גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המבקר: 6,300 תלונות על אלימות - רק 200 שוטרים הועמדו לדין

מבקר המדינה מצא ליקויים קשים בטיפול במקרי אלימות ועבירות של שוטרים ■ לפי הדוח, למרות הגעתן של אלפי תלונות למחלקה לחקירות שוטרים, רק 3% הסתיימו בכתב אישום ■ "רוב התיקים אינם נבחנים כלל"

רוני אלשיך / צילום: רויטרס
רוני אלשיך / צילום: רויטרס

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) והמשטרה לא עושות מספיק כדי למגר את תופעת האלימות המשטרתית - כך עולה מדוח מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, שמתפרסם היום (ד'). ממצאי הדוח מלמדים כי באלפי מקרים מח"ש ומחלקת המשמעת של המשטרה לא מטפלות בתלונות הנוגעות לאלימות משטרתית ולעבירות אחרות - מלבד במקרים שבהם הוגשו כתבי אישום. כך, לפי הדוח, מקרים רבים נופלים "בין הכיסאות" וחסרים מאגרי מידע שיאפשרו מיפוי והתמודדות אפקטיבית עם התופעה.

"מבין אלפי התלונות ותיקי החקירה שנפתחים במח"ש מדי שנה, עשרות בלבד עוברים לנתיב של טיפול פלילי או משמעתי ומוגשים בהם כתבי אישום, ואילו רוב התיקים האחרים אינם נבחנים כלל במישור הפיקודי, המבצעי או המנהלי לשם הפקת לקחים במישור האישי, היחידתי או המערכתי", קבע המבקר.

התלונות שמגיעות למח"ש מתחלקות לשתי קבוצות: הקבוצה העיקרית, כשני שליש מהן, מתייחסת לתלונות שמגיעות ממתלוננים שמגיעים ביוזמתם למשרדי מח"ש ברחבי הארץ. הקבוצה הקטנה יותר היא זו של אזרחים שנחקרו בעצמם כחשודים, ובמהלך חקירתם דיווחו על שימוש בכוח מופרז. אולם רק בחלק קטן מהמקרים הועמד השוטר לדין משמעתי או פלילי. כך למשל, בשנת 2015 הגיעו למח"ש כ-6,300 תלונות, ומתוכן רק בכ-200 מקרים (3.2%) הועמדו שוטרים לדין.

אחת הבעיות המרכזיות בכל הקשור בטיפול בתלונות נגד שוטרים נוגעת לצורך בתלונה רשמית שתוגש במח"ש. במקרים רבים בהם הטענות כלפי שוטרים עולות מאזרח שנחקר בעצמו בחשד לפלילים, נסגר התיק משום שלא הוגשה תלונה רשמית למח"ש. המבקר מתח ביקורת על כך שמח"ש לא מוודאת שאותם אזרחים מודעים שעליהם להגיש תלונה רשמית נגד שוטרים. אחת הדוגמאות שצוינו נוגעת למקרה של נחקר במשטרה שטען קצין מודיעין חבט בראשו במוט ברזל. בשל העובדה שהנחקר לא התלונן, נסגר התיק בלי שיינקטו כל צעדים כלפי השוטר.

גם בתיקים שבהם מתלונן מגיע מיוזמתו למח"ש, מצא המבקר ליקויים. במחלקה לחקירות שוטרים קיים הליך "בדיקה" הקודמת לפתיחת חקירה פלילית. ההליך נועד לחסוך הקצאת משאבים הכרוכים במסגרת חקירה. הוא כולל בחינה ראשונית של צוות החקירה שאינה כוללת את חקירתו של השוטר באזהרה. הרציונל היה להימנע מעיסוק ב"תלונות מינוריות". אלא שבין השנים 2015-2013 נסגרו קרוב למחצית התיקים שנפתחו לאחר קבלת תלונה במח"ש מבלי ששוטר ייחקר באזהרה, ורק ב-16% מהם נחקרו שוטרים כחשודים בפלילים.


"התיקים אינם מועברים לטיפול משמעתי"

לטענת המבקר, הבעייתיות אינה נוגעת רק למיעוט המקרים שבהם נעמדים שוטרים לדין, אלא למה שנעשה בכל אותם מקרים שבהם הוחלט שלא להגיש כתב אישום פלילי או משמעתי. המבקר שפירא מצא כי לאחר סגירתם של תיקים אלו הם אינם מועברים לטיפול משמעתי ואף לא מתבצעת הפקת לקחים מהם. במקרים רבים חומר החקירה בעניינם של השוטרים אף לא מועבר למחלקת המשמעת של המשטרה. זאת, למרות מסקנות ועדת זיילר שכונסה לאחר פרשת האחים פריניאן ושבמסגרתה הוסכם על העברת תיקים גבוליים ממח"ש למשטרה.

