גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תודה לאלוהי החשבונאות

דוחות סלקום: ממשיכה לחדור בעוצמה מרשימה לעוד ועוד בתי אב בישראל

סלקום / צלם: יחצ
סלקום / צלם: יחצ

הדוחות הכספיים של חברת סלקום  אשר דלפו בשוגג, לרבעון השני של 2017, התקבלו באופן חיובי בשוק ההון והמניה הגיבה לפרסומם בעליות שערים נאות. הדוחות הללו מלמדים כי ההכנסות הרבעוניות נותרו יציבות בסך של 962 מיליון שקל, בעוד הרווח הנקי צמח לסך של 45 מיליון שקל, לעומת 26 מיליון שקל ברבעון הקודם. ה-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) טיפס לרמה של 237 מיליון שקל, לעומת 201 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה.

עיון דקדקני יותר במקורות השיפור הנאה ב-EBITDA, מגלה תמונה אפרורית של הביצועים, במיוחד אם מביאים בחשבון את העובדה שברבעון השני השנה הכירה החברה לראשונה בפירות הסכם שיתוף הרשתות עם חברת גולן טלקום. בנוסף, רשמה סלקום ברבעון הכנסות אחרות בסך 12 מיליון שקל, בעקבות מכירת החברה הבת רימון. רווח חד פעמי זה מסביר חלק מהותי מן השיפור ב-EBITDA ביחס לרבעון הקודם.

סלקום התנדבה ליישם את התקן החשבונאי IFRS 15 החל בחודש ינואר 2017, במקום לאמצו בתחילת ינואר 2018 כפי שמחייבת התקינה. תקן זה מאפשר לחברה להוון הוצאות רכישת לקוח ולהכיר בעמלות משווקים חיצוניים ועמלות עובדים כנכס במאזן, ולהפחיתו על פני שנתיים-שלוש בדוח הרווח והפסד.

פרץ ההתנדבות החשבונאי של סלקום תרם ל-EBITDA הרבעוני שלה כ-25 מיליון שקל בקירוב, בהמשך ישיר לתרומה דומה ברבעון הראשון של השנה. במונחים שנתיים צפוי שינוי חשבונאי זה להגדיל את ה-EBITDA בכ-100 מיליון שקל. הוקוס-פוקוס חשבונאי זה מייצר רוח גבית לתמחור המניה, יש מאין, שכן חברות תקשורת מסוגה של סלקום נסחרות בדרך כלל במכפיל EV EBITDA של 6-7, כך שאימוץ התקן החשבונאי יצר שווי שוק תיאורטי של 600-700 מיליון שקל.

שינוי מגמה או עוד מבצע מדהים?

במהות העסקית, הדוחות מלמדים כי ההכנסות משירותי סלולר של סלקום מדשדשות, ובשקלול הסכם גולן ועונתיות - נותרה ההכנסה הממוצעת מלקוח קפואה. החברה איבדה כ-13 אלף מנויי סלולר ברבעון השני - אולי לא דרמה גדולה, אך לשם השוואה, זהו מספר מנויי הטלוויזיה שגייסה סלקום ברבעון.

ברבעון המקביל אשתקד עמדה ההכנסה הממוצעת מלקוח סלולרי (ARPU) על 66 שקל, למול הכנסה ממוצעת של כ-60.8 שקל ברבעון זה - כך שכל הצמיחה שרשמה סלקום בהכנסות הפעילות הקווית שלה, לא איזנה את הדעיכה בהכנסה הממוצעת ממנוי סלולרי. כל זמן שלא יחול שינוי מגמה ב-ARPU מהסלולר, תתקשה החברה להציג שיפור מהותי ופרמננטי ברווחיות. בשנה האחרונה ישנם רבים המעריכים כי היפוך המגמה בסביבת המחירים בסלולר מצוי מעבר לפינה, עקב השינויים במבנה הענף והרווחיות האפסית בתחום, ואולם נכון להיום הדבר היחיד שנמצא מעבר לפינה זה עוד מבצע מדהים של ספק סלולר.

ההישג האסטרטגי המשמעותי של סלקום בשנה האחרונה, שניכר גם ברבעון המדווח, אינו מקבל ביטוי מוחשי ברווחיות החברה: מדובר בעובדה שסלקום ממשיכה לחדור בעוצמה מרשימה לעוד ועוד בתי אב בישראל. לחברה היו בסוף הרבעון השני השנה 189 אלף מנויי תשתית אינטרנט ו-137 אלף מנוי טלוויזיה, והיא גייסה במהלך הרבעון 16 אלף מנויי תשתית ו-13 אלף מנויי טלוויזיה. ניתן להעריך כי כניסת פרטנר לשוק הטלוויזיה תגרור האטה בקצב גיוס המנויים של סלקום, עם זאת יישום קרב של שוק סיטונאי על גבי תשתית הוט, עשוי לשמר ואף להאיץ את קצב גיוס המנויים לתשתית האינטרנט.

מדובר במאמץ אסטרטגי שהיכולת לבצע מוניטיזציה שלו לשורת הרווח והפסד היא נגזרת של בעלות עתידית על תשתית קווית, שתחליף את תשלומי העתק לבזק - שבהעדר תשתית קווית עצמאית של סלקום, היא הנהנית הגדולה מהמצב. ביום שבו לסלקום תהיה תשתית קווית רחבה, אשר תכסה חלקים רבים במדינת ישראל, היא תוכל לתרגם את החדירה לבתי האב בישראל לרווחיות משמעותית. ואולם, הבשלת מאמץ שכזה תארך תקופה לא קצרה.

■ הכותב הוא האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. הכותב ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

5 דברים על קופות גמל

5 דברים שצריך לדעת על קופות גמל להשקעה

מה זה, איך משתמשים בזה לניהול הכסף, כמה זה עולה ולמי זה מתאים: המדריך המקוצר לקופות גמל להשקעה ● הטיפ היומי

מטוס אל על בנתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

גורם באל על: "החלטות הממשלה עשויות להביא את החברה לקריסה"

בחברת התעופה טוענים כי החלטת המדינה להרחיב את רשימת המדינות מהן יידרש בידוד לחוזרים תביא לנזק של עשרות מיליוני דולרים ● "ניאלץ לעשות התאמות בכוח האדם ותוכנית התייעלות עמוקה"

ישיבת הממשלה לאישור התקציב אתמול / צילום: Reuters, אביר סולטן

רק 7 מתוך 21: הממשלה לא נתנה לציבור מספיק זמן להגיב להצעות חוק

מנתוני התנועה לאיכות השלטון עולה כי מתוך 21 תזכירי חוק שהגישה הממשלה רק שבעה חוקים בלבד היו פתוחים להערות הציבור ● מנהל מחלקת מדיניות וחקיקה בתנועה לאיכות השלטון, עו"ד הידי נגב, אמר לגלובס כי "הממשלה מבקשת לחוקק בצורה חפוזה ומבלי שהתחשבו בהשלכות. מה יש להם להסתיר?"

שיא של שנה וחצי בגיוסי אג"ח קונצרניות / צילום: Shutterstock, Vintage Tone

הנפקות בת"א זה בעיקר אג"ח קונצרניות: 11.6 מיליארד שקל גויסו בחודש יולי

שלוש הנפקות ענק, של עזריאלי, אלביט וחברת החשמל, העמידו שיא גיוסים חודשי של שנה וחצי ● מנכ"ל מידרוג: "לאור הריביות והמרווחים הנמוכים, שוק החוב הקונצרני ממשיך להיות אטרקטיבי"

לירון אוזר ופיונה ביברשטיין, בעלות MYROO / צילום: סלפי

"אנחנו לא רשימת קניות לילד ראשון שמלאה בדברים שלא צריך. חשוב לנו לא ליצור צרכנות מיותרת"

לירון אוזר ופיונה ביברשטיין, בעלות MYROO ● אוזר בת 40, נשואה ואם לשלושה מתל אביב; ביברשטיין בת 36, נשואה ואם לשניים מתל אביב ● "להיות עם אדם שיש לו אותו פשן זה מאוד מחזק ומעצים. הפעם העסק מצליח בזכות זה שיש לי שותפה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

12 מיליארד שקל מהנאסד"ק למדינה? בבנק ישראל מצננים את האופטימיות

התחזית האופטימית של האוצר לגבי ההכנסות ממסים כתוצאה מהעלייה הצפויה בנאסד"ק לא מותירה את הנגיד אדיש ● ירון על הערכת התקבולים ממסים: "לנהוג בשמרנות"

בקבוק בירה הייניקן / צילום: יח"צ

היתרון הרגיל של הייניקן יאט את השיקום שלה

שיעורי התחסנות נמוכים בשווקים המתעוררים בולמים את המבשלה השנייה בגודלה בעולם

אסף וונד, מנכ"ל היפו / צילום: איל יצהר

היפו נכנסה בצליעה לוול סטריט: רוב בעלי מניות ה-SPAC שרכש אותה העדיפו לצאת מהעסקה

חברת הביטוח הדיגיטלי מישראל השלימה את מיזוגה ל-SPAC לפי שווי של 5 מיליארד דולר, אך היקף הגיוס קוצץ ל-550 מיליון דולר ● את חברת Reinvent Technology הממזגת הקימו מייסדי לינקדאין וזינגה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

ממאנדיי ועד פייבר: תקופת הדוחות הגיעה, וזה מה שצפוי לישראליות בוול סטריט

עונת הדוחות בוול סטריט בשיאה, וגם הענקיות הישראליות יפרסמו את תוצאותיהן הרבעוניות - בהן מאנדיי, פלייטיקה וג'יי פרוג ● אילו חברות יתקשו לשחזר את הצמיחה האדירה שרשמו בשנת הקורונה, מי עדיין לא הגיעו לשיא שלהן - ומי יסיימו עוד רבעון מבלי להגיע לרווחיות?

רומן זדורוב בדיון, היום / צילום: גיל אליהו

רומן זדורוב ישוחרר למעצר בית עד לסיום המשפט החוזר

15 שנה אחרי תחילת הפרשה, המחוזי בנצרת קבע כי רומן זדורוב, שהורשע ברצח הילדה תאיר ראדה, יוכל להשתחרר בזמן שיתנהל נגדו המשפט החוזר ● השופט טהאה ערפאת, שהוא אינו נמנה עם הרכב השופטים במשפט החוזר, קבע כי זדורוב ישוחרר תחת איזוק אלקטרוני וישהה בביתו

אנטנת סלולר / צילום: Shutterstock

המתנה דרוכה להחלטת צה"ל בנושא מכרז הדור החמישי בסלולר

לאחר שהוגשו המענים לבקשת המידע של צה"ל בנושא, מתגבשות הקבוצות ונערכות למכרז ● סלקום מתכוונת להוביל קבוצה עצמאית, בטענה כי התעשיות הביטחוניות לא אמורות להוביל מכרזים בתחום שהן לא מבינות בו

רומן זדורוב / צילום: דודי ועקנין

הכוכבית הגדולה מאחורי החלטת המחוזי לשחרר את זדורוב למעצר בית

ביהמ"ש המחוזי בעצם קבע: לשחרר אני חייב בגלל תקדים רוצחי דני כץ ז"ל, אבל לפחות אני חופשי לקבוע תנאים כספיים כבדים ככל האפשר כתנאי לשחרור ● כמו בנושאים רבים אחרים, סביר להניח כי הנושא יוכרע בסופו של דבר ע"י ביהמ"ש העליון

נחלי האסי סוף המסלול / צילום: כדיה לוי

מנחל האסי ועד מגדלי עזריאלי בתל אביב: מתי הקרקע היא "פרטית", ומתי היא שייכת לכולם?

למי שייכים נחל האסי, שטחי הקיבוצים והמושבים והמגרשים שעליהם נבנו גורדי השחקים של תל אביב? לכאורה, יש מקרים שבהם הקרקע היא פרטית, וניתן לרכוש עליה בעלות; אך יש כלכלנים שאומרים: הקרקע - וכל משאבי הטבע - הם תמיד של כולם האזינו

נתב"ג בימי קורונה / צילום: אנדי ריקובר

בידוד לחוזרים מיוון וארה"ב: מתי תהיו זכאים להחזר על כרטיסי הטיסה?

18 מדינות חדשות נוספו לרשימה של מדינות שהשבים מהן מחויבים בבידוד, בהן גם איסלנד, בולגריה וגרמניה ● מה עושים אם יש לכם כרטיס טיסה לאחד מהיעדים האלה, והאם תוכלו לקבל את כספכם בחזרה?

ארנון בר-דוד / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

ההסתדרות בפנייה לשר האוצר: יש לסייע לחברות התעופה

חברות התעופה הרימה מעט את הראש בעת האחרונה, אבל עכשיו, עם הגדלת רשימת המדינות המחייבות בידוד בחזרה לארץ, הן חוזרות חודשים לאחור ● יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, כתב בפנייה דחופה לליברמן: "פעל במהירות להזרמת כספים להצלת ענף התעופה בישראל"

נדרשת חשיבת עומק תכנונית. תל־אביב / צילום: Shutterstock

הפתרונות של הממשלה ליוקר הדיור הם בעיקר שידור חוזר של כישלונות מהעבר

ראש הממשלה בנט ושר האוצר ליברמן הכריזו כי חוק ההסדרים והתקציב שאושרו בממשלה יתנו מענה ליוקר המחיה ● אבל בכל הנוגע למשבר הדיור נדמה שיש לא יותר ממאבקים גדולים על צעדים קטנים ● מה בכל זאת עשוי להביא לשינוי ממשי?

כפיר נבון, מנכ"ל סופרגז / צילום: אלדד רפאלי

רוצים אמריקה: סופרגז רכשה 30% מחברת אנרגית מתחדשת בארה"ב

החברה מדווחת כי רכשה תמורת 25.5 מיליון דולר 30% מחברת Balanced Rock Power (BRP) שפועלת בתחום ייזום ופיתוח של פרויקטים פוטו-וולטאיים ופרויקטי אגירת אנרגיה

שר האוצר אביגדור ליברמן בכנס Gexcutives / צילום: איל יצהר

"זו למעשה העלאת מסים": הפרק בחוק ההסדרים שמטריד את מומחי המס

בין שלל החקיקה המוצעת במסגרת "התוכנית הכלכלית" בחוק ההסדרים, ברשות המסים ובאוצר מבקשים להעביר תיקוני חקיקה שאמורים לעדכן את כללי המיסוי החלים על שותפויות בישראל ● לדברי מומחי מס, "החקיקה יוצרת מגבלות חדשות שיביאו להגדלת הכנסות המדינה ממסים, וזו למעשה העלאת מסים, העומדת בניגוד להבטחות שר האוצר"

השריפות בטורקיה, החודש / צילום: Associated Press

רק 5% מהישראלים מוטרדים ממשבר האקלים

במכון הישראלי לדמוקרטיה בדקו את עמדות הציבור לגבי הטלת מס על כלים חד פעמיים וכלפי משבר האקלים עצמו ● וגם: שורה של מינויים חדשים במגוון חברות ● אירועים ומינויים

דיון ועדת הכספים הבוקר / צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

ועדת הכספים התכנסה לדון בתושבי עוטף עזה, נציגי הממשלה לא באו - והיו"ר פוצץ את הדיון

אף נציג ממשרדי הממשלה לא הופיע לדיון ועדת הכספים בנוגע לפיצוי לתושבי עוטף עזה שנאלצו לעזוב את בתיהם במבצע שומר החומות ● יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, נעל במחאה את הדיון ואמר: "לשבת במשרדים זה מאוד נוח, אבל אתם צריכים להגיע ולתת פה תשובות לתושבים"