גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כוח המוח: קשר אפשרי בין פעילות גופנית להצלחה אישית

מחפשים עוד סיבה לעסוק בספורט? חוקרים טוענים שלפעילות פיזית יש השפעה ישירה על המוח ותפקודיו. אלה מאמינים שהאחוז הגבוה של מנהלים בכירים העוסקים בספורט אינו מקרי

לברון ג'יימס / צלם: רויטרס
לברון ג'יימס / צלם: רויטרס

כשהחליף טום קוק את סטיב ג'ובס, רבים הטילו ספק ביכולתו להיכנס לנעליים הגדולות של מייסד חברת אפל, ובעיקר להיכנס לראשו של היזם היצירתי. בניגוד לג'ובס המהפכן, טים קוק נחשב עד אז למנהל טוב וחרוץ, אבל לאיש אפור. כזה שהפרט המעניין ביותר עליו הוא העובדה שהוא מתחיל את שגרת יומו בשעות הבוקר המוקדמות בשעה של אימון אירובי. נחמד, אך לא ממש מסעיר. חלפו מאז שלוש שנים, וקוק הצליח להפתיע את כולם ולהזניק את מניית אפל ואת נתוני המכירות במאות אחוזים.

ידוע שהיכולת להיות מנהל מוצלח תלויה בגורמים רבים, בהם כישורי ניהול, השכלה מתאימה וצבירת ניסיון ניהולי. נוסף לכל אלה, בשנים האחרונות עולה השאלה האם האחוז הגבוה של אנשים שהגיעו לעמדות ניהול בכירות ועוסקים באופן קבוע בפעילות גופנית מצביע על משהו נוסף. האם מדובר בטרנד שחלק ממנו תדמיתי, או שפעילות גופנית יומית באמת מסייעת להצלחה?

מנגנוני הישרדות שנשכחו

במהלך ההיסטוריה האנושית, הפכה הפעילות הגופנית מכלי הכרחי להישרדות לחלק מתרבות הפנאי. בעבר, היו מנגנוני המאמץ הגופני חיוניים להישרדותו הפיזית של האדם הקדמון. ככל שיכולת הריצה שלו הייתה טובה יותר, גדלו סיכויו לשרוד ולהעמיד צאצאים. כיום, במציאות שבה אנו עובדים בישיבה, נוסעים במכוניות ומבלים רבות משעות הפנאי בצפייה בטלוויזיה, הפעילות הגופנית חשובה בעיקר לשמירה על הבריאות. אולם בשנים האחרונות, מחקרים מצביעים על יתרון נוסף של הפעילות הפיזית ועל קשר אפשרי בינה לבין הצלחה אישית.

המחקרים הללו מפנים את תשומת הלב להשפעה שיש לפעילות הגופנית על המוח ועל תפקודיו בכל הגילים. מתוך הבנה שלפעילות הגופנית יש השלכות חשובות בהרבה על התפתחותנו ממה שהיה ידוע בעבר. יש חוקרים שמרחיקים עוד צעד קדימה וטוענים שפעילות גופנית היא אפילו דרך "להשביח" את המטען הגנטי שלנו.

לפי גישה זו, מנגנוני המאמץ אחראים במידה רבה להתפתחותו של מוח האדם, ועצם הצורך לרוץ ולהיות פעיל כדי לצוד, גרם להתפתחותו של המוח האנושי לאורך ההיסטוריה. המנגנונים הפיזיולוגים הידועים בשם "הילחם או ברח" (Fight or Flight) מופעלים במצבי לחץ של סכנת חיים. אלה המצבים שבהם המוח נדרש לתפקוד הטוב ביותר. ההחלטה אם להימלט מחיית טרף או להילחם בה היא בעצם שאלה המצריכה עיבוד נתונים, קבלת החלטות ופתרון בעיות. במונחים של ימינו - כישורי ניהול.

המוח "דורש" פעילות גופנית

אך מה הקשר בין כל אלה לפעילות המוח? ממאמר שפרסם פרופ' מיכאל פולגמן מאוניברסיטת מונטריאול, שהתפרסם בירחון הרפואי Developmental Neuro-Rehabilitation, עולה שפעילות גופנית משפיעה על המוח באמצעות שלושה מנגנונים עיקריים: בזמן מאמץ עולה צריכת החמצן של הגוף וזרימת הדם גוברת. התהליך הזה מתרחש בעיקר בשרירים, ולאורך זמן הוא משפר גם את זרימת הדם והחמצן לתאי המוח.

המנגנון השני הוא שיפור מיידי בתפקוד המוח בזמן ביצוע פעילות גופנית ואחריה. זו באה לידי ביטוי בהפרשת נוירו-טרנסמיטורים כדוגמת סרוטונין. הנוירו-טרנסמיטורים הם חומרים המופרשים בנקודות המפגש בין תאי העצבים, המאפשרים קשר והעברת מסרים בין תאי העצבים השונים ובין אזורים שונים במוח.

עלייה בהפרשה שלהם בטווח בקצר מגבירה את פעילות תאי המוח ובטווח הארוך משפרת את הקשרים בין אזורים שונים במוח. ככל שמספר הקשרים ח עולה, כך משתפרים תפקודי המוח.

המנגנון שלישי הוא המעניין ביותר. מתברר שביצוע מאמץ גופני גורם לעלייה בהפרשת חומרים בשם נוירוטרופינים (Neurotrophins) בחלבונים שתפקידם "לדאוג" לרקמת המוח. הם אחראים על חלוקת תאי המוח והתפתחותם לאורך כל שלבי הילדות, והם גם אחראים על הישרדות תאי המוח בגיל מבוגר. הניורוטרופינים אחראים על ייצור חומרים שתאי העצב זקוקים להם כדי לבצע את פעולתם. הם גם אחראים על תהליך חשוב נוסף. אם בעבר חשבו שמספר תאי המוח של אדם בוגר קבוע, ושמוח של אדם בוגר אינו יכול לייצר תאי מוח חדשים, הרי לאחרונה הוכח שבאזורים מסוימים שלו יש למוח יכולת לייצר תאים חדשים. באמצעות הפעילות גופנית רמת הנוירוטרופינים עולה במהירות, ויוצרת גירוי ליצירת תאי מוח חדשים.

הכרת מנגנונים אלה מביאה חוקרי מוח כיום לחשוב שמוח האדם "דרש" במהלך ההיסטוריה את הפעילות הגופנית כדי להמשיך ולהתפתח. מכאן הם מסיקים שאנשים פעילים בכל מהלך חייהם יהיו בעלי כישורים קוגנטיביים טובים יותר.

לאורך כל מעגל החיים

הקשר בין פעילות פיזית להצלחה בחיים מתחיל כנראה הרבה יותר מוקדם ממה שאנו חושבים. נמצא קשר ישיר בין פעילות גופנית אירובית של נשים בזמן ההריון, בעיקר בשלושת החודשים האחרונים, לבין בריאות הילד. מתברר שהורמוני המאמץ משפיעים על סביבת התינוק ברחם ותורמים למשקל תקין של היילוד.

המשקל הוא פרמטר חשוב לבריאותו הגופנית של הילד, שכן משקל גדול או קטן יותר מהממוצע קשורים לשיעורים גבוהים של השמנת יתר ומחלות מטבוליות בגיל המבוגר. בקרב ילדים שאימהותיהם היו פעילות בזמן ההריון, נמצאו שיעורי השמנה נמוכים יותר ורמות נמוכות יותר של שומנים בדם בהשוואה לילדים שאמם לא הייתה פעילה.

לאותו ילד שמתחיל בנתוני פתיחה טובים יותר כמו משקל תקין, יש סיכוי טוב להיות בעצמו פעיל יותר, זאת לעומת ילדים שסובלים מהשמנת יתר וממעטים בפעילות גופנית כבר בתקופת הילדות. מחקרים הראו שבקרב ילדים שעסקו בפעילות גופנית נמצאה יכולת טובה יותר בפתרון בעיות מורכבות, שיפור ביכולת עיבוד הנתונים ושיפור בזיכרון בזמן ביצוע מטלות בהשוואה לילדים שלא היו פעילים פיזית.

מחקר רב משתתפים שנערך בקרב תלמידי תיכון בארה"ב הצביע על קשר ישיר בין מרחק הריצה שגמאו הנערים ב-20 דקות כמדד לדרגת הכושר הגופני שלהם לבין יכולתם לפתור בעיות בחשבון ויכולת הקריאה שלהם. בקרב סטודנטים נמצא קשר ישיר בין הישגים אקדמיים למספר השעות השבועיות שבהן עסקו בפעילות גופנית, וכן נמצא קשר ישיר בין פעילות גופנית למנת המשכל, בלי קשר להשכלה ולמצב כלכלי.

אם הפעילות כל-כך חשובה להתפתחות המוח, מדוע רק מוחם של חלק מהאנשים דורש זאת? הרי רק חלק מהאנשים מבצעים פעילות גופנית. התשובה לשאלה זו נעוצה כנראה בגנטיקה. מחקרים שנערכו בקרב בעלי חיים מלמדים שישנן חיות שפעילות יותר ויש כאלה שפחות. גנים מסוימים קובעים את רמת הפעילות בחיי היומיום. אלה אומנם לא אותרו עדיין, אבל מעריכים שלפחות כ-50% מהרצון שלנו לפעול קשור לגנטיקה.

המחזיקים בתיאוריה מאמינים שאנשים פעילים יותר מצוידים בתכונות שיעשו אותם גם מצליחים יותר. אלה משפרים כל הזמן את היכולות הקוגניטיביות שלהם, וכך הם מתקדמים. לכן, לא פלא שטים קוק, מנכ"ל אפל העסוק מאוד, מוותר על שעת שינה ומבצע פעילות גופנית. זה פשוט משתלם לו יותר.

הכותב הוא פיזיולוג ופיזיותרפיסט במכון פיזיולייף בהרצליה לשיקום פיזיותרפי וכושר אישי www.plife.co.il

בזמן מאמץ גופני המוח מפריש

נוירו-טרנסמיטורים, חומרים שמגבירים את פעילות תאי המוח בטווח הקצר, ומשפרים את תפקודו בטווח הארוך

בזמן פעילות גופנית עולה צריכת החמצן של הגוף וזרימת הדם גוברת. התהליך הזה מתרחש בעיקר בשרירים, אך גם המוח נהנה ממנו, מה שמשפר לאורך זמן את זרימת הדם והחמצן לתאי המוח

מאמץ גופני גורם גם לעלייה בהפרשת נוירו-טרופינים, חלבונים שאחראים על חלוקת תאי המוח והתפתחותם בשלבי הילדות, ואחראים גם על הישרדות תאי המוח בגיל מבוגר

עוד כתבות

האחים ויליגר / צילום: אביב חופי

ויליפוד של האחים ויליגר נכנסת לתחום המאפים הקפואים

היקף שוק המאפים הקפואים מסתכם בקרוב ל-110 מיליון שקל בשנה לפי נתוני סטורנקסט, ומי ששולטת בו כיום היא ספקית המזון הגדולה בישראל – תנובה, שמחזיקה 56% מהשוק באמצעות מותג "מעדנות"

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש מנסה לסתום פרצה רשלנית בהסכם עד מדינה

הפרקליטות חתמה על הסכם עד מדינה עם גרשון מסיקה, לשעבר ראש מועצת שומרון, אך לא כללה בו סעיף מתבקש שימנע ממנו לחזור לחיים הציבוריים ● מסיקה הודיע לאחרונה על כוונתו להתמודד שוב על התפקיד, למרות שהיועמ"ש הבהיר לו: "לא עמדת לדין רק משום שחתמת על הסכם עד מדינה. אין זה ראוי שתתמודד לתפקיד שמילאת בעת שביצעת עבירות חמורות אלה"

ביטקוין / שאטרסטוק

תיאום מחירים בביטקוין? הרשויות בארה"ב פתחו חקירה פלילית

החקירה נפתחה ביוזמת משרד המשפטים בחשד לתיאום מחירים בסחר במטבעות דיגיטליים

אג"ח / תמונה שאטרסטוק

כמעט כל מי שקנה קרנות אג"ח מדינה בישראל השנה מופסד

בארה"ב ובישראל תשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות עולות והמשקיעים מפסידים, אך בעוד שבארה"ב המשקיעים מצמצמים חשיפה לאפיק, בארץ המצב שונה ● ומה החלופות?

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דוח פושר לבזק: ירידה של 3.8% בהכנסות בכל מגזרי הפעילות

הרווח הנקי ברבעון הראשון הסתכם ב-260 מיליון שקל בהשוואה ל-350 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד

גביע המונדיאל שייערך ברוסיה / צילום: שאטרסטוק

עוד חודש מתחיל המונדיאל, מי יספק את השידור הכי טוב?

הוט מזהירה מהשהיה בשידורים החיים של המתחרות ● פרטנר - שסובלת בדיוק מהבעיה הזאת - משחקת על המחיר הנמוך ● סלקום מאפשרת להחליף את הממיר - אבל בתשלום ● ו-yes מורידה מחיר לכולם, אבל משלמת על כך מחיר ברווחיות

אריק שמידט / צילום: תומר פולטין

אינוביישן אנדיבורס של אריק שמידט סגרה קרן של 333 מיליון ד'

זוהי הקרן הראשונה שגייסה אינוביישן אנדיבורס של אריק שמידט, יועץ חדשנות למשרד הביטחון האמריקאי, מאז התמזגה עם קרן מרקר

דוחות שנתיים/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

למה הערך הגלום ייעלם מדוחות חברות הביטוח?

חובת הפרסום של דוח על הערך הגלום (שנקרא בקיצור EV) הוגדרה בחוזר ביטוח באוגוסט 2007 ● הדוח נועד להגדיל את רמת הגילוי וכלי הניתוח בדיווח התקופתי של החברות ● בדוחות הרבעון, שיפרסמו בימים הקרובים, ה-EV לא יופיע ● האם מדובר באובדן מידע חשוב?

רועי פולקמן/ צילום: תמר מצפי

הצעת חוק: מסלול השקעה אלטרנטיבי למוכרי דירות להשקעה

על פי נוסח הצעת חוק שתעלה לאישור ועדת השרים לחקיקה בחודש הקרוב, בעלי דירות להשקעה (דירה שניה בבעלות ומעלה) יוכל למכור הדירה ולפתוח חשבון השקעה ייחודי שיוכל ליהנות מדחיית תשלום המס על רווחי הון

שידורי כדורגל/ צילום: שאטרסטוק

מסכים וחבילות: כל מה שצריך לדעת לקראת שידורי המונדיאל

טלוויזיות 4K, הממירים המשתלמים ביותר ורוחב הפס הנחוץ כדי לחוות את המונדיאל באופן הכי טוב ● איזו חברה מציעה את הדיל המשתלם ביותר?

פינטק \ צילום: שאטרסטוק

האם הפינטק הישראלי ימשיך לצמוח גם בלי תמיכה ממשלתית?

בשנים האחרונות הפכה ישראל למרכז עולמי לטכנולוגיות פיננסיות, ומושכת ענקיות כמו אמזון, פייפאל, ויזה וג'יי.פי מורגן ● אלא שסיום תוכנית מרכזי המו"פ של רשות החדשנות, ונתוני גיוס ההון הלא יציבים, מעלים את החשש שהחגיגה תיגמר ● כיצד יכולה הממשלה לעודד את היזמות באחד התחומים השמרניים ביותר?

לוגו: האח הגדול

דרמה ב"האח הגדול": העורכת הראשית פרשה תוך פחות מחודש

רוית ליאור-מנדל הודיעה אמש כי היא לא תשלים את העונה הראשונה אותה הייתה אמורה להוביל, ואותה יחליף רועי עוז ● "האח הגדול" עלתה בתחילת החודש ברשת 13 ואמורה להיות תוכנית הדגל שלה, אך הרייטינג מאבד גובה לאחרונה

אליעזר ריבלין / צלם:  אריאל ירוזלימסקי

רשמת בבית משפט הסמיכה את הקלדנית להציע לצדדים פשרה

עיון מעמיק בדוח השנתי של נציבות תלונות הציבור על שופטים מפרט על אופן הטיפול ב-834 תלונות שהוגשו במהלך 2017 ● 81 תלונות נמצאו מוצדקות ● בין המקרים התמוהים בדוח: פתרון מקורי לעומס? רשמת הסמיכה קלדנית להציע לצדדים הצעות פשרה

יוטיוב / צילום: Shutterstock

לא רק ספוטיפיי ואפל: גם ליוטיוב יש שירות מוזיקה חדש

התחרות בעולם הזרמת המוזיקה מגיעה לנקודת רתיחה, עם ההשקה המדורגת של אפליקציית יוטיוב מיוזיק ● היא תבין את הטעם האישי, תאפשר לחפש שירים לפי המילים ותכין פלייליסטים שמתאימים למזג האוויר ● האם זה יספיק מול ספוטיפיי?

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

הצעת המחליטים לחברת החשמל: ויתור על דיבידנדים עד 2025

עיון במסמך הרפורמה מבהיר שאישור המתווה הנוכחי יצריך לא מעט שינויי חקיקה ● על פי הדוחות הכספיים גובה הדיבידנד שלא חולק למדינה עמד בשנת 2017 על 2.8 מיליארד שקל

תמ"א 38 בצפון תל אביב / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הוועדה המקומית בתל אביב חתמה על תוכניות תמ"א 38 במרכז העיר: "פוטנציאל לתוספת 5,000 דירות"

התוכנית עוד טרם קיבלה מתן תוקף וצפויה לעבור לעיון הוועדה המחוזית מחוז תל אביב ● ההערכות הן שהתוכנית תאושר סופית בשבוע הבא ● יזמי התמ"א חוששים כעת שבעירייה יחזירו את הבקשות שהוגשו לעיון נוסף ומדיניות היטלי השבחה תשתנה

קרנית פלוג/ צילום: אוריה תדמור

פלוג: "הצטרפותנו ל-OECD הציבה בפנינו מראה מטרידה"

נגידת בנק ישראל נשאה דברים היום בכנס השנתי של מכון אהרן למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי הרצליה ● "דמי האבטלה אצלנו קמצניים עד כאב ולא מאפשרים לאנשים בעצם למצוא תעסוקה מתאימה ולמצות את פוטנציאל ההשתכרות שלהם"

טראמפ ובורסת ניו–יורק. ביצוע דומה ב–500 S&P  / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; המניות שינו כיוון לקראת סוף המסחר

הפדרל ריזרב הודיע היום כי כדי לתמוך בהתאוששות השווקים הוא יהיה מוכן לסבול אינפלציה הגבוהה מ-2% באופן זמני ● מרכזות עניין: מוסווקה שוקלת לחסום את בוקינג.קום, מנכ"ל קולג רכש כמות גדולה של מניות החברה, עובדי חברת הקזינו של שלדון אידלסון מאיימים בשביתה

ד"ר קורט ואן-מנסוורט / צילום: באדיבות מעבדת Next Nature Network

"האנושות הולכת מתוך שינה לעבר העתיד הטכנולוגי שלה"

ד"ר קורט ואן-מנסוורט, העומד בראש מעבדת Next Nature Network באוניברסיטת איינדהובן שבהולנד, השיק לפני כשנה את פרויקט HUBOT, סוכנות כוח אדם מומצאת שמציעה עבודות חדשות לרובוטים ובני אדם ● מאז הוא נודד איתה בין תערוכות טכנולוגיה וכנסים בנושאי תעסוקה, בניסיון לצרף את הציבור לדיון על העולם העתידי שאנחנו רוצים לחיות בו

ערן וולף / צילום: מימון ישיר

מנכ"ל מימון ישיר כבר בוחן הקמת בנק דיגיטלי של השנידמנים

הרווח הנקי של חברת המימון הצרכני זינק ברבעון הראשון כמעט פי שלושה והסתכם ב-38 מיליון שקל  ● קבוצת ביטוח ישיר, שנמצאת בשליטת משפחת שנידמן, בוחנת כניסה לתחום הבנקאות הדיגיטלית