גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איטליה נגד ספרד זה לא רק כדורגל, זו גם כלכלה

גמר ליגת האלופות המתקרב, בין יובנטוס לריאל הספרדית, הוא הזדמנות טובה לבחון גם את יחסי הכוחות הכלכליים בין המדינות 6 שנים לאחר המשבר הכלכלי ■ ספרד הצליחה להתאושש, בעוד שאיטליה עדיין תקועה בבוץ

איטליה נגד ספרד / צילום: שאטרסטוק
איטליה נגד ספרד / צילום: שאטרסטוק

יום שבת, 3.6, ייערך משחק הגמר של ליגת האלופות לעונת 2016/17. לכר הדשא בקרדיף שבוויילס יעלו יובנטוס, אלופת איטליה, וריאל מדריד, אלופת ספרד ואלופת אירופה בשנה שעברה, שתנסה להגן על התואר האירופי.

שתי הקבוצות, המייצגות את האליטה של הכדורגל האירופי, מהוות את חוד החנית בליגות המקומיות שבהן הן משחקות, ומשחק ביניהן נותן לנו את האפשרות להשוות בין הכלכלות של אותן מדינות, בעיקר לאור משבר החובות שאותו הן חוו בשנים האחרונות.

המשבר הכלכלי הגלובלי, שפרץ בארה"ב בספטמבר 2008, לאחר פשיטת הרגל של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, יצר כדור שלג של אובדן אמון במערכת הפיננסית, הן בארה"ב והן מחוצה לה, וגם גוש האירו לא חמק מכך.

ב-2010 החלו מספר מדינות באירופה להיקלע לקשיים כלכליים ותזרימיים קשים כתוצאה מניסיונות הולכים וגוברים של הממשלות המקומיות לחלץ את הבנקים שנפגעו מאותו משבר, ועיקר החששות התפרצו בתחילת 2011, לאחר שתשואות איגרות החוב הממשלתיות של אותן מדינות עלו בצורה חדה כתוצאה מהשמועות בשווקים כי אותן מדינות, פורטוגל, אירלנד, איטליה, יוון וספרד, שלימים נודעו בראשי התיבות PIIGS, לא יוכלו לשרת את החוב הממשלתי שלהן, שתפח לממדי ענק.

אמנם הבעיה הגדולה ביותר הייתה באיגרות החוב של המדינות הנחותות - יוון, פורטוגל ואירלנד - אך את עיקר תשומת הלב תפסו איטליה וספרד, המהוות בהתאמה את הכלכלות הרביעית והחמישית בגודלן בגוש האירו. זאת לאחר שמעבר לתשואות עצמן, גם מרווחי האשראי ממדד הייחוס של אותן אג"ח (אג"ח ממשלת גרמניה) ומחירי ה-CDS עליהן (- Credit Default Swap ביטוח על חדלות פירעון של אג"ח) קפצו בחדות.

בגרף המצורף ניתן לראות את תשואות אג"ח לעשר שנים של ספרד ואיטליה, שהגיעו בשיא המשבר לרמות תשואה של קרוב ל-7%, ואת ה-CDS של אותן מדינות, שהגיעו בשיא המשבר לכ-540 נקודות. החשש העיקרי באותה תקופה היה כי ברמת התשואות הנ"ל, ספרד ואיטליה לא יצליחו לגייס חוב חדש בשוק, וכתוצאה מכך לא יצליחו לגלגל את החוב שלהן, ויגיעו למצב של חדלות פירעון.

למזלן של מדינות ה-PIIGS הן עדיין היוו חלק מהגוש האירופי ובתחילת 2012, ובהחלטה כוללת של שרי האוצר של הגוש והבנק המרכזי האירופי (ה-ECB) הוקמו שני מנגנונים שנועדו לעזור לאותן ממשלות להיחלץ מהמשבר שאליו הן נקלעו. השניים הם קרן חילוץ "חוץ בנקאית" (EFSF), שהזרימה לאותן מדינות סכום עתק של כ-750 מיליארד אירו כדי לייצב את המערכת הפיננסית שלהן, ו"תוכנית למימון מחודש ארוך-טווח" (LTRO) שהזרימה קרוב לטריליון אירו ישירות לבנקים הבעייתים", כהלוואה בריבית נמוכה.

שתי תוכניות החילוץ אמנם הביאו בסופו של דבר להתייצבות ולהתאוששות הכלכלות במדינות הבעייתיות, אך לוו בלא מעט משברים פוליטיים וחברתיים באותן מדינות. כאן ניכרת השונות בין שתי המדינות, ספרד ואיטליה - הן בדרך שבה הן התמודדו עם המשבר, והן במצבן העכשווי, כ-6 שנים לאחר שיאו.

ספרד, שסבלה בעיקר ממשבר בשוק הנדל"ן המקומי, הייתה כפסע מפשיטת רגל במהלך אותה תקופה, ובבעיה עמוקה יותר מאיטליה. אנליסטים העריכו כי אם תשואות איגרות החוב הממשלתיות שלה לעשר שנים יטפסו לרמה של מעל ל-7.5%, הממשלה תכריז כי היא אינה יכולה לשרת את החוב שלה.

למזלה, רמת השיא (באוגוסט 2012) הגיעה ל-6.83%, ומאז, בעקבות שיפור במצב הכלכלי במדינה - הן כתוצאה מהזרמות הכספים הרבות מצד קרנות החילוץ והן כתוצאה מרפורמות כלכליות בכלל, ובשוק העבודה בפרט - ירדו תשואות האג"ח בצורה חדה, עד לרמתן הנמוכה ביותר (0.87%), שנרשמה בספטמבר האחרון.

מובן שהעובדה כי הריבית בגוש האירו ירדה באותה תקופה בצורה חדה רק היטיבה עם תשואות האג"ח, אך עדיין, גם מרווח האשראי של ספרד, שעמד בשיאו על 540 נקודות, עומד כיום על כ-110 נקודות, ירידה חדה מאוד.

אכן, ניתן לומר די בוודאות כי ספרד הצליחה להתאושש מהמשבר שפקד אותה בצורה טובה ומהירה הרבה יותר מהצפוי. מעבר לתשואות האג"ח אנו רואים שיפור משמעותי ביתר הנתונים הכלכליים במדינה, כדוגמת צמיחת התמ"ג - שבין השנים 2009 ועד 2013 רשם צמיחה שלילית, וכיום עומד על קצב שנתי של למעלה מ-3%. ספרד מהווה כיום את המדינה האירופית עם קצב הצמיחה הגבוה ביותר. שיעור האבטלה במדינה, שהיה, למעט יוון, הגבוה בגוש האירו, והגיע בשיאו (2013) לכ-27%, ירד בחדות בשנים האחרונות לפחות מ-20%. כמו כן ניכר השיפור בהתנהגות שוק המניות המקומי, שהנו שוק המניות הטוב ביותר מתחילת השנה במטבע מקומי, לאחר עלייה של כ-16% במונחי מטבע מקומי נכון לכתיבת שורות אלו.

חשוב לציין, כי תמורות אלו בכלכלה הספרדית חלו על אף חוסר יציבות משווע בפוליטיקה המקומית. בשש השנים האחרונות נערכו שלוש מערכות בחירות במדינה, ויתרה מכך, בשל העדר רוב גורף למפלגת השלטון, שזכתה בבחירות, וחוסר יכולתה להקים קואליציה בשל כך, תפקדה ספרד תקופה לא קצרה ללא ממשלה בפועל.

מנגד, איטליה עדיין מושכת אחריה כגיבנת את משבר החובות מ-2011. שלוש הבעיות העיקריות בכלכלה האיטלקית הן החוב הציבורי האדיר, העומד כיום על למעלה מ-100% מהתוצר המקומי; ההישענות הרבה על סקטור הבנקים, המהווה כ-40% ממדד המניות המקומיות, ונמצא גם כן בבעיית חובות קשה ביותר; וחלקם המשמעותי של ועדי העובדים החזקים בשוק העבודה, שאינם מאפשרים העברת רגולציות הכרחיות הנחוצות כדי לשפר את המצב הכלכלי במדינה. משבר החובות החריף הביא בעקבותיו לסערה חברתית ולמשבר פוליטי קשה, ומ-2011 עמדו בראשות ממשלת איטליה לא פחות מארבעה ראשי ממשלות שונים.

חוסר יכולתה של הממשלה האיטלקית לתפקד ולהעביר את הרפורמות ההכרחיות, הן בשוק העבודה והן ברגולציה על הבנקים, הביא לכך שבניגוד לספרד, המצב באיטליה אינו משתפר, ובחלק מהנתונים אף הולך ומידרדר.

שיעור האבטלה לדוגמה, שעמד בסוף 2011 על כ-8.4%, טיפס בחדות, ועומד היום על 11.65%. התמ"ג האיטלקי ממשיך לדשדש, ובניגוד למדינות אחרות בגוש עדיין עומד על פחות מ-1% צמיחה. תשואות איגרות החוב הממשלתיות לעשר שנים אמנם ירדו מאז 2011 מ-7% ל-2.2% נכון להיום, אך אם בעבר הן היו נמוכות משמעותית מתשואות איגרות החוב המקבילות של ספרד, היום הן נסחרות בתשואות גבוהות יותר, וכך גם מחירי ה-CDS עליהן.

ניתן לראות שונות זו גם בתשואות מדדי המניות המקומיים. מתחילת 2011, הן מדד IBEX 35 הספרדי והן מדד MIB האיטלקי נמצאים בתשואת חסר משמעותית מול מדד הייחוס (היורוסטוקס 600), בעיקר המדד האיטלקי.

לסיכום, איטליה וספרד המזוהות בעיקר עם דרום אירופה ושוכנות לחופו של הים התיכון, עברו ועדיין עוברות תקופה לא קלה מבחינה כלכלית בעקבות המשבר הגלובלי ב-2008. בסקירה זו ניתן לראות כי העם הספרדי הצליח להתאושש בצורה חדה וטובה יותר מהמשבר, בניגוד לאיטלקים, שעדיין נמצאים עמוק עמוק בבוץ.

ולגבי הכדורגל? שתי המעצמות האירופיות, שייפגשו על הדשא בקרדיף, באות מגישות שונות. יובנטוס ההגנתית, בראשות שוערה, שנחשב בעיניי רבים לשוער הטוב בהיסטוריה, ג'יאנלואיג'י בופון, ומנגד, ריאל ההתקפית, שבראשה עומד כריסטיאנו רונאלדו הפורטוגלי, שנחשב בעיני רבים לכדורגלן הטוב בעולם כיום. איך המשחק ייגמר? קשה מאוד להתנבא, מעניין בטוח יהיה, אישית אני חושב שבופון יהיה זה שיניף את הגביע המיוחל.

* הכותב הוא מנהל תיקים בכיר בדסק חו"ל בפעילים. הכותבים עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלו שהוזכרו בכתבה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

צמיחת התמג בעשור האחרון

תשואות מדד

עוד כתבות

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

חיים ביבס: השלטון המקומי יממן שליש מפרויקטים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים בפריפריה

למרות הצהרה זאת, יו"ר המרכז לשלטון מקומי מתנה את הצעד בכך שהממשלה תשלים את מימון הפרויקטים ● כמו כן הוא הודיע כי המרכז מתנגד להארכת תמ"א 38 ללא הסדרה תקציבית של התחדשות עירונית ביישובי הפריפריה

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפרלמנט הבריטי דחה ברקזיט מזורז: הליש"ט צנחה, וול סטריט ננעלה בירידות שערים

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי הפרלמנט דחה את תוכנית ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא ● הליש"ט ירדה ב-0.7% ● המגמה בוול סטריט התהפכה עם ההצבעה והעליות נמחקו ● הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3% והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● פייסבוק ירדה ביותר מ-3% לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן זינקה בכמעט 30% לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09% ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

שרון בן צבי / צילום: גלי חרמון

ליאורה עופר ממנה סמנכ"לית שיווק חדשה בעופר השקעות

חברת עופר השקעות הודיעה על מינויה של שרון בן צבי, עד לאחרונה סמנכ"לית השיווק בקבוצת משולם לוינשטין, לתפקיד סמנכ"לית השיווק והנכסים בחברה ● וגם: חברת נטו של דודי עזרא תסתפק בתשלום מופחת מהחברה-הבת

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

בית הנשיא הודיע לראשי סיעות הכנסת ה-22 על העברת המנדט לגנץ

יו"רית הימין החדש, איילת שקד: אין בכוונתנו לנהל מו"מ עצמאי בנפרד מגוש 55 ● בכחול לבן אמרו ל"גלובס" כי בכוונתם לפנות לכל הסיעות בכנסת ה-22, אך הדגישו כי הטלפון הראשון שלהם יהיה לליכוד

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, טבע זינקה ב-11%

ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4% ות"א 90 עלה בכ-0.3% ● טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס זינקה ב-32%

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

מניית סאטקום קופצת: חידוש חוזה בקונגו בכ-28 מיליון דולר לשלוש שנים

גילת טלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של סאטקום, חידשה חוזה לאספקת שירותי תקשורת לוויינית עם חברת התקשורת וודאקום ● בסאטקום מציינים, כי הרווחיות התפעולית הממוצעת מהחוזה בקונגו בשנים הקודמות הייתה בשיעור של כ-30%

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

ינקי קוינט / צילום: שלומי יוסף

רשות החברות משיקה תכנית הכשרה יוקרתית למנכ"לי החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטה מסין

התכנית היוקרתית לפיתוח מנהיגות פותחה על ידי רשות החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטאות תל-אביב ו-Ceibs בשנחאי ● התכנית מיועדת, בין היתר, לחשוף את המנכ"לים לתפיסות ניהוליות "שונות באופן מהותי מהנהוג בישראל", וכן לקדם נטוורקינג ● עלות התכנית נאמדת באלפי שקלים למשתתף

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה 31% על רקע תוצאות חדשות מניסוי במוצר המוביל שלה למחלת פברי

מניית פרוטליקס, המפתחת תרופות המבוססות על חלבונים אנושיים בתוך תאי צמח מהונדסים גנטית, משקפת שווי חברה של 108 מיליון שקל ● תוצאות ראשונות של הניסוי פורסמו בספטמבר 2018, אחרי 6 חודשי טיפול ב-16 חולי פברי, וכעת מתפרסמות תוצאות מטיפול באותם חולים במשך שנה

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט, ושעדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות ראש הממשלה הבריטי או כל גורם אחר

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

"אתה אדיר!" טראמפ מברך את נתניהו ליום הולדתו ה-70

נשיא ארה"ב חתם בסוף הברכה לנתניהו בכתב ידו והוסיף: "אתה אדיר" ● אמש קיבל נתניהו גם שיחת טלפון אישית מהנשיא פוטין

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

נכס של הרץ בניו אורלינס / צילום: מצגת החברה

סלקטיביות באמריקאיות: קשיים בהנפקת המניות המתוכננת של חברת הרץ בת"א

במסגרת ההנפקה תכננה הרץ גרופ לשנות את סיווגה לקרן השקעות בנדל"ן בארה"ב (קרן ריט), כחלק ממהלך הנפקה הנחשב ארוך ומורכב יחסית, והינו ראשוני מבין חברות הנדל"ן האמריקאיות שעד היום גייסו אג"ח בבורסה המקומית

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל