גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא מפסיקים לבנות: בחדרה מתקשים לבלוע עוד צפרדע

לעיר חדרה, שהוקמה היסטורית מ-3 גושי בנייה מנותקים ונפרדים ("דילוגי צפרדע"), מתכננת המדינה להוסיף בהליך מהיר שכונה ענקית חדשה מדרום מזרח ■ בעוד העירייה מאמצת את התוכנית "בהכנעה", התושבים החליטו להרים קול זעקה

הקרקע המתוכננת / צילום: רמ"י ומשרד יער–קורין
הקרקע המתוכננת / צילום: רמ"י ומשרד יער–קורין

ועדת-העל הממשלתית לקידום מהיר של הליכי התכנון של מתחמי מגורים גדולים, הוותמ"ל, ממשיכה לעורר סערות במקומות בהם היא עוברת. והפעם: תוכנית ענקית שמקודמת בפאתי העיר חדרה - תמ"ל/1055, או "דרומזרח בית אליעזר", המציעה בנייה של 6,000 יח"ד בשטח של כ-2,000 דונם, הממוקם בשטח פרדסים בין חדרה לבית אליעזר.

בשבוע שעבר נערך בחדרה כנס שבו השתתפו עשרות תושבים שבאו לשמוע על שכונת הענק החדשה שהוותמ"ל, הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור, יזמה במזרח העיר. הכנס הוא חלק מהתעוררות מקומית הכוללת פעילות נמרצת בדף פייסבוק ייעודי ("מצילים את חדרה"), הפגנת ענק, אירועי הסברה, חוגי בית והחתמת עצומה. מבקרי התוכנית טוענים שהיא מנוגדת לתוכנית המתאר המחוזית (תמ"מ 6) ולתוכנית המתאר (חד/2020) שאך לפני שנתיים אושרה, שהיא תעכב את פיתוח העיר הקיימת, שהיא מעודדת פירבור ושהיא פוגעת בשטחי נוף וטבע ערכיים.

בעיריית חדרה הכינו אמנם מסמך ארוך ומלומד שמסביר למה הקמת השכונה בעייתית, אך הבהירו שייאלצו לקבלה "בהכנעה" (ראו מסגרת).

מינימום 750 דירות

החוק למתחמים מועדפים לדיור, שאושר לפני כ-3 שנים, הקים את הוותמ"ל כחלק מהניסיון להתמודד עם משבר הדיור. אדריכלי התוכנית בחדרה הם משרד האדריכלים הוותיק יער אדריכלים. התוכנית, שצורתה כעין פרסה, מחבקת את שכונת בית אליעזר הוותיקה וכוללת בלוקים עירוניים (תצורה הכוללת כמה מבנים והיא הרמטית) המוגדרים על ידי דרכים עירוניות עם תנועה עוברת. במרכז הבלוק, רחובות ממותני תנועה, שצ"פים ושטחים חומים. בנוסף, התוכנית מציעה בחלק הדרומי שטחי תעסוקה, בהיקף של כ-640 אלף מ"ר.

אסף זנזורי, רכז תכנון ארוך-טווח בחברה להגנת הטבע, מתנגד לתוכנית בתוקף: "חדרה היא עיר מפוצלת, שמאופיינת ב'דילוגי צפרדע' בין 3 גושים נפרדים (חדרה, גבעת אולגה, בית אליעזר), יש בה הרבה חורים. תוכנית המתאר של העיר מציעה לא להתפרס לקצוות, אלא לחזק את העיר הקיימת תוך הכפלה של מספר הדירות. עורכי תוכנית המתאר השאירו את השטחים של מזרח חדרה פנויים משום שהשטח של העיר, ממערב למזרח, הוא עצום, כמו מתל-אביב ועד קריית אונו. התוכנית הזו מנוגדת לתוכנית המתאר המחוזית, לתוכנית המתאר המקומית, שאושרה ב-2014 ולחוות הדעת של מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד".

ולמה הוותמ"ל יזם את התוכנית דווקא באתר זה? "לוותמ"ל יש מגבלות של גודל ושטח. מינימום 750 יח"ד, על שטח שברובו חייב להיות בבעלות המדינה (רשות מקרקעי ישראל). בחדרה, שהייתה מושבת ברון, מרבית הקרקעות הן פרטיות, בשונה ממרבית ערי הארץ. המשמעות היא שזה היה השטח היחיד שעמד בקריטריונים האלה".

בחברה להגנת הטבע מודאגים מאוד מקירבת השכונה החדשה לשמורת בית זיתא המשמרת את נוף הביצות הקדום באזור. לטענתם, ההרחבה על חשבון השטחים החקלאים תביא לשטח הטבעי הפרעות רבות וביניהן תאורה, רעש, פסולת, חיות בית משוטטות ומינים פולשים. ערך טבע נוסף בסיכון היא "גבעת הצבעונים", שבה מיני צמחים טיפוסיים לצומח החמרה בשרון.

מנהיג תנועת המחאה הוא רון שגן, בן שכונת בית אליעזר ואיש היי-טק. לדבריו, השכונה החדשה בעייתית בהרבה מובנים: "עד שנות ה-90 אנשים התגאו לומר שהם מחדרה. מאז, בגלל קליטת עלייה מסיבית, העיר התרסקה. זה היה לא פרופורציונלי והעיר ירדה לאשכול חברתי-כלכלי 5 במדד הלמ"ס. החברים שלי לא חזרו הנה. ועכשיו התוכנית החדשה מציעה לבנות עוד רבע עיר, בלי תשתיות".

ומה קורה עם העירייה? "האסטרטגיה של ראש העיר היא להתרפס לפי רשויות התכנון. במובנים רבים, העירייה רואה בנו אויבים. כשהפגנו הם עשו ככל שביכולתם להפריע לנו. ראש העיר חלש. אני לא בטוח שהוא מבין עד כמה זה רע. זה יחסל את העיר".

גם חבר מועצת העיר, עו"ד יניב דרי, זועם על אופן התנהלות ראש העיר בנושא: "העיר חדרה מתפרסת על שטח של ארבע רשויות במרכז הארץ. הרציונל של תוכנית המתאר היה שהעיר תהיה רציפה וצפופה, שהפיתוח יהיה מדורג, ושסביב תהיה טבעת ירוקה. התוכנית הוותמ"לית מתפרסת למזרח. זה לא כלכלי לעיר, זה יפריע לעיר הזאת לממש את הפוטנציאל שלה". לדבריו, העירייה התנגדה לתוכנית הבנייה במזרח חדרה כבר כמה פעמים, והפעם נאלצה לוותר.

לדברי דרי, לאחר שביקש לקיים דיון בנושא התוכנית בהנהלת העירייה או בוועדה המקומית, ראש העירייה צבי גנדלמן הדיח אותו מתפקידו כממלא מקום יו"ר עמותת פני העיר וביטל את חברותו בוועדות המוניציפליות. "לאט לאט הבנתי שראש העיר מאוד אגרסיבי כלפי חברי מועצה, אבל מאוד מתרפס כלפי נציגי משרד האוצר. זו תפיסה של איש צבא. הוא לא מבין שהוא ריבון וצריך לדאוג לתושבי חדרה, גם אם מדובר בלהתעמת עם המדינה".

"לא זומנו לדיון בוותמ"ל כבר למעלה משנה"

דוח שהוכן עבור עיריית חדרה ("דו"ח צימרמן"), והתפרסם בספטמבר 2016, קבע שהתוכנית הוותמ"לית אינה משרתת את האסטרטגיה המקומית לפיתוח החלק המערבי של העיר, שקיימת בעיה בחיבור השכונה לדרכים ראשיות ולתשתיות מתאימות (מוסדות חינוך, שצ"פים, מים וביוב), ושתוספת הבנייה ומספר התושבים תגביר את הצורך העירוני במקורות הכנסה (ארנונה מתעסוקה ומסחר), לשם איזון התקציב. באותה נשימה, מצהיר החתום על המסמך, מהנדס העירייה נועם גרייף, ש"העירייה מקבלת את רצון רמ"י וקבינט הדיור בהכנעה (מודגש במקור), ותוך הבנה שיש לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה בהורדת מחירי הדיור בישראל".

בשיחה מבקש מהנדס העיר להדגיש שהעירייה לא תומכת בפרויקט, אך עושה זאת בצורה ממלכתית: "התוכנית נוגדת את תמ"מ 6, נוגדת את תוכנית המתאר (חד/2020), ונוגדת את מגמת הפיתוח של העיר. אנחנו נערכים במישור המשפטי ונעזרים בשמאים ובכלכלנים. בשורה התחתונה אנחנו מתנגדים, אך לא בצורה מתלהמת, כמו התושבים שאומרים 'לא'. אנחנו מסבירים למה לא".

ואיפה עומד הפרויקט כרגע? "בתקופה האחרונה יש הדממה מצד צוות הוותמ"ל. לא זומנו לדיון כבר למעלה משנה, כי הוותמ"ל מבין שהפרויקט הוא לא משוש חייה של חדרה".

ומה בנוגע לתושבי העיר ומחאתם נגד התוכנית? "יש הרבה מאוד משיכות שמיכה בסיפור הזה. יש ציבור תושבים שרוצים כוח אלקטורלי וגם החברה להגנת הטבע, שמנסה למנף את העניין. בשורה התחתונה, אנחנו לוקחים חלק בפרק התכנון, עם ההסתייגויות שלנו, אבל אין לדבר על ביצוע".

עוד כתבות

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

פועלים פלסטינים ממתינים במחסום / צילום: Oded Balilty, Associated Press

משבר הקורונה: הרשות הפלסטינית דורשת מישראל להסיר מחסומים

לדברי ראש הממשלה הפלסטיני ישראל מונעת מהרשות להקים מחסומים לבידוד ישובים ושכונות מוכי קורונה ● מספר החולים הפעילים בשטחי הרשות עלה ל-4,100 ומספר המתים עומד על 21

בועז טופורובסקי, יש עתיד / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

האם מפלגת יש עתיד היא דמוקרטית? תלוי למה אתם מתכוונים

הוויכוח אם יש עתיד היא מפלגה דמוקרטית שוב מתלהט. להלן העובדות ● "המשרוקית" של גלובס

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

מסתמן: גליקמן ומקאן העפילו לשלב ההתמחרות במכרז הפרסום של שירותי בריאות כללית

בשלב מצגות הקריאייטיב התמודד גם משרד הפרסום אדלר חומסקי ● היקף הפרסום של הקופה כעשרה מיליון שקל בשנה ● משירותי בריאות כללית נמסר כי הוועדה עדיין לא התכנסה לכן אין מידע כרגע לגבי שלב ההתמחרות

הוועידה הסתיימה  / עיצוב: גלובס

על פירוק גרעיני שליטה ואתגרי שוק ההון בימי המגפה: הצטרפו לשידור החי מוועידת האונליין של גלובס

איך משפיעה המגמה של פירוק גרעיני השליטה בחברות על הממשל התאגידי ● האם המצב תורם לאקטיביזם של בעלי המניות ● מה תפקיד הרגולציה בתוך השוק המשתנה ● ומה הם אתגרי שוק ההון בימי המגפה ● ועידת שוק ההון תתקיים היום בשעה 10:00 במערכת "גלובס"

גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברות ללא בעל שליטה, הבעיה המרכזית היא פיזור של בעלי המניות ומנהלים עם פיקוח חסר"

נושא האקטיביזם של בעלי מניות נידון בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בשיחה עם גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע • "אנחנו רוצים להשקיע בחברות עם הנהלה איכותית - כזו עם מנכ"ל שהמשקיע סומך עליו שיידע לחלץ את החברה ממשבר"

מפעל נירלט  / צילום: דן לב

אדלר חומסקי זכה במכרז על תקציב נירלט בהיקף 8 מיליון שקל

על התקציב התמודד גם גיתם BBDO ● שני המשרדים מטפלים בתקציב מפעל הפיס, מקום העבודה הקודם של המנכ"ל עומרי לוטן

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מאתמול ועד היום בבוקר: 1,649 דורשי עבודה חדשים

מהעדכון האחרון אתמול ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 4,067 דיווחים על חזרה לעבודה ● נכון להיום, רשומים בשירות התעסוקה 846,409 דורשי עבודה, מהם579,824 בחל"ת

קרן קיידן / צילום: תמונה פרטית

"הסיוע מהמדינה עוזר לקנות עוד כמה מוצרים בסופר, לא לשרוד"

קרן קיידן, 38, בעלת מכון היופי "קרן לייזר" ● "אנשים נמנעים מלעשות דברים שלא חייבים ולכן כל התחום הזה של הקוסמטיקה ושל הסרת שיער נפגע" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

להגברת מהירות התגובה: ועדת החוקה דנה ב"חוק הקורונה הגדול"

החוק כולל בין היתר את ההכרזה על מצב חירום בשל הקורונה ואת סמכות הכנסת לבטלה, וכן את הסמכת הממשלה להתקין תקנות שניתן יהיה להגביל בהן בצורה משמעותית את פעילות המשק

עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון"

כך אמרה סיגל יעקבי, כונסת הנכסים הרשמית ומ"מ מנכ"לית משרד המשפטים בועידת עושים שוק של "גלובס" ● "חוק חדלות פירעון נועד לטפל בתיק אחר תיק ובחברה אחר חברה. אין לו תפיסה רחבה, הוא לא מתעסק במגה משבר שמביא בבת אחת מבול של חברות"

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר ועדת הכלכלה: "נדרש תיאום ושילוב ידיים, שבינתיים אינו קיים בממשלה"

בדיון שנערך בוועדת הכלכלה בנוגע לענף התיירות, מתח יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי ביקורת קשה על טיפול הממשלה במשבר בענף התיירות ● מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל: "אנחנו חיילים במלחמת הישרדות כלכלית שסופגים אש מכוחותינו בגב"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  5 ביולי 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה עברה לירידות קלות; בזק יורדת ב-3.3%, פתאל ב-4.3%

עליות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● אורי גרינפלד מפסגות לקראת הודעת הריבית של בנק ישראל: "שוק המק"מ כבר מגלם באופן ברור את הפחתת הריבית ל-0% ברבעון האחרון של השנה ואנחנו למדנו שלא פעם מה שנכון יותר הוא גם מה שסביר שיקרה"

בית השגריר ברחוב תכלת (השגריר האמריקאי דיוויד פרידמן בעיגול) / צילום: איל יצהר, קובי גדעון - לע"מ

עם נוף לים בהרצליה פיתוח: כמה באמת שווה בית השגריר האמריקאי

אף שמרבית העסקאות שנחתמו באזור נערכו לפני זמן רב, ניתן להעריך כי שווי מ"ר למגורים בחלק המערבי של רחוב גלי תכלת בהרצליה עומד על כ-65 אלף שקל, מה שמעמיד את מחיר הנכס על כ-250 מיליון שקל ● ניתוח עסקה

1985: מצילים את המשק ישיבת הממשלה, בראשות רה"מ שמעון פרס, שדנה באישור תוכנית הייצוב הכלכלית / צילום: HERMAN CHANANIA, לע"מ

משק במשבר מחפש מדיניות כלכלית: האם הפתרונות מהמחאה החברתית או מ-1985 יעזרו הפעם?

תוכנית מגירה? אין ● תחזיות הצמיחה והאבטלה? לא רלוונטיות מאחר שלא חזו גל שני ● המשק הגיע לנקודה שבה נדרשת הקמת ועדת מומחים או גוף-על לקביעת המדיניות הכלכלית ● ב-1985 השיטה הזאת עבדה: תוכנית הייצוב הכלכלית שנוסחה בידי מומחים שמחוץ לאוצר הצילה את המשק

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בידוד חרטא: אם ככה עושים איכון סלולרי, אנחנו בצרות צרורות

המצב המגוחך, שאזרחים נאסרים בביתם על לא עוול בכפם, בלי אפשרות לערער על המאסר בפני הרשויות, מעלה הרהורים נוגים על אובדן הדמוקרטיה ועל איכות העבודה של שירות הביטחון הכללי

ראובן קפלן, מנכ"ל פסגות, וועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"לנהל גוף מוסדי בעידן הקורונה זה מאתגר פעמיים"

"גם השווקים דורשים שנגיב מהר וגם צריך להפעיל את כל פסגות מהבית" ● כך אמר היום ראובן קפלן, מנכ"ל פסגות, בשיחה עם נעמה סיקולר, העורכת הראשית של "גלובס" בפאנל "חיסכון ארוך טווח ואחריות הגופים המוסדיים בימי קורונה" במסגרת ועידת עושים שוק של "גלובס"

חיילים, שוטרים ומאבטחים עם מבכות פנים שומרים על הסגר בירושלים / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

החמרה בסגר? בממשלה שוקלים להגביל התקהלויות ל-20 איש בכל מקום

עוד יידונו בישיבת הממשלה במגבלות על פארקים וחדרי כושר ● יו"ר הכנסת יריב לוין יכנס היום בשעות הצהריים ישיבה של ראשי כל סיעות הכנסת כדי לדון בזירוז הליכי חקיקה, לרבות חוק הקורונה המורחב

ח"כ חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חיים כץ: ההטבות והזכאות למובטלים ימשכו לאורך המשבר

לפי סיכום בין יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ ושר האוצר ישראל כ"ץ, 12 אלף מובטלים שהסתיימה תקופת זכאותם בינואר ובפברואר יקבלו דמי אבטלה עד אמצע אוגוסט עם אפשרות להארכה נוספת