גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השחקנית מירב גרובר רוצה לברלין: "נמאס לחיות מהיד לפה"

כשהבן של מירב גרובר חזר מטיול בר מצווה בברלין, הוא אמר לה שהוא לא יגור בארץ, והיא כנראה תטוס עוד לפניו: "אין לי דירה, רכב, פנסיה, חסכונות" ■ ראיון

מירב גרובר / צילום: כפיר זיו
מירב גרובר / צילום: כפיר זיו

כשמירב גרובר מגיעה לקצה הפנימי שלה - כשנמאס לה ממאבקי ההישרדות, מחוסר ההכרה בכישרון שלה, ומהקושי להשתלב מחדש בתעשייה אחרי שפרשה לכמה שנים למצפה רמון - היא שואלת את עצמה למה היא לא מגשימה את החלומות שלה ועוברת לברלין. ואם לא ברלין, היא מוכנה גם לטוס לקוסטה ריקה, העיקר הרחק-הרחק מכאן. גלוחת ראש, לבושה בפשטות, מלווה בשני כלבים לכל מקום, היא מודה שפשוט נמאס לה.

"נמאס לי לחיות מהיד לפה", היא אומרת. "נכון, אם לא הייתי עוזבת את הקאמרי, הייתה לי פנסיה ומשכורת, אבל מי שרוצה תרנגולת מטילה, שילמד לשאת את קרקוריה". וקרקוריה של גרובר, עם אישיותה המורכבת, הקשו עליה לפלס את הדרך בחזרה, ולכן היא נאלצת ללקט פרנסה מפה ומשם, ועכשיו היא מגיעה להבימה, אבל לא כשחקנית מהמניין, אלא כאורחת ב"נבגדת" - הצגת יחיד עצמאית שכתבה עדי יפת-פוקס ועוסקת בד"ר תמר ישר, מרצה בכירה לפילוסופיה, המגלה שבעלה זה 26 שנים בוגד בה, ועולמה הבטוח קורס.

"לפני שנה קיבלתי טלפון למצפה רמון ממישהי שהזדהתה כעדי, שהשיגה את הטלפון שלי מחברה משותפת ולא היה לה מושג שאני שחקנית - שזו סיטואציה טובה לאמנות וגרועה לאגו. כשהיא שלחה לי את החומר הייתי סקפטית. היא באה מהקולנוע והיא רואה לפרטי-פרטים אם המסמר עומד ישר או עקום. בדרך כלל זה הפוך".

- הבגידה, כנושא לעסוק בו, עניינה אותך?

"בוודאי. לא היה לי נעים לשאול את עדי מאיפה הוא בא ושיערתי שעם הזמן אבין. כשהכרתי את בעלה הבנתי שזה לא מקרה אישי וכשאזרתי אומץ לשאול, התברר שלא הייתה כאן אחיזה במציאות. היא בתו של עיתונאי להטוטן מילים (זאב יפת), וגם היא כותבת בנשמתה".

- חווית בגידה של גבר?

"בוודאי. את יודעת, הפרידה שלי מגיל פרנק, לא הייתה רק פרידה ממנו אלא מהרעיון של הרמוניה בחיי נישואין. את הפרידה חוויתי כמו תאונת דרכים. הייתי מלכת הרומנטיקה".

- היית בת 40, גיל קצת מבוגר לנאיביות כזאת.

"בהרבה מובנים הייתי ילדה. הפגם הזה מאפשר לי להיות שחקנית, כי כשאתה נהיה ציני, אתה לא יכול להיות כן. כשאתה לועג לחולשות שלך, אתה עולה לבמה עם עייפות החומר".

- ואיך את היום?

"אני מחזיקה כמה מערכות יחסים ונעה ביניהן בקלילות. הייתי בקנאה, בהיסטריה, בכל התופעות המקולקלות. ניסיתי להיות הכי בלנש מ'חשמלית ושמה תשוקה', ולא עוד. זה גיהינום, שורף והופך אותך לאדם קטן. אין לי בעיה לאהוב את מי שטוב אליי, אבל אני לא חושבת שאצליח בזוגיות כי אני יצרית".

"בהצגה הראשונה קיבלתי התקף חרדה"

- הגיבורה של "נבגדת" היא ההיפך ממך.

"היא אני בדיוק לפני הבקיעה שלי. היא מתלבטת, מתרצת, מבינה ומכילה ומנסה בכל קשת הניסיונות לשמור על הקיים".

- ערכי המשפחה חשובים לה.

"אלה מסגרות שקיבלנו כתסריט מוכן מראש. אותי שאלו 'עם מי ארצה להתחתן כשאהיה גדולה?' ואת אחי 'מה תרצה לעשות?'. מי שאוהבת את זה, התפקיד של תרנגולת דוגרת הוא נהדר. ב'נבגדת' היא בודקת את כל האופציות - לשקר, להיפרד, לא מבינה מה בדיוק היא צריכה. אבא שלי היה אומר, אם יש לך שתי אופציות, תבחרי בשלישית. והאופציה הזאת גרמה לה לפעול בצורה יצרית, פואטית ואינטואיטיבית, כפרט ולא כחלק ממנגנון חברתי".

- את מחזיקה את הקהל לבד. מלחיץ, לא?

"בהצגה הראשונה קיבלתי התקף חרדה והייתי צריכה לטפל בו תוך כדי הופעה על במה. הפה היה יבש ולא היו לי מים. מוללתי את הלשון, נשמתי, ניהלתי עם עצמי דיאלוג פנימי, מירבי, מה קורה? בואי נירגע. אין פאוזה. העיניים עליי כל הזמן. זו חוויית-על, פסגה, אוורסט של משחק".

- והנה, את מוצאת את עצמך סוף-סוף בהבימה.

"אבל זו רק המעטפת. עדי השאקלית - ואני מעריצה אותה על זה, כי אני פחות כזאת - השקיעה מהכסף שלה. באותה מידה היא הייתה יכולה להשקיע אותו בטיול מחוף לחוף. והיא לא התפשרה על כלום. דניאל סולומון כתב את המוזיקה, והיא שילמה לי על החזרות ועל ההצגות".

- היא מחזירה את ההשקעה?

"כרגע זו לא המטרה. המטרה היא שההצגה תמשיך לרוץ. הפרינג', לצערי, מטופל בצורה לקויה וככה זה נראה".

- רצית לפתוח תיאטרון במצפה רמון, מה עם זה?

"אם היו עונים לפניות שלי, הייתי יודעת. רציתי להקים קבוצה, תיאטרון, כי יש שם כוחות אמנותיים בקנה מידה בינלאומי. ברומנטיזציה שלי אני רוצה לחשוב שהם לא יכולים כרגע, אבל גם אני לא מאמינה לרומנטיות הזו".

- וכשאת פונה לתיאטראות הגדולים, עם הרקורד המרשים שלך, מה אומרים לך?

"שאין להם כרגע מקום ואין מספיק תפקידים טובים לנשים בגילי. אני צריכה שמישהו מהבכירים יחפוץ ביקרי וכרגע זה לא קורה. אני מרגישה שאוהבים אותי בתעשייה והם מאוד בעדי ושהכול יקרה בזמנו. או שלא. יכול להיות שמהמקום הזה פתאום אגלה שאני כותבת טוב".

- את מנסה?

"כן, אבל אני מרגישה שאני צריכה קהל".

"מקווה שלא אגור באוהל מול העירייה"

- הכסף הגדול, יחסית, בתיאטרון, בא מהיצירה.

"אם היא טובה. אנשים כמוני, שהם רבי כישורים, לא יכולים להיות הכי טובים בכל דבר שהם עושים. משחק אני יודעת לעשות הכי טוב ואני מתגעגעת לסיר הבשר. נפגשתי לא מזמן עם עמרי ניצן. רפי ניב רצה אותי לבאר שבע ובכל פעם זה לא יצא, ואני בחיים לא יבקש שיעיפו מישהו בשבילי".

- אולי את מתקשה לחזור בגלל שיצא לך שם של טרבל מייקרית?

"גם אם יצא לי שם כזה, ארבע השנים האחרונות שינו את התמונה. אני מאמינה שזה לא מה שירתיע את מי שירצה אותי לתפקיד".

- את משחקת בסדרה "בתולות".

"תפקיד קטן. גם בטלוויזיה אני הולכת לאודישנים כמו טאטלע, דבר לא קל. בחלום הרומנטי שלי אנשים מקבלים אותי בראש מורכן, מנקים את הרצפה לכבודי ואומרים במקומי את הטקסט".

- בדיעבד, מצפה רמון היה מהלך נכון לקריירה?

"כמו כל דבר טוב, זה התחיל מזה שחיפשתי עבודה בבוקר והציעו לי עבודה ב'אדמה' של ניר בן גל וליאת דרור במצפה רמון. הגעתי לשם והרגשתי שתל אביב קטנה".

- תל אביב קטנה ליד מצפה רמון?

"יש במצפה רמון קוסמופוליטיות, תיירים, דתיים ברסלבים, אמנים, אנשי צבא, השחורים העבריים, כולם עומדים יחד בתור בסופר, בלי גזענות. ואז שלוש שנים לא יכולתי לעבוד בגלל טיפול פלסטי שנכשל אצל דב קליין, אבל אני לא יכולה להרחיב על זה כי משפט בעניין עדיין מתנהל".

- ממה חייתם, את ובנך?

"מחסכונות ומזונות. גיל היה מאוד נדיב ומתחשב והוא עזר לי לשרוד. עבדתי בפרקי הזמן שבהם הייתה ירידה בנפיחות בפנים וזה לא קרה הרבה. לפני ארבע שנים הילד נכנס לפנימייה בשדה בוקר והתפניתי. התחלתי להרים טלפונים. חשבתי שזה ילך צ'יק צ'ק. קיבלתי הרבה הצעות מהפרינג', שזו הנאה צרופה אבל לא כסף. כרגע אני מתפרנסת מהתיאטרון העברי של גדי צדקה, מ'נבגדת' ומהחלפות פה ושם".

- בהבימה ראו את 'נבגדת'?

"לא ראיתי אף אחד מההנהלה. לא חשבתי שאצטרך לדבר בראיון על פרנסה, אבל הקפיטליזם הגיע לתיאטרון. מעולם לא היו אמנים טובים שלא היה להם ספונסר. הורידו לכולנו את הראש. בגלל זה אני רוצה ברלין. הילד איתי. כשהוא חזר מטיול בר מצווה עם אבא שלו מברלין, היינו על הרכבת לבאר שבע והוא אמר לי, 'אני לא אגור פה'. אין לי דירה, אין לי רכב, פנסיה, חסכונות וגם כשהיה לי כסף הוא נזל מבין האצבעות".

- מה יהיה?

"יש לי התקפי חרדה לגבי העתיד. אני מקווה שלא אגור באוהל מול העירייה, אבל אולי בגלל שאני בכזה צומת יכול להיות שדברים פתאום ייכנסו לתוך הוואקום הזה. אני מקווה".

עוד כתבות

עמנואל מקרון/ צילום: רויטרס

מקרון: מדיניות ארה"ב מוטה לטובת חברות הטכנולוגיה הפרטיות

"המודל של ארה"ב נוטה לחלוטין לטובת שחקנים מהסקטור הפרטי וכבר לא נתון לאיזונים ובלמים דמוקרטיים" אמר מקרון בכנס הטכנולוגיה VivaTech בפריז

רון בבקוב / צילום: איל יצהר

ביונדווקס מגייסת 14-30 מיליון דולר נוספים בהובלת קרן aMoon

בעקבות ההשקעה עשויה הקרן, שבה משקיע העוגן הוא מריוס נכט, להפוך לבעלת שליטה בחברת התרופות, המפתחת חיסון יחיד למגוון זני שפעת ● מאז ההודעה על כוונת החברה להימחק מהמסחר בתל אביב, ירדה מניית ביונדווקס ב-20%

אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

אפי נוה הצהיר שלא התערב בנעשה בוועדת האתיקה, המסמכים מראים אחרת

במסגרת תביעת הדיבה שהגישה לשכת עוה"ד נגד העיתונאית שרון שפורר, הוגש תצהירו של נוה, היו"ר שהתפטר, שבו טען כי הוא מעולם לא התערב בדיוני ועדת האתיקה ● מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" מעלים תהיות בנוגע להצהרתו ● כך למשל ביקש נוה, כיו"ר הלשכה, לקבל זכות עיון בכל תיקי האתיקה המתנהלים

פרנקלין טמפלטון / קרדיט: שאטרסטוק

פרנקלין טמפלטון משיק בארץ קרן להשקעות באמצעות קרנות גידור

הקרן החדשה למעשה תאפשר למשקיעים קטנים "לעקוף" מכשולים שמנעו מהם השקעה בקרנות גידור, כגון רף כניסה גבוה מידי, חוסר נזילות, פיקוח רגולטורי רופף, שקיפות נמוכה, חוסר יכולת לבצע בדיקות נאותות מעמיקות ועמלות גבוהות ● מנהל הפעילות של פרנקלין טמפלטון בארץ: "הקרן תהיה הראשונה מסוגה בישראל שקיבלה היתר הפצה מהרשות לני"ע"

הנהלת NSO ומייסדיה / צילום: בני סהר

שינויים בצמרת של NSO: נשיאה משותפת בחברה עוזבת

תמי מזאל-שחר, נשיאה משותפת בחברת הסייבר NSO, האחראית על התחום העסקי, מסיימת את תפקידה בחברה לאחר קרוב לארבע שנים

אורן עזר / צילום: איל יצהר

אלקטריאון: נחתם החוזה להקמת כביש חשמלי חכם בשבדיה

במסגרת הפרויקט ייבנה כביש חשמלי באורך של 1.6 ק"מ כחלק ממסלול כולל של 4.1 ק"מ בין שדה התעופה לעיר ויסבי על האי גוטלנד בשבדיה ● עלות הפרויקט מוערכת בכ-45 מיליון שקל, כשממשלת שבדיה תממן כ-35 מיליון שקל ● בחברה העריכו כי "התשלומים שישולמו על ידי ממשלת שבדיה יכסו את ההוצאות שתידרש החברה להוציא במסגרת הפרויקט, שצפוי להימשך כ-3 שנים"

שטראכה  עם הקנצלר סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס, Heinz-Peter Bader

המלכודת באיביזה: 24 השעות שטלטלו את אוסטריה ואת הימין הפופוליסטי באירופה כולה

מנהיג מפלגת החירות הימנית, הצעירה שהתחזתה לאחיינית אוליגרך, והקריירה הפוליטית שנגדעה במפתיע ● כך הובילה עסקת הון-שלטון נוסח אוסטריה את המדינה לבחירות בזק, דווקא ערב הבחירות לפרלמנט האירופי שהיו אמורות לבסס את מעמד הימין הפופוליסטי ביבשת

תמ"א 38. היועצים אמונים על הפרטים הקטנים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

תמ"א 38: האם ניתן לקחת חלק מדירתכם ללא הסכמתכם?

המפקחת על המקרקעין ברחובות החליטה לאחרונה כי היא מוסמכת לאשר פרויקט תמ"א 38 שבו מתוכננת מעלית על חשבון חלק מדירה - שבעליה לא הסכימו כלל לפרויקט

יעקב גבע / צילום: תמר מצפי

לאחר שהנפיק בבורסות של ציריך ואוסטרליה: יעקב גבע לוקח את ג'י מדיקל לגיוס הון בניו יורק

ג'י מדיקל מציעה פתרונות ניטור רפואיים, בהם מכשיר אבחון ללב המתחבר לסמארטפון, והיא נסחרת באוסטרליה לפי שווי של כ-200 מיליון שקל ● בעבר הנפיק גבע את חברת קארד גארד שהתמחתה בניטור מרחוק של חולי לב

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בבורסת ת"א; פוקס צנחה, מניות הקנאביס זינקו

פוקס צנחה 3.3% לאחר שעברה להפסד של 9.4 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה ● מניות הקנאביס אינטרקיור, הרודיום, קנאשור וטוגדר בלטו בעליות ברקע לדיווח בסוף השבוע שעבר כי סגן שר הבריאות צפוי להוציא את הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

כך מנצלות השותפות הקואליציוניות את המצב המשפטי הלחיץ של נתניהו

הרכבת הממשלה ה–35 הייתה צריכה להיות משימה פשוטה בשביל רב אומן פוליטי כמו בנימין נתניהו, אבל נראה כי השותפות הטבעיות בוחרות לסחוב את הסיפור עד לרגע ההכרעה בשבוע הבא • בינתיים הממשלה סללה לעצמה  את הדרך להגדיל את מספר השרים ● ניתוח "גלובס"

יאיר לפיד / צילום: שריה דיאמנט

הממשלה אישרה את שינוי חוק יסוד הממשלה; לפיד בתגובה: "שחיתות"

הממשלה אישרה הבוקר את הצעת החוק לשינוי חוק יסוד הממשלה, עם הסעיף המגביל את מספר השרים ל-19 וסגני השרים ל-4 ● ח"כ יאיר לפיד: "זה הדבר הכי דחוף להם. רק הג'ובים שלהם, רק הכיבודים שלהם, רק השוחד הפוליטי שלהם בתמורה לכרטיס היציאה של נתניהו מהכלא. שוחד פוליטי על חשבון הציבור"

יוסי כרמיל ורון סרבר / צילום: שלומי יוסף

האנשים שיכולים לפרוץ לכם לטלפון ועדיין בטוחים שהם בצד של "הטובים"

בימים שבהם פריצה לסלולרי שלכם היא גם קלה וגם הרסנית מאי-פעם, בסלברייט הישראלית - המתמחה בפריצה לטלפונים, הוצאת מידע מתוכם ופיענוח שלו - מתעקשים שהם בצד של הטובים: "בשקלול בין התרומה שלנו לחברה האזרחית לבין הסיכוי שמישהו יוותר על הפרטיות שלו - אנחנו את הבחירה שלנו עשינו"

אמיר ירון / צילום: יח"צ

לקראת השבוע בשווקים: כוננות ספיגה לציוצי טראמפ בטוויטר וציפייה להודעת הריבית בישראל

בנק ישראל יפרסם מחר את גובה הריבית, לאחר נתוני צמיחה חזקים שפורסמו בשבוע שעבר ● נגידי הבנקים המרכזיים צפויים לנאום השבוע ● בוול סטריט נמשכת עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון ● עיני השוק נשואות לציוצי הנשיא טראמפ סביב מלחמת הסחר ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

חברת TRD ובעל השליטה ישראל רמות הורשעו בביצוע עבירות דיווח לפי חוק ני"ע

מלבד רמות והחברה, שעסקה בפיתוח ציוד לרפואת שיניים, הורשעו בעבר בפרשה גם צבי דוידוביץ', בעל שליטה נוסף, ומיקי ברזל, ששימש יועץ לחברה ● מיד לאחר הנפקת החברה בבורסת ת"א ב-2006, כמעט כל הכספים שגויסו הועברו לתיק השקעות ספקולטיבי, שכלל רכיב משמעותי של השקעה בנגזרים ● הסנגורים: "נשקול לערער"

בית החולים סורקה בבאר שבע / צילום: איל יצהר

ועדת החקירה האזרחית לשיקום מערכת הבריאות הגישה את מסקנותיה

ועדת אבניאלי-לויט, בראשות השופטות בדימוס ד"ר דפנה אבניאלי ומיכל לויט, סיימה היום את דיוניה והגישה שורה מסקנות והמלצות עיקריות ● בראש ההמלצות - ההמלצה להגדיל את המקורות הציבוריים של מערכת הבריאות באמצעות תוספת של 5 מיליארד שקל לבסיס תקציב משרד הבריאות

דאנקן לורנס, הזוכה באירוויזיון 2019 / צילום: REUTERS/Ronen Zvulun

ביום שאחרי האירוויזיון: בתאגיד "כאן" יחזרו למציאות מורכבת

אחרי הפקת הענק שזכתה לתשבוחות, התאגיד צפוי לחזור ולהתמודד עם שאלות קשות, ביניהן איום הקיצוץ בתקציב, החזר ההלוואה למדינה והחובות בסך 100 מיליון שקל ● מי ישלם את המחיר? תעשיית התוכן והפקות המקור ● בתוך כך, ל"גלובס" נודע כי המפיקה הראשית של האירוויזיון צפויה להתמנות לסמנכ"לית התוכן ברשת 13

קריסת המנוף ביבנה / קרדיט צילום: מדא

ארבעה הרוגים בקריסת עגורן צריח באתר בנייה ביבנה

(עדכון) - תאונות הבניין ממשיכות לגבות מחיר כבד: הבוקר קרס חלק מעגורן צריח ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה והביא למותם של 4 פועלים ● 8 אנשים עוכבו לחקירה ● ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה: "הקבלנים בונים דירות יוקרה על גופות של פועלים, והרגולטור נותן יד להפקרות"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

תוכנית השלום של טראמפ יוצאת לדרך: "את הכסף שמשקיעים בכדורי רובים אפשר להשקיע בתשתיות"

בסוף יוני יתקיים בבחריין סמינר על החלק הכלכלי ב"תוכנית המאה" של הממשל האמריקאי - התוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● החלק הכלכלי, שיעסוק, בין השאר, בעידוד השקעות בגדה המערבית ובעזה, עשוי להתפרסם כבר הלילה ולהקשות על המו"מ הקואליציוני של נתניהו

סניף UBS  בהונג קונג /צילום: רויטרס Bobby Yip

אישום: עובדת סוציאלית גזלה מאות אלפי דולרים מקרן נאמנות

עינת רט-ארדמן מואשמת כי גזלה מאות אלפי דולרים מקרן הנאמנות של פרד זייגר ז"ל שאותה ניהלה, והעבירה אותם לחשבון בנק בבעלותה בבנק UBS השוויצרי ובהמשך לחשבון בנק שלה ושל בעלה בארה"ב