גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנה טובה עד כה לכלכלת הונגריה: הבורסה זינקה ביותר מ-30%

שנת 2017 מאירה עד כה פנים לכלכלה ההונגרית: האבטלה ירדה, השכר הריאלי עלה, וגם מדד המניות המרכזי של הונגריה זינק שנה האחרונה ■ הבנק המרכזי צופה כי גם בשנים הקרובות יימשך קצב הצמיחה המהיר, אך התכווצות האוכלוסייה והזדקנותה מעלות סימני שאלה בנוגע לעתיד הרחוק יותר

מפעל לייצור משאבות תעשייתיות בהונגריהצילום: בלומברג
מפעל לייצור משאבות תעשייתיות בהונגריהצילום: בלומברג

אוכלוסיית הונגריה, הכלכלה ה-20 בגודלה באירופה, מונה כ-10 מיליון תושבים, והמדינה נחשבת לאחת המשגשגות ביותר במרכז אירופה. מאז מלחמת העולם השנייה נשלטה הונגריה על ידי משטר קומוניסטי, והיא אחת המדינות הקומוניסטיות הראשונות שעברו למשטר דמוקרטי. באופן מפתיע למדי, המעבר נעשה ללא אלימות ובצורה מסודרת, החל בסוף שנות ה-80 עד לקיומן של בחירות חופשיות בתחילת שנות ה-90.

בהתאם למהפך הפוליטי, גם כלכלת המדינה עברה שינוי, עם מעבר ממתכנן מרכזי לכלכלת שוק חופשי. לראיה, המדינה ממוקמת כיום במקום ה-42 מבין מדינות העולם במדד קלות עשיית העסקים של הבנק העולמי - מעל לאוקראינה, סרביה וגם ישראל.

עורק ראשי למזרח אירופה

חבלי הלידה במעבר של הונגריה לכלכלת שוק לא היו קלים. התפוקה התעשייתית, שהיתה קטר הצמיחה ההונגרי בשנים שקדמו למהפכה, קרסה - והביאה להתרסקות של 30% במספר המועסקים; הוצאות הממשלה הביאו את הגירעון ליותר מ-10% תוצר; האינפלציה חצתה את גבול השלוש ספרות; והתמ"ג התכווץ בכ-20%. עם זאת, הממשלות שכיהנו לאורך אותן שנים, התעקשו בהשגת המטרה - והיא אכן הושגה, כשהשיא, שלמעשה סימל את השינוי העמוק במדינה, הגיע עם הצטרפותה של הונגריה לאיחוד האירופי ב-2004.

ההצטרפות לאיחוד האירופי עזרה להונגריה להדגיש את יתרונותיה היחסיים, כשהמרכזי שבהם הוא המיקום הגיאוגרפי. ארבעה מסדרונות תחבורה אירופיים גדולים, שעוברים דרך הונגריה, מעניקים גישה ישירה למדינות מזרח אירופה וכמה ממדינות הבלקן. אלה הביאו את המדינה להיות המובילה בתחום הלוגיסטיקה וההפצה למדינות מזרח ומרכז אירופה.

באופן לא מפתיע, גם המשקיעים הזרים זיהו את הפוטנציאל בהשקעה במדינה, שדרכה ניתן להיחשף באופן קל יחסית לכ-500 מיליון אירופאים. בסקטור התעשייה, ענף הרכב הפך למשגשג ביותר בהונגריה, עם כ-600 חברות רכב בינלאומיות, שבחרו למקם את בסיסי המחקר והפיתוח שלהן ברחבי המדינה, ואחראיות כיום לתעסוקה של יותר מ-100 אלף הונגרים. בסקטור השירותים, הונגריה הפכה להיות מרכז עולמי לחברות בינלאומיות בתחומי הפיננסים, החשבונאות ושיתוף השירותים (SSC), תוך ניצול כוח העבודה ההונגרי, שמאופיין כמיומן, משכיל, פרודוקטיבי ובמחיר תחרותי באופן יחסי.

כל אלה, בין השאר, הביאו את ענפי התעשייה והשירותים להיות הדומיננטיים בכלכלה ההונגרית, עם תרומה של 32% ו-65%, בהתאמה, לתמ"ג כיום. עם זאת, באופן די טבעי, פתיחת המשק ההונגרי, בעיקר לשווקים האירופיים, והתלות הגבוהה שלו בהון הזר, הפכו אותו גם לפגיע לזעזועים חיצוניים.

