גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אני לא צריך להיות ענק כמו הגדולות כדי להרוויח טוב"

מנכ"ל הכשרה ביטוח, שמעון מירון, דוחה את הטענות שלפיהן על רקע הרגולציה הגוברת, לחברות ביטוח קטנות ובינוניות אין זכות קיום: "אני מאמין בחזון הדיגיטלי של סלינגר. הדיגיטל יוצר הזדמנות מטורפת, ואנחנו נהיה אלה שיביאו את הבשורה הזו לשוק"

שמעון מירון  / צילום: רמי זרנגר
שמעון מירון / צילום: רמי זרנגר

כבר שנים לא מעטות שהרגולציה על שוק הביטוח מתהדקת, מעמיקה ומכבידה על הגופים העסקיים בתחום - חברות הביטוח והסוכנים. תהליך זה נמשך בעקביות כבר תחת מספר מפקחים. לדעת רבים התגברות הרגולציה - שלרוב נובעת ממניעים של הגברת התחרות, במטרה לשפר את מעמדו של צרכן הביטוח - עלולה להוביל לא רק להפחתת התעריפים בשוק, אלא גם להכבדה אדירה - במיוחד על חברות הביטוח הקטנות ואף הבינוניות. לחברות אלו יש כריות הון פחותות בהרבה להתמודדות ארוכה עם עלויות הרגולציה הגדלות מחד, ועם שיעור ההכנסות הנשחק מהצד השני.

אחת החברות שסימן השאלה האסטרטגי האמור מרחף מעליה היא הכשרה ביטוח, שבניהול שמעון מירון, ושבשליטת היו"ר אלי אלעזרא. מדובר בחברת ביטוח ותיקה, שפועלת בערוצים מסורתיים של מכירה דרך סוכני הביטוח, ושפועלת במרבית תחומי הביטוח.

בראיון ל"גלובס", משדר המנכ"ל מירון כי האתגרים אמנם קיימים, אבל הוא אופטימי, ורואה את העתיד של החברה בעולם הדיגיטלי.

- יש כאלה שמאמינים שלחברות ביטוח שאינן גדולות אין זכות קיום בשוק הביטוח בעולם של רגולציה גוברת (כולל משטר ההון החדש), של מלחמות על המחיר ושל האחדה של מוצרי הביטוח (קומודיזציה). יש לכם זכות קיום?

"אני לא מאמין לאמירות אלה בכלל. הדיגיטל טורף את הקלפים ויוצר הזדמנות מטורפת, בעיקר לחברות כמו הכשרה. למה? כי הלקוח מחפש מחיר טוב, מוצר חכם, נוחות ושירות. במצב כזה, המותג של הביטוח לא מעניין אותו, כי אם המוצר הדיגיטלי, והבסט-אינווסט (פוליסות חיסכון פרט, שלא זכאיות להטבות מס כמו החיסכון הפנסיוני, ר' ש') מוכיח את זה. מה גם שהסולבנסי 2 משפר את תמונת ההון שלי.

"אני מאמין בחברה שלנו, שתהיה דיגיטלית ותביא את הבשורה בתחום הזה לשוק. אני מאמין בחזון הדיגיטלי של דורית סלינגר. אני לא צריך להיות ענק כמו הגדולות כדי להרוויח טוב - ויש דוגמה: איי.די.איי ביטוח (ביטוח ישיר), שעושה זאת בגלל שיטות העבודה שלה. אפשר לעשות זאת גם עם סוכני ביטוח, שגם הם צריכים לחולל שינוי אצלם. זה יהיה מאתגר אבל יש על מה להישען".

מירון (47) מציין בימים אלה כשנה בתפקידו הנוכחי. הוא מקורב לאלעזרא ונחשב לאיש אמונו עוד קודם למינויו למנכ"ל. קודם לכן היה מנהל פעילות ביטוח החיים והפיננסים בחברה.

"כשנכנסתי לתפקיד, אחד הדברים שבחנתי היה איך אני רואה את הכשרה בעולם המשתנה של הביטוח, ובעיקר מול החברות הגדולות, הדומיננטיות והחזקות, וחשבתי איך אני מביא אותנו לידי ביטוי. את הכיוון הנכון מצאתי בתחום הפיננסי, הבסט-אינווסט, כשהבאנו את כל חברות ההשקעות הטובות במשק לנהל את הכסף, ויצרנו פה שינוי מטורף. אנו מייצרים הפקדות חד-פעמיות חדשות למוצר הזה של כ-350 מיליון שקל לחודש, כך שרק בפוליסות הפיננסיות, יש לנו צבירה של כ-5 מיליארד שקל כיום. זה נקרא לחולל שינוי. כמו כן, עלינו מ-80 מיליון שקל הפקדות חד-פעמיות לחודש לפני כשנה, לכ-350 מיליון שקל כיום".

- אבל כעת יש את הגמל להשקעה, וזה איום על המוצר ועליך, כי ניהול ההשקעות הוא לא שלך, כי אם של חברות הגמל של בתי ההשקעות, שיוכלו למכור מוצר שכזה בלעדיך.

"ישנה הפרדה בין שני המוצרים. ילין לפידות, למשל, לא מביאים לי שקל למוצר אלא 'רק' מנהלים את ההשקעות במוצר, ואילו אני מתפעל, מביא את הסוכנים אל הלקוחות ומביא את הכסף, כך שאין לי תלות במנהל השקעות. לדעתי פוליסת החיסכון לפרט לא מאוימת מהגמל להשקעה שמוגבל ב-70 אלף שקל. כיום יש לנו חמישה בתי השקעות: ילין לפידות, אלטשולר שחם, מיטב דש, פסגות והכשרה ביטוח - מסלול משלנו".

- לאן אתה רוצה לקחת את החברה?

"בחנו וראינו שהמותג שלנו לא ממש מוכר אצל הלקוחות. אנו פועלים לחלוטין דרך סוכני ביטוח ולא בשיווק ישיר, וקיבלנו החלטה, על סמך בחינה של מה שקורה בעולם, ומחשבה להיכן השוק פה צועד. למשל, שמנו דגש על דיגיטל וגם הקטנו את מספר הסוכנים שאנו עובדים מולם אבל העמקנו את הקשר עם הסוכנים שנשארו איתנו. ככלל, אנו רוצים להקל על הסוכן בעולם הפרט באמצעות הדיגיטציה, ובכך לפנות את המשאב של הסוכנים ולהוביל את הסוכנים לעולם העסקים. נעבור כל עיר ונבחר מספר סוכנים מהעיר, שדרכם נפנה לעסקים קטנים ובינוניים, עד מאתיים עובדים, עם פתרונות עסקיים אלמנטריים.

"כמו כן נטייב את ערוץ השיווק וגם לטייב את איכות הלקוחות - נהיה עם מסננת הרבה יותר אפקטיבית בחברה, הודות לדיגיטציה. נעביר את השליטה החיתומית לחברה, מידי הסוכן.

"במקביל, נקים חטיבה לתכנון פיננסי - תחום שיש בו חלל ריק, שכולל לא רק את החיסכון הפנסיוני אלא גם ייעוץ מס, ייעוץ פרישה ועוד".

- החל מ-1 באוגוסט אין לך וליתר הענף אישור למכור ביטוח אובדן כושר עבודה (אכ"ע), וזה גם אומר שאין מכירות של ביטוח מנהלים. זו צרה בעיקר עבורך, מאחר שלך אין פנסיה.

"נכון. כרגע עצרתי את השיווק, עד שאקבל את האישור לאכ"ע, ואני מעריך שבחודשיים הקרובים לא נמכור ביטוח מנהלים. אך זה לא מטריד אותנו, כי הרווחיות במנהלים היא מינורית יחסית, וזה לא משפיע על הרווחיות של החברה. מה גם שבימים אלה אנו בשלבים מתקדמים לאישור פוליסה עם מקדמי קצבה מובטחים לניוד פוליסות ותיקות שקיימות בשוק. נעשה את זה בשיתוף פעולה עם אלטשולר שחם, שהוא זה שינהל את ההשקעות בבלעדיות - רק את כספי הפוליסות שינוידו (ולא את התיק הקיים) - וכך אביא בשורה לאלה עם התיקים הגדולים. כך גם אחתוך את דמי הניהול, גם אשמור על המקדם המובטח וגם אביא ניהול השקעות של בית השקעות מוביל - וזו בשורה לציבור".

לדברי מירון, יש גם דברים "נוכחיים" בחברה שדורשים שינוי: "במרבית הפרמטרים היינו מהאחרונים בענף, בשירות, בתשואות ובעוד. שמנו לעצמנו למטרה לעלות מעלה בהשוואה ענפית. למשל, בשירות לקוחות הכפלנו את כמות כוח האדם, והכנסנו מערכת חדשה שתומכת בשירות, כדי שנהיה בשלישייה המובילה בענף בשירות.

עוד כתבות

סופרגז / צילום: יחצ באחריות יפעת

עזריאלי שוב מנהלת מגעים למכירת חברת סופרגז, הפעם לקבוצת אלקו של משפחת זלקינד

מעדכון שפרסמה עזריאלי עולה כי התמורה הצפויה בעסקה עומדת על כ-770 מיליון שקל ● עוד ציינו בעזריאלי כי כשליש מסכום העסקה "צפוי להיות משולם כתמורה נדחית" ● ב-2015 ניהלה עזריאלי מו"מ למכירת סופרגז לחברת המזגנים תדיראן תמורת כ-430 מיליון שקל, אך העסקה לא יצאה לפועל

אריק פינטו/  צילום:  איל יצהר

פינטו עשוי לפרוש מבנק הפועלים עוד לפני סוף השנה

אריק פינטו הסתייג ממינוי קוטלר לתפקיד המנכ”ל וניסה לקדם מול הדירקטוריון מועמד שצמח בבנק ● הוא יפרוש מהבנק לאחר שקוטלר ייכנס לתפקידו וככל הנראה שלפני סוף השנה, שהיה המועד המקורי לפרישה • שינויים נוספים לקראת הגעת המנכ”ל החדש: המשנה למנכ”ל ארז יוסף, שבעצמו התמודד על תפקיד המנכ"ל, הודיע על פרישתו • קוטלר יצטרך לגייס לפחות שני מינויים בכירים להנהלה • פינטו ל"גלובס": "אשאר ככל שאדרש"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד תעמוד בראשות הימין החדש במקומו של נפתלי בנט

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד הודיעה על המשך דרכה הפוליטית, היא תתייצב שוב לצד נפתלי בנט במפלגה שהקימו יחדיו, אך הפעם תעמוד בראשה במקום בנט ● המהלך צפוי להגביר את הלחץ על רפי פרץ לוותר על המקום הראשון באיחוד מפלגות הימין ● בנט: "המדינה חשובה יותר מקידום אישי"

רוני דניאל / צילום: איל יצהר, גלובס

התבטאות רוני דניאל על האונס בקפריסין גררה מאות תלונות לרשות השנייה

לא פחות מ-700 תלונות התקבלו ברשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לאחר התבטאותו של רוני דניאל בתוכנית "הקבינט" ברדיו 103 על חקירת אונס הצעירה הבריטית בקפריסין ● דניאל עצמו התנצל בהמשך והבהיר: "מעולם לא חשבתי להתייחס בקלות דעת לאירוע כל כך חמור"

קניון עזריאלי עכו / צילום: איל יצהר, גלובס

למה גנזו קניוני עזריאלי את התוכנית להקמת מרפסת בקניון

קבוצת עזריאלי ביקשה להקים מרפסת פתוחה בקניון שלה בעכו, אלא שאז הגיעה התנגדות מהמשרד להגנת הסביבה ● הסיבה: קרבתו למפעל שבו חומרים מסוכנים ● רק לאחרונה פונה הקניון בשל דליפת אמוניה ממפעל גלידות סמוך ● לאור ההתנגדות, בעזריאלי ביטלו את תוכנית המרפסות

אחיות / צילום: Shutterstock

האחיות מאיימות להשבית את מערכת הבריאות החל מיום שלישי: "העבדות עברה מהעולם"

מדובר בשביתת אחיות כללית במתכונת חירום בכל מערכת הבריאות, אם כזו תצא לפועל ● הסתדרות האחיות מוחה על עומסים כבדים במחלקות, היעדר תקנים מספיקים והפחתה משכר האחיות בישראל  - "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה. על כן החלטנו די לעומסים וכן למטופלים"

מודעת פרסום התואר במכללה./ צילום מסך מאתר מכללת עמק יזרעאל

מדעי העשב: גם מוסדות הלימוד קופצים על גל הקנאביס

וגם: דוד גל מונה לסמנכ"ל שיווק ותכנון אסטרטגי, חן חגי כהן מצטרפת לדירקטוריון רשת קמעונות המזון שבשליטת אביה, שלום חגי, יורם בן זאב צורף כדח"צ לדירקטוריון קרדן נדל"ן, ג'וזף סמברג הגדיל ההחזקה בחברת הטכנולוגיה סרגון ו-Wix פותחת משרד בטוקיו

קווין פייגי והאחים רוסו / צילום: מריו אנזואוני, רויטרס

מלכי העולם: "הנוקמים" ניצחו את "אווטאר" - שברו את שיא ההכנסות

הסרט "הנוקמים: סוף המשחק" עקף את הסכום שהרוויח "אווטאר" ברחבי העולם - כך הכריז קווין פייגי, נשיא אולפני מארוול, בפני קהל מעריצים בכנס "קומיק-קון" ● זו הפעם הראשונה מזה 22 שנה שהסרט בעל ההכנסות הגבוהות ביותר אינו של הבמאי ג'יימס קמרון

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

פגיעה באמזון או קידום תחרות: מה עומד מאחורי ההתערבות של טראמפ בחוזה הפטנגון?

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי בכוונתו לבחון מקרוב את תהליך הענקת החוזה להעברת דאטה של הפנטגון לענן, המכונה JEDI, ששוויו מוערך בעשרה מיליארד דולר לפי דיווחים ● נכון להיום, על החוזה נותרו שתי מתחרות - אמזון ומיקרוסופט

בית חולים בישראל.  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עד סוף השנה: הסוף להיגררות עם טופסי 17 לבתי חולים

במשרד הבריאות מתכננים להשיק עד סוף השנה פורטל זימון תורים לאומי ושיתוף מידע אדמיניסטרטיבי בין ארגוני בריאות - מטופלים יוכלו לראשונה להזמין תור אונליין למרפאות ומכונים בבתי חולים, דבר שלא קיים כיום

עגורן / צילום: שלומי יוסף

עגורנאי "עשה מנגל" בגובה עשרות מטרים באתר בנייה - והושעה

מינהל הבטיחות השעה עגורנאי למשך חודש בעקבות מקרה בו הוא הפעיל מנגל בתא העגורן במהלך יום עבודה ● את הסרטון הפיץ העגורנאי בעצמו ● ביקור פקחי מינהל הבטיחות באתר חשף ליקויי בטיחות אחרים באתר שהביאו לסגירתו עד לתיקון הליקויים

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

החוק לעידוד בניית דירות להשכרה: אפילו דירה אחת לא הוקמה

מאיר שטרית, יוזם החוק לעידוד בניית דירות להשכרה: "יש לבטל את הפטור לקופות מוסדיות על השקעותיהן בחו"ל ולתת להן פטור רק על השקעות בישראל"

בניין הראל / צילום: איל יצהר

הראל נכנסת לעסקי הנפקת האג"ח להשקעה בפיקדונות: דירוג מקדמי Aaa לגיוס של עד 2 מיליארד שקל

במסגרת הגיוס מציעה הראל אג"ח בתשואה של 0.45% צמוד לריבית בנק ישראל, עם קרן שתיפרע בתשלום אחד ביולי 2024 ● אלה פיקדונות הייתה הראשונה שזיהתה את חלון ההזדמנויות לביצוע הנפקות המיועדות להשקעה בפיקדונות בנקאיים

איל זילברמן / צילום: שי אוקנין

הכירו את החברה שכל מי שהשקיע בה הרוויח, ויש כאלה שהרוויחו במיוחד

חברת בדיקות התוכנה, שהשליטה בה נמכרה לאחרונה לקרן הזרה ברידג'פוינט לפי שווי שהוערך ב-420 מיליון דולר, החליפה לא מעט ידיים ב-20 השנים האחרונות, כולל שתי חברות ציבוריות וקרן השקעות מקומיות ● כולן הרוויחו יפה, אך לנוכח השווי בעסקה הנוכחית, הן לבטח הרגישו תחושה של פספוס

יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי תע"א / צילום: יונתן בלום

חוסר יעילות והפסדים של עשרות מיליוני שקלים: תע"א נערכת לפיטורי 600 עובדים

הפיטורים צפויים להתרחש בכלל יחידות וחטיבות החברה ● בתחילת השנה פיטרה החברה 200 עובדים במסגרת צעדי ייעול שאיחדו את כל פעילויות החטיבות האזרחיות שלה ● תוקפו של הסכם העבודה עם ועד העובדים יפוג בסוף אוגוסט, והוועד צפוי להתנגד לפיטורים נוספים בחברה

פרופ' ירון זליכה ויחיאל שמן, יו"ר ועד עובדי פלאפון / צילום: יח"צ

נערכים להמשך המו"מ: פרופ' ירון זליכה ייעץ לוועד עובדי פלאפון

יו"ר ועד העובדים בפלאפון: "ההסכם הקיבוצי שהושג בבזק בינלאומי לא מחייב אותנו"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק הפועלים: השוק לא השתכנע שבנק ישראל מתכוון להעלות ריבית

הודעת הריבית האחרונה של בנק ישראל כללה תחזית אופטימית להעלאת הריבית, בניגוד לבנקים מרכזיים בעולם ● השוק לא קנה את התחזית, ובנק ישראל בבעיה

מניית אמזון על מסכי וול סטריט רגעים לאחר ההגעה לשווי טריליון דולר / צילום: Reuters

לקראת השבוע בשווקים: מבול דוחות בוול סטריט ואפשרות להורדת ריבית באירופה

הבנק המרכזי של אירופה צפוי להכריז על גובה הריבית ביום חמישי הקרוב ● כלכלני לידר שוקי הון מעריכים כי יו"ר הבנק מריו דראגי עשוי להוריד את הריבית ● המתיחות מול איראן חוזרת לכותרות - בריטניה נערכת לסנקציות על הרפובליקה ● בוול סטריט עונת הדוחות מעלה הילוך עם פרסום שלל דוחות, בהם אלה של פייסבוק, אמזון, גוגל ופייסבוק ● התחזית השבועית של "גלובס"

ד"ר שמעון אקהויז / צילום: איל יצהר

חברת המכשור לטיפול בתסחיפים פילטרלקס מדיקל גייסה 3 מיליון דולר

פילטרלקס מדיקל (Filterlex Medical), המפתחת מכשיר המגן מפני תסחיפים במהלך ניתוחי צנתור, היא בבעלות ד"ר שמעון אקהויז ● בראש החברה עומדת הממציאה, המייסדת והמנכ"לית סיגל אלי, מומחית בתחום ההדמיה ההתערבותית הקרדיולוגית

דירקטוריון / צילום: שאטרסטוק

חברה דואלית יכולה לוותר לחלוטין על הדח"צ

התעקשות על דח"צ בחברות אלה היא לדעתי פורמליות יתרה שאינה נדרשת, במקום שבו כבר יש בקרה מספקת על פעילות ההנהלה ● בחברות שנסחרות בארה"ב נדרש שיהיה רוב לדירקטורים שהם עצמאיים, כך שאינטרס המשקיעים מהציבור מיוצג מבלי שיהיה צורך פורמלי ● אז תנו לכוחות השוק לעשות את שלהם