גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"נגד רמון שלחו אנשים לקוסטה ריקה, ונגד קורב לא חילצו עדות"

גורם משפטי מוכר על סגירת התיק נגד עו"ד אורי קורב בחשד להטרדה מינית: "קורב יקיר המערכת כבר שנים. כשהוא קיבל מהנציבות עונש השעיה, נזיפה חמורה ופגיעה בשכר - לאחר התבטאויותיו נגד מערכת משפט - זה לא מנע את רעיון העוועים של קידומו"

אורי קורב / צלם: אוריה תדמור
אורי קורב / צלם: אוריה תדמור

בשבוע שעבר פורסם כי נסגר תיק החקירה המשמעתית נגד עו"ד אורי קורב, הפרקליט הוותיק שעמד בראש התביעה נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת טלנסקי. זאת, נוכח סירובה של הפרקליטה שהייתה כפופה לקורב, שבה בוצעו עבירות מין לכאורה לפני כ-4 שנים - להעיד נגדו.

"הרתעת מתלוננות פוטנציאליות"

לצד הקולות שמצדיקים את הסגירה הסופית של "פרשת קורב" ואת ההתנהלות שלדבריהם היא גם "רגישה" וגם "מחושבת", הגיעו ל"גלובס" גם ביקורות המתארות את סגירת התיק כלא פחות משחיתות.

לדברי גורם משפטי מוכר שביקש להישאר בעילום-שם, "ברור לי שיש כאן שמירה של המערכת על בניה. לא מתקבל על הדעת שיכולים היו לשלוח לקוסטה ריקה אנשים שישכנעו מתלוננת למסור עדות נגד חיים רמון על נשיקה (רמון הורשע ב-2011 במעשה מגונה בקצינת צה"ל, מ' ר') - ולא חילצו מהפרקליטה עדות על אף כל הניסיונות. סגירת התיק נועדה לכך שקורב יפרוש ויקבל פנסיה מוקדמת".

לדעת המשפטן, ההסבר לסגירת התיק נעוץ בכך ש"קורב הוא יקיר המערכת כבר שנים רבות. כשהוא קיבל מהנציבות עונש השעיה, נזיפה חמורה ופגיעה בדרגת השכר - לאחר התבטאויותיו נגד מערכת משפט - זה לא מנע את רעיון העוועים של קידומו לסגן פרקליטת המחוז".

המשפטן מתכוון למכרז שבו נבחר קורב לתפקיד סגן פרקליטת המחוז (ירושלים), על אף התבטאויותיו ב-2010 (בהן "השופטים הם חמורים גדולים"), שהביאו לתגובות שופטים נזעמות ("ארץ אוכלת שופטיה") - התבטאויות שבגינן התנצל קורב וכן טען כי הוצאו מהקשרן.

הגורם המשפטי שאיתו דיברנו המשיך והזכיר כי עו"ד משה לדור, פרקליט המדינה דאז, התבטא בזמנו ביחס לאותה השעיה במילים הבאות: "יש לי טייס ג'מבו (הכוונה לקורב, מ' ר'), ואתם לוקחים לי אותו". לדעת המשפטן, "כשפרקליט המדינה נותן לך כזה גב - ברור שיעשו הכול כדי לשמור עליך".

ביקורת אחרת שהושמעה נגד סגירת התיק התמקדה בכך שהעובדה שהפרקליטה סירבה להתלונן נגד קורב - הן בפני הצוות המיוחד שהוקם מטעם המשטרה, הן בפני הגורם הבכיר במשרד המשפטים שנשלח מטעם מנדלבליט והן לממונים על המשמעת בנציבות שירות המדינה - מצביעה על חוסר האמון שלה במערכת בכלל ובצמרת הפרקליטות בפרט.

מנגד בלטה הסברה שהפרקליטה "רצתה לשים הכול מאחוריה. היא נשואה ואם לילדים ולא צריכה את הבלגן על הראש".

לדעת המבקרים, אינדיקציה נוספת לחוסר ההצדקה שבסגירת התיק היא העובדה שהייתה אישה שמסרה עדויות למשטרה על מעשים שבוצעו בה לכאורה על-ידי קורב לפני כ-20 שנה. מהימנות העדויות לא נבדקה, כיוון שמדובר במעשים שחלה עליהם התיישנות, אולם לטענות המבקרים - העדויות יכולות היו להיחשב לראיה מנהלית.

עניין שעלול לעמוד לקורב לרועץ אם ירצה לשוב לתפקידו בפרקליטות, הוא שקורב לא מסר גרסה עובדתית מלאה בתגובה לטענות נגדו ולשאלה האם היו בינו לבין הפרקליטה יחסים. בחקירתו הכחיש קורב כי עבר עבירה כלשהי שלגביה הוא נחקר - אך סירב להשיב לשאלות עובדתיות העוסקות בעבירות המין שעל-פי הטענה ביצע בפרקליטה.

לגבי טענות שנגעו לעובדות אחרות בפרקליטות, הוא הכחיש אותן מכל וכל. לדברי עורך דין פלילי בכיר, "קורב ככל הנראה התעקש בחקירות שלא היו עבירות פליליות, אבל כשירדו איתו לרזולוציה של 'האם היית איתה או לא היית איתה', הוא לא השיב. נראה שהוא לא רצה לשקר מצד אחד, אבל מצד שני לא רצה למסור גרסה לגבי טיב היחסים, וזה יציב לו בעיה בחזרה לעבודה. אי-אפשר להתעלם מזה שקורב לא השיב לשאלות על היחסים שלו איתה. זה מהווה קושי כשפרקליט נוקט גישה כזו".

עורך הדין הבכיר סבור כי הסירוב של קורב להשיב לשאלות עובדתיות סייע כנראה להפסקת ההליך המשמעתי. "הוא לא סיפק את התשתית להעמדה לדין משמעתי. אם הוא לא השיב, אז אין חיזוק לזה שהיה משהו בכלל".

עורך הדין הבכיר הוסיף כי "אם קורב היה משיב לשאלות העובדתיות ולא משקר, ואומר שהיו לו עם הפרקליטה יחסים - אז היה בסיס להמשך ההליך המשמעתי, אולי על שימוש ביחסי מרות ואולי על משהו אחר".

אבל "קורב בחר בקו שלא לספק להם את התשתית שחסרה להם. אם הוא היה מודה שהיו יחסים, אז לא צריך את המתלוננת. גם אם הוא לא היה מודה בעבירה, והיה אומר שזה היה בהסכמה, זה היה יכול לחזק את העובדה שהיה משהו. אז הממונים עליו היו יכולים ללכת להליך משמעתי. הקו הזה (של הסירוב לענות בעניין הזה) עזר לו בהליך המשמעתי, אבל כנראה לא יעזור לו כשהוא ירצה לחזור לעבודה, להערכתי".

"גורמים עלומי-שם מנסים לפגוע בו"

עורכות הדין ארנה לין ותמר וינטר-קמר, באות-כוחו של עו"ד קורב, מסרו בתגובה: "עו"ד קורב ידע כל העת שיימצא כי לא נפל כל רבב בהתנהגותו ומביע סיפוק על ההחלטה לגנוז את התיק המשמעתי בעניינו.  הגם שעו"ד קורב היה בטוח בחפותו מרגע שנודע לו על קיומה של בדיקה בעניינו, הוא יצא לחופשה מיוזמתו במטרה לאפשר בדיקה נקייה. הבדיקה ארכה חודשים ארוכים ופגעה בו ובמשפחתו. בהודעת הסגירה נאמר במפורש כי טענות שהועלו בעניינו של עו"ד קורב הוכחשו לחלוטין על ידי הפרקליטות שנשאלו על הדברים.

"לא זו אף זו - כל הפרקליטות שמסרו עדות, תמכו בעו"ד קורב והעידו כי הן מעריכות ומוקירות את עו"ד קורב ואת פועלו.
עתה, משעלילות הדם נגדו הוזמו, באים שוב גורמים עלומי שם ומנסים להמשיך לפגוע בו, תוך שהם מסתירים את זהותם.
עו"ד קורב שיתף פעולה והשיב לכל שאלה שנשאל, תוך הימנעות מהתייחסות לשמועות ורכילויות חסרות בסיס שפגעו בו ובבני משפחתו. ב-20 שנות שירותו בפרקליטות המדינה עו"ד קורב נהג כלפי כל אדם - גבר כאשה, באופן מכבד וראוי. עו"ד קורב מודה לחבריו הרבים מהפרקליטות ובכלל שתמכו בו לכל אורך הדרך".

גב מהמערכת: "קורב חלק בלתי נפרד ממשפחת הפרקליטות"

את העובדה שעו"ד קורב "קיבל גב מהמערכת", רואים המבקרים גם בכך שפרקליטת מחוז ירושלים פלילי, עו"ד נורית ליטמן, לא דיווחה לממונים עליה - משה לדור פרקליט המדינה דאז, ושי ניצן שהיה בתקופת חפיפה לתפקיד - על כך שהפרקליטה המדוברת ביקשה לעבור מפרקליטות ירושלים מסיבות אישיות; ובכך שלמעשה הרתיעה ליטמן מתלוננות פוטנציאליות.

לדעת המבקרים, הודעת התמיכה ששלחה פרקליטת המחוז בוואטסאפ לכלל הפרקליטים ביום 2.12.16, לאחר פרסום הפרשה, ומשהוחלט לסגור אותה בהיעדר ראיות, הייתה מה שחסר למתלוננת נוספת, לו הייתה כזו, כדי לגמור אומר שלא להתלונן. הודעת הוואטסאפ התפרסמה טרם שהגיע "מידע חדש" בעניינו של קורב לידי היועמ"ש אביחי מנדלבליט, שהורה לחדש את החקירה בעניין קורב.

בהודעת הוואטסאפ האמורה נכתב כך: "אני מניחה שכולכם כבר נחשפתם לפרסומים אודות הבדיקה שהתנהלה בעניינו של פרקליט במחוזנו (אני מניחה גם שרובכם יודעים במי מדובר). ידוע לי שהבדיקה בוצעה באופן מקצועי ויסודי, בליווי הפרקליט הצבאי הראשי, כדי שלא יהיה כל צל של חשש, ולו למראית-עין, לטיפול מוטה בתלונה.

"הבדיקה הסתיימה ללא כל בסיס לפתיחה בחקירה פלילית, ובניגוד לפרסום, אף לא מתנהלת נגדו בדיקה משמעתית. הבדיקה נערכה לפני מספר חודשים, על אף שדבר קיומה פורסם רק עתה בתקשורת. הפרקליט עצמו לא ידע על הבדיקה עד לרגע פרסומה, וגם כיום איננו יכול להתגונן בפני טענות עלומות שלא הוצגו בפניו.

"הפרקליט האמור הוא חלק בלתי נפרד ממשפחת הפרקליטות, ומשהוחלט לא לפתוח בחקירה, הוא ימשיך להיות חלק ממשפחתנו ולזכות בתמיכתנו. ובנימה אישית - אני מבקשת לחזק מכאן אותו ואת משפחתו ברגעים לא פשוטים אלה. אני מקווה שנעבור כולנו יחדיו את המשבר הזה במהרה". 

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין מצודת זאב לקריה: היום שבו גיבש נתניהו את הקמפיין לבחירות

עם סיגר בפה ובקשב רב, האזין נתניהו ביום שלישי לפעילי ליכוד במצודת זאב וגם הבטיח להם כי הימין ישיג 60 מנדטים בבחירות הבאות • משם הוא עבר למשרד הביטחון בקריה לפגישה קצרצרה עם גנץ, שנועדה לצורכי הקמפיין בלבד: מו"מ לא התנהל שם

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

ראש הממשלה הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: דני מולושוק, רויטרס

אמזון תפתח משרדים במערב מנהטן; תעסיק למעלה מ-1,500 עובדים

הדיווח מגיע אחרי שבתחילת השנה אמזון ביטלה את פתיחת HQ2 בקווינס, וזאת בעקבות ביקורת ציבורית על הטבות המס שענקית הקמעונאות קיבלה בתמורה לפתיחת המטה בניו יורק ● עוד דווח כי פייסבוק נמצאת גם היא במגעים לשכור שטחי משרדים גדולים במערב מנהטן

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ●  האזינו

יעקב קוינט / צילום: שלמי יוסף

הצעה של מנהל רשות החברות מצמצמת את השיתוק שפוגע באזרח

פסיקות בית המשפט יצרו חוסר עקביות במה מותר ומה אסור לממשלות מעבר ● מנהל רשות החברות מציע להפוך את הכללים ● פרשנות

הפגנות בבגדאד נגד השלטון / צילום: רויטרס

צרות לטהרן גם ממערב: ההמונים בעיראק סימנו את האחראים לכאוס

הצרות של איראן בימים האחרונים אינן רק בתוך המדינה ● המפגינים בעיראק רואים בטהרן כאחראית עיקרית למצבם הקשה ● שריפת הקונסוליה האיראנית בעיר נג'ף שמדרום לבירה בגדד, סימלה את האשמה הזו

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

העינים נשואות לבחירות בארה"ב: אם לא טראמפ אז לפחות בלומברג

במקביל למערכת הבחירות הישראלית לכנסת ה-23, ארה"ב צועדת לתוך שנת בחירות מורכבת ומשוסעת יותר מאי פעם ● נהוג באמריקה שמנהיג מכהן ממשיך לשמונה שנות כהונה, אך טראמפ הוא שונה, וכך גם כל ההתנהלות סביבו, הקמפיין שלו, ואף התמיכה הציבורית בו

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

זאת הכלכלה, טמבל: הדמוקרטים נערכים לתת פייט לטראמפ

סגן הנשיא לשעבר, הסוציאליסט המהפכן והפרופסורית למשפטים: המועמדים העיקריים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית נאבקים על כרטיס הכניסה למרוץ הנשיאותי נגד טראמפ, בבחירות שייסובו סביב הכלכלה ויותירו בסופן את אמריקה מותשת ומפוצלת כפי שלא הייתה מאז מלחמת האזרחים

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

וולוו T8 S60 / צילום: יח"צ

הנציגה השבדית לא צריכה לייקים: עסקת החבילה של הוולוו החדשה

ביצועים של מכונית ספורט אימתנית, עידון ואיפוק של מכונית מנהלים וזיהום נמוך יחסית ● תמורת 290 אלף שקל, עד לעדכון הצפוי במס, השבדית הנטענת של וולוו מציעה תמורה מרשימה לכסף

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך