גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדדי אג'יו במאי: המגמה נמשכת, כולם מרוויחים ומתפלאים

ממדדי אג'יו לתיקים המנוהלים עולה כי גם בחודש שעבר המשיכו תיקי ההשקעות במגמה חיובית, למרות השיא ההיסטורי שבו נמצאים מדדי המניות והאג"ח ■ מדוע המשקיעים מרגישים כה בטוחים?

בורסות אירופה/ צילום: רויטרס
בורסות אירופה/ צילום: רויטרס

תיקי ההשקעות של הציבור המשיכו בדהירת המסע צפונה, ורשמו תשואות נאות גם בחודש מאי. התשואות אפיינו את מרבית האפיקים, רמות הסיכון ופרופילי ההשקעות. עליות השערים בשוקי ההון ניזונו דווקא מאירועים מרעישים ומחיכוכים שנוצרו ממדיניות טראמפ, ומנתונים כלכליים מתונים המורידים את הסיכויים להעלאת הריבית.

כך, דווקא בתקופה שבה מדדי המניות והאג"ח נמצאים בשיא היסטורי, ההולך ומתעדכן חודש בחודשו, תיקי ההשקעות של הציבור עולים וגואים, ונהנים מתשואה חיובית - המביאה רבים להרים גבה ולשאול את השאלה הפשוטה: מתי יבוא התיקון?

ביצועים נאים בכל האפיקים

נתחיל עם סקירת הביצועים. התיקים המבוססים על אג"ח עלו במאי בשיעור מרשים ביותר, של 0.76%, וסיכמו חמישה חודשים עם תשואה של 2.13% מתחילת השנה. מן העבר השני, מדד תיק המניות עלה במאי בשיעור של 1.07%, וסיכם עלייה מתונה בשיעור של 0.96% בלבד מתחילת השנה.

מכאן נובע כמובן שגם התיקים המעורבים, המשלבים בין אג"ח למניות, עלו החודש בשיעורים דומים. תיק ה-20:80 עלה בשיעור של 0.83%, וצבר עלייה של 1.92% מתחילת השנה.

מדדי אג'יו מבוססים על נתונים מבתי השקעות שונים, רבים ומגוונים, בהם פסגות, פעילים, מגדל שוקי הון, אקסלנס, איי.בי.איי, מיטב דש, הראל, אלטשולר שחם, תפנית דיסקונט, UNIQUE, הלמן אלדובי, אלומות ואנליסט.

המדדים מתקבלים מהגופים המנהלים מעל 80% מתיקי ההשקעות של הציבור, פרטיים, קיבוצים, מוסדות וארגונים. המדדים הנבנים מנתונים אלו עוקבים אחר "תיק ההשקעות המצרפי" של הציבור, והתשואות המחושבות מהוות מדדי השוואה לביצועי תיקים בעלי פרופיל דומה.

העליות במדדים החודש הפתיעו משקיעים רבים, והאמירה הרווחת בוועדות ההשקעה היא ש"אולי כדאי למכור ולהמתין עד סוף השנה עם מזומנים". זוהי כמובן הלצה, אולם היא משקפת את הלך הרוח ואת ההפתעה שהולכת ומתגברת מחודש לחודש נוכח התשואות הגבוהות, הנוגדות את התחושה כי הסיכונים בשווקים דווקא עולים.

סקירת הסיכונים בשווקים

העלייה בסיכונים מתאפיינת בשני ממדים ברורים. האחד הוא התשואה הנמוכה בעולם איגרות החוב - התשואות הנמוכות באופן היסטורי באג"ח הממשלתיות, והשני הוא במרווחי הסיכון הנמוכים באג"ח הקונצרניות. באשר למרווח הסיכון המצומצם בקונצרניות, רק מפליא יותר לראות את הנטייה של ציבור המשקיעים לאג"ח אלה, תוך עליות מחירים המביאות לשחיקה נוספת של המרווחים.

בעקבות הגדלת הרכיב בתיקי הציבור, המחירים בקונצרניות עלו בשיעור של 0.94% בצמודות המדד וב-1.14% בשקליות. המחירים עולים, והתשואות ומרווחי הסיכון יורדים, ואיתם הגירוי של המשקיעים מהציבור הרחב להמשיך לנהור אל האפיק, כי משקיעים מהציבור הרחב חשים ביטחון לקנות דווקא את "מה שעולה".

בעולם המניות, המגמות ממשיכות להיות חיוביות, בעיקר בארה"ב, אשר נהנית מאמון ומציפייה חיובית לקראת צעדים כלכליים מרחיבים והורדת מסים של ממשל טראמפ. המכפילים ממשיכים להיות גבוהים היסטורית, ולגלם ציפייה לתוספת לקצב הצמיחה של התוצר, ואיתו גם לזה של החברות.

בישראל נוטים המשקיעים להמשיך להגדיל החזקות, ולהביא בכך לעליות שערים במניות הקטנות יותר - אלו של החברות שמתחילות גם הן ליהנות מהצמיחה במשק, ולעורר את הביקוש של כלל המשקיעים ומנהלי ההשקעות, לא רק הנועזים שבהם.

כתוצאה מכך עלה החודש מרכיב המניות בישראל במדדי התיקים של אג'יו בשיעור העולה על 2%, בעוד שמרכיב המניות בחו"ל עלה רק בשיעור של 0.19%, עקב התחזקות השקל מול המטבעות, על פי הרכבם במדדים.

טראמפ "כן ולא"

מדוע ניכרת העלייה ברצון של המשקיעים ברחבי העולם לקחת סיכונים דווקא ככל שהמחירים גבוהים יותר והסיכון הנראה לעין עולה? ברור כי הסיבה העיקרית לכך היא המגמות בארה"ב, אשר מושכות את שאר השווקים, מניות ואג"ח ברחבי העולם.

אם בוחנים באופן מעשי, הנשיא טראמפ עדיין לא ביצע צעד אמיתי בכיוון החיובי, אלא רק צעדים שליליים של היפוך או ביטול דברים שהיו: ביטול הסכמי סחר, ביטול הסכמי אקלים, שינוי עמדות ברור בתחום הגיאופוליטי ועוד. בכיוון החיובי הוא הציב את תוכנית המס על בעיותיה הרבות, והדרך לאישורה עדיין ארוכה. גם הסכם הנשק עם סעודיה צפוי להתפרס על פני שנים רבות, וניתן לשער כי הדרך ליישומו תהיה קשה במחירי הנפט הנוכחיים.

מה בכל זאת המשקיעים לוקחים מהצעדים השליליים הללו? נראה כי נחישותו של הנשיא טראמפ היא זו שמעודדת את השווקים. נחישותו, זו המביאה לפי שעה להיפוך או לביטול של הסכמים ומצבים קיימים, היא זו שכנראה תביא אותו להעביר בעתיד גם את הדברים הטובים לשווקים: הורדת מסי החברות, הגדלת ההוצאה הציבורית להשקעה בתשתיות, הקלות רגולטוריות ועוד.

אלו לא מתרחשים באופן מיידי, אך הם בוודאי יתבצעו בעתיד, מכיוון שהנשיא מראה סימנים של נחישות ואינו נשבר נוכח ביקורת או התנגדות. זה דווקא מעודד את השווקים, ולכך מתווספת ההנחה הרווחת כי ההתפתחות הכלכלית לא צפויה להביא להתפרצות אינפלציונית ולהאצה מהירה מדי בקצב עליית הריבית.

לסיכום נחזור אל התשואות המרשימות במדדי התיקים. אלו עולות על הציפיות המוקדמות ומביאות להרמת גבה: כיצד תשואה של כמעט שנה שלמה, מתקבלת בתוך חמישה חדשים בלבד. האם באמת ניתן לצפות לתיקון?

*** הכותב הוא מנכ"ל חברת אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות בע"מ, העוסקת בניהול עושר משפחתי, בליווי ועדות השקעה ובפיקוח על הנכסים הפיננסיים והריאליים של חברות, ארגונים וקיבוצים. ליועץ ו/או לחברה אין עניין אישי ואין לראות בסקירה ובאמור בה תחליף לייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק

מודאגים

עוד כתבות

מטוס של חברת איתיחאד מאיחוד האמירויות / צילום: יח"צ

לידיעת משרד הבריאות: דנמרק משעה הטיסות מאיחוד האמירויות בעקבות "חשד למרמה בבדיקות הקורונה"

לפי שר התחבורה הדני, המידע הגיע לרשויות הדניות מאזרחים שסיפרו על "מקרים ואירועים ספציפיים באיחוד האמירויות" ● "רמת האמינות והפירוט של הדיווחים היא גבוהה מאוד ולכן אנחנו לוקחים זאת ברצינות"

שלום חיים, יו”ר ובעלי טעמן, מבעלי השליטה בישראייר / צילום: איל יצהר

השותף של רמי לוי נחשף: "שילמנו ביוקר אבל אנחנו מצפים שישראייר תכפיל את השווי שלה"

איש העסקים שלום חיים נחשף לראשונה ומספר על העסקה שבה רכש יחד עם רמי לוי את השליטה בישראייר ● מה הוא חושב על הטענות ששילמו ביוקר, על ההתמחרות מול יגאל דמרי ומוטי בן משה והאם חברת התעופה תפסיק לטוס בשבת?

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

אל על: דחיית ערעור שהגיש ועד הטייסים הוא תנאי לקבלת ההלוואה

אל על מנהלת משא ומתן עם בנקים ועם גופים מוסדיים להלוואה בהיקף של 300 מיליון דולר בערבות מדינה בשיעור 82.5% ● בדיווח לבורסה חושפת החברה כי דחיית הערעור הוא תנאי להלוואה

רחוב לואי מרשל 41, תל אביב / צילום: יח"צ

"יש הרבה חאפרים. היו יזמים שהציעו דברים ממש הזויים"

הבניין ברחוב לואי מרשל 41 בתל אביב ייהרס בקרוב: 32 דירות ייבנו במקום 15 הקיימות

רן גוראון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שלושה מנהלים בבזק בינלאומי יפרשו בעקבות התקלה בדוחות הכספיים

אירועי המחיקות בעקבות החשבונות הכפולים והתקלה החמורה בדוחות החשבונאיים נחשפו לראשונה בגלובס ● מדובר במנהלים העובדים תחת סמנכ"ל הכספים תומר שני ● דו"ח הביקורת הסופי יוצג לדירקטוריון בעוד מספר שבועות

 

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

בני שטיינמץ נשלח למאסר. אבל זה לא אומר שנראה אותו מחר מאחורי סורג ובריח

שטיינמץ לא ירים ידיים כל כך מהר. למרות שאיש העסקים הישראלי הורשע על ידי שני בתי משפט באירופה, הוא ימשיך לנהל קרבות משפטיים עיקשים ברומניה, בשוויץ וגם בחקירות המתנהלות נגדו בישראל

לקסוס LC500 קבריולה / צילום: יח"צ

למרות הסגר ומזג האוויר: לקסוס LC500 קבריולה יוצאת לשוק

הדו-מושבת הפתוחה מצוידת במנוע V8 ועולה החל מ-920 אלף שקל

פרופ' סיגל סדצקי / צילום: איל יצהר

על פוליטיקה, סגרים וחיסונים: פרופ' סיגל סדצקי לא בטוחה שהמגפה נגמרה

הביקורת בגל הראשון? "לא הייתה מוצדקת" • קבינט הקורונה? "סירבל את קבלת ההחלטות" • פרופ' סיגל סדצקי, שהתפטרה מתפקידה כראשת שירותי בריאות הציבור עוד לפני הגל השני, משוכנעת שהיה ניתן למנוע את הסגר הנוכחי ומזהירה משאננות בעקבות החיסונים

קוניאק מרטל / צילום: יח"צ חו"ל

המלצת שתייה: מגלים את הקוניאק מחדש

הקוניאק נהנה מתחייה וביקוש מחודש בשנים האחרונות ● יצרנית הקוניאק מרטל החלה לייצר משקאות שמצד אחד מזכירים יותר וויסקי בטעמם היבש - ומאידך מתאימים למשקאות מעורבבים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

הקורונה לא תיעלם ביום אחד וכולנו נצא למרפסות ונמחא כפיים

אומרים ש"אפשר לראות את הסוף" של הקורונה. אני בן 50 וטרם ראיתי משהו שהיה לו סוף, מלבד המוות ● דברים לא נגמרים. כל מלחמות ישראל עדיין נמשכות, כמו ההתנתקות, כמו רצח רבין, כמו המעברות - אין סוף, הדברים נמתחים ונמהלים ונשארים לנצח

ליאו מסי במדי ברצלונה ב-2019 / צילום: Daniel Ochoa de Olz, AP

הבור הכלכלי של ברצלונה: אפילו מסי כבר לא יכול לעזור

בעיות ניהוליות ותשלומי שכר מטורפים פגשו את הקורונה, והובילו את מועדון הכדורגל של ברצלונה לחובות של כ-900 מיליון אירו ● איך נקלע המועדון המכניס בעולם למשבר כלכלי, מדוע תוכננה העונה הנוכחית מתוך מחשבה שהקהל יחזור ליציעים, ומאיזה מועדון כדורגל צריכה בארסה לקחת דוגמה

נשים בבורסה

המשקיעות באות: יותר נשים סוחרות בבורסה והן גם עושות את זה טוב יותר

את מה שלא עשו קמפיינים ועשרות שנות מסחר מקוון, עשתה דווקא הקורונה: בחודשים האחרונים התחילו עשרות אלפי נשים לעשות צעדים ראשונים של השקעה בבורסה ● בעקבותיהן התפתחה תעשייה משגשגת של קורסים, קבוצות פייסבוק וייעוץ בוואטסאפ

אום אל פחם. ילדים באוכלוסיות מוחלשות נפגעו עוד יותר בתקופת הקורונה בגלל חוסר בלמידה מקוונת / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הקורונה אולי תחלוף אבל האי שוויון במשק גבר. 5 גרפים שמעידים על כך

הפערים החברתיים-כלכליים הגבוהים בישראל התחדדו עוד במהלך הקורונה • בדיקה של גלובס שאומדת את האי שוויון דרך מספר נקודות מבט מראה: נשים איבדו את עבודתן יותר מגברים, הלמידה מרחוק לא הייתה נגישה עבור החברה החרדית והערבית, ואנשי ההייטק נהנו מיציבות תעסוקתית

פרמדיק צבאי מכין חיסון קורונה להזרקה באשדוד / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

ועדת התעדוף ממליצה: לפתוח את החיסונים לגילאי 18-16

ההמלצה של הוועדה שדנה בתעדוף החיסונים, מגיעה לאחר שנודע כי המשלוח של פייזר שהיה אמור להגיע בתחילת פברואר, צפוי להיות קטן משמעותית מהמצופה ● במשרד הבריאות ידונו אם לחסן את בני הנוער בבני הספר או בקופות החולים

מכוניות טסלה ביציאה מהמפעל / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

טסלה משלימה את הקמת המטה הראשי שלה בפתח תקווה

המטה, ברחוב אפעל, כולל אולם תצוגה, מוסך וסדנת פחחות ונמצא בסמוך למתקני שירות ומכר של יבואניות רכב

הפגנות בחברה הערבית במחאה על האלימות ומחדלי הממשלה בטיפול בה / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

למרות חיזורי נתניהו, הממשלה תאשר רק תוכנית מוגבלת נגד אלימות בחברה הערבית

הממשלה צפויה לאשר כמה עשרות מיליוני שקלים למלחמה באלימות בחברה הערבית • עוד בתוכנית: מהלך נרחב לקטיעת זרם הנשק הגנוב לארגוני הפשיעה ותוכנית ממוקדת למאבק בארגוני הפשיעה, באחריות המפכ"ל החדש

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

40 אלף שקל לדירה בפריפריה: הממשלה תצביע על "מענקי ליצמן"

לפי הצעת מחליטים שתעלה להחלטת הממשלה יינתנו מענקים של עשרות אלפי שקלים לרכישת דירות בפריפריה כחלק מתוכנית הדיור הנוכחית "דירה במחיר מופחת"

סקר הסקרים: לפיד מתחזק ומתקרב לסער, בנט במגמת ירידה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

שורה תחתונה (מימין): עמרי שיינין מייסד שותף ומשנה למנכ"ל מיט-טק, דירק פון היינרישהורסט מייסד משותף בחברת Peace Of Meat; שורה עליונה (מימין) - דייויד ברנדס מייסד משותף בחברת Peace Of Meat, גיא חפר סמנכ"ל הכספים של מיט-טק / צילום: יח"צ

מיט-טק מדווחת על הצלחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור

חברת הבשר המתורבת דיווחה כי החברה הבת שלה הצליחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור ● מניית מיט-טק עלתה בכ-5% במחסר בת"א

המבנה שבנייתו נעצרה. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המשכנתה השתנתה, והמקרה המקומם של 55 דירות בת"א. כותרות הנדל"ן

מי יהנה מהאפשרות להגדיל את מרכיב הפריים עד לשני שליש, שנפתחה השבוע ● מה קורה כשנותנים לקבלנים הוראה לבנות דירות מוזלות, אבל לא מפקחים על לוחות הזמנים ● מנכ"ל קרסו מספר בראיון בלעדי על הפיצוץ במשפחה ● ו"כסף בקיר" צוללים לעולם ההשקעות בקרקעות חקלאיות