גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טבע מודל 2017: רכישות - OUT, התייעלות וקיצוצים - IN

בשיחת הוועידה הסביר המנכ"ל הזמני, יצחק פטרבורג: "התחלנו בתהליך למכירת הפעילות הגלובלית בתחום בריאות האישה ובתחום האונקולוגיה והכאב באירופה, כדי לשפר את החזר החוב"

יצחק פטרבורג / צילום: תמר מצפי
יצחק פטרבורג / צילום: תמר מצפי

אם עד לפני כמה רבעונים הנושאים שעלו בשיחת הוועידה שקיימה חברת טבע   עם אנליסטים, כללו שאלות על רכישות והתרחבות - כיום ההתמקדות היא בעיקר בהתייעלות, בקיצוצים ובמכירת נכסים.

בשיחת הוועידה שערכה הנהלת טבע לאחר פרסום הדוחות הרבעוניים ביום חמישי, הטון הכללי היה אופטימי. ברבעון הראשון טבע רשמה הכנסות מעט נמוכות מתחזיות האנליסטים, אבל עקפה את התחזיות בשורת הרווח. במקביל, החברה אשררה את התחזית השנתית - דבר שבוודאי אינו מזיק ליחסיה עם שוק ההון לאחר האכזבות בהקשר זה ברבעונים קודמים.

ההכנסות של טבע ברבעון הראשון השנה הסתכמו ב-5.6 מיליארד דולר - עלייה של 17% לעומת הרבעון המקביל ב-2016, שלא כלל עדיין את פעילותה של אקטביס, שרכישתה הושלמה בקיץ 2016. מכירות הקופקסון ירדו ברבעון ב-3.6% ל-970 מיליון דולר. הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות הגיע ל-580 מיליון דולר - כמעט ללא שינוי מהרבעון המקביל, ואילו הרווח Non-GAAP היה גבוה בהרבה והסתכם בכ-1.08 מיליארד דולר (1.06 דולר למניה).

הפער בין הרווח החשבונאי לרווח Non-GAAP נובע, בין השאר, מפחת של נכסים בלתי מוחשיים שנרכשו בסך 320 מיליון דולר, הוצאות רה-ארגון של 130 מיליון דולר ועוד.

איתור מנכ"ל קבוע

טבע מנוהלת כיום על ידי ד"ר יצחק פטרבורג כמנכ"ל זמני, וממשיכה לתור אחר מנכ"ל קבוע. במקביל, מנהל הכספים הראשי, איל דשא, צפוי לפרוש בסוף יוני, ומחליפו גם הוא זמני - מייקל מקללן, שמגיע מתוך החברה (דשא ניצל את ההזדמנות להיפרד בשיחת הוועידה מהאנליסטים שאתם היה בקשר במשך 37 רבעונים רצופים). כזכור, המנכ"ל הקודם של טבע, ארז ויגודמן, הודח בפברואר, והרבעון הראשון השנה היה בחלקו תחת ניהולו ובחלקו תחת ניהולו של פטרבורג.

יו"ר טבע, ד"ר סול בארר, התייחס לנושא המנכ"ל בשיחת הוועידה, והבטיח שמציאת מנכ"ל היא בעדיפות העליונה שלו. "אנחנו מחפשים מישהו בעל הבנה מעמיקה ונרחבת בפרמצבטיקה וניסיון בחברות גלובליות ומורכבות, עם אחריות תאגידית ויכולות אסטרטגיות ותפעוליות מוכחות", אמר.

העובדה שויגודמן הוא המנהל השני ברציפות בטבע שהודח, כנראה לא מקלה על החברה בחיפושיה אחר מנכ"ל חדש. בארר נשאל בשיחה האם טבע תוותר על הדרישה שהמנכ"ל החדש יחיה בישראל. הוא אמנם לא השיב ישירות לשאלה, אבל מתשובתו אפשר אולי להבין שטבע עשויה להתגמש בעניין זה. "כפי שציינתי, אנחנו מחפשים ברחבי העולם את המועמד הטוב ביותר לטבע. אנחנו מחויבים, ברגע שנמצא מועמד כזה, להביא אותו לטבע, ונעשה מה שצריך לגרום לזה לקרות - אני רוצה להיות מאוד ברור בנושא", אמר.

מכירת נכסים וצמצום כוח אדם

החוב הגדול במאזנה של טבע, הכולל חוב לטווח קצר של 1.9 מיליארד דולר והלוואות ואג"ח לטווח ארוך בסך 32.7 מיליארד דולר, הוא אחד הדברים שמטרידים את השוק. טבע ניצלה בשנה שעברה את סביבת הריבית הנמוכה כדי לקחת על עצמה חוב גדול בתנאים נוחים למדי לצורך מימון רכישת אקטביס (בכ-40 מיליארד דולר), אבל כיום ההתמקדות היא במכירת נכסים שיוכלו לסייע במימון החוב.

ברבעון הראשון הפחיתה טבע את חובה ב-1.2 מיליארד דולר, כשהחברה מצפה לסינרגיות גבוהות ב-200 מיליון דולר מהצפוי ב-2017 כתוצאה מרכישת אקטביס - כלומר, סכום של 1.5 מיליארד דולר.

"התחלנו בתהליך למכירת נכסים שאינם נכסי ליבה, הכוללים את הפעילות הגלובלית שלנו בתחום בריאות האישה ואת עסק האונקולוגיה והכאב שלנו באירופה, כדי לשפר את החזר החוב", אמר פטרבורג.

טבע שכרה את מורגן סטנלי כיועץ למכירת עסקי בריאות האישה, ואת בנק אוף אמריקה כיועץ למכירת עסקי האונקולוגיה והכאב באירופה. בשיחת הוועידה אמר פטרבורג: "אנו מאמינים שהתמורה מהמכירות, כמו גם מכירת נכסים נוספים, תהיה גבוהה משמעותית מהיעד שהצבנו, של 1 מיליארד דולר".

רוב קורמאנס מהנהלת טבע ציין כי מדובר בעסקים שהניבו הכנסות של 516 מיליון דולר ו-360 מיליון דולר (בהתאמה) ב-2016, והם בעלי רווחיות גבוהה, "כך שהם אמורים להיות אטרקטיביים למכירה".

טבע פועלת להפחתת עלויות, בין השאר, על ידי קיצוצים במספר העובדים. דשא אמר כי מאז השלמתה של עסקת אקטביס באוגוסט, ירד מספר עובדי טבע בכ-5,000 איש, מתוכם 1,700 מתחילת השנה (בסוף 2016 העסיקה טבע קרוב ל-57 אלף עובדים).

הסיכון בוונצואלה

התחזית השנתית של טבע אושררה: הכנסות של 23.8-24.5 מיליארד דולר ורווח נקי של 4.9-5.3 דולר למניה - למרות לחצי התמחור בגנריקה בארה"ב ולמרות מה שהוגדר כ"חוסר יציבות גובר והולך בוונצואלה".

הפיחות החד בשער מטבע הבוליבאר הוונצואלי הוביל לפגיעה של כ-200 מיליון דולר בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, ועלול להשפיע לרעה על המשך השנה, כשטבע העריכה קודם שוונצואלה תתרום 11 סנט לרווח למניה בשלושת הרבעונים הבאים.

התרומה הנמוכה של רכישת אקטביס לתוצאות טבע

הדוחות הכספיים של טבע לרבעון הראשון מאפשרים למשקיעים במניות החברה להשוות את תוצאותיה כיום לאלה שהציגה לפני רכישת הענק של אקטביס ג'נריקס - חטיבת התרופות הגנריות של אלרגן. באוגוסט 2016 השלימה טבע את רכישת אקטביס, שתמורתה שילמה 33.4 מיליארד דולר במזומן, ונוסף על כך, הנפיקה למוכרת, אלרגן, מניות בשווי של 5.4 מיליארד דולר במועד העסקה.

טבע סיימה את הרבעון הראשון של 2017 עם צמיחה של 17% בהכנסות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ל-5.6 מיליארד דולר. הרווח הנקי החשבונאי גדל ב-2% ל-580 מיליון דולר, ואילו הרווח הנקי לפי גישת ההנהלה (כלומר, ללא סעיפים חשבונאיים המוגדרים כחד-פעמיים) ירד ב-8% ל-1.1 מיליארד דולר.

