גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עבודה בצל מחלה כרונית

רגע של העלאה למודעותם של מנהלים - וכמה עצות לעובדים חולים

קריירה / צילום: Shutterstock
קריירה / צילום: Shutterstock

מימיננו או משמאלנו עשוי לשבת לפחות עובד אחד הסובל ממחלה כרונית. אולי בעל מוגבלות פיזית ממשית אך בלתי נראית - כבאחת "המחלות השקופות", כמחלת הפיברומיאלגיה שלא מכבר צוינה בחודש המודעות לקיומה - ואולי הוא חולה במחלה ניכרת או ידועה יותר.

להבין שהם חולים

לחיים בצל מחלה כרונית יש לא מעט השפעות פסיכולוגיות. בשלבי התפרצות המחלה עשוי תהליך האבחון להימשך זמן רב ולהתלוות בתסכול עצום במקרה שיש קושי לאתר את מקור החולי. במשך התהליך לא מן הנמנע שההיעדרויות ותפקוד העובד לא יתקבלו בהבנה בעבודה.

גם לאחר האבחון עליו להשלים עם המציאות הקשה, וזה לא פשוט, במיוחד כשהמחלה כרונית וחסרת מרפא.

"העבודה שאנחנו עושים מגדירה אותנו במידה רבה, ולכן האבחון שלי היה סוג של אובדן", מספרת עובדת אלמונית שחלתה במחלה כרונית בשנות השלושים לחייה. "איבדתי את זהותי הישנה והמוכרת - ההיא שהייתה קופצת מהמיטה בבוקר, רצה החוצה, מתקתקת עבודה, תמיד מתנדבת. הבחורה ההיא נעלמה".

להיאבק בעצמם, להגן על עבודתם, לדאוג לעתידם

בשגרה נתון העובד למאבק יומיומי. לא די שעליו להתמודד עם אי-ודאות כרונית ("איך ארגיש ביום החשוב שמצפה לי בעבודה?"), לסבול פיזית ולטפל בעצמו, עליו להגן גם על משרתו. במקרים רבים ההגנות החוקיות המוענקות לחולים כרוניים חמקמקות ועמומות, ולא לכל עובד ניתנות ההתאמות הנחוצות לו באמת (כמכסה שונה של ימי מחלה, למשל).

"אין לי שליטה על איך שאתפקד, וזה מפחיד, במיוחד כפרפקציוניסט. אני רוצה, אבל זה לא תמיד מספיק, כי אני לא יכול הכול", נחשף בפניי נועם, עובד בחברת הייטק שחלה בגיל 31. "אף אחד גם לא מבטיח לי שמחר ירצו אותי".

מעל לכול, הפחד הגדול הוא שיבוא יום ואלה לא יוכלו לעבוד יותר. חלקם יהיו תלויים בחסדי הכספים שהמדינה, אם בכלל, תספק להם, ועל רבים ייגזרו חיים צנועים למדי, עד כדי עוני ומחסור. מחקר אמריקני מראה כי מספר המבריאים מסרטן הולך וגדל - עד 2024 צפוי לעמוד על 19 מיליון איש בארצות הברית, ורבים מהם צפויים לחוות מצוקה כלכלית, חרדה ואובדן שליטה כללי בחייהם האישיים והמקצועיים. סרטן אמנם אינו מחלה כרונית, אך למרבה הצער, אפשר להשליך מכך על מצבם הפוטנציאלי של חולים כרוניים.

"אצלי הכול בסדר" - לא מומלץ

למחלה כרונית נלוות גם תחושות בושה, מבוכה ואשמה, ולכן מעטים העובדים שנחשפים באזני מנהליהם ועמיתיהם. הם פוחדים מסטיגמות של חוסר מסוגלות, עצלות ופינוק, וחוששים מהפלייה לרעה.

למרות זאת, כדאי להיות כנים בנוגע למצב כרוני. פעמים רבות למחלות בלתי נראות של עובדים יש השלכות סמויות, אך אלה סמויות רק לכאורה, ואז דווקא חוסר הגילוי פוגע בעובד ובתדמיתו. למשל, כשהמנהל מבחין בתשישותו של העובד, בקצבים המשתנים בעבודתו, בסגנון תגובותיו המתחלף (בהתאם למצבו הפיזי בכל עת) - ובמקום לייחס אותם למחלתו ולקבל זאת בהבנה, הוא עלול להסיק מסקנות לא נכונות. לדוגמה, לחשוב שהוא כועס ומסתיר זאת, או אפילו משתמש בסמים.

בקשו התאמות

עובד שחולה במחלה כרונית יכול להצליח בעבודתו, רק בדרכים שונות מבעבר. כלומר, עם כמה ההתאמות שיכולות להקל עליו לבצעה.

אין זה אומר שעליו להיות בעל תעודת נכות או לזכות בהקלות על פי חוק. לא כל העובדים החולים ששים לחצות דרך הביורוקרטיה הכרוכה בקבלת תעודה כזאת, ולא כל החולים זכאים לה - אך עדיין נדרשת התאמה כלשהי למצבם כדי שיוכלו לממש את הפוטנציאל שלהם בעבודה. התאמה פשוטה ככיסא ארגונומי, התאמת גובה השולחן, שרפרף לרגליים, חנייה בקרבת המשרד, הקצאת חדר מבודד, נגיש או קרוב לשירותים, הסכם לגבי שעות מנוחה או טיפול, עבודה מהבית ועוד.

לשם כך, כמובן, נדרשים שני תנאים: האחד - מנהל קשוב, מכבד וענייני. השני - עובד חיוני שמפגין רצון לעבוד ולא מתנהג כמנצל את ההתאמות לרעה. באשר למוטיבציה - חולים רבים מספרים שבעבורם לחיות חיים רגילים, לעבוד ולהיות יצרניים, משמע - להיות בשליטה, להיות "נורמליים", ולאלה יש להניח שהמוטיבציה לעבודה גבוהה.

אין ברירה? נסו קריירה דומה - שמותאמת למצבכם

למרבה הצער, לא כולם מצליחים לשלב בין שני העולמות, הקריירה והחולי. לחלקם ההתאמות לא מספיקות, אחרים לא זכו למנהל מבין ואכפתי, ויש שסובלים מיחס מפלה למרות קבלת מנהלם את המצב. כך למשל סיפר מנהל שיווק בחברה לתכשיטי יוקרה:

"המנהל שלי הכיר בבעיה שלי, והצטער בשבילי, אבל בפועל ניסה לעזור רק במה שקשור למציאת תרופה או פתרון למחלה. כאילו שזו הבעיה שלו... בכל מה שקשור לעבודה, הוא גרם לי להרגיש היטב שאינו מרוצה. הדבר האחרון שרציתי זה להישאר מועסק רק בשל רחמים, ולא משום שאני באמת טוב בעבודה".

אותו עובד החליט לעזוב את עבודתו כשכיר, והחל לעסוק בתחומו כמספק ייעוץ, הרצאות ושירותים מקוונים. הוא לא נדרש עוד להפגין נוכחות במשרד בשעות ספציפיות, בלבוש ספציפי, כשהוא רענן וחיוני, ויכול היה לשלוט בסדר יומו. לעובדים רבים אחרים אני מסייעת גם בתהליכי הסבה מקצועית בעקבות מחלה - במעבר מעבודה תובענית לעבודה בסגנון נוח יותר, למשל מעבר מעיסוק בתחום המשפט להוראה.

■ יעל מהודר היא יועצת ארגונית וכותבת הספר "המועמד הנבחר". מאמר מיועד להעשרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי ואישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם, ואין להתייחס אליו ככזה. לקשר עם יעל: בפייסבוק או באתר.

עוד כתבות

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

פוליטיקאים בהונג קונג בצל וירוס הקורונה / צילום: Achmad Ibrahim, Associated Press

אחרי תערוכת המובייל גם תערוכת האופטיקה הגדולה בעולם צפויה להודיע על ביטול

זאת לאחר שנציגויות וביתנים של חברות אופטיקה ממדינות המזרח הרחוק הודיעו שלא יגיעו ● איטליה עלתה היום לכותרות בעקבות זינוק במספר חולי הקורונה שאובחנו

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

(עדכון): הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

דרור פלנבאום / צילום: איל יצהר, גלובס

"המעבר לגמלה בכסף יהרוג את חוק הסיעוד, כי אנשים ירצו כסף במקום טיפול שהם זקוקים לו"

פורטפוליו עם דרור פלנבאום, מנכ"ל דנאל סיעוד, על ההחלטה ללמוד בתיכון בבית ספר לקציני ים בעכו, על הבעייתיות בשימוש במילה סיעוד ועל הרפורמה בתחום

העדויות / צילום: עטיפת הספר

שיפורה של שפחה. מרגרט אטווד עשתה זאת שוב

"העדויות" הוא ספר חשוב לא פחות מ"סיפורה של שפחה"

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

חיילים אמריקאיים באפגניסטן / AP   Massoud-Hossaini

פרשנות: כשלפיד החירות כבה באפגניסטן

מלחמת 18 השנה וטריליון הדולר מסתיימת והולכת ממש כפי שהסתיימה מלחמת וייטנאם כמעט לפני 50 שנה: בכישלון צבאי, פוליטי ומוסרי ● האם אמריקה תיסוג מן העולם?

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב

מטוסים של חברת אל על / צילום: סיון פרג'

דעה: קו חדש לטוקיו? הקורונה צפויה להגיע גם להשקה החגיגית של אל על

חברת התעופה הישראלית צפויה לחנוך בעוד כשלושה שבועות קו חדש לטוקיו, אלא שההתפתחויות האחרונות סביב משבר הקורונה עשויות לסכל את התוכנית הזו ● כיצד תושפע חברת התעופה שכבר הודיעה על אזהרת הכנסות ולמה זה לא בהכרח אומר שהמדינה חייבת לסייע לה?