גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם איש העסקים יוסף גרינפלד בדרך למאסר?

כונס הנכסים על נכסיו של גרינפלד פנה הבוקר לביהמ"ש בבקשה להורות על מאסרו, לאחר שלטענתו גרינפלד לא העביר לקופת כינוס הנכסים את התשלומים החודשיים בהם חויב בסך כ-90 אלף שקל

יוסף גרינפלד /צילום: תמר מצפי
יוסף גרינפלד /צילום: תמר מצפי

האם איש העסקים יוסף גרינפלד, המצוי בימים אלה בלב ליבו של הליך פשיטת רגל ומימוש נכסיו, בדרך למאסר? עו"ד עופר שפירא, כונס הנכסים על נכסיו של גרינפלד, פנה הבוקר (א') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בבקשה להורות על מאסרו, לאחר שלטענתו גרינפלד לא העביר לקופת כינוס הנכסים את התשלומים החודשיים בהם חויב בסך כ-90 אלף שקל.

על-פי הבקשה, החוב נוצר לאחר שגרינפלד לא העביר את התשלום החודשי המסוכם לקופת הכינוס, בסך 30 אלף שקל, מאז מאי ועד עכשיו.

עד לשנים האחרונות היה גרינפלד אחד האנשים העשירים בישראל. שווי מניותיו בקבוצת קרדן עמד בתקופת השיא על מעל 2 מיליארד שקל. אך הצניחה החופשית בערך המניות, בין היתר על רקע השקעות שכשלו בנדל"ן בחו"ל, הביאה לכך שחובותיו לבנקים עולים על שווי הבטוחות - עיקרן המניות, והוא נקלע להליך של פשיטת רגל.

באוגוסט 2015, במסגרת ההליכים המשפטיים, מונה עו"ד שפירא, שהגיש את בקשת פשיטת הרגל בשם בנק לאומי, למנהל מיוחד לנכסיו. בהמשך לכך, החל מספטמבר 2015, הוטל על גרינפלד צו תשלומים חודשיים בסך 10,000 שקל לקופת כינוס הנכסים. בהמשך הוגדל הסכום האמור לסך של 30 אלף שקל בחודש, החל מינואר 2016.

בבקשת לפי פקודת ביזיון בית המשפט שהגיש הבוקר עו"ד שפירא לנשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, טוען שפירא כי החל מחודש מאי האחרון גרינפלד אינו עומד בצו התשלומים שנקבע לו והפסיק לשלם.

"זה המקום לציין כי מדובר בחייב בעל הכנסה גדולה שוטפת ומשמעותית (לא כולל הכנסות שנתיות נוספות בסך של מאות אלפי שקלים בגין מענקים), והכנסה זו אמורה לשמש לפירעון החובות לנושיו", כותב עו"ד שפירא בבקשה.

עוד מוסיף שפירא כי "גרינפלד ממשיך להחזיק ולהתגורר בדירה מגורים יוקרתית במגדלי אקירוב בתל-אביב, חי ברמת חיים גבוהה, אשר למצער אין בה כדי לשקף את היותו של החייב בהליכי פשיטת רגל - הכול שעה שחוב החייב לקופת הכינוס תופח".

לטענת עו"ד שפירא, "לא ניתן אלא לראות בחומרה רבה את אי-עמידתו של החייב בתשלומים החודשיים. השתמטות החייב מתשלום התשלומים לפי צו התשלומים שנפסק לו, ובפרט בנסיבות המיוחדות של החייב כאן, עולה כדי ניצול לרעה של הליכי פשיטת הרגל בהם מצוי החייב ומהווה ביזיון בית המשפט".

נזכיר כי לאחרונה הציע גרינפלד הצעה לסיום הליכי פשיטת הרגל נגדו בהסדר הכולל מחיקת חובות בסך מאות מיליוני שקלים ושמירה על דירת מגוריו היוקרתית במגדלי אקירוב בתל-אביב, בה הוא מתגורר עם רעייתו.

הסדר החוב הוצג בפברואר השנה בפני נושיו של גרינפלד במשרדי כונס הנכסים הרשמי בתל-אביב בישיבה סוערת, שבמסגרתה עלו התנגדויות רבות להסדר, ואשר הסתיימה ללא תוצאות.

ההסדר המוצע על-ידי גרינפלד כולל תרומת בעלים, ויתור מצד רעייתו, ג'ורג'ט גרינפלד, על תביעת חוב בסך של 20 מיליון שקל, מיצוי יכולות ההשתכרות של גירנפלד וסכומים נוספים עליהם כותב המנהל שהם "אינם נחלת הכלל במסגרת הליכי פשיט רגל".

עוד על-פי ההסדר, ייפדה חלקו של גרינפלד בדירת המגורים באלרוב, ויוענקו סמכויות חקירה נרחבות למנהל המיוחד לאיתור נכסיו.

במסגרת ההסדר שהציע, ביקש גרינפלד בנוסף להפחית את סך התשלומים החודשיים שנפסקו לו ואשר הוגדלו בהסכמתו מראשית 2016. לטענת שפירא, הגם שההסדר טרם אושר, ובתוך כך טרם אושרה הפחתת סכום התשלומים החודשיים, החליט גרינפלד לעשות דין לעצמו ולהפסיק לשלם אותם.

"משיקולים הקשורים בחייב עצמו ובמשא-ומתן פרטני שמנהל החייב עם צדדים שלישיים, ההסדר המוצע טרם אושר, וממילא אין בדבר כדי לשמש בידי החייב אמתלה לעשיית דין עצמי, שחדל, על דעת עצמו, מתשלום התשלומים העיתיים", כותב עו"ד שפירא לבית המשפט.

עוד מוסיף עו"ד שפירא כי ממילא גם במסגרת ההסדר המוצע, לא דובר על הפסקת התשלומים החודשיים על-ידי גרינפלד אלא לכל היותר על הפחתתם, ו"מכל מקום, הפחתות אלה לא אושרו לא על-ידי הכונס, לא על-ידי הנושים ובוודאי שלא על-ידי בית המשפט".

על כך, לטענת עו"ד שפירא, יש להוסיף, בין היתר, את אי-שיתוף-הפעולה מצידו של גרינפלד, בכל הנוגע למסירת מידע לרואי החשבון של החברות הפרטיות שבבעלותו - טענות שהעלה שפירא בעבר בפני בית המשפט.

"עינינו רואות כי עסקינן במקרה בו החייב עושה דין לעצמו ואינו מקיים את החלטת בית המשפט הנכבד בדבר צו התשלומים שנקבע לו", כותב עו"ד שפירא ומבקש כי בית משפט יורה על מאסרו של גרינפלד או על הטלת קנס בסך של 10,000 שקל בגין כל יום בו החייב נמנע מלבצע את צו התשלומים.

מטעמו של יוסף גרינפלד נמסר כי "המנהל המיוחד מטעם ביהמ"ש עו"ד עופר שפירא שבר את כל כללי האמון הנהוגים בין באי כוחות הצדדים, זאת לאור העובדה שבשנה האחרונה התנהלו פגישות בינו ובין בא כוחו של גרינפלד, לרבות שיחות טלפון והתכתבויות על בסיס יומי מתוך שיתוף פעולה מלא לקידום הסדר נושים.

"בפברואר האחרון הסכים שפירא, במסגרת הסכם גישור שנחתם בין הצדדים ונוהל עם כבוד השופטת בדימוס ורדה אלשיך, כי מר גרינפלד יפחית את תשלומי החודשיים לקופת הכינוס ל-10,000 שקל לחודש לאחר שחדל לכהן כיו"ר UMI בעקבות מכירתה ושינוי הבעלות.

"בניגוד לטענותיו של המנהל המיוחד שפירא, התשלומים לחודשים מאי ויוני שולמו כדין, והתשלום עבור חודש יולי ישולם במהלך החודש. מכאן שדרישתו מביהמ"ש היא עזות מצח שכל תכליתה היא תעלול ביחסי ציבור לעצמו. מדובר בדרישה להעברת כל ההכנסה החודשית העומדת לבני הזוג גרינפלד לצורך מחייתם, וגם המנהל המיוחד הכיר בכך במסגרת הליך הגישור, כך שדרישתו החדשה אינה סבירה בעליל".

עוד כתבות

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

תחנת דלק תדלוק בנזין נפט מתדלק / צלם:  thinkstock

בשורה לנהגים: מחירי הדלק יירדו במוצ"ש ב-7 אגורות לליטר

החל מחצות הלילה שבין שבת לראשון יעודכנו מחירי מוצרי הדלק הנמצאים בפיקוח, כך שהמחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.92 שקלים לליטר

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות