גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרן החדשנות של המוסד נחשפת: תשקיע ב-5 חברות בשנה

הקרן החדשה, שנקראת ליברטאד, תנוהל בידי צוות של ארגון הביון ■ מנכ"ל משרד רה"מ: "רוצים שהמוסד יהיה בחוד החנית של הטכנולוגיה"

לוגו קרן ליברטאד / צילוםמתוך סרטון החברה
לוגו קרן ליברטאד / צילוםמתוך סרטון החברה

מרובוטיקה גמישה ועד טכנולוגיות מתקדמות להצפנת מידע: המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים השיק היום (ג') את "ליברטאד" - הקרן החדשה שלו להשקעה בחדשנות טכנולוגית, שתעסוק במחקר ובפיתוח של טכנולוגיות חדשות.

הקרן פונה לחברות סטארט-אפ אזרחיות ומבקשת הצעות לפיתוח של טכנולוגיות מעולמות התוכן המעניינים את המוסד במסגרת פעילותו השוטפת, ואלו שתבחר יזכו מצדה להשקעות בהיקף של עד 2 מיליון שקל למיזם. במקרים מסוימים, בכוונת הקרן להשקיע במיזמי מחקר ופיתוח שונים גם סכומי כסף גדולים יותר. הקרן הודיעה היום כי בכל מקרה, היא לא תחשוף את שמות החברות שבהן היא תתמוך.

תחומי העניין של המוסד שהובאו במסגרת "קול קורא" ראשון שפרסמה קרן ההשקעות החדשה הם טכנולוגיות פורצות דרך בתחומי הרובוטיקה הגמישה, מערכות ממוזערות, פתרונות עבירות ופתרונות השקטה באוויר, בים וביבשה; טכנולוגיות חדשניות המציעות פתרונות להרחבת מעטפת ביצועים או להקטנת ממדים; טכנולוגיות חדשות להצפנת מידע בקצבים גבוהים בשיטות שהוגדרו כ"בלתי קונבנציונליות ופורצות דרך"; טכנולוגיות לזיהוי אוטומטי של מאפיינים אישיותיים על בסיס של דפוסי פעולה והתנהגות ברשת, ושיטות אוטומטיות לתמצות מסמכים, קטלוג, חילוץ ישויות וקשרים סמנטיים ועוד.

בקרן אמרו היום כי תחומי עניין נוספים שיעלו במוסד מעת לעת, ובהתאם למשימותיו ולצרכיו, יפורסמו במסגרת "קולות קוראים" שהיא תפרסם בעתיד. בקרן אמרו כי "המוסד מתמודד עם אתגרים מורכבים ודינמיים במספר רב של חזיתות פעולה, ובעידן הנוכחי טכנולוגיה היא אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים שלו ומשמשת בסיס ליצירת הצלחות והישגים מודיעיניים ומבצעיים".

בתמורה לתמיכת המוסד, באמצעות קרן ליברטאד, במיזמי הפיתוח שיובילו חברות הסטארט-אפ - הוא יקבל רישיונות לעשות שימוש בטכנולוגיות שיפותחו. עם זאת, החברות עצמן ייהנו מחופש פעולה שלא יגביל אותן בהמשך דרכן העסקית והמסחרית: על הפיתוחים לא יוטלו מגבלות כלשהן והחברות לא יידרשו לשלם למוסד או למדינה תמלוגים. חוזה ההתקשרות עצמו בין הקרן לבין חברות ההזנק שיפעלו בחסותה יהיה פשוט וברור, ובקרן אומרים כי "אנחנו מודעים לכך שזו הדרך לעבוד עם חברות מסוג זה".

א', בכיר באגף הטכנולוגי של המוסד, אמר היום ל"גלובס" כי את הקרן יוביל צוות שימונה בתוך הארגון ותפקידו יהיה לבחון בין השאר כל הצעה שתגיע אליה מצד חברות הסטארט-אפ ויבחר את הפרויקטים בהתאם לצרכים העכשוויים של הארגון או לפי צרכיו העתידיים: "גם היום אנחנו עובדים עם התעשיות המקומיות באופן נרחב - אך פעילותנו לא ממוקדת בחברות הזנק שיש להן רעיון למוצר ואנחנו לא משקיעים בהן", אמר.

בכוונת הקרן להשקיע בכל שנה בעד 5 פרויקטים הקשורים לפיתוחים טכנולוגיים שישמשו את המוסד: "הקמת קרן כזאת היא אירוע משמעותי", אמר היום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר: "זה לא קרה בקלות, בחנו בחודשים האחרונים מודלים שונים על פי שני עקרונות מנחים: לאפשר למוסד גישה לטכנולוגיות מתקדמות ורלוונטיות לצרכים הדינאמיים של הארגון ומאידך - לא לפגוע בפיתוח העסקי של אותן חברות, שכן מדובר בחברות שנמצאות בראשית דרכן".

גרונר משוכנע כי בעובדה שהקרן של המוסד תומכת בחברות סטארט-אפ שנמצאות בחיתוליהן יש כדי להעצים אותן בהמשך הדרך: "סוכנות הביון האמריקאית ה-CIA עשתה משהו דומה עם חברה מקומית בארה"ב לפני כ-15 שנה והחברה צמחה מאז והצליחה מאוד. ארגוני ביון מקבילים בעולם מחפשים גם הם שיטות טובות כדי לעבוד עם המגזרים הפרטיים שלהם, ולנו, בשונה מהרבה מאוד מדינות בעולם, יש את האקו-סיסטם הכי דינמי והכי תוסס ואנו רוצים להבטיח שהמוסד ייהנה ממנו באופן מיטבי ויהיה בחוד החנית של הטכנולוגיה", אמר.

בקרן ליברטאד הבהירו היום כי כל חברה או יזם יוכלו לפנות אליה עם הצעה לפיתוח של מיזם, ולשם כך אין כל צורך ברקע ביטחוני או צבאי וכי רקע כזה אם קיים - לא יהווה יתרון. שם הבהירו עוד כי "רק ההצעות שיתאימו לצרכי הארגון ייענו".

לפי הקרן, המיזמים שיקבלו את תמיכתה ויפעלו תחת חסותה יהיו חופשיים לגייס למען האצת פעילותן הון נוסף מצד משקיעים אחרים, שאינם קשורים למוסד או למדינה. במקרה הצורך, כך אמרו, הקרן בעצמה תירתם למען אותן חברות ותסייע להן בגיוס של השקעות נוספות.

עוד כתבות

עמיר פרץ / צילום: REUTERS/Gil Cohen Magen / צילום: רויטרס

פרץ משנה את הטון: לא אשב עם נתניהו גם בטרם כתב אישום

אתמול אמרה אורלי לוי כי אינה פוסלת חבירה לממשלת בראשות הליכוד. הקווים האדומים כדבריה היא אם יוגש נגד נתניהו כתב אישום ● היום הציג פרץ עמדה נחרצת יותר, ואמר "נתניהו הפך לנטל על ישראל"

מרכז הפצה של אמזון בארה"ב / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

תוכנית ההכשרה מחדש של אמזון: צורך אמיתי עטוף בהרבה יחסי ציבור

בסוף השבוע האחרון הכריזה אמזון על השקעה של 700 מיליון דולר בתוכנית הכשרה מחדש של שליש מכוח העבודה שלה בארה"ב ● התומכים התלהבו מכך שהשוק החופשי לא מחכה לממשלה, המבקרים דיברו על השקעה שלא עולה על זו של חברות אחרות, אבל כולם מסכימים על המגמה - יותר ויותר תאגידים מבינים שלאור המחסור בעובדים מיומנים הם צריכים לקחת את המושכות לידיהם

פרופסור מימי אייזנשטדט / צילום: איל יצהר

נשיאת האוניברסיטה הפתוחה: "נשים נכנסות לשלבים הראשונים של הדוקטורט ונתקעות"

הפורטפוליו של פרופ' מימי אייזנשטדט, 62, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ● “האקדמיה מאוד תחרותית ותובענית. היה לי מזל שהייתי במדעי החברה, כי במדעי החיים גם צריך להאכיל את חיות המעבדה בלילה”

נפתלי בנט ואיילת שקד / צילום: אמיר מאירי

"יוותר על האגו": החלה הפגישה בין נפתלי בנט לאיילת שקד

צפוי כי ההכרעה תתקבל הערב או לכל המאוחר בתוך יום יומיים ● כחלק מהאפשרויות לקראת הריצה לבחירות, בנט מוכן להתחבר עם מפלגות הימין לרבות עוצמה יהודית בבלוק טכני שייפרד לאחר הבחירות. במקרה כזה הוא יוצב במקום הרביעי אחרי סמוטריץ' ורפי פרץ ● וגם, רע"מ בחרה הערב את מועמדיה לבחירות הקרבות

יאיר גרבוז / צילום: כפיר זיו

יאיר גרבוז: "חוץ מפעם אחת, בחיים לא מכרתי עבודה מחוץ לתל אביב"

האמן יאיר גרבוז עדיין בטראומה מהלינץ' שחווה אחרי “נאום הקומץ" לפני ארבע שנים ● עכשיו הוא מציג עבודות ב"זומו", מוזיאון נייד לאמנות, ויש לו כמה תובנות לא נעימות לאוזן על הפריפריה ● ריאיון

אאודי E-TRON

החשמלית של אאודי היא קרוס-אובר למופת שתהפוך בשנה הבאה לקורבן מס

ה-SUV החשמלי הראשון של אאודי הוא רכב פאר מפנק, שימושי ונמרץ, שיכול להקטין משמעותית את ההוצאות השוטפות, לטפח את המצפון הסביבתי ועל הדרך לעקוף את טסלה ● רק חבל שהשינוי במדיניות המס בשנה הבאה עשוי להפוך אותו בישראל לאפיזודה חולפת

מפל ג'ילבון/ צילום: אורלי גנוסר

אל הג’ילבון ובחזרה: טיול קצר, בינוני או ארוך עם הרבה צל ושכשוכים

זו העונה לטיולי מים, טבילות, שכשוכים ואם אפשר, עם הרבה צל ולא יותר מדי הליכה בחום. נחל ג’ילבון בגולן, למשל

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אמריקה מציגה: כך יצאו חובות העתק של הסטודנטים משליטה

הלוואות הסטודנטים, שהרקיעו שחקים, רובצים כחוב בעיקר על כתפיהם של המילניאלס, בני הדור העני ביותר בארה"ב ● האפשרות של מחיקת החובות, שנשמעת יותר ויותר, טומנת בחובה השלכות כלכליות וחברתיות מרחיקות לכת ● כתבה ראשונה על אחד מסעיפי החובות הצרכניים הגדולים של האמריקאים

היינן הצעיר אדריאן רוסטאן ביקב שהקים באחוזת הכרמים של סבו/ צילום: יח"צ חו"ל

העמק הוא חלום: היינות מעמק הרון שלא משחקים אותה רציניים מדי

אחד מאזורי היין הכי מגוונים בצרפת ובכלל, הוא עמק הרון ● מתברר שהם יודעים לעשות גם יינות אדומים לא כבדים שמתאימים לקיץ

הפגנות יוצאי אתיופיה/ צילום:  רויטרס Corinna Kern

איזה מקום לבחור והאם להימנע משיוך פוליטי? מחקרים מגלים – להפגין זה מדעי

איפה למקם את ההפגנה, האם צריך להיזהר מזיהוי פוליטי, ואיך משפיעה הפעלת אלימות ● שורה של ותיקי הפגנות ואנשי אקדמיה מנסחים כללי עשה ואל תעשה עבור הישראלים ששוב יוצאים לרחובות

קריקטורה / איור: גיל ג'יבלי

שהאחרון יפיל את העט: לאן נעלמות הקריקטורות הפוליטיות?

מה יש בקריקטורה הפוליטית שמעצבן כל–כך הרבה אנשים? למה עורכי העיתונים ממהרים לזרוק את הקריקטוריסטים לכלבים במקום להגן על חופש הביטוי? האם הקריקטורה אכן בסכנת הכחדה? ואת מי להאשים - את טראמפ, את הדתיים, את התקינות הפוליטית או את האינטרנט? ● וגם: איך הקריקטורות של מוחמד שינו את דנמרק לעד

פרופ’ גרגור ריד /צילום: יחצ

חיידקים טובים, מוצרים רעים: חלוץ המחקר בפרוביוטיקה יוצא נגד השרלטנים

פרופ' גרגור ריד, שגילה שיוגורט עשוי להועיל יותר מאנטיביוטיקה בדלקות שתן חוזרות, כועס על מחקר של מכון ויצמן שיצא נגד מוצרים פרוביוטיים, אבל מודה: "רק 10% מהמוצרים היום ראויים לתואר הזה"

אהוד ברק ובנימין נתניהו  / צילום: תמר מצפי

הכניסה של ברק למירוץ - מיתוג הדמוקרטיה כ"שמאלנית"

ברק משלים את המהפכה של נתניהו ושקד. ואולם הבעיה המרכזית היא הצגת הימין כלא-דמוקרטי

איך מתמודדים עם כישלון?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מהי הדרך הבריאה ביותר להתמודד עם כישלון?

מה קורה לכם ביום שאחרי שנכשלתם במשימה שהייתה חשובה לכם? ● האם אתם מנסים לא לחשוב על זה בכלל? ● אולי להיפך, שואלים את עצמכם שוב ושוב באובססיביות מה הייתם עושים אחרת? ● אולי אתם מאשימים אנשים אחרים או שאתם מחליטים שאבד הטעם לחייכם ושלעולם לא תצליחו עוד בשום דבר? ● מהי הדרך הבריאה ביותר להתייחס לכישלון שלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע"

סוחר מודאג בוול סטריט / צילום: Brendan McDemid, רויטרס

על רקע המתיחות במפרץ הפרסי: נעילה שלילית בוול סטריט

המדדים ירדו לאחר התפוגגות הדברים שאמרו בכירי הפד אמש המצדדים בהורדת ריבית ● טראמפ שוב התנגח במדיניות הבנק הפדרלי וטען כי היא "הדוקה מדי" ● מחיר הנפט עולה על רקע הודעת משמרות המהפכה של איראן כי הם השתלטו על מכלית נפט בריטית

שירי דובר / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

הורים, את הספרים האלה הילדים שלכם כבר קראו?

ז'אנר ספרי ההשראה על נשים מובילות לאורך ההיסטוריה הוא מומלץ ומבורך, רק חבל שלפעמים נשכח קהל היעד החשוב ביותר שלו

סחורה סחורות ספינה יבוא יצוא / צלם: רויטרס

מתכננים עסקאות בינלאומיות? שימו לב לחסמים ולחשיפות

יבוא שירותים לישראל מייצר סוגיות וחשיפות מס לא מבוטלות, הן לתאגיד הזר והן לתאגיד המקומי ● הנה כמה מהסוגיות והחשיפות העיקריות שיש לשים לב אליהן

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דוח חדש: תחום התעשייה 4.0 מתפתח, בלי התעשייה הישראלית

לפי דוח של סטארט-אפ ניישן סנטרל, פועלות כיום בישראל 230 חברות סטארט-אפ בתחום, לעומת 146 ב-2014

רונאל פישר ועו"ד רות דוד/ צילום: ליאור מזרחי

קריסה ב-10 צעדים: כך השתבש תיק הדגל נגד רונאל פישר ורות דוד

החקירה נפתחה בקול רעש וצלצולים, הראיות שהצטברו היו מטלטלות • אבל אז נקלעו החקירה והמשפט לרצף של טעויות ומחדלים • מה יעלה בגורל תיק הדגל של מח"ש והפרקליטות? • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

רוג'ר פדרר ונובאק דיוקוביץ'./ צילום: רויטרס

הכסף הגדול מפלג את ענף הטניס העולמי

פדרר ודיוקוביץ' סיפקו בגמר ווימבלדון השבוע חוויית ספורט אולטימטיבית, שגם הניבה להם כמה מיליוני דולרים • בעבר הסכומים בענף שנמצא בצמיחה עקבית היו נמוכים בהרבה, אבל לא כולם נהנים מפירות הצמיחה ולרוב הכסף הגדול נעצר אצל מארגני התחרויות ולא מחלחל אל הטניסאים