גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"במזרח התיכון לא משנה מה אתה עושה, חשוב איך אתה עושה"

צבי יחזקאלי, ראש הדסק לענייני ערבים בחדשות 10, הסביר השבוע במפגש "הפודיום" כי "אם נבחן את מערכות היחסים שלנו באזור לפי רמות נורמליזציה, נגלה שאנחנו נכשלים, אבל למרות זאת יש פה אינטרסים שמחזיקים מעמד, ועדיף לשמור עליהם"

צבי יחזקאלי / צילום: יחצ
צבי יחזקאלי / צילום: יחצ

"אין היום בעולם מקום שלא ניצב מול טרור, וישראל היום היא אחד המקומות הבטוחים בעולם, שנמצאת במקום נמוך ברשימת נפגעי הטרור. המצב הביטחוני של ישראל היום הוא אחד הטובים, כי אין עלינו איום קיומי, אלא יש איומים אחרים" - כך אמר צבי יחזקאלי, ראש הדסק לענייני ערבים בחדשות 10, במסגרת מפגש "הפודיום" של "גלובס" בשיתוף "קסם מדדים".

יחזקאלי ניסה בהרצאתו להעניק מבט ממעוף הציפור על התהליכים העוברים על אזורנו ועל העולם המוסלמי ואמר כי "כשמישהו רוצה לדעת מה קורה במזרח התיכון, הוא מתעדכן בתקשורת - גולש באינטרנט, מדליק טלויזיה. אבל כל המידע הזה שמשודר לנו ללא הרף, כמעט ואין לו כלום עם הבנה. יש כל היום עדכונים וקבלת כמויות עצומות של מידע, ואנחנו נשאבים לתוך זה ויותר מפחדים. החדשות עוברות אלינו בצורות שונות, והצורה בה הן מועברות כופה את עצמה על התוכן בהרבה מהמקרים. זה המוצר שתקשורת מוכרת אבל אלה רעשי רקע וכותרות, משום שאנחנו בעצם צריכים להסתכל על לא החיים לא בציר זמן יומי, אלא בציר זמן אחר, ארוך יותר. אלמנט הזמן בתחום הסיקור שלי, של העולם הערבי, נוגד את העולם המערבי, שבו כולנו פה לזמן קצוב ואנחנו כל הזמן רוצים לצמצם זמן ולהגדיל יעילות, אבל במזרח התיכון המצב הפוך. הזמן הוא מה שמופעל נגדנו".

סבלנות היא האלמנט המכונן

כדוגמה לדבריו התייחס יחזקאלי למבצע צוק איתן ואמר כי "חמאס ירה טילים ורצה עימות, אבל צה"ל אמר שהוא לא מעוניין בעימות. בצוק איתן ישראל רצתה לגמור מהר את הסיפור - הילדים היו תקועים בבית, וחלק מההורים לא הלכו לעבודה, אבל חמאס רצה למשוך את הזמן, כי הזמן של חאלד משעל שיושב בדובאי הוא זמן אחר משלנו, למרות מאות הרוגים פלסטינים ואלפי בתים הרוסים. הבעיה היא שאין לנו את היכולת לצפות את הזמן שלהם". עוד הוסיף יחזקאלי כי "בעסקת גלעד שליט החמאס ניצח מבחינתו בגלל הזמן הרב שעבר עד השחרור".

בעניין המתרחש על ציר הזמן מול הפלסטינים אמר יחזקאלי כי "טיל הקסאם הראשון היה עשוי מעמוד של תמרור, אבל הכוח הגדול שלו היה שבפעם הראשונה שהוא נחת על שדרות, זה הצליח להפחיד אותנו, ובסוף זה הפך למתקפת טילים. גם האינתיפדה הנוכחית היא כלום, אבל כשהדברים האלה מופעלים בדרך בה הם מופעלים, זה גורם לנו, כחברה מערבית, להגיד שאי אפשר יותר, ובגלל זה ישראל ביקשה הפסקת אש בצוק איתן. אנחנו צריכים לראות מה מופעל עלינו ואיך. במזרח התיכון - לא משנה מה אתה עושה, חשוב איך אתה עושה".

לדבריו, "השאלה היא - מה מופעל נגדנו? סבלנות זה האלמנט המכונן של כל ארגוני הטרור. כי מבחינת כוח אין להם משהו משמעותי, אבל מה שיכול לעשות להם את זה נגדנו זה העקביות שלהם וההחלטה להמשיך להיות שם תמיד".

יחזקאלי התייחס לנעשה בסוריה ואמר כי "בשאר אל-אסד יותר קטלני ואכזר מדאעש, ולפני שהתחילה המערכה בסוריה אף אחד לא העריך שיש סיכוי שהוא יטבח בכחצי מיליון איש. היום אין לנו את היכולת לצפות את ציר הזמן של אסד, לכן אנחנו לא יודעים עוד כמה הוא יהרוג".

לא צריך להיות נחמד כדי להיות חבר

לגבי הקושי של המערב להתמודד עם העולם האיסלמי אמר יחזקאלי כי המערב "לא מבין באמת בתוך תרבויות וחברות, בטח לא בחברה הערבית. זו טעות מערבית לחלק את המזרח התיכון לטובים ורעים", לדבריו, "במזרח התיכון מישהו יכול להיות חבר שלך, גם אם הוא לא נראה כחבר, כמו לדוגמה עבדאללה מלך ירדן - מדינה שמונחת על בלימה שבתזוזה קטנה הכל יישבר שם. מי עוזר להחזיק את ירדן עכשיו כשהיא רואה שיעים סביבה? ישראל. אבל עבדאללה לא נחמד, כי בשכונה פה אהבה היא לא חלק מהעניין. זו שכונה אכזרית, אבל יש בה כללים. לכן לא צריך להיות נחמד ולא צריך נורמליזציה ואם נבחן את מערכות היחסים שלנו באזור לפי רמות נורמליזציה, נגלה שאנחנו נכשלים, אבל למרות זאת יש פה אינטרסים שמחזיקים מעמד, ועדיף לשמור עליהם.

"במזרח התיכון הדברים האלה עובדים אבל בשקט, זה לא עניין לתיירות וחומוס ונרגילה שהישראלי רוצה לקנות אחרי המלחמה. על השכונה שלנו עוברים הרבה תהליכים חזקים ומהירים, ואנחנו בדרכנו במסע שיוביל אותנו למקומות שאנחנו לא מכירים, אבל החוק הכי חזק פה הוא שאי אפשר לדעת מה יהיה".

עוד הוסיף יחזקאלי כי "אחרי נפילת מגדלי התאומים בניו-יורק האמריקאים החליטו להפיל את סדאם חוסיין ולתת לעולם הערבי לחוות מהדמוקרטיה, והניחו שככה הם יבינו וילמדו והדמוקרטיה באזור תתרחב. אבל למזרח התיכון יש דינמיקה אחרת שבטית ועדתית חזקה יותר".

דאעש זה פצעון קטן

לדבריו, "כשמסתכלים היום על העולם, צריך לזכור שהסכסוך הישראלי פלסטיני הוא לא הכל, ושיש סכסוכים גדולים יותר. באירופה, 90% מהמוסלמים לא תומכים בטרור. אבל השאלה מי מייצג את האיסלם באירופה? הרוב רוצים להשתלב. דאעש והקיצונים הם בקושי 1% מהאיסלם. אבל לפעמים בעולם האיסלמי מיישרים קו ולא פותחים את הפה נגד הקיצוניים. העולם המערבי מקבל עכשיו עתודות של איסלם. הכוח של האחים המוסלמים באירופה זה הג'יהאד השקט, דאעש זה פצעון קטן. אירופה תתמגן, אבל עוד לא עלו שם על הדבר האמיתי - האיסלם כבר שם, והוא מכשיר עתודות דרך החוק שמאפשר לו לעשות זאת, ואירופה לא יודעת לאיזה איסלם מחנכים מתחת לאף שלה ולא יכולה להתמודד איתו".

אם כולם היו מבינים ערבית

לגבי מצב העולם האיסלמי אמר יחזקאלי כי "הוא נמצא היום בנקודת מפתח ובצומת קריטי ומשמעותי לקיומו - הנקודה הראשונה היא הקרב בין הסונים לשיעים שכל אחד מהם מאמין שהשני חי בכפירה. זה לא סתם סכסוך - זה קרב על ירושת מוחמד ושרוצה לתקן עוול היסטורי. השיעים ברובם מרוכזים באיראן, שתמיד היו מדוכאים כי השיעים הם הצד המדוכא בעולם הערבי, משום שבאיסלם כ-90% הם סונים. הצומת השני של האיסלם היא קרב אפילו יותר משמעותי - בין מתונים וקיצונים. כך לדוגמה דאעש שנכנס כחלק מהאיסלם הסוני, ובא לתבוע את עלבונו אחרי שעיראק נפלה. הקרב בתוך האיסלם הוא מי מייצג את האיסלם".

בדבריו יחזקאלי גם סיפר על הדרך ליצירת הפרויקט הטלוויזיוני שלו "על האיסאלם" ואמר כי זה "התחיל עם הפיגוע במייקס פלייס, שם המחבלים הגיעו לפה מלונדון. בעקבות כך הגעתי למסגד שלהם. משם המשכנו לשבדיה, וכשהגעתי לשם פגשתי את הערבים ובמקום המתורגמן התחלנו לדבר בינינו בערבית, וכך ירד לנו הצורך במתורגמן ונהיה תקציב שהספיק לסדרה. הערבית היא הדלת לכל הדברים שלי, ואם כולנו היינו יודעים ערבית והיינו יכולים לראות ולקרוא את הערוצים הערביים, היינו חוסכים הרבה".

עוד כתבות

איתן סרבר ושי עם-שלם, יזמי הסטארט-אפ Communit / צילום: פאול אורלייב

מודל המגורים המשותפים צובר תאוצה ומגיע לישראל

החל במעונות סטודנטים, דרך מיקרו-דירות, ועכשיו הדיור השיתופי עולה עוד שלב בישראל: מבנים שכוללים דירות זעירות עם חללים משותפים לבילוי, אוכל, כביסה ועבודה ■ ניתוח G

הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי

ירידות שערים בבורסה בתל אביב; מניית פועלים עולה בכ-2%

המתיחות בין ארה"ב וצפון קוריאה עולה לשיא ■ היום: בחירות בגרמניה ■ שרי אריסון מוכרת 49% ממניותיה בבנק הפועלים ■ תקלה ממושכת ב"תמר" השביתה את הזרמת הגז מהמאגר

אביגדור ליברמן / צילום: תמר מצפי

ליברמן: "איראן מאיימת על העולם החופשי"

שר הביטחון הגיב לניסוי שיגור הטיל הבליסטי החדש ואמר כי טהרן ממשיכה להתגרות בארה"ב ולבחון את ישראל ■ "הוכחה נוספת לשאיפות האיראניות להפוך למעצמה עולמית ולאיים לא רק על מדינות המזרח התיכון; אסור שיהיה להם נשק גרעיני"

פינוי פצוע / צילום: שחר חזקלביץ, מגן דוד אדום

הם נשארו בחיים, כדי לגלות כמה נורא להיפצע באתר בנייה

24 עובדים נהרגו באתרי בנייה מתחילת השנה - ויחד איתם נפצעו עוד מאות ■ אחרי הפציעה, ודאי אם מדובר בפועלים זרים, מתחילה דרך ייסורים כואבת לא פחות

גרמניה בוחרת  / צילום:  רויטרס Fabrizio Bensch

דיווח מברלין: הבחירות נפתחו; צפי להתחזקות הימין הקיצוני

שתי שאלות מרכזיות מרחפות מעל הבחירות בגרמניה: איזו קואליציה תוכל אנגלה מרקל להרכיב אחרי הבחירות, וכמה אחוזי תמיכה תקבל מפלגת הימין האנטי-איסלאמית "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD)

קידוח תמר / צילום: יחצ

התקלה בקידוח "תמר" צפויה להימשך עד השבוע הבא

מנכ"ל משרד האנרגיה בחן מול בתי הזיקוק ויצרני החשמל את צרכי הדלקים החלופיים הנדרשים ■ פרשנות: מדינה על הקשקש – השאלות שמעוררת התקלה ב"תמר"

שרי אריסון / צילום: גולן אבוחצירה

שרי אריסון מוכרת 49% ממניותיה בבנק הפועלים לחברת השקעות ושני מוסדיים מצפון אמריקה

הרוכשים התעקשו להישאר בשלב זה לא מזוהים ■ מחיר העסקה יתבסס על מחיר מניה של הבנק של 24.8 שקל, כלומר תמורה של כ-3.25 מיליארד שקל לאריסון

קבוצת מטיילים/ צילום: רפי קוץ

חג הקמפינג: 300 אלף מטיילים יצאו לטייל בראש השנה

כ-70 אלף מטיילים פקדו היום את שמורות הטבע והגנים ■ לאורך לילות החג לנו באתרי רשות הטבע והגנים כ-20 אלף איש

אלעד שגב / צילום: יח"צ

"האינטרס המסחרי של גוגל מתנגש בעקרונות של שוויון וצדק"

גוגל החלה כמנוע חיפוש, אבל היום היא חולשת על מגוון תחומים שרבים מהם מחוץ לגבולות האינטרנט ■ ד"ר אלעד שגב, חוקר רשת העוקב אחרי גוגל זה עשור וחצי, מסביר מדוע היא אינה דמוקרטיה של מידע, למה אנחנו נאמנים לה למרות הפגיעה בפרטיות, ומזכיר שגם אחרי 20 שנה יש עוד מה לשפר בחיפוש

נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו / צילום: רויטרס

רעידת אדמה נוספת הורגשה במקסיקו

בזמן שהמדינה מנסה להתאושש מהרעידה הקטלנית ביום שלישי, שגרמה למותם של קרוב ל-300 בני אדם, הורגש רעש משנה בעוצמה של 6.2 ■ תושבים בבירה מקסיקו סיטי דיווח על בניינים שרעדו

קים ג'ונג און מוחא כפיים בחגיגה לכבוד מדעני גרעין ומהנדסים שהשתתפו בניסוי פצצת המימן / צילום: רויטרס

טראמפ ממשיך בקו התקיף: "לטפל באיש הטילים הקטן"

נשיא ארה"ב טראמפ ממשיך בקו התקיף אל מול הממשל בפיונגיאנג ומשגר איום נוסף לעבר קים ג'ונג און, שהזהיר אתמול מצעדי התגובה החריפים ביותר בהיסטוריה נגד ארה"ב: "אסור שמטורף יסתובב וישגר טילים"

אזור בורגלנד באוסטריה /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אוסטריה מצטרפת למועדון האג"ח למאה שנה, ואתם?

הנפקת חוב ארוך, כמו האג"ח ל-100 שנה שהנפיקה אוסטריה בשבוע שעבר, מהווה "תעודת ביטוח" מפני זעזועים ■ לנו כמשקיעים כדאי להבין שאם מדינות מנפיקות חוב כזה כדי להתמודד עם בעיית החובות - גם לנו כדאי לבצע התאמות ברוח זו בתיקי ההשקעות שלנו

לארי פייג סרגיי ברין גוגל / צלם: רויטרס

20 שנה לגוגל: כל מה שצריך לדעת על מנוע החיפוש שאי-אפשר בלעדיו

תושבי כדור הארץ מייצרים בכל שנייה 40 אלף חיפושים בגוגל, מה שמצטבר לכ-3.5 מיליארד חיפושים ביום ולמעלה מ-1.25 טריליון חיפושים בשנה ■ כל מה שחשוב להכיר על הענקית ששווה מאות מיליארדי דולרים

מטה סאפ בגרמניה / צילום: בלומברג

SAP צפויה לרכוש את גיגיה הישראלית תמורת 350 מיליון דולר

SAP היא אחת מחברות התוכנה הגדולות בעולם, והיא נסחרת לפי שווי של 130 מיליארד דולר ■ גיגיה הוקמה ב-2006 וגייסה עד כה 105.8 מיליון דולר ■ רשימת המשקיעים כוללת את אינטל קפיטל ובנצ'מרק

שרי אריסון / צילום: ורדי כהנא

בנק ישראל רואה בחיוב הכנסת משקיעים אמריקאים לבנק הפועלים

נתן אור ירוק ראשוני לקידום העסקה ■ באריסון מתכוונים להשתמש בתמורה שתתקבל בעסקה לביצוע השקעות חדשות ולא להקטנת חוב

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

נעילה מעורבת בבורסות אירופה על רקע נאום מיי

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, נשאה נאום על הברקזיט - אך לא סיפקה פרטים קונקרטיים ■ שליט צפון קוריאה הגיב לאיומו טראמפ באו"ם: נשקול את אחת "התגובות הקשות בהיסטוריה" נגד ארה"ב

ג'יליאן טאנס / צילום: איל יצהר

הזמנות של כחצי מיליארד לילות: מנכ"לית בוקינג על מחירי המלונות

ג'יליאן טאנס דוחה את הטענה שמדובר בדואופול בינלאומי, לא מבינה את התלונות על העמלות שנגבות, ומתעקשת שמחירי בתי המלון לא מיישרים קו כלפי מעלה ■ ראיון

רימונים מוצגים לראווה בשוק / צילום: רויטרס

מה היו הכתבות שהכי אהבתם בשנת תשע"ז?

רגע לפני סוף החג: הצצה לכתבות הנצפות ביותר באתר "גלובס" במהלך השנה העברית החולפת

ערוץ הילדים / צילום: יחצ

סלקום TV מעלה את ערוץ הילדים וערוץ לוגי של קבוצת RGE

בכך משלשת סלקום את תוכן ספריית ה-VOD לילדים ■ במסגרת ההסכם תיבחן האפשרות של סלקום TV להשקעה בהפקות מקור שישודרו בערוץ הילדים ובערוץ לוגי

אוזריה  / צילום: איל יצהר

מסעדת אוזריה: מקום ים תיכוני המתכתב עם יוון

אוזריה אינה באמת חמארת אוזו וגם לא ממש מסעדה יוונית, אבל כשהלב מתמלא געגוע של חגים לאוכל של סבתא, היא יכולה לשמש כמפלט לנפש הסנטימנטלית