גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אשראי מבוסס פינטק? התחום עדיין בוסרי

הצמיחה של פעילות האשראי המנוהלת על גבי פלטפורמות טכנולוגיות מחייבת זהירות מצד כל המעורבים ■ מדריך הלוואות חברתיות

פינטק / איור: Shutterstock
פינטק / איור: Shutterstock

אשראי מבוסס פינטק קפץ מדרגה בשנים האחרונות, בין השאר, עקב פריצות דרך טכנולוגיות, הכוללות עלייה בכוח המחשוב, חדירת האינטרנט לכל תחום בחיינו, צמיחה כושר אחסון והתפתחות טכנולוגיות אחסון מתקדמות דוגמת מחשוב ענן, פריחת הטלפוניה הסלולרית והטכנולוגיות הנלוות לה ועוד.

צמיחת התחום בעולם, יחד עם האופי היזמי והיכולות הטכנולוגיות בישראל והחיפוש אחר אפיקי מימון והשקעה אטרקטיביים, הביאו עמם עניין גובר בתחום גם בישראל והובילו להקמתן של פלטפורמות אשראי מקומיות וכן קרנות השקעה ייעודית המשקיעות בתחום.

אשראי מבוסס פינטק מתייחס לפעילות אשראי המנוהלת על גבי פלטפורמה טכנולוגית ייעודית, שלרוב מתווכת בין לווים פרטיים וחברות לבין משקיעים במתכונת ישירה, המכונה P2P וזירת הלוואות. כמה מהפלטפורמות האלה עושות שימוש במאזניהן כדי להעניק הלוואות. יש פלטפורמות טכנולוגיות שמתבססות על מקורות מימון של לקוחות פרטיים, ואחרות מתבססות על מקורות מימון מוסדיים ובנקים. המידע הרשמי אודות תעשייה זו חסר, ולפיכך מרבית המידע הענפי נשען על מחקרים עצמאיים בתחום.

הבנקים לא יושבים בחיבוק ידיים

בהשוואה לבנקאות המסורתית, פלטפורמות טכנולוגיות מבוססות פינטק עשויות להוזיל את עלויות האשראי, לשפר את נוחיות וחוויית ההליך של מתן האשראי, וכן להגביר נגישות לאשראי והשקעות לשכבות נוספות באוכלוסייה ובקרב עסקים. אשראי מבוסס טכנולוגיה צפוי, על ציר הזמן, לשאוב מידע רלוונטי לניתוח האשראי ממקורות חדשים, שגופי האשראי הקונבנציונליים אינם נגישים להם כיום.

פלטפורמות אשראי מבוסס טכנולוגיה אינן סוחבות על גבן מערך עלויות אדיר של סניפים ותפעול של מערכת אשראי מסורתית, וגם אינן נדרשות לדרישות הון קפדניות ויקרות - ולפיכך מוצר האשראי שהן מייצרות, בהגדרה, הוא בעל יתרון בצד העלות. הלכה למעשה, פלטפורמות טכנולוגיות נהנות מארביטראז' רגולטורי.

כישלון מערכת האשראי המסורתית במשבר הפיננסי של 2008 והכעס כלפי מערכת זו מגבירים את המקובלות של תחום האשראי מבוסס הטכנולוגיה בין איש לרעהו כחלופה כלכלית וחברתית עדיפה. המרוץ אחר תשואה בעולם של ריביות אפסיות והרצון לגוון את תיק ההשקעות מביאים לעניין רב בתחום, הן בקרב משקיעים מוסדיים והן בקרב משקיעים פרטיים.

פגיעות עצומה לסיכוני סייבר

הבנקים המסורתיים עתירי המשאבים אינם יושבים בחיבוק ידיים נוכח צמיחתה של התחרות הטכנולוגית, המאיימת על המודלים העסקיים המקובלים, וכבר כיום רבים מהם מובילים השקעות עתק בהגירה מבוקרת לזירת האונליין. במציאות כזו, עשויים הלווים והמלווים בעתיד לבחור לפעול דרך הבנקים המוכרים.

לצד היתרונות הגלויים שעשויה להביא עמה הצמיחה המואצת של תעשייה זו, היא עשויה להביא עמה גם נקודות תורפה בולטות. תלות מוגברת בשינוי בטעמי המלווים, לצד תיאבון מוגדל לסיכון בפלטפורמות טכנולוגיות אלה והליכי ניהול סיכונים בעלי היסטוריה מוגבלת בזמן, מחייבים זהירות רבה מצד כל המעורבים בתחום.

מרבית הפלטפורמות הטכנולוגיות לא חוו מחזור עסקים שלילי, ולפיכך לא ברור כיצד יתמודדו עם משבר כלכלי. הפגיעות העצומה לסיכוני סייבר היא סיכון שילווה תעשייה זו מעתה ועד עולם, ומחייב פתרונות טכנולוגיים יוצאי דופן. הגמשה של קריטריוני מתן האשראי כדי להגדיל את היקף העסקים והעמלות, עשויה להביא להפרשות אשראי גדולות. בתקופות של משבר כלכלי עשויים המשקיעים - כלומר, המלווים - לרצות לממש את השקעתם, ובהיעדר נזילות טובה בשוק המשני, עשויים להירשם נזקים גדולים.

התחרות מצד תעשיית אשראי הפינטק עשויה להביא כמה מהמוסדות הפיננסיים המסורתיים להגדיל את סיכוני האשראי שהם נוטלים, כדי להתמודד עם התחרות הגוברת. הרגולציה עצמה תידרש להתאים את מהלכיה כדי להתמודד עם האבולוציה הענפית.

ניהול רשלני או פושע של פלטפורמות טכנולוגיות להענקת אשראי עשוי להביא עמו נזק תדמיתי גדול לתחום. קריסת הבנק השוודי TrustBuddy, הפועל בתחום ה-P2P, הביאה לקיטון בפעילות התחום במדינות סקנדינביה.

נתח השוק עדיין זעיר

התפתחות תעשיית האשראי מבוסס הפינטק תביא עמה לגיוון מקורות האשראי במשק, להקטנת ריכוזיות האשראי במערכת הבנקאית ולהתייעלות של מערכי האשראי בבנקאות המסורתית.

מתן אשראי המבוסס על פלטפורמות טכנולוגיות פיננסיות מושך עניין רב בשווקים הפיננסיים, בקרב קובעי המדיניות ובקרב הציבור הרחב. העובדה שמדובר בתחום צעיר, מקשה על החיזוי בכל האמור לאופן שבו תתפתח תעשיית אשראי זו וכיצד ההתפתחות האמורה תשפיע על רמת הפרשות האשראי ועל מערכת הבנקאות המסורתית.

בנקודת הזמן הנוכחית, באבולוציה של תעשיית האשראי מבוססת הפינטק קיים שוני גדול במודלים העסקיים של הפלטפורמות הטכנולוגיות במדינות השונות. אף שאשראי מבוסס פינטק צומח בקצב מהיר בשנים האחרונות, נתח השוק שלו זעיר ביחס לתעשיית האשראי המסורתית.

צמיחת האשראי מבוסס הפינטק מהווה אתגר מורכב לרגולטורים, שנדרשים למעקב ופיקוח הדוק על תחום זה. קצב הצמיחה העתידית של מתן אשראי מבוסס טכנולוגיה הוא נגזרת של התבגרות המודלים העסקיים ויכולתם להתמודד בצורה טובה עם מחזורי עסקים בכלכלה, וגם של יכולתם לספק הגנה בסטנדרטים הגבוהים ביותר למשקיעים וללווים.

אני סבור כי בנקודת הזמן הנוכחית של התפתחות התחום, העמדת אשראי בהיקפים גדולים באמצעות פלטפורמות אלה כרוכה בסיכונים גבוהים מאוד, ומחייבת "שבע עיניים" של הרגולטורים בכלל, ושל רשות ניירות ערך בפרט.

■ הכותב הוא האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"