גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי צריך היתר? עיריית נתניה מכשירה בנייה לא חוקית

המדינה נוקטת יד קשה נגד עברייני הבנייה? עיריית נתניה אישרה שתי קומות חניון תת קרקעי בקניון שבנתה חברת מגדלי נעימי - שהוקם כולו ללא היתר

קניון נעימי. שני עסקים כבר שוכרים שטחים / צילום: אלון רון
קניון נעימי. שני עסקים כבר שוכרים שטחים / צילום: אלון רון

הרשויות במדינת ישראל מקפידות בשנים האחרונות לציין כי הן נוקטות אפס סובלנות כלפי בנייה בלתי חוקית. אלא שבמקרים אחרים, ועדות מקומיות לתכנון ובנייה דווקא לא ממהרות להרוס את הבנייה הבלתי חוקית ופועלות להכשרת הבנייה. המסר לעברייני הבנייה ברור.

לפני כמה ימים למשל, אישרה ועדת המשנה לתכנון ובנייה בנתניה תוכנית המכשירה עבירת בנייה שביצעה חברת מגדלי נעימי, בהקמת קניון נעימי בשכונת קרית השרון בעיר. במסגרת הקמת המבנה, שכולל קניון ומעליו קומות משרדים, הקימו היזמים גם שתי קומות חניון תת-קרקעיות ללא היתר, ואף הוגש כתב אישום נגד היזמים בגין ביצוע העבודות, וכן באשמת אי קיום צו הפסקת עבודה שהוצא ליזמים בשנת 2016.

אי לכך, אישור העבודות כעת מעורר תמיהה, ודאי נוכח התנהלות היזמים מתחילת הדרך ובחודשים האחרונים. מעבר לכך, כדאי לזכור שמדובר כאמור בעיר נתניה, רשות מקומית שהיה מצופה כי תתנהל בימים אלו בהקפדה יתרה נוכח החדשות הכבדים נגד ראשת העירייה מרים פיירברג. כזכור, בחודש מארס האחרון המליצה המשטרה להעמיד לדין את פיירברג. המשטרה הודיעה על גיבוש תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים על ידי פיירברג בעיקר בפרשיות נדל"ן, במקביל לעבירות ניסיון קבלת שוחד על ידי בעלה לשעבר, אליהו פיירברג, ועבירות שוחד של בנה, צפריר פיירברג.

פיירברג עצמה חזרה לעבוד בעירייה, אולם היא מנועה מכל דיון בענייני תכנון ובנייה.

הפסקה לאלתר

בחזרה לקניון העבריין: בשנת 2013 הוציאה העירייה צו הריסה לקניון, לאחר שהיזמים החלו להקים אותו ללא היתר בנייה, תוך התעלמות מצו הפסקת עבודה שהוצא לו. הצו כמובן לא בוצע.

לא רק בתחילת הדרך התייחס היזם לחוק כאל המלצה בלבד. דוח ביקורת בגין חריגות בנייה שערכה מחלקת הפיקוח על הבנייה בעיריית נתניה במקום במארס 2017, מגלה כי עדיין נמצאו חריגות בנייה באתר, הפעם חניות בקומת הקרקע, ואף נשלחה ליזמים התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, במסגרתה היזמים נדרשו להפסקת העבודות לאלתר.

מיד לאחר מכן, בחודש אפריל 2017, התקיים במחלקת הרישוי בעיריית נתניה דיון בבקשת היזמים לאשר תוכנית שינויים ופיצול טופס האכלוס לשניים. בדיון צוין כי "לאחר בדיקה בשטח נמצא כי בתוכנית המוגשת אין תוכניות מרתף חניון, הקיים ללא היתר". מחלקת הרישוי המליצה מפורשות "שלא לאשר את הבקשה לתוכנית שינויים בקומת קרקע וחניה ובקומה א' ופיצול טופס 4 לשני שלבים, מהנימוקים הבאים: המבקש ביצע חריגות בנייה בהיקף נפרד של כ-24 אלף מ"ר, ואף הפר צו הפסקה מינהלי".

בעירייה גם ציינו באותו דיון כי "בהתאם לפסיקה, במקום שבו אדם מבצע חריגות בהיקף נרחב, ראוי כי תעוכב העבודה, וזאת על מנת להרתיע את החורג בעצמו ועברייני בנייה נוספים".

ובחודש מאי האחרון הוציאה מחלקת הפיקוח על הבנייה דוח ביקורת נוסף, והתראה לפני נקיטת הליכים משפטיים נשלחה ליזמים, בגין העובדה כי למרות שהמבנה טרם קיבל טופס אכלוס, בקומה השלישית של המבנה נמצאו שני עסקים פעילים, ששכרו משרדים מהיזמים. מדובר בחברת IT CARE, ששכרה משרד בשטח 150 מ"ר, ובמשרד עורכי הדין תבורי נחשון איטח איצקוביץ', ששכר משרדים בשטח 100 מ"ר.

בשיחות שקיים "גלובס" עם עסקים במקום עולה כי רבים חתמו על הסכמי שכירות עם היזמים, מבלי לדעת שבמבנה בוצעה בנייה ללא היתר וכי קיים קושי לקבל טופס אכלוס. כיום שוכרים רבים ממתינים זמן רב להיכנס למבנה, לאחר שהמועד אליו התחייבו היזמים חלף זה מכבר.

אלא שבשורה התחתונה, למרות הביקורת שמתחו הגורמים המקצועיים בעירייה על התנהלות היזמים, הוחלט כאמור לאשר את הבנייה שבוצעה ללא היתר (ואף שהוגש כתב אישום בגינה).

"חריגות בנייה בסדר גודל כזה נותנות גושפנקה לעברייני בנייה לבנות כל מה שהם רוצים, ולאחר מכן לבקש להכשיר את השרץ", מתריע חבר מועצת עיריית נתניה חייים פרידריך.

לדבריו, "לא מדובר בתוספת של פרגולה או כמה מטרים בבית ישן, מקרים שבהם מחלקת האכיפה של עיריית נתניה מוציאה צווי הריסה וגם מבצעת אותם. פה מדובר על בניית אלפי מטרים ללא היתר וללא ביצוע צווי הפסקת עבודה, ולמרות הכול נותנים פרס לעבריין הבנייה".

מעיריית נתניה נמסר כי לפני כשבועיים אישרה ועדת המשנה את תוכנית הבינוי לקניון, המאפשרת הגשת היתרי בנייה לחניון תת קרקעי בן שתי קומות, שנבנה ללא היתר. בעירייה ציינו כי "תוכנית הבינוי לא מכשירה, ולא יכולה להכשיר, את עבירת הבנייה וכנגד היזם תלוי ועומד כתב אישום בבית המשפט".

תוכנית הבינוי שאושרה מאפשרת כעת הגשת בקשה להיתר והכשרת הבנייה בדיעבד, לאחר שתוגש כאמור הבקשה והיא תידון בוועדה.

במקביל, ציינו בעיריית נתניה, "ממשיך להתקיים ההליך המשפטי, ומה שיפסוק בית המשפט יקוים".

בעירייה גם הדגישו כי "רק לאחר השלמת היתר הבנייה יוכל היזם לטפל בטופס 4 (אישור אכלוס). בשלב זה הוגשו התראות גם למשרדים שנכנסו בטרם ניתן טופס 4 וגם למיקי נעימי. כרגע משלימים את חומר החקירה לקראת הגשת כתבי אישום".

עורכי הדין המייצגים את מגדלי נעימי מסרו כי "בניגוד לרושם המוטעה המצטייר מהכתבה, בספטמבר 2015 קבע ביהמ"ש המחוזי מרכז כי בניית חניון תת קרקעי במבנה מהווה צורך תכנוני מובהק, אשר יש בו כדי להפחית את ההפרעה לדיירי שכונת המגורים הסמוכה. דיירי השכונה הם אלו שדרשו את הקמת החניון התת קרקעי, וחברת מגדלי נעימי התחייבה בהליך המשפטי לבנות חניון תת-קרקעי ולהעביר אליו חניות עיליות קיימות. הקמת חניון תת קרקעי מתחייבת גם על פי מדיניות הוועדה המקומית, שלא לאפשר הקמת מבנים באזור התעסוקה אלא אם יכללו בהם חניון תת קרקעי. כל הצדדים הנוגעים בדבר - דיירי שכונת המגורים הסמוכה, ביהמ"ש המחוזי, עיריית נתניה והוועדה המקומית, היו שותפים כולם מתחילת הדרך לעמדה לפיה יש להקים במבנה חניון תת קרקעי".

עוד כתבות

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר ראש הממשלה נתניהו הערב ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים משא ומתן עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

מתחת לרדאר: ככה מחלקים דירה לשתי משפחות במודיעין עילית

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

קורקינט ליאו / צילום: ליאו, יח"צ

אחרי אילת, ים המלח וירושלים: הקורקינטים השיתופיים מגיעים לחיפה

החל ממחר יוצבו 150 קורקינטים שיתופיים להשכרה של LEO ברחבי העיר ● מחיר ההשכרה בחיפה יהיה זהה לזה שמשלמים בכל חלקי הארץ

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

ריצ'י האנטר/ צילום: שוקה כהן

האצ'יסון הגישה למשרד התקשורת בקשה לבחינת מיזוג עם פרטנר

ריצ'י האנטר הוא אחד המועמדים לשמש יו"ר זמני בפרטנר ● עד להתבהרות סוגיית השליטה החליטו הדירקטורים מקרב הציבור למנות שני דירקטורים נוספים כדי לייצב את החברה בתקופת הביניים ● הדירקטורים של סבן הודיעו רשמית על התפטרותם

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

מפעל זהר דליה בקיבוץ דליה / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל בקיבוץ דליה בגין זיהום אוויר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מפעל "זהר דליה", המייצר חומרי גלם למוצרי ניקוי וטואלטיקה, פלט מזהמי אוויר בריכוז גבוה מהמותר ועבר על חוק אוויר נקי

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ

מבלים ומלכלכים / צילום: אלירן דהוד, יערן קק"ל - ארכיון הצילומים של קק"ל

מדריך משבר האקלים: 5 דברים שאתם יכולים לעשות, והפעם צמצום אשפה

97% מהמדענים העוסקים בנושא האקלים מסכימים כי המקור לשינויי האקלים הוא פעילות אנושית ● וכאן גם טמונה הבשורה האופטימית: את מה שהאנושות קלקלה, היא יכולה גם לתקן

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

"נשיא אוקראינה יעשה כל מה שתבקש ממנו": האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של טראמפ?

האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של דונלד טראמפ? איל הנדל"ן היהודי תרם מיליון דולר, וקיבל שגרירות באירופה ● הוא הבטיח לטראמפ שנשיא אוקראינה "אוהב את התחת שלך" ● טראמפ האמין, בדק, הבטיח ודרש ● התוצאה היא הליכים להעמיד את הנשיא למשפט הסנאט

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם