גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"סטטיק ובן אל הם סוג של מיצג קונספטואלי בעיקר לילדים"

פעמיים בשבוע קובי אפללו מקבל את ההודעה הבאה: "מיליון צפיות ביוטיוב ב-6,800 שקל, מבצע ל-24 שעות". עכשיו אתם מבינים למה הוא מתוסכל? ראיון

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו
קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו, זמר של לב ועומק רגשי, חש חסר אונים. הן אל מול נהיית הציבור אחרי צלופנים מרשרשים של עטיפה על חשבון התוכן, והן אחר חוסר סבלנות וסובלנות כלפי הכול - שאחד מתוצרי הלוואי שלהם הוא ה"טודו בום". וזה לא שיש לו משהו נגד השילוש הקדוש: סטטיק, בן אל וג'ורדי. כשהוא מוריד את רף הציפיות והסטנדרטים שלו, הוא אפילו מצליח ליהנות מבועות הפופ המקפיץ שהם משווקים, אבל השיטפון הכללי, שסוחף את הקהל למחוזות הנוצץ והרדוד, גורם לו קושי אמיתי. בעיקר עכשיו, כשהוא אב טרי לתינוקת, שבעוד כמה שנים תיכלל בקהל היעד של מקליקי הטרנד האופנתי הבא.

"העולם נמצא עכשיו בהפקה ולא בתוכן", הוא אומר כשאנחנו יושבים לקפה של שישי בצהריים, במרכז מסחרי בצפון תל אביב, שבו נפגשנו לפני ארבע שנים, כשהיה עוד רווק חסר דאגות. "סטטיק ובן אל הם סוג של מיצג קונספטואלי שמופנה בעיקר לילדים, ואתה לא מצפה מבני שבע-שמונה לחפש משמעות בטקסטים. אין לי בעיה איתם, באמת. הבעיה היא כשזה רק זה, ובגלל שאנחנו מדינה קטנה, כשיש אופנה היא משתלטת על הכול. לא כמו באמריקה, שם יש את האמנים הגדולים עם הקו האמנותי שלהם, ושלא מיישרים קו".

- מהצד השני יש את ההפקות לילדים של הדג נחש, עלמה זוהר ועוד, אז לא כולם נסחפים.

"אין מה להשוות את העוצמות שלהם. זה לא 'הכבש השישה עשר' שכולם ידעו בעל-פה - הסטטיק ובן אל של התקופה שלי. אבל זה גם עניין של חינוך. יש הורים שרוצים שהילדים שלהם ישאבו מהמוזיקה אוצר מילים, וכן, מבחינת ערכים ומוסריות, אני מעדיף את הכבש ה-16 על הטודו בום. אבל אנחנו עושים עוול לסטטיק ובן אל, כי הקהל שלהם הם לא רק ילדים בני שבע-שמונה. אני מכיר הרבה אנשים שרוצים שהם יופיעו בחתונה שלהם.

"אני מדבר על זה שאנחנו נמצאים בהלך רוח שאין בו שאר רוח. אי אפשר להילחם בתופעה הזאת. זה כמו לצאת נגד מישהי שיש לה עשרות אלפי עוקבים באינסטגרם, כי היא חושפת חזה וישבן וככה מקבלת תשומת לב ואהבה. השאלה היא בעבור מה אתה מקבל אותם, ולצערי בעולם של היום זה לא חשוב".

- ואולי הם פיצחו את הנוסחה לייצור להיטים?

"והיא פשוטה יחסית: עושים הפקת פופ, קופי פייסט של מה שקורה בחו"ל, סאונדים מוכרים מביונסה, סיה, ג'סטין ביבר וקניה ווסט, קונים צפיות ביוטיוב, מגיעים למיליון צפיות, עושים רעש והופכים לאייטם בתקשורת".

- קונים צפיות ביוטיוב?

"בואי אני אראה לך הודעה שאני מקבל לפחות פעמיים בשבוע: 'מיליון צפיות ב-6,800 שקל, מבצע ל-24 שעות, אפשרות לתשלום באשראי'. אם אני הייתי מוביל דעת קהל, איש תקשורת, הייתי סופר הקלקות לחיפוש הופעות של שלמה ארצי, פוליקר, עידן רייכל, עדן בן זקן. זה המדד, ולא מיליון צפיות ביוטיוב".

- גם אתה יכול לשחק את המשחק הזה.

"לא מסוגל. אני נאמן למה שמרגש אותי ואני לא מתייפייף עכשיו. זאת האמת. אם אני כותב או מפיק שיר שלא בא לי לשמוע אחר כך, זה עושה לי רע. גם כשאני כותב לאחרים אני לא מסוגל לזייף".

- לאמנים כמוך יש סיכוי מול אמני נוסחה?

"אתה פשוט לא ניגש לתחרות הזו. אני טיפוס שמכבד את מנת חלקו של כל אדם. למדתי עם השנים שאין טעם להסתכל כל הזמן על הדשא של השכן, כי ככל שאתה מתבגר, אתה יותר תכליתי. זה שלו וזהו".

- וככל שאתה מתבגר, יש גם אחריות למשפחה. ואז האמנות לא מדברת, אלא מנהל הבנק שלך.

"אחריות גדולה. בגלל שפרצתי בגיל 30, תמיד כשהרווחתי כסף, ריחף מעל זה פחד הזמניות, וידעתי שבכל חודש אני צריך להיות עם האצבע על הדופק. זה אומר להתנהל נכון, לא לקנות רכבי יוקרה, לא לשלם שכירות מטורפת במגדלי יוקרה, זה עניין של בגרות. היו אמני נוער שפוצצו את הכסף שהרוויחו על נסיעות לתאילנד במחלקה ראשונה, רכבים במיליון שקל, והיום גרים אצל ההורים".

- מעבר לבגרות, יש לך ניסיון עסקי מהעבודה בחברת ההסעות של אבא שלך.

"להרבה אמנים אין מושג עסקי. זה משהו שחייבים ללמוד ולא להתנהל איכשהו. כשנכנסתי לעסקי המוזיקה, ישבתי ולמדתי מה זה אקו"ם, הופעות, הפקה, עמלות, דוחות חודשיים, הוצאות מוכרות בעולם הבידור, ואיך משיגים יציבות. למשל שבחודש שאתה מרוויח יותר, אתה חוסך יותר. ואם באוגוסט הרווחת הרבה, זה לא אומר שבספטמבר זה יהיה אותו דבר".

- למדת באוניברסיטה מינהל עסקים, נכון?

"שנה וחצי, עזבתי באמצע. בית הספר הכי גדול בחיים שלי היה אבא, שחוץ מחברת ההסעות עוסק גם בענף הרכב ובנדל"ן. למדתי ממנו התנהלות כלכלית, לחשב הוצאות מול הכנסות, איך להגיע לרווח, מהם ערוצי ההכנסה, לחקור וללמוד כל הזמן. אמנים לא מבינים שהמקצוע שלנו הוא עסק. זה כמו שלא תפתח מסעדה בלי שתדע מה זה ספקים".

- ואז מתעוררים ומגלים שדפקו אותם.

"הנה, זה היתרון של לפרוץ מאוחר ושל אבא שאני מקשיב לו".

- והחסרונות של פריצה מאוחרת?

"אני לא רואה כאלה, באמת. גם האופרציה שלי רזה. את שני האלבומים האחרונים השקעתי בעצמי, אבל ההחלטה מתקבלת אד הוק".

- היא תלויה במצבך הכלכלי?

"לא. היא תלויה בשת"פ, בעסקה, במערך השיווק שמציעים לי. לחברת תקליטים יש כלים טובים יותר להפיץ אלבום. בשוטף יש לי יחצנית ומנהל הפקה על הפיירול. מה אמן צריך יותר מזה? יש לי חברת בוקינג מצוינת, כספית. אין לי נהג, כי בכל הזדמנות שאני יכול, אני על האופניים החשמליים".

- עברו שנתיים מאז "מראות". מה הלאה?

"הוא עשה עבודה טובה, יש רפרטואר גדול של שירים ואני לוקח את הזמן. יש אלבום מוכן ואני כל הזמן מוציא שירים, משתתף בפרויקטים, נמצא בשטח. הפרנסה היא בעיקר מהופעות".

- אתה יוצא לסיבוב קיץ, מתחיל באמפי שוני.

"אנחנו מקבצים שירים שלא ביצענו הרבה זמן ומפיקים אותם קצת אחרת. סיבוב קיץ, מטבעו, הוא יותר קצבי, מרים".

- תשיר בו גם את "מהזריחה עד השקיעה" מהפרויקט של שמוליק נויפלד?

"אני מכיר אותו המון זמן, והוא מוכשר בצורה בלתי רגילה. זה שיר אישי ששמוליק והבן שלו הלחינו, ומאיר גולדברג ובנו כתבו את המילים. כשאני לוקח שיר של מישהו אחר, אני מאמין בו. זה קרה עם 'מכתב לאחי' שהצליח. השיר הזה הוא לקראת אלבום, אבל האלבום לא הכרחי יותר.

"את יודעת שברכבים ב-2017 כבר אין נגן CD? זה נורא חבל לי, כי אלבום הוא כמו להכיר את המשפחה ושיר הוא אינדיבידואל. אנחנו חיים בהפרעת קשב. אצלנו הכול נורא תזזיתי, רוצים את הפאנץ', את התוצאות ולא את הדרך, את הכמות".

- וגם השלטון לא מקל על ההקצנה.

"את יודעת למה אני מתרחק מפוליטיקה? כי אנחנו בסוג של מבוי סתום. יהורם גאון אמר בתוכנית שלו ברדיו, כולם מדברים על שתי מדינות לשני עמים, אבל שמישהו יסביר לי איך זה ישים, כשתושבי גוש קטיף עוד גרים בקרוואנים, איך נטפל בחצי מיליון איש? מה הפתרון? אין פתרון. כשהוצאתי את השיר 'אני לא רק', הייתי בטוח שידבר לכולם, כי הוא קורא לאנשים להסתכל בקנקן. בוא שב רגע, תכיר אותי. לא הייתה סבלנות להקשיב לו".

- תגיד, מה האבהות עשתה לך?

"היא הפכה אותי לשחקן משנה בחיי וזו המתנה הגדולה ביותר שיכולתי לקבל. לאמן זה קריטי, כי ההתעסקות בעצמך נורא מעייפת, מעיקה, ופתאום יש לך שליחות גדולה יותר, פרופורציה. תמיד רציתי שהשירים שלי יהיו יותר גדולים ממני, להיות במקום של מוזיקאי ולא של סלב".

אישי: 40, נשוי 1, מתגורר בגבעתיים

אקטואלי: משיק את סיבוב הופעות הקיץ שלו ב-6.7 בזאפה אמפי שוני. הופעה שבה יארח את קרולינה

עוד כתבות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן: עדיין לא החלטנו אם להיענות להזמנת הבית הלבן

בהודעת הבית הלבן אתמול נכתב ששני הצדדים כבר הסכימו לבוא, אולם בכחול לבן הבינו היום שמדובר בהפקה שנועדה לשרת את נתניהו וחוששים ממופע ראווה גדול למען ראש הממשלה המכהן אשר יציג את בני גנץ ככינור שני

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

 גולי רצה בימת אראל שהתייבשה באוזבקיסטן /  צילום: Kelvin-Trautman

האישה שרצה 100 מרתונים למען האקלים

מינה גולי רצה 7 מדבריות ב-7 יבשות במשך 7 שבועות, והמשיכה ב-100 מרתונים ב-100 ימים, כדי לעורר מודעות למצב המים בעולם המתייבש והולך ● ראיון

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

היועץ לביטחון לאומי לשעבר של ארה"ב, ג'ון בולטון ורה"מ נתניהו בבקעת הירדן / צילום: קובי גדעון לע"מ

דעה: סיפוח? בקעת הירדן תחילה

המחלוקת בישראל ביחס לגורלם העתידי של השטחים הפכה במשך שנים למחלוקת ביחס לזכויותיהם בהווה של המתיישבים בשטחים אלה ● עד כמה מוצדק הפער המשפטי שקיים בין ערי הקו הירוק ליישובים שמחוצה לו, ומה משמעותו האמיתית של רעיון סיפוח? ● דעה

לארוז משהו של מישהו אחר, ולעשות כמה דולרים על הדרך / צילום: shutterstock

5 אפליקציות שכדאי להוריד לפני הנסיעה הבאה לחו"ל

כל כך הרבה אפליקציות, חלק חיוניות יותר וחלק פחות, מציעות לנוסעים לחו"ל לשכלל, לייעל ולסדר את הנסיעה ● אילו אפליקציות לא כדאי לפספס?

ירון צפדיה / צילום: איל יצהר

"העולם נמצא בקצה הגל הקוריאני, והגל הבא הוא הסיני"

פורטפוליו עם ירון צפדיה, מנכ"ל משותף בניופאן, על גלגוליו של העסק המשפחתי, על הימים בפוליטיקה ועל הקשר העסקי עם הסינים

עולים מרוסיה מגיעים לנתב"ג בשנת 1991 / צילום: רויטרס

30 שנה חלפו מאז גל העלייה הגדול מרוסיה: כך השתנתה ישראל לבלי היכר

שלושים שנה אחרי גל העלייה הגדול מרוסיה כמעט שאין חולק על התרומה האדירה שלו להייטק, למדעים, לספורט ולתרבות הישראלית. אז למה מתלוות אליו בכל זאת גם תחושות של החמצה ופספוס?

ארז נץ / צילום: כפיר זיו

ארז נץ עזב נוחות וכסף בשביל הרוקנרול

ארז נץ, כבר בן 62 ובלי קוקו, סוגר מעגל עם שלום חנוך כגיטריסט שלו, מופיע בעולם עם "אינפקטד משרום", ובארץ במופע שורשים, וגם מספיק להיות מורה לגיטרה נחשק

צילום: יונתן בלום

דעה: כריך של רִיק

מה בין יום השואה ליום הפרטיות מלבד סמיכות מקרית על לוח השנה? ● דעה

 פרופסור ניקולס ברנס / צילום: איל יצהר

"האיום על ישראל משמעותי, אבל היכולת של ארה"ב לעזור לה נחלשה": הראיון המדאיג עם היועץ של ג'ו ביידן

פרופ' ניקולס ברנס, לשעבר תת מזכיר המדינה והיום יועץ לקמפיין של ג'ו ביידן, מודאג מהמצב במזה"ת ומבקר את המדיניות של הנשיא ● ראיון

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

אין נשים, אין הנפקה: ההכרזה המפתיעה של מנכ"ל גולדמן זאקס

מנכ"ל הבנק, דיוויד סולומון, מציג: כך נפעל להגברת השוויון והמגוון בחברה וקידום אג'נדות חברתיות

שלמה פילבר / צילום: תמר מצפי

הפרקליטות: לאפשר חדירה לטלפונים של אוריך, שלום ואיינהורן

השלושה נחקרו בחשד למעורבות באירוע הטרדת עד המדינה בתיק "4000", שלמה פילבר ● בית המשפט העליון הנחה את בימ"ש השלום לשוב ולערוך בחינה של השפעת תוצרי החיפושים המוקדמים, אשר נפסק לגביהם כי הם פסולים

מתוך הסרט  ריצ'רד ג'ול/  צילום: באדיבות Tulip Entertainment

הסרט "ריצ'רד ג'ול" הוא פשטני וחסר מורכבות

הסרט "ריצ'רד ג'ול", עם תסריט חסר מורכבות ובימוי פושר של קלינט איסטווד, מנצל סיפור גבורה כדי לנגח את התקשורת

הטרדה מינית. / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחריות המעסיק: המעסיק מחויב לטפל תוך שבעה ימים בתלונה על הטרדה מינית

מעסיק שתחתיו יותר מ-25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית ויפורטו בו דרכי הגשת תלונות

Audi A7 / צילום: יח"צ

מתח גבוה: הקופה החדשה של אאודי מצטרפת לטרנד הירוק

מכונית הקופה המרהיבה של המותג אאודי מצטרפת לטרנד הירוק עם גרסת פלאג-אין, שמתהדרת בנתוני פליטה וצריכה מזעריים • אבל מאחורי עור הכבש הירקרק מסתתר זאב רעב

העיר דוונטר לגדות נהר האייסל /  צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ערי ההאנזה של הולנד: עתיקות, מיוחדות ולא מוכרות

במרחק נסיעה לא ארוכה מאמסטרדם מסתתרת פנינה, למעשה שרשרת פנינים: ערי ברית ההאנזה ההולנדיות ● כיום ערים קטנות ולא מוכרות לתיירים, אך בעבר שוקקות חיים ועשירות הרבה לפני שאמסטרדם ורוטרדם הפכו לכאלה

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הקורונה לא עוצר: בסין בונים בי"ח חדש, משרד הבריאות קורא לא לנסוע לאזור

מניין ההרוגים הרשמי בסין מווירוס הקורונה מטפס ומגיע כבר ל-26 ● בעיר ווהאן מקימים בית חולים עם אלף מיטות בשל ריבוי החולים  מקרה שני התגלה בארה"ב

נוא ג'השאן / צילום: איל יצהר

"בישראל העסקת מיעוטים מכוונת רק לבעלי מוגבלויות, וחבל"

פורטפוליו עם נוא ג'השאן בטשון, מנכ"לית קו אימפקט, ארגון המתמקד בתעסוקת עובדים ערבים במגזר העסקי הפרטי ● על הילדות בבית שוויוני, על השאיפות ועל הקושי למצוא עבודה או אפילו התמחות רק בגלל ההשתייכות המגזרית

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים