גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביצעתם השקעות בארה"ב? יורשיכם עשויים לשלם מס ירושה

ה-IRS מתכוון לנגוס נתח משמעותי (עד כ-50%) מירושות של ישראלים שהחזיקו ביום פטירתם בנדל"ן, בני"ע, באג"ח מסוגים מסוימים ובהשקעות אחרות בארה"ב

בניין רשות המס האמריקאית/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
בניין רשות המס האמריקאית/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השאלה אם להחיל מס ירושה בישראל נחשבת לאחד הנושאים הרגישים והשנויים במחלוקת במחוזותינו. עשרות שנים מתדיינים הפוליטיקאים והמומחים על טיבו וחשיבותו של המס הזה - שמטרת-העל שלו היא חלוקת העושר במדינה. למס הזה יש מתנגדים רבים, אבל גם לא מעט תומכים שמעלים אותו על השולחן כל פעם מחדש. בינתיים, חרף ניסיונות חוזרים ונשנים (בהם של שר האוצר, משה כחלון) להטיל אותו מחדש בישראל (בין 1949 ל-1981 הוחל בישראל מס ירושה), ידם של מתנגדי המס על העליונה.

הדיון על חקיקת חוק מס ירושה או מס עיזבון בישראל צפוי לחזור אל קדמת הבמה שוב, ככל הנראה כבר בבחירות הבאות, אבל בינתיים, בשקט-בשקט, בלי שנשים לב, היה זה דווקא "הדוד סם" שהתקרב בצעדי ענק אל הנכסים והכספים שמותירים אחריהם ישראלים שהלכו לעולמם.

לא רשות המסים הישראלית, אלה ה-IRS האמריקאי הוא שמאיים בימים אלה לנגוס נתח משמעותי מהירושות הישראליות. איך זה קרה? באמצעות שילוב של חוק ישן ומידע חדש: מס העיזבון האמריקאי הקיים מזה שנים ארוכות; ומדיניות חילופי המידע בין רשויות המס הישראלית והאמריקאית שנכנסה לתוקף לפני מספר חודשים.

מס העיזבון האמריקאי הנחשב בעיני רבים לאחד מכלי גביית המסים וחלוקת העושר האגרסיביים ביותר שנמצאים בארסנל של "האח הגדול" בארה"ב, אינו חל רק על יחידים תושבי ארה"ב או אזרחים אמריקאים, אלא גם על יחידים שאינם תושבי ארה"ב ואף אינם אזרחים אמריקאים, שהחזיקו בארה"ב ביום פטירתם בנדל"ן, בניירות ערך, באג"ח מסוגים מסוימים ובהשקעות אחרות.

תקרת פטור נמוכה

עד לאחרונה לרשות המסים האמריקאית פשוט לא היה את המידע הדרוש על-מנת להחיל את המס הזה על ישראלים. "מס העיזבון האמריקאי, שהוא מאוד-מאוד בעייתי עבור ישראלים שהשקיעו בארה"ב, לא היה בתודעה עד עכשיו וגם לא הוטל בפועל עד היום. בהיעדר מידע על פטירתם של ישראלים שהשקיעו מיליונים או מיליארדים בארה"ב, הרשויות בארה"ב לא הטילו אותו עד היום", מסביר עו"ד ליאור נוימן, שותף מנהל קבוצת המסים במשרד עורכי הדין ש. הורוביץ, המתמחה בתכנון העברת העושר הבין-דורי.

לדבריו, עד לאחרונה יחידים זרים ככלל, וישראלים בפרט, לא ייחסו חשיבות לחשיפה למס עיזבון אמריקאי, וזאת על אף השלכותיו הפוטנציאליות הדרמטיות - "ככל הנראה, לאור המרחק הגאוגרפי הרב מידו הארוכה של 'הדוד סם', ולאור קשיי האכיפה הפרקטיים בהם נתקלת רשות המסים האמריקאית, בבואה להטיל מס עיזבון על נכסים המוחזקים על-ידי תושבים ואזרחים זרים", מסביר עו"ד נוימן.

אולם, במסגרת המרדף הבינלאומי שמנהלות רשויות המס בעולם אחר ההון השחור המסתתר מחוץ לגבולותיהן, והמהלכים הבינלאומיים ליצירת שקיפות פיננסית בין מדינות, התעצמה גם המגמה לשיתוף-פעולה גלובלי ולהעברת מידע בין המדינות. בין היתר נכנס לתוקפו גם הסכם ה-FATCA, שבמסגרתו החלה רשות המסים להעביר מידע למקבילתה האמריקאית (IRS) על נכסים פיננסיים של אזרחים בעלי זיקה לארה"ב; ובתמורה - לקבל מידע על ישראלים, בעלי חשבונות בארה"ב.

הסכם ה-FATCA, שנחתם לפני כשנתיים בין ישראל לארה"ב ואושר בחקיקה אשתקד, מחייב את הבנקים והגופים הפיננסיים בכל המדינות החתומות עליו, להעביר ל-IRS מידע על נכסים פיננסיים והכנסות של אזרחי ארה"ב באותן מדינות.

כחלק מיישום ההסכם, ישראל העבירה ל-IRS בנובמבר ובדצמבר 2016 נתונים לגבי חשבונות בבעלות תושבי או אזרחי ארה"ב, כפי שזוהו ודווחו על-ידי המוסדות הפיננסיים בישראל לשנים 2014 ו-2015; ובהמשך לכך, החל מינואר השנה, החלה רשות המסים לקבל מידע הנוגע לחשבונות של תושבי ישראל בגופים פיננסיים בארה"ב.

זרימת המידע בין המדינה פתחה פתח חדש לאכיפתו של מס העיזבון האמריקאי על הישראלים שהשקיעו בחו"ל. בנוסף, גם הבנקים הישראלים כבר לא חופשיים כפי שהיו בעבר להעביר כספים של לקוחות שנפטרו לחשבונות היורשים. היום הם נדרשים לתת דין וחשבון לא רק לרשויות בישראל, אלה גם לרשויות בארה"ב. "כעת, בעת העברת כספים ליורשים של אדם שהחזיק בחשבונות או ניירות ערך בארה"ב, הבנקים מבקשים אישור ששולם מס העיזבון האמריקאי", אומר עו"ד נוימן.

לדבריו, "ישראלים מחזיקים בארה"ב מיליארדים של דולרים. השוק הכי גדול של השקעות של ישראלים נמצא בארה"ב. כעת, אם אדם נפטר עם נכסים אמריקאים בעיזבון שלו, המשפחה שלו צריכה להיפרד כמעט מחצי מהרכוש שהוא הותיר אחריו, והדבר הזה לא חלחל לתודעה של המשקיעים הישראלים.

"כמעט לכל ישראלי יש כסף או רכוש בארה"ב - בין אם זה נדל"ן למגורים, נדל"ן מניב, ניירות ערך, אג"ח. אין כמעט אנשים שלא מחזיקים תיק דולרים אמריקאים, אבל רובם לא עושים תכנוני מס כדי להימנע מחבות במס עיזבון אמריקאי עם הפטירה".

הבעיה של הישראלים המשקיעים בארה"ב לא נגמרת בחשיפה למס האמריקאי, כפי שהוא חל על אמריקאים. בניגוד לאמריקאים, הנהנים מפטור מהמס עד תקרה של כ-5 מיליון דולר, כך שהוא פוסח על ירושות "קטנות", במקרה של הישראלים, תקרת הפטור נמוכה משמעותית.

"האבסורד הגדול בהקשר זה הוא שבעוד שאזרחי ארה"ב מוגנים ממס עיזבון אמריקאי עד לתקרת פטור בגין שווי נכסי של כ-5.3 מיליון דולר, הפטור לבעלי נכסים בארה"ב שאינם אזרחים אמריקאים, מוגבל לסך של 60 אלף דולר בלבד, ושיעור המס עשוי לעמוד על 40% משווי הנכסים בארה"ב. במצב דברים זה משקיעים ישראלים עשויים להיות חשופים, לאחר פטירתם, למס עיזבון בגין נכסים אמריקאים ששווים הוא מעל הסכום האמור", מסביר עו"ד נוימן.

מיליארדרים בעד מס ירושה

בעשור האחרון נולדה תנועה חדשה בקרב עשירי העולם, ובעיקר עשירי ארה"ב - תנועה התומכת בגלוי במס ירושה. אנשי עסקים מוכרים, אילי-הון ומיליארדרים הבהירו כי אין סיבה שהילדים שלהם יירשו הון-עתק ולא ישלמו על כך מס, וכי "לא יקרה כלום לילדים, אם יהיו להם כמה עשרות מיליונים פחות".

אילי הון, כמו וורן באפט, ביל גייטס, ג'ורג' סורוס, אביגיל דיסני, ריצ'רד רוקפלר ועוד עשרות מעשירי העולם נסחפו ליוזמה לתרום את רוב הונם לארגוני צדקה לאחר מותם, וקראו להטלת מס ירושה, כאשר זה בוטל או הושהה במדינתם, כדי "שהילדים יעבדו".

גם בישראל כבר החלה תנועה דומה בזעיר-אנפין. מספר מיליארדרים ואנשי עסקים ישראלים, הצהירו כי הם תומכים בהחלת מס ירושה גם בארץ. כך, למשל, התבטא בעבר איש העסקים אבי נאור, ממייסדי ענקית הטכנולוגיה אמדוקס, שאמר בראיון כי הוא בעד מס ירושה כי "זה נכון חברתית, ונכון גם לילדים". גם איש הנדל"ן חיים כצמן, יו"ר גזית גלוב, התבטא בעבר בעד החלת מס ירושה.

אלה שהבעיה במקרה של ישראלים שהשקיעו בארה"ב וכפופים למס העיזבון במדינה, היא שהעושר שלהם לא מתחלק בין הישראלים בישראל. "כל הרעיון של מס עיזבון והצדק החלוקתי הוא שאתה רוצה לחלק ולהעביר את הכסף מהעשירים במדינה שלך לעניים, כאשר היורשים יקבלו רק חצי מהרכוש שהעשיר השאיר. הבעיה שפה הישראלים משאירים את הרכוש שלהם ל'דוד סם'. הם לא משאירים את זה לישראלים, אלא לאמריקאים; ובנוסף, בניגוד לאזרח אמריקאי, שמוגן עד 5 מיליון דולר (תקרת הפטור ממס ירושה לאמריקאים - א' ל"ו), הם ממוסים מסכום נמוך הרבה יותר.

"רק לאחרונה נאלצנו לטפל בהפחתת תשלומי מס עיזבון לרשויות המס בארה"ב של יורשיו הישראלים של מנוח ישראלי שהותיר אחריו נכסים רבים בארה"ב, ושתשלומי המס בגינם היו יכולים להימנע לחלוטין על-ידי תכנון זהיר של עיזבונו ומבנה החזקת נכסיו", אומר עו"ד נוימן.

לכן, אומר עו"ד נוימן, "היום, יותר מתמיד, קיים צורך אמיתי ומיידי לפיתוח פתרונות מס שיעניקו הגנה מלאה כנגד החשיפה הדרמטית למס עיזבון אמריקאי, ושיאפשרו לתושבי ישראל לנהל את השקעותיהם בארה"ב ולהעביר אותם לדורות הבאים. זאת, תוך צמצום עד איון של עלויות מס הירושה האמריקאי המתחייבות בגינן".

עוד כתבות

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

חברת החשמל חתמה על הסכם פיצויים עם חברות הגז המצריות: תסתפק בכ-15% בלבד מהפיצוי המקורי

חברת החשמל דיווחה הלילה כי חתמה על הסכם פשרה עם חברות הגז המצריות EGPC ו-EGAS, לפיו תקבל 500 מיליון דולר בתוך שמונה שנים וחצי ● סכום הפיצוי המקורי שנפסק לטובת חברת החשמל בבוררות בינלאומית עמד על 2.36 מיליארד דולר ● מנכ"ל חח"י: "מו"מ עיקש ונחוש, כשברקע היה ברור לכל הצדדים כי יכולות הגבייה בפועל שואפות לאפס וכל סכום שיוחזר לציבור הוא בגדר הישג נדיר"

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

לאחר המנכ"ל לפידות: גם סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, גיל קוטלר, עשוי לפרוש מתפקידו

המצב הפיננסי המאתגר שאליו נקלעה הפירמידה של אי.די.בי בחודשים האחרונים כבר הביא בשבוע שעבר להתפטרות שולם לפידות ● קוטלר, שהצטרף לקבוצה לפני כשלוש שנים, שימש בעבר כמנהל הכספים ומשנה למנכ"ל גזית גלוב

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות ע"י סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הוא חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י תמריץ מהיצרנים"

שלדון אדלסון/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque ,

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, לא יוכל אדלסון להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

שופרסל / צילום: תמר מצפי

קופון מזויף של רשת שופרסל על סך 900 שקל מופץ ברשתות

לפי העברית העילגת שבה הוא מנוסח אפשר להבין שמדובר בזיוף, עם זאת הפיתוי למתנה בשווי של 900 שקל עשויה לטשטש את העניין ● לפני כשנה במסגרת הודעה מזויפת הציעו מתחזים בשם שופרסל קופונים לרגל חגיגות ה-60 של הרשת

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

למרות אזהרות רשות ני"ע: הגוף שמשיק קרן ש"תשאף לתשואה של לפחות 7.5%"

למרות אזהרת רשות ניירות ערך מפני מניפולציות ובעיות במאמצי שיווק של קרנות השקעה, יום לאחר מכן בהלמן אלדובי יוצאים בסבב גיוס לקרן חוב ציבורית תוך פרסום שמאתגר את ההוראות ● בעקבות פניית "גלובס", בהלמן אלדובי שינו את נוסח ההודעה

נתניהו, שגריר ארה"ב פרידמן וחיים רוקח / צילום: Matty Stern, U.S. Embassy Jerusalem

נתניהו: "אנחנו ביום היסטורי, טראמפ הסיר את מסיכת הצביעות"

ראש הממשלה קיים היום אירוע הכרזה על הקמת יישוב חדש ברמת הגולן, שייקרא "רמות טראמפ" על שמו של הנשיא האמריקאי ● על אף החגיגיות, בינתיים אין תקציב להקמת היישוב

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

זה בטבע שלה: מניית טבע שוב צונחת למחיר שפל

טבע צונחת בכ-5% בבורסה בת"א ● בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע שעבר איבדה המניה בניו יורק 5.4% וירדה למחיר שבו לא נסחרה מאז שנת 2000

ברק סורני סר רונלד כהן ונגה לבציון נדן / צילום: יח"צ יוסי זליגר,

בית ההשקעות פסגות השיק את "אמנת פסגות להשקעות אחראיות"

ברק סורני מנכ"ל פסגות: "זה עניין של גם וגם. השיקול הראשון בבחינת כל השקעה ימשיך ויהיה החובה לשמור על כספי העמיתים תוך שאיפה למקסום התשואה" ● סר רונלד כהן: "יש מעבר ממדידת החזר כלכלי ומדידת סיכונים למדידת השפעה"

תמיר גדו /  צילום: יחצ

BOL חותכת את השווי המבוקש בהנפקה בבורסת טורנטו

חברת BOL אשר הגישה תשקיף להנפקה בבורסה של טורונטו, מכוונת לשווי של 570-700 מיליון דולר ● זהו שווי נמוך ממיליארד הדולר אותם התכוונה במקור לבקש, כפי שרמזו גורמים מקורבים לחברה בעת פרסום התשקיף לראשונה

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

קורקינט lime / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אלה הכללים של עיריית תל אביב להסדרת התחבורה השיתופית בעיר

ההסדרה תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, ואז תדרשנה החברות לקבל היתר הפעלה זמני, למשך חצי שנה ● במכרז ההסדרה הגבלה של מספר הכלים ל-2,500 לכל מפעיל ● אסור יהיה לחסום עם הכלים מדרכות או כניסה לחנייה וייאסר גם להפעיל אזעקה בשעות הלילה, בין 23:00 ל-7:00

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

פעם שנייה ברציפות שמגדל תולה תקוות בבכיר שבא מכאל ללא ניסיון בביטוח: רן עוז נבחר למנכ"ל החדש

לאחר חודשים של חיפושים והערכות, יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד בחר ביו"ר כאל כמנכ"ל חדש למגדל, במקומו של דורון ספיר שקודם תפקידו הנוכחי ניהל את כאל ● אליהו: עוז נבחר על מנת "להוביל ולנהל את החברה בשנים הקרובות, בהן מגדל צריכה לבסס את ההובלה בענף הביטוח, בכל ענפי הפעילות"

מיכלי הענק של בזן/ צילום: גיל ארבל

דוח מקינזי על בזן: הכדאיות הכלכלית הגבוהה ביותר היא בסגירת המתחם ב-2030

המועצה הלאומית לכלכלה בחנה 4 אפשרויות בנוגע לבזן ולאפשרות להעתיק את פעילות הזיקוק למקום אחר ● לפי בזן, החלופה של שסגירת בתי הזיקוק, תוך פיצוי הבעלים, תהיה כדאית ביותר כשתתבצע במועד הרחוק ביותר שנבחן, שנת 2030 ● הדוח של מקינזי הוא כלכלי בלבד ולא כולל ניתוח של ההשפעה של בזן על התעסוקה ועל הסביבה העירונית

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי זכה במגרש ברחוב הירקון ב-250 מיליון שקל

מדובר במגרש בן 6.4 דונם ברחוב הירקון 7 בת"א ● על הקרקע חלה תוכנית בנין עיר מאושרת להקמת מגדל מגורים בן 15 קומות ו-70 דירות ● באוקטובר האחרון הורה ביהמ"ש השלום בתל אביב על פירוק השיתוף בין הבעלים הקודמים במגרש

יואל עזרזר, מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר ישיב כמיליון שקל לחברה

ביה"ד לעבודה קבע כי יואל עזרזר ישיב לחברה קדישא סך של כמיליון שקל בגין הטבות שקיבל שלא כדין, לאחר שמימן ביטוח בריאות לכלל משפחתו על חשבון החברה, נטל כספים במזומן של עובדים שנועדו לחופשות ועשה שימוש ברכב החברה שלא כדין

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

סגירה בבורסה בת"א: האג"ח של אידיבי צללו ב-7%

ת"א 35 איבד 0.3%, מדד הבנקים עלה ב-0.4% ● אחרי עזיבתו של שולם לפידות, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי שוקל פרישה והאג"חים צנחו ● טבע סגרה פערי ארביטרז' שליליים מוול סטריט ● טוגדר השלימה צניחה של 75% מאפריל אשתקד בצל כוונתה לגייס 7.5 מיליון שקל

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

במרצ החליטו: בחירות ליו"ר ולרשימה בוועידה ולא בפריימריז

ועידת מרצ תצביע על יו"ר המפלגה ב-27 ביוני ועל הרשימה לכנסת ב-11 ביולי ● הוועידה לא קיבלה גם את ההצעה לאפשר כהונה של שני יו"רים

בנייה בנתיבות, בשבוע שעבר / צילום: דייגו מיטלמן

אזהרת הצפה של הכלכלנית הראשית למשקיעי הנדל"ן בנתיבות

ועוד תופעה: מחיר למשתכן הגדיל את רכישת הדירות יד שנייה אצל זוגות צעירים ● סקירת הכלכלנית הראשית מתייחסת לרבעון האחרון של 2018 והיא מפורסמת באיחור ניכר, ואולם יש בה לא מעט ניתוחים שחשובים גם לאמצע 2019

הצבעה בקלפי בבחירות באפריל/ צילום: רויטרס

משטרית עד פולקמן: איך נראו ניסיונות העבר לבטל את יום השבתון בבחירות ומה היו העלויות

מאיר שטרית הציע לבטל את יום השבתון כבר בשנת 2000, טומי לפיד שקל לקנוס את מי שלא יגיע להצביע ורועי פולקמן ניסה לחסוך למשק מיליארד שקל ● כך נראה המאבק הממושך לשינוי הפורמט של יום השבתון ואלה הקשיים שמנעו את המהפכה ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה