גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד הרווחה לרשויות: פעלו לאכיפת הבטיחות באתרי בנייה

במינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה שלחו מכתב לכל מהנדסי הערים והוועדות המקומיות בדרישה שיפעלו בנושא הבטיחות באתרי הבנייה ■ מהנדסי הערים זועמים: "משרד העבודה מגלגל את האחריות על מהנדסי הוועדות"

פועלים באתר בנייה / צילום: תמר מצפי
פועלים באתר בנייה / צילום: תמר מצפי

"הרחבת הבנייה בארץ והאצתה יצרו בשנים האחרונות מצב קשה במיוחד, הדורש גיוס כל הכוחות לשיפור מצב הבטיחות בבנייה. ברור כי נדרשת כיום הירתמות של כל הגופים הנוגעים לדבר. הרשויות המקומיות הן גורם מרכזי לאור האחריות שהטיל עליהן המחוקק לעניין זה. אחריותכם וחובתכם החוקית היא לפקח גם על הבטיחות בעת הקמת מבנים בשטחיכם", כך נאמר במכתב שנשלח אתמול (ג') ליושבי הראש של הועדות המקומיות לתכנון ובנייה ומהנדסי העיר בכל הרשויות בישראל. המכתב נשלח ממינהל הבטיחות שבמשרד העבודה והרווחה והוא חתום על ידי ורדה אדוארדס, ראש המינהל.

עוד במכתב: "הריני פונה אליכם על מנת שתפעלו לביצוע תפקידכם מכוח הפקודה. נדרש כי תפעלו לאלתר על מנת לקבוע תנאי בטיחות שיעוגנו בהיתרי הבנייה, ובהמשך לפקח על קיום התנאים. אנו מצפים כי תפעילו את יחידות הפיקוח על הבנייה לפקח על נושאי בטיחות הכוללים הצבת עגורני צריח והפעלתם, גידור אתרי בנייה, פעילות בנייה בסמיכות לקווי מתח, ועוד". במסגרת המכתב אף מצורף נוסח של תנאים אותם דורשים במינהל הבטיחות מהרשויות לשלב בהיתרי הבנייה.

במקביל, דורשים במינהל הבטיחות מהרשויות המקומיות להצליב את המידע שנמצא בידי המינהל ונשלח אל הרשויות הנוגע לאתרי בנייה פעילים בשטח הרשות ולבדוק האם ישנם אתרי בנייה שאינם מדווחים. "במידה וייוודע למי מהרשויות על אתר פעיל שאינו מופיע ברשימה המצורפת, או עגורן הפועל ללא תסקיר בדיקה או מופעל על ידי עגורנאי שאינו מוסמך או שאינו מופיע ברשימה המצורפת למכתבינו זה אבקש להביא זאת לידיעתנו ללא דיחוי, על מנת שהמינהל יוכל לפעול במקביל לצעדים אותם צריכה לנקוט הרשות המקומית אל מול הפרות אלה".

רן כהן, מנהל אשכול בטיחות בעבודה במינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה, סיפר היום מה הרקע למכתב: "האכיפה בפועל לא מתבצעת בחלק גדול מהרשויות. בנובמבר פנינו למרכז השלטון המקומי. קיבלו אותנו ברצון טוב והזמינו גם מהנדסי ערים. בפועל הגיעו לפגישה מעט אנשים. התחלנו להציג את הנושא שעולה כעת במכתב, אודות ההיתרים. ואמרו לנו שיש את חלק מהדרישות באתרי הבנייה ברשויות ויש דרישות שכלל לא מופיעות כמו תסקיר בדיקה למנוף. פגישה שנייה גם התקיימה, אליה הגיעו פחות אנשים. וגם שם לא הצלחנו להתקדם, למעט עם עיריית פתח תקווה. כבר בפגישה עם הרשויות אמרנו שאנחנו לא מצפים שיעשו את העבודה של מינהל הבטחות. אבל בגלל שיש כשל שוק, בכל הקשור לבטיחות אני מצפה שהרשויות כן יבדקו ברמת השטח ולא ישאירו הכל לשלטון המרכזי.

"הדרישות שמופיעות היום במכתב הן חשובות. ברור לנו שיש אתרים לא מוסדרים, שאנחנו לא מכירים את הכל, הרבה פעמים פרוקטים של תמ"א 38 למשל לא מדווחים ומועדים לפורענות. הדבר נכון גם למנופים, אנחנו חושדים שאנחנו לא מכירים את הכל, יותר מחשד סביר, כי הקבלנים עובדים בשיטת מצליח. בגלל זה אנחנו רוצים שהרשות המקומית תבדוק ותדווח. אני בעצם אומר עכשיו לקבלנים, שזה לא רק המדינה עם 18 מפקחים - אלא גם הרשות המקומית והתושב שהם צריכים לחשוש ממנו אם לא יעמדו בתנאים. זה חשוב מאוד. אנחנו הפכנו לסוג של כולא ברקים לנושא תאונות העבודה. אנחנו לא מצפים מהרשויות המקומיות לעשות את התפקיד שלנו אבל כן לפעול בנושא. אני לא יכול לחכות עד שיהיו לי 50 מפקחים".

מהנדסי הערים: "ניסיון להתנער מאחריות"

מהנדסי הערים, שנמצאים היום בכנס השנתי של איגוד מהנדסי הערים ברשויות המקומיות באילת, לא קיבלו את פניית משרד העבודה והרווחה בזרועות פתוחות ואף כינו אותו "עזות מצח של משרד העבודה והרווחה". מאיגוד מהנדסי הערים נמסר בתגובה למכתב כי: "איגוד מהנדסי ערים לא מופתע מפנייתה של המפקחת על הבטיחות במשרד העבודה אך מתקומם מכל וכל מתכנה. משרד העבודה מגלגל את האחריות על מהנדסי הועדות העושים מלאכתם נאמנה גם בנושא הבטיחות ומנסה להתנער מאחריותו שלו שהוזנחה במשך שנים.

"18 מפקחים על מדינה שלמה זו תעודת עניות והגיע הזמן שנושא הבטיחות יקבל מענה מיניסטריאלי כלל ארצי מהמשרד הממונה עליו. בתנאים בהיתר הבנייה דואגים מהנדסי העיר לקיומם של הסדרי בטיחות במסגרת תוכנית התארגנות אתר הבנייה לרבות חיוב הקבלן להציג תוכנית בטיחות ואישורים רלוונטיים למנוף, אם קיים, ואולם בטיחות האתר בשוטף הינה באחריות הקבלן ומנהל העבודה באתר הבנייה, ומשרד העבודה מחויב לפקח על הקבלנים הנמצאים באחריותו.

"מי שחושב שמהנדסי הערים מתכוונים לאפשר לממונה על הבטיחות במשרד העבודה להתנער מאחריות ולהעבירה אליהם, ימצא אתרי בנייה תחת צווי סגירה וזאת במקרה הטוב. יחד עם זאת, חשיבות הנושא ברורה ואיגוד מהנדסי ערים בישראל יתמוך בכוונת המשרד לבצע את תפקידו לפקח על אתרי הבנייה ויסייע למשרד העבודה לבצע את עבודתו."

הפנייה של מינהל הבטיחות לרשויות המקומיות כעת מהווה תזכורת לרשויות מחד, על סמכויות שנמצאות כבר היום בידן בכל הקשור לבטיחות באתרי הבנייה, אך מנגד גם מהווה מעין "העברת אחריות" מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי. לאחר שליחת המכתב היו כבר נציגי רשויות מקומיות שהתרעמו על הפנייה. מנגד, רשויות אחרות ציינו כי התנאים אותם מבקשים במינהל הבטיחות להוסיף לבקשות להיתר כבר מיושמים בשטח.

בעיריית רמת-גן, למשל, הסבירו הבוקר כי כל התנאים שמוזכרים במכתב האמור כבר מיושמים, ובעירייה יועצי בטיחות ופקחים שכל תפקידם לבחון את מצב הבטיחות באתרי הבנייה. במינהל הבטיחות מסבירים שלא כל הרשויות מיישמות את הדברים ומטרת המכתב הוא לחדד את הנהלים הקיימים ולדרוש כעת שכל הרשויות יוסיפו את התנאים להיתרי הבנייה.

10 הרוגים מתחילת השנה

נזכיר כי סוגיית הבטיחות האתרי הבנייה היא נושא שעלה למודעות הציבורית בשנה האחרונה לאחר היקפים בלתי נתפסים של פציעות ומקרי מוות באתרים השונים. נזכיר כי רק השנה, בשלושה חודשים מאז תחילתה, נהרגו באתרי הבנייה השונים לא פחות מ-10 עובדי בניין בתאונות שונות ונפצעו מעל ל-60 עובדים פציעות בינוניות וקשות. מדובר בתמונות מצב קשה ביותר.

עוד נזכיר, כי במינהל הבטיחות שבמשרד העבודה והרווחה רק 17 פקחים שאינם מסוגלים לחלוש על כ-13 אלף אתרי בנייה ברחבי הארץ. הפנייה שנעשתה כעת לרשויות המקומיות היא בשורה טובה לציבור, שיודע כעת כי גם הרשות עצמה היא כתובת לדיווח על מפגעים. אולם, אין שפנייה זו לרשויות תפחית מהאחריות של המשרד הממשלתי לפעול בנושא ולהביא למצב בו מספר המפקחים יגדל ונושא הבטיחות יזכה לטיפול מתאים.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אמר היום כי "שיתוף-הפעולה עם הרשויות המקומיות הוא כלי הכרחי לשמירה על חיי אדם, ואני קורא לכל הרשויות להתגייס לנושא, להפעיל את סמכויותיהם בתחום הבטיחות ולחבור אלינו במאמצינו ליצירת הרתעה משמעותית בקרב היזמים".

הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, התייחסה לפניית מינהל הבטיחות לרשויות ואמרה: "יש חשיבות רבה בפנייה זו של מינהל הבטיחות אל הרשויות המקומיות, המעמידה אותן אודות חובותיהן לפקח על בטיחות ההתנהלות באתרי הבנייה, בתיאום ובשיתוף-פעולה עם המנהל. עד כה, מרבית הרשויות המקומיות התנערו מאחריותן זו, למרות החובה המפורשת המוטלת עליהן בפקודת העיריות. את תוצאות התנערות זאת רואים בהפקרות בשטח, כאשר אתרי בנייה רבים ברשויות לא מקיימים את נהלי הבטיחות הבסיסיים שהרשות המקומית יכולה וצריכה לפקח על יישומן, ובתוך כך מסכנים גם את הציבור הרחב וגם את העובדים באתרים, בתוצאות קטלניות".

עוד הוסיפה תגרי כי "בשבוע שעבר, בעקבות ריבוי וסמיכות תאונות של קריסת מנופים ותאונות קטלניות ראינו תחילתו של שינוי, כאשר עיריית רמת-גן נקטה פעולות פיקוח בעקבות קריסת המנוף בתחומי, והמועצה המקומית גני תקווה, שבתחומה אירעה החודש תאונה קטלנית, הכריזה על כוונתה לעשות כן. אבל אין בכך די: כלל הרשויות והעיריות נדרשות להתחיל לפעול באופן שיטתי להבטחת מעטפת הבטיחות של אתרי הבנייה. אנחנו קוראים לתושבי הערים לדווח על אתרים מסוכנים לרשות המקומית ולדרוש ממנה לפעול למען ביטחון הציבור וגם בטיחות העובדים".

רועי ויינשטיין דובר איגוד עגורני הצריח אמר היום: "ההוראה לרשויות המקומיות שדורשת שקיפות מלאה בכל הנוגע למנופים ומנופאים והבטיחות הכללית באתרי הבנייה זה צעד לא רק מבורך אלא אפילו הסטורי בהתקדמות בכיוון יצירת העוגן השלישי של ועדת אדם אליו התייחס גם מבקר המדינה".

עוד כתבות

עמירם ברקת / צילום: חן אסרף

מורה נבוכים לגירעון: מה הבעיה והאם צריך לדאוג?

בטח שמעתם על הגירעון החמור שמסתמן בשנת 2020, בגובה 4% מהתוצר ● מה הסיפור ומה זה בעצם אומר? ● "גלובס" עושה סדר

מסוק קרב נוחת על סיפון נושאת המטוסים האמריקאית אברהם לינקולן שבמפרץ הפרסי / צילום: רויטרס

האצבע הרועדת על ההדק: טראמפ הוא נשיא של אינטואיציות

לא רע אם מתעורר ספק אצל נשיא אמריקאי לפני שהוא מורה על מהלך צבאי עם פוטנציאל הרסני ● אבל אם הספק מייצג התכחשות להיסטוריה של מנהיגות ושל מעורבות, הוא צריך להדאיג את בעלי בריתה של ארה"ב ● הנשיא טראמפ מייצג אינסטינקט בדלני, ש"150 איראנים" הם רק ביטוי מקרי שלו ● פרשנות

גניבת קריפטו / איור: שאטרסטוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שני אחים ישראלים חשודים בגניבת ביטקוין בשווי 100 מיליון דולר

האחים אלי ואסף גיגי, לפי החשדות המיוחסים להם במשטרה, פרצו לחשבונות של אחת מבורסות הקריפטו הגדולות בעולם, ביטפינקס ● השניים נעצרו לראשונה ביום רביעי שעבר, והיום מעצרם הוארך בשבוע ● משטרת ישראל פרסמה המלצות למניעת פגיעה מהונאת פישינג ברשת

אליעזר פישמן/  צילום: אלון רון

כך "הציל" אליעזר פישמן את עצמו ואת הום סנטר מקריסה על חשבון הנושים

בקשה של הנאמן לנכסי פישמן חושפת טענה, שלפיה איש העסקים ובנו יצרו מארג הסכמים פיקטיביים שבמסגרתם הוזרמו 75 מיליון שקל להום סנטר מחברת ההחזקות של פישמן באופן שפגע בנושיה ● מנהל הכספים והחשב חשפו בחקירה את השיטה ● הום סנטר: "הבקשה חסרת בסיס"

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

חוסר השקיפות של נתניהו מול ועדת ההיתרים: מה יש לו להסתיר?

ועדת ההיתרים לא יכלה להסתפק בהצהרות ההון שנתניהו העביר למבקר המדינה, כי לדבריה, הן אינן שלמות ● התנהלותו של רה"מ מול ועדת היתרים לאורך כל הדרך נגועה בחוסר שקיפות, שמעלה חשש שלנתניהו יש מה להסתיר ● פרשנות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

הממשלה אישרה את הקיצוץ התקציבי; הנגיד: "לממשלה הבאה לא תהיה ברירה, תצטרך להעלות את שעורי המס"

(עדכון) - הממשלה אישרה היום את צעדי ההתאמות לתקציב המדינה, במסגרתם תהיה הפחתה בסך 1.234 מיליארד שקל מתקציבי משרדי הממשלה לטובת מימון פרויקט ביטחוני, סבסוד הצהרונים פ וטיפול בנפגעי שריפות ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר בישיבת הממשלה כי רמת הגירעון בישראל גבוהה מאד בהשוואה בינ"ל ● להערכתו, הגירעון הצפוי ללא צעדים מתקנים הוא מעל 4.5 אחוזי תוצר

עסקה / צילום: Shutterstock

מגה אור של צחי נחמיאס מכרה מרכז לוגיסטי לרמי אונגר

אונגר ירכוש את המכרז ב-470 מיליון שקל ● המכירה צפויה להניב למגה אור רווח של 116 מיליון שקל לאחר מס ותזרים מזומנים חופשי בהיקף של כ-410 מיליון שקל ● בווליו בייס טוענים שהעסקה "מדהימה" וכי זו "התשואה הנמוכה ביותר אי פעם שבה מימשה חברה ציבורית בישראל נכס מניב

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

קאנומד מוכרת השליטה לצחי נחמיאס בעל השליטה במגה אור

נחמיאס ירכוש את המניות במחיר של 0.85 שקל למניה, דיסקאונט של 15% על מחיר הסגירה אתמול ● קאנומד נמצאת בשלבים האחרונים לקראת הפעלה מסחרית של חוות גידול קנאביס

שי ניצן / צילום: איל יצהר

מרים פיירברג ושי ברס לא לבד: כך נוקטת הפרקליטות סחבת שפוגעת באזרחים ומערערת את אמון הציבור

אחרי שנים של סיפורים, עלבונות, רמיזות והאשמות, הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגד ראשת עיריית נתניה, מנהלי נתיבי ישראל, הרופאים הבכירים באיכילוב, ראש עיריית קריית מוצקין ועוד ועוד ● סחבת ועינוי דין זה הסיפור - ועל זה אחראית רק הפרקליטות ● פרשנות

ד”ר שלומית ווגמן–רטנר / צילום: רן יחזקאל

הכוח הבינלאומי למאבק בהלבנת הון מהדק את הפיקוח על מטבעות הקריפטו

ברשות לאיסור הלבנת הון, שהשתתפה בשבוע שעבר במליאת הארגון הבינלאומי FATF בפלורידה, אומרים כי יש צורך דחוף בהתקנת צו איסור הלבנת הון בישראל שיחול על נותני השירותים במטבעות דיגיטליים, "על-מנת לאפשר את צמיחת הסקטור, תוך עמידה בכללים הבינלאומיים"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

בהמשך להחלטת ועדת ההיתרים, היועמ"ש מורה לנתניהו להחזיר 300 אלף דולר שקיבל ממיליקובסקי

(עדכון) ● ועדת ההיתרים של מבקר המדינה דחתה היום באופן סופי את בקשת רה"מ לקבל סיוע במימון הוצאותיו המשפטיות בתיקים 1000, 2000 ו-4000 מאנשי עסקים זרים  - ולכן נתניהו צריך להחזיר את הכספים שקיבל מבן דודו ● ההחלטה התקבלה לאחר שנתניהו לא מילא אחר בקשת הוועדה להעביר לידיה פרטים מלאים על נכסיו והונו

מריו דראגי./ צילום:  רויטרס Vincent Kessler

מי יחליף את מריו דראגי? משחק הפוקר האירופי מתקרב לנקודת הכרעה

בתחילת השבוע הבא יתכנסו מנהיגי האיחוד האירופי כדי להחליט על שורת מינויים, ביניהם מחליפו של נשיא הבנק האירופי המרכזי, אשר יפרוש מתפקידו ב-1 באוקטובר ● הבחירה נעשית מאחורי דלתות סגורות, בעסקאות רבות אינטרסים ורוויות פוליטיקה ● שישה מועמדים בולטים, ואף לא אישה אחת, ניצבים נכון לעכשיו על קו הזינוק

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

יו"ר ההסתדרות לרה"מ: המעורבות שלך נחוצה למניעת סגירת שדה דב

יו"ר ההסתדרות שלח מכתב דחוף לראש הממשלה במטרה לעצור את סגירת שדה דב, שאמורה להתבצע שבוע הבא ● "שעת האפס שקרבה מאמתת אותנו עם ההשלכות ההרסניות שעשויות להיות למהלך"

זמי אברמן / צילום: איל יצהר, גלובס

סוף עידן בפלוריסטם: אברמן פורש מתפקיד המנכ"ל וימונה ליו"ר

זמי אברמן כיהן בתפקיד מאז 2005 ● בשנתיים האחרונות חלק אברמן את ניהול החברה עם יקי ינאי, אשר ישאר כעת מנכ"ל יחיד בחברה

חייל צה"ל נושא טיל "ספייק" נגד טנקים מתוצרת רפאל / צילום: רפאל

עסקה של 40 מיליון אירו לחברה בת של רפאל: תמכור טילים לאסטוניה

אירו-ספייק תספק טילים נגד טנקים שפותחו על ידי רפאל ● המשלוח הראשון יסופק לצבא האסטוני בתחילת 2020 ● בתוך כך, ברפאל ממתינים להכרעה שאמורה להתקבל בהודו בנוגע לביצוע עסקה בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

יציבות בוול סטריט; הזהב דוהר לשיא של 6 חודשים

המדדים המובילים בארה"ב נסחרים ללא שינוי מהותי בציפייה לפסגת ה-G20 בהמשך השבוע ● המיזוג בין בריסטול מאיירס לסלג'ן מתעכב ברקע לדרישות רגולטוריות ● הבורסה באיסטנבול עלתה ב-1.2% ברקע לתבוסה של ארדואן ● נעילה מעורבת באירופה, הדאקס איבד 0.6% ● הנפט מעל ל-58 דולרים לחבית

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בפעם ה-15: לאן הולכים מכאן?

ברקע הגירעון התופח וחרף התנגדותם של השרים גלעד ארדן וחיים כץ, הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי נוסף - כ–1.2 מיליארד שקל - שיפגע בכל משרדי הממשלה ● נגיד בנק ישראל טוען שלממשלה הבאה לא יהיה מנוס מהעלאת מסים והטלת גזירות על הציבור ● האם אנחנו במשבר עמוק או בעוד ירידה קלה בדרך לעלייה?● שתי דעות

מתנגדים לפתיחת מרלו"ג של אמזון בארה"ב / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

התושבים מתנגדים: מרלו"ג? לא בחצר האחורית שלי

מרכזים לוגיסטיים נחשבים לסחורה חמה בענף הנדל"ן כי הם משתלמים למשקיעים, לעסקים, לצרכנים ולרשויות המקומיות ● אלא שלאחרונה קמה להם התנגדות, בארץ ובעולם, מצד תושבים שלא רוצים אותם קרוב לבית שלהם, מחשש שייצרו רעש רב ועומס בכבישים

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

איראן: מתקפת הסייבר האמריקאית נכשלה

האיראנים מגיבים לסנקציות של טראמפ ● טראמפ מגביר את הלחץ על הרפובליקה האיסלאמית במטרה לפתוח בשיחות חדשות על תכנית הגרעין שלה

שרי רייט־פילו, דבי קנדל, מליסה בינפלד ונעמי מרילס / צילום: טל שפירא,

מיועצים משפטיים למותג רשת: מי למדו לשפר את הרושם הדיגיטלי

וגם: עו"ד פנינת ינאי מונתה ליועצת המשפטית של לשכת המסחר ישראל-אפריקה