גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקופ: טראמפ שילם מסים! דוח מס של הנשיא נחשף

עפ"י המסמך מ-2005, טראמפ שילם 38 מיליון דולר על הכנסה של 150 מיליון דולר, שיעור מס של 25% ■ אלמוני – ויש החושדים שטראמפ עצמו – שלח את הדוח לאנליסט, וזה חשף את המסמך בתוכנית של רייצ'ל מדו, מגישה ארכי-ליברלית בערוץ MSNBC

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

מאז תחילת הקמפיין לנשיאות ארה"ב, נמנע המועמד דונלד טראמפ ממתן פומבי לדוחותיו השנתיים למס ההכנסה, למרות שהמועמדת הדמוקרטית, הילארי קלינטון, וכל המועמדים שקדמו להם בעשרות השנים שחלפו פרסמו מסמכים אלה כדבר מובן מאליו. טראמפ עומד במריו עד היום, כמעט חודשיים לאחר שנכנס לבית הלבן.

אין שום חוק שמחייב מועמד לנשיאות לחשוף את מגעיו עם מס הכנסה, אך זו הנורמה בפוליטיקה האמריקאית, או, יותר במדויק, הנורמה שהייתה נהוגה בפוליטיקה האמריקאית עד עידן טראמפ.

אמש נבעה סדק (אמנם לא ראשון) בחומת הסודיות שהקים המיליארדר סביב התנהלותו מול שלטונות מס הכנסה. אלמוני שלח את שני העמודים הראשונים של דוח המס של טראמפ מ-2005 לאנליסט ומומחה לענייני מסים, דייוויד קיי ג'ונסטון, לשעבר כתב "ניו-יורק טיימס" לענייני מס הכנסה וחתן פרס פוליצר, וזה חשף את המסמך החלקי בתוכנית של רייצ'ל מדו, מגישה ארכי-ליברלית בערוץ הליברלי MSNBC.

החידוש הגדול ביותר במסמך הוא שטראמפ בכלל שילם מסים: בשנת הכספים 2005 הוא שילם לרשות המס הפדרלית (IRS) כ-38 מיליון דולר על הכנסה של 150 מיליון דולר - כלומר שיעור מס של כ-25%. מדוע שיעור נמוך כל כך (השיעור המרבי ב-2005 היה 35%, ועתה - 38%)? מתברר, שטראמפ קיזז מהכנסותיו הפסדים גדולים שספג בעבר.

מדוע זה מפליא שאזרח אמריקאי - ולא סתם אזרח אלא מיליארדר - משלם מסים? כי היו חשדות שאיש העסקים טראמפ חמק ממשלוח צ'קים למס הכנסה במשך כמעט 20 שנה - ובאופן לגיטימי לגמרי.

באוקטובר 2016, בעיצומי של מסע הבחירות, חשף "ניו-יורק טיימס" כי טראמפ הצהיר בדיווח שלו למס הכנסה לשנת הכספים 1995 על הפסד בגובה 916 מיליון דולר. יועצי המס שלו פרשו את ההפסד הזה לאורך 18 שנה, באופן שאפשר לטראמפ לקזז פלח מאותו הפסד ענקי מהכנסותיו בכל אחת מ-18 השנים האלה, על פי ניתוח של מומחי מס ששכר העיתון. היו שהעריכו אז, כי ההפסד מ-1995 אפשר לטראמפ לחמוק כליל מתשלומי מס בשנים שלאחר מכן ושזו הסיבה לכך שהוא מסוכך בלהט כזה על דוחות המס שלו.

כך, למשל, אחד מהחישובים היה שהפסד של 916 מיליון דולר היה מאפשר לו לחמוק מתשלום מס על הכנסה בגובה של יותר מ-50 מיליון דולר בשנה במשך 18 שנה. הפסד בסדר גודל כזה היה פוטר אותו ממס על תשלומים שנעו בין 50 אלף דולר ל-100 אלף דולר שקיבל מרשת NBC על כל אפיזודה של תוכנית הריאליטי שלו "המתמחה"; או על תשלומים בסך 45 מיליון דולר שקיבל בין 1995 ל-2009 כיו"ר חברה ציבורית שניסתה לחזור ולהשתלט על בתי-ההימורים הכושלים של טראמפ באטלנטיק-סיטי.

עתה מתברר, שהוא אכן שילם מסים (לפחות ב-2005), אך חסך עשרות מיליוני דולר בשנה זו בגלל קיזוז הפסדי העבר.

באחד מהעימותים הטלוויזיוניים בין טראמפ לקלינטון, העלתה המועמדת הדמוקרטית אפשרות שהמיליארדר לא שילם "שום דבר במסים פדרליים". הוא השיב לה: "זה עושה אותי חכם".

בראיון ב-MSNBC אמש אמר ג'ונסטון, כי הוא אינו מוציא מכלל אפשרות שטראמפ עצמו שלח לו את המסמך, שהגיע לתיבת הדואר שלו "ללא הודעה מוקדמת". להערכה כזו יש על מה להישען. בשני הדפים שהתקבלו לא כלול המידע הסקסי שכל תחקירן היה שש לראות: מה מקורות ההכנסה של הנשיא? האם הוא קיבל אז (ואולי מקבל היום) כספים ממדינות כסין או רוסיה? האם הוא חשוף ללחצים מנושים פוטנציאליים. המידע שכלול בדפים מראה שטראמפ שילם מס, לפחות באותה שנה, למרות הלשונות הרעות שציירו אותו כחמקן מס סדרתי.

אם טראמפ הוא שהדליף את המסמך, הוא הצליח ליצור באז חיובי לעצמו בתקופה קשה במיוחד לנשיאותו הצעירה: הדמוקרטים, המדיה והציבור אינם מרפים מהציוץ מעורר המחלוקת של הנשיא, שבו טען, ללא כל הוכחה, שקודמו, ברק אובמה, אחראי אישית לכך שהוא, טראמפ, שימש מטרה לציתות חשאי. יתר על כן, התוכנית הרפובליקאית למוטט את אובמה קייר, תוכנית הרפורמות בשירותי הבריאות שיזם הנשיא לשעבר, נמצאת על עברי פי פחת בגלל התנגדות ציבורית הולכת וגוברת. המסמך המודלף מכיל, לאחר הכל, מידע חיובי מבחינתו של טראמפ: הוא אכן שילם מסים.

ואכן, ממשל טראמפ הזדרז לאשר את האותנטיות של דוח המס מ-2005 כמה שעות לפני שהתוכנית של רייצ'ל מדו בכלל עלתה לאוויר, לאחר ש-MSNBC שלחה את המסמך לבית הלבן כדי לקבל תגובה.

"לפני שנבחר לנשיא, טראמפ היה אחד מאנשי העסקים המוצלחים ביותר בעולם", נאמר בהודעת הבית הלבן. "הייתה לו אחריות לחברה שלו, למשפחתו ולעובדיו לשלם מס לא יותר ממה שמחייב החוק". ההדועה מדגישה, כי נוסף למס הכנסה פדרלי, שילם טראמפ "עשרות מיליוני דולר במסים אחרים".

ההודעה תוקפת את הערוץ בגלל החלטתו לפרסם את המסמך: "רואים כמה אתם תאבים להעלות את הרייטינג שלכם כאשר אתם מוכנים להפר את החוק ולדחוף סיפור על דוח מס מלפני 10 שנים".

בתגובה אמרה מדו, כי חירותה כעיתונאית מאפשרת לה לתת פומבי למסמך. ככלל, מתן פומבי לדיווחי מס של אזרחים בלי לקבל את הסכמתם הוא עבירה פלילית בת עונשין בארה"ב, אך סביר להניח שהיועצים המשפטיים של הערוץ סרקו בקפידה את המידע לפני השדיור ונתנו לו אור ירוק. 

עוד כתבות

הפגנת נוער למען האמזונס / צילום: תמר אברהם

נשיא ברזיל: "40 אנשים יכבו את האש? אין לנו משאבים. הכאוס הגיע"

האמזונס בוער ונשיא ברזיל ז'איר בולסונארו טוען שאין לממשלתו יכולת להילחם באש ● עשרות בני נוער מפגינים מול שגרירות ברזיל בארה"ב ● סערה ברשתות החברתיות: "כשכנסיית הנוטרדאם בפריז נשרפה נרשמה התגייסות עולמית חסרת תקדים להצלתה; כש"הריאות של כדור הארץ" בוערות, מנהיגי העולם שותקים"

הבניינים ברחוב תש"י רמת גן / הדמיה: מועלם אדריכלות

הבעלים נותן את הקרקע ליזם: כיצד לנווט בין השיקולים

עסקאות קומבינציה, שבהן נותן הבעלים את הקרקע שלו ליזם ומקבל בתמורה חלק מהדירות, הן עסקאות עתירות מס, בין אם מסי מקרקעין כגון מס שבח, רכישה ומסים מוניציפליים, ובין אם מס ערך מוסף ● כיצד לנווט בצורה נכונה בין השיקולים השונים, ואיך להחליט אם להעדיף עסקת "נטו" או "ברוטו"

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

עימות בין תומכי "עוצמה יהודית" ובין טיבי מחוץ לאולם ביהמ"ש

הדיון בבג"ץ בבקשות לפסילת "עוצמה יהודית" ומועמדיה הסתיים בעימות מחוץ לאולם בין תומכי המפלגה ממשיכת דרכו של הרב כהנא ובין ח"כ אחמד טיבי וכמה ממלוויו ● תומכי "עוצמה יהודית" קראו לעבר טיבי: "אתה תומך בשאהידים, תחזור למקום שבאת ממנו" - וטיבי השיב להם: "אני בעל הבית פה"

סניף קפה של קופיקס / צילום: יחצ

קופיקס מנסה להתייעל תחת רמי לוי וסוגרת בתי קפה; בינתיים ההפסד הרבעוני זינק ל-6 מיליון שקל

ברבעון המקביל ההפסד עמד על כמיליון שקל ● לצד זה ההפסד התפעולי ברבעון התכווץ מ-2.9 מיליון שקל ל-1.7 מיליון שקל ● המנכ"ל אירם גרייבר: "נקטנו בשורה של פעולות ורה-ארגון, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה"

משחק ליגה בין בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב  / צילום: עודד קרני, מנהלת הליגות

ליגת העל חוזרת: חמש סיבות שהכדורגל הישראלי נשאר מאחור

ליגת העל בכדורגל חוזרת ביום שבת ● למרות החגיגה, ישנן המון סיבות לדאגה לנוכח מצב הענף בישראל ● כתבי "גלובס" התארחו באולפן "גלובסטוק" ונתנו כמה סיבות למה הכדורגל הישראלי נמצא בפיגור לעומת שאר העולם ● האזינו בבינג'

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי, ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגייה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

דניאל רמות ואורן שובל / צילום: דור מלכה

ויה הישראלית תסיע את תלמידי ניו יורק תמורת 36 מיליון דולר

חברת שיתוף הנסיעות הישראלית נבחרה להפעיל את מערך הסעות התלמידים של עיריית ניו יורק בחוזה למשך חמש שנים ● מערכת החינוך של העיר ניו-יורק נחשבת לגדולה ביותר בארה"ב: אגף החינוך אחראי להסעתם של כ-150 אלף תלמידי החינוך ממלכתי והחינוך המיוחד בעיר ב-9,000 מסלולי הסעה

מרכז ביג באירופה / קרדיט צילום: ביג

דוחות טובים לביג: ה-NOI עלה ב-5% ל-155.7 מיליון ש' ברבעון

הרווח הנקי של ביג ברבעון השני עלה בכ-3% לעומת הרבעון השני אשתקד ל-54.6 מיליון שקל ● ה-NOI מחנויות זהות בישראל ובארה"ב עלה ב-3.5% במחצית וב-1.2% ברבעון השני

יאיר לפיד, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי

לא לדאוגוסט, יש מספיק פודקאסטים מרגיעים לשבת לכולם

החופש הגדול ממש לקראת סיומו, ויש מצב שהילדים כבר הוציאו אתכם מדעתכם ● הושיבו אותם על הספה, והאזינו יחדיו לפודקאסטים נהדרים מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

עקרון השוויון של מנדלבליט: פרסם קווים מנחים לאירועים נפרדים

בדיון דחוף שעסק בסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, קבע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים ● מנדלבליט עמד על כך שרשות לא תנקוט צעדים להפרדה מגדרית בארועי תרבות, אולם ציין כי ישנם הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות

יואב וינברג / צילום: עינת לברון

מניית אמת מחשוב צונחת: דוח חלש יחסית בהשוואה לדוחות טובים שפרסמו חברות אחרות ממגזר ה-IT

רווחי החברה ברבעון צנחו בחצי, והיא מסבירה זאת בעסקאות מהותיות בשיעורי רווח נמוכים מהממוצע

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע על כך שהמימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, מה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3%, זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק

פרויקט מתחם צעירים האצל חולון / הדמיה: אלד פסגות, יח"צ

אור ירוק לפרויקט תמ"א 38 נרחב בתל גיבורים בחולון

במסגרת הפרויקט יתווספו 59 דירות ל-80 דירות קיימות בחמישה בניינים ברחוב האצ"ל שבחולון

חגי שלום טיב טעם / צלם: יונתן בלום

ה"דיאטה" של רשת טיב טעם מניבה פירות: רווח של 8 מיליון שקל במחצית השנה

סגירת רשת עדן טבע מרקט ומכירת רשת כלי הבית ומוצרי המעדנייה דומו תרמו לקפיצה של 135% ברווח התפעולי של טיב טעם במחצית הראשונה של 2019

קופה קטנה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תורמים אבל פחות: למה הפילנתרופים הגדולים של ארה"ב כבר לא להוטים לתרום לארגונים בישראל?

ישראל כבר לא נמצאת במוקד הפילנתרופיה של יהודי ארה"ב. הם מעדיפים לתרום את רוב הכסף לארגונים בינלאומיים או לקהילות יהודיות בארה”ב - והמגמה הזו צפויה להחמיר. מה גרם לשינוי בסדרי העדיפויות, למה אין יותר גיוס כספים המוני לטובת ישראל בשעת חירום, ומי יהיו הנפגעים העיקריים מכך שהנדבנים מעבר לים כבר לא נותנים לנו צ'ק פתוח

טים קוק /  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דיווח: אפל תשיק שלושה דגמי אייפונים עם מצלמות משופרות

לפי "בלומברג", אפל תשיק שני אייפוני פרו, שיהוו שדרוג לדגמי אייפון XS ו-XS מקס משנה שעברה, ובנוסף אליהם יושק דגם שיחליף את ה-XR המוזל שהושק בשנה שעברה ● בין השדרוגים: הטענה אלחוטי של אוזניות אייפודס, בלימת זעזועים ושיפור העמידות במים

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות עספיים אחרים ובראש הראשונה עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

נגה בת 12 ויש לה את מפתח המאסטר לנשמה שלי

אם יש בעולם שני דברים ללמוד מהם ואחד זה היקום, אין לי בעיה שאריאנה גרנדה תהיה הדבר השני ● טור לנגה

עטיפת הספר שירת הקוקיה

הספר שיעשה לכם צמרמורת באמצע החמסין

"שירת הקוקייה" אינו ספר פנטזיה קלאסי, אבל הוא יצליח לכשף את חובבי הז’אנר