גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אשראי מבוסס פינטק? התחום עדיין בוסרי

הצמיחה של פעילות האשראי המנוהלת על גבי פלטפורמות טכנולוגיות מחייבת זהירות מצד כל המעורבים ■ מדריך הלוואות חברתיות

פינטק / איור: Shutterstock
פינטק / איור: Shutterstock

אשראי מבוסס פינטק קפץ מדרגה בשנים האחרונות, בין השאר, עקב פריצות דרך טכנולוגיות, הכוללות עלייה בכוח המחשוב, חדירת האינטרנט לכל תחום בחיינו, צמיחה כושר אחסון והתפתחות טכנולוגיות אחסון מתקדמות דוגמת מחשוב ענן, פריחת הטלפוניה הסלולרית והטכנולוגיות הנלוות לה ועוד.

צמיחת התחום בעולם, יחד עם האופי היזמי והיכולות הטכנולוגיות בישראל והחיפוש אחר אפיקי מימון והשקעה אטרקטיביים, הביאו עמם עניין גובר בתחום גם בישראל והובילו להקמתן של פלטפורמות אשראי מקומיות וכן קרנות השקעה ייעודית המשקיעות בתחום.

אשראי מבוסס פינטק מתייחס לפעילות אשראי המנוהלת על גבי פלטפורמה טכנולוגית ייעודית, שלרוב מתווכת בין לווים פרטיים וחברות לבין משקיעים במתכונת ישירה, המכונה P2P וזירת הלוואות. כמה מהפלטפורמות האלה עושות שימוש במאזניהן כדי להעניק הלוואות. יש פלטפורמות טכנולוגיות שמתבססות על מקורות מימון של לקוחות פרטיים, ואחרות מתבססות על מקורות מימון מוסדיים ובנקים. המידע הרשמי אודות תעשייה זו חסר, ולפיכך מרבית המידע הענפי נשען על מחקרים עצמאיים בתחום.

הבנקים לא יושבים בחיבוק ידיים

בהשוואה לבנקאות המסורתית, פלטפורמות טכנולוגיות מבוססות פינטק עשויות להוזיל את עלויות האשראי, לשפר את נוחיות וחוויית ההליך של מתן האשראי, וכן להגביר נגישות לאשראי והשקעות לשכבות נוספות באוכלוסייה ובקרב עסקים. אשראי מבוסס טכנולוגיה צפוי, על ציר הזמן, לשאוב מידע רלוונטי לניתוח האשראי ממקורות חדשים, שגופי האשראי הקונבנציונליים אינם נגישים להם כיום.

פלטפורמות אשראי מבוסס טכנולוגיה אינן סוחבות על גבן מערך עלויות אדיר של סניפים ותפעול של מערכת אשראי מסורתית, וגם אינן נדרשות לדרישות הון קפדניות ויקרות - ולפיכך מוצר האשראי שהן מייצרות, בהגדרה, הוא בעל יתרון בצד העלות. הלכה למעשה, פלטפורמות טכנולוגיות נהנות מארביטראז' רגולטורי.

כישלון מערכת האשראי המסורתית במשבר הפיננסי של 2008 והכעס כלפי מערכת זו מגבירים את המקובלות של תחום האשראי מבוסס הטכנולוגיה בין איש לרעהו כחלופה כלכלית וחברתית עדיפה. המרוץ אחר תשואה בעולם של ריביות אפסיות והרצון לגוון את תיק ההשקעות מביאים לעניין רב בתחום, הן בקרב משקיעים מוסדיים והן בקרב משקיעים פרטיים.

פגיעות עצומה לסיכוני סייבר

הבנקים המסורתיים עתירי המשאבים אינם יושבים בחיבוק ידיים נוכח צמיחתה של התחרות הטכנולוגית, המאיימת על המודלים העסקיים המקובלים, וכבר כיום רבים מהם מובילים השקעות עתק בהגירה מבוקרת לזירת האונליין. במציאות כזו, עשויים הלווים והמלווים בעתיד לבחור לפעול דרך הבנקים המוכרים.

לצד היתרונות הגלויים שעשויה להביא עמה הצמיחה המואצת של תעשייה זו, היא עשויה להביא עמה גם נקודות תורפה בולטות. תלות מוגברת בשינוי בטעמי המלווים, לצד תיאבון מוגדל לסיכון בפלטפורמות טכנולוגיות אלה והליכי ניהול סיכונים בעלי היסטוריה מוגבלת בזמן, מחייבים זהירות רבה מצד כל המעורבים בתחום.

מרבית הפלטפורמות הטכנולוגיות לא חוו מחזור עסקים שלילי, ולפיכך לא ברור כיצד יתמודדו עם משבר כלכלי. הפגיעות העצומה לסיכוני סייבר היא סיכון שילווה תעשייה זו מעתה ועד עולם, ומחייב פתרונות טכנולוגיים יוצאי דופן. הגמשה של קריטריוני מתן האשראי כדי להגדיל את היקף העסקים והעמלות, עשויה להביא להפרשות אשראי גדולות. בתקופות של משבר כלכלי עשויים המשקיעים - כלומר, המלווים - לרצות לממש את השקעתם, ובהיעדר נזילות טובה בשוק המשני, עשויים להירשם נזקים גדולים.

התחרות מצד תעשיית אשראי הפינטק עשויה להביא כמה מהמוסדות הפיננסיים המסורתיים להגדיל את סיכוני האשראי שהם נוטלים, כדי להתמודד עם התחרות הגוברת. הרגולציה עצמה תידרש להתאים את מהלכיה כדי להתמודד עם האבולוציה הענפית.

ניהול רשלני או פושע של פלטפורמות טכנולוגיות להענקת אשראי עשוי להביא עמו נזק תדמיתי גדול לתחום. קריסת הבנק השוודי TrustBuddy, הפועל בתחום ה-P2P, הביאה לקיטון בפעילות התחום במדינות סקנדינביה.

נתח השוק עדיין זעיר

התפתחות תעשיית האשראי מבוסס הפינטק תביא עמה לגיוון מקורות האשראי במשק, להקטנת ריכוזיות האשראי במערכת הבנקאית ולהתייעלות של מערכי האשראי בבנקאות המסורתית.

מתן אשראי המבוסס על פלטפורמות טכנולוגיות פיננסיות מושך עניין רב בשווקים הפיננסיים, בקרב קובעי המדיניות ובקרב הציבור הרחב. העובדה שמדובר בתחום צעיר, מקשה על החיזוי בכל האמור לאופן שבו תתפתח תעשיית אשראי זו וכיצד ההתפתחות האמורה תשפיע על רמת הפרשות האשראי ועל מערכת הבנקאות המסורתית.

בנקודת הזמן הנוכחית, באבולוציה של תעשיית האשראי מבוססת הפינטק קיים שוני גדול במודלים העסקיים של הפלטפורמות הטכנולוגיות במדינות השונות. אף שאשראי מבוסס פינטק צומח בקצב מהיר בשנים האחרונות, נתח השוק שלו זעיר ביחס לתעשיית האשראי המסורתית.

צמיחת האשראי מבוסס הפינטק מהווה אתגר מורכב לרגולטורים, שנדרשים למעקב ופיקוח הדוק על תחום זה. קצב הצמיחה העתידית של מתן אשראי מבוסס טכנולוגיה הוא נגזרת של התבגרות המודלים העסקיים ויכולתם להתמודד בצורה טובה עם מחזורי עסקים בכלכלה, וגם של יכולתם לספק הגנה בסטנדרטים הגבוהים ביותר למשקיעים וללווים.

אני סבור כי בנקודת הזמן הנוכחית של התפתחות התחום, העמדת אשראי בהיקפים גדולים באמצעות פלטפורמות אלה כרוכה בסיכונים גבוהים מאוד, ומחייבת "שבע עיניים" של הרגולטורים בכלל, ושל רשות ניירות ערך בפרט.

■ הכותב הוא האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

קים ג'ונג און באספה הכללית של מפלגת הפועלים של צפון קוריאה / צילום: Associated Press, Korean Central News Agency/Korea News Service

צפון קוריאה פותחת קו חם לתקשורת עם דרום קוריאה, אחרי שנה של הדממה

הצעד של ממשל קים ג'ונג און עשוי לסמן שפיונגיאנג מוכנה שוב לדיפלומטיה

אביב כוכבי ובני גנץ / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הפנסיות במערכת הביטחון נוסקות בקצב מסחרר, וזאת כנראה רק ההתחלה

מבוטחי הפנסיות התקציביות יעלו למדינה 840 מיליארד שקל עד סוף המאה, ולפי דוח החשב הכללי באוצר יותר מ-30% מתוכם ילך לגימלאי מערכת הביטחון ● בעוד 15 שנה ההוצאות על הפנסיה התקציבית אמנם תחל להתכווץ, אבל בינתיים תתפתח בעיה חדשה: פנסיית הגישור

קרקע חקלאית / צילום: Shutterstock, Bonita R. Cheshier

מפקדי צמתים, כלים כבדים ואנשי קשר בתוך המפלגות. כך מתכנן הלובי החקלאי להילחם ברפורמה להוזלת יוקר המחיה

ארגוני החקלאים הפיצו היום תוכנית פעולה בשם "מבצע מגן חקלאות - שומר גבולות" במסגרתה הם מפרטים את המאבק שלהם נגד הרפורמה המתוכננת בחקלאות ● אלו הצעדים הפוליטיים, המשפטיים והתקשורתיים אותם הם מתכננים

רביב צולר / צילום: שלומי יוסף

איי.סי.אל הכתה את התחזיות ברבעון השני; רשמה זינוק ברווח ובמכירות

חברת הדשנים והכימיקלים איי.סי.אל (כיל לשעבר) מדווחת על רבעון חזק בהשוואה לאשתקד, כאשר הרווח הנקי המתואם כמעט הכפיל את עצמו והמכירות זינקו ב-34% ● החברה תחלק דיבידנד בהיקף של 68 מיליון דולר

הבורסה בשנחאי, סין / צילום: Shutterstock, Dmitri Ometsinsky

רגע לפני דוחות ענקיות הטק וול סטריט ננעלה בטריטוריה אדומה

מדד נאסד"ק ירד ב-1.2%, הדאו נסוג 0.2% ומדד S&P 500 נחלש ב-0.5% ● אפל, גוגל ומיקרסופט יפרסמו דוחות עם סיום המסחר ● הזהב ננעל ביציבות, עדיין מתחת ל-1,800 דולר ● מדד דאקס איבד 0.6%, פוטסי 100 נסוג 0.5% ומדד קאק 40 ירד ב-0.7%

המפעל של בן אנד ג'ריס / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

5 מדינות בארה"ב הודיעו על כוונתן להטיל עיצומים על בן אנד ג'ריס

"חשוב שיהיה ברור כי החרם נגד ישראל הוא חרב פיפיות הפוגעת יותר במחרים מאשר במי שהוא מתכוון לפגוע", אמר אתמול סמנכ"ל דיפלומטיה ציבורית במשרד החוץ, נועם כץ, בדיון בין-משרדי בנוגע להחלטת בן אנד ג'ריס לא למכור את תוצרתה ביהודה ושומרון

שר האוצר אביגדור ליברמן בכנס Gexcutives / צילום: איל יצהר

"אני לא אדרוס את השרים" (והם לא יפריעו לי)

באופן פלאי כמעט, ליברמן שומר היטב על הנכסים שבתחומי אחריותו ולא מוכן להתערבות של איש מהשרים ואף לא ראש הממשלה ● היתרון שלו על פני חבריו לממשלה ניכר למרחקים. הוא מכתיב את הדרך, והם בלי לשים לב צועדים אחריו

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

בורסת הונג קונג מתאוששת מהמפולת; פתיחה ירוקה באירופה

מדד ניקיי השיל כ-1.4%, קבוצת סופטבנק נחתכה בקרוב ל-5% ● ענקית משלוחי המזון מייטואן מזנקת ותומכת במדד הנג סנג ● מגמה שלילית בחוזים העתידיים ● ארה"ב: היום פייסבוק וטבע יפרסמו תוצאות; בערב תפורסם החלטת הריבית 

מצעד בסין / צילום: Reuters, Thomas Peter

כשהממשל מכריז מלחמה על החברות המקומיות ומפיל את הבורסות: מה קורה בסין?

אין שום דרך אחרת לומר זאת - הממשל בסין החליט "למשמע" (Discipline) את ענקיות הטכנולוגיה במדינה ● למה הוא החליט לעשות זאת? מדי פעם קשה להבין דרך עיניים מערביות, אבל להלן כמה השערות בנושא

דייב לובצקי, מנכ"ל אי.בי.אי ניהול תיקים / צילום: אילן בשור

חוקרי רשות ניירות ערך פשטו על משרדי בית ההשקעות אי.בי.אי; זו העסקה שככל הנראה עומדת מאחורי המהלך

גורמים בשוק מעריכים כי חקירת רשות ני"ע קשורה לחשיפת גלובס אודות רכישת מניות הלמן אלדובי ע"י אי.בי.אי טרם דיווח על הצעות לרכישתה ● אי.בי.אי: "אין לנו כל ספק שחקירת הרשות תעלה כי פעלנו כחוק"

סימון ביילס / צילום: Reuters, Lindsey Wasson

מה הוביל לדרמה של סימון ביילס: הראיון שחושף את הקשיים בדרך לטוקיו

רגע לפני אולימפיאדת טוקיו שבה מעדה בתרגיל ופרשה במפתיע מהתחרות הקבוצתית, שיתפה סימון ביילס בקשיים העצומים שניצבו בפניה: התקיפה המינית, משפט הרצח של אחיה וההתמודדות עם הספקות העצמיים ● האם זה סוף הקריירה של המתעמלת הטובה ביותר של זמננו? ● ראיון בלעדי

חיים ביבס / צילום: שלומי יוסף

מרד הרשויות: "יישום ההצעה עלול להביא לכאוס תכנוני-אורבני לפי כל קנה מידה אפשרי"

ראשי מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15 מאיימים כי יפסיקו להנפיק היתרי בנייה אם תאושר ההצעה להסב שטחי משרדים לדירות מגורים ● במכתב שיצא לבנט, ליברמן ושקד הם כותבים כי משבר הדיור בוער "ואולם, הניסיון לתת לו מענה (חלקי - אם בכלל) באמצעות הסבה מהירה של שטחי תעסוקה למגורים בהיקפים משמעותיים, ללא הליך תכנוני כלשהו - שגוי מיסודו"

eSIM / צילום: Shutterstock, DenPhotos

בשורה ליוצאים לחו"ל: כרטיס סים וירטואלי לטלפון

חברת הטלקום הישראלית Global1SIM משיקה בימים אלה כרטיס סים וירטואלי המספק מספר ישראלי ומספר בינלאומי, באמצעותו ניתן לגלוש ולקיים שיחות בחו"ל ● "אם אפילו המכשירים של אפל מאפשרים להכניס כמה מפעילים, זה אומר שאי-אפשר לעצור את הקידמה", אומר מנכ"ל החברה

איילת שקד / צילום: יוני קלברמן

איילת שקד: "לא צפויה ירידת מחירי דירות בשנים הקרובות"

שרת הפנים הודיעה עוד, כי ראשי ערים שירצו להעלות את הארנונה – יקבלו אישור ממשרדה, וכי היא רואה בותמ"ל גוף מתחרה לוועדות המחוזיות, ועל כן החליטה להמשיך את פעילותה

צחי הנגבי, הליכוד מה בוער, גל”צ, 26.7.21 / צילום: ליאור מזרחי

האם בכנסת הקודמת היו רק 4-5 "ח"כים נורבגים"? בדקנו את הנגבי

ככל שהחוק הנורבגי הולך ומתרחב, הזיכרון ההיסטורי מתקצר. מה שכח הנגבי? ● המשרוקית של גלובס

השירות הדיגיטלי עדיין תקוע מאחור / איור: גיל ג'יבלי

אין עם מי להתכתב: למה השירות הדיגיטלי עדיין תקוע מאחור

במשרד התקשורת דיווחו לאחרונה על עלייה של פי שלושה בכמות הפניות למוקדי שירות דיגיטליים, כמו וואטסאפ וצ'ט; בפועל, היעילות לא השתפרה, והלקוחות עדיין מחכים לחידושים הטכנולוגיים ● שירות הוא השיווק החדש, כתבה שנייה בסדרה

אנשים מפנים את ההריסות בעמק אהר בגרמניה, השבוע / צילום: Reuters, CHRISTIAN MANG

חצי טריליון אירו בנזקים: מתנדבים נוהרים מרחבי גרמניה לסייע לנפגעי השיטפונות

"שעתה היפה של גרמניה" – יש מי שמכנים את הפגנת הסולידריות של אלפי גרמנים וחברות שנוהרים לאזור האסון בדרום־מערב המדינה ותורמים כסף, מזון, גנרטורים, משאבות וסיוע פיזי בפינויים ● אולם יש גם צדדים פחות טובים שכוללים גניבת ציוד ומפלגות שמנסות לעשות הון פוליטי ציני על גבי האסון

מנכ”לים שמתעלמים מנושאים חברתיים עשויים לפגוע בקריירה שלהם / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

מנכ"לים שמתעלמים מבעיות חברתיות עשויים לפגוע בקריירה שלהם

מחקר חדש טוען כי הסיכוי שמנהלים יפוטרו בגלל תסיסת בעלי מניות סביב עניינים חברתיים, גבוה מהסיכוי שיפוטרו בגלל דאגות פיננסיות

אביגדור ליברמן בכנס Gexcutives / צילום: איל יצהר

ליברמן חזר עד ימי בית ראשון כדי לעקוץ את בנק ישראל

"הבנקים צריכים להיות זהירים עם מתן משכנתאות", אמר אתמול שר האוצר אביגדור ליברמן. מרענן לראות שר אוצר שלא נותר אדיש להיקף המשכנתאות בישראל, שעלה לשיא של יותר מ-11.6 מיליארד שקל ביוני השנה

אתר בנייה / צילום: שלומי יוסף

המשלה תדון בהגדלת מספר היתרי העבודה לפועלים פלסטינים בענף הבנייה ובתיירות

לפי ההצעה, מספר ההיתרים לעובדים פלסטינים בענף הבנייה יעלה ב-15 אלף, אבל רק למקצועות המכונים "רטובים", שבהם לטענת הקבלנים יש מחסור בידיים עובדות ● מתאם הפעולות בשטחים האלוף רסאן עליאן: "צעד זה יחזק את הכלכלות של ישראל והרשות הפלסטינית ויתרום רבות ליציבות הביטחונית בשטחי יהודה ושומרון"