המשבר העולמי של 2008 הביא את התמ"ג ברבעון השני של 2009 להתכווץ ב-8%. ההתאוששות הגלובלית, שבאה לאחר מכן, הביאה לצמיחה מחודשת - ובשנים האחרונות, הצמיחה עומדת על קצב שנתי ממוצע של כ-3%.

עד כה נראה כי גם 2017 מאירה פנים לכלכלה ההונגרית. הצמיחה ברבעון הראשון והשני עלתה על התחזיות, ועמדה על 4.2% ו-3.2%, בהתאמה - מעל לממוצע במדינות האיחוד האירופי. התרומה המשמעותית ביותר הגיעה מרכיב ההשקעות, כשהמגזר העסקי אחראי ליותר מ-70% ממנו.

לאור סביבת הריבית הנמוכה במדינה (0.9%) וההתאוששות ביבשת אירופה - יעד היצוא העיקרי של הונגריה - נראה כי השקעות המגזר העסקי צפויות להמשיך ולתמוך בתוצר גם בעתיד. נוסף על כך, התחזקות שוק העבודה, כפי שהיא באה לידי ביטוי בירידת שיעור האבטלה לרמות של תעסוקה מלאה (4.2%), והתגובה הטבעית שבאה בעקבות זאת, עם עלייה של יותר מ-8% בשכר הריאלי, הביאו גם את הצריכה הפרטית לתרום תרומה חיובית לתמ"ג. בהתאם, הביצועים המרשימים באופן יחסי של הכלכלה הריאלית נתנו את אותותיהם גם בשוק המניות ההונגרי, והמדד המרכזי במדינה עלה ביותר מ-30% בשנה האחרונה.

יחס החוב-תוצר במגמת ירידה

הבנק המרכזי ההונגרי צופה כי גם בשנים הבאות, הצמיחה המהירה באופן יחסי לשאר יבשת אירופה תימשך ותעמוד על 3%-4%. נוסף על כך, הגורמים הבסיסיים בכלכלה ההונגרית, כמו יחס החוב-תוצר, שנמצא במגמת ירידה אל רמות של 70%; הקצב השנתי של האינפלציה, שעומד על 2.6% ומקורו באינפלציית הליבה (2.4%), שמתקרב ליעד הבנק המרכזי; והגידול בצריכה הפרטית בשנים האחרונות, שהפכה למנוע צמיחה בת קיימא - כל אלה מעידים על חוסנה של הכלכלה המקומית. לכן, הבנק המרכזי במדינה מציין כי הסיכונים העיקריים לתחזית הצמיחה שלו טמונים בעיקר בזעזועים חיצוניים.

לצד ההתפתחות המרשימה בהונגריה, נראה כי מתחת לפני השטח, שיעור האבטלה הנמוך, וגם הגידול בשיעורי ההשתתפות בעבודה, אינם רק תוצר של הכלכלה החזקה, אלא גם צופנים בתוכם את מגמת ההזדקנות של אוכלוסיית המדינה. האוכלוסייה ההונגרית מתכווצת בשיעור של 0.3% בשנה, ובהתאם הגיל החציוני טיפס ל-41.8 - כך שהוא מצוי בעשירון העליון מבין מדינות העולם.

אם להוסיף עוד שמן למדורה, הרי שעל פי נתוני האו"ם, עד לשנת 2035 ההתכווצות של האוכלוסייה ההונגרית צפויה להאיץ לקצב של 0.5% בשנה - מה שיביא לירידה של 10% באוכלוסייה עד לכדי 9 מיליון אזרחים. זאת, לצד הגידול בשיעור האזרחים שמעל גיל 65.

חשוב להדגיש בהקשר הזה שכבר כיום שיעור האזרחים שהם מעל לגיל 65 בהונגריה חצה את רף ה-20%. לשם השוואה, בהודו רק 6% מהאוכלוסייה הם מעל גיל 65, בסין כ-10% ובישראל כ-11%.

לצד הגאות הכלכלית, נראה כי לקברניטי הכלכלה ההונגרית, שמתבססת מחד על סקטור התעשייה, שזקוק לידיים עובדות, ומאידך על ענפי השירותים, שדורשים עובדים מיומנים ופרודוקטיביים, יש בהחלט ממה לדאוג בטווח הארוך יותר.

הכותבים הם אנליסט מערך מחקר ואסטרטגיה בבית ההשקעות פסגות ומנהל מחלקת מאקרו בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע

תרומות רכיבי התמג של הונגריה

עוד כתבות

עמי אלה, חוג בית של אופיר אקוניס / צילום: קובי קנטור

חברת EllaComm מונתה לנציגה של ערוצי Discovery בישראל

החברה שבבעלות עמי אלה היא שתנהל את המו"מ על ערוצי ספקית התוכן העולמית מול הפלטפורמות הרב-ערוציות ■ בין ערוצי החברה נכללים גם ערוצי יורוספורט

גיא מנטש ויהל דורון / צילום: כפיר זיו

"היינו יוצאים לפרדסים ומדמיינים שאנחנו פיטר פן"

הילדות בפנימייה והחיבור שם, הדרך הארוכה, המקפצה של "דה וייס" והרפרטואר שנבנה: "עוד 3 שנים יהיו לנו מספיק להיטים כדי למלא שעה וחצי" ■ גיא מנטש ויהל דורון מדברים כמו שהם שרים - מהלב

בצלאל סמוטריץ / צילום: פלאש 90

סמוטריץ': מזהיר את השרים מפני השתלטות האוצר על קק"ל

ח"כ בצלאל סמוטריץ' יתנגד להכפפת קק"ל לתקציב המדינה בדיון מחר בוועדת הכספים ■ "מדובר בהצעת חוק דרמטית שמלאימה את קק"ל באופן כוחני וחד-צדדי"

חיים כצמן /  צילום: יחצ

קרן קנדית מכרה מניותיה בגזית גלוב ב-170 מיליון שקל

בצד הרוכש: מוסדיים והחברה האם נורסטאר ■ גזית גלוב הניבה בשנה האחרונה תשואה שלילית של 4%, לעומת 17% שהניב מדד הנדל"ן המקומי

לוגו ג'רני

הנפקות, מיזוגים ורכישות מנקודת מבטם של הבנקאים המובילים

במסגרת כנס JOURNEY של פירמת הייעוץ וראיית החשבון EY ושל "גלובס" ייערך פאנל בנושא הנפקות, מיזוגים ורכישות, שיפגיש בנקאים מובילים שיציעו את נקודת מבטם על השוק ■ הכנס יתקיים ב-25 באוקטובר במלון הילטון ת"א

הבורסה בת"א / צילום: בלומברג

שחקן מעו"ף: השוק בועתי - אך עוד לא נאמרה המילה האחרונה

העליות עד כדי פריצת השיאים בוול סטריט לא חלחלו במלואן לת"א - וייתכן שהאשמים הם שחקני המעו"ף ■ כיצד ננצל את המהלך?

מליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת

מצב חסר תקדים: רוב ראשי המפלגות אינם חברים בכנסת

מחר ייפתח כנס החורף של הכנסת אחרי 3 חודשים של פגרה, כאשר הכנסת חוזרת לעבודה בהרכב שונה מאוד מזה בו סיימה את כנס הקיץ בסוף יולי 2017 ■ אילו הצעות חוק עומדות על סדר היום?

 רכב עולה באש / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

האם המכונית של בכיר הפניקס הוצתה על רקע הונאת ביטוח?

לאחרונה נחשף ב"גלובס" כי מכוניתו של מנהל השקעות מוסדי בכיר בהפניקס עלתה באש בחניון ביתו ■ חקירת המשטרה העלתה בימים האחרונים חשד כי חברי ארגון פשיעה מהמרכז עומדים מאחורי ההצתה ומאחורי ניסיונות נוספת לאיים או לפגוע בבכירים בחברה

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

המהפכה שמטרידה את מנכ"ל הבנק הגדול בארה"ב

שווי השוק של הביטקוין העולמי מסתכם בכ-88.8 מיליארד דולר ■ יו"ר קרן המטבע הבינלאומית: "כלכלות חלשות עלולות לעבור להשתמש במטבעות וירטואליים"

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

שנת הלימודים האקדמית נפתחה; המכללות הציבוריות שובתות

במועצה להשכלה הגבוהה הצביעו על המשך מגמת הירידה בשיעור הלומדים לתואר ראשון, וציינו את הגדלת ההשקעות בלימודים למקצועות ההיי-טק ■ מרצה במכללת עמק יזרעאל: "מרגיז שהשביתה לא משנה לפקידי האוצר"

רוני שדה / צילום: איל יצהר

"יש לנו שלושה אתרים תת-קרקעיים בארץ, כ-17,000 מ"ר"

הפורטפוליו של רוני שדה, מנכ"ל MedOne, חדרי מחשב וספקית מחשוב ענן

גוגל רחפן פרוייקט כנף/ צילום: גוגל

חבילות עד הבית: שירות רחפני המשלוחים החדש של גוגל

כבר ב-2014 השיקה גוגל את "פרויקט כנף" - שירות משלוחים עד הבית ע"י רחפנים, אך כעת הפרויקט עולה שלב עם פיילוט רחב-היקף שמתמקד בצרכני מזון ותרופות, שאמורים להוות חלק משמעותי מקהל היעד של השירות

מפעל טבע / צילום:רויטרס Ronen Zvulun

ויתניה מאשרת: במו"מ להקמת המטה החדש של טבע בפ"ת

זאת כפי שנחשף ב"גלובס" ■ ויתניה וקרסו נדל"ן צפויות להקים עבור טבע פרויקט של 40 אלף מ"ר ולהשכירו לתקופה של מעל 20 שנה

פקק באיילון / צילום: תמר מצפי

"בזבוז זמן, תאונות ופקקים": ממשלת ישראל תנסה לשכנע אותנו לא לשבת לבד במכונית בדרך לעבודה

גם אם אתם עדיין לא שוקלים ברצינות מעבר לאוטובוס או לרכבת, אסור להשלים עם העובדה שמרבית הישראלים נוסעים מדי יום לבדם ברכב פרטי ■ במשרד להגנת הסביבה גיבשו חבילת פתרונות

משה כחלון בכנס לשכת רואי החשבון / יוד צילומים יהודה בן יתח

מחקר במשרד אוצר: "המע"מ אינו נורא כל כך"

כלכלני האוצר מציעים דרך אחרת למדוד את המע"מ, שלפיה המס הזה מגדיל את האי-שוויון פחות מכפי שמקובל לחשוב

דיילת / צילום: רויטרס

אחת ולתמיד: זה המקום שהכי כדאי לשבת בו במטוס

לבחור מושב במטוס זה לא סיפור פשוט: לדילמה הנצחית שבין המושב ליד החלון לבין זה שבמעבר מצטרפת דילמה נוספת - האם לבחור במקום בתחילת המטוס או בסופו ■ כעת הדיילים חושפים: למיקום השורה בה תשבו יש השפעה על טיב השירות שתקבלו

הבנק המרכזי של יפן / צילום: בלומברג

המתיחות באסיה: נפתחו הקלפיות בבחירות לפרלמנט ביפן

ראש הממשלה שינזו אבה מקווה לזכות במנדט מחודש על-מנת להתמודד עם המשך שיגורי הטילים מפיונגיאנג

דוד ביטן ואיילת שקד / צילומים: איל יצהר

"עונש קולקטיבי": אף הצעת חוק פרטית לא תעלה היום לדיון

(עדכון) - הבוקר התעורר ויכוח בין שקד וביטן סביב החוק האוסר על חקירת ראש ממשלה מכהן: יו"ר הקואליציה רצה שהצעת החוק תעלה לדיון בוועדת השרים לחקיקה כבר היום, אך שרת המשפטים הודיעה כי אין לה כוונה לדון בחוק הזה בישיבה הבוקר

דוד ביטן ואיילת שקד / צילומים: איל יצהר

סערה סביב "החוק הצרפתי"; ביטן התעמת עם שקד וכחלון

וויכוחים בין שרי האוצר והמשפטים ליו"ר הקואליציה סביב הצעת החוק למניעת חקירות ראש ממשלה מכהן ■ כחלון לביטן: "איני עובד אצלך"

גני שפירא: הדמיות: מילבאואר אדריכלים, צילום: שי אפשטיין

נפתחה הרשמה להגרלה לשכירות מוזלת ב-50 דירות בת"א

מדובר ב-50 דירות ב-3 פרויקטים שונים ברחבי העיר ■ תנאי הסף להגרלה: תושבות בת"א-יפו במשך 5 שנים ברציפות לפחות, גיל שאינו עולה על 45 והיעדר בעלות על דירה ■ כמו כן, על המועמדים להיות בעלי הכנסה המדורגת בעשירונים ראשון עד שביעי