גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חדשות 2 לבג"ץ: לבטל את זכיית ערוץ 20 בהפעלת ערוץ הכנסת

בחברת החדשות מצביעים על שורת כשלים בהצעת ערוץ 20, שזכה במכרז שערכה מועצת הכבלים והלוויין על הפעלת ערוץ הכנסת ■ "נפלו פגמים מהותיים הן בהצעה, הן בהליך המכרזי והן בהפעלת שיקול-דעתה ובהתנהלותה של המועצה"

לוגו ערוץ 20
לוגו ערוץ 20

חברת החדשות של ערוץ 2 עתרה היום (א') לבג"ץ בבקשה כי זה יבטל את זכייתו של ערוץ 20 במכרז שהתקיים לאחרונה על הפעלת ערוץ הכנסת. החברה מבקשת מבית המשפט להוציא צו על-תנאי שיורה למועצת הכבלים והלוויין, שערכה את המכרז, לנמק מדוע לא תבטל את המכרז, ומדוע לא תכריז על חדשות 2 כזוכה בו.

לחלופין מבקשים בחדשות 2 להקפיא את תוצאות המכרז עד שיתבררו הבעיות שעליהן מצביעה העתירה, ועד שיתבררו תוצאות החקירה (ב"פרשת אריה דרעי") שבה מעורב כיום יצחק מירילשוילי, בעל השליטה בערוץ 20.

בעתירה מפורטות מספר בעיות שעולות לטענת חברת החדשות מההצעה של ערוץ 20, שנבחרה על-ידי המועצה להצעה הזוכה, ונטען בה כי "נפלו פגמים מהותיים הן בהצעה, הן בהליך המכרזי והן בהפעלת שיקול-דעתה ובהתנהלותה של ועדת המכרזים".

ראשית, בחברה מכנים את ההצעה של ערוץ 20 "הצעה תכסיסנית", בשל העובדה שלטענתה ההתחייבויות המפורטות בפרק התוכן אינן עולות בקנה אחד עם התוכנית העסקית שהגישה החברה.

בעתירה מובא ציטוט מפי היועצות הכלכליות למכרז, שלפיו "בבדיקת התאמת פרק התוכן לתוכנית העסקית נמצא כי (בהצעה של ערוץ 20) אין התאמה בין התוכנית העסקית לפרק התוכן... נושאי המליאה ושידורי הכנסת והוועדות כלל לא מופיעים במצבת כוח-האדם וכן קטגורית הדוקו וקטגורית חדשות הכנסת... על כן נמצא כי התאמת וסבירות עלויות התוכניות לפירוט בפרק התוכן לוקה בחסר".

לפי ציטוט נוסף, "יועצי התוכן הסיקו כי אין אפשרות להפיק את מלוא השידורים המוצעים בהיקף כוח-האדם המוצע". 

עוד טוענים בחברת החדשות כי בפירוט עלויות ההפעלה השנתית שהציג ערוץ 20 ישנו פער של כ-400 אלף שקל, וכי "המשמעות המעשית של חסר זה היא קיומו של ספק ביחס לעמידת ההצעה בדרישת המכרז להצגת רווח שנתי של 5% לפחות".

מעבר לעניינים הכלכליים, בחדשות 2 מפנים את האצבע לשורה של "תמיהות" שעולות מהתנהלות המועצה בעת דיוניה בהצעות שהוגשו לה. "בהליכי המכרז אירעו דברים המעוררים על פניהם תמיהות ניכרות ביחס לתקינות ההליכים בכלל ולסיבות העומדות מאחורי אירועים אלה בפרט", נכתב בעתירה. "כך, למשל, יו"ר ועדת המכרזים הורתה לחברי הוועדה לכתוב בעיפרון את הניקוד הניתן על-ידיהם לסעיפים השונים בהצעות, להימנע מרישום שמותיהם על-גבי גיליונות הניקוד ולהכניס את הגיליונות למעטפות שרק עליהן יירשמו השמות; שמותיהם של כל חברי ועדת המכרזים, למעט שמה של יו"ר הוועדה, הושחרו בתמלילי ההקלטות של דיוני הוועדה (שנמסרו לחדשות 2); הפרוטוקולים של ועדת המכרזים רצופים בקטעים מושחרים; ובמקומות שונים בפרוטוקולים של ועדת המכרזים צוין כי הקלטת הישיבה הופסקה".

בהקשר זה מובא בעתירה תמליל של ויכוח בין יו"רית המועצה, יפעת בן-חי-שגב, לבין היועץ המשפטי של המועצה, דודו קובסניאנו. בעוד קובסניאנו מתעקש על כך שכל חבר מועצה יחתום את שמו על הניקוד הסופי שהעניק להצעות השונות, בן-חי-שגב גורסת כי אין בכך צורך, ובמהלך הוויכוח היא מבקשת לעצור את ההקלטה.

בפרוטוקול שנמסר לחדשות 2 חלק מהמילים בדיון הזה הן מושחרות. לפי העתירה, שהוגשה לבית המשפט באמצעות עורכי הדין ישגב נקדימון ודקלה בירן, "הכיסוי וההסתרה" לא הסתכמו רק בדיון זה, כשכאמור הקלטת הדיונים נעצרה גם במקרים נוספים, וגם במקרים אחרים הושחרו חלק מקטעי הפרוטוקול.

פער קטן בניקוד

חברת החדשות של ערוץ 2 הפעילה את ערוץ הכנסת במשך 13 השנים האחרונות והתמודדה על המשך הפעלתו ל-10 השנים הבאות במכרז שערכה מועצת הכבלים והלוויין. במאי השנה פרסמה המועצה את התוצאות, ומהן עלה כי ערוץ 20 קיבל את הציון הגבוה ביותר (930 נקודות מבין 1,000 אפשריות), RGE בעלת ערוץ 10 ניצבת במקום השני, ואילו ההצעה של חדשות 2 דורגה רק במקום השלישי (למקום הרביעי הגיעה הצעה משותפת של תיא תקשורת ויסמין TV).

לאור העובדה שחדשות 2 דורגה במקום השלישי, גם אם הצעת ערוץ 20 תיפסל - הזכייה לא תעבור אליה, ובהקשר זה מבקשת החברה בעתירה לקבל לידיה במקרה כזה גם את הצעת RGE. פער הניקוד בין חדשות 2 ל-RGE הוא קטן. החברות לא התחרו ביניהם על תקציב הערוץ, וזה נקבע מראש על-ידי הכנסת, כך שהוא יעמוד על 25.2 מיליון שקל בשנה (כולל מע"מ). הפעלת ערוץ הכנסת אמורה לעבור לידי ערוץ 20 בסוף יולי.

בהצעה של ערוץ 20, מנכ"ל ערוץ הכנסת יהיה מוטי שקלאר, והעורך הראשי יהיה חגי גולן. כפי שפורסם לראשונה ב"גלובס" בהצעת התוכן של ערוץ 20 נכללים רבים מהטאלנטים של הערוץ, וביניהם אראל סג"ל, קלמן ליבסקינד, ליטל שמש ועירית לינור. יחד איתם נכללים בהצעה גם העיתונאי בן דרור ימני ("ידיעות אחרונות"), סלימאן א-שעאפי (לשעבר חדשות 2) ומתי טוכפלד ("ישראל היום"). גם הזמר יהורם גאון, כוכבת הילדים שיר מורנו והקומיקאי דודו ארז אמורים להשתתף בשידורי הערוץ על-פי ההצעה.

עוד כתבות

השופט דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

ההחלטה שלא תמצא חן בעיני היועצים המשפטיים בעיריות

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות סבור כי היועצים המשפטיים בעיריות צריכים לפקח על הטיפול בתיקי הפרות בנייה ● במסגרת החלטה חדשה המליץ הנציב לבחון נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח ברשויות המקומיות, תוך הטלת האחריות החדשה על היועצים המשפטיים

ראובן קפלן / צילום: ענבל מרמרי

דרמה בבית ההשקעות פסגות: ראובן קפלן מונה למנכ"ל, ברק סורני פורש

ברק סורני, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, הודיע על בקשתו לסיים את תפקידו כמנכ"ל לאחר 3 שנים ● קפלן סיים לאחרונה קדנציה של 4 שנים כמנכ"ל עמידר, קודם לכן כיהן 8 שנים בכלל ביטוח כמשנה למנכ"ל וכמנכ"ל כלל בריאות ● סורני: "שוק ההון שינה את פניו באופן משמעותי; גאה בעשייה שלנו"

בני זוג במשבר / צילום: Shutterstock

"הלכת השוויון בנטל המזונות" לא חלה בעניינם של בני זוג מוסלמים

כך קבע ביהמ"ש לענייני משפחה בצפת, שדחה בקשת אב לחייב את אמן של שלוש בנותיו הקטינות במזונותיהן מכוח הלכת העליון מיולי 2017 ● הסיבה: הדין השרעי מחייב את האב אבסולוטית במזונות ילדיו ללא קשר לשאלת המשמורת

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

מפעילים סלולריים חוששים שחוקי נייטרליות הרשת יקשו עליהם בדור החמישי

במשרד התקשורת מרגיעים: כל עוד המפעילים לא פוגעים במתחרים הפועלים על הרשת, אין מצב שהנייטרליות ברשת תפגוש את הדור החמישי בסלולר

הפגנה נגד עליית מחירי הדיור בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

"עצרנו את כל השיפוצים המתוכננים": שוק הנדל"ן בברלין מגיב בזעזוע לתוכנית הקפאת שכר הדירה

התוכנית להקפיא את שכר הדירה בברלין כבר משפיעה על המשקיעים הפועלים בשוק שמצמצמים השקעות, ועל קבלני השיפוצים שמפטרים עובדים ● "החוקים החדשים הם בסגנון קומוניסטי", אומר בכיר ישראלי ל"גלובס"

בנייה בנתיבות, בשבוע שעבר / צילום: דייגו מיטלמן

מדד המחירים מספק קצת נחת לכחלון: מחירי הדירות יורדים ב-0.3%; האינפלציה מתקרבת ליעד

קצב האינפלציה מתחילת השנה עלה במקצת ל-0.8% לעומת 0.6% ביולי ●  מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% באוגוסט, בהתאם לצפיות השוק ● מחירי הדיור אמנם ירדו לעומת מאי-יוני 2019, אך עלו ב-0.7% ב-12 החודשים האחרונים

המייסדות של WFF, אירית קאהן, סיון שמרי-דהן ומרב וינריב / צילום: אורן טסלר

אחרי שתמכו ב-36 סטארט-אפים, האקסלרטור ליזמיות פותח מחזור חמישי

התכנית כוללת ליווי צמוד של "מנטוריות" בתפקידים בכירים בתעשיית ההייטק, והדרכה באסטרטגיית מוצר, גיוסי הון, יציאה לשוק ובניית צוות ● עד כה השתתפו בתכנית 36 מיזמים ב-4 מחזורים

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב / צילום: ורדי כהנא

איך נחלץ עופר נמרודי מהרשעה בהעסקת עובדת זרה בביתו?

ביה"ד הארצי לעבודה קיבל חלקית את ערעורו של נמרודי שהורשע בביה"ד האזורי ופסק כי ייגזר עליו עונש של "ענישה אך ללא הרשעה" ● ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי פקחי רשות ההגירה שאיתרו את העובדת הזרה נכנסו לחצר ביתו של נמרודי בגניבה

נתניהו במבואות יריחו / צילום: חיים צח, לע"מ

היועץ המשפטי הסיר את התנגדותו והממשלה אישרה הקמת ישוב מבואות יריחו

לפני מספר ימים הודיע היועמ"ש כי הוא מתנגד לאישור ממשלתי להקמת יישוב חדש בבקעת הירדן, ואולם היום הצליח ראש המל"ל לשכנע את מנדלבליט כי יש ליישוב חשיבות בשל פרסום תוכנית המאה של טראמפ מיד לאחר הבחירות

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

סעודיה תתגבר במהירות על הפגיעה במתקניה, אבל שוקי הנפט יצטרכו להוסיף פרמיית סיכון חדשה

ההתקפה על מתקני הנפט הסעודים בשבת עלולה ליצור למחירי הנפט פרמיה שלא הייתה זמן רב בגלל שאננות, הסוחרים יצטרכו להוסיף כעת למחירים גורם סיכון ● פרשנות

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו תקף את ועדת הבחירות לאחר שאלה סירבו להיפגש עמו

ראש הממשלה האשים את ועדת הבחירות והמשטרה באוזלת ידה שהביאה להטיית תוצאות הבחירות הקודמות ולאי הקמת ממשלה בראשותו באפריל

קווין בקספלר ואיזי וידרה / צילום: דניאל רייטר

איזי וידרה גייס 35 מיליון דולר להשקעה בסטארט-אפים בתחום הבידור

לפי הודעת הקרן שמשקיעה בסטארט-אפים בתחומי הבידור והמדיה, הסכום גויס מתאגידי בידור גדולים כמו סקיי, אקסל שפרינגר ופרוזיבן האירופיות, Adways היפנית, future TV הגרמנית ו-Liontree האמריקאית ● השותפים המנהלים בקרן הם איזי וידרה, לשעבר מנהל גוגל ונצ'רס, וקווין בקספלר שניהל את זרוע ההשקעות של פרוזיבן בישראל

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

בורסת לונדון דחתה את הצעת המיזוג עם בורסת הונג קונג

בורסת לונדון LSE דחתה הצעת מיזוג בשווי 36.6 מיליארד דולר של בורסות הונג קונג ● בהונג קונג מאוכזבים מהתגובה, אך הודיעו שימשיכו לשוחח עם בעלי מניות LSE על הצעה בניגוד לרצון הנהלת הבורסה

דרור אריה, יו"ר מפלגת נעם / צילום: מתוך יוטיוב

לא נורמלי: רגע לפני פתיחת הקלפיות, מפלגת "נעם" פורשת

בכל מערכת הבחירות מפלגת "נעם" לא עברה בסקרים את אחוז החסימה, וההנחה הייתה שהקמפיין הפוליטי נועד לתת חשיפה מרבית לאג'נדה נגד הלהט"ב ● ראשי המפלגה בהודעת הפרישה: "חשפנו את המזימה לגנוב את המדינה מהעם, אנחנו כאן כדי להישאר"

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק מכר מניות פאלו אלטו ב-2.5 מיליון דולר

המחירים הממוצעים של המניות בעסקאות נעו בין כ-208 דולר לכ-216 דולר

יניב גרטי (מימין), גלית כהן ודדי פרלמוטר / צילום: דוברות אינטל

אינטל חנכה את "הבניין החכם בעולם", בפתח תקווה

וגם: דב קוטלר עבר בהצלחה את אישור הפיקוח

משה ברקת/ צילום: כדיה לוי

צעד נדיר של הממונה על שוק ההון: מתערב בעסקת גזית גלוב-אטריום במטרה להגן על זכויות מיעוט

הממונה על רשות שוק ההון אינו מרוצה מאופן הצטרפותן של שתי קבוצות הביטוח לחברת הנדל"ן גזית גלוב, בעסקת הרכישה של מניות הציבור באטריום, הפועלת במרכז ובמזרח אירופה - תשלום של מחיר מלא עבור רכישת מניות מיעט בחברה הפרטית ● מנורה מבטחים: "מדובר בעסקה עם פוטנציאל תשואה גבוה לעמיתי ומבוטחי הקבוצה, שנבחנה ונבדקה בצורה יסודית"

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם / צילום: יחצ

חברות מובילות בענף הקנאביס הישראלי מתחרות על רכישתה של תיקון עולם

בין המתחרות על הפעילות: החברות קנביט, קנדוק (אינטרקיור), יוניבו ובזלת ● בעלי תיקון עולם, צחי כהן, דורש 100 מיליון דולר ותמלוגים עבור פעילות תיקון עולם בישראל ● כהן נאלץ למכור את החברה בעקבות טענות המשטרה כי אינו כשיר משפטית להחזיק ביותר מ-5% מחברת קנאביס

פרד קופמן/  צילום: איל יצהר

הכירו את היועץ שמלמד את מנכ"ל גוגל איך לנהל ארגון שכל הזמן גדל ומשתנה

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, מתאר בראיון בלעדי ל"גלובס" מהי תפיסת מנהיגות מודעת אותה הוא מקדם, ואומר: "גוגל היחידה שהצליחה עם רמה גבוהה של אוטונומיה, אבל זה יוצר אתגרים חדשים" ● קופמן ישתתף בשבוע הבא בכנס ג'רני של EY ו"גלובס"

ערן סער, מנכל של החברות נפטא יואל אקויטל /צילום: יחצ

יש שכר לאתגר: מנכ"ל אי.די.בי החדש עשוי להרוויח עד 5 מיליון שקל בשנה

לדברי קבוצת אי.די.בי-דסק"ש, מינויו של ערן סער מהווה צעד מהותי למיצוב פעילותה העסקית ואיתנותה הפיננסית של הקבוצה ● בין השאר הוא יידרש להוביל את ההתנהלות מול מחזיקי האג"ח של אי.די.בי, שלהם חייבת החברה 2.5 מיליארד שקל