גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כוח המוח: קשר אפשרי בין פעילות גופנית להצלחה אישית

מחפשים עוד סיבה לעסוק בספורט? חוקרים טוענים שלפעילות פיזית יש השפעה ישירה על המוח ותפקודיו. אלה מאמינים שהאחוז הגבוה של מנהלים בכירים העוסקים בספורט אינו מקרי

לברון ג'יימס / צלם: רויטרס
לברון ג'יימס / צלם: רויטרס

כשהחליף טום קוק את סטיב ג'ובס, רבים הטילו ספק ביכולתו להיכנס לנעליים הגדולות של מייסד חברת אפל, ובעיקר להיכנס לראשו של היזם היצירתי. בניגוד לג'ובס המהפכן, טים קוק נחשב עד אז למנהל טוב וחרוץ, אבל לאיש אפור. כזה שהפרט המעניין ביותר עליו הוא העובדה שהוא מתחיל את שגרת יומו בשעות הבוקר המוקדמות בשעה של אימון אירובי. נחמד, אך לא ממש מסעיר. חלפו מאז שלוש שנים, וקוק הצליח להפתיע את כולם ולהזניק את מניית אפל ואת נתוני המכירות במאות אחוזים.

ידוע שהיכולת להיות מנהל מוצלח תלויה בגורמים רבים, בהם כישורי ניהול, השכלה מתאימה וצבירת ניסיון ניהולי. נוסף לכל אלה, בשנים האחרונות עולה השאלה האם האחוז הגבוה של אנשים שהגיעו לעמדות ניהול בכירות ועוסקים באופן קבוע בפעילות גופנית מצביע על משהו נוסף. האם מדובר בטרנד שחלק ממנו תדמיתי, או שפעילות גופנית יומית באמת מסייעת להצלחה?

מנגנוני הישרדות שנשכחו

במהלך ההיסטוריה האנושית, הפכה הפעילות הגופנית מכלי הכרחי להישרדות לחלק מתרבות הפנאי. בעבר, היו מנגנוני המאמץ הגופני חיוניים להישרדותו הפיזית של האדם הקדמון. ככל שיכולת הריצה שלו הייתה טובה יותר, גדלו סיכויו לשרוד ולהעמיד צאצאים. כיום, במציאות שבה אנו עובדים בישיבה, נוסעים במכוניות ומבלים רבות משעות הפנאי בצפייה בטלוויזיה, הפעילות הגופנית חשובה בעיקר לשמירה על הבריאות. אולם בשנים האחרונות, מחקרים מצביעים על יתרון נוסף של הפעילות הפיזית ועל קשר אפשרי בינה לבין הצלחה אישית.

המחקרים הללו מפנים את תשומת הלב להשפעה שיש לפעילות הגופנית על המוח ועל תפקודיו בכל הגילים. מתוך הבנה שלפעילות הגופנית יש השלכות חשובות בהרבה על התפתחותנו ממה שהיה ידוע בעבר. יש חוקרים שמרחיקים עוד צעד קדימה וטוענים שפעילות גופנית היא אפילו דרך "להשביח" את המטען הגנטי שלנו.

לפי גישה זו, מנגנוני המאמץ אחראים במידה רבה להתפתחותו של מוח האדם, ועצם הצורך לרוץ ולהיות פעיל כדי לצוד, גרם להתפתחותו של המוח האנושי לאורך ההיסטוריה. המנגנונים הפיזיולוגים הידועים בשם "הילחם או ברח" (Fight or Flight) מופעלים במצבי לחץ של סכנת חיים. אלה המצבים שבהם המוח נדרש לתפקוד הטוב ביותר. ההחלטה אם להימלט מחיית טרף או להילחם בה היא בעצם שאלה המצריכה עיבוד נתונים, קבלת החלטות ופתרון בעיות. במונחים של ימינו - כישורי ניהול.

המוח "דורש" פעילות גופנית

אך מה הקשר בין כל אלה לפעילות המוח? ממאמר שפרסם פרופ' מיכאל פולגמן מאוניברסיטת מונטריאול, שהתפרסם בירחון הרפואי Developmental Neuro-Rehabilitation, עולה שפעילות גופנית משפיעה על המוח באמצעות שלושה מנגנונים עיקריים: בזמן מאמץ עולה צריכת החמצן של הגוף וזרימת הדם גוברת. התהליך הזה מתרחש בעיקר בשרירים, ולאורך זמן הוא משפר גם את זרימת הדם והחמצן לתאי המוח.

המנגנון השני הוא שיפור מיידי בתפקוד המוח בזמן ביצוע פעילות גופנית ואחריה. זו באה לידי ביטוי בהפרשת נוירו-טרנסמיטורים כדוגמת סרוטונין. הנוירו-טרנסמיטורים הם חומרים המופרשים בנקודות המפגש בין תאי העצבים, המאפשרים קשר והעברת מסרים בין תאי העצבים השונים ובין אזורים שונים במוח.

עלייה בהפרשה שלהם בטווח בקצר מגבירה את פעילות תאי המוח ובטווח הארוך משפרת את הקשרים בין אזורים שונים במוח. ככל שמספר הקשרים ח עולה, כך משתפרים תפקודי המוח.

המנגנון שלישי הוא המעניין ביותר. מתברר שביצוע מאמץ גופני גורם לעלייה בהפרשת חומרים בשם נוירוטרופינים (Neurotrophins) בחלבונים שתפקידם "לדאוג" לרקמת המוח. הם אחראים על חלוקת תאי המוח והתפתחותם לאורך כל שלבי הילדות, והם גם אחראים על הישרדות תאי המוח בגיל מבוגר. הניורוטרופינים אחראים על ייצור חומרים שתאי העצב זקוקים להם כדי לבצע את פעולתם. הם גם אחראים על תהליך חשוב נוסף. אם בעבר חשבו שמספר תאי המוח של אדם בוגר קבוע, ושמוח של אדם בוגר אינו יכול לייצר תאי מוח חדשים, הרי לאחרונה הוכח שבאזורים מסוימים שלו יש למוח יכולת לייצר תאים חדשים. באמצעות הפעילות גופנית רמת הנוירוטרופינים עולה במהירות, ויוצרת גירוי ליצירת תאי מוח חדשים.

הכרת מנגנונים אלה מביאה חוקרי מוח כיום לחשוב שמוח האדם "דרש" במהלך ההיסטוריה את הפעילות הגופנית כדי להמשיך ולהתפתח. מכאן הם מסיקים שאנשים פעילים בכל מהלך חייהם יהיו בעלי כישורים קוגנטיביים טובים יותר.

לאורך כל מעגל החיים

הקשר בין פעילות פיזית להצלחה בחיים מתחיל כנראה הרבה יותר מוקדם ממה שאנו חושבים. נמצא קשר ישיר בין פעילות גופנית אירובית של נשים בזמן ההריון, בעיקר בשלושת החודשים האחרונים, לבין בריאות הילד. מתברר שהורמוני המאמץ משפיעים על סביבת התינוק ברחם ותורמים למשקל תקין של היילוד.

המשקל הוא פרמטר חשוב לבריאותו הגופנית של הילד, שכן משקל גדול או קטן יותר מהממוצע קשורים לשיעורים גבוהים של השמנת יתר ומחלות מטבוליות בגיל המבוגר. בקרב ילדים שאימהותיהם היו פעילות בזמן ההריון, נמצאו שיעורי השמנה נמוכים יותר ורמות נמוכות יותר של שומנים בדם בהשוואה לילדים שאמם לא הייתה פעילה.

לאותו ילד שמתחיל בנתוני פתיחה טובים יותר כמו משקל תקין, יש סיכוי טוב להיות בעצמו פעיל יותר, זאת לעומת ילדים שסובלים מהשמנת יתר וממעטים בפעילות גופנית כבר בתקופת הילדות. מחקרים הראו שבקרב ילדים שעסקו בפעילות גופנית נמצאה יכולת טובה יותר בפתרון בעיות מורכבות, שיפור ביכולת עיבוד הנתונים ושיפור בזיכרון בזמן ביצוע מטלות בהשוואה לילדים שלא היו פעילים פיזית.

מחקר רב משתתפים שנערך בקרב תלמידי תיכון בארה"ב הצביע על קשר ישיר בין מרחק הריצה שגמאו הנערים ב-20 דקות כמדד לדרגת הכושר הגופני שלהם לבין יכולתם לפתור בעיות בחשבון ויכולת הקריאה שלהם. בקרב סטודנטים נמצא קשר ישיר בין הישגים אקדמיים למספר השעות השבועיות שבהן עסקו בפעילות גופנית, וכן נמצא קשר ישיר בין פעילות גופנית למנת המשכל, בלי קשר להשכלה ולמצב כלכלי.

אם הפעילות כל-כך חשובה להתפתחות המוח, מדוע רק מוחם של חלק מהאנשים דורש זאת? הרי רק חלק מהאנשים מבצעים פעילות גופנית. התשובה לשאלה זו נעוצה כנראה בגנטיקה. מחקרים שנערכו בקרב בעלי חיים מלמדים שישנן חיות שפעילות יותר ויש כאלה שפחות. גנים מסוימים קובעים את רמת הפעילות בחיי היומיום. אלה אומנם לא אותרו עדיין, אבל מעריכים שלפחות כ-50% מהרצון שלנו לפעול קשור לגנטיקה.

המחזיקים בתיאוריה מאמינים שאנשים פעילים יותר מצוידים בתכונות שיעשו אותם גם מצליחים יותר. אלה משפרים כל הזמן את היכולות הקוגניטיביות שלהם, וכך הם מתקדמים. לכן, לא פלא שטים קוק, מנכ"ל אפל העסוק מאוד, מוותר על שעת שינה ומבצע פעילות גופנית. זה פשוט משתלם לו יותר.

הכותב הוא פיזיולוג ופיזיותרפיסט במכון פיזיולייף בהרצליה לשיקום פיזיותרפי וכושר אישי www.plife.co.il

בזמן מאמץ גופני המוח מפריש

נוירו-טרנסמיטורים, חומרים שמגבירים את פעילות תאי המוח בטווח הקצר, ומשפרים את תפקודו בטווח הארוך

בזמן פעילות גופנית עולה צריכת החמצן של הגוף וזרימת הדם גוברת. התהליך הזה מתרחש בעיקר בשרירים, אך גם המוח נהנה ממנו, מה שמשפר לאורך זמן את זרימת הדם והחמצן לתאי המוח

מאמץ גופני גורם גם לעלייה בהפרשת נוירו-טרופינים, חלבונים שאחראים על חלוקת תאי המוח והתפתחותם בשלבי הילדות, ואחראים גם על הישרדות תאי המוח בגיל מבוגר

עוד כתבות

אביחי מנדלבליט / צילום:  מרק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

המשטרה: לא נאשר לקיים הפגנות בסמוך לבית מנדלבליט בפ"ת

זאת בהמשך לפסק הדין של בג"ץ שניתן היום בעניין פעולות המחאה המתקיימות מדי שבת בפתח-תקווה מול ביתו של היועמ"ש - וכן בשל "שינוי הנסיבות המהותי שחל באחרונה באופי ההפגנות והיקפן"

ג'נט ילן / צילום: בלומברג

הפדרל ריזרב קונה זמן (ומתפלל שהאינפלציה תעלה)

צמרת הפד יכולה להמתין למעשה עד דצמבר כדי לראות את האינפלציה חוזרת לתוואי הרצוי שלה, 2% בשנה, או לחשוב איך להגיב אם זה לא יקרה

תבנית ביצים / צלם: איל יצהר

חשש לחומרי הדברה בביצים: משרד החקלאות בצעדי אכיפה

כבר לפני שנה התריע הווטרינר הראשי משימוש בחומרים אסורים בלולים, לצד פגרים וחולדות ■ מועצת הלול: "אין שימוש בחומרי הדברה"

יו``ר חברת חשמל יפתח רון-טל / צילום: דוברות חח``י

חברת החשמל: הפסד של 66 מ' ש' במחצית הראשונה של 2017

החוב הפיננסי נטו עמד נכון לסוף הרבעון השני של 2017 על כ-42.7 מיליארד שקל, קיטון של כחצי מיליארד שקל לעומת הנתון בסוף 2016 ■ היו"ר יפתח רון-טל: "הנהלת החברה מוכיחה יכולות ניהול פיננסי ברמה גבוהה"

סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טראמפ ידיח את "האסטרטג הראשי" שלו, סטיב בנון

מדד סנטימנט הצרכנים המקדמי בארה"ב גבוה מהצפוי ■ מנהלי ההשקעות והסוחרים כי הנשיא טראמפ יתקשה לבצע את עיקרי המדיניות שלו ■ נעילה שלילית בשוקי אירופה ואסיה

RECHARGE-BLENDER/ יחצ

סובלים מהחום? הנה שלל גאדג'טים שיעזרו להגיע לספטמבר

באוגוסט, חלק לא מבוטל מכוח הקנייה הפנוי לאמצעים שיצננו את האווירה, יחסכו בהוצאת אנרגיה אישית או לפחות יקלו על פעילויות הנופש, הספורט והפנאי

איור / צילום: איור גיבלי

עשור לסאב-פריים: 90 שניות על האירוע שטלטל את העולם

האם לקחי המשבר החמור ביותר מאז שנות ה-30 נלמדו במלואם? צפו בווידאו על אחד האירועים הדרמטיים בהיסטוריה

פועל באתר בנייה / צילום: איל יצהר

יום שחור באתרי הבנייה: 3 הרוגים ומספר פצועים בתאונות

(עדכון) - פועל סיני באתר בנייה בראש-העין נפל מקומה שישית ■ באתר בנייה בסמוך למחלף חוף השרון פועל נהרג מדריסת טרקטור ■ 3 פועלי בניין נפלו מגובה באתר בנהריה

פסלים מרחפים / צילום: Poetic Kinetics

מרהיב: פסלי ענק מרחפים הוצבו בערים שונות בעולם

סטודיו העיצוב האמריקאי פואטיק קינטיקס (Poetic Kinetics) מתמחה בייצור פסלי ענק אשר מפיחים חיים חדשים במרחבים ציבוריים ברחבי העולם ■ צפו בוידאו

ארז גולדשמידט, מנכ"ל פועלים אי.בי.אי חיתום / צילום: יונתן בלום

תקרת השכר עלולה לעלות לפועלים אי.בי.אי במנכ"ל המוערך

מניות חברת החיתום איבדו כ-35% ביומיים על רקע ההיפרדות הצפויה מצמד יועצי השקעות רפי ליפא וגל עמית, שהציעו לארז גולדשמידט לעמוד בראש חברת חיתום חדשה שיקימו

ציליה מסוג otentik / צילום מאתר otentik

לתשומת-לב הרוחצים: 475 שקל קנס על ציליה בחוף בת"א

האכיפה כבר החלה בשבועות האחרונים ■ בעירייה טוענים: "האיסור על שימוש בציליות מסוג זה נובע מסיבות בטיחותיות. אין חובת דיווח על תחילת אכיפה" ■ בחופים המוכרזים של חיפה, חדרה וראשון-לציון לא קיימת אכיפה מסוג זה

נוקיה 8/ צילום : יחצ

סמארטפון דגל חדש לנוקיה - המתקדם ביותר שלה אי פעם

אחרי שהשיקה השנה את הנוקיה 3310 שנחשב כגימיק עם קריצה לעבר, מתפנה נוקיה לדבר האמיתי והציגה אמש בלונדון את סמארטפון הדגל הראשון שלה מאז שנמכרה לתאגיד HMD - הנוקיה 8

הקריה הגרעינית בדימונה. בעיה של הפליה בין עובדים / צילום: רפי קוץ

עובדי הכור בדימונה לביה"ד: לבטל את הצווים לשעת חירום

טוענים: "התקנות הותקנו משיקולים זרים ומטעמים לא עניינים, הוצאו בניגוד לחקיקה ולפסיקה, פוגעות בזכויות יסוד חוקתיות ומהוות פגיעה בלתי מידתית בזכותם היסודית של העובדים להתארגן ולהגן על זכויותיהם"

סטיב בנון / צילום: רויטרס

רעידת אדמה בבית הלבן: טראמפ הדיח את סטיב בנון

"האסטרטג הראשי" של הנשיא נחשב כקול של הימין הקיצוני בבית הלבן ■ ההדחה בעקבות מורת רוח גוברת בקרב הפלח הממסדי בצוות הנשיאותי מהתנהלות בנון

מכרז דירה להשכיר בירושלים אשטרום / קרדיט הדמיה: 3Ddesign

נסגר מכרז "דירה להשכיר" ורשות מקרקעי ישראל בירושלים

המכרז, זו זכתה אשטרום, מאפשר בניית 338 דירות להשכרה ארוכת-טווח ב-3 בנייני מגורים ועוד 112 דירות בבניין נוסף, אותן הזוכה יוכל למכור בשוק החופשי ללא מגבלה

שירלי קנטור / צילום: איל יצהר

"מנהלי שיווק מבינים היום שהם צריכים לפתח רדאר חברתי"

במשך שנים ניסתה שירלי קנטור, מומחית לאחריות תאגידית, לשכנע חברות להתחשב בשיקולים חברתיים במהלכים עסקיים ■ בראיון ל"גלובס" מדברת קנטור על השינוי הנדרש וטוענת: "כשהצרכן יידע למה חולצה עולה 30 שקל - הוא פשוט לא יקנה אותה"

מטוסים של חברת אל על / צילום: סיון פרג'

הנוסעים פספסו את טיסת ההמשך - ואל-על תפצה ב-9,500 ש'

לא רק שהטיסה המריאה באיחור של כשעתיים, אלא שהיא כללה גם עצירה בפריז לצורך תדלוק, וכתוצאה מכך נחתה בניו-יורק באיחור של יותר מ-3 שעות - וכך הנוסעים פספסו את טיסת ההמשך ללאס וגאס

טבע / צילום: רויטרס

טבע הודיעה על השקת תרופה גנרית בלעדית בארה"ב

התחלת ההתאוששות של ענקית התרופות הישראלית? תשיק גרסה גנרית ל-AXIRON ■ לתרופה המקורית מכירות שנתיות של כרבע מיליארד דולר 

מוטי גוטמן / צילום:  עינת לברון

"חברות ה-IT מעניינות להשקעה. הן יציבות ומחלקות דיבידנד"

סיכום מחצית בחברות שירותי המחשוב: הענן, הסייבר וה-IoT מחליפים את התשתיות כמנוע צמיחה ■ אלון סלע, אנליסט רוסאריו ייעוץ ומחקר: "תוכנה הופכת למנוע הצמיחה העיקרי"

אאודי/ צילום:  יחצ

זה ספיידרמן שם? אאודי נכנסת לעידן הדיגיטלי

ב. מיכאל יצא לפגוש באאודי A8 החדשה והכמעט-אוטונומית, לפני ירידתה לכביש, ולשמוע את התוכניות הדיגיטליות של הוגיה