עיוותים לא מתוכננים, שעלולים להשפיע על מדיניות הממשלה • חורים בנתונים

פעילות כוחות צה''ל ברצועת עזה / צילום: דובר צה''ל

מטען התפוצץ כשהלוחמים נכנסו לבניין, ארבעה נהרגו: התקרית הקשה ברפיח

מפקד פלוגה ומספר לוחמים נוספים נכנסו למבנה בן 3 קומות לפי נוהל מוסדר • בכניסה למבנה התפוצץ מטען, שניים נהרגו ושלושה לוחמים נוספים נלכדו מתחת להריסות • הבית שייך לפעיל חמאס שהיה מעורב בחטיפת שליט אחרי האירוע הכוחות איתרו פיר במקום, שכלל הנראה התחבר למנהרה

כוחות אוגדה 98 פועלים במרחב ג'בליא / צילום: דובר צה''ל

"נפשו נשארה בעזה", משפחת המילואימניק ששם קץ לחייו בדרך לבג"ץ

משפחתו של אלירן מזרחי, פנתה ערב החג בדרישה לקבור אותו בבית עלמין צבאי ● בעקבות המלחמה, מזרחי החל לפתח תסמיני פוסט טראומה קשים ● גורמי בריאות הנפש בצה"ל המליצו על הקפאת מילואים, אולם הצו שהוצא לו ליוני, לא בוטל ● דובר צה"ל: "צה"ל משתתף בצערה של המשפחה. הפנייה התקבלה ותענה במישרין"

מייסדי החברה יאיר טלר (מימין), אושיק אפרתי וארז לנצר. ''פעם היינו נחשבים מחבקי עצים'' / צילום: באדיבות HomeBiogas

היזמים שמספקים גז בישול ירוק לעשרות אלפי משפחות במדינות נחשלות

כשאושיק אפרתי טייל באפריקה, הוא גילה שכדי להתקין ארוחה שגרתית המקומיים צריכים להדליק מדורה בתוך הבתים הקטנים שלהם ולסבול מזיהום אוויר חמור ● החברה שהקים בעקבות כך, הום ביוגז, הופכת פסולת לגז, וכבר משמשת אפילו את צה"ל ● פסולת יקרה, פרויקט מיוחד 

פרופ' ענת בק־אלון / צילום: איל יצהר

הפרופ' מארה"ב שנאבקת משפטית בחמאס: "אני יודעת שזה מסכן את הקביעות שלי"

פרופ' ענת בק־אלון המלמדת באוניברסיטה בארה"ב, החליטה להיאבק בכלים משפטיים בתנועה האנטי־ישראלית ● היא מעורבת בין היתר בחוק הפדרלי נגד אנטישמיות ובתביעה נגד ארגוני מחאה שחשודים בקשר עם חמאס: "אני מזהה גוף מאורגן. ב־8.10 כבר היו להם מדבקות של רחפנים"

כל תאגידי הבידור קרקרו סביב הסדרה / צילום: Shutterstock

הומור חצוף ואותנטי: סדרת הילדים שכבשה דווקא את ההורים

למרות הצנזורה של דיסני והביקורות הקשות מנציגי ה-Woke, "בלואי" שוברת שיאי צפייה, מגלגלת מיליארדים ממרצ'נדייז וסוחפת אחריה בעיקר מבוגרים שנהנים מהניואנסים ● כך הפכה סדרה מצוירת על משפחת כלבים אוסטרלית לתופעה עולמית

מפעל אינטל בקריית גת / צילום: אינטל

דיווח: אינטל מקפיאה עבודות במפעל בקריית גת. האם השקעת הענק בישראל בסכנה?

בחדשות 12 דווח כי המעסיקה הגדולה בהייטק הישראלי הודיעה לחברת תשתית גדולה להפסיק את העבודות להרחבת המפעל בקריית גת ● לגלובס נודע כי במשרד האוצר ידעו על כוונת אינטל להקפיא את הרחבת המפעל ● מטעם אינטל נמסר כי "ישראל ממשיכה להיות אחד מאתרי הייצור והמו"פ הגלובליים המרכזיים שלנו, ואנו ממשיכים להיות מחויבים לאזור"

עמית גל, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון / צילום: מארק ניימן, לע''מ

"תמריץ כלכלי מובהק": האזהרה של רשות שוק ההון לסוכנים ולחברות הביטוח

שבוע וחצי אחרי שהרפורמה השנויה במחלוקת בביטוחי הבריאות נכנסה לתוקף, ברשות שוק ההון ציינו כי הם מזהים מקרים בהם אנשי המקצוע השאירו מבוטחים בפוליסת "השקל הראשון" בעבור תגמול ● "פעולה או אי-פעולה בתיק הביטוחי שהשפעותיהן לא שוקפו נאמנה למבוטח בהתאם לצרכיו בנושא, עלולה לפגוע בו"

מליאת הכנסת / צילום: עמוס בן גרשום, לע''מ

63 בעד, 57 נגד: הח"כים אישרו את המשך קידום חקיקת הפטור מגיוס

הח"כים אישרו את המשך חקיקת הפטור מגיוס מהכנסת הקודמת שמקדם נתניהו • שר הביטחון גלנט והאופוזיציה התנגדו להצעה • יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "אחד מרגעי החרפה הבזויים ביותר של כנסת ישראל אי פעם" • חה"כ ליברמן: "ממשלת ישראל עשתה צעד נוסף בדרך לחוק השתמטות שמהווה פגיעה קשה בחיילי צה"ל - והכול לשם הישרדות פוליטית"

במפעל TripleW / צילום: Wim Cohet

הסטארט-אפ שהופך פסולת מזון לפלסטיק מתכלה

תוספי טעם, קרם לחות, פלסטיק ואפילו תרופות - את כל אלה מייצרים ב-TripleW מחומר המופק משאריות מזון ● בשנה הבאה הם כבר מתכננים להיכנס לשוק עם מפעלים בבלגיה ולטפל ב-160 טונות זבל ביום ● פסולת יקרה, פרויקט מיוחד

מנכ''לית ומייסדת סופרסקה אפרת פרי (משמאל). ''יותר מ–50% מהפירות והירקות בעולם נזרקים לפח'' / צילום: באדיבות סופרסקה

הציפוי האכיל שיאפשר לפירות וירקות להישאר על המדף בסופר גם שבועות

צמצום פסולת, הגדלת היצע המזון במדינות מתפתחות וטעם טוב יותר ● את כל אלה מבטיחה לעשות סופרסקה באמצעות פיתוח שיגרום לפירות וירקות לשרוד הרבה מעבר לתוחלת החיים הטבעית שלהם ● בעוד חצי שנה, אומרים בחברה, כבר נראה אותו בסופר ● פסולת יקרה, פרויקט מיוחד

נוחות להפליא. אוזניות ACE של סונוס / צילום: אתר החברה

אחת מחברות הסאונד המובילות בעולם רוצה למכור לכם אוזניות. בדקנו אותן

חברת הסאונד המובילה סונוס השיקה לראשונה אוזניות, ונתקלה בשוק רווי ומתחרות ענק שכבר ביססו מעמדן ● בעוד הנוחות גבוהה והעיצוב מרשים, הבסים והאפליקציה איכזבו

יו''ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Associated Press

הבנק הפדרלי בארה״ב הותיר את הריבית ללא שינוי ומאותת על הפחתה אחת בלבד השנה

בהתאם לתחזיות, הבנק המרכזי בארה"ב הותיר את הריבית על רמה של 5.5% ● בפד מעריכים כי הריבית תרד פעם אחת בלבד ב-2024, בניגוד לתחזיות קודמות שעמדו על 3 הפחתות ריבית ● מוקדם יותר פורסמו נתוני האינפלציה בארה"ב שהפתיעו לחיוב

רונן פייר, סמנכ''ל הכספים של חברת סולאראדג’ / צילום: איל יצהר

אחרי 13 שנים: סמנכ"ל הכספים של סולאראדג' פורש. מי יחליף אותו?

את רונן פייר, יחליף אריאל פורת שכיהן כמנהל אזור אירופה בחברת סימנס אנרג'י ● ב-2023 הרוויח פייר 2.8 מיליון דולר, מתוך זה 2.2 מיליון דולר כתגמול הוני ● סולאראדג' נסחרת כיום בשפל של חמש שנים, לאחר שאיבדה 87% משוויה מהשיא של שנת 2021

תצוגה של BYD

האיחוד האירופי הכריז על מלחמת סחר נגד סין: מטיל מכס של עד 38% על רכבים חשמליים

האיחוד האירופי פותח במלחמת סחר נגד סין ומודיע על הטלת מכסים בגובה עד 38% על כלי רכב סינים שמיוצאים לאירופה ● באיחוד מסבירים כי הסיבה לכך נובעת מ"מדיניות אנטי תחרותית של ממשלת סין"

אילוסטרציה: Shutterstock, אנימציה: טלי בוגדנובסקי

מה אומר "גיל הלב" שלכם על הבריאות שלכם

האם אתם צריכים לדעת את גיל הלב שלכם? היצע הולך וגדל של כלים יעריך אותו עבורכם ● חברות שמפתחות את הכלים המתקדמים הללו טוענות שהם עשויים להוביל לשינוי באורח החיים ולהביא למניעת מחלות לב וכלי דם במהלך החיים

נשיא אינדונזיה הנבחר, פרבואו סוביאנטו / צילום: ap, Vincent Thian

המדינה המפתיעה שהציעה לשמש ככוח פיקוח שלום בעזה והאינטרס הישראלי

נשיא אינדונזיה החדש, המדינה המוסלמית המאוכלסת ביותר, הכריז שהוא מוכן לתרום כוחות שישמרו על הפסקת אש ברצועה ● האם נרקמת נורמליזציה בין המדינות, ומי תרוויח מהמהלך?