גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פשרה בייצוגית: טבע נאות תעניק 50 ש' הנחה על כל זוג נעליים

זאת למשך 3 שנים - ובתנאי שהרוכש יציג נעל של טבע נאות שבבעלותו או הוכחת קנייה של נעל כזו בין יוני 2005 ליוני 2012 ■ הערכה: המתחרים יורידו מחירים

נעלי טבע נאות. הערכות כי ההטבה תגיע במצטבר ל–60–30 מיליון ש' / צילום אילוסטרציה: איל יצהר
נעלי טבע נאות. הערכות כי ההטבה תגיע במצטבר ל–60–30 מיליון ש' / צילום אילוסטרציה: איל יצהר

"את הכי יפה כשנוח לך", גורסת חברת נעלי הנוחות טבע נאות. 85% מהישראלים קנו נעלי נוחות של החברה בשנתיים האחרונות, לפי סקר שערכה חברת "אפלייד", וכעת הצרכנים הרבים יוכלו ליהנות מבשורה שתקל מעט על הכיס.

רשת טבע נאות התחייבה - במסגרת הסכם פשרה בבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגדה - להעניק הנחה של 50 שקל למי שירכוש נעלי נוחות שלה ב-3 השנים הקרובות באחת מכ-60 חנויות הרשת ברחבי הארץ. זאת, בתנאי שהרוכש יציג נעל של טבע נאות שבבעלותו או הוכחת קנייה של נעל כזו בתקופה שבין יוני 2005 ליוני 2012. שווי ההטבה הכולל יעמוד על לפחות 6 מיליון שקל. 

את עניין התקופה האמורה אין למעשה לטבע נאות כל דרך לבדוק, ובפועל ניתן יהיה להציג כל נעל שנקנתה (אך לא כל חשבונית - רק כזו מהתקופה הספציפית). 

במסגרת הפשרה נקבע כי כל צרכן המחזיק בנעל של טבע נאות או בהוכחת קנייה של נעל כזו, יוכל לעשות שימוש חוזר בהנחה בגובה 50 שקל על כל זוג שיקנה - ב-3 השנים הבאות. זאת, ללא הגבלת מספר הפעמים בהם יוכל לממש את ההנחה.

הבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד טבע נאות הוגשה לפני 5 שנים, בטענה כי החברה יצרה הסדר כובל שפוגע בתחרות, בכך שאסרה על מתן הנחות בחנויות העצמאיות המוכרות את מוצריה לצרכן הסופי, ואכפה מחירי מינימום. תביעות ייצוגיות דומות, שעדיין תלויות ועומדות, הוגשו גם נגד המתחרים של טבע נאות, בהם החברות "ליידי קומפורט", "מורן", "שורש" ו"פלייפוט".

טבע נאות מצדה טענה שהמחיר ה"מוכתב" הוא מחירון מומלץ בלבד. לדבריה, אף לו היו נכונות הטענות העובדתיות בדבר הסדר של אכיפת מחירי מינימום - הסדר זה איננו הסדר כובל, כיוון שהוא הסדר "אנכי" - היינו בין שני צדדים שאינם באותה מדרגה בשרשרת הייצור.

הסדר ראוי

לפני כשנתיים - במסגרת הליך גישור בין טבע נאות לתובעים אצל עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים - נחתם הסכם פשרה שאושר לאחרונה על-ידי בית המשפט המחוזי בתל-אביב. במסגרת ההסכם נקבע כי ההטבה של הנחה ברכישת נעלי טבע נאות - שאת דבר קיומה תפרסם החברה במדיה החברתית, בעיתונות ובכרזות בחנויות הרשת - תינתן לפי סוג הנעל: בהצגת נעל אישה - ההטבה היא לרכישת נעל אישה במידות קרובות; בהצגת נעל גבר - לרכישת נעל גבר במידות קרובות; ואילו נעלי ילדים יזכו בהטבה ברכישת נעלי ילדים בכל מידה שהיא.

במסגרת ההסדר אף התחייבה טבע נאות לפרסם ברורות בכמה אופנים, במשך 7 שנים, כי היא אינה מכתיבה את מחיר הנעליים לצרכן בחנויות העצמאיות, וכי אלו רשאיות להוזיל אותו מבלי להיפגע על-ידי החברה. ביהמ"ש שאישר את ההסדר, קבע בעניין זה כי הסדרי הפרסום מפיגים את החשש להכתבת מחירים מצד טבע נאות. בנוסף להנחה לרוכשי נעליים, טבע נאות התחייבה במסגרת ההסדר להעניק תרומות נעליים בשווי 750 אלף שקל לעמותות התומכות בנזקקים.

השופט רחמים כהן שאישר את הסדר הפשרה, קבע כי "הסדר הפשרה ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה התובעת, לעומת הסיכונים האפשריים הכרוכים בהמשך בירור התובענה. קיימת מחלוקת אמיתית לעניין ההפרות הנטענות, כאשר טבע נאות כופרת בטענה המרכזית בדבר הכתבת מחירי מינימום". לדבריו, "הסעד הכספי שבהסדר מאזן בצורה ראויה בין הערכת הנזק הממוצע לשיטת התובעים (55 שקל לרוכש) לבין שיטת טבע נאות (אפס נזק)".

עד כמה צפוי הציבור להשתמש בהטבה? לפי סקר "אפלייד" - שהוזמן על-ידי מגישי התביעה הייצוגית ושימש בסיס להסכם הפשרה שהושג - צפויים מאות אלפי אנשים לממש את ההטבה, ולכן השווי המצטבר של ההטבה צפוי להגיע לכ-30-60 מיליון שקל. זאת, בין השאר כיון שההטבה יכולה להתממש מספר פעמים על-ידי כל צרכן, ולאור העובדה שיותר ממחצית מצרכני נעלי הנוחות שדיווחו על העדפת המותגים המתחרים של טבע נאות - "מורן" ו"פליי פוט" - השיבו בסקר כי ירכשו נעלי טבע נאות, אם זו תקיים מבצע הנחות של 50 שקל לזוג נעליים. בקרב המעדיפים את "ליידי קומפורט" - השיבו 37% כי ירכשו את נעלי טבע נאות לאור ההנחה.

בא-כוח התובעים, עו"ד נחום אורן, ציין כי בהסדר הפשרה נקבע כי ניתן יהיה לממש את ההטבה במשך 3 שנים, "כיון שלרבים מהגורמים המעורבים חשוב היה שהציבור לא ייפול למלכודת הקופונים הידועה, ויקנה דברים שהוא לא נזקק להם רק בגלל שנמכרים בהנחה".

עו"ד אורן מעריך כי בעקבות הסכם הפשרה שהושג, יופעל לחץ על הרשתות המתחרות של טבע נאות להגיע להסדרי פשרה בתביעות הייצוגיות הדומות המתנהלות נגדן. עוד להערכתו, צפויה הוזלת מחירים בענף נעלי הנוחות בעקבות הפשרה שהושגה הן בחנויות העצמאיות שמוכרות את נעלי טבע נאות, והן ברשתות המתחרות. 

הסדר הפשרה עם טבע נאות התקבל זמן קצר אחרי גילוי הדעת שפרסמה לאחרונה הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, בעניין הכתבת מחירים אנכית בדומה לזו שנטענה נגד טבע, לפיו במקרים מסוימים מדובר בהסכם כובל על-פי החוק.

"רשות ההגבלים העסקיים תנקוט במקרים המתאימים מדיניות אכיפה מחמירה נגד הסדרי הכתבת מחיר שאינם עומדים בהוראות גילוי הדעת, בפרט כאשר מדובר בהכתבת מחיר קבוע או הכתבת מחירי מינימום", אומר עו"ד גיל רוזנברג, שותף וראש מחלקת הגבלים עסקיים ותחרות במשרד עורכי הדין שבלת ושות', בהקשר לאישור ההסכם האמור.

"במקרים החמורים שבהם תוכח כוונה ברורה לפגוע בתחרות, ייתכן כי האכיפה תהיה פלילית, אולם במרבית המקרים ניתן להניח כי האכיפה של הרשות תהיה מינהלית בדמות עיצומים כספיים או כבסיס לאכיפה אזרחית, כלומר, להגשת תביעות נזיקיות או תובענות ייצוגיות על-ידי הנפגעים עקב ההפרה".

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

יצרניות הנפט יצמצמו את תפוקת הנפט ב-500 אלף חביות ליום

שרי האנרגיה מכמה ממעצמות הנפט הגדולות בעולם הודיעו היום כי נתקבלה הסכמה להעמיק את ההפחתה בייצור הנפט ● כתוצאה מכך, מחירי הנפט מזנקים כעת ב-1.3%

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

מלון Martinez קאן, צרפת / צילום: שאטרסטוק

10 המלונות היקרים בעולם: מה תקבלו בתמורה ל-150 אלף דולר ללילה?

בניו יורק ובדובאי, בפיג'י או בווגאס: במלונות האלו לא מציעים רק ספא או ארוחת בוקר ● מפל פרטי, ציורים של פיקאסו ומאטיס על הקירות, באטלר צמוד ומרפסת בשטח 250 מ"ר משקיפה הישר לסנטרל פארק ● שם המשחק הוא כסף. והרבה ● צ'ק אין לסופ"ש

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ●  האזינו

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם