גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האיש שאוסף את הנכסים שאיש לא רוצה לגעת בהם

ימים יגידו אם מוטי גרין, מבעלי ברקליס, היה גאון או תמים, לאחר שרכש בשנתיים האחרונות אתרים נטושים שיזמי נדל"ן אחרים התרחקו מהם כמו מאש ■ דבר אחד בטוח: גרין יזם אמיץ

מוטי גרין  / צילום: תמר מצפי
מוטי גרין / צילום: תמר מצפי

"כשאני רוצה לסגור עסקה להשכרת חנות בקניון החדש אני מביא את השוכר לפה. ככה אני יודע שהעסקה תיסגר", אומר מוטי גרין, מבעלי חברת ברקליס, כשהוא עומד על גג קניון ים המלח ומצביע על שורת המלונות הסמוכים לו, במרחק של מטרים ספורים מקו הים. "כשרואים את הים כל-כך קרוב, ואת הכמות של המלונות, אז מבינים".

גרין עומד לסיים בעוד כארבעה חודשים את הקמת הקניון בטיילת החדשה במתחם המלונות עין-בוקק. לדבריו, טקטיקת השיווק עובדת: 60% מהשטחים מושכרים, ועם עוד 20% הוא צופה להגיע להסכם אחרי החגים.

את חברת ברקליס הקים גרין עם שותפיו האנגלים כשהתגורר באנגליה, ועיקר פעילותה התמקד בנדל"ן מניב ממרכזים מסחריים ומקבצי דיור. בשנת 2011 עלה לישראל והקים את שלוחתה הישראלית של ברקליס. "בחו"ל יהודים הם כמו אחים, נפגשים בבית הכנסת ובבית הספר, ויש המון במשותף. פה בישראל, את השכן שלך בבניין אתה לא מכיר", אומר גרין.

את העסקה הראשונה בישראל ביצעה ברקליס ב-2011, כשרכשה את מבנה בית האופרה לשעבר באילת, ב-7 מיליון שקל. בהמשך, בשנת 2014, רכשה את מבנה החאן הסמוך ב-60 מיליון שקל. "האסטרטגיה הייתה ועודנה תיירות", מסביר גרין. "אנחנו חושבים שהמגמה היא היחלשות המסחר בגלל האינטרנט. הצריכה באינטרנט רק תלך ותזנק, וזה על חשבון הקמעונאות. באמריקה האינטרנט צומח וקניונים נטושים. האינטרנט גרם לקמעונאות להתרסק".

- ובלונדון?

"בלונדון לא חווינו את זה כי אין בה יחסית הרבה מסחר כמו בארה"ב, והיא העיר הכי מתוירת באנגליה. הסוד הוא התיירות, כי התיירות לא נפגעת מהאינטרנט. אלא להפך. המגמה העולמית העתידית היא שהקמעונאות תיחלש בגלל האינטרנט, והתיירות תתחזק גם בגלל האינטרנט. מכיוון שאנחנו לא משקיעים לשנה או שנתיים, אלא לטווח ארוך, אנחנו רוצים להיות במקומות תיירותיים".

- אז מה לדעתך גורלו של מסחר בשכונות מגורים בישראל שלא בסמוך לאזור תיירותי?

"המסחר בקניונים בישראל, גם בתל-אביב, נפגע וימשיך להיפגע. אין לי ספק שברגע שיקום פתרון לנושא השילוח, וכולם יודעים שזה רק עניין של זמן עד שזה יקרה, ייסגרו פה קניונים. ארה"ב מלאה קניונים נטושים באזורי מגורים, לעומת זאת בלאס וגאס שהיא עיר תיירות, פועלים 40 קניונים בשדרה המרכזית. תיירים לא עושים קניות באינטרנט מהחדר במלון, הם באים להסתובב ולקנות באמת. לכן מבחינתנו, גם בארץ, פיתוח המסחר חייב להיות באזורי תיירות".

אטרקציה לא מתחדשת

אחת העסקאות שגרמו ללא מעט גבות להתרומם נעשתה בשנת 2015, כאשר ברקליס רכשה את מבנה האיימקס באילת מגלובוס מקס תמורת 20 מיליון שקל. "אחת הבעיות באילת הייתה האטרקציות", מסביר גרין. "יזמים לא הבינו שהן לא יכולות לעבוד לבד. אטרקציה מטבעה לא מתחדשת, לכן מי שמבקר בה פעם אחת, אין לו סיבה לחזור אליה שוב. האיימקס היה אולם קולנוע תלת ממדי שהקרין את אותם סרטים 15 שנה. אותו דבר בעיר המלכים, שגם אותה רכשנו בכינוס נכסים ב-36 מיליון שקל. גם היא הייתה אטרקציה חד פעמית שלא משתנה, ולכן לא היה בה היגיון כלכלי והיא נכשלה.

"לעומת זאת, בקניון הקרח באילת, ההחלקה על הקרח היא אטרקציה שלא עומדת בפני עצמה, אלא היא נמצאת בתוך קניון. אם הייתה רק החלקה על קרח, האטרקציה הזאת הייתה נסגרת אחרי שנתיים במקרה הטוב. השילוב של אטרקציה בתוך מתחם מסחרי, נותנת לו ערך מוסף של מוקד בילוי. אז באיימקס עשינו תב"ע חדשה שמשלבת מסחר עם אטרקציה תיירותית, ובעיר המלכים אנחנו מתכננים במסגרת תוכנית בניין העיר הקיימת, קומפלקס של בילוי ובידור משולב, שכולל 12 אולמות קולנוע, אולם קונגרסים והופעות בן 1,300 מקומות ישיבה, מסעדות ופאבים, מועדונים ומסחר תומך. המבנה המפואר של עיר המלכים יישאר, ונפתח חזית לכיוון מלון דן, שעד היום הייתה סגורה. זה אבסורד בעיניי שבעיר תיירותית מספר 1 בישראל אין מתחם בילוי כזה היום. החוכמה היא שהקומפלקס ייתן מענה לבילוי לאדם בכל גיל, כך שכל המשפחה תוכל לבלות במקום".

ברקליס נמצאת ממש לפני קבלת היתר סופי לפרויקט, ומלווה אותה בעסקאות ובהליכי התכנון והבנייה עו"ד חגי אדורם ממשרד אדורם ושות'.

"אני עושה מה שלא עשו קודם"

אולי סימן השאלה המעניין ביותר מעל החלומות של גרין מרחף מעל המבנה הגדול שהוא מקים היום בים המלח. את הקרקע קיבלה בשנת 1994 חברת "קונטור אסט" שבשליטת יצחק תשובה במחיר סמלי של 877 אלף שקל, ללא מכרז, לשם הקמת קניון תוך פרק זמן קצוב של 36 חודשים, במטרה להחיות את מתחם עין-בוקק.

תשובה לא מימש את הסכם החכירה, ומכר את זכויותיו בקרקע לקבוצת משקיעים בראשות יאיר רבינוביץ', נציב מס הכנסה לשעבר, תמורת 5 מיליון שקל. סיבוב נוסף על הקרקע עשתה קבוצת רבינוביץ', שלא בנתה פרויקט ומכרה את זכויותיה לברקליס באוגוסט 2016 תמורת 40 מיליון שקל.

אגב, ההפרות כביכול של ההסכם עם המדינה (רמ"י) לא היו באמת הפרות, מאחר והיזמים ביקשו שוב ושוב הארכות מועד למימוש הסכם החכירה. "זאת הייתה עסקה מאוד מסוכנת, קנינו את הקרקע באוגוסט 2016, ועד ינואר 2017 היינו צריכים להעמיד מבנה בן 12 אלף מ"ר לפחות, אחרת הסכם החכירה היה מבוטל", מסביר גרין. "הבאתי את הקבלן מצלר יזמות ובנייה, שהוא הקבלן הכי חזק באילת, ועבדו במקום 100 פועלים ביום. הם תכננו לעבוד 24 שעות ביממה, אבל בגלל מלון לוט השכן, המועצה האזורית תמר התירה לנו לעבוד רק 12 שעות ביום. הבאתי שף שעשה לפועלים אוכל במקום, והצלחנו להרים בניין בתוך כלום זמן".

בין לבין אגב, בעלי "קניונית עין-בוקק", קניון מסחרי קטן ויחיד שנמצא במתחם רצועת המלונות בסמיכות לקרקע של ברקליס, הגישו התנגדות לתוכניות שהגישה ברקליס. הפתרון לבעיה היה יצירתי: כדי למנוע את המשך ההתנגדויות שהעמידו בסיכון את לוחות הזמנים שהוגדרו לבנייה, גרין רכש את הקניונית במחיר מופקע של 31 מיליון שקל. "בעל הקניונית עשה את עסקת חייו, זה נכון, אבל שנינו מרוצים", אומר גרין.

לדבריו, לאחר הקמת הקניון, תיהרס הקניונית הישנה ומבנה חדש יוקם כתוספת לקניון, כשרק חלק מזערי מהחנויות בקניונית יעברו לקניון החדש. הקניון יכלול 15 אלף מ"ר בשני מפלסים (קניון רמת אביב, לשם השוואה, כולל 18 אלף מ"ר), "ובעוד ארבעה חודשים נמסור את החנויות לשוכרים", מציין גרין. "זה יהיה קניון שיעסיק 600 עובדים, ויסייע הרבה לתושבי ערד בתחום התעסוקתי".

- אם זה כזה מבטיח, איך תשובה ורבינוביץ לא ראו מה שאתה רואה? איך עד היום ניצב במתחם המלונות רק מרכז מסחרי עלוב למדי?

"אני לא מבין את היזמים שלא בנו. בשונה מכל קניון, קהל היעד של קניון ים המלח הוא תיירות, וזה יהיה הקניון היחיד שהאינטרנט לא יפגע בו, כי הוא נשען על תיירות חוץ. אצלנו לא יהיו קסטרו או פוקס, חתמנו על הסכמים עם קבוצת אירני שתביא לקניון מותגים כמו קלווין קליין, פקטורי 54, ליוויס, טומי הילפיגר, הוגו בוס ועוד, והיא תשכור בסך הכל 1,200 מ"ר נטו בהשקעה כוללת של 15 מיליון שקל. יש לנו גם הסכם עם תכשיטי כפריס, בבעלות אלי שירי סגן נשיא הבורסה ליהלומים, שפותח חנות בקניון".

לדברי גרין, החנויות בקניון הושכרו במחירים של 450-700 שקל למ"ר, וסך ההשקעה בקניון מסתכם ב-300 מיליון שקל. "אני מסתכל על הנתונים ואני רגוע. 2.7 מיליון תיירים מגיעים בכל שנה לים המלח, שהם 54% מהתיירים שמגיעים לישראל. תיירים שמגיעים לים המלח הם קהל שבוי. למרות המספר הגדול של התיירים אין בים המלח עוגן קמעונאי, או מקום בילוי ראוי. אנחנו הולכים גם להביא סצינה קולינרית לקניון, אנשים יאכלו מדוכנים של השפים הכי גדולים בישראל, על המרפסת של הקניון עם נוף לים המלח. הקניון הזה יהיה התשובה לקניבליזציה של הקניונים".

- מה עם המצב הביטחוני?

"שוכרים שאלו אותי את השאלה הזאת. אם הקניון נשען על תיירות חוץ, מה יהיה בזמן אירועים ביטחוניים. הלכתי לנתונים וכשראיתי אותם נדהמתי. שאלתי מה השנים הכי קשות מסיבות ביטחוניות, והתשובה היא האינתיפאדה של 2000-2003. בכל הארץ הייתה צניחה בלינה של תיירים, ורק בים המלח הייתה עלייה של 12%. ים המלח הוא פלא עולם, ותיירים מגיעים מכל העולם אליו.

"את שואלת אותי מה היזמים האחרים לא ראו, ואני אומר שהם פשוט לא הבינו שאין עוד מקום בעולם שקופות חולים בכל העולם שולחות אנשים על חשבונן לים המלח מסיבות בריאותיות. זה מוקד תיירותי לא רגיל".

- בטח אמרו לך לא פעם שאתה משוגע. קנית פרויקטים כושלים באילת וקרקע נטושה בים המלח.

"אני מת על אתרים שפשטו רגל. אני קונה נכס במחיר פשיטת רגל, ועושה מה לא עשו בו קודם. אני לומד מטעויות של אחרים. מה אני יודע שאחרים לא יודעים? יצא לי בול שהחברה להגנת ים המלח סיימה בדיוק להקים את הטיילת החדשה ושדה התעופה חדש של תמנע ייפתח בדיוק בסמוך לפתיחה של הקניון. יותר מושלם מזה לא יכול היה להיות.

"בשנתיים האחרונות כל ים המלח היה אתר בנייה אחד גדול, והרבה מלונות נסגרו לשיפוצים. בגלל זה הצפי לתפוסה עמד רק על 50%, ובכל זאת התפוסה הגיעה בפועל ל-70%. היום יש בים המלח כ-4,000 חדרי מלון, ובוועדה המחוזית מקדמים תוכנית להכפלת מספר חדרי המלון. עם הנתונים האלה אי-אפשר להתווכח".

התיירים: יותר ישראלים מאשר זרים

בתשע"ז נרשמו כ-3.3 מיליון כניסות תיירים בהשוואה לתשע"ו עם 2.7 מיליון תיירים, גידול של 21%. לפי סקר תיירות נכנסת 2016, למעלה ממחצית (51%) מהתיירים מבקרים באזור ים המלח. לפי נתוני משרד התיירות, ים המלח נהנה מהתפוסה הגבוהה ביותר במלונות בארץ בממוצע שנתי: ב-2016 תפוסה של כ-71% ובשנה הקודמת כ-70.5%.

יחד עם זאת, חשוב לומר שבעבר היה ים המלח אבן שואבת לתיירים מחו"ל, בעיקר עקב סיבות רפואיות. אולם עם השנים, הגעת התיירים מחו"ל לאזור נעשית דווקא דלילה יותר (במשרד התיירות מסבירים זאת בהתפתחותם של פתרונות רפואיים חדשים), ואילו הישראלים הם אלה שמגיעים בהמוניהם. בשנת 2016 נמדדו סה"כ 2.1 מיליון לינות בים המלח: כ-431 אלף לינות תיירים ו-1.67 מיליון ישראלים. 80% מכלל הלינות בשנים האחרונות הן לינות של תיירות פנים, בכ-4,000 חדרים ב-15 בתי מלון. לפי נתוני משרד התיירות, עד חודש יולי 2017 (כולל), ניתן לראות גידול של 23% בלינות התיירים לעומת ינואר-יולי 2016, וירידה של 9% בלינות ישראלים.

לטפל במפלס

אזור המלונות של ים המלח אחראי לתעסוקה נרחבת באזור. כ-3,000 עובדים המועסקים ישירות בבתי המלון, לא כולל חברות כוח אדם.

במטרה למשוך תיירים נוספים לאזור, משרד התיירות חנך בפסח האחרון 16 חופים חדשים ונגישים באזור המלונות בים המלח, בין עין-בוקק לחמי זוהר, פתוחים חינם לציבור. באמצעות חברת הבת - החברה להגנות ים המלח (חל"י) - הקים משרד התיירות גם טיילת חדשה לאורך 4 קילומטרים.

אבל ים המלח כידוע מתייבש (באזור הבריכות, במתחם המלונות שבדרום, המפלס דווקא עולה בגלל שקיעת מלח, בעיה שמטופלת כיום באמצעות קציר מלח). במשרד התיירות מתגאים בכך שהם משקיעים כ-134 מיליון שקלים בהגנות סביבתיות ובטיפול גם בירידת מפלס האגן הצפוני. המשרד להגנת הסביבה משקיע כ-121 מיליון שקלים ומהמכון הגיאולוגי כ-12 מיליון שקלים נוספים. המטרה העיקרית היא "טיפול בנזקים הסביבתיים באגן ים המלח באמצעות שיקום האגן הצפוני ופיתוח שמורות טבע שניזוקו כתוצאה מירידת המפלס".

עוד כתבות

אייל לפידות, נתי סיידוף / צילום: אמיר מאירי, אבי שאולי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סיידוף יירד מהעץ? האם שיכון ובינוי תדחה את ההצבעה על אישור תנאי השכר החריגים לבכירים

החברה מבקשת לאשר תנאי שכר משודרגים ליו"ר תמיר כהן ולמנכ"ל היוצא משה לחמני, אך התרחיש הסביר הוא שהיא תיאלץ לדחות את ההצבעה בשל התנגדות חברת הייעוץ אנטרופי וייתכן אף כי תידרש להקטין את היקף התגמול ● אשר למנכ"ל אייל לפידות, הדירקטוריון יוכל לאשר את חבילת התגמול שלו, גם אם לא יושג הרוב הנדרש באסיפה הקרובה ● ניתוח "גלובס"

בנק הפועלים דיגיטל / צילום: יחצ

עדיין בלי בלוקצ'יין: בנק הפועלים השיק ערבות בנקאית דיגיטלית ללקוחות עסקיים

השירות החדש, שעל פיתוחו עבד הבנק בשנתיים האחרונות, מאפשר הפקה ושליחה של הערבות הבנקאית כקובץ דיגיטלי ללא צורך בהגעה לסניף ● ל"גלובס" נודע כי הבנק בוחן אפשרות להפיק את הערבויות על פלטפורמת בלוקצ'יין, שתפותח על ידי IBM או מיקרוסופט, שעמה אף השלים פיילוט ב-2017

בתי הזיקוק בחיפה / צילום: איל יצהר

בזן מזהירה: חשש לקושי באספקת בנזין כבר בימים הקרובים

החברה מזהירה מפני אפשרות שבימים הקרובים לא תוכל לספק ללקוחותיה בנזין העומד בתקן הישראלי, בעקבות פקיעת ההיתר הזמני שניתן לדור כימיקלים להזרמת MTBE – תוסף חיוני לייצור בנזין ● דיסקונט ברוקראז': "קשה להאמין כי בעקבות החלטת עיריית חיפה יאפשרו הפסקת בנזין סדירה לאורך זמן למשק"

מוקי שנידמן / צילום: יוסי כהן

פעילויות הפיננסים של משפחת שנידמן: מימון ישיר ממשיכה לצמוח, איי.די.איי ביטוח מאכזבת את המשקיעים

מאז שנודע אשתקד על עזיבתו של המנכ"ל הקודם, רביב צולר, השילה מניית איי.די.איי ביטוח כ-36% מערכה ● רווח של כ-35 מיליון שקל למימון ישיר ברבעון הראשון

המלכה דאינריז / צילום: באדיבות יס

אין גיבורים טובים? האכזבה מהפינאלה של "משחקי הכס" והלקח לפוליטיקה האמריקאית

האכזבה מן הפינאלה של "משחקי הכס" היא כמעט כללית – אבל אולי אין צורך למהר: למדנו שאין גיבורים טובים, ואלה המאמינים שנולדו לשלוט הם תמיד מסוכנים, אפילו כשהם מבטיחים לשחרר את העם. פוליטיקאיות אמריקאיות רצו פעם להיות כמו דאינריז טארגאריין. הן שינו את דעתן, בחריקת שיניים

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

אוריאל לין לכחלון ולדרעי: לשנות את השיטה לעדכון גובה הארנונה

תרעומת במגזר העסקי עקב החלטת משרד הפנים להעלות את הארנונה ב-2.58% לשנת 2020: בעקבות ההחלטה, נשיא איגוד לשכות המסחר קורא לשרי האוצר והפנים לפעול לשינוי השיטה שלפיה גובה הארנונה מתעדכן לפי נוסחה המתבססת על מדד השכר במגזר הציבורי ועל מדד המחירים לצרכן

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום

טדי שגיא לקראת עוד אקזיט: ימכור את חלקו ב-SafeCharge ב-570 מיליון דולר; המניה מזנקת בלונדון

הצעת הרכש לחברת סייפצ'רג', המספקת פתרונות סליקה ותשלומים, משקפת לה שווי של 889 מיליון דולר ● את ההצעה הגישה החברה הקנדית Nuvei Bidco, חלק מקבוצת Nuvei, שעוסקת גם היא בטכנולוגיית סליקה ● ההצעה משקפת פרמיה של 25% על מחיר המניה, שעולה בלונדון ב-22%

קוואלקום / צילום: מייק בלייק, רויטרס

ענקית השבבים קוואלקום צוללת 10% בצל פסיקה בארה"ב

קוואלקום מואשמת כי השתמשה בעמדה הדומיננטית שלה לגבייה של עמלת דמי רישוי מופרזים ● קוואלקום גבתה מיליארדי דולרים על ידי גביית תמלוגים באחוזים ממחיר הטלפון החכם

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

דחייה של שלושה חודשים: מנדלבליט קבע - השימוע לראש הממשלה נתניהו ייערך בתחילת אוקטובר 2019

רה"מ ביקש לדחות בשנה את מועד השימוע בתיקים 1000, 2000 ו-4000, אך היום קבע מנדלבליט כי השימוע יידחה ב-3 חודשים בלבד, וזאת בנימוק שדחייה כה משמעותית מנוגדת לאינטרס הציבורי ● לפי ההערכה, משמעות הודעת היועמ"ש היא שהחלטתו הסופית האם להגיש כתב אישום נגד נתניהו תתקבל רק בתחילת שנת 2020 או אפילו מאוחר יותר

משאית של אמזון/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עובדי אמזון רוצים להציל את כדור הארץ

בעלי המניות של אמזון יכריעו היום האם לקבל את הצעת עובדי החברה להפחתת התלות בדלקים מזהמים ● על ההצעה חתמו 7,600 עובדי החברה, אך בהנהלה טוענים כי כבר נקטו בצעדים הנדרשים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מהצמיחה במשק, הריבית הנמוכה והרגולטור: דוחות חזקים לחברות המימון החוץ בנקאי

ארבע מחמש החברות הנסחרות בתחום, למעט האחים נאוי שטרם דיווחה, הציגו גידול חד ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2019 ● הרווח של פנינסולה צמח ב-45.6% וזה של אס.אר. אקורד קפץ ב-83% ● שוהם ביזנס, הקטנה בתחום, הציגה זינוק של 89% ואופל בלאנס הסתפקה בעלייה של 25%

עירא פלטי/ צילום: אורה בשן

סרגון עוברת לראש העין: שכרה 6,000 מ"ר בפארק העסקים נצבא סיטי

ענקית הטכנולוגיה תשכור 2.5 קומות עליונות בפרויקט נצבא סיטי בראש העין ● על פי הערכות, תשלם סרגון סכום של למעלה מ-5 מיליון שקל לשנת שכירות, ועוד כ-100 אלף שקל בשנה בעבור דמי ניהול

רחוב ברודצקי נתניה / צילום: אלון רון

הריסה ובנייה בנתניה: 60 דירות במקום 24

השכנים התעניינו בשלט שהוצב בבניין הסמוך - ושני הבניינים התארכנו יחד לפרויקט הריסה ובנייה

מנכל יונייטד מדגים את שיתוף הפעולה עם ספיידרמן / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

התחרות על הקווים לצפון אמריקה מתחממת: יונייטד תשיק קו חדש מת"א לוושינגטון

כיום מפעילה יונייטד טיסה יומית לסן פרנסיסקו ושתי טיסות יומיות לניוארק ● הטיסה לוושינגטון, שתופעל במטוס 777-200ER, תתקיים בתדירות של שלוש פעמים בשבוע

מלון בקפריסין (לטיסות משדה דב) / צילום: יח"צ

מחפשים להתארח במלון לפי שעה? האתר Hotels By Day מגיע לישראל

האתר שהושק בארה"ב לפני 4 שנים מציע קונספט של הזמנת חדרי מלון לפי שעות ובאמצע היום ● השכרת החדרים מיועדת בין היתר לאנשי עסקים או לנוסעים שזקוקים ליתרונות של חדר מלון לכמה שעות באמצע היום - למשל נוסעים שמתבקשים לעשות צ'ק אאוט עד השעה 11:00 והטיסה שלהם היא רק בערב ● טווח המחירים נע בין 200 ל-700 שקל (לפי טווח שעות)

אילוסטרציה: shutterstock

האם דין ביטקוין כדין כל מטבע אחר, ומה הבשורה למשקיעים? כל מה שצריך לדעת על פסיקת ביהמ"ש

ביהמ"ש המחוזי בלוד פסק לטובת רשות המסים וקבע כי יש לראות בביטקוין נכס ולא מטבע, ולכן הרווחים ממנו חייבים במס רווחי הון ● "גלובס" מנתח את ההשפעות של פסק הדין על המסחר במטבע הווירטואלי הפופולרי, ובודק מה צריך לעשות מי שלא דיווח עד כה לרשות המסים על החזקותיו במטבעות וירטואליים

חיים כצמן/ צילום: איל יצהר

הפסד ממכירת FCR הקנדית צמצם את הרווח הנקי של גזית גלוב

ההפסד ממכירת ההחזקה בחברה הקנדית עומד על 486 מיליון שקל ● מימוש קרן הון בגין התאמות צפוי להגדיל את ההפסד מהעסקה לכ-550 מיליון שקל ● החברה רשמה ברבעון הראשון רווח נקי של 42 מיליון שקל, לעומת הפסד של כחצי מיליארד שקל ברבעון המקביל

חגי שטדלר, מנכ"ל אלגטק / צילום: בני דויטש

האקזיט של מגדלת האצות מהערבה: נמכרה לסולאביה הצרפתית לפי שווי של עד 100 מיליון דולר

במסגרת העסקה, קיבוץ קטורה יחזיק בידיו 20% מחברת אלגטק והפעילות צפויה להישאר בישראל, לפחות בטווח הקרוב ● אלגטק מייצרת מוצרים לתעשיית הרפואה והקוסמטיקה ● 70 עובדי החברה יקבלו כל אחד בונוס של לפחות 20 אלף שקל בעקבות העסקה ● המנכ"ל: "הערבה תהפוך למרכז ביוטכנולוגיה ימית"

יצחק אנג'ל, מנכל אורמת / צילום: איל יצהר

חרף ההסתייגויות: אושרה מדיניות התגמול לבכירי אורמת

בעלי המניות של החברה הצביעו ברוב של כ-66% בעד התגמולים לבכירי החברה – הצבעת "Say on Pay"

דורון ספיר, רמי לוי, ערן יסעור וליאור כלפון. על כשלונות ובנייה מחדש / צילום: מורן מיטלקה

מי צפה על אצטדיון בלומפילד ולמה הוא מצפה?

וגם: דירקטוריון פעילות החומוס של שטראוס באירופה ניגב חומוס בישראל ● הרשת החברתית