גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד החקלאות פועל לביטול התכנון במשק החלב

מנכ"ל משרד החקלאות ממליץ לשר לשנות את המכסות הקיימות במשק החלב ■ המטרה: לקדם את ביטול התכנון והמכסות ולהפוך את שוק החלב לחופשי ■ בקיבוצים ובמושבים חוששים מהתחרות

רפת / צלם: תמר מצפי
רפת / צלם: תמר מצפי

קריאת כיוון ראשונה בדרך לביטול התכנון בשוק החלב? מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, צפוי להמליץ לשר החקלאות, אורי אריאל, לשנות את המכסות הקיימות היום בענף החלב באמצעות שינוי הגדרתן - כך עולה ממכתב שכתב בן אליהו ואשר הגיע לידי "גלובס".

המשרד גיבש שורה של המלצות שמטרתן הראשונית היא לשנות את חלוקת המכסות בשנת 2018, אולם מה שעומד מאחוריהן הוא ניסיון להכין את הקרקע לקראת סיומו של מתווה לוקר בשנת 2019 - אז ינסו במשרד לקדם את ביטול התכנון והמכסות והפיכת השוק לשוק חופשי. במשרד החקלאות מקווים שבתום מתווה לוקר ייעשה ניסיון לפתוח את ענף הרפתות לתחרות על בסיס יעילות.

הרקע למכתבו של בן אליהו הוא מכתב שהועבר לו מטעם פורום קהלת למדיניות, הדורש לקבל את התשתית העובדתית שהובילה לעיצוב החוק הקיים כיום לקראת השינויים הצפויים בתכנון משק החלב. לדבריהם, ההצדקות למדיניות זו קלושות, והם תוקפים את חלוקת המכסות בין שני המגזרים היצרניים - הקיבוצים והמושבים.

ראשית, ממליץ בן אליהו במכתבו, כי חלוקת המכסות תהיה גם לבני המושב והקיבוץ הגרים בהרחבות הקהילתיות, כך שגם הם יוכלו לבקש מכסות. הכוונה בכך היא להכניס שחקנים חדשים לשוק. כיום יש כללים איך לקבוע כניסה של שחקנים חדשים לשוק, וצעד כזה יכול לשמוט לחלוטין את הקרקע מתחת למערכת המתוכננת.

נקודה נוספת שאותה מעלה בן אליהו במכתבו, היא כי חלוקת המכסות בשנת 2018 תהיה רק למשק המשפחתי, על מנת להביא את הרפתות הקטנות לכדאיות כלכלית גבוהה יותר על ידי הגדלתן או איחודן. מי שצפוי להתנגד למהלך כזה הוא התנועה הקיבוצית, בנימוק שרשת החלב הקיבוצית שייכת לסך חברי הקיבוץ, לעומת המושבים שבהם היא שייכת ליצרן בודד, ומהלך כזה ייתן עדיפות ליצרן הבודד על פני הכלל. כלומר, הוא מאפשר לרפת קטנה לגדול באמצעות רכישת מכסה של יצרן מושבי אחר שהפסיק ליצר.

בנוסף, בן אליהו ממליץ על חלוקה שווה של 50:50 בין המשק השיתופי לאחרים, בניגוד למה שקיים בחוק החלב שנחקק ב-2011 וקובע כי הקיבוצים מקבלים מכסה של 58% ואילו המושבים, של 42%. גם להחלטה הזו צפויים הקיבוצים להתנגד. המושבים טוענים כי צריך למצוא פתרון לחזק את הרפתות הקטנות, אולם בקיבוצים חושבים כי יש דרכים לתמרץ רפתות קטנות להתייעל, וכי אין בסיס לשינוי כזה.

החשש: פגיעה ביכולת הייצור

בימים אלה נערכים במשרד החקלאות לחלוקת מכסות חלב לשנת 2018 כך שיהלמו את חוק החלב והתקנות הנלוות אליו. לקראת ההחלטה העבירה מועצת החלב המלצה לחלק תוספת מכסה של 60 מיליון ליטר ליצרנים הקיימים, כדי לעמוד בתחזית צריכת החלב לשנה הבאה.

חוק החלב, שנחקק ב-2011, מעגן את הקריטריונים לקביעת מחיר המטרה, כלומר, הנוסחה שלפיה משלמות המחלבות את התמורה ליצרני החלב, ובדרך זו מבטיח החוק את רווחיות היצרנים. כמו כן, מעגן החוק את ניהול הענף באמצעות מועצת החלב המורכבת מנציגי היצרנים, המחלבות והממשלה. לשר יש סמכות בחוק לקבוע את גובה המכסות בהיבט של חלוקת מכסות לרפתות חדשות.

ב-2019 אמור להסתיים מתווה לוקר באופן רשמי. חוק החלב מגדיר את 2019 כשנה שבה צריך לדון במנגנון מחיר המטרה. בממשלה כמובן ירצו להוריד את מחיר המטרה, והחקלאים ייאבקו כדי להעלות אותו.

אביתר דותן, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, ומי שאחראי על מכסות החלב אומר היום ל"גלובס", מביע התנגדות למהלך: "את המכסות של 2018 מחלקים על פי החוק והתקנות הקיימות, ואם רוצים לדבר על שינוי בנושא המכסות, זה יהיה במועד ההסכם החדש. כל שינוי, כמו להעביר לרפתות קטנות חלב באופן גורף, עלול לפגוע ביכולת הייצור של הענף. התכנון הוא דבר מקצועי ולא פוליטי, מחלקים למי שיכול לייצר חלב ואסור לנו לפגוע בזה. בהסכם חדש אנחנו יכולים להגיע ליכולת ייצור יותר גבוהה. אנחנו בהחלט מנסים ליזום מהלך יחד עם המדינה כדי שיהיה הסכם כמה שיותר מוקדם, שגם ימנע אי ודאות בענף".

גורם בענף אמר היום, כי "שינויים כאלה יפגעו ביכולת הייצור. אתה צריך שתהיה לך יכולת לייצר ולהביא עוד פרות". אגף התקציבים במשרד האוצר, משרד החקלאות ומשרד הכלכלה, התעשיינים והמערכת החקלאית מנהלים מו"מ מאחורי הקלעים. כולם נמצאים במירוץ להגיע להסכם כבר עכשיו, כדי שתקופת אי הוודאות תהיה קצרה יותר כדי למנוע פגיעה בענף. כרגע עדיין אין הסכמות בין הצדדים להתחיל תהליך של הידברות, ומנסים לבנות היתכנות מבוססת מקצועית. אם הענף לא יטופל, יכולת הייצור עשויה להיפגע בעוד כמה שנים.

אבו וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, השיב לבן אליהו במכתב שבו הוא תוקף את הניסיון להעביר החלטות שלא תואמות את ההסכמים הקיימים כיום. "באם המשרד חפץ בדיון מעמיק על האפשרות לשנות סדרי עולם בניהול הענף עד כדי סטייה מחוק החלב ותקנותיו, יש לקיים על כך דיון מקצועי סדור, לא בחליפת מכתבים ולא תחת לחץ של לוחות הזמנים הנדרשים לחלוקת תוספת המכסות לשנה הבאה", כתב.

במשרד החקלאות מתבססים על התפיסה של ה-OECD, שמתווה במסגרת מערכת ההסכמים שלה עם ישראל מחויבות להפסיק את מה שהיא מגדירה כתמיכה מעוותת בתחומי החקלאות, והמדיניות שקיימת היום בישראל בענף החלב.

סופו של מחיר המטרה ההיסטורי

המחלוקת המרכזית בסוגיה היא השאיפה של משרדי הממשלה לבטל את התכנון בענף החלב. בשלב זה הקיבוצים אינם מוכנים לגשת לשולחן הדיונים בלי לקבל הסכמה עקרונית שהתכנון ומחיר המטרה לא יבוטלו. כדי להבין את המשמעות של שינויים בענף הרגיש הזה, מספיק להתבונן על תנובה: העלייה של מחיר המטרה בשנה האחרונה גרמה להוצאה של תנובה לגדול ב-80 מיליון שקל.

כלומר, התכנון והמכסות לא תואמים את המדיניות הזו. באירופה התקבלה החלטה לפני כ-8 שנים, להביא לביטול המכסות. לפני כשנתיים הגיע הרגע שבו בוטלו המכסות. כל המשק החקלאי קרס, למרות התמיכה הישירה, והגיע למצב שחקלאים הפסיקו לייצר חלב בגלל חוסר כדאיות בשל מחירי ההפסד.

לקראת מה אנחנו הולכים? ביום שאחרי מתווה לוקר, התוצאה הסופית תהיה שהחקלאים יצטרכו להתגמש, והמדינה תצטרך להסכים להמשיך קיומו של ענף מתוכנן בשוק החלב. גם המקטע החקלאי יצטרך להתייעל ולעשות צעדים שיורידו את המחיר של החלב שהוא מוכר למחלבות. הוויכוח יהיה באיזה קצב זה יקרה והאם המדינה תתמוך בתהליך ההתייעלות באמצעות המענקים כפי שכבר עשתה בעבר. מצד החקלאים יש ציפייה שהם יזכו למענקים גם הפעם.

ריכוזיות על חשבון הקטנים

ומה יהיו ההשלכות של התוכנית שמציג מנכ"ל משרד החקלאות? בהיבט של התועלת הציבורית - עד היום העמדה של המדינה, שתאמה את האינטרס של הקיבוצים, הייתה כי החקלאות היא לא רק כלכלה, אלא צריכים לעמוד לנגד עיניה גם אינטרסים לאומיים נוספים כמו תפוקות מדיניות, פיזור של האוכלוסייה, ייצור עצמי של המזון גם מסיבות ביטחוניות. המדינה צידדה בטענות הללו, שמתפרשות כסתירה לשוק החופשי.

כיום החלב הוא שוק מתוכנן הבנוי על מכסות. הקיבוצים מאמינים כי התוצאות של ביטול השוק המתוכנן ייצרו שוק חופשי שיגרום לאחת מהחוליות בשרשרת להשתלט עליו, וברור שחלק מצוואר הבקבוק יהיה בתעשייה, כלומר בחברות השולטות בשוק החלב.

במצב של שוק חופשי, התוצאה עשויה להיות ריכוזיות חדשה שתיווצר במשק, בין אם במקטע של הספקים, או בין אם במקטע הקמעונאי, כפי שרק השבוע חשפו נתוני בדיקת משרד האוצר והחקלאות לגבי הריכוזיות בתחום הפירות והירקות. אולם בניגוד לפירות וירקות, החלב הוא מוצר חקלאי שמחייב עיבוד תעשייתי ויש לו תאריך תפוגה, שכן מדובר בתוצרת טרייה. ריכוזית כזו בהכרח תביא לאי-תחרות, ובהתאם לעליית מחירים.

כל מחלבה צריכה להיפטר מהתוצרת, ויהיה לה אינטרס להיפטר ממנה מהר ככל האפשר. פתיחת השוק המתוכנן תיצור שיווי משקל שונה מהקיים היום, כשלמעשה יהיה גורם ריכוזי שינהל את התהליך - רק שהגורם הזה לא יהיה המדינה.

בהיבט החקלאי, זה יגרום להיעלמות הרפתות הקטנות, כלומר המשק המשפחתי, וחלק מהרפתות הקיבוציות, ותיווצר מוטיבציה מאוד גדולה לביסוס מערכות ייצור גדולות ומרוכזות, מה שסותר את התפיסה של פיזור.

מי שלוחץ לקיומה של ההפרדה הזו הוא המשק המושבי, שחושש מהתהליך של ביטול "החומה הסינית" - כפי שמכונה החלוקה של 58% לקיבוצים ו-42% למושבים. אם יבטלו את החומה הסינית, החברות הקטנות יעברו לידי הגדולים והמושבים לא רוצים בכך.

עלייה בצריכת מוצרי החלב

עוד כתבות

ליאון קופלר / צילום: יחצ

קרן CVC על סף סגירת העסקה לרכישת נתח מסופר-פארם

קרן הפרייבט אקוויטי תרכוש 40% מסופר-פארם לפי שווי של 1.9 מיליארד שקל ■ חלוקת הנתח שיימכר: 15% מניות של בעל השליטה ליאון קופלר ו-25% ממניות החברה המוחזקות בידי הבנקים ■ המטרה: להרחיב את פריסת הרשת בחו"ל

חסן רוחאני / צילום: רויטרס

איראן מדווחת: למרות אזהרות טראמפ ביצענו ניסוי בליסטי

הממשל בטהרן מדווח כי ערך ניסוי מוצלח בטיל הבליסטי החדש ■ עפ"י הדיווחים, מדובר בטיל בעל טווח של 2,000 קילומטרים שיכול לשאת עליו מספר ראשי נפץ ■ "נגביר את כוחנו הצבאי", הבהיר הנשיא רוחאני

המערות הכחולות בראש הנקרא/ צילום: יותם יעקובסון

שנהיה לראש: ארבע הצעות לטיולים בראש טוב לעונת החגים

טיולים שמתאימים גם ליתר חודשי השנה, שהרי ידוע שאין כמו טיול לנקות את הראש

פייסבוק וידאו/ צילום: שאטרסטוק

חדש בפייסבוק: זה מה שיקרה לווידאו ברשת החברתית

עפ"י דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", הרשת החברתית מתכננת להשקיע בשנה הקרובה כמיליארד דולר בתוכן וידאו מקורי, כחלק מהפיכתה לשחקן מרכזי ביצירת תוכן וידאו ברשת

אירופה וול סטריט / צילום: רויטרס

המסחר בוול סטריט ננעל ביציבות; פיטורים המוניים ב-HPE

שליט צפון קוריאה הגיב לקריאת טראמפ בנאומו באו"ם ומאיים בתגובה צבאית ■ ביקורות צוננות לאייפון החדש גילחו בימים האחרונים עשרות מיליארדי דולרים משוויה של אפל

פרופסור זליג אשחר / צילום:שלומי יוסף

"מכירת קייט פארמה תביא את התרופה לסרטן מהר יותר לחולים"

פרופ' זליג אשחר, מפתח הטכנולוגיה שעליה מבוססת התרופה לסרטן של קייט פארמה, מספר על חוסר יכולתו לעזור לבת זוגו שלקתה במחלה, ועל השיפורים בטכנולוגיה שהוא עדיין עובד עליהם

אביגדור ליברמן / צילום: תמר מצפי

ליברמן: "איראן מאיימת על העולם החופשי"

שר הביטחון הגיב לניסוי שיגור הטיל הבליסטי החדש ואמר כי טהרן ממשיכה להתגרות בארה"ב ולבחון את ישראל ■ "הוכחה נוספת לשאיפות האיראניות להפוך למעצמה עולמית ולאיים לא רק על מדינות המזרח התיכון; אסור שיהיה להם נשק גרעיני"

הדמיה. שוהם / צילום: דירה להשכיר ו polytown media

בג"ץ הקפיא הגרלת מחיר למשתכן לבני המקום בשוהם

הישג לזכאי מחיר למשתכן מסדרה ב' בשוהם: בג"ץ הקפיא את ההגרלה ביישוב עד לדיון בעתירתם ■ בעתירה נטען כי ההגרלה שנסגרה בשוהם מקפחת את זכאי סדרה ב' בני המקום

HPE נרשמת למסחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

דיווח: HPE בדרך לפיטורי ענק של כ-10% מכוח העבודה שלה

"בלומברג": ענקית המחשוב בדרך לפטר לפחות 5,000 עובדים, כחלק מהניסיון לקצץ בהוצאות ■ הפיטורים יתבצעו בארה"ב ובמקומות נוספים בעולם

סוחר בוול סטריט / צילום: רויטרס

שחקן מעו"ף: איך "אוכלים" את הסיפור הצפון-קוריאני?

האדישות בוול סטריט שוברת שיאים ומשפיעה גם על הפער בין תמחור שוק האג"ח לתמחור שוק המניות ■ וכאן בארץ: פקיעת האופציות, תגובות בנק ישראל לתזוזות הדולר ועוד

בולען אטקציה לשחייה/ צילם: מתוך הוידאו

חובבי צלילה? הכירו 3 אתרים יוצאי דופן שכדאי לבקר בהם

לאלה מביניכם שמחזיקים ברישיון צלילה וכבר צללו בכמה מאתרי הצלילה הפופולריים בארץ ובעולם, קבלו הצצה ל-3 אתרים מומלצים שאולי לא הכרתם ■ כל הפרטים בווידאו

ישי דוידי מנכל קרן פימי/ צילום: איל יצהר

תאת טכנולוגיות זכתה בחוזה בהיקף כ-40 מ' ד'; המניה מזנקת

החברה הנמצאת בשליטת קרן פימי זכתה בחוזה לשיפוץ ותחזוקת יחידת מנועי עזר (APU) עבור צי מטוסי בואינג ואיירבוס של חברת תעופה אמריקאית ■ בשנה האחרונה התקדמה המניה ביותר מ-40%

דונלד טראמפ  / צילום: רויטרס

"תרמית רוסיה ממשיכה": טראמפ ופייסבוק על מסלול התנגשות?

פייסבוק הודיעה כי תעביר לקונגרס האמריקאי מידע על פעילות ממוסדת, ככה"נ רוסית, לרכישת מודעות ברשת החברתית כדי להשפיע על הבחירות לנשיאות בארה"ב

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתו עם נשיא ארה``ב דונלד טראמפ בניו יורק / צילום: אבי אוחיון לעמ

הסנאט הוסיף מאות מיליונים לסיוע לטילים - בפעם האחרונה

ממשל טראמפ ביקש להקציב 147מיליון דולר כסיוע לתכניות טילים לשנת הכספים 2018; הסנאט הוסיף 558 מיליון דולר ■ החל ב-2019, הקונגרס לא יוכל עוד להפגין נדיבות לב לישראל בגלל הסכם בין ממשל אובמה לנתניהו

תא לחץ / צילום: דוברות אסף הרופא

מיוחד: הטיפולים החדשים שמנסים להאריך את החיים

תחום האנטי-אייג'ינג מתפתח: בשנים האחרונות מיטב החוקרים וחברות הפארמה מנסים לפענח את תהליכי ההזדקנות ולמצוא פתרונות ■ G בסקירה מיוחדת

אריה בלדגרין / צילום:  יח"צ

"בתוך כמה עשורים כימותרפיה תתקיים רק בספרי ההיסטוריה"

פרופ' אריה בלדגרין מדבר לראשונה אחרי המכירה של קייט פארמה לענקית הביוטק גיליאד ■ בלדגרין מספר כיצד הפכה החברה למובילת שוק ואילו פיתוחים נמצאים בעבודה

ג'יליאן טאנס / צילום: איל יצהר

הזמנות של כחצי מיליארד לילות: מנכ"לית בוקינג על מחירי המלונות

ג'יליאן טאנס דוחה את הטענה שמדובר בדואופול בינלאומי, לא מבינה את התלונות על העמלות שנגבות, ומתעקשת שמחירי בתי המלון לא מיישרים קו כלפי מעלה ■ ראיון

ליבה הפועם של בוכרה / צילומים: יותם יעקבסון

אלף לילה ולילה זה כאן: ביקור בליבה הפועם של בוכרה

בעבר הייתה בוכרה מין ניו-יורק של זמנה: עיר קוסמופוליטית גדולה, מנהיגים, סוחרים, אדריכלים, אמנים, מדענים ואנשי רוח ■ כיום היא עיר נידחת באוזבקיסטן, אבל ייחודה עדיין ניכר בה - וגם בקהילה היהודית שלה

שרי אריסון / צילום: ורדי כהנא

בנק ישראל רואה בחיוב הכנסת משקיעים אמריקאים לבנק הפועלים

נתן אור ירוק ראשוני לקידום העסקה ■ באריסון מתכוונים להשתמש בתמורה שתתקבל בעסקה לביצוע השקעות חדשות ולא להקטנת חוב

שופרסל משיקה שירות "סרוק וקנה" / צילום: סיון פרג'

שופרסל משיקה שירות המאפשר לסרוק מוצרים ע"י אפליקציה

בשלב זה שירות "סרוק וקנה" מוצע באופן בלעדי לחברי מועדון לקוחות שופרסל ופועל כפיילוט בסניף שופרסל דיל בכפר-סבא הירוקה, ובמהלך השנה הוא יורחב לסניפים נוספים