גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למי האינטרס לייקר תעריפי החשמל?

התקלה במאגר "תמר": מה הקשר בין הסדק בצנרת האסדה לייקור החשמל?

קידוח תמר אסדה קידוח לוויתן / צלם: יחצ
קידוח תמר אסדה קידוח לוויתן / צלם: יחצ

נעזוב לרגע את מחדל הגז הרב שנתי, את העובדה שמתחת לעיניהן הפקוחות של הממשלות התנפח פה מונופול גז אדיר, כוחני ואימתני ונשאל היום: מי קפץ להתחיל לזרוע בציבור את השמועה, את החיבור, בין הסדק בצנרת אסדת תמר, לייקור תעריפי החשמל?

למי משתלם להפיל על כיסי הציבור את האחריות על משהו שהוא לא קשור אליו, וגם לא אמור להיות קשור אליו? למי נוח לשתול את התודעה הכל-כך נוחה לפיה, אולי - ורק אם התקלה לא תתוקן עד יום רביעי - יעלה התעריף בקושי בכמה אגורות לכל בית אב, וזה רק בחודש דצמבר.

לא ברור מה המקור לזריעת השמועה, אבל ברור שמאחוריה ניצב מצעד של אינטרסים: משרדי האוצר, האנרגיה ורשות החשמל שהכי נוח להם לסיים את הפרשה בהוראה אחת כלל ארצית של העלאת תעריפים, ולא להתווכח ולהתמקח לא עם חברת החשמל ולא עם אנשי מאגר תמר.

חברת החשמל המוכרת היסטורית כחובבת העלאות תעריפים, רוצה לסיים את הפרשה באופן הכי מהיר והכי משתלם, גם אם זה יבוא על חשבון הציבור. זה נוח גם לאנשי תמר, בראשם החברות מקבוצת תשובה ונובל אנרג'י. גם כדי לשמור על היחסים הטובים עם הקליינט, חח"י, להם יש איתו את החוזה הכי יקר וגם כדי לסיים את הפרשה במהירות, בלי שזה יכאב בכיס הפרטי של מישהו - מלבד הציבור.

כמה נתונים: כל הגז של ישראל היום מקורו במאגר תמר שהתגלה בתחילת 2009 והחל להזרים בתחילת 2013. תעריף החשמל נקבע על ידי רשות החשמל על בסיס נתוני חברת החשמל. חלקו מבוסס על תעריפי רשת ההולכה והחלוקה, בכלל זה העלות המרכזית של עובדים וגימלאים, חלקו על עלויות ייצור, פחת ומימון. האלמנט המרכזי בתעריף: עלות הדלקים - גז טבעי, פחם, סולר (בעבר היה גם מזוט). הצרכנים, הציבור, משקי בית, שירותים, עסקים קטנים ובינוניים ועוד - כל אלה קונים חשמל הישר מתחנות הכוח של חח"י; אחרים, כמו מערכת הביטחון, ענפי תעשייה - רוכשים מיצרנים פרטיים גז מתמר בתעריפים נמוכים מאלה של חברת החשמל, שמתואמים על ידי רשות החשמל שמתאמת עם חברת החשמל, שהייתה ונשארה "מנהל המערכת" - הקובעת והמחליטה.

לעניין יצרני החשמל. רוב תחנות הכוח בישראל, של חח"י ושל הפרטיים, יודעות לעבוד על מגוון דלקים - לפי הצורך. כך שאם יש תקלה, אם מתרוקנות רזרבות הגז, יכולים לעבור לייצר עם תחליפים. אבל האם יש להם בחוזים מול ספק הגז כתבי שיפוי בגין עצירת אספקה שגרמה לשימוש בתחליפים יקרים? לא ברור.

"תקלות בלתי צפויות"

בתעריף החשמל קיים גם חישוב עלות תקלות בלתי צפויות. כלומר, תוספת שנועדה להיות גיבוי כספי לאירועים יוצאי דופן. הסדק שהתגלה בסוף השבוע בצנרת של תמר, הוא בהחלט תקלה בלתי צפויה ויוצאת דופן (יצוין: התקלות בתמר הן נדירות, וזו אמירה לטיב ואיכות העבודה והתחזוקה). זה אומר שיש, או צריך להיות, לחברת החשמל רזרבה מסוימת למימון מצבי תקלות.

לא מדובר בקופת ענק, אבל יש המעריכים שהיא אמורה להחזיק ולממן שימוש בחומרי הייצור היקרים, פחם וסולר, למשך כמה שבועות לפחות. כלומר: כל עוד תיקון התקלה בתמר לא ייקח יותר משלושה-ארבעה שבועות - אין באמת סיבה להעלות את התעריף. חברת החשמל, כמו גם היצרנים הפרטיים, אמורים לממן את זה מעלויות הגיבוי שנצברו לאורך השנים.

לאחריות מאגר תמר. שאלה ראשונה היא האחריות לעלות היתר הנגרמת למשק מהמחסור שנוצר בגז טבעי עקב התקלה בצינור במאגר, צריכה לחול גם על היצרן-הספק, כלומר תמר? אנשים הקשורים למערכת הממשלתית חושבים שכן. מאחר והמאגר, כמו כל חברה אחרת, מבטח את הסיכונים, זה אומר שהתקלה בצינור היא סיכון מבוטח. האם המימון הביטוחי חל רק על התיקון או גם על הנזק שנגרם בגינו - חיוב חח"י והפרטיים להשתמש במוצרים יקרים יותר? האם אין הצדקה שרשות החשמל תדרוש מאנשי תמר - תשובה ונובל - מימון פער העלויות שנגרם בגין הדלקים היקרים? יש הטוענים כי במידה והנזק יהיה לאורך זמן, אז יש לחשב גם את עלויות הפגיעה באיכות הסביבה.

יותר מזה, הרי תמר יכולה לפנות בטענה גם למי שבנה לה את האסדה והצינור, וגם אלה הרי מבוטחים - כך שתיווצר פה שרשרת של אחריות. לכן, אל לה לרשות החשמל לרוץ ולהטיל מיד את כל העלויות על הציבור, באמצעות התעריף.

יש כאלה שמתנגדים לעמדה הזו, אלה האומרים כי אלמנט הדלקים בתעריף החשמל מוגדר כ-PASS THROUGH. כלומר, המדינה מכסה כמה שזה עולה. אוטומטית, בלי ויכוחים. ולכן אין בכלל ויכוח על זה שהמדינה, באמצעות הציבור, צריכה לממן הכול.

טיעון נוסף של המתנגדים נוגע לאפשרות השימוש בביטוח של תמר: הביטוח הוא בגין נזק ישיר, וככזה הוא מבטח את התיקון - אבל לא חל עליו לממן את הנזק התוצאתי, כלומר את ההתייקרות של העלויות אצל הלקוח.

שתי הטענות האלה לא מקובלות על אותם אלה שלעמדתם - רשות החשמל, כמו גם משרדי האוצר והאנרגיה - חייבים להתחיל לבדוק מיד את האפשרויות הנתונות בידיהם. אם התיקון יסתיים בימים הקרובים הרי שמדובר בפגיעה שולית, אבל אם זה יתארך - המדינה חייבת להיות מוכנה.

עוד כתבות

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

הפריימריז במפלגת העבודה: מרב מיכאלי נבחרה לתפקיד היו"ר

מיכאלי נבחרה לתפקיד לאחר שקיבלה 77% מהקולות ● שיעור ההצבעה עמד על 26% בלבד

חנות קורקינט חשמלי ת"א / צילום: תמר מצפי

הלמ"ס: עלייה ב-2020 בתאונות דרכים שבהן מעורבים קורקינטים חשמליים; ירידה בתאונות עם אופניים חשמליים

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה עלייה במספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים קורקינטים, ונרשמו יותר הרוגים - למרות הסגרים, התכנסות בבתים ויציאה למקומות העבודה בשיעורים פחותים ● מנכ"לית הרלב"ד: "במרץ נציג תוכנית שמטרתה לצמצם 50% בתאונות הדרכים עד שנת 2030"

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

עמדות חיסון לקורונה של מד"א / צילום: דוברות מד"א

דוח אמ"ן עורר דאגה, הקהילה המדעית מרגיעה ודורשת שקיפות

מחד, למסקנות מדוח אמ"ן יש משמעות אסטרטגית כאשר קבינט הקורונה מתווה מדיניות המסתמכת בין היתר על הדוחות הללו ● מאידך – בקרב הקהילה המדעית אין הסכמה רחבה באשר לדברים העולים בדוח, לא ברור מיהם מחבריו, ולא ניתן לנהל עמם שיח ציבורי שקוף

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

אושר: נתב"ג ייסגר לתנועת מטוסים בטיסות מסחריות למשך 14 ימים לפחות

בשלב זה הוחלט כי נתב"ג ייסגר מיום שלישי 26.1 ועד 31.1 ● ועדת חריגים תקבע מתי לאשר טיסות ● נתניהו: "בניגוד למה שאומרים, אנחנו מקדימים את כל העולם. אף מדינה לא עשתה את מה שאנחנו הולכים לעשות"

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מה כדאי לדעת על הזן הדרום אפריקאי החדש של נגיף הקורונה

חוקרים מזהירים שהווריאנט החדש עשוי להתפשט מהר יותר ולפגוע ביעילות החיסונים

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל / צילום: Associated Press, Michael Kappeler

הראשונה באירופה: גרמניה רכשה טיפולי נוגדנים בקורונה בסכום של 400 מיליון אירו

לפי שר הבריאות הגרמני יינס שפאן, שהודיע היום על הרכישה, גרמניה רכשה כ-200,000 מנות של הטיפול, שנועד להגביר את רמת הנוגדנים בדם נגד נגיף הקורונה ומיועד לחולים בסיכון גבוה

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת

נאסד"ק / צילום: רויטרס

לאחר זינוק של 2000% במניה: אקסיליון נערכת לרישום בנאסד"ק

רק לפני כמה חודשים הגיעה החברה לזירת המסחר המקומית באמצעות מיזוג לשלד בורסאי, וכבר נסחרת בשווי מרשים של כ-1.2 מיליארד שקל

שטיח גוגל / צילום: אפרת לוי, גלובס

גוגל מחריפה את הסכסוך עם אוסטרליה ומאיימת לכבות את מנוע החיפוש שלה שם

הסכסוך מתמקד בהצעת חוק הדורשת שענקיות הטכנולוגיה ישלמו למפרסמים על חדשות

ביטקוין צ'יינג' בתל אביב / צילום: כדיה לוי

ביטקוין תחת מעקב: הפיקוח על המטבעות הווירטואליים מגיע גם לישראל

בשבועות הקרובים אמור לעבור חוק איסור הלבנת הון שיחייב את כל הגופים הנותנים שירותים בנכסים וירטואליים לזהות את הפועלים בהם • גלובס בעקבות החוק החדש שבדרך - מה המשמעות עבור שחקני הביטקוין, מאיזה סכום תידרש חובת דיווח, ומה המחיר ששילמה ישראל על העיכוב בהסדרה

חיסון קורונה בברזיל. המוטציה החדשה שברה שיאים במדינה / צילום: Associated Press, Bruna Prado

מונדיאל המוטציות: איך הן מתרחשות, מי יותר מדבקת, והאם מי שהתחסן יכול להיות רגוע?

פרופ' ג'וני גרשוני, אימונולוג וחוקר נגיפים מאוניברסיטת ת"א, עושה סדר במוטציות החדשות ובקבוצות הסיכון ● "ככל שהמחלה נפוצה יותר, יש יותר מוטציות. אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות שהווירוס לא ישתכפל אצל אדם מחוסן", הוא אומר, אך מוצא גם בסיס לאופטימיות

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

בני שטיינמץ, בשווייץ. מתכוון לערער / צילום: Reuters, DENIS BALIBOUSE

איך יושפעו ההליכים נגד שטיינמץ בישראל מהרשעתו בשווייץ

המיליארדר, שנגדו מתנהלים הליכים פליליים בשלוש מדינות, נידון לאחרונה לחמש שנות מאסר הן בשווייץ והן ברומניה בשתי פרשות שונות • גלובס בוחן את מצבו המשפטי, היכן ירצה מאסר, ומהי ההשפעה של ההרשעה בשווייץ על חקירתו באותה פרשה בישראל

בועה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

6 סיבות מדוע שוקי המניות לא במצב של בועה

כמות החיפושים של צמד המלים "market bubble" בגוגל בחודש ינואר הייתה ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2006 ● האם השווקים יקרים מדי?

שדהפרויקט תמ"א 38 בחולון / צילום: Shutterstock

מסלול עוקף: התוכניות של העיריות להגבלת תמ"א 38

ברמת השרון הגדירו מכסות, בבת ים רוצים להגביל את תקן החניה • תמ"א 38 בתוקף עד אוקטובר 2022, אך ברשויות המקומיות מצאו דרך להגביל את כוחה כבר עכשיו • גלובס משרטט את היתרונות והחסרונות

עדי צים / צילום: יחצ

פרויקטים של בנייה וייצור דבש ללא דבורים: ההשקעות החדשות של עדי צים

צים מעמיד הלוואה לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בהון בחברה ● בד בבד הוא פועל להכניס לבורסה את בי-יו דבש, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש "מתורבת"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המעבדה של מאסטרקארד ו-Enel X בב"ש מחפשת חברות פינטק וסייבר

מעבדת החדשנות FinSec Innovation קוראת לסטארט-אפים הנמצאים בשלבי בדיקת היתכנות להגיש מועמדות ● שתי החברות זכו במאי במכרז של רשות החדשנות להקמת המעבדה במימון של 13 מיליון שקל על פני שלוש שנים

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

משמאל ומימין, במערכת הפוליטית תוקפים את התוכנית הכלכלית של הליכוד: "תעמולת בחירות"

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו היום תוכנית כלכלית חדשה, שכוללת מענקים והקלות בירוקרטיות ● במערכת הפוליטית לא התרשמו והאשימו את השניים בקידום כלכלת בחירות