גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כץ תומך בסבסוד מוניות השירות; רואה בהן פתרון לשבת וחגים

רפורמת מוניות השירות, שהייתה אמורה לצאת לפועל בסוף 2009, נדחתה היום בוועדת הכלכלה בפעם השמינית, הפעם בחצי שנה

ישראל כץ / צילום: תמר מצפי
ישראל כץ / צילום: תמר מצפי

שר התחבורה, ישראל כץ, תומך בשילוב כרטיס הרב-קו במוניות השירות - כך אמרה היום (ב') מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, בדיון בנושא מוניות השירות בוועדת הכלכלה של הכנסת.

בסיום הדיון נדחה מועד פקיעת הרישיונות בחצי שנה, עד ינואר 2018, דחייה שמינית מאז המועד המקורי לפקיעת הרישיונות, שהיה סוף 2009. הדיון היום היה השישי בנושא מאז דצמבר האחרון, וכמו בדיונים קודמים, משרד התחבורה נמנע מלהציג תוכנית כוללת ואף את מפת הקווים החדשה - אף שנציג המשרד הבטיח לפני חודש להציג אותם "בתוך שבועיים".

לקראת סוף הדיון היה נראה כאילו שורר קונצנזוס בין המשתתפים בנוגע לכך שהתהליך יארך לפחות שנה נוספת, אף שמוניות השירות יכולות להוות פתרון המיושם במהירות יחסית ולהקל על מחדל התחבורה המתרחש תחת אחריותו של השר כץ. חברי הכנסת שהשתתפו בדיון העירו אמנם לנציגי הממשלה על חוסר מעשיות (ח"כ דב חנין), על היעדר תפיסת עומק ברפורמה (ח"כ איתן כבל וח"כ יעל כהן פארן), ועל הימנעות ממתן תשובות לשאלות חשובות (ח"כ יעקב פרי ואחרים) - אך הטון היה נינוח ומשועשע.

רפורמת מוניות השירות עוסקת בכמה נושאים עיקריים: סבסוד הנסיעות כדי שהמוניות יהוו אלטרנטיבה לקשישים מוגבלים בתנועה ולבעלי יכולת כלכלית מוגבלת; אפשרות ההמרה של רישיונות למוניות שירות ל"מספר ירוק"; היקף השירות הנוסף ופרישת הקווים; הגדלת מספר המושבים במוניות מ-10 ל-13 לפחות, כדי להגדיל את מידת הכלכליות שלהן; הגנה על מפעילי הקווים הקיימים מפני תחרות ל-3-6 שנים; ופעילות המוניות בשבתות וחגים, או, אם לדייק - היעדר מדיניות רשמית בנוגע לשבתות וחגים, כדי שהמפלגות הדתיות לא יטענו להפרת הסטטוס-קוו.

בדיון התברר כי נהגי מוניות השירות, המנהלים מאבק עיקש להכללתם ברפורמת הרב-קו, מוכנים להתפשר על מתווה חלקי, הכולל סבסוד בימי חול בלבד - משיקולים קואליציוניים, כאמור - ואינו כולל את הסבסוד שמקבלים האוטובוסים והרכבת על כלי הרכב ועל ציוד הכרטוס. המנכ"לית טרנר אמרה כי זוהי גם עמדתו של שר התחבורה, ואולם אין הסכמה על העניין עם משרד האוצר.

"רפורמת התעריפים גרמה לזה שבמחיר של 200 שקל אנשים נוסעים בטבעת המטרופולין בלי הגבלה, וכך מוניות השירות לא יכולות להתחרות", אמרה טרנר. "אנחנו רואים את היקף הקווים שמצטמצם… אני חושבת שכן יהיה קווים שיוכלו לעבוד ללא סבסוד, אבל בשביל קפיצת מדרגה צריך סבסוד".

נזכיר כי משרד התחבורה הודיע בחודש שעבר כי הרפורמה תכלול 26 אשכולות חדשים, שבהם יהיו 117 קווים וכ-3,500 מוניות שירות.

דבריה של טרנר עוררו את התנגדותו של רכז תחבורה באגף התקציבים באוצר, אלון מסר, שאמר: "התפיסה של משרד התחבורה היא עמדה חדשה. היא לא מגובה בוודאי לא בתקציב, ואני חושב שגם לא בעמדה משפטית".

מסר הזכיר כי החוק שהביאה הממשלה לוועדה בשנה שעברה - רפורמה טכנית בעיקרה, המתמקדת בהוצאת קווים למכרזים - מבוסס על עבודה מקצועית שהוביל משרד התחבורה עצמו במשך יותר משנה וחצי, ולא כלל סבסוד.

מסר העריך את עלות הסבסוד של כ-800 מוניות השירות הפעילות בקרוב ל-350 מיליון שקל בשנה, בעוד מרכז המחקר של הכנסת מעריך את עלות הסבסוד לפעילות הקיימת ב-160 מיליון שקל. בהינתן שמשרד התחבורה יצליח לעמוד בהצהרתו על תוספת של יותר מ-2,500 מוניות שירות חדשות, הסבסוד יעמוד על כמה מאות מיליוני שקלים, אך הוא צפוי להחזיר את עצמו בתועלות חיצוניות משמעותיות.

מסר הדגיש כי "לא מבושל זאת הגדרה מצומצמת" לעמדה החדשה של משרד התחבורה, והוסיף כי אם המשרד מעוניין לשנות כיוון ולהגיש לוועדה הצעה חדשה, הדיון המקדים על כך צריך להתנהל בממשלה.

בעקבות דבריו אלה הציע ח"כ חנין כי לנוכח חוסר היעילות הממשלתית, אולי על הוועדה עצמה לנסח את הצעת החוק שמכוחה תתבצע הרפורמה.

בהמשך לדברים אמר יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל: "בשנתיים שאני פה חלק ניכר מעבודת הממשלה נעשה פה, ולפעמים נדמה שמישהו על כדורים עושה את העבודות שמביאים לפה".

למרות זאת הבהיר כבל בהקשר אחר - המרת רישיונות מוניות שירות לרישיונות ספיישל - כי הוועדה לא תדון בסוגיות שאינן נכללות בהצעת החוק הממשלתית. בפתח דבריו הקפיד כבל כתמיד להחמיא לשר כץ, שהוא בעיניו "השר הכי מוצלח בממשלה. הוא עשה את מהפכת התשתיות הכי גדולה. זאת עובדה".

נציג משרד המשפטים, דרור וגשל, אמר בדיון כי אין למשרד עניין בסוגיית הסובסידיה, אך "קידום מוניות השירות חשוב לנו, כי לאחרונה השר אמר לנו בעניין הבג"ץ על היעדר התחבורה הציבורית בשבת, שבקרוב ייכנסו 3,500 מוניות למשק, וזה ייתן פתרון". מדובר בעתירה שהגישו נגד כץ כמה עותרים, ובהם ח"כ תמר זנדברג והארגונים ישראל חופשית וחדו"ש.

וגשל התייחס גם לקבלת ההחלטות הלקויה ביחס להסדר הזמני שנעשה ב-2005, והכיר במוניות השירות הקיימות אז, שחלק נכבד מהן פעלו ללא רישיונות. הסדרת הענף הייתה אמורה לכלול הוצאת כל הקווים הפעילים לתחרות עד סוף 2009, מהלך שכאמור לא בוצע, וכפי שהזכיר וגשל, זיכה את כץ בביקורת של מבקר המדינה ב-2015.

מנכ"לית משרד התחבורה טרנר הבהירה בדבריה כי לרפורמה המתגבשת תהיה מטרה כפולה: שיפור השירות למשתמשים הקיימים של התחבורה הציבורית והעברת נהגים מהמכונית הפרטית למערכות הסעת ההמונים. על סוגיית ההמרה של רישיונות השירות לספיישל אמרה: "אנחנו חושבים שצריך לאפשר את ההמרה, אבל צריך להבין מי ואיך".

טרנר הוסיפה כי במקביל לתהליך ארוך-הטווח המורכב של הרפורמה, המשרד שואף להוציא כמה שיותר מכרזים לאשכולות מוניות באזורים שבהם אין כרגע שירות.

במהלך הדיון העלה ח"כ יעקב פרי שאלה על עמדת משרד התחבורה בנוגע להגדלת מספר הנוסעים במוניות השירות מ-10 ל-13, כדי לשפר את הכדאיות הכלכלית שלהן. טרנר השיבה בתורה כי המשרד עדכן את עמדתו מלפני כמה שנים, וכעת הוא מוכן למהלך.

מוקדם יותר בדיון ביקר ח"כ חנין את הצעת החוק הממשלתית: "הצעת החוק לא באמת רואה את הבעיות של ענף התחבורה הציבורית. היא מתייחסת לחוק בכלים כלכליים… מוניות שירות אינן שריד אנכרוניסטי, הן מרכיב אחר, קצת שונה, של מערכת התחבורה הציבורית המודרנית… בכל מקום שבו מוניות השירות פועלות, הנתונים שלכם משרד התחבורה מלמדים שלמרות כל הבעיות, למרות שזה יותר יקר, הציבור מאוד אוהב את האמצעי הזה".

לסיכום אמר כבל על הארכת הדיונים בחצי שנה: "אני כבר יודע שלא נעמוד בזה, אבל אני מעדיף לעשות את זה בקצב הזה, כדי שתיראה איזו פעילות, שיהיה אופק בתוך התהליך. שנה (כפי שהציעו חלק מהמשתתפים, נ"י), אלוהים יודע אם תהיה ממשלה או לא, זה רחוק מדי".

לצד הדחייה הציע כבל לנציגי הממשלה לקיים דיון עומק מצומצם איתו ועם חנין, כדי לנסות להקדים במעט את לוחות הזמנים. 

עוד כתבות

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

וואטסאפ (WhatsApp) / אילוסטרציה: רויטרס

הפיצ'ר החדש של וואטסאפ שייקל לכם על העיניים בדרך

מצב כהה הוא פיצ'ר שהלך וצבר פופולריות, שמשנה את הרקע של אפליקציות לכהה, כך שיהיה נח יותר להשתמש בהן בלילה או במקומות ללא הרבה תאורה

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

סין סוגרת לחלוטין את אזור ווהאן בו התפרץ וירוס הריאות המסתורי

העיר ווהאן, בה התפרץ וירוס הריאות המסתורי "קורונה", נסגרה לחלוטין על ידי הרשויות בסין ● כל תנועת התחבורה הציבורית נעצרה ותושבי העיר התבקשו לא לעזוב

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

רוצה להיות אמזון: סופר פארם מקימה פלטפורמת מכירות

הרשת מחפשת מנועי צמיחה חדשים לאור התחרות המחריפה בענף בישראל ● סופר פארם כבר החלה לגייס עובדים למיזם ותגייס מוכרים מהעולם ● המודל דומה לזה של אמזון, שיותר מ-60% ממכירותיה הן של צדדים שלישיים

איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

שופרסל מתמודדת במכרז להפעלת הקנטינות של שירות בתי הסוהר

רשת המזון מבקשת מהספקים שלה הנחות גדולות על מוצרים, כדי לשפר את הצעתה

יודפת הראל בוכריס, ד”ר בועז תדמור וד”ר ליאור פרל  / צילום: שיר חסין

הבנה קלינית ואמפתיה: חממת החדשנות של בילינסון חוגגת שנה באמזון

החממה, שנפתחה בסיוע עמותת ידידי מרכז רפואי רבין, מנוהלת ע"י הקרדיולוג ד"ר ליאור פרל, ומטרתה לאתר פתרונות טכנולוגיים לבעיות בתחום הבריאות

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל מוותרת על שני מוצרים שרכשה ב-2017

רכשה את המוצרים במטרה שיהוו בסיס לבניית מערך הפצה לתחום הגסטרו, אולם ההכנסות מהם היו נמוכות

זמיר דחבש  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

על רקע המשבר הכספי ברשת: יינות ביתן ושלום ת"א נפרדים

בחודשים האחרונים מתמודדת יינות ביתן עם קשיי תזרים ● הבוקר הפסיקה הרשת את התקשרותה עם משרד יחסי הציבור שלה

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

פשרה: נקסטום תשלם 600 אלף שקל למשרד הביטחון במסגרת תביעה אזרחית

לפי התביעה, נקסטום וחברות נוספות - בשיתוף-פעולה עם יעקב כראדי, ששימש כראש תחום אמל"ח תקשוב בפיקוד צפון - הציגו מצגי-שווא למשרד הביטחון ולגורמי צה"ל, לפיו סיפקו שירותים ועבודות שהוזמנו, למרות שבפועל לא עשו כן

האחים נאוי  / צלם: בן יוסטר

השלד שהכזיב: אחים נאוי צופה קיטון של כ-18 מיליון שקל ברווחיה בעקבות פסיקה בסוגיית קיזוז הפסדים

בית המשפט דחה את ערעור החברה, והיא עדכנה כי "לא תהיה רשאית לקזז הפסד הון ריאלי מני"ע" ● מדובר בהפסדים צבורים של כ-154 מיליון שקל שהיו בשלד הבורסאי גולדן אקויטי, שאת השליטה בו רכשו האחים ב־2010

רובע הים בחדרה./  הדמיה: יח"צ

בין חדרה לאבו דאבי: אלו הפרויקטים שישראל תציג בוועידת האו"ם על עירוניות

בכנס, שייערך באבו דאבי בחודש הבא, יוצגו מספר פרויקטים של בנייה ירוקה והתחדשות עירונית, שרובם יצאו לפועל במקרה הטוב רק בעוד שנים

מיכאל לובושיץ / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל וילי פוד התפטר; עינת פלד, מנהלת בונז'ור של אסם, בדרך להחליפו

(עדכון) - יבואנית המזון הציבורית דיווחה הבוקר לבורסה כי מנכ"ל החברה מיכאל לובושיץ הודיע על התפטרותו אחרי שנתיים בתפקיד ● טרם ידוע לאן מועדות פניו של לובושיץ, שנחשב למנהל מוערך ומחוזר

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● נציג זכויות האדם של האו"ם: "המידע שקיבלנו מרמז כי המעקב אחרי בזוס נעשה במאמץ להשפיע על דרך בה מסקרים ב'וושינגטון פוסט' את ערב הסעודית"

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

נתנו לה אשראי: פנינסולה השלימה גיוס של 252 מיליון שקל

ההנפקה נסגרה במחיר של 3.6 שקלים למניה - גבוה ב-5.9% ממחיר המניה בשוק

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

המדינה מניחה למאגרי המים להזדהם, ובעלי השליטה במתקני ההתפלה מרוויחים בגדול

בעידן משבר האקלים, אי אפשר להסתמך רק על מתקני ההתפלה • לפי דוח של "אדם טבע ודין", רבע מהבארות מזוהמות, מוקדי הזיהום במי התהום מתפשטים ופעולות שיקום אינן נעשות • רשות המים: "מטפלים ומקדמים באופן שוטף פעולות לשיקום זיהומים במי תהום"

רה"מ נתניהו, רעייתו, ונשיא צרפת עמונאל מקרון / צילום: קובי גדעון, לע"מ

לקראת פורום השואה הבינלאומי, שורה ארוכה של מנהיגים מגיעה לישראל

אמש נחת בישראל הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון והגיע לפגישה בבית רה"מ ● בשעות הקרובות אמורים לנחות בישראל סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, יורש העצר הבריטי הנסיך צ'רלס ונשיא גרמניה פרנק וולטר-סטיינמייר

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בניגוד לחוק בנתיבי תחבורה ציבורית? בתל אביב תקבלו קנס של 500 שקל, זה מה שיקרה לכם בחיפה

נתוני האכיפה של עיריית ת"א ל-2019, שהגיעו לידי "גלובס", חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שת"א היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות - דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן - לא מוצאים לנכון לאכוף, והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

נמחקו העליות בוול סטריט בנעילה; טסלה חצתה שווי של 100 מיליארד דולר

מדד דאו ג'ונס ננעל ללא שינוי מהותי, כך גם מדד S&P 500 ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.2% ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6%

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

טראמפ מגביר את הלחץ על אפל ודורש שתפתח אייפון של טרוריסט: "לא אכפת לי מהיחסים איתם"

"אפל צריכה לעזור לנו, ואני תקיף מאד בעניין הזה", אמר טראמפ בראיון לערוץ CNBC מפורום דאבוס ● מנכ"ל אפל טים קוק נחשב למי שיכול לעבוד עם טראמפ והממשל שלו באופן שחברות אחרות בעמק הסיליקון לא מצליחות

מדף בקבוקי פלסטיק של קוקה קולה / צילום: תמר מצפי

קוקה-קולה: "אנשים עדיין רוצים בקבוקי פלסטיק"

ראש מחלקת הקיימות בקוקה-קולה מסרה כי החברה לא תפסיק את ייצור בקבוקי הפלסטיק החד-פעמיים ● עם זאת, קוקה-קולה, הנחשבת לאחת מיצרניות פסולת הפלסטיק הגדולות בעולם, התחייבה למחזר בקבוקי פלסטיק רבים יותר עד שנת 2030 ● האם מיחזור הוא אכן הפתרון או חלק מהבעיה?