גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התפוקה עולה, התעסוקה כמעט מלאה, אז למה השכר לא עולה?

דוח של קרן המטבע הבינלאומית מגלה את חסרונותיו של שוק עבודה גמיש ומוצא כי מאחורי הביטוי "תעסוקה מלאה" יש תופעות של עלייה בפגיעות של העובדים וחולשה בכוח המיקוח של העובדים

לשדרג את הקריירה / צילום: shutterstock
לשדרג את הקריירה / צילום: shutterstock

שנים רבות הטיפה קרן המטבע הבינלאומית למה שכלכלנים אוהבים לכנות "שוק עבודה גמיש", כלומר למצב שבו הקביעות בעבודה מצטמצמת והולכת. בשוק עבודה "גמיש" ריסון בעליית שכר נחשב לסוג של מידה טובה, לסגולה לצמיחה כלכלית, כמעט אמונה דתית. והנה, לאחר עשור מפרוץ המשבר הפיננסי, כלכלני הקרן מגלים לפתע שקיים פער לא קטן בין אותה אמונה לבין המציאות.

בדוח על מצב הכלכלה הגלובלית, שמתפרסם לרגל הוועידה השנתית של הקרן, ישנו פרק מיוחד על עליית השכר במשק העולמי. הסוגיה המרכזית שאיתה מתמודדים אנשי הקרן היא העלייה האיטית מאוד בשכר, במרבית המשקים, למרות ההתאוששות בתפוקה במשקים רבים.

על פי התיאוריה הקונבנציונלית, עלייה בתפוקה מלווה בעלייה בתעסוקה, וכאשר ישנה חזרה לרמות של תפוקה בתעסוקה מלאה, השכר מתחיל לעלות בחזרה, וזה מאיץ את האינפלציה, ומחייב עליית ריבית.

אלא שזו לא תמונת המצב במשק העולמי עשר שנים לאחר פרוץ המשבר. השכר עולה באיטיות, ולעתים באיטיות רבה, גם במשקים שבהם קיימת, לכאורה, תעסוקה מלאה, כמו ארה"ב או אנגליה. גם ישראל כלולה בקטגוריה זו של מדינות, אם כי הקרן לא מספקת נתונים על כל משק ומשק. ישנם, כמובן, משקים שבהם האבטלה נותרה ברמה גבוהה מאוד, כמו ספרד, איטליה או פורטוגל. לפחות חצי מהפיגור בעליית השכר מוסבר על ידי רמת האבטלה, והיתר על ידי גורמים אחרים כמו פריון, שינויים בשוק העבודה או כניסה של אוטומציה שמובילה להחלפת עובדים.

איפה נמצאת מדינת ישראל?

מנקודת ראות ישראלית, הסוג השני של משקים, שבהם רמת האבטלה ירדה במהירות, או לא ירדה מלכתחילה, היא הרלבנטית יותר. משקים אלה כוללים את ארה"ב, אנגליה, יפן וגרמניה. על פי המחקר של קרן המטבע, באותן מדינות העלייה האיטית בפריון העבודה מסבירה כשני שלישים מההאטה בעליית השכר.

יחד עם זאת, המחקר של הקרן מוצא שמאחורי הביטוי "תעסוקה מלאה" יש תופעות של עלייה בפגיעות של העובדים וחולשה בכוח המיקוח של העובדים.

ראשית, חלק מהעלייה בתעסוקה נרשם בגלל גידול בתעסוקה החלקית של עובדים, למרות שרצונם היה לעבוד במשרות מלאות. חלק אחר מהעלייה בתעסוקה התבטא בגידול בעבודה זמנית, מה שבישראל מכונה "עבודה באמצעות חברות קבלן".

התוצאה המשולבת של תופעות אלה הייתה ירידה במספר שעות העבודה על פני הכלכלה הגלובלית.

על אף שאין לכך התייחסות ישירה בדוח של הקרן, אפשר להגיד שיש קשר בין אותו שינוי מבני בצורת התעסוקה לבין האטה בפריון. כאשר העובד הוא זמני, או במשרה חלקית, התמריץ של החברות להביא לעלייה במיומנויות העובדים קטן באופן בולט.

דוח הקרן מצביע על שינויים מבנים אחרים, שמובילים לעלייה בחולשת העובדים. ראשית נרשמה ירידה במשקל היחסי של חברות תעשייה ובנייה, ועלייה במשקל של חברות המציעות שירותים. בגלל אופן התעסוקה, בקבוצה השנייה של החברות ישנה אפשרות גדולה יותר להגדיל את משקל העבודה הזמנית או החלקית.

על פי נתוני המחקר, החלק של העובדים במשרה מלאה במגזרים לא תעשייתיים ירד מ-81.8% בממוצע בשנת 2007 ל-77.3% בשנת 2014. לעומת זאת במגזרי הייצור התעסוקה במשרות מלאות ירדה רק מ-87.2% בשנת 2007 ל-85.9% בשנת 2014. במקביל במגזרי השירותים המשקל של עובדים במשרה חלקית עלה מ-9.5% בשנת 2007 ל-11.8% בשנת 2014. במגזרי הייצור העלייה הייתה מתונה הרבה יותר, מ-5.6% בשנת 2007 ל-6.4% בשנת 2014.

עלייה במספר העובדים הזמניים

כאמור, לצד העלייה במשרות החלקיות, נרשמה עלייה בעבודה זמנית. חלקם של העובדים הזמניים במגזרי השירותים והמסחר עלה מ-8.6% בשנת 2007 ל-10.3% ב-2014. במגזר הייצור משקל העבודה הזמנית נשאר כמעט יציב ברמה של 7.1% בין 2007 ל-2014.

הקרן מביאה בדוח שלה תוצאות של סקר שנערך בקרב כ-20 אלף חברות שנסקרו בשנת 2014. סקר זה הראה שבאותן חברות שבהן היה שיעור גבוה יותר של עובדים בעבודה זמנית, ישנה נטייה גדולה יותר לכפות קיצוצי שכר או הקפאות שכר. באותן חברות שבהן היה שיעור גבוה יותר של תעסוקה קבועה, האפשרות להביא לקיצוצי שכר הייתה נמוכה יותר. משמעות הדבר היא שהשינויים המבניים שנרשמו בין 2007 ל-2014 בשוק העבודה העולמי הביאו להחלשת כוח המיקוח של העובדים ברמת הפירמה הבודדת.

איך השתנה שיעור האבטלה

עוד כתבות

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

כחול לבן דורשים מנתניהו: התפטר מכל תפקידך כשר בממשלה

נתניהו משמש כיום כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות וזאת מעבר לכהונה כראש הממשלה ● ההערכה במערכת הפוליטית היא כי נתניהו יבקש חסינות

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

נוני מוזס / צילום: יוסי כהן

ארגון העיתונאים מצטרף לקריאה לנוני מוזס: השעה את עצמך

ארגון העיתונאים: "אנחנו קוראים לכל עיתונאי שחש על בשרו לחצים פסולים או נחשף לצעדים בלתי לגיטימיים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ משפטי ואת כל הגב שלו הוא יזדקק"

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

אולם בית המשפט העליון./ צילום:ראובן קסטרו

סיר הלחץ של המשבר החוקתי ממשיך להתבשל

הפור נפל השבוע והמועד לדיון בפסילת "חוק יסוד הלאום" נקבע לקיץ ● כעת נותר רק לצפות באסון החוקתי המתרחש למולנו בהילוך איטי ● זה לא חוק יסוד הלאום שמטריד את השופטים ● אלה ההגבלות על כוחם שהם מבקשים למנוע ● ועל הדרך ידרסו את מה שבעבר ראו כקדוש

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

לא צריך להתרגש מכל הנתניהו והגנץ והליברמן האלה

הימים ימי חוסר אמון - אנשים לא מאמינים לפוליטיקאים, לבנקאים, לשוטרים, לגנרלים, לשופטים, לפרקליטים ולעיתונאים ● אז נכון שעכשיו קצת קשה, ילדים, אבל ככה זה תמיד בימים הראשונים של הטלת הספק

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"