גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גנבו להם את האי, גנבו להם את הדגל

מעשה בשני איים, המתקשים לצאת ממשברי זהות קיומיים

עיתון בטאייפה / צילום מסך
עיתון בטאייפה / צילום מסך

עשר השנים האחרונות של המאה ה-19 היו זמן מצוין לגניבת איים. מדוע? מי יודע.

ארה"ב הייתה הגנבת הגדולה ביותר: היא גנבה את ממלכת הוואי מילידיה, בשני שלבים, בין 1893 ל-1898, אף כי הכירה עד אז בעצמאותם, ואפילו החזיקה נציגות דיפלומטית בהונולולו בירתם. ב-1898 היא כבשה את קובה, את פורטו ריקו, את הפיליפינים ואת גואם מידי ספרד.

צרפת גנבה את מדגסקר, האי הרביעי בגודלו בעולם, ב-1896. עד אותו הזמן הוא היה ממלכה עצמאית. שנה אחת קודם, 1895, יפן הנחילה תבוסה צבאית לקיסרות הסינית, וגבתה ממנה את המחיר הטריטוריאלי הראשון בסדרה ארוכה ומבישה: האי שהפורטוגלים נתנו לו את השם "איליה פורמוסה", זאת אומרת האי היפה. כיום הוא מוכר יותר בשם טיוואן.

גניבת האיים הייתה מבוא הכרחי לכמה מן המאורעות החשובים ביותר של המאה ה-20. הוואי הכניסה את ארה"ב אל האוקיינוס השקט. הפיליפינים הכניסו את ארה"ב אל אסיה. קצת יותר מ-40 שנה אחר כך, התקפה יפנית על הוואי ועל הפיליפינים הטילה את ארה"ב אל מלחמת העולם השנייה, ושינתה מעיקרו את מהלך ההיסטוריה.

אנחנו עוסקים כאן בשניים מן האיים האלה, בטיוואן ובפורטו ריקו. 120 שנה לאחר שהחליפו בעלות מתוקף מלחמה, הם נמצאים במשבר זהות, אולי במשבר קיומי.

יש ביניהם הבדל חשוב מאוד: טיוואן היא מסיפורי ההצלחה הכלכליים הגדולים ביותר של זמננו, בשעה שפורטו ריקו היא כישלון פיננסי מבעית. טיוואן עומדת ברשות עצמה, אף כי מתמעט והולך מספר הארצות המכירות בה רשמית.

פורטו ריקו היא טריטוריה נספחת לארה"ב, פחות ממדינה או יותר ממדינה. היא רשאית להכריז עצמאות, אם היא רוצה. היא אינה רוצה. בחודש שעבר היא רשמה את פשיטת הרגל הגדולה ביותר של שלטון מקומי בארה"ב, והועמדה תחת פיקוחו של בית משפט. חובותיה עומדים על 73 מיליארד דולר.

מושל פורטו ריקו, ריקרדו רוסליו, מאמין שהצטרפות מלאה אל ארה"ב כמדינה ה-51 תפתור את רוב בעיותיה הפיננסיות. ביוזמתו נערך בה ביום א' השבוע משאל עם. 97% מן המצביעים תמכו בהצטרפות - אבל רק רבע מבעלי זכות הבחירה טרחו להצביע. המשאל ממילא לא חייב איש והיה שווה ערך של קריאת ביניים רמה.

הגלגול הדמוקרטי

23 מיליון טייוואנים יודעים לפחות דבר אחד: הם אינם רוצים לחזור אל חיקה של סין, 120 שנה לאחר שהיפנים הוציאו אותה משם. הם חזרו אל סין במשך 3 שנים חטופות, לאחר מלחמת העולם השנייה. אבל הם יצאו ממנה על כידוניו של הצבא הלאומני המובס בסוף מלחמת האזרחים הסינית, ב-1949.

הלאומנים האמינו בכל לבם, ואחר כך העמידו פנים שהם מאמינים, כי טיוואן תהיה הבסיס הקדמי במלחמת השחרור, שתחזיר את סין לידיהם. טיוואן הייתה בעיניהם רק "מחוז" בתוך "הרפובליקה של סין". בהדרגה, העמדת הפנים הסתיימה. בדיוק מאה שנה לאחר הכיבוש היפני, באמצע שנות ה-90, טיוואן הפכה לדמוקרטיה מלאה.

הגלגול הדמוקרטי היה לצנינים בעיני המשטר הקומוניסטי. הוא העדיף את המשטר החד מפלגתי הקודם של יריביו הוותיקים מימי מלחמת האזרחים. הוא ידע שדמוקרטיה תצטרך לשקף את שינויי הזהות בחברה הטייוואנית. ואמנם, בשנת 2000 ניצחה בבחירות מפלגה הדוגלת בעצמאות מלאה, אף כי היא לא ניסתה להוציא את תוכנית המקסימום שלה אל הפועל.

לא להתחבק

הצלחתה הכלכלית והפוליטית של טיוואן היא מן הסיפורים רבי ההשראה ביותר של זמננו, מופת למדינות קטנות ובינוניות באשר הן. אבל הצלחותיה יוצאות הדופן עמדו ביחס הפוך למספר הארצות שרצו להתחבק איתה בפומבי.

המשטר הקומוניסטי הודיע לכל המעוניינים, כי ליחסים דיפלומטיים אתו יש מחיר: ניתוק היחסים עם טיוואן. טוב, לא בדיוק. בייג'ין לא עמדה על ניתוק למעשה. היא הסתפקה בהורדת הדגל ובשינוי התואר. שגרירויות טיוואן מעבר לים התחפשו למכוני תרבות ולנציגויות סחר. כיוצא בזה, ארצות זרות הוסיפו לקיים שגרירויות כמעט לכל דבר בטאייפה, בתחפושת. שגריר ארה"ב, למשל, הוא דיפלומט המתפטר משירות החוץ האמריקאי באקט של קריצה לפני שהוא יוצא למקום שירותו.

ב-1992, סין וטיוואן הסכימו שיש רק "סין אחת", והסכימו שלא להסכים על פירוש ההסכמה. מיניה וביה, טיוואן העצמאית למעשה לא תדרוש עצמאות להלכה. לשון אחר, לא תהיה ארץ ששמה טיוואן, והיא תוסיף לקרוא לעצמה "הרפובליקה של סין", להבדיל מן "הרפובליקה העממית של סין".

יש משהו נוגע ללב

בחסות ההסכמה הזו, מספר צנוע של מדינות רחוקות מוסיפות להכיר בטיוואן. חלקן נראות על המפה רק דרך זכוכית מגדלת. אף על פי כן, הן הפכו לפרס ניחומים חשוב מאוד. תוכנית סיוע החוץ הנדיבה של טיוואן משפיעה עליהן מטובה. נשיאי טיוואן יוצאים למסעות רשמיים אל ארצות נידחות, מניפים את הדגל, ונראים בנסיבות בינלאומיות.

יש משהו נוגע ללב בהשתדלות טיוואן להישאר על המפה. והוא נוגע במיוחד ללב כאשר אחת המדינות פונה לה עורף. למשל, כאשר סאו תומה ופרינסיפה, מדינת האיים הקטנטנה מול החוף המערבי של אפריקה, ניתקה את היחסים, בדצמבר שעבר, קולות נהי בקעו מעמודיהם הראשונים של חשובי עיתוניה. איור אחד הראה את דגל סאו תומה נקרע לגזרים, והתורן שעליו היה מונף, בבניין משרד החוץ בטאייפה, נשאר מיותם.

בשנה שעברה, הטייוואנים בחרו בפעם הראשונה אשה לכהונת הנשיא. חודש אחד לאחר השבעתה היא יצאה למסע באמריקה הלטינית, שהביא אותה בין השאר אל פנמה, להשתתף בחנוכת תעלת פנמה המורחבת. אחד העיתונים תיאר בכותרת ענקית את ההשג הדיפלומטי, הכרוך בנתיב הטיסה של הנשיאה. מטוסה הורשה לחצות את התחום האווירי של קובה בדרך לפנמה, "במישרים". איזה הישג.

סבא קונפוציוס יודע

הקומוניסטים בבייג'ין אינם סובלים את הנשיאה. היא שייכת למפלגת שוחרי העצמאות. השבוע הם הצליחו לשכנע את פנמה לנתק את היחסים עם טיוואן. מה בדיוק ייצא לסינים, חוץ מאשר הקנטת טיוואן והשפלתה? הם רוצים להזכיר לטיוואן את מגבלות הגיאוגרפיה. מנוי וגמור אתם למנוע עצמאות, והם מראים שהם יכולים למרר את חיי טיוואן גם בלי פלישה צבאית.

טיוואן בימים האלה היא קצת פחות מצליחה ממה שהייתה. חלפו זה כבר זינוקי הצמיחה הכלכלית. ב-2015 התמ"ג צמח ב-0.7%, בשנה שעברה ב-1.5%. בייג'ין מוכנה להציע לטיוואן אותה עסקה שהיא מציעה לנתיניה: חיו בנעימים, התעשרו כאוות נפשכם, אבל הניחו נא לפוליטיקה. בשביל מה לכם, כאשר סבא קונפוציוס יודע הרבה יותר טוב, וישמח לפטור אתכם מן הצורך לחשוב ולהחליט. רוב הטייוואנים אינם נוטים לקבל את ההצעה.

אשר לפורטו ריקו, אפשר להעלות על הדעת את הצטרפותה אל ארה"ב רק במסגרת עסקה בין שתי המפלגות הגדולות: מעמד מדינה לפורטו ריקו, הנוטה אל המפלגה הרפובליקאית, יותנה במעמד מדינה למחוז קולומביה, שבו נמצאת הבירה וושינגטון, הנוטה אל הדמוקרטים. סיכויי עסקה כזאת קטנים מאוד. הסטטוס-קוו יימשך אפוא, לטוב או לרע.

■ רשימות קודמות ב-yoavkarny.com. ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

התחדשות עירונית ברחוב יפת בת"א-יפו / הדמיה: Evolve Media

הוועדה המקומית תל אביב-יפו אישרה להפקדה שתי תוכניות להתחדשות עירונית הכוללות הקמת 400 יח"ד

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ת"א-יפו אישרה היום שני פרוייקטים של התחדשות עירונית במתכונת פינוי-בינוי ועיבוי בינוי בשכונות יפו ג' וכפר שלם ● שני הפרוייקטים ממוקמים באזורים שבהם המדד הסוציו אקונומי נמוך יחסית לשאר חלקי העיר ומבחינה נדל"נית יש קושי ליישום פרוייקטי התחדשות

חנות סגורה של GameStop בצל הקורונה / צילום: Associated Press, Evan Agostini

האפליקציה שניפחה, המניה שזינקה והקרן שהרוויחה: מה לעזאזל קורה בוול סטריט ואיך זה קשור למדיניות הפד?

הסיפור עם גיימסטופ הוא פשוט תסמין לתנודתיות האדירה בשוק ההון, שעלולה להתגלות כבועת מניות - החברות הנסחרות לא באמת שוות כל כך הרבה ● מדיניות הפדרל ריזרב מגבירה את הסיכוי להתרסקות כזאת, ובעתיד נראה בדיוק מה תהיה התוצאה

סאטיה נדלה / צילום: רויטרס / Lucas Jackson

הדוחות מראים: מיקרוסופט מתמקצעת במשחק הענן

הצמיחה של ענקית התוכנה מיקרוסופט במחשוב ענן, והגידול בשולי הרווח שלה בתחום, הולכים ומאיצים למרות התחרות העזה

השקעות של צעירים ברשת הובילו לזינוק בשווי של החברות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מלחמת הדורות שמטריפה את וול סטריט: אלו המניות שהמשקיעים הצעירים אוהבים

טרפת של משקיעים צעירים ברשת שולחת מניות של כמה חברות לשחקים ● רבים מצמידים להימורים המסוכנים שלהם את הביטוי YOLO - You only live once (חיים רק פעם אחת)

בנין חברת אינטל פתח תקוה / צילום: איל יצהר

אינטל תעניק לעובדיה בישראל בונוס בגובה 2.8 משכורות

הבונוס דומה בהיקפו לבונוס שהוענק בשנה שעברה ● אינטל: "הבונוסים ניתנים לרוב העובדים והם משקפים את הצלחת החברה והרווחיות" ●  החברה פרסמה בסוף השבוע שעבר דוחות כספיים לרבעון האחרון של 2020 והפגינה ביצועים מצוינים

מעבדה של Ukko / צילום: Ukko

בוטנים לאלרגים וקמח נגד צליאק: תאגיד באייר משקיע ב-Ukko הישראלית

חברת Ukko, המחברת בין רפואה לפודטק, גייסה 40 מיליון דולר בהובלת תאגיד התרופות באייר ● החברה מפתחת מוצרי מזון שמונעים את התגובה האלרגית

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Reuters, Eduardo Munoz

דוחות טובים לאפל: מציגה לראשונה בתולדותיה מכירות של מעל 100 מיליארד דולר ברבעון

יצרנית האייפון והאייפד, שמתכננת כניסה לעולם הרכב החשמלי, הציגה רבעון חזק על אף ההגבלות כתוצאה ממשבר הקורונה ● אפל לא סיפקה תחזית, אך מכירות האייפון זינקו ב-17% בזכות האייפון 12 החדש

וויל סמית' / צילום: Associated Press, Thibault Camus

שיתוף הפעולה של וויל סמית' עם טדי הפקות ועידו רוזנבלום

וגם: רדיו תל אביב משיק תוכנית חדשה בשיתוף "פתחון לב", ואורי אבל מתמנה למנכ"ל קניון שבעת הכוכבים

עידן וולס / צילום: תמר מצפי

קבוצת דלק תציע למחזיקי האג"ח לקבל מניות של איתקה

במסגרת המכרז תוצע למחזיקי האג"ח של קבוצת דלק, האפשרות להחליף חלק מאגרות החוב המוחזקות על ידם למניות סחירות של איתקה עד להיקף מקסימאלי של כ-25% מאיתקה

גיורא אלמוגי / צילום: יונתן בלום

מתחבר לחשמל: אלטשולר שחם רוכש 5.5% מחברת האנרגיה OPC

ההקצאה הפרטית לבית ההשקעות נעשתה תמורת השקעה של כ-350 מיליון שקל ובהנחה של כ-7% על מחיר המניה בשוק

ירון גלאי (מימין) ודייויד קוסטמן (משמאל), מנכ"לים משותפים של אאוטבריין outbrain / צילום: נועם גלאי

התעשייה בהייפ, מה תעשה המתחרה של טאבולה?

בחודשים האחרונים, כשמבקשים מאנשי פרסום להגדיר את מה שקורה לחברות מהתחום שלהם בבורסה, הם משתמשים במונח "כל מטאטא יורה" ● לכן, אין פלא שכל מי שיש לו יד ורגל בתחום (גם אם לא ברור שיש לו מוצר), מבקש להנפיק

נתניהו במתחם חיסונים של מכבי בהיכל שלמה ת"א / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

הממשלה תדון מחר בהארכת הסגר; כחול לבן מתנגדת בשלב זה

ראש הממשלה נתניהו אמר היום שצריך להאריך את הסגר ואת סגירת הגבולות כדי למנוע הפצה של המוטציה הבריטית ● כחול לבן מתנגדת בשל הניסיונות לרכך את החקיקה על הגדלת הקנסות

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק ישראל התערב ושב"א בוחנת "הפרדת הנהלות" ממס"ב

שב"א בוחנת "אפשרות להפרדת הנהלות" בינה לבין מס"ב, ו"בכלל זה מינוי מנכ"ל נפרד לכל חברה" ● מס"ב, שמספקת פלטפורמה להעברות בין בנקאיות, ושב"א, שמספקת את הפלטפורמה לתשלומים בכרטיסי אשראי בישראל, הן חברות אחיות, שמחוברות בחלקים מהותיים רבים בפעילויותיהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

פרקליטות מיסוי וכלכלה מבקשת מביהמ"ש שתיים מבקשות רה"מ למחיקת סעיפים מכתב האישום

בתגובה לבקשתו של רה"מ למחיקת סעיפים מכתב האישום נגדו בטענה כי הוא לא נחקר אודותיהם, כתבה הפרקליטות כי בניגוד לנטען, במהלך חקירותיו הוצגו לנתניהו פעם אחר פעם עובדות האישום והחשדות המיוחסים לו לרבות בנוגע להיענות של וואלה לדרישות הסיקור של נתניהו

קזינו באילת / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

ההצגה הטובה בניו יורק, קזינו וול סטריט: פושטת הרגל שמזנקת ב-360%, והמניה שמפילה קרנות גידור

הצעירים מול המבוגרים: האופנה החדשה בשוק של רכישת מניות שבהן מספר פוזיציות השורט הוא הגבוה ביותר מגיעה לשיאה ● מפעילת בתי הקולנוע AMC נסחרת בפראות, וגיים סטופ לא עוצרת ומפילה קרנות גידור ● פלטפורמות המסחר, כמו רובין הוד, אמריטרייד, צ'רלס שוואב, ופידליטי מדווחות על בעיות בחוויית המשתמשים

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מנהל היחידה למחלות זיהומיות באסותא: "איננו יודעים אם הבדיקות הסרולוגיות באמת מנבאות הדבקה"

בימים האחרונים מתחסנים ניגשים לעיתים לבדיקות סרולוגיות, כדי לראות אם יש סיכוי שהחיסון לא לחלוטין עבד ● מדבריו של ברוש עולה כי זו דרך לא מומלצת בעיניו להתנהל: "שירותי רפואה המבטיחים פרשנות של המוגנות לפי רמת נוגדנים, יש בזה קצת הונאה של הציבור"

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

תקצור ברינה? ביכורי שדה מנסה שוב להניע הנפקה בת"א

משווקת הפירות והירקות של האחים שבע תנסה כעת לגייס כ-200 מיליון שקל לפי שווי גבוה מהניסיון הקודם אשתקד - כ-700 מיליון שקל "לפני הכסף"

מתחם סומייל / צילום: איל יצהר, גלובס

מור השקעות משלבת ידיים עם קבוצת חג'ג' בפרויקט מגורים בת"א

החברה רכשה כ-20% מפרויקט מגורים שקבוצת חג'ג' מתכננת להקים במתחם סומייל שבלב העיר, תמורת 36.6 מיליון שקל

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי הכריעה: שוויון מגדרי מלא במפלגה

לפי הצעת מיכאלי שתובא מחר להחלטת ועידת המפלגה, הרשימה תורכב בריצרץ' מגדרי בהתאם לנבחר הראשון בפריימריז שיתקיימו ביום שני הבא ● כלומר אם אשה תהיה ראשונה, יהיו שש נשים יחד עם מיכאלי עצמה בעשיריה הראשונה של המפלגה, וארבעה גברים ● עמיר פרץ יוצא מהמפלגה בטריקת דלת על רקע הוראת מיכאלי לעזוב את הממשלה

עמוס גבאי, מנכ"ל פריץ / צילום: יח"צ פריץ

שלושה חודשים אחרי פרישת המנכ"ל: חברת השילוח פריץ ממנה מנכ"ל חדש

עמוס גבאי יתפוס בפברואר את מקומו של יורם איל, שעוזב את פריץ כדי לנהל את חברת הקמעונאות של דלק ● בתפקידיו הקודמים ניהל גבאי בחברת HP תחומים שונים בעולם התפעול, ובין היתר שימש כסמנכ"ל לרכש ושרשרת האספקה