גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאבק העוזרים המשפטיים הגיע היום לדיון בבג"ץ

עו"ד שרית טוביס, המובילה את מאבק העוזרות המשפטיות של השופטים לשיפור תנאי העסקתן ולביטול ההגבלה על תקופת העסקתן: "מערכת בתי המשפט, שאמורה להיות דוגמה לאחרים, היא מעסיק נקמן"

מאות עוזרות ועוזרים משפטיים מפגינים מול בית המשפט בת"א / צילום: יחצ
מאות עוזרות ועוזרים משפטיים מפגינים מול בית המשפט בת"א / צילום: יחצ

"אני עובדת כבר 12 שנה במערכת שבה מגבלת השנים אמורה הייתה להיות 4 שנים. המערכת הרדימה אותנו במשך שנים ואחרי עשור פתאום התעוררה והחליטה לפטר אותנו" - כך אומרת עו"ד שרית טוביס, המובילה את מאבק העוזרות המשפטיות של השופטים לשיפור תנאי העסקתן ולביטול ההגבלה על תקופת העסקתן, העומדת כיום על 6 שנים.

הדיון בעתירה שהגישו לבג"ץ בנושא התקיימה היום (ד'), אחרי מאבק ארוך ורווי אמוציות, שבמהלכו אף כתב מנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר במכתב שהפיץ לכלל השופטים והרשמים: "העוזרים המשפטיים מנסים להלך אימים על השופטים ועל מערכת המשפט". נכון למועד ירידת הגיליון לדפוס, נראה ששופטי בג"ץ מנסים להחזיר את הצדדים למסלול הידברות, במטרה למצוא פשרה.

בתי המשפט ובתי הדין לעבודה נקלעו ללא ספק למצב מוזר: דווקא מערכת שבדרך שגרה מופקדת על הגנת הזכויות של עובדים ועל הפרשנות של חוקי העבודה זוכה לביקורת נוקבת מצד סקטור חשוב של עובדיה. בבתי המשפט ברחבי הארץ מועסקים כ-650 עוזרים, בעיקר עוזרות משפטיות, שהן עורכות דין המסייעות לשופטים בעבודתם, לדוגמה בעריכת מחקר משפטי והכנת חוות דעת להחלטות ולפסקי דין. למעשה, הן מייעלות את עבודת המערכת ומשפרות את תפקודה.

"למה להחליף יד ימין בתותב?"

המאבק על תנאי העסקתן של העוזרות המשפטיות נמשך זה תקופה ארוכה, ובמרכזו ניצבת כאמור הדרישה מהמדינה לבטל את ההגבלה על תקופת העסקתן. בחודש מארס האחרון קיבל בית הדין הארצי לעבודה את עמדת המדינה וקבע שהיא רשאית להגביל את תקופת ההעסקה של העוזרות המשפטיות. על דעת רוב חברי המושב, ובניגוד לדעתו החולקת של הנשיא יגאל פליטמן, נקבע כי בהחלטה לקצוב את תקופת ההעסקה של העוזרים המשפטיים אין פגם המצדיק התערבות בה, כל עוד קיימת ועדת חריגים הרשאית להאריך אותה במקרים מסוימים, בכפוף לעריכת נוהל מסודר הקובע את הרכבה, סמכויותיה ואמות המידה שמכוחן עליה לפעול.

בעקבות הפסיקה התעצם המאבק, והעוזרות המשפטיות שבתו במחאה על ההחלטה לפטרן, וכך שיבשו את עבודת המערכת. הן גם עתרו לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטת בית הדין הארצי. לקראת הדיון בבג"ץ היום אמר יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "הזוי שדווקא בהיכל המשפט, העסקת העובדים מתנהלת באופן שאינו מכבד, תוך קידוש הנוהג של פיטורים שרירותיים והנצחה של דפוס העסקה פוגעני".

לדברי ניסנקורן, "קציבת תקופת העסקה מוגבלת לעוזרים המשפטיים, בלי שתהיה לכך הצדקה משפטית או ציבורית, נושאת השלכות כבדות משקל שמכרסמות לא רק במעמדם ובזכויותיהם של העובדים, אלא באינטרס ציבורי רחב. כפי ששאל כבר נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, מדוע להחליף את העוזר המשפטי, כיד ימינו של השופט, ביד תותבת שאפשר שיעברו שנים עד שהיא תיקלט, ולאחר שתיקלט תוחלף גם היא".

"שופטים פוחדים להביע את עמדתם"

"בכנות גמורה, אני וחבריי חושבים שפסק הדין של בית הדין הארצי, עם כל הכבוד, הוא שגוי. הנימוקים של המדינה אינם נכונים", אומרת ל"גלובס" טוביס, המועסקת מאז 2005 כעוזרת משפטית בבית המשפטית לתעבורה בירושלים. "העמדה של השופט יגאל פליטמן, שהיה בדעת מיעוט, הייתה שהחלטת הקציבה היא בלתי מידתית ובלתי סבירה, והשיקולים העומדים ביסודה מצדיקים את ההעסקה שלנו ללא מגבלת זמן".

- לא קשה לך לצאת נגד המערכת שמעסיקה אותך?

"זה קשה, אבל לצערי כבר התרגלתי. אני רואה במאבק שלנו משימה נעלה שתציל את מערכת בתי המשפט מעצמה, כי במעשיה היא פוגעת בעצמה ולא רק בנו. יש כאן פרדוקס גדול שהעוזרים המשפטיים עומדים לצד השופטים ומסייעים להם בעבודתם והמערכת לא מגינה עליהם מתוך נקמנות".

- מדוע נקמנות?

"זו נקמנות שנובעת מכך שהתאגדנו. רק אחרי שהתאגדנו והלכנו לבית הדין לעבודה פתאום המערכת נזכרה במגבלת השנים. לפני כן, בין השנים 2010 ל-2014, לא היו בכלל פיטורים".

- מלכתחילה הלכת לעבוד בתפקיד שהוא מוגבל בשנים. מדוע את מתלוננת עכשיו?

"כשהלכנו לעבודה הזאת לא הייתה לנו אפשרות להתמקח. אני הרמתי גבה ביחס לקציבת השנים אבל נכון שלא עשיתי עם זה כלום באותו רגע. אחרי כמה זמן התחלנו לדבר בינינו ולהבין את חוסר ההיגיון ואת חוסר החוקיות שבדבר הזה. יש פה בעיה של חוקיות. אנחנו הסקטור היחיד במשק שנוהגים כך כלפיו. יש לכך השלכות נוספות. כל היחס של המערכת אלינו הוא כאל אורחות לרגע שאין להן זכויות. אפילו לא זכות לחניה בבית המשפט, שהוא מקום העבודה שלנו".

- השופטים שעמם אתן עובדות אינם תומכים בכן בגלוי.

"אני לא יודעת אם השופטים תומכים בעמדה שלנו. אני שומעת כל מיני קולות. חלק מהשופטים תומכים וחלק לא, רובם לא מביעים עמדה כי למי שהביע עמדה הורידה המערכת פטיש על הראש. השופטים פוחדים להביע את עמדתם".

יש היגיון ברצון של המערכת לרענן את שורותיה ולהיפרד מעובדים פחות מוצלחים. מדוע מגיעה לכן קביעות?

"אנחנו לא מבקשות קביעות. אם עוזר משפטי אינו טוב ניתן יהיה לפטר אותו כמו שניתן לפטר כל עובד בשוק הפרטי. אבל להיות עוזר משפטי זה מקצוע. הרי אין דוגמאות לסקטורים אחרים שבהם 'מרעננים' עובדים מדי כמה שנים. למה דווקא אותנו מפלים לרעה? צריך לקבל את זה שעוזר משפטי לשופט זה מקצוע לכל דבר".

- מה להערכתך יקרה בסוף?

"אני מאמינה שבסופו של דבר למערכת לא תהיה ברירה אלא לבטל את קציבת תקופת ההעסקה שלנו. אחרת, יש פה סקטור שלם שיימחק מהמפה וגם השופטים ייפגעו. אני מאמינה שבית המשפט העליון יביא לפתרון מוצלח כדי לסיים את הסיפור הזה ללא מגבלת שנים".

- את לא פוחדת מההשלכות של ניהול המאבק עלייך באופן אישי?

"יש שלב שבו אתה פועל למען מה שאתה מאמין בו. אני גאה ושמחה שזה מה שאני עושה כי אני מאמינה בצדקתי. אני לא פוחדת מההשלכות של מעשיי כי אני מאמינה במאבק הזה.

"אני רוצה שהציבור יידע שהנהלת בתי המשפט, שאמורה לתת דוגמה לכל המערכת היא מעסיק איום ונורא והיא מעסיק נקמן. חשוב לי שהציבור יידע את זה כדי שילמדו איך להתייחס לעובדים. אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר?"

ממערכת בתי המשפט נמסר בתגובה: "הנושא תלוי ועומד בפני בית המשפט העליון, ותגובת המדינה נמסרת בדיון הקבוע בבית המשפט".

*** גילוי נאות: כותב שורות אלה שימש בעבר עוזר משפטי של נשיא בית הדין לעבודה בחיפה. 

עוד כתבות

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה