גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האיש שאוסף את הנכסים שאיש לא רוצה לגעת בהם

ימים יגידו אם מוטי גרין, מבעלי ברקליס, היה גאון או תמים, לאחר שרכש בשנתיים האחרונות אתרים נטושים שיזמי נדל"ן אחרים התרחקו מהם כמו מאש ■ דבר אחד בטוח: גרין יזם אמיץ

מוטי גרין  / צילום: תמר מצפי
מוטי גרין / צילום: תמר מצפי

"כשאני רוצה לסגור עסקה להשכרת חנות בקניון החדש אני מביא את השוכר לפה. ככה אני יודע שהעסקה תיסגר", אומר מוטי גרין, מבעלי חברת ברקליס, כשהוא עומד על גג קניון ים המלח ומצביע על שורת המלונות הסמוכים לו, במרחק של מטרים ספורים מקו הים. "כשרואים את הים כל-כך קרוב, ואת הכמות של המלונות, אז מבינים".

גרין עומד לסיים בעוד כארבעה חודשים את הקמת הקניון בטיילת החדשה במתחם המלונות עין-בוקק. לדבריו, טקטיקת השיווק עובדת: 60% מהשטחים מושכרים, ועם עוד 20% הוא צופה להגיע להסכם אחרי החגים.

את חברת ברקליס הקים גרין עם שותפיו האנגלים כשהתגורר באנגליה, ועיקר פעילותה התמקד בנדל"ן מניב ממרכזים מסחריים ומקבצי דיור. בשנת 2011 עלה לישראל והקים את שלוחתה הישראלית של ברקליס. "בחו"ל יהודים הם כמו אחים, נפגשים בבית הכנסת ובבית הספר, ויש המון במשותף. פה בישראל, את השכן שלך בבניין אתה לא מכיר", אומר גרין.

את העסקה הראשונה בישראל ביצעה ברקליס ב-2011, כשרכשה את מבנה בית האופרה לשעבר באילת, ב-7 מיליון שקל. בהמשך, בשנת 2014, רכשה את מבנה החאן הסמוך ב-60 מיליון שקל. "האסטרטגיה הייתה ועודנה תיירות", מסביר גרין. "אנחנו חושבים שהמגמה היא היחלשות המסחר בגלל האינטרנט. הצריכה באינטרנט רק תלך ותזנק, וזה על חשבון הקמעונאות. באמריקה האינטרנט צומח וקניונים נטושים. האינטרנט גרם לקמעונאות להתרסק".

- ובלונדון?

"בלונדון לא חווינו את זה כי אין בה יחסית הרבה מסחר כמו בארה"ב, והיא העיר הכי מתוירת באנגליה. הסוד הוא התיירות, כי התיירות לא נפגעת מהאינטרנט. אלא להפך. המגמה העולמית העתידית היא שהקמעונאות תיחלש בגלל האינטרנט, והתיירות תתחזק גם בגלל האינטרנט. מכיוון שאנחנו לא משקיעים לשנה או שנתיים, אלא לטווח ארוך, אנחנו רוצים להיות במקומות תיירותיים".

- אז מה לדעתך גורלו של מסחר בשכונות מגורים בישראל שלא בסמוך לאזור תיירותי?

"המסחר בקניונים בישראל, גם בתל-אביב, נפגע וימשיך להיפגע. אין לי ספק שברגע שיקום פתרון לנושא השילוח, וכולם יודעים שזה רק עניין של זמן עד שזה יקרה, ייסגרו פה קניונים. ארה"ב מלאה קניונים נטושים באזורי מגורים, לעומת זאת בלאס וגאס שהיא עיר תיירות, פועלים 40 קניונים בשדרה המרכזית. תיירים לא עושים קניות באינטרנט מהחדר במלון, הם באים להסתובב ולקנות באמת. לכן מבחינתנו, גם בארץ, פיתוח המסחר חייב להיות באזורי תיירות".

אטרקציה לא מתחדשת

אחת העסקאות שגרמו ללא מעט גבות להתרומם נעשתה בשנת 2015, כאשר ברקליס רכשה את מבנה האיימקס באילת מגלובוס מקס תמורת 20 מיליון שקל. "אחת הבעיות באילת הייתה האטרקציות", מסביר גרין. "יזמים לא הבינו שהן לא יכולות לעבוד לבד. אטרקציה מטבעה לא מתחדשת, לכן מי שמבקר בה פעם אחת, אין לו סיבה לחזור אליה שוב. האיימקס היה אולם קולנוע תלת ממדי שהקרין את אותם סרטים 15 שנה. אותו דבר בעיר המלכים, שגם אותה רכשנו בכינוס נכסים ב-36 מיליון שקל. גם היא הייתה אטרקציה חד פעמית שלא משתנה, ולכן לא היה בה היגיון כלכלי והיא נכשלה.

"לעומת זאת, בקניון הקרח באילת, ההחלקה על הקרח היא אטרקציה שלא עומדת בפני עצמה, אלא היא נמצאת בתוך קניון. אם הייתה רק החלקה על קרח, האטרקציה הזאת הייתה נסגרת אחרי שנתיים במקרה הטוב. השילוב של אטרקציה בתוך מתחם מסחרי, נותנת לו ערך מוסף של מוקד בילוי. אז באיימקס עשינו תב"ע חדשה שמשלבת מסחר עם אטרקציה תיירותית, ובעיר המלכים אנחנו מתכננים במסגרת תוכנית בניין העיר הקיימת, קומפלקס של בילוי ובידור משולב, שכולל 12 אולמות קולנוע, אולם קונגרסים והופעות בן 1,300 מקומות ישיבה, מסעדות ופאבים, מועדונים ומסחר תומך. המבנה המפואר של עיר המלכים יישאר, ונפתח חזית לכיוון מלון דן, שעד היום הייתה סגורה. זה אבסורד בעיניי שבעיר תיירותית מספר 1 בישראל אין מתחם בילוי כזה היום. החוכמה היא שהקומפלקס ייתן מענה לבילוי לאדם בכל גיל, כך שכל המשפחה תוכל לבלות במקום".

ברקליס נמצאת ממש לפני קבלת היתר סופי לפרויקט, ומלווה אותה בעסקאות ובהליכי התכנון והבנייה עו"ד חגי אדורם ממשרד אדורם ושות'.

"אני עושה מה שלא עשו קודם"

אולי סימן השאלה המעניין ביותר מעל החלומות של גרין מרחף מעל המבנה הגדול שהוא מקים היום בים המלח. את הקרקע קיבלה בשנת 1994 חברת "קונטור אסט" שבשליטת יצחק תשובה במחיר סמלי של 877 אלף שקל, ללא מכרז, לשם הקמת קניון תוך פרק זמן קצוב של 36 חודשים, במטרה להחיות את מתחם עין-בוקק.

תשובה לא מימש את הסכם החכירה, ומכר את זכויותיו בקרקע לקבוצת משקיעים בראשות יאיר רבינוביץ', נציב מס הכנסה לשעבר, תמורת 5 מיליון שקל. סיבוב נוסף על הקרקע עשתה קבוצת רבינוביץ', שלא בנתה פרויקט ומכרה את זכויותיה לברקליס באוגוסט 2016 תמורת 40 מיליון שקל.

אגב, ההפרות כביכול של ההסכם עם המדינה (רמ"י) לא היו באמת הפרות, מאחר והיזמים ביקשו שוב ושוב הארכות מועד למימוש הסכם החכירה. "זאת הייתה עסקה מאוד מסוכנת, קנינו את הקרקע באוגוסט 2016, ועד ינואר 2017 היינו צריכים להעמיד מבנה בן 12 אלף מ"ר לפחות, אחרת הסכם החכירה היה מבוטל", מסביר גרין. "הבאתי את הקבלן מצלר יזמות ובנייה, שהוא הקבלן הכי חזק באילת, ועבדו במקום 100 פועלים ביום. הם תכננו לעבוד 24 שעות ביממה, אבל בגלל מלון לוט השכן, המועצה האזורית תמר התירה לנו לעבוד רק 12 שעות ביום. הבאתי שף שעשה לפועלים אוכל במקום, והצלחנו להרים בניין בתוך כלום זמן".

בין לבין אגב, בעלי "קניונית עין-בוקק", קניון מסחרי קטן ויחיד שנמצא במתחם רצועת המלונות בסמיכות לקרקע של ברקליס, הגישו התנגדות לתוכניות שהגישה ברקליס. הפתרון לבעיה היה יצירתי: כדי למנוע את המשך ההתנגדויות שהעמידו בסיכון את לוחות הזמנים שהוגדרו לבנייה, גרין רכש את הקניונית במחיר מופקע של 31 מיליון שקל. "בעל הקניונית עשה את עסקת חייו, זה נכון, אבל שנינו מרוצים", אומר גרין.

לדבריו, לאחר הקמת הקניון, תיהרס הקניונית הישנה ומבנה חדש יוקם כתוספת לקניון, כשרק חלק מזערי מהחנויות בקניונית יעברו לקניון החדש. הקניון יכלול 15 אלף מ"ר בשני מפלסים (קניון רמת אביב, לשם השוואה, כולל 18 אלף מ"ר), "ובעוד ארבעה חודשים נמסור את החנויות לשוכרים", מציין גרין. "זה יהיה קניון שיעסיק 600 עובדים, ויסייע הרבה לתושבי ערד בתחום התעסוקתי".

- אם זה כזה מבטיח, איך תשובה ורבינוביץ לא ראו מה שאתה רואה? איך עד היום ניצב במתחם המלונות רק מרכז מסחרי עלוב למדי?

"אני לא מבין את היזמים שלא בנו. בשונה מכל קניון, קהל היעד של קניון ים המלח הוא תיירות, וזה יהיה הקניון היחיד שהאינטרנט לא יפגע בו, כי הוא נשען על תיירות חוץ. אצלנו לא יהיו קסטרו או פוקס, חתמנו על הסכמים עם קבוצת אירני שתביא לקניון מותגים כמו קלווין קליין, פקטורי 54, ליוויס, טומי הילפיגר, הוגו בוס ועוד, והיא תשכור בסך הכל 1,200 מ"ר נטו בהשקעה כוללת של 15 מיליון שקל. יש לנו גם הסכם עם תכשיטי כפריס, בבעלות אלי שירי סגן נשיא הבורסה ליהלומים, שפותח חנות בקניון".

לדברי גרין, החנויות בקניון הושכרו במחירים של 450-700 שקל למ"ר, וסך ההשקעה בקניון מסתכם ב-300 מיליון שקל. "אני מסתכל על הנתונים ואני רגוע. 2.7 מיליון תיירים מגיעים בכל שנה לים המלח, שהם 54% מהתיירים שמגיעים לישראל. תיירים שמגיעים לים המלח הם קהל שבוי. למרות המספר הגדול של התיירים אין בים המלח עוגן קמעונאי, או מקום בילוי ראוי. אנחנו הולכים גם להביא סצינה קולינרית לקניון, אנשים יאכלו מדוכנים של השפים הכי גדולים בישראל, על המרפסת של הקניון עם נוף לים המלח. הקניון הזה יהיה התשובה לקניבליזציה של הקניונים".

- מה עם המצב הביטחוני?

"שוכרים שאלו אותי את השאלה הזאת. אם הקניון נשען על תיירות חוץ, מה יהיה בזמן אירועים ביטחוניים. הלכתי לנתונים וכשראיתי אותם נדהמתי. שאלתי מה השנים הכי קשות מסיבות ביטחוניות, והתשובה היא האינתיפאדה של 2000-2003. בכל הארץ הייתה צניחה בלינה של תיירים, ורק בים המלח הייתה עלייה של 12%. ים המלח הוא פלא עולם, ותיירים מגיעים מכל העולם אליו.

"את שואלת אותי מה היזמים האחרים לא ראו, ואני אומר שהם פשוט לא הבינו שאין עוד מקום בעולם שקופות חולים בכל העולם שולחות אנשים על חשבונן לים המלח מסיבות בריאותיות. זה מוקד תיירותי לא רגיל".

- בטח אמרו לך לא פעם שאתה משוגע. קנית פרויקטים כושלים באילת וקרקע נטושה בים המלח.

"אני מת על אתרים שפשטו רגל. אני קונה נכס במחיר פשיטת רגל, ועושה מה לא עשו בו קודם. אני לומד מטעויות של אחרים. מה אני יודע שאחרים לא יודעים? יצא לי בול שהחברה להגנת ים המלח סיימה בדיוק להקים את הטיילת החדשה ושדה התעופה חדש של תמנע ייפתח בדיוק בסמוך לפתיחה של הקניון. יותר מושלם מזה לא יכול היה להיות.

"בשנתיים האחרונות כל ים המלח היה אתר בנייה אחד גדול, והרבה מלונות נסגרו לשיפוצים. בגלל זה הצפי לתפוסה עמד רק על 50%, ובכל זאת התפוסה הגיעה בפועל ל-70%. היום יש בים המלח כ-4,000 חדרי מלון, ובוועדה המחוזית מקדמים תוכנית להכפלת מספר חדרי המלון. עם הנתונים האלה אי-אפשר להתווכח".

התיירים: יותר ישראלים מאשר זרים

בתשע"ז נרשמו כ-3.3 מיליון כניסות תיירים בהשוואה לתשע"ו עם 2.7 מיליון תיירים, גידול של 21%. לפי סקר תיירות נכנסת 2016, למעלה ממחצית (51%) מהתיירים מבקרים באזור ים המלח. לפי נתוני משרד התיירות, ים המלח נהנה מהתפוסה הגבוהה ביותר במלונות בארץ בממוצע שנתי: ב-2016 תפוסה של כ-71% ובשנה הקודמת כ-70.5%.

יחד עם זאת, חשוב לומר שבעבר היה ים המלח אבן שואבת לתיירים מחו"ל, בעיקר עקב סיבות רפואיות. אולם עם השנים, הגעת התיירים מחו"ל לאזור נעשית דווקא דלילה יותר (במשרד התיירות מסבירים זאת בהתפתחותם של פתרונות רפואיים חדשים), ואילו הישראלים הם אלה שמגיעים בהמוניהם. בשנת 2016 נמדדו סה"כ 2.1 מיליון לינות בים המלח: כ-431 אלף לינות תיירים ו-1.67 מיליון ישראלים. 80% מכלל הלינות בשנים האחרונות הן לינות של תיירות פנים, בכ-4,000 חדרים ב-15 בתי מלון. לפי נתוני משרד התיירות, עד חודש יולי 2017 (כולל), ניתן לראות גידול של 23% בלינות התיירים לעומת ינואר-יולי 2016, וירידה של 9% בלינות ישראלים.

לטפל במפלס

אזור המלונות של ים המלח אחראי לתעסוקה נרחבת באזור. כ-3,000 עובדים המועסקים ישירות בבתי המלון, לא כולל חברות כוח אדם.

במטרה למשוך תיירים נוספים לאזור, משרד התיירות חנך בפסח האחרון 16 חופים חדשים ונגישים באזור המלונות בים המלח, בין עין-בוקק לחמי זוהר, פתוחים חינם לציבור. באמצעות חברת הבת - החברה להגנות ים המלח (חל"י) - הקים משרד התיירות גם טיילת חדשה לאורך 4 קילומטרים.

אבל ים המלח כידוע מתייבש (באזור הבריכות, במתחם המלונות שבדרום, המפלס דווקא עולה בגלל שקיעת מלח, בעיה שמטופלת כיום באמצעות קציר מלח). במשרד התיירות מתגאים בכך שהם משקיעים כ-134 מיליון שקלים בהגנות סביבתיות ובטיפול גם בירידת מפלס האגן הצפוני. המשרד להגנת הסביבה משקיע כ-121 מיליון שקלים ומהמכון הגיאולוגי כ-12 מיליון שקלים נוספים. המטרה העיקרית היא "טיפול בנזקים הסביבתיים באגן ים המלח באמצעות שיקום האגן הצפוני ופיתוח שמורות טבע שניזוקו כתוצאה מירידת המפלס".

עוד כתבות

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ / צילום: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 3 חדרים באילת, קוטג' דו משפחתי במצפה רמון, דירת 4 חדרים בבאר שבע או וילה בת 6 חדרים בדימונה

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסה: ת"א 35 קופץ ב-1%, אנרג'יאן מזנקת

המדדים המובילים עולים בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 עולה ב-0.8%, מדד הבנקים מטפס ב-0.6% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● בשל חול המועד שלב הנעילה בבורסה יחל ב-14:44

 סיגל רגב–רוזנברג/צילום: אורית פניני

"יש כרוניקה של מוות ידוע מראש, צריך להחליט - ארבע קופות חולים טובות או רק שתיים"

זמן קצר לאחר מינויה למנכ"לית קופת חולים מאוחדת, גילתה סיגל רגב-רוזנברג כי הגירעון השנתי זינק ב-2018 ל-440 מיליון ש' - הגבוה מאז הקמתה ● בראיון ל"גלובס" היא מדברת על התחרות, על ההתמודדות עם משרדי האוצר והבריאות וכיצד היא מתכוונת לייצב את הקופה ולהביא מבוטחים חדשים

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק מכינה חבילת מימון להשתלטות על WeWork

על פי דיווחים, הענקית היפנית הכינה חבילת מימון במטרה להשתלט על החברה להשכרת חללים משותפים ● בתחילת החודש ביטלה החברה את ההנפקה הצפויה

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

הזוכים בפרס נובל לכלכלה 2019: אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר  / צילום:  Karin Wesslen/TT News Agency/via REUTERS

הזוכים בפרס נובל לכלכלה: שלושה חוקרים בתחום העוני העולמי

החוקרים אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר הם שלושת הזוכים בפרס ● דופלו היא האישה השנייה שזכתה בתולדות הפרס, והיא נשואה לזוכה שלצידה, באנרג'י ● הפרס הנחשק בתחום הכלכלה חגג יובל השנה, אחרי שב-1969 הוא הוענק לראשונה

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולינריה ירוקה שבה אוכלים הכול, כולל הכול

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

צב ים עם קשית תקועה בפיו/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הגיליון הירוק: פרויקט מיוחד על משבר האקלים

הגיע הזמן להודות בכך: למשבר האקלים יש השלכות כלכליות מובהקות והאחריות מוטלת על כולנו ● למה לא באמת מדובר בסוגייה פוליטית, מה ההשלכות של עוד כמה מעלות ואיך עסקים בעולם כבר נערכים עם פתרונות ● מגזין G של "גלובס" הוקדש השבוע כולו לסיקור משבר האקלים. קבלו הצצה

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

מדיניות הריבית ממשיכה לתדלק את השווקים

המשקיעים בארץ מצפים כי בנק ישראל יילך בעקבות הפד ויוריד את הריבית, ובהתאם נרשמות עליות נאות באפיק האג"ח ובמדדי המניות בישראל