גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נסגר מכרז "דירה להשכיר" ורשות מקרקעי ישראל בירושלים

המכרז, זו זכתה אשטרום, מאפשר בניית 338 דירות להשכרה ארוכת-טווח ב-3 בנייני מגורים ועוד 112 דירות בבניין נוסף, אותן הזוכה יוכל למכור בשוק החופשי ללא מגבלה

מכרז דירה להשכיר בירושלים אשטרום / קרדיט הדמיה: 3Ddesign
מכרז דירה להשכיר בירושלים אשטרום / קרדיט הדמיה: 3Ddesign

נסגר המכרז שפרסמה החברה הממשלתית "דירה להשכיר" יחד עם רשות מקרקעי ישראל בירושלים. מדובר במכרז שנסגר להגשת הצעות בתחילת השבוע והיום (ה') הוכרזה ההצעה הזוכה. המכרז מאפשר בניית 338 דירות להשכרה ארוכת-טווח ב-3 בנייני מגורים ועוד 112 דירות בבניין נוסף אותן הזוכה יוכל למכור בשוק החופשי ללא מגבלה. במכרז זכתה חברת אשטרום שהציעה 176.6 מיליון שקל.

הצעתה של אשטרום גברה על הצעות אחרות שהגישו חברות אחרות בהן חברת דונה, אפריקה ישראל, שפיר הנדסה, אזורים, אביב יחד עם סלע קפיטל, שיכון ובינוי ושותפות בין חברת מנרב לקרן הריט מגוריט.

נציין כי 112 הדירות למכירה במסגרת הפרויקט מאוחדות בבניין אחד שכולו למכירה ולא מדובר במכירה במסגרת מחיר למשתכן או דירות מוזלות אלא מכירה של כל הדירות לציבור הרחב במחירי שוק חופשי. עוד נציין כי עובדה זו הופכת את הזכייה במכרז אטרקטיבית משום שכמעט כל מכרזי המדינה משווקים במתכונת מחיר למשתכן ומלאי המגרשים לפרויקטים "רגילים" מצומצם מאוד בשוק. באוצר ובדירה להשכיר התייחסו היום לסוגייה זו ומסרו כי "בתיאום עם מטה הדיור במשרד האוצר, ובמטרה לאפשר ביצוע פרויקט שייתן מענה לביקוש השכירות וישמור מחיר מוזל עבור השוכרים, הוחלט כי בניין אחד מתוך ארבעת בנייני הפרויקט, יצא למכירה מיידית".

המגרש שיצא למכרז ממוקם במתחם הדסה בירושלים, בשכונת קריית היובל, בין הרחובות הנרייטה סאלד, יעקב טהון וצ'ילה, ובסמוך ל"גן המפלצת" (גן רבינוביץ'). את התוכנית תכנן האדריכל יגאל לוי. ארבעת בנייני המגורים שייבנו בפרויקט יהיו בני 18 קומות ויכללו גם 6,000 מ"ר למסחר ותעסוקה. עוד ייבנו בפרויקט: מרתפי חניה, שטחי מסחר, ושטחים ירוקים. נציין כי לזוכה במכרז גם מספר מטלות נוספות כמו פיתוח שטח ציבורי גדול במתחם ופיתוח מגרש חניה סמוך.

בדומה לכלל הפרויקטים של דירה להשכיר, רבע מהדירות המיועדות להשכרה ארוכת-טווח יהיו דירות המיועדות לזכאים בהן שכר דירה מפוקח הנמוך בכ-20% ממחיר השוק. דירות אלו ישווקו בהגרלה בעוד הדירות הנוספות יוצעו לשכירות בשוק החופשי לכלל הציבור. את הדירות מתחייבת הזוכה במכרז להשכיר ולנהל במשך 20 שנה, לאחר מכן תוכל למכור הדירות. עוד נציין כי היזם יהיה רשאי למכור את שטחי המסחר והתעסוקה כנכס מניב בתום תקופת ההקמה ולאחר אכלוס.

דירה להשכיר מיוצגת במכרז הדסה הקטנה בידי עורכות הדין סיוון אטיאס ונטלי פירשט ממשרד מ.פירון ושות'.

"תוצאות המכרז מוכיחות את הצורך הציבורי בהיצע גדול של דירות לשכירות ארוכת-טווח", כך אמר היום שר האוצר משה כחלון לאחר פרסום תוצאות המכרז, "לצד תכנית "מחיר למשתכן", פיתוח שוק מוסדי להשכרה ארוכת-טווח הוא חלק בלתי נפרד מפתרון משבר הדיור. אנו מתכוונים להמשיך ולהקצות קרקעות בכדי להגדיל את היצע יח"ד להשכרה ארוכת-טווח בכל רחבי הארץ. פרויקטים מהסוג הזה מייצרים אלטרנטיבה עבור הזוגות הצעירים שלא מעוניינים או לא יכולים לרכוש דירה".

מנכ"ל דירה להשכיר, עוזי לוי, אמר היום כי "השתתפות טובי היזמים בהליך המכרז בהדסה הקטנה בירושלים, מעידה על הבעת אמון של יזמים בפרויקטים של דיור להשכרה ובכלל זה בתכנית ׳דירה להשכיר בהדסה'. מדובר בכלי נוסף בידי משרד האוצר ומטה הדיור הממשלתי, כדי להגדיל את היצע הפתרונות לדיור ולהוזלת המחירים". 

רמי נוסבאום, יו"ר אשטרום, מסר לאחר פרסום תוצאות המכרז כי "אנו שמחים על הזכייה בפרויקט הדיור להשכרה בקריית יובל שבירושלים. פרויקט דיור זה לטווח הארוך מצטרף ל-3 פרויקטים נוספים, בהן זכתה החברה בשנתיים האחרונות במתחם המשתלה בתל-אביב, מתחם הגדנ"ע ביפו ובחיפה. פעילותה הענפה של אשטרום בתחום ההשכרה לטווח ארוך ממחישה את הסינרגטיות ואת יכולות הקבוצה לתכנן, להקים ולממן, כמו גם לנהל את הנכסים ולהחזיק בהם לתקופה ארוכה".

ארגון נשות הדסה: תוצאות המכרז מוכיחות את שווי הקרקע האמיתי במתחם

במקביל לפרסום תוצאות המכרז, יש גם מי שלא חוגג את הזכייה או את היצע הדירות שיצאו לשוק. מדובר בארגון נשות הדסה שמנהל הליך משפטי מול המדינה בכל הנוגע לשווי הקרקעות שהעביר הארגון למדינה כחלק מהסכם ההבראה של בית החולים. זה תקופה ארוכה שארגון נשות הדסה טוען כי שווי הקרקע שהעביר הארגון למדינה גבוה יותר ממה שהעבירה המדינה בפועל וכעת, לאחר תום המכרז, המתייחס לחלק מאותה הקרקע, טוענים בארגון כי זו ההוכחה שהסכום שהועבר להם, שכולו מיועד להבראת בית החולים, נמוך מהשווי האמיתי. עם זאת, חשוב להדגיש שהמחלוקת המשפטית בין המדינה לארגון, שעדיין מתנהלת בבית המשפט, לא מאיימת נכון לעכשיו על המכרז שנסגר.

מארגון נשות הדסה נמסר היום לאחר פרסום תוצאות המכרז כי "ההצעה הזוכה שנבחרה על ידי המדינה בפרויקט הדסה הקטנה, חושפת סוף סוף את האמת, ומוכיחה כי טענות נשות הדסה היו מוצדקות, וכי הערכת השווי שביצעה המדינה בשעתו, כחלק מתוכנית ההבראה, הייתה שגויה. שוויים של הקרקעות והנכסים שנשות הדסה העבירו למדינה, גבוה בעשרות מונים מהסכום עליו הצהירה המדינה. המדינה פעלה בשעתו בניגוד להסכם ההבראה שנחתם בין ארגון נשות הדסה, המדינה ובית החולים, אשר קבע מפורשות, כי הערכת שווי הקרקעות והנכסים שעברו למדינה על ידי ארגון נשות הדסה תבוצע גם בהתאם לפוטנציאל העתידי של הקרקעות. בין הנכסים שהועברו למדינה בשנת 2014 נמצא גם פרויקט הדסה הקטנה בקרית יובל אשר תוכנן על ידי נשות הדסה והגיע לשלבי אישור תב"ע סופיים. המדינה העריכה נכס זה בסכום פעוט של כ-16.4 מיליון שקל בלבד, כאשר שוויה של קרקע זו, כפי שגם מתברר כעת, גבוה משמעותית. למרות טענות נשות הדסה בעניין זה, ועל אף דרישות חוזרות ונשנות מצד נשות הדסה לבצע את הערכת שווי הקרקעות על פי הקבוע בהסכם ההבראה, המדינה מתמהמהת, נוקטת בסחבת ולא עומדת בהתחייבויותיה על פי ההסכם. יודגש, כי מדובר בהפרש המסתכם בסכומי עתק המיועדים לבית החולים ואשר יסייעו באופן משמעותי ליציאה מהמשבר הכלכלי בו הוא מצוי".

כאמור, הטענות של ארגון נשות הדסה הן חלק מהליך משפטי שעדיין מתנהל בינו לבין המדינה בבית המשפט המחוזי בירושלים.

עוד כתבות

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

גם הקורונה לא עוצרת בעדה: טסלה משלימה מהלך עליות מתמשך של יותר מ-120% רק השנה

המלצה של גוף המחקר פייפר סנדלר מספק עוד דלק למניית יצרנית הרכבים החשמלית שנושקת לשיא כל הזמנים ● האם מדובר בבועה?

רביב צולר, מנכ"ל כיל / צילום: נטלי כהן קדוש

כיל מרחיבה את פעילות הפתרונות לחקלאים: רוכשת חברה אמריקאית בכ-30-25 מיליון דולר

חברת Growers פועלת בתחום של עיבוד וניתוח נתונים חקלאיים ● מנכ"ל כיל, רביב צולר: "שילוב הפלטפורמה הייחודית של Growers עם הידע האגרונומי הנרחב של כיל יאיץ את תהליך הפיתוח והחדירה לשוק"

אילאיל שחר / צילום: מתוך יוטיוב

עוזבת אל גל"צ: אילאיל שחר עוברת לחטיבת החדשות בתאגיד השידור

שחר, ראש מחלקת החדשות והפרשנית המדינית בגלי צה"ל, תמונה לסגנית מנהל חטיבת החדשות בתאגיד השידור הציבורי "כאן" ● תחליף בתפקיד את צ'יקו מנשה שהודיע לפני מספר שבועות על פרישתו

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בנק ישראל: מענק העבודה מדרבן בעלי הכנסות נמוכות לצאת לעבוד

המחקר של בנק ישראל מצא כי הגדלת היקף מענק העבודה מפחיתה את ההסתברות להפסיק לעבוד ● ההשפעה החיובית הגדולה ביותר של המענק נמצאה אצל גברים חרדים ונשים מעל גיל 55

מפעל יונדאי בדרום קוריאה / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

השיבושים חזרו לתעשיית הרכב הקוריאנית, וזה ישפיע גם על ישראל

בשל שיבוש אספקת חלפים מסין, יונדאי וקיה ישביתו שוב למספר ימים מפעלי ייצור בדרום קוריאה, שנפתחו מחדש רק בימים האחרונים ● צפויה השפעה על מועדי האספקה לישראל של מספר דגמים

דוריה למפל / צילום: רונן פדידה

בלגן זה כאן: תאגיד השידור עבר לירושלים וספג את הקארמה של רשות השידור

וגם: חברת הדפסות התלת-ממד ננו דיימנשן מעבירה את המטה שלה מנס ציונה לבוקה-ראטון ● השיחה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 18 בפברואר

אתמול באיכילוב: 9 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

על פי הודעת הפיקוח על הבנקים, שבראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית על-ידי הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"

צביקה בארינבוים / צילום: ניצן חרמוני

עוד תפנית בעלילה: בארינבוים רוכש מסומוטו את פעילות הפצת האפליקציות ב-10 מיליון דולר ותשלומים עתידיים

סכום התמורה עשוי להגיע בתוך שלוש שנים עד ל-34.3 מיליון דולר ● עם השלמת העסקה יפעל דירקטוריון סומוטו להציג תוכנית אסטרטגית, הן לתחומי פעילות חדשים והן בקשר עם קופת המזומנים של החברה

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

הדרך להכפלת שווי גולן טלקום: יציבות בהכנסות ועלייה קלה במנויים

פרטי העסקה למכירתה של גולן טלקום לידיה של סלקום ממחישים את הרכישה המוצלחת שביצעה חברת אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ), הנהנית תוך כשלוש שנים מהצפת ערך משמעותית

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

וול סטריט מדלגת על הקורונה: הנאסד"ק קופץ ב-1%, מדד הפחד נסוג

בורסות אירופה ננעלו בעליות, מדד הדאקס קפץ ב-0.76% ומדד הפוטסי זינק ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים ● הזהב נוסק לשיא של קרוב ל-7 שנים ● פרוטוקול הפד: "הריבית תישאר נמוכה זמן מה"

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

אל על: רכשו כרטיס טיסה לאירופה ותוכלו לבטל חינם עד 6 שעות לפני ההמראה

על רקע משבר הקורונה, אל על מציעה לרוכשים עד סוף החודש להזמין כרטיס "Classic" לאירופה ולבטל או לשנות, ללא עלות, עד יום ההמראה ● הרכישה לכל היעדים של אל על באירופה אפשרית לכל השנה הקרובה, כלומר גם לפסח וגם לקיץ

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

מביטים בדאגה /  צילום: Photo Sam McNeil AP

המפעל הגדול בעולם שובת: מתי, איך וכמה נרגיש את גלי ההדף מסין

כ-5 מיליון חברות קשורות לשרשרת האספקה של המפעלים בסין - מתעשיית המסכים, האופנה, ענקיות הרכב האמריקאיות והגרמניות ועד השמפניה הצרפתית ● "גלובס" מנתח את השפעת הקורונה על התעשיות השונות בעולם, ההודעה הדרמטית של אפל ואת החששות כי המשבר יוביל למיתון גלובלי

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

זה לא משחק: מניית הגיימינג של אלי עזור ופיני זהבי התרסקה במעל 30% בעקבות הפסד רבעוני

הסיבה המרכזית להפסד שרשמה אספייר - הסכם עם רשות המסים שבמסגרתו שילמה 13.7 מיליון אירו

חור אבטחה במאגר המידע שמחזיקה מפעילת אפליקציית ניהול הבוחרים / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

עתירה לבג"ץ: צו מניעה נגד השימוש באפליקציית אלקטור

לאחר שוועדת הבחירות המרכזית דחתה את העתירה שהגישו עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם בשל חוסר סמכות, פנו השניים לבג"ץ ● לאחרונה התגלה כי מאגר המידע של האפליקציה לניהול קשרי בוחרים, שבה עושה שימוש מפלגת הליכוד, לא מאובטח כראוי

תיקונים במסילה שבין תחנת תל אביב השלום להגנה, רכבת ישראל / צילום: כדיה לוי

פרשנות: שורת טעויות בפרויקט שמלכתחילה היה גדול על רכבת ישראל

אז למה פרויקט החשמול נהפך לכישלון ● כי בסופו של דבר הפרויקט נשאר בידי הרכבת וזו בחרה קבלן אחד לביצוע כל עבודות החשמול ● בנוסף, ההצעה הזוכה הייתה לא ריאלית. לא רק המחיר היה זול באופן חשוד, גם ההסכם שהטיל על הקבלן את האחריות בצורה לא הוגנת – היה טוב מדי

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

"הקורונה עלולה להיות אתגר משמעותי לכל מערכות הבריאות; ייתכן שנוכל לעזור"

במסיבת עיתונאים של חברת טבע אמר המנכ"ל כי החברה לא תיפגע מהווירוס, שכן פעילותה המסחרית בסין קטנה ● שולץ התייחס גם לתוצאותיה של תוכנית ההתייעלות, לדרכי ההתמודדות עם אובדן הפטנט על הקופקסון, להשפעות פרשת האופיואידים ול"שמועות המטורפות" על מכירת החברה לאמזון

פרופ' רות גביזון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

על פסילת רשימות פוליטיות, בג"ץ ואמון הציבור במערכת המשפט

בפסק הדין בנושא היבא יזבק יש איתות של חלק משופטי העליון על כך שהם סבורים כי היה משהו מוטה בתוצאות הפסיקה של ביהמ"ש בעבר, כי ההטיה תרמה לפגיעה באמון הציבור בביהמ"ש, וכי נכון לבחון את גישת הפסיקה מחדש • אני מברכת על המגמה הזאת ● כלת פרס ישראל למשפט בטור מיוחד 

קתאי פסיפיק  / צילום: יחצ

קתאי פסיפיק עוצרת את הטיסות בקו ת"א-הונג קונג

עם האיסור על כניסת תושבים זרים ששהו בסין, בהונג קונג, בתאילנד, במקאו ובסינגפור לישראל, חברת התעופה הלאומית של הונג קונג הודיעה על השהיית טיסותיה בקו לת"א מ-24 לפברואר ועד 31 במרץ