כמו כן, עולה כי חסר מערך נתונים יעיל בנוגע לתופעת האלימות המשטרתית. למרות שתופעה זו נמצאת בשנים האחרונות במוקד תשומת הלב הציבורית, למח"ש אין כיום מערך מחשוב שמסוגל לפלג את סוגי העבירות שביצעו שוטרים.

ההסבר לחלק מבעיות אלו נוגע גם לתפיסה של מח"ש את תפקידה. המבקר מצא כי מח"ש נוקטת "משנה זהירות בנושאי אלימות משטרתית", בגלל החשש כי הדבר ימנע משוטרים להפעיל כוח במקרים שתפקידם דורש זאת. המבקר התייחס גם לטענה שלפיה, תלונות רבות נגד שוטרים הן תלונות שווא, וקבע כי אין שום נתון המבסס טענה זו, מלבד ההסתמכות על "ניסיונם של חוקרי מח"ש".

שיתוף הפעולה בין מח"ש למשטרה הוא אחד הנושאים המרכזיים ב דוח המבקר . למרות המלצות ועדת זיילר, עדיין לא גובשו הבנות בנוגע לשיתוף המידע ולפעילות המשותפת, מול תופעת האלימות המשטרתית ועבירות שוטרים בכלל. בימים אלו מח"ש והמשטרה מנסחות אמנה שאמורה להסדיר את שיתוף הפעולה הזה.

22 תלונות שונות נגד שוטר - שנשאר בתפקידו

בדוח נמצא עוד כי במשטרה חל גידול של כ-50% במספר התיקים המופנים להליך הקל יחסית של הערת מפקד. כמו כן, בין השנים 2006-2015 חלה ירידה של 92% בכמות כתבי האישום המשמעתיים שהוגשו בגין עבירות של שימוש בכוח.

כמו למח"ש, גם למשטרה חסר מאגר מידע שיאפשר התמודדות יעילה עם שוטרים שעברו עבירות. כך ששוטרים נותרים בתפקידם למרות עברם הבעייתי. בשנת 2016 נחשד שוטר כי קשר קשרים עם נשים שפנו לתחנה שעבד בה, והוא פוטר. אלא שבדיקת עברו המשמעתי גילתה כי הוא הורשע בגין שימוש בכוח, וכי בחזקתו שבע הרשעות בפני דן יחיד, שתי הרשעות בתיקי תעבורה והרשעה בעבירת נזק לרכוש. בנוסף לכך, יוחסו לו 22 תלונות ציבור על התנהגות שאינה הולמת שוטר ונפתחו לו 21 תיקים במח"ש בגין שימוש בכוח - אולם כל התלונות הללו נסגרו והוא המשיך לכהן במשטרה בתפקידו, עד שפוטר רק בשנה שעברה.

דוח המבקר מתפרסם בתקופה שבה שוררת מתיחות רבה בין המשטרה למח"ש מאז כניסתו של המפכ"ל רוני אלשיך לתפקידו. למרות תשומת הלב הציבורית הרבה שהוקדשה לנושא, מצא המבקר כי עדיין מקרים רבים אינם מטופלים כנדרש באפיקים השונים שבידי מח"ש והמשטרה. על כן, קרא המבקר לגיבוש בהקדם של אמנה שתסדיר את שיתוף הפעולה בין מח"ש למחלקת המשמעת, ולהרחבה דרמטית של הטיפול בתלונות על אלימות משטרתית, במטרה למגר את התופעה.

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמרה: "דוח הטיפול המערכתי בעבירות שוטרים מציג תמונת מצב עגומה על טיפול ממשי ושורשי בתיקים שנפתחים אך לא ממצים עמם ולו במעט את הדין". לדבריה, "יש פה כשל מערכתי מהיסוד ונהלים שלא מותקנים כבר מעל לעשור. לא ייתכן שנשקיע כל כך בדמוקרטיה ואמון הציבור ובסוף תטופח מדיניות שקטה לפיה 'שוטר חסין מהכל'".

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, מסרה כי "במסגרת עבודת הצוות למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה הוגשו המלצות להתמודדוצ עם ממצאי דוח המבקר, הנוגעות בין היתר למיצוי הדין במקרים של אלימות כלפי אזרחים, בין אם במישור הפלילי ובין אם המשמעתי. ההמלצות אומצו על-ידי הממשלה בהחלטתה מחודש אוגוסט 2016, ובימים אלה נמצאות בשלבי יישום".

עוד כתבות

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

קבוצת "אני שולמן" פיזרה סיסמאות - אבל מה עם מהלך אופרטיבי?

היום עלה סרטון בעמוד הפייסבוק של קבוצת "אני שולמן" במטרה לחשוף את הקבוצה ● המסכה הוסרה, ו"שולמנים" שהזדהו בשמם הכריזו על מטרות הקבוצה אך לא מעבר לזה ● הציפייה לחשיפה מסתיימת בקריאה להתגייסות ל"שולמנים" ובהבטחה לעתיד טוב יותר לעצמאים

תחנת אורות רבין בחדרה/ צילום: יוסי וייס חברת החשמל

מוטרדים מגובה חשבון החשמל? ב-2020 התעריף עשוי לרדת ב-3%-5%

הסיבה העיקרית לירידת התעריפים: הוזלה חדה במחירי הדלקים והתחזקות השקל וגם הכנסות חד-פעמיות מזכיות משפטיות של חח"י ומכירת תחנת כוח שהייתה ברשותה ● החדשות הרעות: נשלם יותר על אנרגיות מתחדשות ● האם הצרכנים ייהנו מהירידה בתשומות של הסקטור היצרני?

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מה הן נקודות התורפה של מחאת השולמנים?

ח"כ לשעבר רועי פולקמן, האיש שניסה לשפר את מצב העצמאים בכנסת, מסביר מה הן נקודות התורפה של מחאת העצמאים המוצדקת - ומייעץ לשולמנים ממה כדאי להם להזהר ● האזינו

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.5%, טבע סיימה באדום

ביקום דיווחה כי התקבל אישור שר התקשורת דודי אמסלם לרכישת השליטה בחברה בידי סרצ'לייט ● טבע, שרשמה עליות במהלך רוב שעות המסחר, סיימה את היום בירידות ● אנלייט וסלע נדלן בלטו בירידות

מיכל לוצקי/ צילום: מיכה לובטון

מיכל לוצקי פורשת מרשת 13 ותמונה לסמנכ"לית הדיגיטל והפיתוח העסקי של "גלובס"

לוצקי, שעובדת בתחום הדיגיטל למעלה מ-15 שנה, מחליפה ב"גלובס" את סמנכ"ל הדיגיטל ניר אינגביר, שביקש לסיים את תפקידו וחוזר לתעשיית ההייטק

חדר צינתור בהרצליה מדיקל סנטר/  קרדיט: יח"צ.

קבוצת הביטוח מגדל במו"מ לרכישת נתח מהרצליה מדיקל סנטר

הרצליה מדיקל סנטר הינו בית חולים פרטי מוביל שככל הידוע נמצא בבעלות יאיר לנדאו, קופת החולים שירותי בריאות כללית וכלל ביטוח ● ככל הידוע הכללית וכלל ביטוח לא במו"מ למכירת החזקותיהן

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

מיישרת קו עם המתחרות: גם מגדל מפסיקה לשווק פוליסות ביטוחי סיעוד לפרט

הושלמה היציאה של החברות שמכרו לציבור ביטוחי סיעוד לפרט, בצל שינויים דמוגרפיים והריבית האפסית • לא יושפעו: מי שמבוטחים בביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, או מי שכבר מחזיק בביטוח סיעוד לפרט

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ממשלה שתהיה תלויה במפלגות הערביות היא סכנה לביטחון ישראל"

נתניהו קרא לגנץ לרדת "מהרעיון המטורלל הזה - להקים ממשלת מיעוט של השמאל שתלויה באחמד טיבי ואיימן עודה וחברי הרשימה המשותפת שתומכים בטרור ולא מכירים בכלל בזכות קיומה של מדינת ישראל"

איתן מאיר  / צילום: שני נחמיאס

איתן מאיר מונה ליו"ר תמר פטרוליום במקומו של רן אפרתי

מאיר ייכנס לתפקיד בתחילת ינואר 2020 ויחליף את רן אפרתי ● בתפקידו האחרון כיהן מאיר כמנכ"ל חברת האנרגיה דליה במשך 11 שנים

גירושין / צילום: שאטרסטוק

המיליונר, הסכם הממון שבמחלוקת ודירת המריבה

הסכם ממון חייב את האישה בפיצוי מוסכם בסך 150 דולר ליום על כל יום איחור בפינוי דירת בעלה לשעבר, איש עסקים אמיד שהונו מוערך בעשרות מיליוני שקלים ● תביעת האישה לביטול ההסכם נדחתה, כשביהמ"ש למשפחה קבע: "הסיכוי לבטל הסכם ממון נדיר. הפיצוי סביר"

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בדרך לספק שירותי מסחר בישראל: רשות ני"ע מקלה על גופים משוויץ

בנקים שוויצרים מורשים שירצו לספק שירותי ברוקראז' לציבור הרחב בישראל יידרשו להגיש "רק" בקשה להיתר למתן שירותים אלה

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

הפרקליטות: המבחנים לסיקור חיובי כשוחד תואמים את החשדות נגד נתניהו

כך טוענים בפרקליטות, שם הביעו שביעות-רצון מהכרעת הדין שנתנה היום השופטת לימור מרגולין-יחידי בעניין איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר ● בהכרעת הדין נפסק כי בתנאים מסוימים יכולה מערכת יחסים בין נבחר ציבור וכלי תקשורת להיחשב כמערכת יחסים שוחדית

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עוזבים את בת ים, נוהרים לבית שמש: מפת שינויי האוכלוסין בערי ישראל בעשור האחרון

מפת הערים הגדולות בחתך האוכלוסייה השתנה בעשור האחרון, כך חושפים נתוני הלמ"ס שהתפרסמו היום ● מבין הערים הגדולות, בית שמש רשמה זינוק חד של 62.3%; בת ים רשמה ירידה של 1.2%

אבי וייס / צילום: חיים דוד

כולם מדברים מפוזיציה, גם אלדד קובלנץ ואבי וייס

קרב עקיצות נרשם היום בכנס העיתונות באילת בין מנכ"ל התאגיד, שאמר כי מהדורות החדשות בערוצים המסחריים בידוריות, למנכ"ל חדשות 12 שביקש ממנו "רשימה של 4-5 סקופים שהביאו חדשות כאן 11" ● וגם, מה ההבדל לשיטת וייס בין אמנון אברמוביץ לעמית סגל?

ביונד מיט. עשתה היסטוריה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה קרה לקציצה שאמורה להציל את כדור הארץ ממשבר האקלים?

זאת היתה שנה מופלאה לקציצת הביונד מיט ● תלו בה תקוות שתציל את העולם ממשבר האקלים ושתגאל את האנושות מההתמכרות לבשר, והנפקתה החלה עם זינוק בשווי 12 מיליארד דולר ● אז למה המניה של החברה צוללת למטה, למרות שכבר עברה לרווחיות? ● האזינו

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת אמסלם חתם על עסקת מכירת השליטה בבזק

המהלך התאפשר בעקבות אישורו של היועמ"ש, למרות שאמסלם לא היה זקוק מבחינה חוקית לאישורו ● עמי ברלב, מנכ"ל ביקום: "מודים לצוות משרד התקשורת ושר התקשורת שניהלו מהלך יסודי תוך התנהלות מקצועית במיוחד לטובת הציבור במדינת ישראל"

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

AM:PM לא מספיקה? מוטי בן משה לוטש עיניים לרשת מגה

גורמים בשוק מספרים כי בן משה קיים לאחרונה פגישות במטרה לבחון אפשרות לרכוש את רשת מגה, שבעבר הייתה בבעלות קבוצת אלון ● בן משה השתלט על קבוצת אלון לאחר הסדר החוב ודרכה קיבל את השליטה על רשת המרכולים AM:PM

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חדשות טובות לחברות הסלולר: ישלמו עשרות מיליוני שקלים פחות עבור ערבויות

משרד התקשורת החליט להקל על המפעילים גם בערבות עבור הרישיון וגם עבור הערבות בחובות הפריסה ● החדשות שלא יאהבו לשמוע הם שבמכרז הדור החמישי המשרד לא משנה את התנאים לגבי תדרי ה–700 מגה הרץ המבוקשים

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ארגוני הסביבה נגד חיפוש פצלי שמן באתר אורון: "עוול היסטורי"

ארגוני הסביבה נגד חיפוש והפקת פצלי שמן: "מדובר בסתירה מובהקת להתחייבויות המדינה לצמצום גזי חממה" ● הארגונים פנו למנהל מקרקעי ישראל בדרישה לא לתת רישיון לחיפושי פצלי השמן והזהירו מפני השפעות שליליות על הטבע ובריאות הציבור ● המשרד להגנת הסביבה סבור כי "עסקה זו מעניקה תמריץ לאחד מסוגי הדלקים הגרועים ביותר וכי לקידומה יהיו השלכות שליליות על ישראל"