גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עדויות עובדי High Q: התנהלות מחפירה של הנהלת החברה

עדויות שהגיעו לידי "גלובס" חושפות התנהלות מחפירה של הנהלת High Q: ביטולי קורסים פתאומיים, גלי פיטורים "מטורפים", איומים על עובדים ■ "המנכ"ל היה רודן, אנחנו - מריונטות"

איתן אורנשטיין / צילום: דוברות בתי המשפט
איתן אורנשטיין / צילום: דוברות בתי המשפט

נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, נענה אתמול (א') לבקשת עובדי מכון הפסיכומטרי High Q והוציא צו פירוק זמני לחברה. אורנשטיין מינה את עו"ד קרן רייכבך-סגל ממשרד איתן מהולל שדות למפרקת הזמנית של החברה.

לבקשת הפירוק צורף תצהיר של כרמית תא-שמע, המשנה למנכ"ל שעובדת בחברה מ-2005, שבו היא מציינת כי ביום חמישי האחרון התקשר אליה שם לוי, המנכ"ל ובעל השליטה בחברה, והודיע כי לא תהיה לה אפשרות לשלם את שכר עובדיה למארס 2017 במלואו.

לדברי עו"ד גרינברג, החובות של החברה מוערכים ב-2.5-3 מיליון שקל, מכיוון שהעובדים קיבלו רק חלק ממשכורת מארס, זאת בנוסף לחובות לקופות הגמל (הפרשות), וזכויות שוטפות שאינן משולמות (פיצויים, הבראה וכו').

ביטולי קורסים מעכשיו לעכשיו

מעדויות שהגיעו לידי "גלובס" מצטיירת התנהלות בעייתית של הנהלת החברה, האצת התשלומים בחודש האחרון, ירידה לחייהם האישיים של העובדים, ניהול בשלט רחוק באמצעות סקייפ ושיטות מכירה שנויות במחלוקת.

ר' (השמות המלאים שמורים במערכת) עובד בחברה כבר כמה שנים ומתאר התנהלות מפוזרת בחודש האחרון - ביטולי קורסים, תלונות על מורים שלא טופלו, פיטורים של עשרות מוקדנים בלי סיבה. לטענתו, לפני שבועיים פוטרו בבת-אחת 10 יועצי לימודים ללא סיבה, אחד מהם מיד כשחזר מהשבעה של אביו.

הוא מספר כי בבוקר יום שישי האחרון העובדים התבשרו כי החברה מתפרקת בלי הסבר. ר' לא קיבל 60% מהשכר של חודש מארס, ולדבריו, אין ביכולתו לשלם את שכר הדירה שלו. לפי ההערכות, רק בסוף אפריל הוא צפוי לקבל את שאר הסכום.

עובדים בחברה מדווחים כי נוצר הרושם שהחברה בירידה תקופה ארוכה - כבר בראש השנה העובדים לא קיבלו מתנות לחג, אך הייתה תקווה שהמצב ישתפר. על-פי עדויות שהגיעו לידי "גלובס", ב-3 השבועות האחרונים קיבלו העובדים במייל דרישה לקיים גביית כספים מואצת כדי להכניס כמה שיותר מזומנים לחברה, שלוותה באמירות כמו "מי שלא גובה, לא הולך הביתה".

במייל שנשלח אל העובדים ב-6 במארס נדרש מהם לעדכן בבהילות כמה מתוך הצ'קים שנמצאים בידי החברה הם למוטב בלבד ואילו לא. בנוסף, העובדים מתארים התנהלות לחוצה ומבולגנת שבמסגרתה קורסים מבוטלים מעכשיו לעכשיו.

עובדות של חברת High Q בבית המשפט (צילום: שלומי יוסף)

"בראש השנה אמרו לנו שלא נקבל מתנות לחג, והתחלנו להרגיש בעייתיות"

"מעולם לא ראיתי את המנכ"ל", אומר ר'. "בכל שנות עבודתי פניתי אליו פעם אחת בהודעת סמס, והוא ענה לי תודה. ידוע לי שאחת העובדות אצלנו ניסתה ליצור עמו קשר בימים האחרונים, והוא לא מגיב. זה מאוד הפתיע אותנו, לא היו רמזים. בראש השנה אמרו לנו שלא נקבל מתנות לחג, והתחלנו להרגיש בעייתיות, אבל מצד שני ראינו שנפתחים קורסים, וחשבנו שיש שיפור. היו מנהלים ונציגים שהיה קשה להם לסגור את היעדים, אבל חשבנו שמדובר בקושי בכל הענף".

שם לוי, בתחילת שנות ה-60 לחייו, הקים את החברה עם יואל וגבע ושותף שלישי בשנת 1983. גבע ולוי הכירו בתקופה שבה שניהם לימדו במכון פסיכומטרי אחר - אנקורי - גבע לימד מתמטיקה, ולוי לימד אנגלית. בשנת 2000 עזב לוי את ישראל ועבר לסינגפור. לפני 6 שנים עבר מסינגפור למונקו, שם ככל הנראה הוא מתגורר כיום עם אשתו ושני ילדיו. לוי מחזיק בחברה סינגפורית בשם PREP2GO העוסקת גם היא בתחום החינוך, ולפי האתר שהיא מפעילה, קמה כזרוע של HIGH Q.

נ' עבד בחברה בין השנים 2012 ל-2015. הוא החל את עבודתו בתפקיד מנהל סניף, התקדם לתפקיד מנהל אזור וסיים בתפקיד בכיר של מנהל שירות של הרשת. נ' פוטר לפני 3 שנים ועבר לרשת מתחרה בלימודי אנגלית - ברלינגטון אינגליש - לאחר שפוטר, לדבריו, יומיים לפני שהחל שירות מילואים וללא שימוע. נ' החליט לתבוע את החברה וקיווה לזכות בסכום פיצויים משמעותי. הדיון בעניינו היה אמור להיות ב-20 באפריל, אך כעת מסתמן שאפילו הוצאות המשפט שלו - 20 אלף שקל - לא יכוסו.

נ' טוען כי לאחר שפוטר דרשה הנהלת החברה מכל העובדים למחוק אותו גם מחשבון הפייסבוק הפרטי שלהם. בכתב התביעה בעניינו של נ', שהוגש לבית המשפט, נטען כי החברה "ניצלה את כוחה ומרותה בניגוד גמור לדין או למוסר ודרשה שהתובע יוסר מרשימת החברים בפייסבוק הפרטי שלהם. היו שתי עובדות שסירבו ופוטרו לאלתר בשל כך... יודגש כי הנתבעת לא היססה ואף איימה על עובדים רבים שיזמו מסיבת פרידה מהתובע כי אם יגיעו, יפוטרו לאלתר... נוצר מצב שבו כל הנוכחים שהעזו להגיע למסיבת הפרידה הפכו למושא המסיבה, משפוטרו בגלל שהגיעו למסיבת הפרידה. מסיבת פרידה זו לא נערכה בחצרי הנתבעת ואף לא בשעות העבודה".

יחסיו של נ' ולוי ידעו גם ימים יפים יותר. נ' מתאר התנהלות עבודה שלפיה לוי ניהל את העובדים בסקייפ מרחוק, ורובם מעולם לא ראו אותו, למעט קבוצה מצומצמת של עובדים שהייתה קרובה לצלחת. לדבריו, הוא ועוד שני עובדים, בהם תא-שמע, סמנכ"לית החברה, וסמנכ"ל הכספים של החברה היו נפגשים עם לוי במלון 5 כוכבים ברומא בשם The Westin Excelsior Rome ומנהלים בו את הישיבות האסטרטגיות של החברה. לדבריו, לוי היה חובב נסיעות ארוכות ונוהג ברכבו ממונקו לרומא כדי להיפגש איתם לישיבות שנמשכו בין יום ל-3 ימים.

נ' ביקר ברומא פעמיים לטובת פגישות עם לוי - הפעם הראשונה הייתה בינואר 2015, והפעם השנייה הייתה באפריל 2015. שאר ההתנהלות מול התקיימה בשיחות סקייפ. הוא מתאר את מערכת היחסים עם לוי כבלתי שגרתית: "הוא היה רודן, ואנחנו היינו סוג של מריונטות. הוא היה מתקשר בשבת בלילה ובשישי בלילה. מערכת יחסים הזויה".

