גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מבצעי 'עוף בשקל' לשבוע? אני מעדיף מחיר נמוך כל השנה"

בתוך שנה וחצי גייס "ביחד בשבילך", מועדון הצרכנות של ההסתדרות, 200 אלף חברים ■ המנכ"ל אייל קרוליצקי טוען כי מדובר ב"מועדון חברתי שמטרתו להוזיל את יוקר המחיה", ומסביר למה ההטבות לא מתמקדות בנדל"ן או ברכב

אייל קרוליצקי.  מוותר על מיליארד שקל בשנה / צילום: איל יצהר
אייל קרוליצקי. מוותר על מיליארד שקל בשנה / צילום: איל יצהר

הסאגה סביב ביטול עמלת הרכישה האינטרנטית של כרטיס הקולנוע, שעשויה להוביל לייקור הכרטיסים, פחות מטרידה את מנכ"ל מועדון הצרכנות "ביחד בשבילך", אייל קרוליצקי, משום שאחד מהישגיו הוא לספק לעמיתי המועדון כרטיס לקולנוע ב-10 שקלים, ללא התניה. המועדון, ששייך להסתדרות, קם רק לפני שנה וחצי וכבר מונה 200 אלף חברים ונחשב לאחד הגדולים בענף.

בראיון ל"גלובס" מספר קרוליצקי למה נוח יותר לעבוד בארגון ללא מטרות רווח וכיצד נכון לנתב את כוח הקנייה של המועדון.

חבר, קרנות השוטרים, אשמורת 360, הוט, הייטק זון, בהצדעה, משקארד, שלך, נכון, טוב - אלה רק חלק ממועדוני הצרכנות שמציעים כיום הטבות לעמיתים המשתייכים אליהם מכורח העיסוק.

קרוליצקי מבחין בין "מועדונים שהרווח שלהם הוא של תאגיד לארגונים ציבוריים או פרטיים שהמטרה שלהם היא לתת הטבות לעמיתים כדי להאדיר את תחושת השייכות לארגון וכדי לזכות בתהילת המועדון המשתלם ביותר דרך השורה התחתונה, דוגמת המועדון שמעניק את ההנחה הגבוהה ללונה פארק או להופעה הבאה של גאנס אנד רוזס.

"בשונה ממועדונים אחרים, אין לי לחץ להציג שורת רווח. אנחנו לא גוף עסקי פרטי, והתפיסה שבאה מתוך ההסתדרות היא שזה מועדון חברתי שמטרתו להוזיל את יוקר המחיה. זו תפיסה שצמחה מתוך המחאה החברתית וזה המוטו של אבי ניסנקורן".

קרוליצקי נקרא להקים את המועדון הזה כבעל ניסיון. הוא שימש כיו"ר מועדון חבר של גמלאי צה"ל ואנשי הקבע, והיה ממקימי מועדון בהצדעה של חיילי המילואים.

- ההטבות שמקבלי העמיתים הן פועל יוצא של כוח הקנייה של המועדון?

"כוח הקנייה משפיע כמובן, אבל יש לו גם אספקט בעייתי. הספקים חוששים מכוח קנייה גדול מדי. הם אומרים לעצמם שבמקום למכור למועדון ב-50% הם ימכרו ישירות לציבור ויוותרו על החוליה של המועדון בשרשרת, כך שצריך להשתמש בכוח הקנייה בתבונה.

כאן נכנס הסבסוד לתמונה, משום שהדרך הטובה להשיג את ההטבות היא בכך שאתה משקיע כסף כדי להוריד עלויות. חברי ההסתדרות נמנים ברובם עם המעמד הבינוני-נמוך, וכשהם אומרים שהקיץ הם הצליחו לצאת עם הילדים ליותר מאטרקציה אחת, אני יודע שהשגנו את המטרה.

זו גם הסיבה שהחלטנו לא לגבות דמי חבר וגם לא למי שמנפיק כרטיס אשראי. חבר גובים 30 שקל בחודש כדמי חבר ו-15 שקל על כרטיס האשראי - כ-550 שקל בשנה. אמנם זה מביא הרבה כסף למועדון, אבל זה כסף שאני לא צריך".

- אתה בעצם מוותר על מיליארד שקל בשנה.

"ההסתדרות בחרה לוותר על זה, בין היתר משום שהמועדון הוא אחד הכלים המשמעותיים לתנופת ההתאגדות".

- היכן באה לידי ביטוי התחרות בין המועדונים?

"כמעט בכל משק-בית יש זכאות ליותר ממועדון אחד, ואז מתחילות ההשוואות. כדי לשמור על אטרקטיביות אני חייב לתת את הערך הנתפס הכי שיש טוב שיש.

חבר למשל הביאה לכך שהעמיתים שלה הולכים אחריה בצורה עיוורת. אם הם רוצים לבלות באתר מסוים, הם נכנסים לאתר חבר וקונים שם את הכרטיס - הם לא פוזלים ימינה ושמאלה. זה היעד שהצבתי לעצמי בביחד. כרגע אני מעודד לערוך השוואות בין המועדונים".

- ואם יתברר שחבר מעניקים הנחה גדולה יותר מכם?

"זה לא יקרה כי אני עורך השוואות מראש ומעמיק את ההנחה עוד לפני שאני מציג אותה לעמית".

- אז חבר יעשו אותו דבר.

"לחבר אין רצון לגדול. לי יש רעב לגדול. אמנם הצבנו לעצמנו יעד של 70 אלף חברים בשנה והגענו ל-200 אלף, אבל השאיפה היא להגיע לכל 500 אלף חברי ההסתדרות".

"ניסנקורן משלם לי שאלך לקולנוע"

מועדון ביחד פועל באמצעות אתר ואפליקציה, וכרטיס שעל גביו נטענת ההטבה. בשונה ממועדונים אחרים שמנטרלים את הקנייה הספונטנית, ביחד מאפשר לרכוש את ההטבה גם כשעומדים מול הקופה, בלי לתכנן מראש ובלי הצורך לאסוף את הכרטיסים בעמדות ייעודיות.

- כרטיס לקולנוע עולה 40 שקל ואתה מוכר ב-10 שקלים. מי מסבסד את זה?

"אני קונה כמויות אדירות, מאות אלפי כרטיסים, ומקבל מחיר נמוך משמעותית. על כל כרטיס אני משקיע עוד כמה שקלים מתוך כספי הסבסוד ומוריד לרמה של 10 שקלים כמחיר קבוע. אין אף מועדון שמתחרה בזה. אני לא אוהב קמפיינים בסגנון 'עוף בשקל' לשבוע. אני מעדיף מחיר נמוך כל השנה. התפיסה היא באמת חברתית".

- אבל כשיש תפיסה חברתית בלי מרדף אחרי הרווח, איזה טריגר יש לך להתאמץ?

"רק ארגון שלא מרוויח יכול לפעול בצורה כזו. ניסנקורן משלם לי שאלך לקולנוע עם הילדים. במקום לשלם 200 שקל למשפחה אני משלם 50 שקל".

- אולי יש דווקא אינטרס מסחרי של ההסתדרות להגדיל את מספר החברים?

"ואם כן, מה לא בסדר בזה? אלה שיקולים לגיטימיים".

- בגלל ההנחות של המועדונים, מחיר הקופה שגבוה ב-100% לפחות נועד לשקף את ההנחה והוא למעשה מחיר פיקטיבי. נוצר מצב שצרכנים שאינם משתייכים למועדון, למשל תיירים, מסבסדים את ההנחה שאתם מקבלים.

"אני לא יודע להגיד אם המחיר בקופה פיקטיבי, אבל בטוח שהצרכן עושה השוואה אל מול המחיר הזה. יש לא מעט שעדיין קונים בקופה. אם כלל הצרכנים מסבסדים את ההנחה שאני מקבל - אלה שיקולים כלכלים של הספק".

- מספר המועדונים הולך וגדל, וגם חברות האשראי מעניקות הטבות.

"כל ספק קובע לעצמו כמה כרטיסים הוא ימכור למועדונים ולחברות האשראי. בחנוכה למשל יוסיפו הופעות כדי להגדיל את מצבת הכרטיסים. בהופעה כמו של גאנז אנד רוזס, המפיק לוקח בחשבון שהמועדונים מקנים לו יכולת למכור בכמויות ומהר, והוא עושה תחשיב לפי הביקוש כמה הוא מקצה למועדונים. יש מלחמה על זה".

הטבות בהוצאות היומיומיות

- הנדל"ן והרכב הן בין התחומים החזקים בחבר. אתם לא שם.

"בשוק הנדל"ן כמעט אין יותר שיתופי-פעולה כאלה. לא מזמן חבר קיים אירוע אחרי ארבע שנים. פעם זה היה בתדירות של ארבע פעמים בשנה. גם ברכב היבואנים עושים הנחות בלי תיווך המועדונים כמעט, כי יש להם תחרות מול חברות הליסינג ומול ערוצי מכירה אחרים. ההטבות צריכות לבוא לידי ביטוי בהוצאה היומיומית, כמו מסעדות למשל".

- עד כמה אתה מעורב ביחסים שבין העמית לעסק?

"בגלל שאני מועדון מטעם, אני חייב לתת מוצר איכותי בלי אותיות קטנות. אני לא יכול להרשות לעצמי ליפול בגלל בית עסק שסרח, כי התפיסה תהיה שהמועדון לא אמין ועבד עליי ולכן אני לגמרי צד בעסקה".

- אתם מציעים כרטיס אשראי של לאומי קארד עם אפס עלויות. איפה הקאץ'?

"זה ההסכם שלנו עם לאומי קארד, והוא לא מוגבל בזמן. כרטיס האשראי שלנו מוסיף 10% הנחה ובראייה החברתית שלנו ככה אני מצליח להוזיל עוד עלויות בלי לגבות על זה דבר. אין מה לחפש פה קאץ', כי אין. אני באמת רוצה שהעמיתים שלנו ישלמו פחות".

- גם אם זה אומר שהעסקים הקטנים שעובדים איתכם יממנו את ההנחה הזאת?

"יש לנו הנחה ביותר מ-3,000 בתי עסק שמגיעים עד לרמת המספרה השכונתית. זה מניע את הכלכלה, וגם אם המספרה סופגת את ההנחה יכול להיות שהגעת אליה רק דרך האפליקציה של המועדון. עסקים קטנים מבינים שזה Win-Win. זה לא הנחות דרמטיות שישברו אותם, אבל מגדיל את הטראפיק".

- אחד הכלים הרווחיים של מועדוני הצרכנות הוא מאגר המידע של העמיתים, שלא פעם לא שמים לב שהם אפילו מתירים למועדון לסחור בפרטיהם.

"מאגר הנתונים שלנו סגור מכל משמר עם מערכות הגנה מתקדמות. אף אחד לא יקבל את הגישה אליו ואין לנו שורה כזו בהסכם עם העמיתים. גוף מאוד גדול הציב לי תנאי שהוא יעניק לנו הנחה בתמורה לגישה למאגר. ויתרתי. גם ללאומי קארד אין ולא תהיה גישה למאגר הזה".

ההעדפות של החברים במועדוני הצרכנות

עוד כתבות

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

Sycamore Partners תרכוש את השליטה בוויקטוריה'ס סיקרט בכ-1.1 מיליארד דולר

Sycamore Partners תחזיק ב-55% ממניות החברה, ואילו בעלת השליטה כעת, L Brands, תישאר עם 45%

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

אירופה נפתחה בירידות; הונג קונג ננעלה בירידה של 1.2%

המסחר בניו יורק ננעל אתמול בטריטוריה האדומה, ובכך המדדים נסוגו מהשיא שנרשם אמש ● באירופה הבורסות ננעלו בירידות

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

בניה ירוקה באוסטרליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדרך למדינת בנייה ירוקה: התקנות שכל ענף הבנייה צריך להכיר

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה הצביעה היום על ההמלצות לתקן הבנייה הירוקה בישראל ● התקנות החדשות שצפויות להתאשר במועצה הארצית בתוך כשבועיים ייכנסו לתוקף עד 2025