גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחקר: 80% מהבנקים המרכזיים בוחנים הנפקת מטבע דיגיטלי

עפ"י מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קיימברידג', אחד מכל 5 בנקים מרכזיים בעולם מסר כי עד שנת 2019 הוא ישתמש בטכנולוגיית הבלוקצ'יין, שעל בסיסה פותח הביטקוין ■ ביטקוין - איך משקיעים במטבע הוירטואלי

ביטקוין / צילום: רויטרס
ביטקוין / צילום: רויטרס

יותר מ-80% מהבנקים המרכזיים בעולם בוחנים כיום אפשרות של הנפקת מטבע דיגיטלי - כך עולה מדוח של מחקר בינלאומי מקיף ראשון מסוגו בנושא של בלוקצ'יין, שנערך על ידי ד"ר גאריק היילמן ומישל רוש מבית הספר לעסקים באוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה.

המחקר (Global Blockchain Benchmarking Study) מקיף יותר מ-200 גופים ב-49 מדינות מכל רחבי העולם, הכוללים סטארט-אפים העוסקים במיזמי DLT (טכנולוגיית רישום מבוזר של בסיסי נתונים - Distributed Ledger Technology), תאגידים מבוססים, בנקים מרכזיים ומוסדות ציבוריים נוספים הפועלים בתחום, והוא מציג סקירה של המצב העדכני של השימוש ב-DLT ובבלוקצ'יין הן במגזר העסקי והן במגזר הציבורי.

בלוקצ'יין (באנגלית: 'שרשרת בלוקים') הוא סוג של מאגר מידע מבוזר, המכונה בשפה מקצועית 'פנקס מבוזר' (Distributed Ledger), הנמצא על מספר רב של מחשבים המסונכרנים זה עם זה. הבלוקצ'יין בנוי משרשרת של 'בלוקים' מוצפנים של מידע המקושרים זה לזה, שכל אחד מהם מכיל קבוצה של טרנזקציות.

היישום הראשון והמוכר ביותר בבלוקצ'יין הוא המטבע הדיגיטלי ביטקוין, שנחשף לעולם ב-2008 על ידי סאטו'שי נקאמוטו - כנראה שמו הבדוי של המפתח, שזהותו נותרה עד היום בגדר תעלומה. הטכנולוגיה של 'פנקסים מבוזרים' (כולל בלוקצ'יין) שבבסיסם מונחת האפשרות לנוכחות של משתמשים זדוניים במערכת, נקראת Distributed Ledger Technology - DLT - וכפי שמסביר המחקר, טכנולוגיה זו מאפשרת פיתוח יישומים רבים, ולא רק בתחום המטבעות הדיגיטליים.

המחקר של היילמן ורוש מציג את התפתחות האקו-סיסטם של ה-DLT, מגלה את השחקנים הפועלים בו ואת המודלים העסקיים שלהם, ובוחן את מצבה הנוכחי של תעשיית ה-DLT מבחינת היישומים ותהליכי הפריסה של התוכנה והרשת, וכן את אתגרי המפתח להרחבת האימוץ של טכנולוגיה זו. המחקר גם מסביר את התפיסה של DLT ובלוקצ'יין, מבהיר את המונחים הקשורים אליהם, מבחין בין הארכיטקטורות השונות של DLT ומעמיק בהיבטים של הטכנולוגיה הקשורים לממשל.

הדוח מפרט את הממצאים העיקריים העולים מהמחקר:

האקו-סיסטם היזמי של ה-DLT רשם צמיחה משמעותית בעולם. לפחות 115 סטארט-אפים, המעסיקים כיום יותר מ-2,000 איש, פעילים בתחום, נוסף על תאגידים גדולים שמקימים יחידות עסקיות ומעבדות מחקר ופיתוח המוקדשות ל-DLT.

שכבת הפרוטוקול (שכבת הליבה) של ה-DLT מבשילה לאט. כמה עשרות סטארט-אפים ותאגידים מבוססים עוסקים כיום בפיתוח ובשיפור של תשתית הליבה, אבל אחד מאתגרי המפתח להרחבת האימוץ של הטכנולוגיה הוא תפיסתה כ'טכנולוגיה לא בשלה'.

תהליכי פריסת התוכנה והרשת של ה-DLT מוגבלים בהיקפם. רוב המשתמשים מתנסים ברשתות מבודדות וקטנות; אפליקציות פעילות בנויות בעיקר כ'שכבות מורשות' בתוך בלוקצ'יינים ציבוריים.

רוב תרחישי השימוש (רצף אירועים המתאר כיצד המערכת מתקשרת עם משתמשים) בתחום ה-DLT מתמקדים כיום בשירותים פיננסיים. רוב החברות היזמיות בתחום מכוונות לפעילות ולשחקנים הקשורים בפיננסים ובביטוח, אבל תשומת לב גדלה והולכת ניתנת ליישומים שאינם כספיים, כמו זהות, שרשרת אספקה וקניין רוחני.

מגמת פתיחה של פלטפורמות תשתית ליבה של DLT. מספר גדל והולך של חברות מפתחות קוד פתוח, כשהן מעבירות את הבסיס לייצור הכנסות מפלטפורמות הליבה לרמות גבוהות יותר, כמו ייעוץ, פיתוח תוכנה ותמיכה.

נותרו אתגרי מפתח להרחבת האימוץ של DLT. חוסר בהירות בסביבה הרגולטורית וסיכונים משפטיים מוזכרים לעתים קרובות כאתגרי מפתח; משתתפי המחקר רואים בפרטיות ובסודיות אתגרים גדולים יותר מאשר הדאגות בנוגע ליכולות הגדילה והביצוע של הטכנולוגיה.

התפעוליות הבינית (Interoperability) - כלומר, היכולת של כמה מערכות DLT להחליף מידע ביניהן ולעשות שימוש במידע שהוחלף - עדיין נמצאת בחיתוליה. הנוף הנוכחי של פלטפורמות ה-DLT מקוטע וכולל פרוטוקולים לא מתאימים, אבל יש מיקוד גובר בפיתוח של סטנדרטים משותפים, שנעשה במסגרות DLT יזמיות על ידי קבוצות של ארגונים.

פעילות DLT משמעותית נרשמת במגזר הציבורי. מוסדות מקומיים, אזוריים, לאומיים ורב-לאומיים מעורבים בפעילויות הקשורות ב-DLT; ב-77% מהמדינות שנסקרו במחקר, נמצאו מוסדות רבים המגלים עניין בתחום.

מוסדות במגזר הציבורי עורכים ניסויים במגוון פרוטוקולים של DLT. על פי המחקר, 63% מהבנקים המרכזיים ו-69% מהמוסדות הציבוריים האחרים כבר מעורבים בשלבים של הוכחת היתכנות או הרצות ניסוי; באופן כללי, נמצא כי מוסדות ציבוריים שאינם בנקים מעורבים בשלבים מתקדמים יותר מאשר בנקים.

את'ריום (Ethereum) נבחנת כיום באופן נרחב על ידי בנקים מרכזיים. האת'ריום היא פלטפורמה מבוססת בלוקצ'יין, המאפשרת יצירה ושימוש בחוזים חכמים (בפלטפורמה זו הונפק האת'ר, שהוא כיום המטבע המבוזר השני בשימושו בעולם אחרי הביטקוין) - על פי המחקר, 57% מהבנקים המרכזיים עורכים ניסויים ברשת האת'ריום.

תוכניות פריסה קיימות של DLT. מבין המוסדות הציבוריים שאינם בנקים, 15% מתכננים לפרוס יישומים מבוססי DLT כבר בשנת 2017, ועוד 23% מתכוונים לעשות זאת בתוך שנתיים; בקרב הבנקים המרכזיים לוח הזמנים שמרני יותר.

הביטקוין מצפה לפיצול נוסף

המסחר בביטקוין ממשיך להתנהל במגמה שלילית עם תנודות חדות בשבועות האחרונים. הבוקר נסחר המטבע לפי שווי של כ-3,663 דולר (כ-12,794 שקל, לפי שער הדולר היום) - ירידה של כ-18% מערכו בתחילת ספטמבר, אז הגיע לשווי שיא של כ-4,900 דולר. הירידה באה, בין השאר, על רקע החלטה של ממשלת סין לאסור על הנפקות של מטבעות דיגיטליים (ICO), שהובילה לסגירת הבורסה הגדולה בסין לביטקוין.

נזכיר כי בחודש שעבר הביטקוין רשם זינוק של יותר מ-80%, לאחר שב-1 באוגוסט הכריזה קהילת הכורים של הביטקוין על פיצול המטבע (fork, באנגלית), שבעקבותיו לצד הביטקוין נוצר מטבע מבוזר חדש - ביטקוין קאש (Bitcoin Cash), שסימונו BCH (בניגוד ל-BTC של ביטקוין). בתחילת 2017 נסחר הביטקוין סביב 1,000 דולר, כך שמתחילת השנה ערכו זינק בכ-249%. הביטקוין קאש נסחר הבוקר לפי שווי של כ-420 דולר, עלייה של כ-5% מתחילת אוגוסט.

סוכנות 'בלומברג' מדווחת כי על רקע חילוקי דעות בין קהילת הכורים לקהילת המפתחים של הביטקוין, המטבע הדיגיטלי הנפוץ בעולם צפוי להתפצל פעם נוספת בנובמבר הקרוב - והפיצול יביא ליצירת גרסה שלישית של הביטקוין. שחקנים מובילים בתעשיית המטבעות המבוזרים טוענים כי הפיצול בלתי נמנע. "כנראה יהיה פיצול נוסף בין הביטקוין המקורי לגרסת SegWit2X של הביטקוין, אבל זה רק מספק לי יותר מטבעות ממה שאני יכול למכור לגרסת הביטקוין קאש", אמר לבלומברג רוג'ר ור, אחד המשקיעים הראשונים בביטקוין, המוכר בכינוי 'ישו של הביטקוין'.

SegWit2X הוא השלב השני במתווה הפשרה (SegWit) שהתקבל בתחילת אוגוסט בקהילת מפתחי הביטקוין. במסגרת הפשרה הוסכם על פיצול המידע של כל עסקה בביטקוין, כך שהוא ייכנס בצורה יעילה יותר ל'בלוק' בבלוקצ'יין, וכך מנגנון האימות של העסקאות יהיה יעיל יותר. בשלב השני, שאמור לצאת לפועל בנובמבר, גודלו של כל בלוק אמור להיות מוכפל מ-1 מגה-בייט ל-2 מגה-בייט, ובהמשך, ב-2018 יוכפל גודלו ל-4 מגה-בייט. כורי הביטקוין, שהתנגדו לפשרה, דרשו הגדלה מיידית של כל בלוק ל-8 מגה-בייט.

במקביל לירידה במחיר הביטקוין, נרשמה במחירו של האת'ריום (ETH) ירידה של כ-28% מתחילת ספטמבר, והוא נסחר הבוקר לפי שווי של כ-281 דולר. מתחילת 2017, אז נסחר האת'ריום סביב שווי של כ-10 דולר, זינק מחירו ביותר מ-2,700%.

יש לי מושג

בלוקצ'יין (Blockchain): סוג של ספר חשבונות מבוזר (Distributed Ledger), הבנוי משרשרת של "בלוקים" של נתונים, המקושרים זה לזה באופן מוצפן ומכילים בתוכם נתונים של טרנזקציות. היישום הראשון והמוכר ביותר בבלוקצ'יין הוא המטבע הדיגיטלי ביטקוין, שנחשף לעולם בשנת 2008

DLT - Distributed Ledger Technology: טכנולוגיית רישום של ספרי חשבונות מבוזרים, שהסוג הנפוץ ביניהם הוא הבלוקצ'יין. טכנולוגיה זו מאפשרת פיתוח יישומים רבים - בין השאר, גם בתחום המטבעות הדיגיטליים (הנקראים גם מטבעות מבוזרים). לא מעט תאגידים גדולים בעולם כבר הקימו יחידות עסקיות ומעבדות מחקר ופיתוח המוקדשות לפלטפורמות של DLT

עוד כתבות

אייל לפידות / צילום ארכיון: תמר מצפי

האם אי.די.בי תספוג "תספורת" של 24 מיליון שקל על ההלוואה לאייל לפידות בעסקת כלל ביטוח?

החברה דיווחה היום כי היא בוחנת מכירה של הלוואת מוכר בסך 118 מיליון שקל, שאותה היא מחויבת להעמיד ללפידות, בתמורה לסכום של 93.5 מיליון שקל בלבד

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

בעקבות פיצוץ המכלית, האמריקאים מחריפים הטון מול איראן

אם שלשום הנשיא טראמפ עוד צייץ כי הוא ממתין למידע מהסעודים, אתמול כבר פרסמו בכירים אמריקנים האשמה ישירה כי המתקפות יצאו מאיראן עצמה

ארז ענתבי / צילום: איל יצהר

חוזה משמעותי לאלוט עם לקוח קיים, בהיקף עשרות מיליוני דולרים

ספקית פתרונות האבטחה בתקשורת תמכור ללקוח מאזור EMEA את הפתרון שלה, AllotSmart

שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

עוד חוזר הניגון: כניסתה לתוקף של הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי נדחתה שוב בחצי שנה

יום לפני הבחירות הורה שר המשפטים אמיר אוחנה על דחיית כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי, בדיוק כפי שעשתה שרת המשפטים לשעבר איילת שקד יומיים לפני הבחירות הקודמות ● מבין נימוקיו של השר: הרפורמה עשויה לשמש "כר פורה לפרשנות ולאקטיביזם שיפוטי"

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס מציגים את תוכנית "הסיפוח" שלהם / צילום: דוברות העבודה-גשר, יח"צ

הבליץ של הרגע האחרון: פרץ ולוי-אבקסיס הציגו "תוכנית סיפוח"

ראשי העבודה-גשר חשפו היום את "מפת הוויתורים האמיתית של נתניהו - התנתקות חד צדדית מאזרחי מדינת ישראל ומירושלים" ● "כשר בריאות הוא ויתר על החולים והפקיר על הדרך גם את הנכים, הקשישים, החקלאים, ואת היישובים הערביים"

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

איימן עודה פונה לציבור היהודי: "יש לנו רק ברירה אחת - לנצח ביחד"

"זה לא כל היהודים נגד כל הערבים, ולא כל הערבים נגד כל היהודים. זה צריך להיות ערבים ויהודים יחד. יש לנו שתי ברירות - או שננצח ביחד או שנפסיד לחוד", כך אומר ח"כ איימן עודה בסרטון שפרסם דווקא לבוחרים היהודים

חרדים בירושלים /  צילום:צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

איך מצליחות המפלגות החרדיות להגיע אל כל הקהלים שלהן

כדי להגיע עם מסר אחיד מפלגתי לכלל הציבור, המפלגות החרדיות משתמשות בכלי תקשורת יעיל ממוקד ואישי: קווי השיחות החרדיים ● חברות תקשורת חרדיות מספקות מספרי טלפון שהן רוכשות מבזק וחברות הסלולר, ומעניקות פלטפורמות טכנולוגיות להעברת מידע, הקלטות, קבלת הודעות, העברת מסרים וגיוס

איתמר בן דוד / צילום:  דב גרינבלט

תוכנית המתאר למושב בת שלמה אושרה להפקדה

מדובר בצעד ראשון לקידום והסדרת פיצול מהיר של הנחלות ושימור האופי הכפרי של היישוב ● התוכנית מגדירה את מקסימום ההתרחבות של היישוב לסך של 300 יח"ד

 

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

30% הנחה למי שהצביע: יוזמה חדשה תעלה את אחוז ההצבעה?

קבוצת סטודנטים ובוגרים מהמרכז הבינתחומי הקימו את עמותת "מצביעים 70", שמטרתה להעלות את אחוז ההצבעה ע"י מתן הנחות במגוון בתי עסק ● מדובר ב-30% הנחה על מוצרים ושירותים בפורמטים השונים של בתי העסק, כאשר ההנחה תוענק למי שיציג תמונה שלו מחוץ לקלפי

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש: לעודד הצבעה בעזרת הטבות זה שוחד בחירות

תנועת ש"ס הגישה עתירה נגד "מבצעי בחירות", שבהן העיריות הציעו הטבות למי שיצטלם בקלפי או בכניסה לקלפי, בטענה כי מדובר ב"שוחד בחירות" ● בעקבות עמדת מנדלבליט, סביר להניח שסגן יו"ר ועדת הבחירות יורה להסיר את המבצעים

יום בחירות בחנויות ובשווקים/ צילום: שלומי יוסף

"יום המכירות הטוב ביותר": הקניונים עשויים להיות המנצחים הגדולים בבחירות

בבחירות הקודמות דווח במרכזי הקניות על גידול של פי 3-5 במספר המבקרים ביחס ליום רגיל ● עיתוי הבחירות הנוכחי, זמן קצר לפני ראש השנה, מוביל את הרשתות ואת בעלי החנויות להאמין ששוב יישבר שיא פדיון שנתי ● בוחרים נתח - כתבה שנייה בסדרה

יגאל כרמי, מנכ"ל תדיראן סוללות / צילום: תמר מצפי, גלובס

תדיראן סוללות תובעת את מועצת ברנר ב-59 מיליון שקל: מונעת הקמת מפעל חדש

בכתב התביעה נטען כי "המהלכים השונים של הנתבעים לסיכול הקמת המפעל במגרש המיועד פוגעים באופן ברור בתדיראן סוללות, והצטברותם של כלל המהלכים לא מותירה מקום לספק כי מדובר בהתנהלות מאורגנת שמטרתה סיכול הקמת המפעל"

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

יותר מהאמברגו הערבי ומלחמת יום כיפור: האם הנזק להפקת הנפט צפוי לגרור מיתון

מחסור בנפט עבור העולם המתועש גורר עלייה חדה במחירים, שבתורה עלולה לגרור את העולם למיתון חריף, במקביל להתייקרות חומרי הגלם ● תקיפת המל"טים בסעודיה גוררת אובדן הפקה של 5.7 מיליון חביות נפט ביום; מדובר בנזק חמור יותר מזה שנגרם כתוצאה מהחרם הערבי ומפלישת עיראק לכווית ● ארה"ב הודיעה כי תכסה על אובדן הנפט הסעודי, אך האם זה יספיק?

גיל טייכמן / צילום: אביב חופי

שהאחרון ייכבה את האור: כונסי הנכסים של גיל טייכמן מבקשים לפטר עובדים

בשלב הראשון מדברים הכונסים על פיטורי 9 מתוך 30 עובדי החברה, כשההערכות הן שלאחר ביצוע שני פרויקטים גדולים בשבועות הקרובים, הכונסים יבקשו את פיטוריהם של 13 עובדים נוספים ● בשבוע שעבר מינה ביהמ"ש כונסי נכסים לחברה לאחר שצברה חובות של 20 מיליון שקל, 6 מיליון מהם לבנקים

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

רונן שילה ממשיך להקטין ההחזקה בפריון: מכר בחודשים האחרונים מניות בכ-1.7 מיליון דולר

שילה הפך לבעל מניות בפריון ב-2013, כשהחברה רכשה את חטיבת סרגלי הכלים של החברה שייסד, קונדואיט

כחול לבן בסיור בדרום / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

גנץ: אמנה את גבי אשכנזי לשר הביטחון ואת יעלון לשר החינוך

יו"ר כחול לבן פרסם את הדברים היום בטוויטר ● יאיר לפיד מקפיד לציין בראיונות כי הוא יהיה שר החוץ בממשלתו של גנץ, עד שהרוטציה תיכנס לתוקף ● עם זאת, הודעות מסוג זה רחוקות מלהיות התחייבות רצינית

מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים הזמני / צילום: אתר החברה

התפקיד החדש של סמנכ"ל הכספים של טבע הפורש מייקל מקללן

לאחר שפרש מטבע מסיבות אישיות מייקל מקללן עובר לחברה ספרדית לאותו תפקיד ● מקללן כיהן קודם לכן כמנהל הכספים של פעילות התרופות הייחודיות הגלובליות בטבע ולפני כן עבד בחברת התרופות סאנופי

מריו דראגי וג’רום פאוול. / צילום: רויטרס

מורידים ובוכים: אחרי דראגי, גם פאוול בדרך להוריד ריבית – אבל שניהם לא מרוצים

הפדרל ריזרב צפוי ללכת השבוע בעקבות הבנק האירופי המרכזי, ולהוריד את הריבית פעם נוספת ● אבל הבנקאים המרכזיים מסבירים שהכדור בכלל מצוי במגרש של הפוליטיקאים, בברלין ובוושינגטון ● בינתיים מתרבים הקולות שמזהירים כי הריבית הנמוכה מתקרבת לרמה שבה תגרום יותר נזק מתועלת ● פרשנות

אתי אלישקוב/ צילום :אבי מועלם

חברת הביטוח ליברה יוצאת נגד פייסבוק והמטבע הדיגיטלי שלה

חברת הביטוח הדיגיטלית הישראלית "ליברה" הגישה תביעה בסך 5 מיליון שקל נגד פייסבוק, שהודיעה לאחרונה על השקת מטבע דיגיטלי באותו שם ● לטענת חברת הביטוח, היא הבעלים של כל הזכויות בסימן "ליברה" בישראל

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה יציבה בבורסת ת"א; קנביט זינקה ביותר מ-10%

המדדים המובילים בבורסה המקומית ננעלו ללא שינוי, במקביל ליציבות במדדים המובילים בוול סטריט ● חברת קנביט עלתה בחדות לאחר ההודעה על רכישת את תיקון עולם ● דלק איבדה 2.5% לאחר הזינוק החד שנרשם אתמול נוכח הקפיצה במחיר הנפט