לדברי נ', HIGH Q הייתה לפני שנתיים בתקופת צמיחה. לדבריו, החברה הייתה אז במצב מעולה והחזיקה כ-50 סניפים פעילים. להערכתו ולהערכת עובדים נוספים, החברה החלה להיפגע כשהשתנתה שיטת המכירה לצד כניסה של מתחרים חדשים - יואל גבע התרחבה, ושחקנית נוספת שנכנסה לשוק בשם "רפואה לעם" פגעה בהם בפריפריה.

מקרים נוספים שתוארו היו חתונה של מורה מהחברה שעבר ללמד אצל גבע, ו-3 מורים שהלכו לחתונה שלו פוטרו מיד לאחר מכן. ג', עובד נוסף בחברה, פוטר ב-2015 לאחר 11 חודשי עבודה בשימוע באמצעות סקייפ.

העובדים מתארים נוהל שהוגדר כסקר יום בחינה - סקר שבמסגרתו HIGH Q דרשו מכל העובדים להציג את עצמם כסוקרים מטעם מכון אור לסקרים, ולשאול תלמידים שבאים לעשות את הבחינה מה מידת שביעות-הרצון שלהם. במייל שנשלח לעובדים נכתב: "אין להגיע עם סממנים של HIGH Q או להזדהות בתור עובדי החברה. מבחינת הנסקרים, הסוקרים הם עובדי מכון אור".

לא יכולתם לסרב? "לא אומרים 'לא' בעבודה", אומר ג'. "רוב העובדים הם צעירים וחדשים בחברה. היו גלי פיטורים מטורפים, פעם בשבועיים היו פיטורים. פיטרו 10-15 עובדים בשבועיים, כל פעם בגלל סיבה אחרת".

סוגיה נוספת שעולה בשיחות עם העובדים היא הדרישה לחלץ מהתלמידים את פרטי האסמכתות שלהם על-מנת לקבל גישה לציוני הפסיכומטרי - בניגוד לנוהל - ולבדוק את הציונים שלהם כדי לקבל ממוצעי ציונים. דרישה נוספת הייתה לשלוח בנות מטעם HIGH Q להתחפש לבנות שירות לאומי מבני עקיבא, וללכת לשכנע תלמידים לעשות בHIGH Q את הפסיכומטרי.

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

החיים שלפני המוות: למה אתם מלמדים את הילדים שטוב למות?

לפנות בוקר, בדרך למסיבה, הבנתי שאין שום דרך לעקוף את הבִּיצה. היא גדולה מדי, חייבים לעבור דרכה

פלג כהן / צילום: פלג כהן

מבוגרים יותר, מחוברים יותר, בזבזנים יותר: קווים לדמותה של התרמילאות הישראלית מודל 2019

יעדי התרמילאות שאליהם נוהרים הישראלים לא השתנו במיוחד בשנים האחרונות, עדיין מדובר בדרום אמריקה, המזרח הרחוק, אוסטרליה וניו זילנד ● עם זאת, חל שינוי משמעותי בתרמילאי הישראלי עצמו: המטיילים מבוגרים יותר, בזבזנים יותר ולא מפסיקים להצטלם ולדווח מהשטח

משחקי הכס/ צילום: יחצ

עגלה ריקה: איך למלא שבת ללא אירוויזיון ומשחקי הכס?

הבחירות כבר מאחורינו ● האירוויזיון ירד מהארץ ● וגם ממשחקי הכס הגיע הזמן להיפרד ● שבת של עגלה ריקה לפנינו, ואנחנו כאן בכדי למלא לכם את השבת עם פודקאסטים נהדרים ● פודקאסט לשבת ● האזינו

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

על נבחר הציבור שהודר מהפגנה כדי לא להפחיד מצביעי ימין

בימים האחרונים התנהלו מאבקי כוח בין בכירים ב"כחול לבן" על רשימת הדוברים שינאמו הערב בהפגנה נגד חוק החסינות ופסגת ההתגברות ● ח"כ איימן עודה, שבהתחלה הוזמן לנאום בעצרת, קיבל בהמשך השבוע ביטול בשל "מחסור במקום" ברשימת הדוברים ● בסופו של דבר לאחר לחצים שהפעילו מפלגות השמאל הציוניות ינאם עודה בהפגנה שתתקיים הערב בכיכר המוזיאון

כנס חרום עורכי דין/ צילום: שלומי יוסף

מכתב פתוח לאליטה המשפטית: כך נראית הדמוקרטיה ביומיום

בכירי המשפטנים מתגייסים למען הדמוקרטיה אבל עיוורים למציאות המעוותת של האזרחים במערכת המשפט ● כך, למשל, ממצאי הסנגוריה הציבורית על תנאי המאסר והמעצר של האסירים מזעזעים, אך האם בכירי המשפטנים בישראל יתגייסו גם למענם? ● פרשנות

צילום: אלבום פרטי

צפון אמריקה בסטיישן: היצרים האפלים בעבעו כל הדרך למונטריי

הדרך למונטריי נראתה מושלמת בדיוק כמו החיים של ניקול קידמן בסדרת הטלוויזיה של HBO ● אלא שמתחת לפני השטח, הרוחות לא היו רגועות

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו מאיים על ליברמן באקדח ללא כדורים | פרשנות

מן ההודעה של ליברמן אתמול בלילה לפיה "ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לממשלת הלכה, ממשלת 60" עולה שהוא לא ירים את אצבעותיו באמון בעד כינון הממשלה, והפוך: הוא יצביע נגדה ● פרשנות

אזור מוליסה אברוצו / צילום: shutterstock א.ס.פ קריאטיב

יין איטלקי למתקדמים: נודדים למחוזות מבודדים

מחוזות מוליסה-אברוצו הם המערב הפרוע של עולם היין האיטלקי ● לאחרונה יותר ויותר מבקרים וחובבי יין מחפשים שם יינות מעניינים

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נתניהו בחפ"ק השריפות: קיבלנו סיוע ממצרים והצעה לסיוע מהפלסטינים

ראש הממשלה: "המשימות שלנו הם קודם כל הצלת חיים. זה אומר שאנחנו מפנים אנשים מבתיהם, וזה דבר קשה מאוד וקורע לב אבל הדבר נדרש"

נטע ברזילי בהופעה בחצי גמר האירוויזיון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תוכן כחול לבן בסכנה: תעשיית ההפקות המקוריות בטלוויזיה גוססת. איך ממשיכים מכאן?

תאגיד השידור הציבורי משמש מאז הקמתו צינור חמצן לתעשיית ההפקה, אבל ההוצאות של האירוויזיון והאיומים לקצץ בתקציבו עלולים לסגור את הברז • זאת לא הסיבה היחידה למשבר: הצופים נודדים לטלוויזיה האינטרנטית שלא מחויבת להשקיע בהפקות, קשת ורשת מתמודדות עדיין עם הפיצול והמיזוג, והפורמטים שנמכרים לחו"ל מביאים יותר תהילה מכסף • קווים לגסיסת תעשיית התוכן הישראלית

ראשת ממשלת ברטיניה, תרזה מיי / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: תרזה מיי הודיעה כי תתפטר מראשות הממשלה ב-7 ביוני

הודעת ההתפטרות העמיקה מיי את המשבר הפוליטי בממלכה המאוחדת, והציבה את הפרישה מהאיחוד האירופי שוב על מסלול אי-ודאות ● לפי רוב ההערכות המועמד המוביל להחלפת מיי הוא שר החוץ הבריטי לשעבר – בוריס ג'ונסון

הפגנה נגד החוק האוסר הפלות / צילום: TIM SHORTT/ FLORIDA TODAY

מלחמה הרת-גורל בין "רוצחי הילדים" לבין "שלטון הגברים"

המחלוקת בת חצי המאה על הפלות מלאכותיות באמריקה נכנסת לשלב קריטי ● בית המשפט העליון עומד להתבקש לבטל את הפסיקה משנת 1973 שמצאה בסיס חוקתי להפלות ● בפעם הראשונה מאז יש רוב שמרני בבית המשפט ● אבל השינוי לא יהיה אוטומטי וכנראה גם לא מהיר ● שוחרי הביטול מוכנים לחכות. הרוח נושבת בגבם, ומגיני ההפלות נדחקים אל הקיר ● פרשנות

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

כשבג"ץ משבש את עבודת הממשלה, פסקת ההתגברות הכרחית

פסקת ההתגברות היא "קץ הדמוקרטיה"? ממש לא ● השיח הציבורי מתמקד בחוקים שנפסלו, אבל בג"ץ משבש לא פעם את עבודת הממשלה, בין היתר גם בהחלטות כלכליות ● פרשנות

גארת בייל, ריאל מדריד / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השתתפות בליגת האלופות מניבה, אבל אפשר גם בלעדיה

דוח חדש של גוף המחקר CIES שופך אור על מצבו הפיננסי של הכדורגל האירופי • ליגת האלופות אומנם הפכה למפעל הצומח ביותר בעשור האחרון, אבל 90% מהכנסות רוב המועדונים הגדולים מגיעים ממקורות אחרים • אז למה בכל זאת הם משלמים מאות מיליונים על שחקנים כדי להשתתף בה?

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; מניית טסלה ירדה 2.5%

המסחר בבורסת ניו יורק ננעל בעליות שערים קלות ● מדד הדאו ג'ונס הוביל עם עלייה של 0.37% ● הליש"ט זינק על רקע הודעת ההתפטרות של רה"מ בריטניה, תרזה מיי ● במסחר בנפט רושם חוזה מסוג ברנט עלייה של 1% לרמה של 68.4 דולר לחבית לאחר ירידה חדה של כ-6% אתמול

מישהו המציא את הגלגל שלי/איור: עומר הופמן

מישהו המציא את הגלגל שלי: אף פעם לא מאוחר ללמוד מאחרים

לא קל לאנשים לקחת מאמן - גם כשהם יודעים שאפילו גדולי הטניסאים נעזרים במאמן, אף שאין ספק שכישורי המשחק שלהם עולים על שלו

קרייזלר פסיפיקה / צילום: יחצ

בית על גלגלים: המיניוואן של קרייזלר מותאם בעיקר למציאות האמריקאית

המיניוואן המסוגנן של קרייזלר מתאים במיוחד למשפחות גדולות ופעילות שמחפשות שפע של מרחב ● הוא מציע הרבה אבזור וטכנולוגיה ונוחות נסיעה טובה, אבל ממדיו וצריכת הדלק שלו מותאמים יותר למציאות האמריקאית ופחות לכבישים עירוניים וצרים

גרארד קושנר דונלד טראמפ / רויטרס

מהסמינר הכלכלי למחאת אמזון - כמה אתם שולטים בחדשות?

כמה עלה כל פרק בעונה האחרונה של משחקי הכס, מה קרה לתחזית הצמיחה של ישראל ומי אמר שהוא לא רלוונטי? 10 שאלות מהסיפורים החדשותיים של השבוע שחלף

ספינת המגן הראשונה מסוג סער 6, ״אח״י מגן״ / צילום: דובר צה"ל

בצל פרשת הצוללות: הושקה ספינת המגן סער 6 בגרמניה

את קיום הטקס המתוכנן בגרמניה חשף "גלובס" בשבוע ● דובר צה"ל: "לספינות הסער 6 אמצעים ויכולות שוברי שוויון באמצעותן יוכלו הספינות לתמוך במאמץ מבצעי התקפי במסגרת ההגנה המרחבית"

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

את מי פספסה מחאת עורכי הדין הבכירים נגד חוק החסינות

ממרומי הקומה ה-36 במגדל אלקטרה בתל אביב, שבה התכנסו בכירי עורכי הדין למחות על המתקפה על המערכת המשפטית, המציאות הישראלית נראתה יפה ומפויסת • טיפול המדינה בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכיח כי אין אצלנו באמת שוויון מלא בפני החוק ● פרשנות