גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדדי אג'יו במאי: המגמה נמשכת, כולם מרוויחים ומתפלאים

ממדדי אג'יו לתיקים המנוהלים עולה כי גם בחודש שעבר המשיכו תיקי ההשקעות במגמה חיובית, למרות השיא ההיסטורי שבו נמצאים מדדי המניות והאג"ח ■ מדוע המשקיעים מרגישים כה בטוחים?

בורסות אירופה/ צילום: רויטרס
בורסות אירופה/ צילום: רויטרס

תיקי ההשקעות של הציבור המשיכו בדהירת המסע צפונה, ורשמו תשואות נאות גם בחודש מאי. התשואות אפיינו את מרבית האפיקים, רמות הסיכון ופרופילי ההשקעות. עליות השערים בשוקי ההון ניזונו דווקא מאירועים מרעישים ומחיכוכים שנוצרו ממדיניות טראמפ, ומנתונים כלכליים מתונים המורידים את הסיכויים להעלאת הריבית.

כך, דווקא בתקופה שבה מדדי המניות והאג"ח נמצאים בשיא היסטורי, ההולך ומתעדכן חודש בחודשו, תיקי ההשקעות של הציבור עולים וגואים, ונהנים מתשואה חיובית - המביאה רבים להרים גבה ולשאול את השאלה הפשוטה: מתי יבוא התיקון?

ביצועים נאים בכל האפיקים

נתחיל עם סקירת הביצועים. התיקים המבוססים על אג"ח עלו במאי בשיעור מרשים ביותר, של 0.76%, וסיכמו חמישה חודשים עם תשואה של 2.13% מתחילת השנה. מן העבר השני, מדד תיק המניות עלה במאי בשיעור של 1.07%, וסיכם עלייה מתונה בשיעור של 0.96% בלבד מתחילת השנה.

מכאן נובע כמובן שגם התיקים המעורבים, המשלבים בין אג"ח למניות, עלו החודש בשיעורים דומים. תיק ה-20:80 עלה בשיעור של 0.83%, וצבר עלייה של 1.92% מתחילת השנה.

מדדי אג'יו מבוססים על נתונים מבתי השקעות שונים, רבים ומגוונים, בהם פסגות, פעילים, מגדל שוקי הון, אקסלנס, איי.בי.איי, מיטב דש, הראל, אלטשולר שחם, תפנית דיסקונט, UNIQUE, הלמן אלדובי, אלומות ואנליסט.

המדדים מתקבלים מהגופים המנהלים מעל 80% מתיקי ההשקעות של הציבור, פרטיים, קיבוצים, מוסדות וארגונים. המדדים הנבנים מנתונים אלו עוקבים אחר "תיק ההשקעות המצרפי" של הציבור, והתשואות המחושבות מהוות מדדי השוואה לביצועי תיקים בעלי פרופיל דומה.

העליות במדדים החודש הפתיעו משקיעים רבים, והאמירה הרווחת בוועדות ההשקעה היא ש"אולי כדאי למכור ולהמתין עד סוף השנה עם מזומנים". זוהי כמובן הלצה, אולם היא משקפת את הלך הרוח ואת ההפתעה שהולכת ומתגברת מחודש לחודש נוכח התשואות הגבוהות, הנוגדות את התחושה כי הסיכונים בשווקים דווקא עולים.

סקירת הסיכונים בשווקים

העלייה בסיכונים מתאפיינת בשני ממדים ברורים. האחד הוא התשואה הנמוכה בעולם איגרות החוב - התשואות הנמוכות באופן היסטורי באג"ח הממשלתיות, והשני הוא במרווחי הסיכון הנמוכים באג"ח הקונצרניות. באשר למרווח הסיכון המצומצם בקונצרניות, רק מפליא יותר לראות את הנטייה של ציבור המשקיעים לאג"ח אלה, תוך עליות מחירים המביאות לשחיקה נוספת של המרווחים.

בעקבות הגדלת הרכיב בתיקי הציבור, המחירים בקונצרניות עלו בשיעור של 0.94% בצמודות המדד וב-1.14% בשקליות. המחירים עולים, והתשואות ומרווחי הסיכון יורדים, ואיתם הגירוי של המשקיעים מהציבור הרחב להמשיך לנהור אל האפיק, כי משקיעים מהציבור הרחב חשים ביטחון לקנות דווקא את "מה שעולה".

בעולם המניות, המגמות ממשיכות להיות חיוביות, בעיקר בארה"ב, אשר נהנית מאמון ומציפייה חיובית לקראת צעדים כלכליים מרחיבים והורדת מסים של ממשל טראמפ. המכפילים ממשיכים להיות גבוהים היסטורית, ולגלם ציפייה לתוספת לקצב הצמיחה של התוצר, ואיתו גם לזה של החברות.

בישראל נוטים המשקיעים להמשיך להגדיל החזקות, ולהביא בכך לעליות שערים במניות הקטנות יותר - אלו של החברות שמתחילות גם הן ליהנות מהצמיחה במשק, ולעורר את הביקוש של כלל המשקיעים ומנהלי ההשקעות, לא רק הנועזים שבהם.

כתוצאה מכך עלה החודש מרכיב המניות בישראל במדדי התיקים של אג'יו בשיעור העולה על 2%, בעוד שמרכיב המניות בחו"ל עלה רק בשיעור של 0.19%, עקב התחזקות השקל מול המטבעות, על פי הרכבם במדדים.

טראמפ "כן ולא"

מדוע ניכרת העלייה ברצון של המשקיעים ברחבי העולם לקחת סיכונים דווקא ככל שהמחירים גבוהים יותר והסיכון הנראה לעין עולה? ברור כי הסיבה העיקרית לכך היא המגמות בארה"ב, אשר מושכות את שאר השווקים, מניות ואג"ח ברחבי העולם.

אם בוחנים באופן מעשי, הנשיא טראמפ עדיין לא ביצע צעד אמיתי בכיוון החיובי, אלא רק צעדים שליליים של היפוך או ביטול דברים שהיו: ביטול הסכמי סחר, ביטול הסכמי אקלים, שינוי עמדות ברור בתחום הגיאופוליטי ועוד. בכיוון החיובי הוא הציב את תוכנית המס על בעיותיה הרבות, והדרך לאישורה עדיין ארוכה. גם הסכם הנשק עם סעודיה צפוי להתפרס על פני שנים רבות, וניתן לשער כי הדרך ליישומו תהיה קשה במחירי הנפט הנוכחיים.

מה בכל זאת המשקיעים לוקחים מהצעדים השליליים הללו? נראה כי נחישותו של הנשיא טראמפ היא זו שמעודדת את השווקים. נחישותו, זו המביאה לפי שעה להיפוך או לביטול של הסכמים ומצבים קיימים, היא זו שכנראה תביא אותו להעביר בעתיד גם את הדברים הטובים לשווקים: הורדת מסי החברות, הגדלת ההוצאה הציבורית להשקעה בתשתיות, הקלות רגולטוריות ועוד.

אלו לא מתרחשים באופן מיידי, אך הם בוודאי יתבצעו בעתיד, מכיוון שהנשיא מראה סימנים של נחישות ואינו נשבר נוכח ביקורת או התנגדות. זה דווקא מעודד את השווקים, ולכך מתווספת ההנחה הרווחת כי ההתפתחות הכלכלית לא צפויה להביא להתפרצות אינפלציונית ולהאצה מהירה מדי בקצב עליית הריבית.

לסיכום נחזור אל התשואות המרשימות במדדי התיקים. אלו עולות על הציפיות המוקדמות ומביאות להרמת גבה: כיצד תשואה של כמעט שנה שלמה, מתקבלת בתוך חמישה חדשים בלבד. האם באמת ניתן לצפות לתיקון?

*** הכותב הוא מנכ"ל חברת אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות בע"מ, העוסקת בניהול עושר משפחתי, בליווי ועדות השקעה ובפיקוח על הנכסים הפיננסיים והריאליים של חברות, ארגונים וקיבוצים. ליועץ ו/או לחברה אין עניין אישי ואין לראות בסקירה ובאמור בה תחליף לייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק

מודאגים

עוד כתבות

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

אבי טיומקין / צילום: תמר מצפי

מה היה לאבי טיומקין להגיד לאחר שזומן לרשות ני"ע

יועץ קרנות הגידור אבי טיומקין, הוזמן באחרונה לביקור ברשות לניירות ערך, כדי להעביר סקירת מאקרו כחלק מתוכנית ההרצאות של מחלקת תאגידים

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון, מנגד משמעות אישורה היא הקפאת בנייה לצד תוואי

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת מניית מבטח שמיר הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

בהינף יד: אמזון מבקשת להמציא מחדש את האופן שבו אנו משלמים

ענקית הטק בונה מסופים בחנויות שיאפשרו לקונים לקשור את המידע מכרטיסי האשראי שלהם לכף־היד ● במילים אחרות, הקונה יוכל לשלם בהינף יד, בלי להוציא כרטיס או טלפון חכם

שרון שלום / צילום: כדיה לוי

בכיר נוסף במשרד הביטחון מצטרף להנהלת חברת הסייבר ההתקפי NSO

שרון שלום, שהיה ראש המטה של שר הביטחון, יעבור לחברת הסייבר השנויה במחלוקת, שתוכנה שלה שימשה לכאורה לריגול נגד עיתונאים ומתנגדי משטר במשטרים אפלים ● בתחילת החודש נודע כי הצנזורית הראשית מנהלת מגעים להצטרף לחברה, ואף ביקשה להקדים את פרישתה מצה"ל

מטריושקה בסנט פטרסבורג. החלפות בלתי נגמרות בשלטון / צילום: רויטרס, Alexander Demianchuk

דעה - "רוסיה היא חידה עטופה בתעלומה בתוך אניגמה": מה הכוונות האמיתיות של פוטין?

מה הוא רוצה? למה הוא מתכוון? בשביל מה לו? נשיא רוסיה עושה מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל למרבה הסקרנות הוא משתדל להיראות כמי שמכבד את שלטון החוק ● רוסיה מוסיפה להתחבט בין לגיטימיות לאפקטיביות ● דעה

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

הגנרל חליפה חפתר / צילום: Costas Baltas, רויטרס

ועידת השלום בברלין: הפסקת אש בלוב ויישום אמברגו הנשק שהטיל האו"ם

ועידת השלום התכנסה היום במטרה להפסיק את הלחימה בלוב ● שני הצדדים הנלחמים בלוב והמדינות שמספקות להם נשק הסכימו לאמץ את אמברגו האו"ם על העברת נשק

קובי אלפי  / צילום: מורן ויזל

"השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי"

לדברי קובי אלפי מבית ההשקעות אלפי בנדק, סביבת תמחור הכסף מאוד נמוכה ונוחה למגזר העסקי: "השוק הספיק להפנים במהלך השנה החולפת שהריבית נמצאת בשליטה ואינה צפויה לעלות בקרוב" ● ואילו סקטורים ומניות מומלצות לדעתו?

אלון קצף  / צילום:תמר מצפי

דיוידשילד-פספורטכארד נהפכת לחברת ביטוח - ואייל בן שלוש יכהן בה כיו"ר

החברה, שנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית White Mountains, קיבלה את אישור רשות שוק ההון ● החברה תפעל ישירות מול הציבור, וגם תמשיך במכירת ביטוח דרך סוכנים

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"