מאחר שטבע רכשה פעילות גנרית, מתבקש להשוות את תוצאות מגזר הגנריקה שלה לפני ואחרי רכישת אקטביס. ברבעון הראשון של 2016 הציגה טבע הכנסות של 2.46 מיליארד דולר ממכירת תרופות גנריות, עם רווחיות גולמית של 45.7% מההכנסות. שנה לאחר מכן עומדות ההכנסות של טבע מגנריקה על 3.06 מיליארד דולר, בשעה שהרווחיות הגולמית מהווה 44.8% מתוכן.

כך שבעבור תשלום עתק של כמעט 38.8 מיליארד דולר (יותר משווייה הנוכחי של טבע כולה) זכתה טבע בשלב הראשון לתוספת של 600 מיליון דולר בלבד במכירות הרבעון הראשון בתחום הנגריקה, המשקפים צמיחה של 24.4%.

מעבר לכך, הרווח המגזרי של פעילות הגנריקה צמח ברבעון הראשון של 2017 בשיעור מתון עוד יותר, של 20% בלבד, ל-779 מיליון דולר - וזאת בשל שחיקה בשיעורי הרווחיות ל-25.5% מההכנסות, לעומת 26.4% ברבעון המקביל.

ברור למדי שהסכום ששילמה טבע על אקטביס כולל גם את ההזדמנויות הקיימות בצבר המוצרים של האחרונה, הנמצאים עדיין בפיתוח, וכן את החיסכון בעלויות המשותפות. טבע, למשל, מציינת כי הסינרגיות שהופקו מחיבור שתי הפעילויות יחדיו הביאו לחיסכון בעלויות של כ-1.5 מיליארד דולר בשנה. ולמרות זאת, המספרים הנוכחיים רחוקים עדיין מלתמוך במחיר ששילמה טבע על אקטביס, ושכלל גם הגדלה של מצבת החובות של החברה להיקף עצום של 34.6 מיליארד דולר נכון לסוף מארס השנה.

טבע מתמודדת עם מציאות חדשה

בעת השלמת העסקה אמר מנכ"ל טבע דאז, ארז ויגודמן, כי "באמצעות רכישת אקטביס אנו בונים טבע חדשה, עם בסיס איתן, פרופיל פיננסי משודרג ומקורות הכנסות ורווח מגוונים יותר. אלה מגובים במנועי פיתוח של מוצרים, הן בתחום הגנרי והן בתחום תרופות המקור. תשתית זו תניב צמיחה רב-שנתית בשורה העליונה והתחתונה ותזרים מזומנים משמעותי".

סיגי אולפסון, מנכ"ל החטיבה הגנרית באותה תקופה, הדגיש אז כי "לטבע יש כעת כמה מהנכסים, היכולות ואנשי המקצוע הטובים ביותר בתעשייה. מוטלת עלינו אחריות ברורה לתרגם את החוזקות האלה לתוצאות בעלות משמעות עבור המטופלים, הלקוחות והקהילות שאנו משרתים, ולבעלי המניות שלנו".

אלא שפחות משנה לאחר מכן, גם ויגודמן, גם אולפסון וגם סמנכ"ל הכספים אייל דשא, כבר אינם בטבע, וההנהלה הנוכחית נדרשת למצוא את הפתרונות למציאות החדשה.

עוד כתבות

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל "חדשות 13" מגיב: "לא מתכוון להוריד את הראש בפני הברנז'ה"

מנכ"ל "חדשות 13" ישראל טוויטו הגיב בעקיפין במכתב לעובדים להאשמות הקשות של עורך מהדורת השבת, ניר בכר ● "אני לא מתכוון להתייחס ברצינות להכפשות האישיות ובטח שלא לטענות ההזויות על הטיות פוליטיות"

נשיא דרום קוריאה, מון ג’אה־אין / צילום: Associated Press

דרום קוריאה תוציא 95 מיליארד דולר על "ניו דיל" להבראת הכלכלה

נשיא דרום קוריאה מון ג'אה־אין אמר בנאום כי המיזמים החדשים צפויים ליצור 1.9 מיליון מקומות עבודה חדשים עד 2025 ● "מגפת הקורונה אישרה שוב את הדחיפות של התגובה לשינויי האקלים", אמר

MY ONO  / הדמיה: 3division

האבסורד של כביש 461: היצע של מיליוני מ"ר משרדים בשוק מוכה אבטלה

לאורך כביש 461 לבדו, מצומת מסובים ועד יהוד, מתוכננים 2.5 מיליון מ”ר שטחי תעסוקה • היזמים בטוחים: "יהיה ביקוש. אנחנו מסתכלים 20 שנה קדימה" • האם כל בנייני המשרדים המתוכננים כעת באמת ייבנו? ● "גלובס" מנתח

דן שולמן, מנכ"ל פייפאל / צילום: רויטרס

פייפאל חושפת: החברה "מפתחת יכולות" בתחום מטבעות הקריפטו

ענקית הפינטק האמריקאית הציגה לראשונה את פעילותה בתחום במכתב ששלחה לנציבות האירופית ● בחודש שעבר דווח כי פייפאל עשויה לאפשר קנייה ומכירה של מטבעות דיגיטליים ליותר מ-300 מיליון משתמשי השירותים שלה בעולם

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חוק התעופה המותאם לימי קורונה אושר סופית. מה צריך לדעת עליו?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המעודכן בהוראת שעה לחוק שאמור להיטיב עם חברות התעופה על חשבון הצרכנים ● החוק עדיין מחייב את החברות להחזיר לצרכנים את כספם על טיסות שבוטלו, סעיף שהחברות שאפו שיבוטל (ויאפשר להן להעניק זיכוי בלבד)

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

נעילה אדומה בתל אביב: מדד ת"א 35 ירד ב-1.3%

מדד ת"א 125 איבד 1.2% ומדד ת"א 90 ירד ב-0.5% ● מדד הבנקים איבד 1.8%, מניית דיסקונט ירדה ב-2.9%, פועלים נסוגה ב-2%

שלב הניסויים בבני אדם של אוניברסיטת אוקספורד, לקראת פיתוח חיסון לוירוס הקורונה  / צילום: אוניברסיטת אוקספורד

הגרף היומי: כמה אנחנו באמת קרובים לחיסון לקורונה?

יש יותר מ-160 מועמדים בדרך לחיסון יעיל ובטוח לקורונה, רובם המוחלט נמצאים בשלבים ראשונים ● יש מי שסבור שיכול להיות שנראה חיסון מוכן ליצור מסחרי כבר בסוף השנה, אף שגם בשלבים המתקדמים ההצלחה אינה מובטחת והסיכויים לא גבוהים

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד האוצר: הזוגות הצעירים חשבו שהקורונה הסתיימה והתנפלו על שוק הדירות בחודש מאי

כך עולה מנתוני הכלכלנית הראשית באוצר על שוק המגורים ● בחודש מאי בוצעו 6,500 עסקאות, רובן מצד זוגות צעירים ● ואולם רק רבע מהרכישות שלהם בוצעו במסגרת מחיר למשתכן ● חמישית מכלל הקבלנים פנו לקרן להלוואות בערבויות מדינה, בבקשת סיוע

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הסדר מקל עם משפחת פישמן יובא מחר לאישור בית המשפט. הנאמן מתנגד נחרצות

בעקבות בקשת ״גלובס״ הותר לפרסם את עצם קיומו של הסדר הגישור שיובא מחר לאישור ● ביתם של בני הזוג פישמן יימכר אבל רק מחצית מהתמורה תגיע לקופת הנשייה ● הנאמן מתנגד נחרצות להסכם אולם לבקשת משפחת פישמן נאסר לפי שעה לפרט את פרטי ההתנגדות

מטוסי דלתא חונים בשדה התעופה בקנזס סיטי, ארה"ב / צילום: Charlie Riedel, AP

דלתא איירליינס הפסידה 5.7 מיליארד דולר ברבעון השני של 2020

דלתא איירליינס מקצצת בחצי את מספר הטיסות שתכננה להוסיף בחודש הבא, בשל הירידה בביקושים עקב מגפת הקורונה ● ההכנסות ברבעון שהסתיים ביוני צנחו ב-88% ביחס לאשתקד והסתכמו ב-1.47 מליארד דולר

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

אחרי הפיטורים: חובת ההוכחה עוברת ל"חדשות 13". אבל יש גם כוכבית

הציוץ של עורך "המגזין" ניר בכר המאשים את המנכ"ל ישראל טויטו ב"בלפוריזציה" מספר הרבה על "חדשות 13", אבל לא פחות על חולשת העיתונאים ●  קשה שלא לתהות: אם לא היה מפוטר, האם הציבור עדיין היה זוכה לשמוע את הדברים

רשת NEW YORK & Company הותיקה פושטת את הרגל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אפקט הקורונה: רשת New York & Co מתכוננת לסגירת כל חנויותיה במסגרת פשיטת רגל

החברה האם של המותג הוותיק, RTW Retailwinds, הגישה בקשת להגנה מפשיטת רגל ● עקב המצב הרשת כבר השיקה מבצעי מכירות לחסיול המלאי ב־387 החנויות שלה ברחבי ארה"ב ● החברה גם שוקלת מכירה של עסקי המסחר האלקטרוני והקניין הרוחני שלה

מערכת מיזוג במשרד / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חלונות פתוחים וכיול המזגן: כך תפחיתו את הסיכון להידבק במשרד

מה המדע יודע על סיכויי ההידבקות בקורונה מווירוס שנישא באוויר ● מדוע מומחים לבריאות הציבור מעריכים שזו לא דרך ההדבקה העיקרית ● ואיך בכל זאת בנייני משרדים יכולים להפחית את הסיכונים

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הסבלנות נגמרה, ותביעה ייצוגית הוגשה נגד אל על – מה הסיכוי שהלקוחות יקבלו החזר כספי?

הסכום שהתובעים דורשים מהחברה עומד על 400 מיליון דולר - זהה לסיוע שהחברה אמורה לקבל מהמדינה ● הטענה: אל על, בדומה לחברות אחרות, מפרה את חוק התעופה בכך שהיא אינה מחזירה כספים לנוסעים שטיסתם בוטלה

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

תקווה ישראלית? האוניברסיטה העברית מדווחת על תרופה "שיכולה להפוך את הקורונה להצטננות"

התרופה, שנועדה במקור לטיפול בעודף שומנים בדם, פוגעת ביכולת של הוירוס להתרבות בתוך שומן בתאי הריאה ● ממצאיו של פרופ' יעקב נחמיאס עשויים להסביר את הקשר בין מחלות מטבוליות לבין פגיעה חמורה מן הוירוס

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הרוכש הפוטנציאלי של אל על מחמם מנועים – שכר משרד יחסי ציבור

וגם: יש קונצנזוס להשקעה בביומד וגם חדשות טובות גם בימי קורונה

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר, גלובס

גילעד אלטשולר קונה: "הבנו שיש 'אובר שוטינג' במניות הנדל"ן המניב והבנקים"

לאחר שמימש נתחים משמעותיים מהחזקותיו במניות נדל"ן הנסחרות בת"א, חזר אלטשולר שחם לבצע השקעות של מאות מיליוני שקלים ● גילעד אלטשולר: "אפילו בירידה של כ-25% בשכר הדירה וירידה בתפוסות במרכזים המסחריים ובמשרדים, החברות האלה מעניינות להשקעה"

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

היום הגורלי של אל על: האם תחתום על הסכם עם הטייסים או שתלך להגנה מפני נושים?

מתווה הסיוע הממשלתי שאל על בחרה דורש חתימה עם ועדי העובדים על תוכנית התייעלות שתשקף חיסכון שנתי של 350 מיליון דולר ● ההנהלה הגיעה להסכמה עם שלושה ועדים, אך הפערים מול הטייסים ממשיכים להיות גדולים מאוד ומחר ינסו לגשר עליהם בפגישת מו"מ רשמית

רוכב אופניים על רקע זיהום בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

זיהום אוויר מגביר את התחלואה מקורונה, אז למה ישראל מתעלמת

מחקרים חדשים מראים כי חשיפה גבוהה וארוכת טווח לחלקיקי זיהום אוויר מעלה את הסיכוי להידבקות בקורונה ואשפוז בכ-10%, ולמקרי מוות מהמחלה ב-15% ● שירותי הבריאות בעולם לא נותרו אדישים לנתונים, אך נראה כי בישראל הנושא נזנח

הפגנת המחאה בכיכר רבין על חוסר הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שכיר מול עצמאי: קל לראות מי מנפגעי הקורונה מקבל מהמדינה ודאות ויותר כסף

הארכת תקופת הזכאות לקבלת דמי אבטלה לשכירים הדגישה את הפערים לרעת העצמאים ● למשל, הפער בסיוע לשכיר ולעצמאי שהרוויחו לפני הקורונה כ-11 אלף שקל בחודש יכול להסתכם בכ-50%