גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם איש העסקים יוסף גרינפלד בדרך למאסר?

כונס הנכסים על נכסיו של גרינפלד פנה הבוקר לביהמ"ש בבקשה להורות על מאסרו, לאחר שלטענתו גרינפלד לא העביר לקופת כינוס הנכסים את התשלומים החודשיים בהם חויב בסך כ-90 אלף שקל

יוסף גרינפלד /צילום: תמר מצפי
יוסף גרינפלד /צילום: תמר מצפי

האם איש העסקים יוסף גרינפלד, המצוי בימים אלה בלב ליבו של הליך פשיטת רגל ומימוש נכסיו, בדרך למאסר? עו"ד עופר שפירא, כונס הנכסים על נכסיו של גרינפלד, פנה הבוקר (א') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בבקשה להורות על מאסרו, לאחר שלטענתו גרינפלד לא העביר לקופת כינוס הנכסים את התשלומים החודשיים בהם חויב בסך כ-90 אלף שקל.

על-פי הבקשה, החוב נוצר לאחר שגרינפלד לא העביר את התשלום החודשי המסוכם לקופת הכינוס, בסך 30 אלף שקל, מאז מאי ועד עכשיו.

עד לשנים האחרונות היה גרינפלד אחד האנשים העשירים בישראל. שווי מניותיו בקבוצת קרדן עמד בתקופת השיא על מעל 2 מיליארד שקל. אך הצניחה החופשית בערך המניות, בין היתר על רקע השקעות שכשלו בנדל"ן בחו"ל, הביאה לכך שחובותיו לבנקים עולים על שווי הבטוחות - עיקרן המניות, והוא נקלע להליך של פשיטת רגל.

באוגוסט 2015, במסגרת ההליכים המשפטיים, מונה עו"ד שפירא, שהגיש את בקשת פשיטת הרגל בשם בנק לאומי, למנהל מיוחד לנכסיו. בהמשך לכך, החל מספטמבר 2015, הוטל על גרינפלד צו תשלומים חודשיים בסך 10,000 שקל לקופת כינוס הנכסים. בהמשך הוגדל הסכום האמור לסך של 30 אלף שקל בחודש, החל מינואר 2016.

בבקשת לפי פקודת ביזיון בית המשפט שהגיש הבוקר עו"ד שפירא לנשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, טוען שפירא כי החל מחודש מאי האחרון גרינפלד אינו עומד בצו התשלומים שנקבע לו והפסיק לשלם.

"זה המקום לציין כי מדובר בחייב בעל הכנסה גדולה שוטפת ומשמעותית (לא כולל הכנסות שנתיות נוספות בסך של מאות אלפי שקלים בגין מענקים), והכנסה זו אמורה לשמש לפירעון החובות לנושיו", כותב עו"ד שפירא בבקשה.

עוד מוסיף שפירא כי "גרינפלד ממשיך להחזיק ולהתגורר בדירה מגורים יוקרתית במגדלי אקירוב בתל-אביב, חי ברמת חיים גבוהה, אשר למצער אין בה כדי לשקף את היותו של החייב בהליכי פשיטת רגל - הכול שעה שחוב החייב לקופת הכינוס תופח".

לטענת עו"ד שפירא, "לא ניתן אלא לראות בחומרה רבה את אי-עמידתו של החייב בתשלומים החודשיים. השתמטות החייב מתשלום התשלומים לפי צו התשלומים שנפסק לו, ובפרט בנסיבות המיוחדות של החייב כאן, עולה כדי ניצול לרעה של הליכי פשיטת הרגל בהם מצוי החייב ומהווה ביזיון בית המשפט".

נזכיר כי לאחרונה הציע גרינפלד הצעה לסיום הליכי פשיטת הרגל נגדו בהסדר הכולל מחיקת חובות בסך מאות מיליוני שקלים ושמירה על דירת מגוריו היוקרתית במגדלי אקירוב בתל-אביב, בה הוא מתגורר עם רעייתו.

הסדר החוב הוצג בפברואר השנה בפני נושיו של גרינפלד במשרדי כונס הנכסים הרשמי בתל-אביב בישיבה סוערת, שבמסגרתה עלו התנגדויות רבות להסדר, ואשר הסתיימה ללא תוצאות.

ההסדר המוצע על-ידי גרינפלד כולל תרומת בעלים, ויתור מצד רעייתו, ג'ורג'ט גרינפלד, על תביעת חוב בסך של 20 מיליון שקל, מיצוי יכולות ההשתכרות של גירנפלד וסכומים נוספים עליהם כותב המנהל שהם "אינם נחלת הכלל במסגרת הליכי פשיט רגל".

עוד על-פי ההסדר, ייפדה חלקו של גרינפלד בדירת המגורים באלרוב, ויוענקו סמכויות חקירה נרחבות למנהל המיוחד לאיתור נכסיו.

במסגרת ההסדר שהציע, ביקש גרינפלד בנוסף להפחית את סך התשלומים החודשיים שנפסקו לו ואשר הוגדלו בהסכמתו מראשית 2016. לטענת שפירא, הגם שההסדר טרם אושר, ובתוך כך טרם אושרה הפחתת סכום התשלומים החודשיים, החליט גרינפלד לעשות דין לעצמו ולהפסיק לשלם אותם.

"משיקולים הקשורים בחייב עצמו ובמשא-ומתן פרטני שמנהל החייב עם צדדים שלישיים, ההסדר המוצע טרם אושר, וממילא אין בדבר כדי לשמש בידי החייב אמתלה לעשיית דין עצמי, שחדל, על דעת עצמו, מתשלום התשלומים העיתיים", כותב עו"ד שפירא לבית המשפט.

עוד מוסיף עו"ד שפירא כי ממילא גם במסגרת ההסדר המוצע, לא דובר על הפסקת התשלומים החודשיים על-ידי גרינפלד אלא לכל היותר על הפחתתם, ו"מכל מקום, הפחתות אלה לא אושרו לא על-ידי הכונס, לא על-ידי הנושים ובוודאי שלא על-ידי בית המשפט".

על כך, לטענת עו"ד שפירא, יש להוסיף, בין היתר, את אי-שיתוף-הפעולה מצידו של גרינפלד, בכל הנוגע למסירת מידע לרואי החשבון של החברות הפרטיות שבבעלותו - טענות שהעלה שפירא בעבר בפני בית המשפט.

"עינינו רואות כי עסקינן במקרה בו החייב עושה דין לעצמו ואינו מקיים את החלטת בית המשפט הנכבד בדבר צו התשלומים שנקבע לו", כותב עו"ד שפירא ומבקש כי בית משפט יורה על מאסרו של גרינפלד או על הטלת קנס בסך של 10,000 שקל בגין כל יום בו החייב נמנע מלבצע את צו התשלומים.

מטעמו של יוסף גרינפלד נמסר כי "המנהל המיוחד מטעם ביהמ"ש עו"ד עופר שפירא שבר את כל כללי האמון הנהוגים בין באי כוחות הצדדים, זאת לאור העובדה שבשנה האחרונה התנהלו פגישות בינו ובין בא כוחו של גרינפלד, לרבות שיחות טלפון והתכתבויות על בסיס יומי מתוך שיתוף פעולה מלא לקידום הסדר נושים.

"בפברואר האחרון הסכים שפירא, במסגרת הסכם גישור שנחתם בין הצדדים ונוהל עם כבוד השופטת בדימוס ורדה אלשיך, כי מר גרינפלד יפחית את תשלומי החודשיים לקופת הכינוס ל-10,000 שקל לחודש לאחר שחדל לכהן כיו"ר UMI בעקבות מכירתה ושינוי הבעלות.

"בניגוד לטענותיו של המנהל המיוחד שפירא, התשלומים לחודשים מאי ויוני שולמו כדין, והתשלום עבור חודש יולי ישולם במהלך החודש. מכאן שדרישתו מביהמ"ש היא עזות מצח שכל תכליתה היא תעלול ביחסי ציבור לעצמו. מדובר בדרישה להעברת כל ההכנסה החודשית העומדת לבני הזוג גרינפלד לצורך מחייתם, וגם המנהל המיוחד הכיר בכך במסגרת הליך הגישור, כך שדרישתו החדשה אינה סבירה בעליל".

עוד כתבות

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

מורי ארקין, בעל השליטה / צילום: יח"צ

לאחר כישלון ההנפקה והנפילה במניה: אקסלנז שבשליטת ארקין שמה את עצמה על המדף

השווי לו שואפים בעלי חברת האבחון הרפואי עומד על כ-60 מיליון דולר - פי 3 ממחיר השוק ● מורי ארקין מחזיק כ-75% ממניות אקסלנז, שצנחו ב-75% שנה האחרונה

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

בפריסה ארצית: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

הנאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1%, והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסווגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

יציבות בחוזים בוול סטריט; בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות ברבעון השלישי

יציבות בחוזים בוול סטריט לקראת פתיחת המסחר ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית ● בורסות אסיה ננעלו בעליות, למעט מדד שנחאי ● באפט ביקש מהפד להעלות בהחזקתו בבנק אוף אמריקה מעבר ל-10%

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

דיווח: טבע תעביר תרופות בשווי מעל 15 מיליארד דולר כפשרה במשפט האופיואידים

לפי דיווח בבלומברג, החברה הציעה להעביר תרופות גנריות בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר במשך 10 שנים ● טבע היא אחת משורת יצרניות ומפיצות תרופות שנתבעו על שיווק אגרסיבי של משככי כאבים אופיואידים, שהובילו למגיפת התמכרות ולמוות של משתמשים רבים ● בעבר טענה שלא תחתום על הסכמי פשרה משום שאין לה כסף

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

סלקום ופלאפון נאלצות להחליף תדרי סלולר, המדינה תפצה אותן

מסתמן פתרון לאחת הבעיות המורכבות בשוק הסלולר: המדינה תקל באגרות התדרים של סלקום ופלאפון, כפיצוי על כך שהיא מחייבת אותן להחליף תדרים ● במקביל הבהיר משרד התקשורת כי הוא עומד לקחת להן תדרים שבשימושן בשל הפרעות למדינות שכנות

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%