גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שטייניץ - הלוביסט שלא ידע שהוא כזה

פרשת הצוללות: איך יכול להיות ששטייניץ לא ראה ולא שמע?

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר
יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

"ברצוני להודות למפקד חיל הים, האלוף ידידיה יערי, לראש מספן ציוד, תא"ל אבריאל בר-יוסף, לאלופים (במיל') זאב אלמוג ועמי איילון ולמר ברוך פרידריך על תרומתם לידיעותיי ולמחשבותיי בנושא הזה" - כך פתח את מאמרו במאי 2002 מי שהיה אז יו"ר ועדת המשנה לתפיסת הביטחון וחבר כנסת טרי יחסית, ד"ר יובל שטייניץ. הכותרת: "הים כעומק האסטרטגי של ישראל". הבמה: גיליון 383 של כתב העת הביטחוני "מערכות".

שטייניץ, בכל זאת פילוסוף, הזכיר כבר בפסקה הראשונה את מסמך תפיסת הביטחון שגיבש ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון בשנת 1953, במרכזו העברת הלחימה אל שטח האויב ופיתוח חיל האוויר כזרוע האסטרטגית של המדינה, כאשר בסופו הערת שוליים קטנה שהתייחסה אל לובשי המדים הלבנים: "יש לצמצם את חיל הים ושירותיו". הערת השוליים ההיא, טען שטייניץ, הייתה אולי יפה לשעתה, אבל יצרה במרוצת השנים קיבעון מחשבתי הרה גורל. "במשך חמשת העשורים שחלפו מאז, התייחסה מערכת הביטחון הישראלית לעמדתו של בן גוריון כאל תורה מסיני והעניקה עדיפות מוחלטת בהקצאת המשאבים לחיל האוויר ולחילות היבשה תוך הזנחת הממד הימי", הוא כתב. "כיום, 50 שנה לאחר מאמרו של בן גוריון, הגיע הזמן לנפץ את הדוגמות הישנות ולהוביל למהפכה בתפיסת הביטחון - מהפכה שאחת מאבני היסוד שלה תהיה הסטה מסוימת של מרכז הכובד מהאוויר אל הים", הוא הוסיף.

חיל האוויר, בטח כבר הבנתם, סומן כמטרה ברורה לאורך כל 6 העמודים במאמר ההוא של שטייניץ. "חיל האוויר הישראלי הוא חיל יבשתי מובהק, והוא רגיש לממדים הקרקעיים הבלתי אפשריים של ישראל בדיוק כמו כל כוח יבשתי אחר", הוא כתב. "קרבתם של שדות התעופה הצבאיים לגבולות החיצוניים של המדינה והיותם נייחים מאפשרת לאתרם, לטווחם ולנהל נגדם מתקפת שיבוש תוך שימוש באמצעים פרימיטיביים יחסית כמו כוחות גרילה, ארטילריה ארוכת טווח או טילים בליסטיים פשוטים... עלינו לדון בשאלה האם עלינו לרכוש עוד ועוד פלטפורמות אוויריות יקרות לביצוען של משימות תקיפה בעורף האויב, בה בשעה שניתן לבצע את המשימות האלה באמצעות ספינות קטנות ובינוניות".

עליונות ימית מוחלטת, הוא טען, תושג בין היתר באמצעות "הוספת פלטפורמות שנמצאות כבר היום בחיל הים כגון "צוללות הדולפין" - אותן צוללות שעומדות במרכז תיק 3000 שחוקרת המשטרה, תיק בו אחד הנחקרים הראשיים לצד יועציו השונים של שטייניץ הוא אותו אבריאל בר-יוסף, שתרם "לידיעותיו ולמחשבותיו" של הפילוסוף המצביא.

שטייניץ לא הסתפק בכתיבת מאמרים והמשיך לאתגר ולחשק את חיל האוויר גם בדיוני ועדת החוץ והביטחון, בין היתר כשהצהיר מספר פעמים כי צריך להקים חיל טילים ולהתמקד בו יותר מאשר במטוסים. אבל הדיבורים הפכו למעשים של ממש רק בשנת 2014, אז שימש שטייניץ כשר לענייני מודיעין ונושאים אסטרטגיים. שטייניץ דרש וגם הצליח להגביל את העסקה לרכישת מטוסי F35 מידי הענקית האמריקאית לוקהיד מרטין, כך שבניגוד להמלצה של משרד הביטחון לרכישת 31 מטוסים נוספים מעבר ל-19 שהוזמנו בשנת 2010, הוחלט בממשלה לרכוש בשלב ההוא רק 14 מטוסים נוספים. ארבעה דיונים סוערים היו בעניין, בסופם הפך שטייניץ לאויב חיל האוויר ולחביבם של מי שראו עצמם מקופחים במערכת הביטחון - בראשם אנשי חיל הים בעבר ובהווה.

כל הפתיח הארוך הזה עשוי לשרת לכאורה את הנרטיב עליו מצביעים בימים האחרונים מקורביו של שטייניץ: הנרטיב של הפילוסוף שהפך מהרגע שנכנס לחיים הפוליטיים בשנת 1999 לאסטרטג שהבהיר מעל כל במה אפשרית עד כמה הוא תומך בהתעצמות של חיל הים. במילים אחרות, אולי בסביבתו של שטייניץ היה מי שלקח שוחד, אבל הוא עצמו פעל מתוך אמונה ואידיאולוגיה סדורה ועקבית. גם שרת המשפטים איילת שקד, שנחשבת לחברה קרובה של שטייניץ, אמרה לנו השבוע: "עם כניסתו למערכת הפוליטית ובמשך שנים רבות פעל השר שטייניץ להעצמת חיל הים והפיכתו לזרוע אסטרטגית משמעותית לביטחון ישראל. מהיכרותי איתו אני יכולה להעיד שמדובר באדם משכמו ומעלה, ישר כמו סרגל, שאך ורק טובת המדינה מובילה אותו בפעילותו והחלטותיו".

ובכל זאת, אולי המקורבים והמסנגרים רואים הכול הפוך. אולי מבלי שהוא עצמו יודע, שימש שטייניץ כל השנים האלה כלוביסט הלכה למעשה של חיל הים, של המספנות שבוודאי עשויות להרוויח מתפיסת העולם שהוא מוביל ושל המתווכים שמסביב. אולי יותר משהייתה זו עקביות של שטייניץ, הייתה זו עקביות של בעלי האינטרס. אולי התשוקה לאסטרטגיה שהפגין הפילוסוף שהשתחרר מגולני בדרגת סמל ראשון, זוהתה ונוצלה בידי גורמים כמו מיקי גנור ואבריאל בר-יוסף, שידעו לא רק להתפלסף עם שטייניץ על חשיבות הזרוע הימית של ישראל, אלא גם לשרת אותו בפריימריז של הליכוד. אחרי הכול, עם כל הכבוד למים העמוקים של הים התיכון, הביצה המפלגתית והפוליטית בין מצודת זאב לגני התערוכה עמוקה עוד יותר.

"איך יכול להיות ששטייניץ לא ראה ולא שמע", שואלים כולם כבר שבוע, ומספקים תשובה שנעה איפשהו על הציר שבין היתממות לנאיביות. העניין הוא שאם מישהו היה רוצה ששטייניץ יידע, הוא היה משלם לו ישירות - לא לעוזרים וליועצים. כלל ידוע במערכת הבריאות, למשל, שהפרוטקציה הטובה ביותר לא מגיעה ממנהל בית החולים אלא מהאחות במחלקה. כשהמנהל מגיע עם שם של מקורב יש מי שמעקם את הפרצוף, יש מי שעשוי לעשות לו דווקא ולעכב אותו כמו כל אחד אחר שנמצא בהמתנה ויש גם מי שימהר לפנות לנציבות שירות המדינה. דברים כאלה כבר קרו, ולא מעט. האחות, לעומת זאת, היא אחת מהחבר'ה. פעם זו היא, פעם מישהו אחר. עם היועצים זה דומה: הם נמצאים בצמתים הרגישים ביותר, קולם נשמע ומקבל משקל מאוד לא מבוטל, ובאופן נוח למדי הם יחסית רחוקים מאור הזרקורים והביקורת. לא במקרה, רבים מהעוזרים של חברי הכנסת והשרים מתחככים בלוביסטים החזקים ביותר במשק, ופעמים רבות מתמנים זמן קצר אחר כך לתפקידים בכירים אצל הלקוחות שלהם. התפקיד הנפוץ: מנהל רגולציה.

מיכל אוגולניק, למשל, ששימשה כעוזרת של שר המדע לשעבר מודי זנדברג (נחקר נוסף בפרשת הצוללות) ובהמשך מנהלת לשכתו של רה"מ נתניהו כששימש כשר האוצר, מונתה לסמנכ"לית רגולציה בענקית האנרגיה פז, שמיוצגת בכנסת על ידי חברת הלובינג "פוליסי" של בוריס קרסני. מי שהחליפה אותה בפז היא מירי שאול, ששימשה כיועצת התקשורת של השר גלעד ארדן. גם הגר קאופמן, רעייתו של נחקר נוסף בפרשה, ראש המטה לשעבר של שטייניץ דוד שרן, משמשת כמנהלת רגולציה - בחברה הממשלתית עמידר. בצורה הזאת מייצרים לוביסטים משני סוגים: אלה שעונדים סרט כתום בוועדות הכנסת כפי שמחייב החוק, ואלה שעובדים אצלם בלי שנדע, לעתים גם בלי שהם ממש יודעים.

המפתחות כבר בפנים

"יש לחץ ציבורי מבעבע", הסביר בשבוע שעבר יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני, את הסיבה לכינוס דיון מיוחד ושני במספר שעסק בניסיון להפחית את שווי השימוש ברכב צמוד ממקום העבודה. גפני רק חצי צודק: ציבור הנהגים שמשתמשים ברכב צמוד ממקום העבודה אכן זועם על גובה שווי המס שהוא נאלץ לשלם מדי חודש (במיוחד טכנאים ועובדי צווארון כחול שהנהיגה היא חלק אינהרטי מעבודתם), אלא שהלחץ המבעבע במיוחד הגיע גם במקרה הזה מהצד של הלוביסטים.

בחודשים האחרונים דיווחה חברת הלובינג "פוליסי" (מהסעיף הקודם) על לקוחה חדשה: "העמותה לשווי מס רכב הוגן". מאותו רגע, העיתונות הוצפה במאמרים הקוראים להפחתת שווי המס וגם הכנסת מיהרה כאמור להירתם למשימה והציבה לרשות המסים חודש וחצי להציג תכנית למדיניות מס חדשה. כמובן שאין שום קשר לעובדה שפוליסי מייצגת עשרות חברות עם ציי רכב ענקיים, ארגוני מעסיקים, חברת המוניות גט טקסי ומפעילת כביש 6 דרך ארץ.

עוד כתבות

היועמ''ש,  אביחי מנדלבליט וערן דוידי, מנכ''ל משרד המשפטים / צילום: תמר מצפי, יח''צ

מינוי המשנה ליועמ”ש תקוע: מנדלבליט ומנכ"ל משרד המשפטים במבוי סתום

ועדת האיתור למינוי משנה ליועץ המשפטי לממשלה בתחום משפט ציבורי סיימה את עבודתה כבר לפני שבוע, אך באופן חריג טרם הכריזה על המועמד הזוכה ● הסיבה: היועמ"ש, מנדלבליט, ומנכ"ל משרד המשפטים, ערן דוידי, מתעקשים על מועמדים שונים ומסרבים להגיע לפשרה

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Evan Vucci

טראמפ הצליח לגייס מיליארד דולר לטובת הרשת חברתית שלו

הנשיא לשעבר השיק את  Truth Social לאחר שנחסם מהרשתות החברתיות המובילות  בעקבות המתקפה על גבעת הקפיטול בתחילת השנה ● זהות המשקיעים לא נחשפה, אך ב"רויטרס" דיווחו שמדובר בקרנות גידור ומשקיעים פרטיים

בניין HSBC במנהטן / צילום: Shutterstock, Roman Tiraspolsky

כמעט פי שלוש ב-10 שנים: נכסים ובניין מוכרת את מגדל HSBC ב-855 מיליון דולר

הבניין בניו יורק, שנרכש במחיר ששיקף את המשבר הפיננסי העולמי, נמכר כעת לחברת השקעות אמריקאית, בעסקה שתניב לנכסים ובניין תזרים של 1.1 מיליארד שקל ● מימוש נוסף לחברה בת"א - מוכרת את "בית נכסים" לאזורים ודלק נכסים תמורת 390 מיליון שקל

עו''ד יוסי לוי / צילום: עינת לברון

השותפים עוזבים אחד אחרי השני - מה עובר על משרד עו"ד יוסי לוי?

ראשי מחלקות הליטיגציה, ההגבלים העסקיים והמחלקה המסחרית עוזבים את המשרד יחד עם עורכי דין נוספים ● השותפים עוה"ד אסף שובינסקי ואביאל פלינט עוזבים על רקע מחלוקת קשה לגבי הסכם שותפות ההון שהתבררה בהליך בוררות ● בעקבות העזיבות, לוי הודיע על צירופם של חמישה עורכי דין חדשים וצירופים נוספים עתידיים ● עו"ד לוי: השותפות שהייתה אמורה להירשם לא תירשם ולכן הם אינם שותפי הון"

מתחם אירוח של סלינה בליסבון / צילום: MagdalenaBodzioch

סלינה צופה צמיחה מהירה בעתיד, אך מדווחת על הפסדים עצומים בהווה

הדוחות הכספיים של רשת מתחמי האירוח הגלובלית חושפים ירידה חדה בהכנסותיה בשנת 2020, והפסד מצרפי של כמעט רבע מיליארד דולר בשנתיים ● החברה צופה התאוששות מלאה ממשבר הקורונה ב-2023, אך אינה מספקת תחזית בנוגע לשורת הרווח הנקי

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

מניין מאומתי האומיקרון בישראל עלה ל-11; מהם שישה מחוסני בוסטר

עדיין לא ברורה רמת ההגנה שהחיסון נותן למי שנדבק בווריאנט האומיקרון ● קיים חשד גבוה לאומיקרון בקרב 24 מאומתי קורונה נוספים

גגות בניינים. דודי השמש תופסים את החלל על הגג / צילום: גיא ליברמן

המדינה רוצה שתתקינו פאנלים סולאריים בבניין, אבל הצ'ופר עלוב: 75 שקל בחודש

מבדיקת הפורום הישראלי לאנרגיה, אף בניין משותף בארץ לא הגיש בקשה להצבת פאנלים סולאריים על הגג מאז שעבר בשנה שעברה תיקון חקיקה שנועד לקדם את התחום ● הסיבה: תמריץ כלכלי מזערי, ומנגד עבודה אינטנסיבית מול דיירים

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה שלילית בת"א; אורמד נפלה ב-12.4%, דלק קידוחים קפצה ב-4.5%

ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1% ● מדד הנפט והגז טיפס ב-2.1%, ומדד הביומד ירד ב-2.1% ● וול סטריט ננעלה באדום ביום שישי, דאו ג'ונס רשם שבוע שלילי רביעי ברצף ● הביטקוין החל בהתאוששות לאחר הנפילה אתמול ● מי הישראלית הראשונה במדד S&P 500?

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

אירוע הדבקה המוני בנורווגיה מרמז כי אומיקרון אכן מדבק יותר

חולה אחד בוריאנט אומיקרון אחראי להדבקה של 60 איש בנורווגיה, כולם מחוסנים פעמיים, ונבדקו בבדיקה מהירה לפני האירוע ● בינתיים לכל הנבדקים תסמינים קלים ולא נרשמו אשפוזים, אך הם כולם צעירים - כך שאין בכך עדות בהכרח לנזק שהווריאנט הזה יכול לעשות בקהל מבוגר יותר

אריאלה עזריה ברקוביץ / צילום: גיא ברקוביץ

"הקורונה סייעה לי לפרוץ את גבולות הארץ ואני מתחילה לעצב בית גם בחו"ל"

אריאלה עזריה ברקוביץ, בת 55 ● נשואה+4 ● מעצבת הפנים ● "ההתמודדות עם עמידה בתקציב, האסתטיות, הטכנולוגיות והחוקיות של כל פרויקט לגופו, הופכים את הפרויקט להצלחה"

מתקן הדו שימוש הראשון בישראל, ביישוב קדש ברנע / צילום: גל צלמים

חברת האנרגיה הקטנה שגנבה את ההצגה במכרז הנחשק: "נשמור על רווחיות"

לאחרונה פרסמה רשות החשמל את תוצאות המכרז שקיימה לפרויקטים סולאריים דו שימושיים, מהן עלה שפריים אנרג'י הציבורית זכתה בלמעלה ממחצית מהיקף המכרז ● בראיון עם גלובס מסבירים מנהלי החברה מדוע המחיר בו נסגר המכרז - 17.05 אגורות לקילוואט שעה, שנחשב בעיני כמה שחקנים בתחום ללא כלכלי, הוא דווקא רווחי עבורם

אור יהודה / צילום: איל יצהר

הממשלה מתעלמת מבית המשפט? הסיוע בשכר הדירה לא עודכן 15 שנה

ביהמ"ש המחוזי אומנם פסק לפני שלוש שנים כי יש לעדכן את גובה הסיוע בשכר דירה, אולם זה לא נעשה ● עו”ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח: "אלה שמשלמים את המחיר הם אותם יחידים ומשפחות שתלויים בסיוע כדי להבטיח לעצמם קורת-גג"

משפחת גת-טובול. רעות, אוריאן, נגה ואחינועם / צילום: איל מרגולין

"לילדות יש חשיבה כלכלית שמרנית. הן לא קיבלו את זה מאיתנו": משפחות ישראליות מדברות על כסף

כמה דמי כיס הילדים מקבלים, איך לומדים לחסוך, על מה מעודדים אותם להוציא ואיפה עוברים הקווים האדומים? ● ארבע משפחות מספרות בגילוי לב על תפיסת החינוך הפיננסי שלהן ● פרויקט מיוחד על כסף וחיסכון להורים וגם לילדים

מקומות עבודה בכל רחבי ארה''ב מחפשים עובדים / צילום: Associated Press

חצי הכוס המלאה וחצי הכוס הריקה של ג'ו ביידן

שיעור בפוליטיקה של סטטיסטיקה: איך נתוני תעסוקה מצליחים להגיד דבר והיפוכו, ואיך יקרא אותם נגיד הבנק המרכזי בהתקרב ההחלטה על העלאת הריבית ● וגם, האם תיפול תקרת החוב הפדרלית (לא, אבל למה לא לנסות)

מה אפשר לקנות ב־2.2 מיליון שקל בעמק יזרעאל / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות בעמק יזרעאל ב-2.2 מיליון שקל?

קוטג' בן 6 חדרים בעפולה או בכפר תבור, 5 חדרים בנוף הגליל, דו-משפחתי ברמת ישי

הנפקת סימילרווב בבורסה בניו יורק / צילום: NYSE

נובמבר שלילי לישראליות בארה"ב: מי החברות שבכל זאת בלטו לטובה?

מדד גלובס-פרומתאוס, שעוקב אחרי החברות הישראליות שנסחרות בוול סטריט, ירד בנובמבר ב-ב־7.6% ● חברות הביומד איבדו גובה גם בת"א וגם בנאסד"ק, אך ביונד אייר הצליחה לבלוט עם עלייה של 41% ● חברת הטכנולוגיה אינוויז גם סיימה את החודש בעליות גבוהות ● ומה צופים במחלקת המחקר של פרומתאוס לסימילרווב?

רון אבידן, מנכ''ל אזורים / צילום: תמר מצפי

דלק נכסים ואזורים רוכשות 3.87 דונם ברחוב המסגר בתל אביב

הרוכשות ישלמו 390 מיליון שקל עבור השטח, וינסו להגדיל את זכויות הבנייה במתחם ל-50 אלף מ"ר במקום 37 אלף מ"ר שמאושרים כיום ● המוכרת, דסק"ש, הודיעה היום (א') גם על מכירת מגדל במנהטן, ניו יורק, תמורת 1.1 מיליארד שקל

אבי לוי / צילום: איל יצהר

מחזירים את ההשקעה: דלק ישראל תחלק לבעליה דיבידנד של 150 מיליון שקל

החלוקה תתבצע בעקבות החלטת בית המשפט לאשר את בקשת החברה לביצוע החלוקה בתוך שישה חודשים ממועד ההחלטה ● הדיבידנד יתחלק בין שלושת בעלי המניות בחברה: אבי לוי, אורי מנצור וקבוצת דלק

רו''ח חן שרייבר / צילום: כדיה לוי

לשכת רואי החשבון קוראת להסדרת מיסוי הקריפטו: "זמן להחלטות אמיצות"

רו"ח חן שרייבר הודיע על הקמת ועדת מומחים שתפעל לגיבוש המלצות מיידיות בנושא: "לא יעלה על הדעת שמאות אלפי ישראלים קונים ומוכרים קריפטו תוך הפרת החוק, אי דיווח לרשות המסים והיעדר אכיפה ופיקוח רגולטוריים"

מיכל ממותג של חברת גדות / צילום: מירב רביב

מכה לחנ"י: המכרז על אחסון התבואה של ישראל חוזר לנקודת ההתחלה

ביהמ"ש ביטל את הזכיה של חברת גדות במכרז של נמלי ישראל להפעלת מתקני אחסון התבואה הגדולים במדינה, אחרי 70 שנה בהן שלטה ממגורות דגון ● זאת, בשל אי עמידתה בתנאי המכרז - הן לגבי הניסיון המקצועי הנדרש והיותה יבואנית תבואות שהשתתפותה אסורה במכרז