גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מקדימים תרופה למכה

בעקבות המשבר, טבע מהדקת את החגורה

מפעל טבע בכפר סבא / צילום: תמר מצפי
מפעל טבע בכפר סבא / צילום: תמר מצפי

חברת טבע  עוברת בשנתיים האחרונות טלטלות חסרות תקדים, וזאת בין היתר בשל אובדן הפטנט של תרופת-הדגל המקורית שלה הקופקסון לטיפול בטרשת-נפוצה, לצד שחיקת מחירים והאיום הרגולטורי בתחום התרופות הגנריות. נוסף לצרות אלה, רכישת הענק של חברת אקטוויס-ג'נריקס, החטיבה הגנרית של חברת אלרגן, תמורת סכום אדיר של 40 מיליארד דולר, חייבה את טבע להנפיק אג"ח למימונה, וסיבכה את החברה בחוב שהיא עשויה להתקשות להחזיר.

במציאות מורכבת זו ועל-מנת לשרוד טבע חייבת להדק את החגורה ולהתייעל באופן מהותי. התייעלות בחברה מסדר הגודל של טבע, המעסיקה כ-57 אלף עובדים בעולם, חייבת לעבור בין היתר דרך צמצום מצבת העובדים. בסוף שנת 2016, העסיקה טבע 10,168 עובדים בארה"ב, 24,170 עובדים באירופה, 15,759 עובדים בשאר העולם (בלי ישראל), ו-6,863 עובדים בישראל. באופן טבעי, גל קיצוצי כוח-האדם העולמי בטבע, או בשם הקוד המכובס שלו "סינרגיה", צפוי לעבור גם בישראל.

ואכן, טבע הודיע כי בכוונתה לפטר 350 עובדים בישראל מתוך מצבת העובדים שהיא מעסיקה בארץ. הודעה זו חוללה גל של תגובות נזעמות מכיוון נציגי העובדים, הסתדרות העובדים ונבחרי ציבור, אשר רבים מהם הם "טרמפיסטים ללילה" על צרות של אחרים.

יו"ר ועדת הכספים נתן להנהלת החברה 3 ימים להודיע אם היא מקבלת את הצעת הפשרה של ח"כ מיקי רוזנטל, שלפיה החברה תקפיא למשך 3 חודשים את הכוונה לפטר 350 עובדים בישראל, ובמהלכם תנהל מו"מ עם ועדי העובדים וההסתדרות.

הפטיש שהונח על השולחן הוא לכאורה פטיש 5 קילו, בדמות פגיעה קשה של המחוקקים בהטבות המס האדירות והחריגות שלהן זוכה טבע במשך שנים ארוכות בישראל, אולם ספק רב אם לא מדובר בפטיש וירטואלי - שכל מטרתו לזכות בנקודות קלות בדעת הקהל.

מצבה הפיננסי של טבע מאתגר והיא נושאת על גבה חוב של כ-35 מיליארד דולר, המהווה כ-4.5 פעמים ה-EBITDA השנתית. במציאות זו, ורגע לפני אובדן ההגנה על פטנט הקופקסון במינון של 40 מיליגרם, המהווה תרנגולת המטילה ביצי הזהב בעבור טבע, החברה עלולה להיקלע לעצירת דיבידנדים לבעלי המניות ולמאבק על שירות החוב ושימור דירוג האשראי שלה.

מדובר באיום גדול הרבה יותר עבור בעלי המניות מאשר פגיעה בהטבות המס של חברת טבע בישראל.

איש בכנסת לא יסתכן ביום פקודה בהקטנה דרמטית של פעילות טבע בישראל, שעלולות להיות לה השפעות קשות על הפעילות והתעסוקה במשק המקומי, כך שמערך האיזונים בין טבע למדינת ישראל עדין. בניגוד לפוליטיקאים מזדמנים - אנשי-מקצוע וכלכלנים מבינים זאת היטב.

במקום שהפוליטיקאים יבטיחו מראש בהסכמים, כי חברות מסוגה של טבע יהיו מחויבות להיקף משרות מינימלי במשק, בתמורה להטבת המס, אחרת הן ייאלצו להחזיר הטבות אלו, מתעוררים הפוליטיקאים כל פעם מחדש, כאשר הסוסים בורחים מן האורווה, ומתברר כי איש לא נעל את האורווה מעולם.

הגמישות הניהולית של חברה בסדר הגודל של טבע והיכולת להקטין ולהגדיל את מצבת כוח-האדם שלה בהתאם לדרישות העסקיות, חיוניות להישרדות החברה. אם חברת טבע תיכשל במאמץ ההתייעלות הגלובלי היא עשויה להיגרר להליך פיטורים רחב בהרבה. חברה במצבה של טבע היא טרף נוח להשתלטות אשר עשויה לחסל כליל את מעמדה של טבע כחברה עצמאית על האיומים הנגזרים מכך.

טבע הודיעה כי היא מתחילה בתהליכי היוועצות עם ההסתדרות ועם ועדי העובדים של אתרי הייצור שלה בכפר-סבא ובמתחם טבע-טק בנגב. מהניסיון של גל הפיטורים הקודם בחברה, בשנת 2013, ניתן ללמוד כי בטבע מסוגלים לטפל בסוגיית הפיטורים הרגישה בתבונה המתבקשת.

שתלמד מהפיטורים בבנקים

שכר המנהלים הגבוה בעבר ובהווה בטבע, אשר אינו הולם את ביצועי החברה, מהווה אף הוא טיעון נגד הפיטורים המתוכננים, שכן הטענה של המתנגדים למהלך הפיטורים כי על החתולים השמנים לשלם את מחיר הכישלונות העסקיים. המציאות מורכבת הרבה יותר, שכן חלק מאותם חתולים שמנים כבר אינם חלק מן השדרה הניהולית הנוכחית של החברה. מנהלים אלו אמנם עזבו את החברה עם חשבון בנק מרופד במיליונים רבים, אולם אלו הם כללי המשחק בשווקים הפיננסיים הגלובליים. וטבע היא חלק אינטגרלי מהם לטוב ולרע.

אותו יצחק פטרבורג שמוביל את החברה כיום כמנכ"ל זמני, ושאליו מופנית האש בסוגיית השכר, היה עושה נכון אם היה מוותר על הבונוס השנתי השמן שלו, ומודיע על קיצוץ רוחבי בשכר המנהלים הבכירים. אולם מי שצריך לכוון אותו לעשות כך הם בעלי המניות בחברה, ולא כנסת ישראל.

הנהלת החברה ונציגי העובדים בגיבוי ההסתדרות צריכים לדאוג כי הסכמי סיום העבודה יהיו הוגנים ככל שניתן, וכך לאפשר לעובדים המפוטרים לחפש מקום עבודה חדש, כאשר חרב האין-פרנסה אינה מונחת על צווארם. המציאות הנוכחית הנוחה יחסית בשוק העבודה המקומי, המצוי בתעסוקה מלאה, בצוותא עם האיכויות של עובדי טבע, מבטיחות כי רוב העובדים יוכלו למצוא מקום עבודה ראוי בלוחות-זמנים סבירים.

מנהלי טבע יכולים וצריכים ללמוד מהתנהלות הבנקים בישראל, אשר נפרדו בשנת 2016 מכ-2,000 עובדים בדרך שקטה, הוגנת ומכבדת. הבנקים צפויים להיפרד מ-4,000 עובדים נוספים ב-4 השנים הבאות, בשיתוף עם ארגוני העובדים. זאת, בלי שיו"ר ועדת הכספים מציב בפניהם אולטימטום פופוליסטי ובלי שברחובות ישראל נתלים שלטים בגנותם של המנהלים ובעלי-השליטה, תופעות אשר נצפו בישראל בעבר.

■ הכותב הוא האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. 

עוד כתבות

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

אובר פיטרה כ-350 עובדים ברחבי העולם

כ-1.5% מעובדי אובר פוטרו בסבב הפיטורים השלישי והאחרון של החברה ● מניית אובר מזנקת בכ-4%

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

ד"ר ניסים דרוויש שותף באורבימד / צילום: תמר מצפי

חברת 89bio שהוקמה על ידי יוצאי טבע יוצאת לגייס 70 מיליון דולר בהנפקה

בשנה שעברה גייסה 60 מיליון דולר בהובלת אורבימד

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

מדיניות הריבית ממשיכה לתדלק את השווקים

המשקיעים בארץ מצפים כי בנק ישראל יילך בעקבות הפד ויוריד את הריבית, ובהתאם נרשמות עליות נאות באפיק האג"ח ובמדדי המניות בישראל

שיחת עבודה בין הרמטכ"ל יצחק רבין (משמאל) לשמעון פרס / צילום: לע"מ

האם השמאל הציוני הגיע לסוף דרכו? ואיך ניתן לשקם אותו?

כיצד הגיע מחנה השמאל לעבר פי סכנת הכחדה מוחלטת בשתי מערכות הבחירות האחרונות? ● שמונה דמויות מפתח בשמאל הפוליטי מנסות להבין לאן ממשיכים מכאן ● פרויקט מיוחד

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות