גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחפשים יו"ר חדש לאיגוד חברות הפרסום: יהושע ולובטון סירבו

אמיר גיא, היו"ר הנוכחי ומנכ"ל משותף באדלר-חומסקי, צפוי לסיים את תפקידו בספטמבר ■ פנייה נעשתה גם לפרסומאי יורם לוי ממשרד ברוקנר-יער-לוי ■ האתגר הראשון של היו"ר הבא: לפחות 5 משרדי פרסום גדולים כנראה לא ישתתפו בתחרות קקטוס הזהב הבאה

רמי יהושע ויוסי לובטון / צילומים:  רן ברגמן, איל יצהר
רמי יהושע ויוסי לובטון / צילומים: רן ברגמן, איל יצהר

מי יהיה היו"ר הבא של איגוד חברות הפרסום? לכאורה מדובר בתפקיד הנושא בחובו כבוד רב, אך כרגע נראה כי לא רבים בענף הפרסום ממהרים לקפוץ עליו - לפחות לא מקרב מנהלי המשרדים הגדולים, שמהם נהוג כי היו"ר מגיע.

מי שמכהן ב-4 השנים האחרונות בתפקיד היו"ר הוא אמיר גיא, שותף ומנכ"ל משותף בקבוצת אדלר-חומסקי. גיא נבחר לתפקיד בשלב הראשון למשך שנתיים ובהמשך הסכים להאריך את כהונתו לשנתיים נוספות - הזמן המקסימלי האפשרי לתפקיד.

המסורת באיגוד היא שלאספה מגיע בדרך-כלל מועמד יחיד המסוכם מראש. בבחירות הקודמות היו על השולחן שתי אפשרויות - יורם באומן ואמיר גיא - אך באומן החליט בסופו של דבר כי אינו מעוניין בתפקיד.

בימים אלה היה אמור להיבחר יו"ר חדש, אך בשל הסמיכות לאוגוסט וההנחה כי רבים מחברי האיגוד לא נמצאים בארץ, הבחירות נדחו לספטמבר. עם זאת, בכירי האיגוד כבר החלו לבדוק עם פרסומאים בכירים את האפשרות כי ייקחו עליהם את התפקיד.

ל"גלובס" נודע כי פנייה נעשתה לפרסומאי רמי יהושע - אולי היחיד שנותר כבעל מניות משמעותי במשרד פרסום גדול מדור מקימי המשרדים, ואדם היודע להזיז דברים. במקביל נעשתה פנייה גם ליוסי לובטון, מנכ"ל משרד הפרסום באומן-בר-ריבנאי ומי שצפוי כנראה להיות יו"ר הקבוצה בישראל. גם יהושע וגם לובטון השיבו בשלב זה בשלילה. בהמשך נעשתה פנייה גם ליורם לוי, שותף במשרד הפרסום ברוקנר-יער-לוי.

איגוד חברות הפרסום הוא מוסד ותיק המאגד את משרדי הפרסום ובשנים האחרונות גם את חלק מחברות הדיגיטל. יו"ר האיגוד היה מאז ומתמיד בעלים במשרד פרסום, ואף שבדרך-כלל היו אלה מינויים מקרב משרדי הפרסום הגדולים, היו עם השנים גם חריגים שבאו ממשרדים בינוניים וקטנים. עם הפרסומאים שהחזיקו בתפקיד נמנים גם רזי פלד, רמי שלמור, יאיר גלר ומודי כידון.

בשונה מאיגוד השיווק, שנתפס כפעיל מאוד - בעיקר בארגון פעילויות מקצועיות לחבריו - איגוד חברות הפרסום נתפס כבעל השפעה מינורית יותר. בעבר חלק ניכר מהנושאים שבהם עסק היו סביב נושא עמלות היתר, אך מאז הכניסה של גיא לתפקיד נוספה אג'נדה של העלאת קרנו של הענף, זאת בין היתר באמצעות שיתופי-פעולה מקצועיים עם גופים בארץ ובעולם. האיגוד הוביל בין היתר, בהשתתפות פעילה של לובטון וגיא, מהלך משותף עם בית הנשיא של חתימת אמנה על גיוון בפרסום; וכמו כן חזרה לפעול תחרות קקטוס הזהב, שבשל אי-הסכמות הופסקה למשך שנתיים וחזרה לפני 3 שנים.

ואולם בפועל, מעבר לנושאים תדמיתיים, יכולתו של האיגוד לפעול בהרבה תחומים מוגבלת - בין היתר בשל מגבלות של הממונה על ההגבלים העסקיים. כך, היכולת לקבוע חוקים בכל הנוגע למכרזים, תנאים מסחריים וכדומה אסורה. מכאן נובעת לא אחת התחושה של חלק מהמשרדים כי האיגוד "לא עושה מספיק" ותפיסה כאילו מדובר במוסד ארכאי.

יהיה אשר יהיה היו"ר הבא, הוא נכנס לתקופה מאתגרת מבחינת הענף - בבעיות הבוערות של שחיקה ברווחיות הוא לא יכול לטפל, אבל גם תחרות קקטוס הזהב נמצאת במצב לא קל. רק לפני שבועות ספורים הודיע יו"ר פובליסיס בעולם כי לא יאפשר למשרדי הפרסום של הקבוצה להתמודד בתחרויות פרסום. המשמעות כי לפחות 3 משרדי פרסום גדולים לא יוכלו להתמודד בתחרות הבאה, בנוסף למשרדים כמו מקאן תל-אביב וראובני-פרידן, שלא לקחו חלק השנה. הקקטוס הוא אולי פרויקט הדגל של האיגוד והענף כולו, וזה יהיה כנראה הפלונטר הראשון שיידרש היו"ר שייבחר להתיר.

יוסי לובטון מסר בתגובה: "יו"ר האיגוד הוא תפקיד חשוב הדורש משאבי זמן לא קטנים. לצערי, בשלב הזה לא אוכל להקדיש לתפקיד את הזמן הנדרש. אני מקווה שאמיר גיא יסכים להמשיך לכהן בתפקיד, שאותו הוא ממלא בהצלחה רבה".

יורם לוי מסר: "אני שוקל את ההצעה המכובדת. אין לי עדיין תשובה".

עוד כתבות

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

האם אחוזים משמעותיים מבדיקות הקורונה מציגות תוצאה חיובית כוזבת?

משרד הבריאות: "אנחנו מבצעים בדיקה חוזרת אם היא אינה מתאימה לתמונה הקלינית"

דודי עזרא   / צילום: נטו

מימוש של 90 מיליון שקל בנטו מלינדה - המוכרת, נטו של דודי עזרא

המניות נמכרו למשקיעים מוסדיים בדיסקאונט של 1.8% ● נטו ירדה להחזקה של 49.7% מהחברה, אך ממשיכה להחזיק ב-52.5% מזכויות ההצבעה

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משאל העם על המשך שלטונו של פוטין לעשור הקרוב - בתחילת יולי

אחרי שנדחה בגלל הקורונה, נקבע ה-1 ביולי כתאריך למשאל שמהווה חסם אחרון בפני הישארותו של פוטין בשלטון עד 2036 ● התיקון המוצע בחוקה ישנה את מאזן הכוחות ברוסיה ויעניק לרה"מ ולפרלמנט סמכויות נרחבות יותר

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

קמפיין החוצות של מפעל הפיס / צילום: איל יצהר, גלובס

מיליון מובטלים? משבר כלכלי? בלוטו רוצים שתחזרו להמר

ביקורת על קמפיין שילוט של מפעל ההגרלות, שמשתמש באלמנטים ממגפת הקורונה • האם יכול להיות שגוף ציבורי מנצל את תקופת אי הוודאות, שבה יש לציבור נטייה להתפתות אחר "פתרונות קסם"? • מפעל הפיס: אין הגדלת תקציבי פרסום כדי לנצל את המצב. רק יידוע על חזרה לפעילות

משמאל: ד''ר מורי בלומנפלד, ד''ר מוריס לסטר, דויד סוקוליק / צילום: OurCrowd

Ourcrowd מקימה "קרן השקעה במגפות": רוצה לגייס 100 מיליון דולר

כמחצית מהקרן תשמש להשקעה בחברות בתחומים רפואיים וכמחצית בתחומים הנהנים מן המגפה באופן עקיף ● ג'ון מדבד, מייסד OurCrowd: "המודל שלנו הוא להיות רלוונטיים. המשבר יצר הזדמנויות פיננסיות"

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

יוסי לובטון / צילום: איל יצהר

אפקט הקורונה: פובליסיס ישראל יוצאת בפיילוט לעבודה מהבית

החברה תחל בפיילוט שיימשך שלושה חודשים, במסגרתו במהלך יומיים בשבוע יעבדו העובדים מהבית ● יו"ר הקבוצה: "העבודה מהבית בתקופת הקורונה הוכיחה לנו שמדובר במודל עבודה חדשני המתאים לתקופה"

יזהר שי ודוד אמסלם / צילום: שלומי יוסף, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר המדע נגד שר הסייבר: "דבריו עושים עוול בלתי מוצדק וחסר ביסוס"

פנייתו של השר יזהר שי לנתניהו ולגנץ, נעשתה בגין דברים שאמר אמסלם אתמול מעל בימת הכנסת, בעת שהיה השר המשיב לשאלות חברי הכנסת מטעם הממשלה ● אמסלם פנה לחברי האופוזיציה ואמר "אתם מזכירים לי משטרים אפלים שככה מתנהגים"

מתוך תיעוד הרצח של פלויד ומתוך הסרט "עשה את הדבר הנכון" בסרטון שספייק לי צייץ / צילום: צילום מסך

צפו: סרט קצרצר ועוצמתי של ספייק לי על אלימות משטרתית באמריקה

"זה קורה שוב ושוב ושוב לאורך ההיסטוריה, אמר לי לסי.אן.אן, "האלימות נגד השחורים הייתה פה מההתחלה. אני לא מסכים עם כל מה שקורה בהפגנות אבל אני מבין מאיפה הם מגיעים"

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

קנינג פוק, מנכ"ל האצ'יסון / צילום: איל יצהר, גלובס

הערכות: האצ'יסון תמכור את מניות פרטנר עם התאוששות השוק

החברה הפנימה שבעקבות ביקור שר ההגנה האמריקאי פומפיאו בישראל לפני שבועיים הסיכוי לקבל היתר שליטה אפסי והיא צריכה להיערך למכירת המניות

הפרלמנט הסיני מריע לנשיא שי ג'ינגפינג בהגיעו להצבעה על הגבלת האוטונומיה של הונג קונג, ב־28 במאי / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

נשיא סין מנצל את המגפה במערב כדי לשנות את מארג היחסים במזרח

שי ג'ינפינג נוקט בצעדים מדיניים תוקפניים כלפי הונג קונג, טייוואן, מלזיה, הודו ואחרות ● בימים כתיקונם פעולות אלה היו זוכות לגינוי בינלאומי בוטה והתנגדות תקיפה ● בינתיים, הוא בסך הכול מצליח לחמוק מהביקורת, בגלל שארה"ב ובעלות בריתה עסוקות כמעט באופן בלעדי במגפת הקורונה

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

כפי שנחשף בגלובס: סטרטסיס מפטרת 10% מכוח האדם

המנכ"ל יואב זייף: "ההפחתה במספר העובדים היא צעד הכרחי בתהליך האסטרטגי שלנו, במטרה למצב טוב יותר את החברה לקראת צמיחה רווחית ובת קיימא" ● נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים

אסדת קידוח נפט בים הצפוני / צילום: Andrew Milligan, Associated Press

"נראה גל פשיטות רגל של מפיקי נפט לקראת סוף השנה"

סיימון רדמונד, ראש תחום אנרגיה וכרייה בחברת דירוג האשראי הגלובלית S&P, סבור שהשפל בביקוש לנפט אינו תופעה זמנית ● משבר הקורונה, לדבריו, שינה את הרגלי העבודה והנסיעה של האנשים בצורה שתימשך גם בעתיד ● "לא ראינו עד היום הרבה פשיטות רגל כי אנחנו רק בתחילת המשבר"

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי / צילום: מתוך יוטיוב

בעלי הבארבי נגד המדינה: "אם אתה רוצה לתת - תיתן, אם לא אז אל תציע"

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי בתל אביב, שובת רעב מול בית ראש הממשלה במחאה על כך שלא קיבל סיוע ממשלתי בשל מגפת הקורונה ● "לא יעלה על הדעת שמהמדינה מציעה מתווה כדי לדפוק את האזרח"

מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO, אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן • בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

קבלת היתר בנייה / איור: סהר קובר

"שנים מתבזבזות על הליכי סרק": כמה זמן באמת לוקח להוציא בישראל היתר בנייה, והאם יש סיכוי לקיצור משמעותי

רשויות התכנון בישראל אומרות שמשך הזמן לקבלת היתר בנייה מתקצר, והליך הרישוי מתייעל ● בשוק אומרים שהמצב לא רק שלא השתפר, אלא אף הורע ● מי צודק?

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מאי: רק מחצית מדורשי העבודה היו עובדים שהוצאו לחל"ת, רבע פוטרו

ב-24 השעות האחרונות נרשמו 1,341 דורשי עבודה חדשים ● מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק התקבלו בשירות התעסוקה 263,840 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 107,871 דורשי עבודה חדשים