גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"בג"ץ שם היום גבול לממשלה שחצתה גבולות במחטפים"

שצף של תגובות בענף הנדל"ן, המשפט ובפוליטיקה בעקבות פסיקת בג"ץ שביטלה את חוק מס דירה שלישית

מרב מיכאלי / צילום: שלומי יוסף
מרב מיכאלי / צילום: שלומי יוסף

"אנו מברכים על תוצאת פסק הדין. לטעמנו היה בחוק משום עוול למי שחסך והשקיע ממיטב כספו בדירות מגורים על-פי המצב החוקי שהיה מקובל עד היום. פסק הדין עוסק בליבת העשייה הדמוקרטית במדינת ישראל. אנו גאים בכך שלאזרח הקטן ישנה אפשרות לקבל הגנה מבית המשפט העליון מול השלטון. חשוב לדעת שבמרבית המקרים מדובר בבעלי דירות שאינם בעלי הון רב, וזו דרכם הייתה לחסוך לקראת פרישה" - כך מסרו היום ממשרד עורכי דין כהן ערב ושות', שמייצגים את בעלי העסקים מהדרום, שעתרו נגד חוק מיסוי דירה שלישית, בתגובה להחלטת בג"ץ לפסול את החוק.

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, התייחס אף הוא לפסיקה ואמר הערב (א'): "המלחמה במשבר הדיור לא פשוטה ואין זה הקושי הראשון שאנו נתקלים בו במלחמה למען הזוגות הצעירים. שר האוצר ומפלגת 'כולנו' מתמודדים יום יום מול הבנקים ובעלי הממון. נמשיך לפעול למען צינון השוק והגדלת ההיצע ובהרחקת משקיעים מהשוק".

מסיעת המחנה הציוני נמסר הערב כי "מדובר בניצחון אדיר של הדמוקרטיה, ביום בו בית המשפט מניף דגל אדום ומחזיר אל הכנסת חוק שהועבר על-ידי הקואליציה בהליך בריוני ואנטי-דמוקרטי באישון לילה".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מסר: "החלטה וחשובה של בית המשפט היום. הרשלנות בחקיקת חוק דירה שלישת הייתה בגדר גניבה באישון לילה, מחטף חריג בחומרתו שהביא למצב שחוקק חוק רע ומלא כשלים. החוק מודים גם באוצר, אין בו בכדי להביא שינוי ולהרחיק משקיעים משוק הנדל"ן אלא לייצר עליה במחירי השכירות. העיקרון שהוביל לכאורה לחקיקת החוק נכון, הביצוע הכושל הביא לתוצאה הפוכה. יש להחזיר את החוק לועדת הכספים, ולדון בו על-פי הנוהל התקין. על החוק החדש להוות מס פרוגרסיבי. יש לתקן את עקרון מס הגולגולת בחוק שבוטל היום, יש לדון בחוק באופן יסודי ולסגור את הפרצות הרבות שקיימות בו כיום. אם יוחזר החוק לוועדת הכספים וידון באופן מקיף וראוי - נתמוך כולנו בחוק".

חברת הכנסת מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, הוסיפה ואמרה: "בג"ץ קבע היום שמה שאמרה האופוזיציה נכון: ככה לא מעבירים חוק. בג"ץ שם היום גבול לממשלה שחצתה גבולות במחטפים וזלזול בציבור ובנציגיו. חוקי מדינה חורצים גורלות של אנשים ם ולא ניתן לממשלה להעביר אותם בדורסנות, בלי דיון ובלי שחברי הכנסת יודעים על מה הם מצביעים. דמוקרטיה היא לא שלטון הרוב, היא שמירה על זכויות כל אזרח ואזרחית ואני שמחה שבג"ץ הבהיר את זה לממשלה היום."

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) חבר ועדת הכספים של הכנסת אמר היום לאחר הפסיקה כי "זו ההוכחה הטובה ביותר לדורסנות של הממשלה את הכנסת. לא לחינם בחרנו לעזוב את הדיונים בוועדת הכספים באותו לילה אפל. למרות שהזהרנו וצעקנו, הממשלה סרבה לשמוע והמשיכה לדרוס כל הליך תקין. חברי הקואליציה סגרו עסקאות במסדרון, הדפיסו את הסיכומים לנוסח ודרשו שנצביע בלי שקראנו וידענו על מה מבקשים שנצביע. ככה לא מתנהל פרלמנט במדינה דמוקרטית וככה לא מנהלים מדינה. טוב שבג"ץ מחק את החרפה הזו ועומד על כבודה של הכנסת".

סמוטריץ': "פסק דין נכון"; יחימוביץ': "תומכת במיסוי דירה שלישית

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שלרוב תוקף את המעורבות של בג"ץ בהחלטות הכנסת, דווקא בירך הפעם: "למרות התוצאה הקשה שבה בית המשפט מבטל חוק של הכנסת, הפעם מדובר בפסק דין נכון גם בעיניים שמרניות. אין זה מתפקידו של בית המשפט להתערב בתוכנם של חוקי הכנסת ופסילת חוק בשל תוכנו אינה לגיטימית. כאן בית המשפט לא פסל את החוק בשל תוכנו אלא בשל פגיעה בכללי המשחק הדמוקרטיים במסגרת הליכי החקיקה. במסגרת הפרדת הרשויות תפקידו של בית המשפט מתמצא בהקפדה על קיום הפרוצדורה והשמירה על כללי המשחק הדמוקרטיים. זה מה שעשה כאן בית המשפט. בפסק הדין הזה בית המשפט מחזק את הכנסת ושומר על מעמדה  כשהוא קובע שהיא אינה יכולה לשמש חותמת גומי של הממשלה ועליה לפעול בהתאם לכללי המשחק הדמוקרטיים שנקבעו בחוק".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' צייצה הערב בטוויטר: "‏אני דווקא מצטערת על החלטת בג״צ ותומכת במיסוי דירה שלישית. אבל אין לי שום חשק להתגייס להגנתו של שר אוצר שהתפוגג מול משבר פיטורים מפלצתי במשק".

עו"ד חגי אדורם, העוסק בנדל"ן, אמר היום עם פסילת החוק כי "השפיות נצחה. שוב נוכחנו לדעת כי בג"ץ הוא קו ההגנה האחרון מפני גחמות לא אחראיות של פוליטיקאים. אין מקסמי שווא. יש צורך לומר לציבור הרחב את האמת הפשוטה כי רק הגדלת היצע הדירות תוך הפחתה משמעותית של הליכים ביורוקרטיים תוציא את עגלת הדיור מהבוץ".

עדינה חכם, סגן יו"ר דירקטוריון אנגלו סכסון: "אני שמחה שהחוק נפסל מאחר שאני חושבת שהוא לא תורם דבר אלא להיפך, מחבל וגורם למשקיעים לצאת מחוץ לגבולות ישראל. לו החוק היה עובר, עיקר הנטל היה מושת ממילא על השוכרים. מאוד צר לי על כך שבית המשפט היה צריך להתערב בחקיקה.

מי שמיהר למכור דירתו בתקופת הביניים, למד שהחיפזון לא תורם לדבר. יחד עם זאת, אני לא בטוחה שזה מה שיחזיר בטווח המידי את המשקיעים לרכוש דירות מאחר והם מבינים שהם מטרה ולא רוצים להיות קורבן למטרות של שר האוצר. בטווח הבינוני, אין לי ספק כי נראה את המשקיעים חוזרים לבצע עסקאות בשוק הנדל"ן". 

לדברי שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין: "מהלך החקיקה הפופוליסטי על גבם של על גבם של ה"משקיעים" אשר חלק גדול מהם הינם אנשים פשוטים אשר חסכו שקל לשקל ורכשו דירה כחלק מהבטחון הכלכלי לתקופת הפנסיה, לא צלח. במקום פהתמקד במהלכים מסוג זה, הממשלה צריכה לטפל בהיצע הדירות ולהגדילו משמעותית. זהו הפתרון היחיד שישנה את מצב שוק הדירות".

עו"ד בועז פינברג, ראש מחלקת מיסוי והלבנת הון במשרד זיסמן אהרוני גייר ושות' אומר על פסק הדין: "לכל המקטרגים על האקטיביזם השיפוטי של בית המשפט, בא השופט נועם סולברג, שופט שמרן, שופט דתי, שופט שהביע דעתו הנחרצת נגד אקטיביזם שיפוטי, וקבע בחוות דעת מקיפה שנתמכה על ידי 3 שופטים אחרים, כי במקרה בו יש פגם שנופל בשורשו של הליך החקיקה, יש לבטל את החוק. ללמדך, גם כאשר מדובר במדיניות פיסקלית של הממשלה המקודמת באמצעות חוק, נדרש לו הליך חקיקה מסודר. ולמרות שמדובר בהחלטה שנתקבלה על ידי שר האוצר ובתמיכת הממשלה, ובטח כשבאים להטיל מס חדש על אזרחי המדינה, אי אפשר לעשות זאת באופן שפוגע בהליך החקיקה המסודר, באופן שמונע ביקורת עניינית בוועדת הכספים".

עוד כתבות

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

עקרון השוויון של מנדלבליט: פרסם קווים מנחים לאירועים נפרדים

בדיון דחוף שעסק בסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, קבע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים ● מנדלבליט עמד על כך שרשות לא תנקוט צעדים להפרדה מגדרית בארועי תרבות, אולם ציין כי ישנם הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות

סטנלי פישר / צילום: רויטרס

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב'צעדים חסרי תקדים'

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד פאוול, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של גלובס שתתקיים ב-1.9 בתל אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל

מפעל של רבל / צילום : אתר החברה

רבל: עלייה של 25% בהכנסות ל-65 מיליון אירו; המניה קופצת

רבל שבשליטת קיבוץ רביבים ושמוליק וולודינגר רשמה עלייה ברווח הנקי מ-1.13 מיליון אירו ברבעון השני של 2018, לרווח נקי של 2.4 מיליון אירו ברבעון השני השנה ● ה-EBITDA ברבעון השני של 2019 הגיע לשיא של כ-10.4 מיליון אירו

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / צילום: מפלגת ימינה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

פתרון הדיור של שקד והתוכנית להרחבת הכנסת. כותרות הנדל"ן

ב"ימינה" רוצים שנגור בשטחים, ואפילו מתכננים לשם רכבת ● בכנסת בונים על 140 ח"כים ויש גם תוכנית בנייה חדשה ● עמוס דבוש חוצה את הקווים מי.ח.דמרי לקרדן ● והאם בפירמת דלויט צריכים לחשוש מתביעת ענק בקשר לפרשת נפילת המרפסות בחדרה

יאיר לפיד, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי

לא לדאוגוסט, יש מספיק פודקאסטים מרגיעים לשבת לכולם

החופש הגדול ממש לקראת סיומו, ויש מצב שהילדים כבר הוציאו אתכם מדעתכם ● הושיבו אותם על הספה, והאזינו יחדיו לפודקאסטים נהדרים מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מיטרוניקס צומחת, והמניה נושקת לשיא: יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מהקיבוץ שווה 2.8 מיליארד שקל

מיטרוניקס מציגה עלייה של 10% בהכנסות הרבעוניות, ל-308 מיליון שקל, ויציבות ברווח הנקי, שעמד על 59 מיליון שקל ● תחלק 48 מיליון שקל כדיבידנד לבעלי המניות

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

עימות בין תומכי "עוצמה יהודית" ובין טיבי מחוץ לאולם ביהמ"ש

הדיון בבג"ץ בבקשות לפסילת "עוצמה יהודית" ומועמדיה הסתיים בעימות מחוץ לאולם בין תומכי המפלגה ממשיכת דרכו של הרב כהנא ובין ח"כ אחמד טיבי וכמה ממלוויו ● תומכי "עוצמה יהודית" קראו לעבר טיבי: "אתה תומך בשאהידים, תחזור למקום שבאת ממנו" - וטיבי השיב להם: "אני בעל הבית פה"

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

"הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה"

רק לפני כמה חודשים פגשנו את מהא אגבריה, צעירה תל אביבית, במקור מכפר קטן ליד אום אל-פאחם, שסיפרה לנו על ההחלטה של צעירים רבים במגזר להחרים את המשחק הפוליטי בישראל ● שלושה שבועות לפני הבחירות הנוספות, חזרנו אליה לברר מה השתנה בחברה הערבית: "הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה; בשבילנו ביבי, ברק וגנץ הם אותו דבר" • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

מדד מנהלי הרכש בארה"ב נפל לשפל של עשור, והאינדיקטור שמזהיר מפני מיתון מופיע שוב

מדד מנהלי הרכש של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לציפיות לשפל שלא נראה מאז שנת 2009 ● התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים משקפת תמורה נמוכה יותר מזו של האג"ח הקצרות, וזאת בפעם השלישית תוך שבוע


חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה / צילום: יחצ
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב המשיכה להציג שיפור בפרמטרים התפעוליים והפיננסיים, לצד הפסד רבעוני של 83 מיליון שקל

חברת הנדל"ן המניב רשמה ברבעון השני של 2019 ירידת ערך נכסים בסך של 90 מיליון שקל והוצאות אחרות של 131 מיליון שקל ● ה-NOI (ההכנסה תפעולית נטו מהשכרת מבנים) גדל ברבעון ב-2% ל-514 מיליון שקל, כאשר ה-NOI באיחוד יחסי טיפס ב-5.6% ל-338 מיליון שקל ● גזית גלוב נסחרה היום לפי שווי של 6.7 מיליארד שקל

דניאל רמות ואורן שובל / צילום: דור מלכה

ויה הישראלית תסיע את תלמידי ניו יורק תמורת 36 מיליון דולר

חברת שיתוף הנסיעות הישראלית נבחרה להפעיל את מערך הסעות התלמידים של עיריית ניו יורק בחוזה למשך חמש שנים ● מערכת החינוך של העיר ניו-יורק נחשבת לגדולה ביותר בארה"ב: אגף החינוך אחראי להסעתם של כ-150 אלף תלמידי החינוך ממלכתי והחינוך המיוחד בעיר ב-9,000 מסלולי הסעה

סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

הרשתות לא הציגו מחירים באינטרנט - וייקנסו ב-2.6 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן הודיעה ל-10 רשתות מזון בולטות כי יוטל עליהן קנס כולל של 2.6 מיליון שקל, בטענה כי הפרו את חוק המזון בסעיפים הנוגעים להצגת מחירים באינטרנט

בניין חדש בגבעתיים. אין כיום סנקציה שתאכוף על הקבלן לבצע את האמור בחוק, ובזמן / צילום: איל יצהר, גלובס

יש לקבוע סנקציות על קבלן שיאחר ברישום הדירה בטאבו

תיקון חוק המכר וקביעת קנס ששיעורו ידוע יאיצו במוכרים להשלים את רישום הבניין כבית משותף ● דעה

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

חוזרים למתווה של הסדר חוב? בוטלה מכירת החברה הבת של מטומי תמורת 36 מיליון דולר

חברת האינטרנט ממשיכה לאכזב את המשקיעים: המניה השלימה צניחה של 99% מאז הרישום הכפול בת"א, והאג"ח שהנפיקה כאן נסחרות בתשואת זבל של 62%

מנועי בית שמש/ צילום: תמר מצפי

מנוע טורבו: רכישת חישולי כרמל לצד צמיחה אורגנית הזניקו את ההכנסות והרווח של מנועי בית שמש

הרווח הנקי ברבעון השני שולש ל-4 מיליון דולר ● מניית מנועי בית שמש קפצה היום ומשקפת לחברה שבשליטת קרן פימי שווי של יותר ממיליארד שקל - לאחר שהכפילה את ערכה בשלוש שנים

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

משחק ליגה בין בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב  / צילום: עודד קרני, מנהלת הליגות

ליגת העל חוזרת: חמש סיבות שהכדורגל הישראלי נשאר מאחור

ליגת העל בכדורגל חוזרת ביום שבת ● למרות החגיגה, ישנן המון סיבות לדאגה לנוכח מצב הענף בישראל ● כתבי "גלובס" התארחו באולפן "גלובסטוק" ונתנו כמה סיבות למה הכדורגל הישראלי נמצא בפיגור לעומת שאר העולם ● האזינו בבינג'

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע על כך שהמימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, מה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3%, זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק

ריאנאייר / צילום: שאטרסטוק

חרף האזהרות משביתה: כל טיסות ריאנאייר מבריטניה התקיימו היום כמתוכנן

טייסי חברת הלואו קוסט פצחו היום בשביתה של 48 שעות, אך הטיסות התאפשרו לאחר שריאנאייר הציבה טייסים שמשתייכים לאיגודי עובדים אחרים

אוהדי כדורגל / צילום: שאטרסטוק

ליגת העל חוזרת בפעם העשרים: איך מתנהל הכדורגל הישראלי וכיצד תיראה עונת 2019/20

שנייה לפני שריקת הפתיחה של ליגת העל בכדורגל, ב"גלובס" בוחנים את יסודות הכדורגל הישראל ● איך נראה העתיד של שחקני הנוער? האם כדאי לבת שלכם להיות שחקנית כדורגל מקצועית? מה עובר על האוהדים ביציע? למה מאמן כדורגל הוא אחד המקצועות הרעועים בשוק העבודה ואיך עומדים להשתנות המגרשים בארץ? ● ליגת העל חוזרת - פרויקט מיוחד