גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עבודה בצל מחלה כרונית

רגע של העלאה למודעותם של מנהלים - וכמה עצות לעובדים חולים

קריירה / צילום: Shutterstock
קריירה / צילום: Shutterstock

מימיננו או משמאלנו עשוי לשבת לפחות עובד אחד הסובל ממחלה כרונית. אולי בעל מוגבלות פיזית ממשית אך בלתי נראית - כבאחת "המחלות השקופות", כמחלת הפיברומיאלגיה שלא מכבר צוינה בחודש המודעות לקיומה - ואולי הוא חולה במחלה ניכרת או ידועה יותר.

להבין שהם חולים

לחיים בצל מחלה כרונית יש לא מעט השפעות פסיכולוגיות. בשלבי התפרצות המחלה עשוי תהליך האבחון להימשך זמן רב ולהתלוות בתסכול עצום במקרה שיש קושי לאתר את מקור החולי. במשך התהליך לא מן הנמנע שההיעדרויות ותפקוד העובד לא יתקבלו בהבנה בעבודה.

גם לאחר האבחון עליו להשלים עם המציאות הקשה, וזה לא פשוט, במיוחד כשהמחלה כרונית וחסרת מרפא.

"העבודה שאנחנו עושים מגדירה אותנו במידה רבה, ולכן האבחון שלי היה סוג של אובדן", מספרת עובדת אלמונית שחלתה במחלה כרונית בשנות השלושים לחייה. "איבדתי את זהותי הישנה והמוכרת - ההיא שהייתה קופצת מהמיטה בבוקר, רצה החוצה, מתקתקת עבודה, תמיד מתנדבת. הבחורה ההיא נעלמה".

להיאבק בעצמם, להגן על עבודתם, לדאוג לעתידם

בשגרה נתון העובד למאבק יומיומי. לא די שעליו להתמודד עם אי-ודאות כרונית ("איך ארגיש ביום החשוב שמצפה לי בעבודה?"), לסבול פיזית ולטפל בעצמו, עליו להגן גם על משרתו. במקרים רבים ההגנות החוקיות המוענקות לחולים כרוניים חמקמקות ועמומות, ולא לכל עובד ניתנות ההתאמות הנחוצות לו באמת (כמכסה שונה של ימי מחלה, למשל).

"אין לי שליטה על איך שאתפקד, וזה מפחיד, במיוחד כפרפקציוניסט. אני רוצה, אבל זה לא תמיד מספיק, כי אני לא יכול הכול", נחשף בפניי נועם, עובד בחברת הייטק שחלה בגיל 31. "אף אחד גם לא מבטיח לי שמחר ירצו אותי".

מעל לכול, הפחד הגדול הוא שיבוא יום ואלה לא יוכלו לעבוד יותר. חלקם יהיו תלויים בחסדי הכספים שהמדינה, אם בכלל, תספק להם, ועל רבים ייגזרו חיים צנועים למדי, עד כדי עוני ומחסור. מחקר אמריקני מראה כי מספר המבריאים מסרטן הולך וגדל - עד 2024 צפוי לעמוד על 19 מיליון איש בארצות הברית, ורבים מהם צפויים לחוות מצוקה כלכלית, חרדה ואובדן שליטה כללי בחייהם האישיים והמקצועיים. סרטן אמנם אינו מחלה כרונית, אך למרבה הצער, אפשר להשליך מכך על מצבם הפוטנציאלי של חולים כרוניים.

"אצלי הכול בסדר" - לא מומלץ

למחלה כרונית נלוות גם תחושות בושה, מבוכה ואשמה, ולכן מעטים העובדים שנחשפים באזני מנהליהם ועמיתיהם. הם פוחדים מסטיגמות של חוסר מסוגלות, עצלות ופינוק, וחוששים מהפלייה לרעה.

למרות זאת, כדאי להיות כנים בנוגע למצב כרוני. פעמים רבות למחלות בלתי נראות של עובדים יש השלכות סמויות, אך אלה סמויות רק לכאורה, ואז דווקא חוסר הגילוי פוגע בעובד ובתדמיתו. למשל, כשהמנהל מבחין בתשישותו של העובד, בקצבים המשתנים בעבודתו, בסגנון תגובותיו המתחלף (בהתאם למצבו הפיזי בכל עת) - ובמקום לייחס אותם למחלתו ולקבל זאת בהבנה, הוא עלול להסיק מסקנות לא נכונות. לדוגמה, לחשוב שהוא כועס ומסתיר זאת, או אפילו משתמש בסמים.

בקשו התאמות

עובד שחולה במחלה כרונית יכול להצליח בעבודתו, רק בדרכים שונות מבעבר. כלומר, עם כמה ההתאמות שיכולות להקל עליו לבצעה.

אין זה אומר שעליו להיות בעל תעודת נכות או לזכות בהקלות על פי חוק. לא כל העובדים החולים ששים לחצות דרך הביורוקרטיה הכרוכה בקבלת תעודה כזאת, ולא כל החולים זכאים לה - אך עדיין נדרשת התאמה כלשהי למצבם כדי שיוכלו לממש את הפוטנציאל שלהם בעבודה. התאמה פשוטה ככיסא ארגונומי, התאמת גובה השולחן, שרפרף לרגליים, חנייה בקרבת המשרד, הקצאת חדר מבודד, נגיש או קרוב לשירותים, הסכם לגבי שעות מנוחה או טיפול, עבודה מהבית ועוד.

לשם כך, כמובן, נדרשים שני תנאים: האחד - מנהל קשוב, מכבד וענייני. השני - עובד חיוני שמפגין רצון לעבוד ולא מתנהג כמנצל את ההתאמות לרעה. באשר למוטיבציה - חולים רבים מספרים שבעבורם לחיות חיים רגילים, לעבוד ולהיות יצרניים, משמע - להיות בשליטה, להיות "נורמליים", ולאלה יש להניח שהמוטיבציה לעבודה גבוהה.

אין ברירה? נסו קריירה דומה - שמותאמת למצבכם

למרבה הצער, לא כולם מצליחים לשלב בין שני העולמות, הקריירה והחולי. לחלקם ההתאמות לא מספיקות, אחרים לא זכו למנהל מבין ואכפתי, ויש שסובלים מיחס מפלה למרות קבלת מנהלם את המצב. כך למשל סיפר מנהל שיווק בחברה לתכשיטי יוקרה:

"המנהל שלי הכיר בבעיה שלי, והצטער בשבילי, אבל בפועל ניסה לעזור רק במה שקשור למציאת תרופה או פתרון למחלה. כאילו שזו הבעיה שלו... בכל מה שקשור לעבודה, הוא גרם לי להרגיש היטב שאינו מרוצה. הדבר האחרון שרציתי זה להישאר מועסק רק בשל רחמים, ולא משום שאני באמת טוב בעבודה".

אותו עובד החליט לעזוב את עבודתו כשכיר, והחל לעסוק בתחומו כמספק ייעוץ, הרצאות ושירותים מקוונים. הוא לא נדרש עוד להפגין נוכחות במשרד בשעות ספציפיות, בלבוש ספציפי, כשהוא רענן וחיוני, ויכול היה לשלוט בסדר יומו. לעובדים רבים אחרים אני מסייעת גם בתהליכי הסבה מקצועית בעקבות מחלה - במעבר מעבודה תובענית לעבודה בסגנון נוח יותר, למשל מעבר מעיסוק בתחום המשפט להוראה.

■ יעל מהודר היא יועצת ארגונית וכותבת הספר "המועמד הנבחר". מאמר מיועד להעשרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי ואישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם, ואין להתייחס אליו ככזה. לקשר עם יעל: בפייסבוק או באתר.

עוד כתבות

עובדת עייפה / צילום: Shutterstock

לארגונים אין ברירה אלא להכשיר את עובדי העתיד כבר עכשיו

אין ברירה אלא להתמודד עם האתגר וזה דורש מאיתנו להקשיב לקולות אחרים וכן, גם להכשיר את כל מי שרוצה להכין את עצמו לכל עתיד שיגיע

חנויות האפליקציות של גוגל ואפל./ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מול קונגרס עוין: ענקיות הטכנולוגיה התעקשו שהן לא פוגעות בחדשנות

שימוע שנערך השבוע לאפל, גוגל, אמזון ופייסבוק עסק בניצול עוצמתן לטובת בלימת מתחרות ● "צריך לוודא שיצמחו גם הענקיות הבאות", אמר דיוויד סיסליני, יו"ר הוועדה בקונגרס ● באירופה נפתחה חקירה חדשה נגד אמזון

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

חברות הביטוח מציגות את יחס כושר הפירעון ל-2018: מגדל שבה לחלק דיבידנדים, כלל ביטוח רחוקה מכך

בשנים האחרונות עובר ענף הביטוח בישראל מהפכה בתחום דרישות ההון להבטחת יכולת הפירעון של החברות, כשאלה עוסקות בהגדלת הון ● "גלובס" מנתח בסיוע EY ישראל מיהן החברות האיתנות יותר, ואילו מהן אינן יכולות לגייס עוד הון "רובד 2"

רותם סלע בפרסומת למזגני טורנדו / צילום:

סקר הפרסומות: חווה אלברשטיין בלב, רותם סלע בראש

הפרסומת לבנק הפועלים בכיכובו של קובי מרימה הייתה יקרה, מושקעת, מצחיקה וקיבלה תשבחות מהברנז'ה - אך מציגה ביצועים בינוניים ● לעומת זאת, חווה אלברשטיין עוררה באזז סביב הפרסומת החדשה שלה ל-yes, אבל בעיקר סביב בחירתה של הזמרת להשתתף לראשונה בפרסומת

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-2.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2019

מנתוני הבורסה בתל-אביב שפורסמו אתמול, בראש מממשי המניות במחצית הראשונה של שנת 2019 ניצב דוד ורטהיים שמכר כ-10% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ תמורת כ-740 מיליון שקל ● מי שאר בעלי העניין לציבור ברשימה?

נטפליקס. יודעת לאתגר את הצרכן הצעיר והמתוחכם עם תוכן חדשני ומקורי / צילום: רויטרס - Mike Blake

אחרי הדוחות: מניית נטפליקס צללה, IBM עלתה

מניית נטפליקס נחתכה אמש ב-12%, לאחר שפרסמה דוחות לאחר סיום המסחר ● מספר המשתמשים הרשומים של החברה ברבעון השני של השנה עלה בשיעור נמוך בהרבה מהצפוי ● במקביל, ענקית המחשוב IBM עקפה את תחזית הרווח למניה, ומנייתה עלתה לאחר הנעילה

מוטי קירשנבאום, יו"ר מגדלי הים התיכון/ צילום: איל יצהר

מגדלי הים התיכון גייסה 320 מיליון שקל בריבית של 2.8%

במסגרת השלב המוסדי זכתה החברה לביקושי יתר של כ-1.2 מיליארד שקל ● תמורת ההנפקה תשמש במלואה לפירעון מוקדם ומלא של סדרה ב', תוך הארכת פריסת החוב של החברה

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: טבע ירדה לרמת שפל היסטורית; הנפט איבד 1.5% לאחר דוח המלאים

מלאי הנפט בארה"ב ירד בשבוע החולף מעבר לצפוי ● ספר הבז' של הפד: הכלכלה צמחה באופן "צנוע" ממאי עד יולי ● בנק אוף אמריקה היכה את תחזית הרווח למניה ברבעון השני ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, בהובלת הקאק הצרפתי

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

ירידות בבורסה: ת"א 90 מאבד 1.2%, דלק צונחת עוד 5%

דלק משלימה נפילה של 15% מאז ההודעה על עסקת שברון; נאלצה לצמצם את היקף הגיוס למימון העסקה ● חברת הדירוג פיץ' העלתה את תחזית דירוג האשראי של כיל מ"יציבה" ל"חיובית" ● חברת סייפ-טי דיווחה על קבלת "הזמנה משמעותית" מחברת תשתיות ישראלית, ומנייתה מזנקת

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

דוח קופות החולים 2018: גירעון "מאוחדת" גרר מטה את הגירעון הכולל של קופות החולים

כפי שנחשף לראשונה ב"גלובס", השנה התגלה גירעון אסטרונומי בקופת חולים מאוחדת של קרוב ל-500 מיליון שקל ● לפי הדוח, סך הגירעון של הקופות ב-2018 היה כ-350 מיליון שקל, פי כמעט ארבעה בהשוואה ל-2017

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

הגדלת ההשקעה הצפויה באיתקה הפילה את מניית קבוצת דלק ב-14% בתוך 3 ימים

בשוק מעריכים כי הנפילה נבעה מהסכמתה של דלק להגדיל ב-200 מיליון דולר את הזרמת ההון לחברה הבת איתקה, שמוציאה היום לפועל הנפקת אג"ח בריבית של יותר מ-9%

צילום מסך מתוך אתר חברת FlyPark

קיבלו צו הרחקה מנתב"ג? אז מה: פליי פארק ממשיכה לפעול בשטחי נמל התעופה

לאור ריבוי תלונות על שירות לקוי, בסוף אפריל הוציאה רשות שדות התעופה צו הרחקה לחברה ● אבל במציאות, לא נראה שחל שינוי בהתנהלות החברה ● תגובת החברה: "הצו לא תקף לגבינו. חבל שלא מציינים את עשרות אלפי הלקוחות שכן נהנים ממחיר נמוך ושירות מצוין"

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

אהוד ברק במכתב ל"דיילי מייל": הסירו את הכתבה עד שבע הערב

"הכפשתם את ברק באופן מכוון כדי לגרום לו נזק בלתי הפיך וכדי להביא תועלת ליריביו הפוליטיים", נכתב במכתב ששיגר אהוד ברק היום באמצעות עו"ד באנגליה לאתר ה"דיילי מייל"

וול סטריט IBM /  צילום: Reuters, Brendan McDermid

מבול דוחות בוול סטריט; טבע צונחת מתחת ל-8 דולרים

המדדים יורדים בעד 0.3% בפתיחת המסחר ● מורגן סטנלי היכה את התחזיות ב-9 סנט למניה ● פיליפ מוריס רשמה רווח למניה של 1.46 דולרים - מעל לתחזיות ● אפל זוכה להעלאת המלצה מצד ריימונד שתולה ציפיות בדגם העתידי 5G ● איביי מזנקת לאחר הדוחות ומניית נטפליקס צונחת בכ-10% לאחר תוספת מאכזבת במספר המשתמשים ברבעון השני של 2019

רחוב פנקס 29, קריית אונו / הדמיה: יח"צ

60 דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 בקריית אונו

שני בנייני רכבת סמוכים שבהם יחד 84 דירות, יעברו יחד חיזוק ותוספת קומות

האימוג'יז החדשים / איור: אפל, יח"צ

יש אפילו פלאפל: הצצה לאימוג'יז החדשים של אפל ואנדרואיד

לכבוד יום האימוג'י הבינלאומי שנחגג אמש, אפל וגוגל העניקו הצצה לחלק מעשרות האימוג'ים החדשים שיצאו בהמשך השנה, יחד עם עדכוני גרסאות למערכות ההפעלה למובייל שלהן

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב בשנה שעברה / צילום: איל יצהר, גלובס

עשרות עובדים סיניים בפרויקט הרכבת הקלה לא מקבלים אשרות כניסה לארץ

הסיבה: העיצומים של עובדי משרד החוץ בעקבות הכוונה לקצץ בתקציבי האירוח של דיפלומטים ונספחים בעולם ● מטה המאבק: נחריף את העיצומים

 

מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר / צילום: יואב דודקביץ ידיעות אחרונות

לקראת מהפכה בענף רכש המדיה: באוצר בוחנים את גורלה של לפ"מ

בפגישות שקיימו נציגי אגף התקציבים עם גורמים בשוק הם דנו בין היתר באפשרות להוציא חלקים גדולים מפעילות המדיה של לפ"מ לידי גורמים מקצועיים פרטיים ● אחת הסוגיות המרכזיות: ניהול רכש המדיה ● האוצר: "לאחרונה הגיעו פניות מידי גורמים פנים וחוץ ממשלתיים"

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

עזריאלי מרחיבה פעילות: משקיעה 135 מיליון דולר בחברה הפועלת בתחום הדאטה סנטרס בצפון אמריקה

השקיעה את הסכום המדובר ב-20% ממניות חברת קומפאס, וקיבלה אופציה להגדיל בה את חלקה ● "ענף הדאטה סנטרס הוא מן הצומחים בעולם בתחום הנדל"ן המניב"; השוכרים בו - "מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם"