גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שכונת אור-ים החדשה: קיסריה-לייט, אור-עקיבא פרימיום

עשור בדיוק אחרי שהממשלה אישרה את איחוד קיסריה ואור-עקיבא (שכמובן לא יצא לפועל), מקימה קיסריה העשירה שכונה חדשה שתסופח לשכנתה אור-עקיבא ■ האם זה יהיה פרויקט הדגל שיזניק את העיר - או עוד שכונת הרחבה מנותקת?

הדמיית השכונה ושלט פרסומת על ציר אילון בת"א / הדמיה: יח"צ
הדמיית השכונה ושלט פרסומת על ציר אילון בת"א / הדמיה: יח"צ

במשך שנים רבות הייתה באור-עקיבא תקווה שיום אחד יקרה נס, והעיר הקטנה תאוחד עם יישוב הווילות העשיר שמעבר לכביש. לפני עשור בדיוק, ביולי 2007, נדמה היה שזה קורה: ועדת השרים לעניני חקיקה אישרה את הצעת החוק של יו"ר השדולה החברתית בכנסת, חבר הכנסת אליהו גבאי (האיחוד הלאומי-מפד"ל) לאחד את אור-עקיבא וקיסריה. גבאי הסביר אז כי "מדינת ישראל חייבת לפעול לקירוב הפערים הקיימים כיום באוכלוסיות השונות במדינה. לא ייתכן מצב שבו אוכלוסיות מסוימות ממדרות את עצמן משאר הציבור, ולא ייתכן שיקומו יישובים אשר כל ייחודם והאפשרות להצטרף אליהן הינו הרמה הסוציו-אקונומית של הגרים בה".

בפועל, זה כמובן לא קרה. הממשלה תמכה, המשנה ליועמ"ש לממשלה תמך, ועשירי קיסריה הצליחו לבלום את המהלך. אבל בימים אלה הושלמו הפרוצדורות לתכנונה של שכונת הענק אור-ים בקצה הדרומי של אור-עקיבא, מול קיסריה (מעבר לכביש 2), ויש כאלה שיגידו שדה-פקטו, האיחוד המיוחל אכן מתממש.

בעלת הקרקע והיזמית היא הקרן לפיתוח קיסריה, שכחלק מאסטרטגיית קידום הפרויקט מסבירה שהתוכנית "תהווה שינוי ופריצת דרך לאופייה של אור-עקיבא, לעתידה ולמצבה הסוציו-אקונומי". ראש עיריית אור-עקיבא הכריז שהשכונה תהיה "פרויקט הדגל של אור-עקיבא". בפועל, כפי שניתחנו כאן לפני מספר חודשים, ההכנסות משיווק הקרקע ליזמים יגיעו לקיסריה, והן צפויות לעמוד על סכום עתק של כמיליארד שקל, שחלקם מיועד לביצוע עבודות הפיתוח בשכונה החדשה.

בכל מקרה, גם המדינה (רשות מקרקעי ישראל) מערימה בינתיים קשיים על שיווק הקרקע ליזמים, בעיקר בנוגע למחלוקת כמה מהדירות ישווקו במסגרת 'מחיר למשתכן'.

אשכול 4

אור-עקיבא הוקמה בשנת 1951 כמעברה לעולים מרומניה ומצפון אפריקה. הצמיחה הגדולה של היישוב התחילה עם העלייה מברית המועצות לשעבר, בשנות ה-90, כשבתוך 10 שנים גדלה אוכלוסיית היישוב מ-8,000 איש ל-16 אלף איש. על פי נתוני למ"ס, באור-עקיבא מתגוררים כעת כ-17 אלף איש. העיר ממוקמת באשכול 4, מתוך 10, בדירוג חברתי-כלכלי, השכר החודשי הממוצע של שכיר נמוך באופן משמעותי מהממוצע הארצי, ועל פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, ביישוב יש 1.4% מקבלי קצבת אבטלה, שזה כמעט פי 2 מהממוצע הארצי.

לאור זאת, קל להבין עד כמה גדולות הציפיות מהשכונה החדשה, גם אם בפועל מי שאמון על הקמתה היא האחות העשירה ממערב. השכונה החדשה ממוקמת בשטח מאורך וצר בין הכבישים 4 ל-2, וליד צומת פל ים. עד לאחרונה היה השטח בייעוד חקלאי. גודל האתר הוא כ-1,060 דונם, בערך כגודלה של שכונת רמת אביב ג' בת"א. בשכונה מתוכננות 3,480 יחידות דיור (בכל אור-עקיבא יש היום 5,450 יח"ד), שמתוכן כ-350 צמודי קרקע, והשאר בבנייה רוויה. על התוכנית של שכונת אור-ים חתום המשרד החיפאי הוותיק גורדון אדריכלים.

כשמסתכלים על מרכיבי השכונה נדמה שיש בה את כל המרכיבים שמוכרחים, לפחות על פי הספר, להיות בכל שכונה חדשה: תמהיל הדירות מגוון ויאפשר, כך על פי היזמים, "הגירה פנימית בתוך השכונה"; בשכונה יהיה רוב לבנייה "מרקמית" (9 קומות), אבל תהיה גם בנייה צמודת קרקע ובנייה גבוהה (15 קומות); בשכונה יהיו ארבעה מרכזי מסחר ותעסוקה, שימוקמו במקומות שונים לאורך הרחוב הראשי; יהיו בה בי"ס יסודיים וגני ילדים ובתי כנסת; באמצע השכונה ולאורכה מתוכנן פארק שמשמר חלק מעצי האקליפטוס והחרוב הוותיקים, ובקצותיו שני אזורי איגום, שיאפשרו למי גשם לחלחל.

הרחבה אוטונומית

ההדמיות מרשימות, אבל מטריד שהשכונה החדשה מתנהגת כמו עוד שכונת הרחבה שמנותקת מהעיר הוותיקה ומשמשת לשינה. זו לא תהיה קיסריה ולא תהיה אור-עקיבא. גם תרומתה לאור-עקיבא הוותיקה לגמרי לא ברורה.

- איך קורה שיש שטח של הברון רוטשילד באמצע אור-עקיבא?

רן אורן, הסמנכ"ל לתכנון, ייזום ופיתוח עסקי של החברה לפיתוח קיסריה: "עד קום המדינה היו בבעלותו של הברון רוטשילד 550 אלף דונם. הוא העביר 520 אלף דונם לתושבי המושבות (זכרון יעקב, ראשל"צ, גדרה ועוד), ואת השאר מנהלת החברה לפיתוח קיסריה. לקרן יש הסכם עם מדינת ישראל שהקרקעות יישארו ברשות הברון עד שנת 2148. האתר של שכונת אור-ים היה 'no man's land' עד לפני ארבע שנים. הקרן יזמה את שינוי יעוד הקרקע ובזכותה היא בשטח המוניציפלי של אור-עקיבא".

- הייתה פה הזדמנות לאיחוד היסטורי של קיסריה ואור-עקיבא.

"זה DNA שונה של תכנון אורבני. בקיסריה יש צפיפות של 4 יח"ד לדונם ובאור יהודה 10 יח"ד. שכונת אור-ים היא בדיוק הקישור שבין קיסריה לבין אור-עקיבא. היה לנו חשוב לייצר קישור, ולא קיטוע, או ניתוק".

- אולי בגלל שהדימוי של אור-עקיבא לא ממש אטרקטיבי?

"תרשה לי לחלוק עליך. מי שמכיר את אור-עקיבא רואה לאן היא רצה ופורצת. אור-ים היא המכפיל כוח של אור-עקיבא. היא תאפשר לעיר לתת פול גז. קיבלנו החלטה מודעת להתחיל את הפיתוח מצפון לדרום, ולא להפך".

- לא חששתם מיצירת עוד שכונה פרברית?

"הרציו שלנו בבסיס התוכנית היה להתחבר לשלד הישן של העיר הבנויה. הקשר הישיר הוא באמצעות השצ"פ ומוסדות החינוך ושני הרחובות המקשרים - רח' השקמים ורח' דוד המלך. באופן כללי, הרצון שלנו היה שכל אחד יוכל ליהנות ממה שמתאים לו. שטחי המסחר הם בחלק המערבי, מבני הציבור מפוזרים כמקבצים בכל המתחמים והפארק הליניארי רץ מצפון לדרום, אבל יש אונות לקיוסקים ובתי קפה ויש חדירות לתוך השכונה. לא שכחנו את עירוב השימושים. זה לא שאני עובד בת"א וחוזר לעלטה באור-ים. יש מענה להטרוגניות של צרכים".

ראש עיריית אור-עקיבא, יעקב אדרי, מסר: "השכונה היא המשך פיזי ישיר של אור-עקיבא כלפי דרום. השכונה מרווחת ויש בה מענה לקהל הרחב ולזוגות צעירים (דירות קטנות, בינוניות וגדולות). השכונה לא מנותקת אלא להפך, נדאג לאינטגרציה מלאה, כפי שאנחנו נוהגים עם השכונה הצפונית החדשה".

שכונת אור ים

עוד כתבות

בורחים למקלט,/ צילום:רויטרס

על החרדה: המחיר הסמוי של החיים במלחמה מתמדת בדרום

תושבי הדרום מתמודדים כבר שנים ארוכות עם חרדה שעלולה להופיע גם בזמני חירום וגם בזמני רגיעה, ולשבש באופן מוחלט את חייהם של הסובלים ממנה • מה ההשלכות על הנפש של מבוגרים וילדים שאינם מכירים חיים במציאות נורמלית

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

ירידה רבעונית של 41% ברווח התפעולי של טאואר; המניה צנחה 8% בתגובה לדוחות

טאואר ג'אז, שאותה מוביל המנכ"ל ראסל אלוונגר, צופה כי ברבעון הנוכחי מכירותיה יסתכמו ב-312 מיליון דולר, בדומה לרבעון החולף ● את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה החברה עם הכנסות של 928 מיליון דולר - ירידה של 4.3% לעומת התקופה המקבילה ב-2018

מהדורת החדשות של ערוץ 12, אמש / צילום: צילום מסך

מרתון שידורי הטלוויזיה: זה לא סיקור, זה דברור

כשהתותחים רועמים, כל ערוצי הטלוויזיה מתגייסים לדובר צה"ל ומשאירים את הצופים עם שידורים חוזרים • התקשורת לא מעזה לבקר את פעילויות הצבא ואת מדיניות הביטחון של ממשלת ישראל, כל ממשלה, באופן מהותי • על התקשורת להיות ביקורתית ועניינית יותר

פאבל דורוב, מייסד טלגרם. המטבע הדיגיטלי התייקר עוד לפני שהונפק/ צילום: רויטרס

טלגרם כופרת באישומי ה-SEC שבגינם נדחתה הנפקת המטבע הדיגיטלי שלה

החברה, בעלת אפליקציית המסרים המיידיים, שביצעה בשנה שעברה מכירה מוקדמת של המטבע הדיגיטלי גרם בהיקף של 1.7 מיליארד דולר, מבקשת מבית המשפט בניו יורק להסיר את צו המניעה של רשות ניירות ערך האמריקאית, הטוענת כי המטבע נחשב לנייר ערך

איי הבתולה/ צילום:  Shutterstock א . פ קריאייטיב

חברות האוף-שור מחפשות בית חדש: האם ישראל תצליח לנצל את ההזדמנות הכלכלית?

בימים אלה מחילים מקלטי מס רבים בעולם כללים חדשים, שגורמים לחברות אוף-שור לאבד מהאטרקטיביות שלהן ● המשמעות - משקיעים וחברות מחפשים מקום מבטחים במדינות מסודרות ● הבעיה: המשבר הפוליטי מעכב את הניסיונות של ישראל להביא לכאן חברות זרות

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

ירי לאשדוד ואשקלון; הג'יהאד: בשעות הקרובות התפתחויות חשובות

(עדכונים שוטפים) - הירי התחדש, ומטחי רקטות נורו לעוטף עזה, נתיבות, שדרות ואשקלון ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● לפי סוכנות "סווא", גורם דיפלומטי אמר כי בשעות הקרובות יתקיימו "מאמצים מצריים אינטנסיביים להשגת רגיעה בעזה"

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "בתוך זמן קצר אוכל להיות ראש הממשלה בישראל"

נשיא ארה"ב אמר ליהודים אורתודוכסים בניו-יורק: "אצלנו לפחות יודעים מי הבוס; הישראלים בוחרים שוב ושוב ואיש לא נבחר" ● "98% מהישראלים תומכים בי" ● מחיר הכרטיס לנאום – 25 אלף דולר

מייקל היידן / צילום: יח"צ

הצלחה להנפקת חברת התרופות 89bio של יוצאי טבע; גייסה 85 מיליון דולר, והמניה זינקה

מניית 89bio עלתה 30% ומשקפת שווי חברה של 238 מיליון דולר ● 89bio, המפתחת תרופה לכבד שומני,  הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפותחה במקור ע"י טבע

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

החזון של צוקרברג וקידום המסחר המקוון: מה עומד מאחורי שירות התשלומים של פייסבוק?

פייסבוק הודיעה על השקת שירות פייסבוק פיי, שיאפשר בעתיד להעביר כסף במסנג'ר, ווטסאפ ואינסטגרם ● כדי להצליח בכך, פייסבוק תצטרך להתגבר על חששות המשתמשים והרגולטורים

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פאואל: "ריבית שלילית לא מתאימה לכלכלה האמריקאית"

בעדות שנשא פאואל בסנאט, ציין יו"ר הפד לחיוב את שוק התעסוקה ובמיוחד את שיעור האבטלה הנמוך, שנמצא בשפל של 50 שנה ● לדבריו, "הסיכונים למערכת הפיננסית בארה"ב נותרו נמוכים"

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

פלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק טראמפ עובר דירה: המיליארדרים של ניו יורק עוזבים אותה לטובת פלורידה

נשיא ארה"ב, שהכריז על אימוץ המדינה הדרומית כמדינת הבית שלו במקום ניו יורק, הוא רק האחרון ברשימה מתארכת של אנשי כספים ועסקים שכבר עשו זאת בזכות מדיניות המס הנוחה ומזג האוויר החם

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

ריבלין ייפגש עם ראשי כחול לבן והליכוד במטרה להבהיר את המתווה שהוא מציע

ב"גלובס" פרסמנו כי במסגרת המגעים מאחורי הקלעים יש הסכמה לעצם המתווה אך חילוקי דעות על אופי יישומו ובין השאר על מועד היציאה לנבצרות, אותם ריבלין מקווה להבהיר לשתי המפלגות

אנטנת סלולר במצפה רמון / צילום: שאטרסטוק

מקורות בשוק התקשורת: יש ניסיונות לעסקאות נדל"ן על אתרי הסלולר

ל"גלובס" נודע שבשבועות האחרונים מנסה קבוצת יזמי נדל"ן לקדם עסקת ענק לרכישת אתרי הסלולר של חלק מהחברות והחכרתן מחדש לחברות לטווח ארוך

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות

הסמל של גוגל כיום / צילום: רויטרס

גוגל נכנסת לבנקאות דיגיטלית: תציע חשבונות עובר ושב

מדובר בשיתוף פעולה של גוגל, בנק Citigroup ואיגוד אשראי קטן באוניברסיטת סטנפורד שיצא לפועל בשנה הבאה ● גוגל התחייבה שלא תמכור את המידע הפיננסי של המשתמשים בשירות

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

נתניהו: "יש שינוי של המשוואה. המחבלים יודעים שהם יכולים להיות על הכוונת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט נפגשו היום עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום ● נתניהו: "אנחנו בעיצומה של מערכה, ומקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר"

קורנפלקס של אלופים / צילום: תמר מצפי

ארבע שנים לרפורמת הקורנפלקס: איך קרה ששינויי המחירים לא התגלגלו לכיס של הצרכנים

דוח של משרד הכלכלה שהגיע לידי "גלובס" בוחן מהן תוצאות הרפורמה להוזלת יבוא מוצרי מזון לישראל ● העלויות של מוצרים כמו קורנפלקס אכן הוזלו, אך ביד השנייה מוצרי חלב ובשר התייקרו ● "הרגולציה על המזון הרגיש נותרה בעינה, באופן המוסיף להכביד על העסקים בתחום"