גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אין יישוב בארץ שהרחוב הראשי שלו נראה כל-כך רע"

דרך בר יהודה למרגלות הכרמל, שמוכרת כאוטוסטרדה מפויחת, משנה בימים אלה את פניה והופכת מאזור תעסוקה לרחוב הראשי של נשר, עם פרויקט מגורים חדש, תוכנית שימור ושיפור התחבורה הציבורית

דרך בר יהודה נשר / צילום: פאול אורלייב
דרך בר יהודה נשר / צילום: פאול אורלייב

מי שנכנס היום לעיר נשר מכיוון יגור (מזרח), למרגלות הכרמל, חולף ליד קאנטרי קלאב, מחצבה נטושה, מפעל המלט "נשר", אצטדיון כדורגל, שיכון משנות ה-50', בית קברות מוסלמי מוקף בגדר גבוהה, מחנה צבא נטוש, אולם חתונות שנראה כמו הכלאה בין אולם ספורט למקדש תאילנדי, מבני תעסוקה/משרדים, מוסכים, בתי מלאכה, מרכזי קניות, ועוד.

בין כל הדברים האלה, על כביש 752, אין שום דבר משותף. זה אולי הציר המקשר של היישוב, אבל, לפחות עכשיו, הוא לא מתנהג כמו עיר.

"אני לא מכיר אף יישוב אחד בארץ שהרחוב הראשי שלו נראה כל-כך רע", אומר דן תיכון, שהיה במשך שנים רבות חבר כנסת מטעם הליכוד וכיהן כיו"ר הכנסת. עם פרישתו מהכנסת עבר להתגורר בנשר ומאז 2013 הוא חבר מועצת העיר מטעם סיעת "נשר בתנופה". תיכון זועם על מצבו הגרוע של רחוב בר יהודה: "זה הרי חלון הראווה של נשר. אין תכנון, טלאי על טלאי. הכל מלוכלך, העצים במצב גרוע, שיחים מיובשים.

"בונים שם בתי מגורים שלא ברור מה התועלת לבנות אותם ממש על הכביש הראשי, כדי שהם יקלטו את כל הזיהום. לראש העיר יש תירוץ שפעם תגיע מטרונית, ולכן לא עושים כלום".

- כבר כמה שנים שעיריית נשר מקדמת תוכנית מתאר ליישוב בשיתוף מינהל התכנון. יודעים מה היא מציעה ביחס לרחוב?

"אף אחד לא יודע. לא ברור באיזה מצב היא נמצאת. אצל ראש העיר אין ציבור".

שוליים פרומים

נשר התחילה כשכונת צריפים זמניים שבנו הפועלים ליד מפעל המלט, וצמחה אחרי מלחמת העצמאות כאוסף מקבצי שיכונים על המורדות הצפוניים של הכרמל.

התפתחותה של נשר מסקרנת אותי במיוחד. סבא שלי, שהיה מחלוצי העלייה השלישית, היה מראשוני הפועלים בבית החרושת נשר ואחרי מלחמת העצמאות בנה בית קטן על הגבעה. חינכו אותי על אתוס ההישרדות של ראשוני נשר שנאבקו במלריה, בבריטים ובהתנכלויות הערבים. זכורים לי היטב הביקורים בגלידה תל חנן, שהייתה ממוקמת על הכביש לחיפה והייתה מוסד מיתולוגי שעולים אליו לרגל.

עד לפני כמה שנים שימשה דרך בר יהודה כציר העיקרי בין חיפה לעמק יזרעאל והגליל. השכונות שהפכו אחר כך לעיר נשר הוקמו בשנות ה-50', ובגלל הטופוגרפיה היו מנותקות זו מזו. לאורך הכביש עברו מדי יום ביומו אלפי כלי רכב, ולכן עיקר ייעודי הקרקע היו מפעלים ובתי מלאכה. מעט השיכונים שנבנו לצד הכביש, בנשר ובתל חנן, נועדו לסייע בקליטת העלייה ועם השנים הלכו והוזנחו.

השינוי העיקרי והדרמטי בזהות הרחוב התחולל בשנת 2004, כשתוואי כביש 75 הוסט צפונה. העברת הכביש בשטח בית הקברות המוסלמי בנשר חוללה רעש גדול, שכן גיבור המרד הערבי של שנות ה-30 וכוכב האינתיפאדות, עז א דין אל קאסם, קבור שם.

מבחינה אורבנית מדובר בשינוי שקשה להפריז במשמעותו: דרך בר יהודה הפכה בבת אחת מ"אוטוסטרדה", לכביש פנימי שהוא גם החיבור היחיד של שכונות העיר ההרריות. במקביל וללא קשר, בית החרושת נשר צמצם מאוד את פעילותו והמחנות הצבאיים ששכנו לאורך הדרך, התפנו.

למי שעובר היום בדרך בר יהודה לגמרי לא ברור אם מדובר באזור תעסוקה ומסחר שלאורכו שאריות מגורים, או שאלה השוליים הפרומים של העיר חיפה. כך או כך, בימים אלה יש יוזמות למיזמי מגורים ומסחר לאורך הציר. האופטימים מאמינים שיש סיכוי שלעיר נשר ייווצר מרכז חדש.

מתחם עמק הכרמל, שנבנה בימים אלה במפגש של דרך בר יהודה עם רחוב ישורון, הוא סוג של בשורה. אדריכלי הפרויקט, זהר אלטמן (המבנה) ופנינה רוזנברג (התב"ע), תכננו כאן שלושה מבני מגורים בני 10 קומות מעל מבנה מאורך, "המשכי", ובו קומת מסחר כפולה. בפרויקט יש 600 יחידות דיור ו-46 טיפוסים שונים של דירות. בדיקה באתר מדלן מגלה שלפני כשנה נמכרה דירה בשטח 57 מ"ר ב-928 אלף שקל. בחודש מאי השנה, נמכרה דירה בשטח של 124 מ"ר ב-1.4 מיליון שקל.

"קרוב לטכניון ולאוניברסיטה"

האדריכלית פנינה רוזנברג רואה בעמק הכרמל את הסנונית הראשונה בהפיכת היישוב ל"נורמלי, שטוח, ולא כמו כל העיר הזאת, שהיא הררית". האדריכל זהר אלטמן מספר שכשהחברה היזמית אלמוגים ניגשה למכרז של רמ"י על המגרש, היו רבים שהביעו חוסר אמון במידת הכלכליות שלו, ובכל זאת הדירות נמכרו והחברה אף רכשה לאחרונה מגרשים נוספים במעלה ההר ומתכננת המשך בנייה.

"ניתחתי את האיכויות של המקום: זה שטח מישורי, יש כאן גני ילדים ובית ספר במרחק הליכה, זה קרוב לטכניון ולאוניברסיטה, קרוב לתחנות האוטובוס והרכבת בלב המפרץ ויהיה כאן קו מטרונית. לדעתי, חייב להיות כאן פרויקט שיחזיר את הרחוב להולכי הרגל".

לרועי לוי, חבר מועצת העיר נשר מטעם סיעת "עפים אל העתיד", יש ביקורת רבה על אופן ניהול העיר: "דוד עמר, ראש העיר הקודם, נלחם לשמור על אזורי התעשייה והמסחר מול מגורים. ראש העיר הנוכחי, אבי בינמו, מנסה להפוך את כל שטחי התעסוקה והמסחר, כולל מחצבה 4.5, למגורים". נשר מדורגת כעת באשכול ה-7 מתוך עשרה ונחשבת איתנה. לוי חושש ששינוי היחס שבין עסקים ומגורים, יביא להחלשותה של העיר.

- פרויקט עמק הכרמל מציע חזון חדש לציר בר יהודה. אתה לא חושב שזה חיובי?

"אני לא מכיר אפילו בן אדם אחד מנשר שקנה שם דירה. זה שווק למשקיעים שבונים על הקירבה לטכניון ולאוניברסיטה. הם ראו את הפוטנציאל בשכירות של סטודנטים. עד כמה שאני יודע, את הפרויקט הראשון לא סיימו למכור. עברו כבר שנתיים וחצי, ונשארו שם בערך 60 דירות".

לוי טוען שמדובר באזור רועש ומזוהם: "מפעל נשר חי, גם אם יש לו פס קר, וזה מרחק של ק"מ וחצי ממפעל דשנים. אני באופן אישי לא הייתי חי שם גם אם היו מציעים לי דירה ב-350 אלף שקל".

פנייתנו לעיריית נשר, בבקשה לקבל את החזון העירוני, או את מסמך המדיניות לדרך בר יהודה לא נענתה. דובר העיריה מסר שהכנת תכנית המתאר מסתיימת בימים אלה; שבחלק המזרחי של דרך בן יהודה, מול האתר ההיסטורי של מפעל המלט נשר, מקודמת "שכונת האגמים". שתכלול פארק גדול, מגורים, תעסוקה ומסחר ושלאורך ציר בר יהודה מתוכננת פעילות של שימור אתרים ומבנים מימי הבריטים. כמו כן, לאורך הציר, בין קיבוץ יגור לצומת הצ'ק פוסט מתוכנן "קו 5 - מטרונשר", שיחבר את נשר למערך המטרוניות הקיים בערי המפרץ ובחיפה.

ראש העירייה, אבי בינמו, העביר את המסר הבא: "עיריית נשר מציעה כיום לזוגות צעירים את כל מה שהם יכולים רק לחלום עליו: מערכת חינוך מצוינת, צהרונים במחירים הנמוכים ביותר בישראל, תוכניות העשרה מגוונות כמו לימוד שחמט בכל גני הילדים, תרבות פנאי מגוונת, איכות חיים גבוהה וארנונה נמוכה. זו הסיבה לכך שיותר ויותר צעירים בוחרים לגור בנשר".

עוד כתבות

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

האם ההתנחלויות הן השטח הכבוש היחיד שהאירופים דורשים לסמן את תוצרתו?

איילת שקד טענה כי סימון מוצרים משטח כבוש חשוב לאירופים רק כשמדובר בישראל ● בדקנו אם זה נכון ● המשרוקית של גלובס

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלה לא מחכה לממשלה: למה לא כדאי להתלהב מנתון הצמיחה הגבוה של הרבעון השלישי

אומדני הלמ"ס שדיווחו על צמיחה של 4.1% ברבעון השלישי של 2019 הפתיעו את השווקים, שציפו למספר נמוך הרבה יותר • אלא שמבט עומק לתוך רכיבי הצמיחה מגלה כי השמחה הייתה מוקדמת מדי, והאפשרות להורדת ריבית בשבועות הקרובים עדיין על הפרק

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

מאפריל: יבוטלו ההחזרים שסיפקה המדינה עבור טיפולים פרטיים בתחום התפתחות הילד

משרד הבריאות החליט על הביטול כחלק מרפורמה לשיקום המכונים להתפתחות הילד ● בחוזר סמנכ"ל שנשלח היום לקופות-החולים צוינו היעדים לביטול ההחזרים הפרטיים וכן יעדים לצמצום תורי ההמתנה לטיפולים, שכיום מגיעים עד חודשים ארוכים

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת, משרד הבריאות קבע כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני הסניפים המדוברים

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

נטייה לעליות בת"א; פרוטליקס מזנקת ביותר מ-60% על רקע עדכון מה-FDA

מניית בזק נחלשת לאחר שחברת התקשורת דיווחה על ירידה של כ-18% ברווחי הרבעון השלישי ● עליות חדות בסלקום ובפרטנר ● מיטב דש יורדת אחרי הודעה על פיטורים צפויים ופרסום הדוחות לרבעון השלישי

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● שר התחבורה: "אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט. במקום לעבוד שלוש שעות בלילה, נעבוד במשך היום לאורך שישה שבועות" ● "שר לחיץ פוליטית היה מפחד; לי יש אומץ"

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברבעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרבעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי ודאות שעולה מהמכרז ● ל"גלובס" נודע כי הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה שבכוונתה לעתור ● בכירים בחברות אמרו ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות פשוט נדחו ללא הסבר

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

מדברים בעיניים: ירון יצהרי ממדטרוניק ואבנר הלפרין מארלי סנס הצטרפו לוועד המייעץ של Eyecontrol

Eyecontrol פיתחה מערכת לבישה לחולים משותקים או מונשמים שאינם מסוגלים לתקשר

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר הערב רה"מ ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים מו"מ עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

בהשפעת ירידת המדד: רווחי מזרחי טפחות נשחקו ב-7%; המניה בשיא

הבנק מחלק דיבידנד של כ-170 מיליון שקל ● בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי הבנק ב-40% ל-1.4 מיליארד שקל, בשל השפעת החקירה בפרשת הלבנת ההון בתקופה המקבילה

משלחת תלמידים לאושוויץ/ צילום: רויטרס

המכרז שחושף: משרד החינוך משאיר דלת פתוחה לנאשמים ב"קרטל המסעות לפולין"

כ-40 אלף בני נוער ייצאו ב-2020 לסיור במחנות בפולין • אף שנגד החברות הפועלות בתחום עומדים כתבי אישום בגין "מסחרה" ותיאום מחירים - המכרז מעמיד תנאי סף שמאפשרים בעיקר להן להתמודד • משרד החינוך: מעמידים לעצמנו זכות לפסול מתמודדים

עו''ד אביטל רוזנברג / צילום: רפאל

יועצת משפטית חדשה לרפאל; האישה הרביעית בהנהלה הבכירה

עו"ד אביטל רוזנברג תחליף את עו"ד שמואל שנראי שכיהן בתפקיד במשך 13 שנה

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